Shorkie Irk Bilgisi: Shih Tzu Yorkie Mix Hakkında Her Şey

Shorkie Irk Bilgisi: Shih Tzu Yorkie Mix Hakkında Her Şey

Aynı zamanda Shorkie olarak da bilinen Shih Tzu ve Yorkshire Terrier melezi, küçük bedenine sıkılmış birçok karaktere sahip küçük ve alıngan bir adamdır. Eğitiminden vazgeçmeyecek tutarlı bir efendiye ihtiyacı olan çok inatçı bir köpektir, çünkü hüküm sürmezse sorunlu hale gelebilir.

Shorkie, son birkaç yıldır, özellikle de şımarık doğası nedeniyle, son derece popüler bir melez ırk haline geldi. Bu kötü bir şey değil ama bu yavruların çok fazla enerjisi var ve sıkı bir eğitim yaklaşımına ihtiyaçları var. Ama onunla başa çıkabiliyorsan, o zaman aslan kadar sadık olan sevimli bir köpek arkadaşıdır!Bu yavru, oldukça uzun bir ömrü olan harika bir küçük cinstir. Dışarıda herkes için mükemmel bir köpek olduğuna inanıyoruz, bu yüzden Shorkie'nin siz ve aileniz için mükemmel bir köpek olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin!

Ebeveyn Irkları

Tasarımcı bir köpek, medyanın oluşturduğu yeni etiket ve kulağa biraz gösterişli gelse de, uzun süredir olmasa da yüzyıllardır var olan bir uygulamadır. Tasarımcı bir köpek, iki farklı safkan ebeveyni olan bir yavrudur ve bu durumda Shorkie’nin ebeveynleri Shih Tzu ve Yorkshire Teriyeri .Tasarımcı köpekler American Kennel Club veya United Kennel Club gibi köpek kulübesi kulüplerine kaydedilemezken, Amerikan Köpek Hibrit Kulübü (ACHC) ve en saygın yetiştiriciler, Shorkie yavrularını bunun gibi önde gelen hibrit kulüplere kaydettirecek.

Birçok yeni tasarımcı köpek miras alabilir her iki ebeveynden herhangi bir gen kombinasyonu , bu yüzden onun hem anne hem de babasından hoşlandığınızdan ve ikisinin de yaşam tarzınıza uyacağından emin olmalısınız. Bu nedenle, ebeveynlerinin her biri hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir.

Shih Tzu

Shih Tzu'nun yolculuğu ya Tibet'te ya da Çin'de başladı ve kökeni tam olarak belli olmamakla birlikte, tarihteki en eski 14 köpek ırkından biri olduğuna inanılıyor. Başlangıçta bir arkadaşlık köpeği olarak yetiştirildi. Onun takma adı, 'Aslan köpek' 14'teki Ming Hanedanı'ndan geliyorinci Yüzyıl Çini, belgelerde aslanlara şiddetle benzeyen küçük bir köpek olarak tanımlandı.2019'da Shih Tzu, American Kennel Club (AKC) tarafından 20.inci Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır. Oyuncak Grubunun bir parçası ve sevecen, oyunbaz ve dışa dönük olarak tanımlanıyor ve Shorkie'nin tatlı yanını buradan alıyor. Shih Tzu, genellikle melez diğer safkan ırklarla Chihuahua Shi Tzu çapraz .

Yorkshire Teriyeri

Yorkshire Terrier'in yolculuğu başladı 19 ortalarında Kuzey İngiltereinci Yüzyıl . İskoç kömür madencileri Yorkshire'a taşındığında, Clydesdale Teriyerlerini yanlarında götürdüler ve burada Tan Toy, Skye ve Waterside Teriyerleri olduğuna inanılan daha küçük Teriyerlerle geçtiler. O ilk olarak madenlerde fare yakalamak için kullanılır ve küçük bir 'el çantası' büyüklüğünde bir köpek olmasına rağmen, o tam anlamıyla bir Terrier! Onlar ayrıca çay fincanı boyutlarında gel yanı sıra.

2019'da Yorkshire Terrier, AKC tarafından 10.inci Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır. Kendisi ayrıca Oyuncak Grubu'nun bir parçasıdır ve şu şekilde tanımlanmaktadır: sevecen, neşeli ve erkek gibi , Shorkie'nin arsız tarafını aldığı yer burası. Yorkie, aşağıdaki gibi karışımlar yapmak için genellikle diğer safkanlarla melezlenir. Chorkie veya gibi Malta Yorkie Mix .The Shorkie

Shorkie nispeten yeni bir türdür ve bu nedenle Çoğu Shorkies ilk nesil yavru olacak , teknik olarak bir Yorkshire Terrier ebeveyni ve bir Shih Tzu ebeveyni olan F1 yavruları olarak bilinir. Bu nedenle, çoğu Shorkie'nin görünüşü ve mizacı, yavrudan yavruya değişkendir.

Görünüş ve mizaç piyangosu oynama fikrine çok hevesli değilseniz, o zaman Shorkies'i birlikte yetiştiren ve bu nedenle görünümleri ve kişilikleri bakımından daha tutarlı oldukları için ikinci ve üçüncü nesil Shorkies yaratan bir yetiştirici aramalısınız. Bu rehber tipik Shorkie hakkında konuşacak, ancak herhangi bir melez ırkta olduğu gibi bazı varyasyonlar bekleyebilirsiniz.

Mizaç

Çoğu küçük köpek gibi, Shorkie'nin o küçük bedenin içine hapsolmuş büyük bir kişilik onun. Fasulyelerle dolu ve harika bir kucak köpeği yaparken, küçük enerji patlamaları ile tanınır, bu yüzden evinizde zumların gerçekleşmesi için biraz yer hazırlayın. Üstelik oldukça inatçı olan oldukça şımarık küçük bir adam. Onun büyük kişiliği ile gelir büyük köpek öfke nöbetleri eğer kendi yolunu bulamazsa!

O bir refakatçi köpek olarak yetiştirildi ve bu rolü çok ciddiye alıyor. Her iki ebeveyni de şu şekilde bilinir: 'Cırt cırtlı köpekler' ve bu adam iki kat daha yapışkan. Bazı sahipler bu özelliği sevimli bulabilirken, bazıları bunu çok yoğun bulabilir, bu nedenle Shorkie'ye bağlanmadan önce, size yapıştırıcı gibi yapışması için mutlu olduğunuzdan emin olun.Bu özellik aynı zamanda kendi başına bir sorun yaratır. Shorkie çok uzun süre yalnız kalmayı sevmiyor , bu yüzden her gün sabah 9'dan akşam 5'e kadar dışarı çıkmayacak bir aileyle olması gerekiyor. Ama çantanıza sığacak kadar küçük olduğu için, onu neden terk etmeniz gerektiğine dair hiçbir neden göremiyoruz!

Sadakati onun olduğu anlamına gelir her zaman uyanık efendisinin etrafında ne tür bir tehlike olabilir, bu yüzden çok fazla havlayan küçük bir bekçi köpeği beklemelisiniz! Peşinde olduğunuz küçük bir bekçi köpeğiyse, Shorkie mükemmel bir seçim yapar, ancak gürültülü köpeklerin hayranı değilseniz, o zaman tamamen başka bir köpek ırkını düşünmelisiniz. Havlaması, başkalarına güvensizliğin işaretidir ve oldukça yabancılara mesafeli . Yabancılara ısınması biraz zaman alabilir, ama bir kez ısınırsa gerçekten biraz tatlım olur!

Boyut ve Görünüm

Erkek Shorkie arasını ölçecek 6 ila 9 inç pençeden omuza ve dişi Shorkie 5 ila 8 inç ölçecek. Erkek Shorkie arasında tartacak 5 ila 11 pound, ve dişi Shorkie 4 ila 8 pound ağırlığında olacak. Yani, bu küçük oyuncak köpek hiçbir sorun yaşamadan doğrudan çantanıza kayacak!

Her iki ebeveynine de biraz benzeyecek ve eğer birinci nesil bir köpek yavrusu ise görünüşüyle ​​ilgili belirlenmiş kurallar yok. Tipik, ince bacakları var ve küçücükken vücutlarında tüm o kürkün altında orantılı bir kas vardır. Yorkshire Terrier'den daha yuvarlak bir yüze sahip olma eğiliminde olacak ve Shih Tzu'nun Brachycephalic yüzünü miras alma şansı var, bunu sağlık bölümünde daha fazla açıklayacağız. Kuyruğu ince ve hafifçe kıvrılmış olacak ve heyecanla dik durabilir ve sırtında hafifçe kıvrılabilir.Ceket ve Renkler

The Shorkie’s ceket uzun, düz ve dokunulduğunda ipeksi olacak . Ebeveynlerinin her ikisinin de pençelerine kadar uzayabilen saçları vardır ve bazı sahipler bu görünümü tercih edebilirken, çok fazla zaman ve çaba gerektirir, bu nedenle çoğu sahip, doğal görünümlü bir kesim olan bir oyuncak ayı kesimini tercih eder. vücudunun kıvrımlarını takip eder. Saçları biraz daha kısa kesildiğinde, ince görünebilir. Saçları yüzünün etrafında uzun tutulursa, sahipleri onu gerçekten görebilmesi için bir klibe bağlar!

The Shorkie tipik bir rengi yok ve kesinlikle ebeveynlerden herhangi birinin herhangi bir varyasyonu olabilir. Bu nedenle, Shorkie, herhangi bir desende siyah, mavi, altın, ten rengi, brindle, beyaz, karaciğer, kırmızı ve gümüş renklerinin bir karışımının tadını çıkarabilir.

Yorkshire Terrier ebeveyni hipoalerjenik bir köpektir ve bu, Shorkie'nin olacağı anlamına gelmez, o düşük tüy dökücü bir köpek Bernese Çoban Köpeği gibi ağır bir barakadan daha çok hafif alerjisi olan ailelere daha uygundur. Tabii ki, hipoalerjenik bir köpek arıyorsanız, o zaman safkan Yorkshire Terrier veya diğer hipoalerjenik köpekler .Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Shorkie, çok fazla egzersiz gerektirmez, ancak yine de ortalama oyuncak köpek ırkından biraz daha fazlasına ihtiyacı vardır. Günde yaklaşık 30 dakika egzersiz Daha önce anlattığımız gün boyunca muhtemelen birkaç enerji patlaması yaşayacağı için evin dışında yeterli olacaktır ve bunlar aynı zamanda onu yıpratmasına da yardımcı olacaktır. Sizi herhangi bir egzersize ihtiyacı olmadığı ve kucağınızın rahatlığında kalmayı tercih edeceği konusunda ikna etmeye çalışabilir, ancak yine de ne olursa olsun egzersiz yapması gerekiyor, bu yüzden burada ondan daha inatçı olmanız gerekiyor.

Egzersiz sırasında onu izlediğinizden emin olun. sık sık normal nefes almakta zorlanabilir Brachycephalic durumu nedeniyle. Sıcak bir günse, sabahın erken saatlerinde veya akşam soğuduktan sonra egzersiz yapın ve hava hala çok sıcaksa, koşullar soğuyana kadar egzersizi tamamen unutmanız önerilir.

Bu adam, iş yaşam koşullarına gelince uyarlanabilir ve hem büyük evlere hem de dairelere uygundur ve arada herhangi bir yerde. Dürüst olmak gerekirse, gerçekten umursamıyor, dinlenmek için sıcak bir tur olduğu ve yemek için ikram ettiği sürece mutlu bir yavru. Sadece evinizin ve bahçenizin güvenliğini kontrol ettiğinizden emin olun. en küçük boşlukları bile sıkabilir.

Kompakt boyutu nedeniyle o sadece daha büyük çocukları olan ailelere uygundur, çünkü bu yavrular çok narindir ve bir çocuğun yanlışlıkla ona zarar verme ihtimali vardır. Sadece bu büyüklükteki bir köpeğin nasıl idare edileceğini anlayan çocukların yanına yerleştirilmelidir.Shorkie, onlarla bir köpek yavrusu olarak büyüdüğü sürece diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. Ancak, Ailenin tek evcil hayvanı olmaya alışmışsa, ailenin evine getirilen evcil hayvanlara nazik davranması pek olası değildir. Aynı zamanda sinir bozucu oyun arkadaşlarına da hoşgörüsüzdür, bu nedenle çok evcil hayvanlı bir evde iyi olsa da, bu rol için kesin bir rakip değildir, bu nedenle bu sizin için gerçekten önemliyse başka bir köpek ırkı düşünmek isteyebilirsiniz.

Eğitim

Yüksek zekasına rağmen, antrenman seanslarına, çeviklik kurslarına veya diğer oyunlara katılmakla her zaman ilgilenmez. O çok inatçı küçük bir adam Tıpkı her iki ebeveyni gibi ve bu inatçılık onu eğitmesi oldukça zor bir köpek haline getirebilir. Bu sinir bozucu olabilir, ancak göz önünde bulundurmanız gereken bir şey çünkü bir Leoparın yerini değiştiremediğiniz gibi, Shorkie’nin inadı da yakın zamanda değişmeyecek!

Clicker eğitimi, bağımsız köpekler için çok faydalı bir eğitim yöntemidir ve işte İnatçı bir köpeği eğitmek için 7 ipucu , ancak ne yaparsanız yapın, ödül temelli eğitim kullandığınızdan emin olun. Sıkılmaması için her antrenman seansını kısa tutun ve ilgisini devam ettirmek için küçük ikramlarla onu ödüllendirin. Genel olarak, ısrarcı olmalısın ve inatçılığına teslim olmayın, çünkü isteyeceğiniz son şey sizi dinlemeyen şımarık bir Shorkie. Sahip olmak Shih Tzu boy oyuncaklar enerjisinin bir kısmını dışarı çıkarmasına yardımcı olacak.

Bunu sağlamak da gerçekten önemlidir. olabildiğince erken sosyalleşir kibar ve diğer köpeklere karşı dostça davranmasını sağlamak. Küçük boyu onu masum ve zarar veremeyecek gibi gösterirken, 'küçük köpek' tavrı, havlayan havlamasını beğenmeyen diğer köpeklerde sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda önemlidir efendisine karşı aşırı korumacı olmamasını sağlamak , güçlü bağlılığı saldırganlıkta tezahür edebileceğinden ve erken sosyalleşme ve sınırların belirlenmesi bunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Yavru köpeğinizi bir koşum takımı ile bir tasma üzerinde eğitmeyi planlıyorsanız, bir küçük köpekler için uygun koşum takımı .

Sağlık

Shorkie'nin acı çektiği biliniyor Patella çıkığı Bu, diz kapağının yerinden çıktığı ve ona çok fazla ağrıya neden olabileceği yerdir. Her iki ebeveyninin de acı çektiği biliniyor Portosistemik şant , böbreklerinin vücut atıklarını detoksifiye edemediği yer burasıdır ve bu, sonunda vücudunda ölümcül bir toksin birikmesine neden olur. Shorkie'nin de muzdarip olduğu biliniyor çeşitli göz koşulları Glokom ve Lens Lüksasyonu en yaygın ve sorunlu olmakla birlikte, bunlar da sıklıkla birbiriyle bağlantılıdır.

Oyuncak köpeklerin de oyuncak boyutuyla ilgili sağlık sorunları yaşadıkları bilinmektedir ve Shorkie farklı değildir. Küçük ağzı ve çenesi nedeniyle acı çekebilir çeşitli diş problemleri, periodontal hastalıklar ve aşırı kalabalık dişler gibi. Hipoglisemi aynı zamanda daha küçük köpekler için de bir sorundur , yeterince glikoz depolayamadıkları için ve bu, uygun şekilde yönetilmezse ölümcül olabilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, Shih Tzu ebeveyni bir Brachycephalic köpek düz yüzü ve kısaltılmış ağzı ile özellikle egzersiz sırasında ve sıcak koşullarda nefes almakta zorlanan. Bu yüzden, nefesinin sürekli izlenmesi gerekiyor, ve nefesinde herhangi bir değişiklik fark ederseniz, onu sakin bir duruma geri getirdiğinizden ve onu izlediğinizden emin olun.

Yukarıdaki tüm sağlık koşullarına rağmen biliniyor 11 ile 16 yaş arasında yaşamak.

Beslenme

Shorkie etrafta yemek yiyecek Günde 1 bardak yemek. Yukarıda açıklandığı gibi Hipoglisemiye yatkın olduğundan, kan şekeri seviyelerinin tutarlı kalmasını sağlamak için önerilen yiyeceklerini gün boyunca farklı öğünlerde beslemesi gerekir.

Onu beslemek önemli yüksek kaliteli mama ona ihtiyacı olan tüm besinleri sağlayan, sadece emin olun özellikle oyuncak köpek ırkları için böylece bisküvileri ağzına sığdırabilsin.

Bakım

Shorkie, her iki ebeveyni gibi uzun saçlara sahip olabilir, ancak sahiplerin çoğu saçlarını keser ve keser. Hızlı uzayan saçları nedeniyle, her 8 haftada bir kırpılması gerekecek ya da öylesine. Haftada 2 ila 3 kez fırçalamak saçlarının keçeleşmemesini veya dolaşmamasını sağlayacak ve bu onun düzgün ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Dişeti hastalıklarına yatkın olduğu için, dişlerinin haftada en az bir kez temizlenmesi gerekiyor köpek diş macunu ile plak oluşumunun bir sorun haline gelmemesini ve nefesinin olabildiğince taze kalmasını sağlamak için.

Yavru Köpek Maliyetleri

Bir Shorkie'nin maliyeti ortalama olarak 500 $ ve 1.000 $ . İkinci nesil bir Shorkie arıyorsanız, o zaman yetiştiricilerin bu adamlar için daha fazla ücret talep etmesi muhtemeldir, çünkü Shorkies ile Shorkies'i çiftleştirme sürecine biraz daha fazla zaman ve çaba harcanmıştır. Bu yüksek fiyat etiketiyle, hangi özelliklerin beklenmesi gerektiğine dair biraz daha fazla kesinlik geliyor ve bu gerçekten sadece kişisel tercihe bağlı.

Aile Hayvanları Olarak

 • Shorkie, harika bir kucak köpeği yapan küçük bir adamdır.
 • Bu yavru, gün boyunca küçük eğlenceli enerji patlamaları yaşayabilir.
 • Günde yaklaşık 30 dakika egzersize ihtiyacı var.
 • Aktif bir ailenin yanında olmalı.
 • Apartman yaşamına uygun, sadece küçük alanlardan kaçamayacağından emin olun.
 • Shorkie, onu sıkmayan veya yanlışlıkla düşürmeyen daha büyük çocuklarla daha iyi bir konumdadır.
 • Bir köpek yavrusu ile büyüdüğü sürece diğer evcil hayvanlarla iyi olabilir.
 • Shorkie son derece bağımsızdır ve köpekler arasında en sadık veya itaatkar olmayacaktır.
 • Havlaması ve potansiyel aşırı korumacılığının sürekli olarak düzeltilmesi gerekiyor.
 • Bu türün tüneme hükmetmesine izin verilmemelidir.
 • Yakından izlenmesi gereken birkaç sağlık durumu var.

Shorkie Yetiştiricisini Bulmak

Hem saygın hem de etik olan Shorkie yetiştiricileri ile çalışmak önemlidir. Sadece oyuncak köpek tasarımcısı trendinden hızlı para kazanmakla ilgilenen birçok yetiştirici var, bu yüzden yapmanız gerekenler onları ve kimlik bilgilerini iyice araştırın onlardan bir köpek yavrusu satın almadan önce. Yalnızca saygın yetiştiriciler sağlıklı köpekleri yetiştirecektir, bu nedenle ebeveynlerinin sağlık sertifikalarını görün ve yaşam koşullarının yanı sıra, yavrularınızın sağlıklı ve kötü olduğunu bilmeniz için hayata en iyi başlangıcı sağlar.

Kurtarma ve Sığınaklar

Evlat edinmeye ve sonsuza dek evlerine ihtiyaç duyan çok sayıda köpek var ve bir köpeği kurtarmak, yapılacak harika bir şey! Etrafta çok sayıda köpek barınağı var, bu yüzden Shorkie ruh eşinizi bulmanız için onları olabildiğince sık ziyaret edin.

Şansınızı daha da artırmak için, cinse özgü barınaklara odaklanın. Yorkshire Terrier Ulusal Kurtarma A.Ş. ve Shih Tzu Kurtarma A.Ş. , cins karışımlarını da yeniden barındıran.

sacli kopek

Son düşünceler

Shorkie, efendisine vermek için çok fazla sevgi ve şefkat olan muhteşem bir küçük adamdır. Açık fikirli olduğunuz ve ebeveynlerinden herhangi birinin özelliklerini beklemeye hazır olduğunuz sürece, kesinlikle onunla hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Ancak karışıma atılan bir köpek dramı sıçramasıyla sadık, eğlenceli ve sevgi dolu bir köpek bekleyebilirsiniz. Yani, şimdi karar vermeniz gereken tek şey, Shorkie'nin mükemmel küçük yardımcınızı yapıp yapmayacağı!

Yorumlar

Patricia Smith
Bir sürü faydalı bilgi içeren mükemmel makale. Geçenlerde
Kelly Wilson
Merhaba Patricia - Temelde soy içi çiftleşme kötü olabilir çünkü zamanla nüfusu kapatır. Gen havuzuna yeni genler girmezse, bu, köpeklerin sağlık sorunlarına daha duyarlı olmasına neden olabilir. Ancak bazı arzu edilen özellikleri bir köpeğe kilitlemenize izin verebilir. Umarım bu, sorunuzu yanıtlar!
Julia
Çok yardımcı oldu, teşekkürler. İlk başta söylenenden daha genç olduğu ortaya çıkan bir kurtarıcı olarak bizimkini aldık. 2 yıl sonra onun bir Shoreline olduğunu öğrendik - Bahse girerim onun affenpinscher olduğunu düşünüyordu. Onu eğitmek için çok çaba sarf etti ve şimdi itaatkar. BİR sorun, işaretlediğini düşündüğümüz ev eğitimi. Düzenli olarak ve gün boyunca uzun yürüyüşlere çıkmaktadır.
Kelly Wilson
Merhaba Julia, sandık yavrusunu eğitmeyi denedin mi? Daha yaşlı köpekler bile sandık kullanmayı öğrenebilir.
Julia
Uzakta olduğumuzda onu bir sandığın içinde tutuyoruz. Yeni Ahşap zeminlerle onu göbek bandına yerleştirdik ve şu ana kadar göbek bandında 'kaza' olmadı. Belki sandık eğitimi hakkında okumaya geri dönmeliyim - teşekkür ederim.
Kelly Wilson
Göbek bandı harika bir seçenek Julia, bunun işe yaradığını duyduğuma sevindim. Yine de bunun kalıcı bir çözüm olmadığını anlıyorum. Sandık eğitimi yardımcı olabilir, tüm yavrularımıza yardım etti. Artık sandıklarının dışında bile bir gecede iç mekanda dayanabilirler. İyi şanslar!