Beyaz Shiba Inu vs Krem: Tartışmalı Ceket Renkleri İçin Bir Kılavuz

Beyaz Shiba Inu vs Krem: Tartışmalı Ceket Renkleri İçin Bir Kılavuz

Shiba Inu bir Japon köpek ırkıdır ve menşei ülkelerinde en küçük ama en yaygın olanıdır. Japonya'nın dağlık bölgelerinden gelen, avı temizlemek ve avlamak için kullanılan geleneksel av köpekleridir. Aynı zamanda her türlü aileye iyi uyum sağlayan en iyi arkadaş köpeklerdir. Şibalar çocuklarla, köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir ve apartman dairelerinde veya büyük evlerde gelişirler.

Shiba Inu Amerika'da nispeten popüler bir köpektir. Onlar uyanık ve enerjiktirler, pek çok insan onları saldırgan olmakla karıştırır. Ancak ailelerini korurlar ve çok şefkatli ve tatlı olabilirler. Ve onları sevmemizin tek nedeni bu değil. Seksi görünümleri ve kabarık kürkleri, köpek çekiciliğini artırıyor. Ancak konu palto renklerine gelince pek çok tartışma ve kafa karışıklığı var.Farklı köpek kulübesi kulüpleri ve ülkeler, kabul edilen Shiba renkleri konusunda farklı görüşlere ve standartlara sahiptir. . Yaygın olarak kabul edilen üç renk vardır: siyah ve ten rengi, kırmızı ve susam. Tartışmalı Shiba Inu ceket renkleri krem ​​​​ve beyazdır. Cins standartlarına ve bunun neden bu kadar çok kafa karışıklığına yol açtığına bakıyoruz ve ayrıca beyaz ve krem ​​​​Shiba Inu tartışmasını açıklayarak rekoru kırıyoruz. Standart renkli Shiba'lar kadar güzeller, ancak ailenize birini davet etmeyi düşünüyorsanız araştırmanızda ekstra gayretli olmalısınız. Öyleyse daha yakından bakalım.

İçindekiler
 1. Shiba Inu Cins Standardı
 2. Krem Shiba Inus Beyaz Shiba Inus ile Aynı mı?
 3. Krem ve Beyaz Shiba Inu Tartışması
 4. Krem ve Beyaz Shiba Inu'nun Kökenleri
 5. Krem ve Beyaz Shiba Inu'nun Genetiği
 6. Beyaz ve Krem Shiba Inus Üretilmeli mi?
 7. Beyaz ve Krem Shiba Inus Sağlıklı mı?
 8. Sıkça Sorulan Sorular
 9. Son düşünceler

Shiba Inu Cins Standardı

 Tan Köpek Yığın Pozunda
Shiba Inu, kurt ve tilki karışımına benzeyen küçük ve tüylü köpeklerdir.

Şiba Inu cins standardı, türden beklenen fiziksel kuralları belirler. Ancak Shiba Inu cins standartları konuştuğunuz köpek kulübesine bağlı olarak farklılık gösterir veya dünyanın sizin yaşadığınız kısmı. Kabul edilen Shiba Inu renklerinin tanımları biraz farklı olmakla kalmıyor, aynı zamanda farklı renkleri de tamamen tanıyorlar. Dünyanın önde gelen ana köpek kulübesi kulüplerinden üç farklı Shiba Inu cins standardına hızlıca bir göz atalım.

Amerika

Amerika'nın en önemli kulübü Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) cinste standart olarak dört rengi kabul eder . Bunlar siyah ve ten rengi, kırmızı, susam, ve krema. Bununla birlikte, cins standardı yalnızca ilk üç rengin eşit değerlendirmeye tabi olduğunu açıkça belirtmektedir. “Krem, beyaz, pinto veya belirtilmeyen herhangi bir renk veya işaretin ağır bir kusur olduğunu ve cezalandırılması gerektiğini” belirtiyor. AKC, cins standartlarında krem ​​​​ve beyaz bir ceketten bahsediyor ve bunların farklı olduğunu öne sürüyor.Birleşik Krallık

Birleşik Krallık'ın önde gelen köpek kulübesi kulüplerinden biri Kennel Kulübü (KÇ.) Altı rengi standart olarak kabul ediyorlar Shiba Inu'da. Bunlar siyah ve ten rengi, kırmızı, kırmızı ve beyaz, kırmızı susam, susam ve beyazdır. Cins standardı, beyaz ceketin 'kırmızı veya gri tonlarda beyaz' olması gerektiğini belirtir. Burada krem ​​rengi bir paltodan bahsedilmiyor, bu da krem ​​ve beyaz paltoların aynı görüldüğünü akla getiriyor.

cane corso vs pitbull

Japonya

Japon Köpeğini Koruma Derneği, genellikle şu şekilde kısaltılır: Nippo , altı yerli Japon köpek ırkının korunması ve sürdürülmesi kaydıdır. Shiba da dahil olmak üzere tüm Japon ırkları için cins standartları yayınlıyorlar. Üç rengi standart olarak tanırlar. Bunlar kırmızı, siyah ve susamdır. Beyaz veya krem ​​rengi paltolardan hiç söz edilmiyor.

Krem Shiba Inus Beyaz Shiba Inus ile Aynı mı?

 Beyaz Shiba Inu doldurulmuş bir oyuncağın üzerinde uzanıyor
Farklı cins standartlarından da görebileceğiniz gibi, beyaz ve krem ​​​​Shiba Inu ceketi tartışması kafa karıştırıcıdır.

Krem Şibalara bazen beyaz Şibas denir ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak krem ve beyaz Şibalar arasında teknik ve çok ince farklar vardır.Gerçek krem ​​rengi Shiba'nın kırmızı veya gri tonlarında beyaz bir ceketi vardır. Oysa beyaz bir Shiba Inu, aynı tonlara sahip olmayan saf beyaz bir Shiba'ya atıfta bulunabilir. Bu aynı zamanda ciddi şekilde cezalandırılan ve istenmeyen albino, pinto ve benekli paltolar için de geçerlidir. Albino bir kürk rengi değildir. Bunun yerine, bedeni her renkten arındıran ve sağlık sorunlarıyla bağlantılı olan genetik bir mutasyondur. Bir pinto ceket vücudun üçte birinden fazlasını kaplayan renkli lekelerle beyazdır. Ve alacalı bir ceket, genellikle beyaz ve siyah olmak üzere iki renkli düzensiz yamalara sahip bir cekettir.

Özetlemek, bu, krem ​​rengi bir ceketin beyaz olarak kabul edilebileceği, ancak beyaz bir ceketin krem ​​olarak kabul edilemeyeceği anlamına gelir. İkisi arasında bir fark olduğu için çoğu kişinin yaptığı gibi bunları yanlış bir şekilde tek bir renk olarak bir araya getirmek yerine iki renk olarak adlandırıyoruz.

Krem ve Beyaz Shiba Inu Tartışması

Nadir olmalarına rağmen krem ​​ve beyaz Shiba Inu zaman zaman yavrular halinde ortaya çıkar. Bazı cins meraklıları onları kabul ediyor, ancak çoğu bunları soydan gelmesi gereken bir kusur olarak görüyor. Özellikle Japon ve geleneksel yetiştiriciler. Peki bu neden?Bunun başlıca nedenleri şunlardır 'urajiro' olarak bilinen Shiba Inu'nun ayırt edici işaretleri beyaz veya krem ​​rengi bir köpekte görülemez. İşaretler göğüs, yüz ve kuyruktaki belirli beyaz alanlardır. Bu nedenle hakimler beyaz ve krem ​​rengi Şibas'ı değerlendiremez. Diğer neden ise Shiba Inu renklerinin koyu ve canlı olması, açıklaştırılmamış veya seyreltilmemiş olması gerektiğidir, bu nedenle yetiştiriciler açık renkli köpekleri yetiştirmekten kaçınırlar.

Nippo hükümet onaylı bir kuruluştur. Japon ırklarını korumayı ve geleneksel standartları sürdürmeyi amaçlıyor. Onlar zaten gördüler renk değişiklikleri Kishu'da olduğu gibi zamanla diğer Japon ırklarında da. Kishu, beyaz olan son derece arzu edilen damızlıkların yaygın şekilde yetiştirilmesi nedeniyle artık ağırlıklı olarak beyaz kaplamalı bir köpektir. Ancak çoğu köpeğin renginin koyu olduğu 1930'larda Nippo'nun ilk köpek sergilerinin bazılarında durum böyle değildi. Nippo, bunun Shiba gibi diğer Japon ırklarında da olmasını önlemek istiyor.

Krem ve Beyaz Shiba Inu'nun Kökenleri

 Beyaz Shiba Inu köpek yavrusu dışarıda koşuyor
Krem ve beyaz Shiba Inu genlerinin nereden geldiği belli değil.

Shiba Inu, geçmişi M.Ö. 300'e kadar uzanan eski bir köpek ırkıdır. Başlangıçta Japonya'nın engebeli dağlık bölgelerinde büyük hayvanları avlamak için yetiştirilen küçük av köpekleridir. Artık daha küçük hayvanları avlamalarına rağmen bugün hala avcıdırlar. 'Shiba', avlandıkları çalıyı veya köpeğin kırmızı rengini ifade eden 'çalı ağacı' anlamına gelir.

Japon yetiştiriciler, bu genlerin Kishus ile karıştırıldığında kan hattına aktarıldığına inanıyorlar. 20. yüzyılın başlarında. O zamanlar savaş, kıtlık, hastalık ve yabancı köpek ırklarının tanıtılması nedeniyle tüm Japon köpek ırkları yok olmanın eşiğindeydi. Hayatta kalan üç Shiba soyu, yok olmalarını önlemek için kapsamlı bir şekilde yetiştirildi.kızıl tilki laboratuvarı

Krem ve Beyaz Shiba Inu'nun Genetiği

Genetik bilimi karmaşık bir çalışmadır. Ancak kısaca krem ​​Shiba, iki resesif 'e' genine sahip olmanın sonucudur. Resesif 'e' geni nadirdir, ancak iki resesif 'e' genine sahip olmak daha da nadirdir. yani çok az krem ​​ve beyaz Shiba palto var. Amerika Ulusal Shiba Kulübü Shiba genetiği hakkında şunları söylüyor:

Köpeklerdeki siyah pigment, baskın formunda Melanokortin 1 Reseptörü (MC1R) tarafından oluşturulur. VE , bir köpeğin en azından hayatının bir noktasında, yalnızca bir siyah bıyık olsa bile, siyah tüylere izin verir. Krema hariç tüm Shiba'larda bu var.

Resesif formunda, Bu , tüm siyah pigmentler kısıtlanmıştır. Eğer bir Shiba'da genin iki kopyası varsa, Evet , krema oluyor. Krema veya krema üreticisi olan Shibas'lar üzerinde yapılan son test örnekleri, krema için resesif özelliği taşımayan Shibas'ların enerji verimliliği , renkli ve krem ​​kıvamında olanlar Ah ve krem Evet . Taşıyan köpekler Evet vücutlarının hiçbir yerinde hiç siyah kıl yok.

Beyaz ve Krem Shiba Inus Üretilmeli mi?

Bu konu etrafında çok fazla tartışma var ve bu tamamen sizin beyaz ve krem ​​rengi Shiba Inus'a karşı duruşunuza bağlı. Ancak çoğu yetiştirici, özellikle Japon veya geleneksel yetiştiriciler, beyaz ve krem ​​şibaların yetiştirilmesine karşı tavsiyede bulunun. Nippo gibi onlar da 'urajiro' işaretleri ve beyaz ve krem ​​Şibas'ta olmayan yoğun, cesur renkler dahil olmak üzere cins özelliklerini korumak ve muhafaza etmek istiyorlar.

Beyaz ve Krem Shiba Inus Sağlıklı mı?

Yavru köpekler renklerinden ziyade sağlıklarına göre yetiştirildikleri sürece diğer renkli Shibalar kadar sağlıklıdırlar. İşte bu yüzden bu kadar önemli Sorumlu bir yetiştirici bulun . Maalesef bazı yetiştiricilerin aklında tek bir şey var, o da kâr. Bazıları, karlarını artırmak için beyaz veya krem ​​rengi bir çöpün şansını artırmak için beyaz ve krem ​​​​akrabaları yetiştirir. Daha sonra bu yavruları 'nadir' olarak yüksek bir fiyata satabilirler. Ancak bu genetik sağlık sorunları riskini artırır. Yani sağlıklı olup olmadıkları öncelikle yetiştiriciye bağlıdır.Sıkça Sorulan Sorular

Beyaz Veya Krem Shiba Inu Almalı mıyım?

Yetiştirici renginden ziyade sağlığı için yetiştirmişse soluk renkli bir Shiba almamak için hiçbir neden yoktur. Tabii ki Shiba'nızı göstermek veya yetiştirmek istemiyorsanız. Bu durumda, seçtiğiniz köpek kulübesi kulübünün cins standardına uygun bir köpek yavrusu seçmelisiniz. Sorumlu yetiştiricilerden gelen beyaz veya krem ​​renkli Shiba'ların yavru arkadaşları kadar sağlıklı olması muhtemeldir ve aynı Shiba kişiliğine sahip.

Her zaman birlikte çalışmayı seçtiğiniz yetiştiriciyi araştırın. Renkten ziyade sağlıktan sorumlu olmalı ve üremelidirler. Ve yalnızca kabul edilebilir üç rengi (Amerika'da ise) yetiştirmeliler ve köpeklerini önerilen sağlık testlerine tabi tutmak, patella, kalça ve göz doktoru değerlendirmesini içerir. Bu yüzden sağlık sertifikalarını mutlaka isteyin.

Beyaz veya Krem Shiba Inu Ne Kadar?

Bir yavru köpeğin fiyatı; yaş, soy, konum ve yetiştiricinin deneyimi/itibarı gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Ancak teknik olarak konuşursak, beyaz veya krem ​​​​Shiba Inu'nun fiyatı diğer Shiba Inu'larla aynı olmalıdır. Sorumlu bir yetiştiriciden bir Shiba Inu yavrusunun ortalama fiyatı 1.200 ila 2.500 dolar arasındadır.Beyaz veya kremalı bir yavruyu daha yüksek bir fiyata satan bir yetiştirici bulursanız dikkatli olun. Muhtemelen beyaz ve krem ​​rengi yavruların şansını artırmak için yakın beyaz veya krem ​​​​akrabalarını kendi aralarında çiftleştirmişlerdir. Bu onlar için daha kazançlı ama yavrularda genetik sağlık sorunları riskini artırıyor. Ve eğer bu konuda yalan söylüyorlarsa, başka konularda da aldatıcı olma ihtimalleri yüksektir.

Beyaz mı Krem mi? Shiba Inus Albinolar mı?

Hayır. Beyaz köpekler albino köpeklerle aynı değildir. Albinizm Kısmen veya tamamen pigmentasyon eksikliğine neden olur ve bu da gözlerin çok soluk mavi veya pembemsi olmasına neden olur. Beyaz köpeklerin kürkleri beyazdır ancak göz kapakları ve burunlar gibi diğer tüm özelliklerinde pigmentasyon vardır. Albinizm ayrıca cilt bozuklukları, körlük, sağırlık ve daha fazlası gibi belirli sağlık sorunlarıyla da bağlantılıdır. Beyaz veya krem ​​rengi Shiba almak istiyorsanız lütfen albinizm hastası olmadıklarından emin olun.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi beyaz ve krem ​​rengi Shiba Inus'la ilgili pek çok kafa karışıklığı ve tartışma var. Pek çok köpek kulübesi kulübü, krem ​​rengini istenmeyen bir durum olarak görse ve onları gösteri alanında ağır bir şekilde cezalandırsa da, sahipleri yine de bunları tescil ettirebilirler. Ancak bazı köpek kulübesi kulüpleri onları hiç tanımıyor. Oysa bazıları sadece beyazı tanır ve kabul eder. Ancak Nippo da dahil olmak üzere pek çok geleneksel yetiştirici, onları soydan elimine edilmesi gereken genetik bir hata olarak görüyor.

Genel olarak krem ​​rengi bir ceket beyaz olabilir ancak beyaz bir ceket krem ​​rengi olamaz. Bununla birlikte, kafa karışıklığı ve farklı cins standartları nedeniyle iki terim sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Beyaz veya krem ​​rengi bir Shiba Inu istiyorsanız lütfen renginden ziyade sağlığına önem veren sorumlu bir yetiştirici arayın. Aksi takdirde elinizde hasta bir yavru bulabilirsiniz. Beyaz ve krem ​​rengi Shiba Inus'lar nadirdir ancak daha geleneksel renkli kardeşleri kadar sevimlidirler.Yorumlar