Köpeğim Az önce Vazelin veya Petrol Jeli Yedi! Ne yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Vazelin veya Petrol Jeli Yedi! Ne yapmalıyım?

Köpekler genellikle en tuhaf şeyleri yemek ! Bir evcil hayvan ebeveyni olarak, yaratıcı köpekler için hiçbir öğenin yasak olmadığını öğrenmişsinizdir. İnan ya da inanma, Vazelin, köpekler tarafından yutulan yaygın bir maddedir. . Doğrudan bir kaptan yenildiğinde veya istemeden insan sahiplerinden yalandığında, genellikle yanlışlıkla tüketilir.

Bir köpeğin artan koku alma duyusu, genellikle onları evlerimizde sakladığımız sınırsız eşyalara çeker. Şeyler ayrıca yanlışlıkla yutulmuş olabilir yavru köpekler ve ergen köpekler tarafından. Köpekler küçük yaşlarda çevrelerini çiğneyerek keşfetmeyi severler, bazen yenmeyen öğeleri oyuncak veya yiyecekle karıştırırlar. Bazı köpekler yenmeyen yiyecekleri yemeyi düzenli bir alışkanlık haline getirir ve bu davranışsal veya altta yatan bir tıbbi durumu gösterebilir.Köpek arkadaşınızın yememesi gereken bir şeyi yemesi çok endişe verici olabilir. gibi evlerimizde bulunan birçok eşya üzüm gibi yiyecekler , macadamia fıstığı , ve büyük miktarlarda çikolata yutulduğunda köpekler için toksiktir. Bu vakalar derhal veteriner müdahalesi gerektirir.

İçindekiler

Vazelin Köpekler İçin Zehirli midir?

Bununla birlikte, köpeklerin, özellikle küçük miktarlarda yenildiğinde, düşük toksisiteye sahip ürünleri yuttuğu bilinmektedir. Vazelin, köpekler için düşük toksisiteye sahip bir üründür. . Vazelin almak genellikle tehlikeli olmasa da, tavsiye için veterinerinize başvurmanız önerilir. Veterineriniz evcil hayvanınızın durumunu değerlendirebilecek ve hangi hareket tarzının gerekli olduğunu belirleyebilecektir.Vazelin vazelindir ve uzun yıllardır bir ev zımba teli olmuştur. Petrol jölesi, doğal mumlar ve mineral yağların bir karışımıdır. Onun nemlendirici olarak kullanılır ve insanlarda kuru cildi tedavi etmek için. Vazelin aynı zamanda dudak balsamı olarak mevcuttur çatlamış ve ağrılı dudakları tedavi etmek için. Bu ürünler aromalı veya renkli olabilir, bu da onları köpekler için daha çekici hale getirir. Vazelin, yavrularınız için daha tehlikeli olabilecek kakao yağı gibi diğer ürünlerle de karıştırılabilir.Köpekler Neden Vazelin Yiyor veya Yalıyor?

Petrol jölesi kavanozu

Genellikle Vazelin veya Petrol Jelly köpekler için zararlı değildir.

Bir köpek, kokusu veya tadı güzel olduğu için Vazelini yalayabilir. Bu, özellikle dudak balsamı veya aromalı bir ürünse geçerlidir. Vazelin uyguladıktan sonra sizi yalamak yutmaya neden olabilir bu ürünün. Yavrunuz sizi sevdikleri için sizi yalıyor olabilir!Vazelin genellikle küçük plastik kaplarda veya metal kutularda sunulur. Bunlar, çiğnemek için bir şeyler arayan köpek yavrularını veya köpekleri cezbedebilir. Başka bir deyişle, Vazelin yemek genellikle bir kazadır. Bununla birlikte, yenmeyen şeyleri yemeyi düzenli bir alışkanlık haline getiren köpeklerin veteriner kontrolünden geçmesi gerekir. Bu tekrarlanan davranış, altta yatan bir psikolojik veya tıbbi durumu gösterebilir.

Vazelin Köpeğimi Öldürebilir mi?

Normal Vazelinin yutulmasının köpek arkadaşınızda ölüme neden olması olası değildir. Aslında, vakaların çoğunda, yutulması Vazelinin herhangi bir zarar vermesi olası değildir. tüylü arkadaş için. Vazelin köpekler tarafından sindirilmez. Sadece mideden ve bağırsaktan değişmeden geçer. Ve yumuşak olduğu için tıkanmaya neden olmamalıdır. diğer gıda maddelerinin yapabileceği gibi .

Vazelin yemiş köpeklerde genellikle karın ağrısı, kusma ve ishal gibi hafif bir mide-bağırsak rahatsızlığı görülür. Köpeğinizin çok fazla yediği durumlarda susuz kalabilirler. Vazelin yemişlerse, özellikle küçük bir miktar, örneğin köpeğinizin cildinizden Vazelin yalaması gibi, o zaman herhangi bir veteriner müdahalesinin gerekli olması pek olası değildir.unutma Vazelininizdeki malzemeleri kontrol edin . Bazı türler, sorunlara neden olabilecek kakao yağı veya aloe gibi başka bileşenler içerir. Vazelin, petrol jölesi dışında (bazen petrolatum olarak da adlandırılır) bileşenler içeriyorsa, tavsiye için veteriner kliniğinizi aramalısınız.

beagle köpek yatakları

Köpeğim Vazelin Yediyse Ne Yapmalıyım?

Aromalı Petrol Jölesi

Köpeğiniz Aromalı Petrol Jölesi yerse, hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Evcil hayvanınız vazelin yuttuysa, bu genellikle önemli değildir. Ancak daha büyük miktarlarda yuttularsa, bu endişe kaynağı olabilir ve korkutucu bir deneyim olabilir. yapmak isteyeceksin bu adımları takip et köpeğinizi tedavi ederken:

Daha Fazla Yemelerine İzin Verme

Öğeyi çıkarın ve evcil hayvanınızdan uzakta güvenli bir yerde saklayın. Bazen yavrularınızı bölgeden çıkarmak daha kolaydır. Bu, pisliği temizlemenize ve daha fazla yemelerini önlemenize izin verecektir.Kusmaya Neden Olmayın – Bunu Veterinerinize Bırakın

Köpeğinizin yememesi gereken bir şeyi yedikten sonra onu hasta etmeye çalışmak cazip gelebilir. Yavru köpeğinizin ne yediğinden endişeleniyorsanız, tavsiye için veterinerinize başvurmanız en iyisidir. Vazelin yemişlerse, genellikle onları hasta etmeye gerek yoktur.

Aslında, yavrularını hasta ediyor aslında yarardan çok zarar verebilir . Evcil hayvanınızın hastalanmasına neden olacak maddelerin verilmesi hasara neden olabilir ve eğer kusarsa kusmuğunu soluma riskine neden olabilir. Kusmuk aspirasyonu, ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan aspirasyon pnömonisine (akciğer enfeksiyonu) yol açabilir.

Davranış Değişikliklerini İzleyin

Vazelin alımının çoğu vakasında, etkisi çok az veya hiç yoktur. Özellikle büyük miktarlarda vazelin alındıktan sonra kusma veya ishal gibi hafif gastrointestinal semptomlar gelişebilir. Çoğu durumda, köpekler hala parlak ve yemek yiyor ve semptomlar hafif ve kısa sürüyor.

Veterinerinizle İletişime Geçin

Bazı durumlarda veterinerinizden tavsiye almanız gerekebilir ve araştırılması gereken başka sağlık sorunları olabilir. Eğer köpeğin uyuşuk veya şiddetli kusma ve ishal varsa, veterinerinizden tedavi gerektirebilir. Yavru köpeğiniz yemek yemiyorsa, bu da endişe kaynağı olabilir.Ayrıca evcil hayvanınız kakao veya aloe gibi katkı maddeleri içeren Vazelin yemişse de veterinerinizle iletişime geçmelisiniz. Aynı şey, ruj veya rimel gibi başka bir kozmetik ürünü yemişlerse de geçerlidir. Her bir öğenin potansiyel toksisite açısından değerlendirilmesi gerekecektir.

Veterineriniz size bu konuda en güncel tavsiyeleri verebilecektir. Köpeğiniz Vazelinin geldiği teneke veya plastik kabı yemişse, tavsiye için veterinerinizi de aramalısınız. Büyük parçalar tıkanma gibi sorunlara neden olabilir!

Köpeğime Vazelin Sürebilir miyim?

Köpek Pençesi Tedavisi

Vazelin çatlamış patileri tedavi etmek için kullanılabilir, ancak daha etkili olabilecek başka özel tedaviler de vardır.Köpeğinize Vazelin sürmeyi düşünüyorsanız, bunu neden yapmak istediğinizi düşünmeniz önemlidir. Vazelin endüstriyel bir üründür. ve yutmak için formüle edilmemiştir. Evet, küçük miktarlarda yutulduğunda zarar vermesi olası değildir. Ancak yine de köpeğinizin yemesine izin vermeniz önerilmez.

Küçük bir yarayı tedavi etmek için kullanırsanız, onu yiyeceklerini neredeyse garanti edebilirsiniz. her zaman en iyisidir evcil hayvana özel ürünlere bağlı kalın . Bunların çoğu, evcil hayvanlarda kullanım için güvenliklerini sağlamak için sıkı testlerden geçmiştir.

red nose özellikleri

Evcil hayvanınızın cildinde krem, losyon veya şampuan gibi insan ürünleri kullanmaya özendirmeyin. Bu ürünler köpek cildinden farklı bir pH değerine sahip insan derisi için formüle edilmiştir ve bu nedenle insan ürünleri köpeklere çok zarar verebilir.

siyah beyaz kurt köpeği

Bu en iyisi veterinerinizle iletişime geçin evcil hayvanınızın bir cilt rahatsızlığı varsa. Köpeklerde deri hastalığının birçok nedeni vardır. Veterineriniz bu durumu teşhis etmek ve tedavi etmek için en iyi konumda olacaktır. Cilt hastalıkları ciddi bir durumun işareti olabilir, bu nedenle yavrularınızı gönül rahatlığıyla kontrol ettirmeniz önerilir.Sıkça Sorulan Sorular

Hala sorularınız var Vazelin ve köpekler hakkında ? Aşağıda, henüz yanıtlayamadığımız en sık sorulan sorulardan bazıları yer almaktadır. Her zaman olduğu gibi, köpeğinizin tükettiği bir şey hakkında herhangi bir sorunuz varsa derhal veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Köpeğime kabızlık için Vazelin verebilir miyim?

Diğer petrol bazlı ürünler gibi Vazelin de yendiğinde sindirilmez. o köpeğinizin gastrointestinal sisteminden değişmeden geçer . Veterinerler bazen evcil hayvanlarda kabızlığı gidermek için sıvı parafin gibi petrol bazlı ürünleri müshil olarak reçete eder. Kabız olduklarını düşünüyorsanız, köpeğinize asla bilerek vazelin vermeyin. Evcil hayvanlar için denenmiş ve test edilmiş daha güvenli birçok seçenek var!

Vazelin bir köpeğin yabancı bir cismi geçmesine yardımcı olabilir mi?

Sıvı parafin ayrıca veterinerler tarafından bir evcil hayvan tarafından yenen pürüzsüz yabancı cisimlerin geçişine yardımcı olmak için bir kayganlaştırıcı olarak kullanılır. Veteriner tarafından önerilmedikçe, bağırsak tıkanıklığını gidermek için ne vazelin ne de sıvı parafin kullanılmamalıdır.

Yabancı cisimlerin yutulmasını tedavi etmek için bu yöntem, tüm köpekler için uygun değildir ve aslında zararlı olabilir. Çoğu yabancı cisim yutulması vakasında, evcil hayvanınızın durumunu röntgen ve ameliyatla tam olarak değerlendirmek gerekir. Bu, veterinerinizin rahatsız edici öğeyi nasıl çıkaracağını belirlemesine olanak tanır.

Uygun olmayan durumlarda sıvı parafin kullanıldığında hayati tehlike oluşturabilir. Bu, öncelikle, köpeğinizin sindirim sisteminde iç yaralanmalara neden olabilecek, geçmesi muhtemel olmayan veya keskin olmayan nesneler için geçerlidir.

Köpeğimin patilerinde Vazelin kullanabilir miyim?

Birçok evcil hayvan sahibi, kuru ve çatlamış patileri tedavi etmek için Vazelin kullanır. Soğuk ve karlı havalarda evcil hayvanlarının ayakları için bariyer merhemi olarak çalışabilir. Evcil hayvanınızın kuru ve çatlamış pençeleri varsa, tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin. Köpek arkadaşınız kuru ve çatlamış pençeleri yatıştırmak için veteriner tedavisi gerektirebilir.

araştırılması gereken bu soruna neden olan altta yatan bir durum da olabilir. Ayakları soğuk havanın zararlı etkilerinden korumaya çalışırken evcil hayvanlara özel ürünler kullanmak en iyisidir. Köpeğinizde kullanmak için uygun ürünler konusunda veterinerinizden tavsiye isteyin.

Vazelin uyguladıktan sonra köpeğim beni yaladı, endişelenmeli miyim?

Vazelin yutmanın zararlı olması muhtemel olmasa da, kendinize uyguladığınız diğer ürünlere dikkat etmeniz önemlidir. Bazı insan topikal ürünleri ve ilaçları, köpeğinizin yalaması ve yutması için güvenli değildir. Veterinerinizi aramalısınız veya Evcil Hayvan Zehir Yardım Hattı Yüzünüzde veya kollarınızda köpeğinizin yutmuş olabileceği başka şeyler için endişeleniyorsanız.

Son düşünceler

Evcil hayvanlar genellikle yememeleri gereken şeyleri yiyerek kendilerini biraz rahatsız edebilirler. Neyse ki, çoğu durumda Vazelin tüketildiyse, sadece üzgün bir karın hafif belirtileri görülmektedir. Vazelinin kendisi sadece vazelindir ve köpekler için toksik değildir. Bununla birlikte, yavru köpeğiniz çok miktarda Vazelin yemişse, bu daha şiddetli kusma ve ishal belirtilerine neden olabilir.

Şiddetli kusma ve ishal dehidrasyona neden olabilir. Dehidrasyon tipik olarak veterineriniz tarafından tedavi edilmesini gerektirir. Erken tedavi, birçok toksinin evcil hayvanlarımız üzerindeki zararlı etkilerini önlemede ve sınırlamada anahtar olduğundan, evcil hayvanınız potansiyel olarak toksik bir şey yediğinde veterinerinizle iletişime geçmeniz önerilir.

Yorumlar