Chihuahua Dökülmesi: Chihuahua Ne Kadar Dökülür?

Chihuahua Dökülmesi: Chihuahua Ne Kadar Dökülür?

Ne kadar Chihuahua'nın döküldüğünü öğrenmek için merak ediyorum sen birini evlat edinmeden önce ailene mi? Chihuahua, tüm zamanların en sevdiğimiz köpek ırklarından biridir ve o, köpek krallığındaki en küçük yavrular . Ve zamanımızın ne kadarının onun alıngan kişilik diğer köpek türlerine kıyasla ceketi çok yoğun değil.

Evet, Chihuahua barakaları, ama çok şükür, yıl boyunca sadece orta derecede tüy döküyor ve dökülme mevsimlerinde biraz daha ağır. Ne yazık ki saç dökülmesini nasıl tamamen durduracağınızı söylemeyeceğiz çünkü bu imkansız. Ama dökülen sırlarımızdan birkaçına girmenize izin vereceğiz. Ve bunların tümü, dökülmesini mümkün olan en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.pomeranya köpeği maması

Chihuahua'nızın bir geyik kafası veya bir elma kafası , uzun bir ceket veya kısa bir ceket, aradığınız cevaplar bizde. Ne kadar döktüğünden, onu neyin tetiklediğine ve onu iyi yönetmek için neye ihtiyacınız olduğuna kadar, sizi ve Meksikalı arkadaşınızı ele aldık. Öyleyse başlayalım.

Chihuahua Ceket

Açık havada çalışan uzun saçlı chihuahua

Chihuahua'nın iki ceket tipi Biri kısa tüylü palto, diğeri ise uzun tüylü palto. Kısa tüylü Chihuahuas ceketi vücuduna yakın oturur ve parlak ve düz bir dokuya sahiptir. İnce değil, ama kalın da değil - ortasında bir yere düşüyor.Uzun tüylü ceket açıkça daha uzundur, ancak diğer küçük köpek tüylerinin yaptığı gibi yere düşmez. Kulakları, yelesi, karın altı ve kuyruğu daha kalındır. Daha uzun tüylü katlar, kısa tüylü bir Chihuahua ile aynı miktarda tüy döker. . Fakat saçları daha belirgin olduğu için daha çok dökmüş gibi görünüyor.

Hem kısa saçlı hem de uzun saçlı Chihuahua'nın çift ​​kat . Hem onu ​​sıcak tutmak hem de vücut ısısını düzenlemek için uyum içinde çalışan iki katmandan oluşurlar. Alt tabaka yünlüdür ve vücut ısısını korumasına yardımcı olur. Dış katman ise alt katmanını ve vücudunu rüzgar, kar ve yağmur gibi unsurlara karşı korur.

Chihuahua Renkleri

Chihuahua seçim için şımarık ceket renkleri söz konusu olduğunda. Cins standardı siyah, siyah ve ten rengi, mavi ve ten rengi, çikolata, çikolata ve ten rengi, krem, açık kahverengi, açık kahverengi renkleri tanır. beyaz , ve kırmızı. Diğer renkleri kullandığı biliniyor, ancak bunlar resmi olarak tanınmıyor. Ayrıca karışık bir paltosu da olabilir. bazı büyük noktalar sergilemek yukarıda bahsettiğimiz renklerin karışımı.Hangi renk paltosuna sahip olursa olsun, yapacak kadar dökmek diğer herhangi bir kaplama rengi gibi. Bu nedenle tüm renkler aynı bakım programına sahiptir. Ev sahibiyseniz, dekorunuzu Chihuahua'nızın rengiyle eşleştirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, eğer daha açık renkli bir kürkü varsa, siyah olana kıyasla daha açık renkli bir kanepeye karşı daha az belirgin olacaktır.

Chihuahua Atma Frekansı

Chihuahua Indoors on Couch

Chihuahualar her gün dökülür, ama şükürler olsun ki yıl boyunca hafif ila orta dereceli saçma makineleri. Dökülen mevsimler geldiğinde, biraz daha fazla dökülme eğilimindedirler. Ama neyse ki, diğer ırklara kıyasla paltolarını düşürmüyorlar. Golden Retriever gibi . Ve çok küçük oldukları için, her halükarda dökecek çok fazla saç yoktur.

Chihuahuas Döküldüğünde

Chihuahua, Meksika'nın kuzey eyaleti olan Chihuahua'dandır. Meksika'nın genellikle tropikal ve sıcak olduğu düşünülmesine rağmen, bazı eyaletler dondurucu karlı kışlar geçirir ve Chihuahua bunlardan biridir. Noktası mevsimsel dökülme ceketlerini farklı mevsimlere hazırlamaktır. Ve bu en çok tüy döktüğü zamandır.Dökülme mevsimleri meydana gelir ilkbahar ve kış aylarında. Yaza yaklaşan baharın sonunda, yaz için inceltmek için kışlık paltosunu çıkaracak. Bu, düşecek daha çok şeyi olduğu için en ağır dökülme sezonu. Ayrıca hazır olmanız gereken sezon da astarını çıkar bir fırça ile. Daha hafif olan yazlık ceketi onu hava koşullarından koruyacak ama serinletecek. Ardından, kış yaklaştığında bu ceketi atacak ve çok ihtiyaç duyduğu ağır hizmet kışlık paltosunun yerini alacak.

Tetikleyicileri Atma

Mevsimlerin değişmesinin yanı sıra, Chihuahua'nın tüy dökmesinin başka nedenleri de var. Bazı tetikleyiciler endişelenecek bir şey değildir ve diğerleri olabilir, bu nedenle herhangi bir değişikliği izle dökülme davranışında.

Stres, dökülmesinin başka bir yaygın nedenidir. Tıpkı bizim gibi, köpekler stresli olabilir. Ve Chihuahua hassas bir çocuk olduğu için (arkadaşlarına bunu söyleme!), Kolayca stres yapıyor. Ceketi normalde olduğundan daha fazla incelecek, ancak çevresi stres ortadan kalktığında ceketi normale dönecektir. Bu normaldir ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur.

Aşırı dökülme onun bir işareti olabilir cilt enfeksiyonu var veya pire veya akar gibi parazit istilasına sahip olması. Bu, bir şeye alerjisi olduğuna veya yeni bir şampuan ürününün cildiyle uyuşmadığına da işaret edebilir. Bu derideki herhangi bir değişikliğin bakılması gerekir, bu yüzden onu bir kontrol için veterinere götürmeyi unutmayın. Bu, özellikle iltihaplı veya ağrılı bir cilt görürseniz veya yamalar halinde saç dökülüyorsa geçerlidir.Genellikle tedavi edilebilecek basit bir şeydir. Ancak bazen, köşede daha uğursuz bir şey olduğunun bir işareti olabilir. Aşırı saç dökülmesi daha ciddi sağlık endişelerinde ortak bir semptom . Bu nedenle, daha fazla araştırma yapmak için onu her zaman veterinere götürmelisiniz.

Chihuahua'nızın Dökülmesini Yönetmek

Chihuahua sahibi tarafından taranıyor

Artık Chihuahua'nın tüy döktüğünü biliyorsunuz ve umarım bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı gerçeğini kabul etmişsinizdir. Ancak bunu yönetmenin ve dökülmesini minimumda tutmanın birçok yolu var. Tüm Chihuahua'lar farklıdır , bu nedenle bazı teknikler işe yarayabilir ve bazıları çalışmayabilir. Ve bazıları için, etkili olması için birkaçına ihtiyaç duyulacaktır.

Fırçalama

Fırçalama herhangi bir köpeğin paltosunu yönetmenin en iyi yolu ve döktüğü hız. Düzenli fırçalamak aynı zamanda doğal tüy yağlarının yayılmasına, kiri gidermesine ve en iyi şekilde görünmesini sağlamasına yardımcı olur. Bir fırça ile ölü saçlarını toplayarak yere düşen ve sizi rahatsız eden miktarı azaltır.

Onu fırçaladığınız miktar, kısa saçlı mı yoksa uzun tüylü bir Chihuahua mı olduğuna bağlı olacaktır. Kısa saçlı Chi ise, yıl boyunca sadece haftada bir ve dökülme mevsiminde haftada iki kez fırçalamanız gerekecektir. Uzun saçlı bir Chi ise, yıl boyunca haftada iki kez ve dökülme mevsimi boyunca iki günde bir dişlerini fırçalamaya ihtiyacı olacaktır.Ama yine de çok küçük olduğu için alacak her seferinde beş dakikadan az bu yüzden hiç uzun sürmeyecek. Ona yavru olarak nasıl bakılacağını öğrettiğin sürece, bir yetişkin olarak bundan zevk almalı. Onu fırçalamak da onunla bağ kurmanın harika bir yolu. Yani, herkes kazanır!

kurda benzeyen köpek

Deshedding Ürünleri

Doğru fırça, Chihuahua kulübesini yönetme konusunda bir dünya fark yaratabilir. Ve yanlış yapmak cilt tahrişine veya daha kötüsü yaralanmaya neden olabilir. Kısa saçlı Chihuahua'nın ihtiyacı olacak yumuşak kıllı bir fırça bu, ölü tüyleri ve kiri nazikçe temizleyecektir. Bu aynı zamanda saçlarının ne kadar az olduğu göz önüne alındığında dökülme mevsimleri için kullanılacak en iyi fırça.

Uzun saçlı Chihuahua'nın ihtiyacı olacak bir iğne veya ince fırça uzun ve ince saçlarına ulaşmak için. Ve yine, dökülme mevsiminde kullanması gereken en iyi araç budur. Onu fırçalarken nazik olun, çünkü küçük vücudu, ürkütücü karmakarışıklığın daha büyük bir köpekten daha fazla fırçalandığını hissedecektir. Egzersiz yapmak için dışarı çıkarsanız, soyma önemlidir. Bir koşum takımında Chihuahua . Bu şekilde, yavru köpeğiniz hala ara sıra çekerse tüyler gevşemez ve rahatsız edici bir şekilde çekilmez.Şampuan

Chihuahua Açık Havada Yıkanıyor

Ceketinin yumuşak ve sağlıklı görünmesi ve hissetmesi için doğru şampuana ihtiyacı var. Doğal malzemelerden yapılmış yumuşak bir şampuan, örneğin bu yulaf ezmesi şampuanları , her iki Chihuahua için mükemmel bir seçenektir. Chihuahua'nın büyük ve çok hassas gözleri olduğundan, bazı sahipler köpek şampuanını tercih ediyor çünkü gözyaşı dökmeyen bir formül.

Kısa saçlı bir Chihuahua'nız varsa, onu yıkayın 8 ila 12 haftada bir . Veya uzun saçlı bir Chihuahua'nız varsa, onu 4 ila 8 haftada bir yıkayın. Daha kısa saçlı kardeşinden daha fazla kir topladığı için uzun saçlı Chihuahua'yı daha çok yıkamanız gerekecek.

Onu daha fazla yıkayarak dökülmesini azaltabileceğinizi düşünmeyin. Çünkü senin istediğin gibi daha da kötüleştirebilir ceketinin doğal yağlarını bozdu. Öyleyse plana sadık kalın. Chihuahua'nızın ilaçlı şampuan gerektiren bir cilt rahatsızlığı varsa, veterinerinizin yönergelerini izleyin.

Diyet

Sizin Chihuahua’nın köpek maması ceketinin sağlığını büyük ölçüde etkiler. Çoğumuz için, bir haftalık bir tatile çıkıp çöp yemek yerken, cildimiz, saçımız ve genel sağlığımız sıklıkla etkilenir. Aynı şey küçük Meksikalı dostunuz için de geçerli. Öyleyse besle onu yüksek kaliteli mama bu ona dengeli bir diyet sağlar. Ve bizim en önemli ipucumuz, onu her zaman karşılayabileceğiniz en iyi diyeti beslemektir.Doğru beslenme aynı zamanda dökülmesini azaltmaya da yardımcı olabilir. Yüksek kaliteli mama taneleri ile dolu olacak omega yağ asitleri bu onun derisini ve kaplamasını içten dışa besleyecek. Bu da beslenme açısından yetersiz olduğu zaman değil, sadece ihtiyacı olduğunda tüy dökmesini sağlar. Omega yağ asitleri, vitaminler ve mineraller tüylerinin sağlıklı kalmasını sağlar. Balık, balık yağı, yumurta, keten tohumu, biotin ve E vitamini, dikkat edilmesi gereken harika malzemelerdir.

Takviyeler

Bazen, Chihuahua'nızın diyetini ona yeterli omega yağı sağlayan bir diyetle beslemek veya değiştirmek her zaman mümkün değildir. İşte takviyelerin devreye girdiği yer burasıdır. Balık yağı takviyeleri yağ veya hap şeklinde gelir ve diyetine eklemek çok kolaydır. Sadece derisini ve ceketini beslemekle kalmaz, aynı zamanda vücuduna farklı şekillerde fayda sağlarlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Burada, Chihuahua sahiplerinin dökülme programı ve paltosu söz konusu olduğunda sahip olduğu en sık sorulan soruların bazılarını listeledik.

Chihuahua'lar çok dökülür mü?

Chihuahua tüy döker, ancak diğer köpek ırklarına kıyasla çok fazla değildir, Tüm yıl boyunca hafif ila orta dereceli bir dökücüdür ve dökülme mevsimlerinde biraz daha ağır dökülür. Neyse ki, çok küçük olduğu için dökecek fazla saçı kalmamıştı.

Chihuahua'mın dökülmesini nasıl durdurabilirim?

Yapamazsın. Dökülme, vücudunun sağlıklı kalmak için yapması gereken doğal ve çok ihtiyaç duyulan bir süreçtir. Onun dökülmesiyle başa çıkmanın ve bunu en aza indirmenin en iyi yolu, yukarıdaki ipuçlarımızı ve püf noktalarımızı takip etmektir.

Chihuahua'mı tıraş edebilir miyim?

Köpeğinizi tıraş etmemelisiniz çünkü tüylerinin doğal yağlarını kaybetme riskiyle karşı karşıyasınız. Ayrıca, bir çift kullansanız bile köpeğinizi soyma riskiniz vardır. üst düzey köpek saç kesme makineleri . Tüysüz olması gereken tek köpek bu şekilde doğanlardır ve Chihuahua onlardan biri değildir.

Veterinere gitme zamanının gelip gelmediğini nasıl anlarım?

C: Chihuahua'lar o kadar fazla tüy dökmezler ve küçücük vücudu sayesinde cilt sorunlarının farkına varmak çok daha kolay olacaktır. Ağrıyan, ağlayan veya iltihaplı bir cilt fark ederseniz veya sürekli kendini kaşıdığını fark ederseniz, onu veterinere götürmeniz gerekir.

Ve normalde yaptığından çok daha fazla tüy döktüğünü veya yamalar halinde döküldüğünü görürseniz, bu bir şeylerin doğru olmadığının başka bir işaretidir. Nihayetinde güvende olmak üzgün olmaktan daha iyidir, bu nedenle veterinerinizden randevu alın.

Son düşünceler

Yani bilmen gereken her şey bu Chihuahua'nın ceketi hakkında ve dökülme programı. Genel olarak, tüm yıl boyunca hafif ila orta dereceli bir dökücüdür ve dökülme mevsimlerinde biraz daha ağırdır. Ancak bazen avucunuzun içine sığacak kadar küçük olduğunu düşünürsek, orada dökecek çok fazla saç yoktur.

Yollarını takip ederek dökülmesini yönetmek Yukarıda listelendiğinde, ceketinin olabildiğince sağlıklı olmasını sağlıyorsunuz. Evinizin etrafında dolaşan saç miktarını azaltmanın yanı sıra. O küçük bir adam ve şükürler olsun ki onu tımar etmek fazla zaman almıyor. Ve hepimizin bildiği ve sevdiği büyüleyici diva köpeği olarak, tüm ekstra ilgiyi kesinlikle sevecektir.

Yorumlar