Oyuncak Kaniş Irk Bilgileri: Kişilik Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Oyuncak Kaniş Irk Bilgileri: Kişilik Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Bir köpek en iyi arkadaşı istiyor musunuz, ancak alerjilerinizi tetikleyen köpek tüyü ve kepeği konusunda endişeleriniz mi var? Belki de Kanişlerin harika aile arkadaşları olduğunu ve neredeyse hiç tüy dökmediklerini duymuşsunuzdur, ancak bir apartman dairesinde yaşıyorsunuz ve yeriniz kısıtlı. Toy Poodle'dan başka bir yere bakmayın. Narin ve mesafeli olmaktan uzak olan Toy Poodle, her zaman iyi vakit geçirmeye hazırdır ve sizinle birlikte olmayı sever. Uygun boyutu sadece bir bonus.

bu Kaniş ırkı üç boyutta gelir ve Oyuncak, grubun en küçüğüdür. Küçük bir köpek olmasına rağmen küçülen bir menekşe değildir. Oyuncak Kanişler aslında Standart Kanişin küçültülmüş versiyonlarıdır ve şaşırtıcı derecede iyi su köpekleridir. Kanişler başlangıçta yere düşen kümes hayvanlarını sudan almak ve genellikle bu içgüdüyü korumak için yetiştirildi.Oyuncak Kaniş, herkes için bir eğlence paketidir. Köpek dostu çocukları olan daha büyük bir aile için olduğu kadar, tek bir insan ailesi için de uygundurlar. Banliyö mahallenizde kolay bir yürüyüşe çıktığınızda veya şehir parkında hızlı bir yürüyüşe çıktığınızda, modaya uygun akıllı yardımcınız mutlu bir şekilde yanınızda koşacaktır. Genel olarak sağlıklı, mutlu bir arkadaş olan Toy Poodles, yeni en iyi arkadaşınızı bulmaya başlamadan önce anlamak isteyeceğiniz birkaç sağlık riskine sahiptir.

Oyuncak kaniş
  • Ağırlık 4-6 kilo
  • Yükseklik 10 inç veya daha az
  • Ömür 10-18 yaş
  • Renkler Kayısı, Siyah, Mavi, Kahverengi, Cafe au Lait, Krem, Gri, Kırmızı, Gümüş, Gümüş Bej ve Beyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

 Oyuncak ve standart kaniş çimlerde oynanır
Oyuncak Kanişin tarihini anlamak için Standart Kanişin kökeninden başlayalım.

Memleketi Almanya'dan gelen 'kaniş' adı, kelimenin tam anlamıyla 'suya sıçramak' anlamına gelen Almanca 'pudel' veya 'pudelin' kelimesinden gelir. Kaniş, bu tanımlayıcı adı, aslında avcıları için ördekleri ve diğer kümes hayvanlarını almak için yetiştirildiği için aldı. Kanişler, köpekleri geri almayı düşündüğümüzde akla gelen cins olmasa da, aslında bu görev için çok uygundurlar. Ayırt edici süslü 'saç kesimleri', aslında bir avcının çalışma arkadaşı olarak bu önceki günlerin bir kalıntısıdır.Popüler bir cinste sıklıkla olduğu gibi, insanlar Kaniş kişiliğini ve zekasını istediler, ancak daha küçük bir alana daha uygun bir paket. Sirkler, Kanişin daha küçük versiyonlarının üretilmesinin arkasındaki itici güçlerden biriydi. Hile köpek şovları, son derece zeki, son derece eğitilebilir köpekleri mükemmel şovmen olarak buldu. Üreme çabaları onu taşınabilir yaptı. Başlangıçta, omzunun on beş inç veya altındaki herhangi bir Kaniş oyuncak olarak etiketlendi. 1907'den sonra, boyut olarak, daha küçük setin on ila on beş inç üzerinde Minyatür ve on ve altında Oyuncak olarak bölünmesine yetecek kadar boyut vardı. Üç modern boyutumuz olan Standart, Minyatür ve Oyuncak kodlandı.

border collie pitbull karışımı

Mizaç

 Şehir parkında oynak kayısı oyuncak kanişle eğlenen kadın
Oyuncak kaniş son derece zeki ve eğitilebilir.

Av köpekleri olarak onlar avcılarından gelen ipuçlarına göre ayarlanmaları ve bağımsız çalışabilmeleri gerekiyordu, fazla. Kanişler zekaları ve sıralamadaki konumları ile iyi bilinirler. en zeki iki veya üç tür. Onlara hemen hemen her şey öğretilebilir, hatta sirkte kalabalıkları eğlendirmek için numaralar bile. Av köpeği kökenlerinin atletizmini koruyorlar ve arkadaşlık ve bol miktarda aktif oyunla gelişiyorlar.

Toy Poodles, yaptığınız her şeyde size yardımcı olmak isteyen ve aktif dikkatinizi gerektiren hevesli dışa dönüklerdir. Onlar sadece enerjik değil, aynı zamanda 'çok akıllı' ve fiziksel ve zihinsel egzersiz yapmadan, bu enerjileri yıkıcı davranışlara yönlendirebilirler. Yavru köpeğiniz çok uzun süre yalnız bırakılırsa kaygı geliştirebilir ve yeterince egzersiz yapmazsa aşırı heyecanlanabilir.Çok evcil hayvanlı bir ailenin parçası olan Poodles, genellikle diğer köpeklerle iyi geçinir. Yüksek av güdüleri yoktur ve genellikle kedilerle barış içinde bir arada yaşayabilirler. Kanişler geri almak için bazı içgüdüleri koruyabilir ve evcil kuşlar ve kemirgenlerle fazla ilgilenmek evinde. Bazı kanişler bu içgüdüleri takip edebilir ve evinizin bu en küçük üyelerini ısırmaya çalışabilir.

Boyut ve Görünüm

 Çimenlerin arasında oyuncakla oynayan kaniş
Oyuncak Kaniş küçük olabilir ama aynı zamanda kaslı ve atletik olabilir.

Sadece küçük bir köpek omuzda dört ila sekiz pound ve on inç ve altında Toy Poodle, vücuduna orantılı olarak kemikle kare şeklinde inşa edilmiştir. Hem ön hem de arka kısım düzgün kaslıdır ve bacakları yapısal olarak doğrudur, parmakları ne dışarı ne de içeri girer. Kafatası, uzun, zarif ağzı ve yontulmuş görünümünde incelik gösterir. Toy Poodle'ın göğsü boyuna göre derindir ve hem başı hem de kuyruğu yüksekte ve şevkle taşınır.

Ceket ve Renkler

 Beyaz bir arka plan üzerinde oturan farklı renkteki üç Oyuncak Kaniş köpek
Toy Poodle'ın kendine özgü kürkü, en çok aranan özelliklerinden biridir.

Kürk yerine saçları vardır ve saçları mevsimsel olarak dökülmek yerine düzenli olarak uzar. Bu, ceketinin ya kıvırcık, suya dayanıklı, yoğun bir doku ile giyilmesine ya da bir Puli ya da Komondor'a benzer farklı uzunluklarda sıkı, hatta kordonlar halinde kordonlu olarak giyilmesine izin verir.Toy Poodle'ın kendine özgü tüyü, çok çeşitli renklerde gelir. Kürkü tene kadar eşit ve düz bir renktir. Standart renkler kayısı, siyah, mavi, kahverengi, cafe au lait, krem, gri, kırmızı, gümüş, gümüş beji ve beyazdır. Tutarlı bir renk tercih edilmesine rağmen, bazı renkler, kaplamanın gölgesinde küçük farklılıklar gösterir.

Köpek alerjisi olan birçok kişi, özellikle normal bir köpek gibi tüy dökmedikleri için Kaniş ararlar. Alerjisi olanlar için standart bir cinsten çok daha iyi olmalarına rağmen, tamamen değiller. hipoalerjenik çünkü hiçbir kıllı köpek olamaz. Hâlâ kepek üretiyorlar. Bir en iyi arkadaş arıyorsanız ve ciddi alerjiniz varsa, evinize bir yavru köpek getirmeden önce doktorunuza danışın.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

 Mutlu oyuncak kaniş beyaz koltuğa otur. Kızıl köpeğin yan görüntüsü yukarı bak
Kanişler, büyüklükleri ne olursa olsun yüksek enerjili atletlerdir.

En azından 90 dakikalık egzersiz, tercihen her gün iki seans Toy Poodle'ınızı sağlıklı ve mutlu tutmalı. Her büyüklükteki kaniş, geri alma içgüdüsünü korur. Geri alması için bir top veya sopa fırlatmak sadece vücudunu çalıştırmakla kalmaz, aynı zamanda zihni için çok ihtiyaç duyduğu bir odaklanma sağlar.

Toy Poodles, insanlarıyla kolay bir koşuya veya uzun yürüyüşe bayılır. Hızınızı ayarlarken küçücük boyutunu aklınızda bulundurun. Kanişler, genel olarak, sizden ve diğer türlerden uzakta geçen zamanı kaldıramazlar, bu nedenle birini bir sonraki en iyi arkadaşınız olarak seçmeden önce, ona ayıracak çok zamanınız olacağından emin olun. oyuncak kaniş standart kuzenleri gibi yüzmeyi severler, bu yüzden onları serinletici bir dalışla şımartın ama unutmayın Önce güvenlik.Toy Poodles, açık hava gezilerinizde size eşlik etmekten keyif alan ev köpekleridir. Sadece dış mekan köpekleri kadar başarılı olamayacaklar. Paltoları soğuk havayı kaldıracak kadar sıcak değil ve ilginizi çekiyor. Ayrılma kaygısına sahip olma eğilimindedirler, bu yüzden seninle belki bir süre vakit geçirmesine izin ver rahat yatak , en iyi arkadaşı, her gün.

Eğitim

 Battaniyenin üzerinde oyuncakla oynayan kaniş

İtaat, flyball, rıhtım dalışı ve çeviklik etkinliklerine katılmak için eğitilebilir. Hileleri öğrenmede çok başarılıdır ve bir sonraki dersi hevesle bekleyecektir. Bunu hatırla can sıkıntısı Toy Poodle'ı endişeli bir duruma sokabilir, bu yüzden eğitim rutinlerinizi değiştirin ve onu zihinsel olarak keskin tutun.

Sağlık

 Siyah tüylü oyuncak kaniş veterinerde, mavi arka plan
Tüm ırklarda olduğu gibi, Oyuncak Kaniş de bazı özel sağlık sorunlarına eğilimlidir.

Toy Poodles on ila on sekiz yıl kadar yaşayabilir, ancak Ortak kalıtsal sorunlar için üreme stoklarını test eden yetiştiricilerden bir köpek yavrusu satın almak önemlidir. . Hiç görmediğiniz bir yavruyu göndermeyi teklif eden evcil hayvan dükkanı yavrularından ve yetiştiricilerinden kaçının çünkü bu senaryolar sizi sağlıksız bir evcil hayvanla veya hatta hiç evcil hayvan olmadan ayarlayabilir.

Cinsin sorunlarından bazıları şunlardır: kalça displazisi ve çeşitli göz bozuklukları. Ayrıca idiyopatik epilepsi, sebasöz adenit, von Willebrand hastalığı ve immün aracılı bozukluklar yaşama şansları ortalamanın üzerindedir. Toy Poodles ayrıca Legg-Calve-Perthes ve lüks patellalardan muzdarip olabilir.golden retriever alt türleri

Eklem Displazisi

Toy Poodles muzdarip olabilir kalça ve dirsek displazisi . Bu durumun önlenmesine yardımcı olmak için hızlı büyümeyi teşvik etmeyen bir köpek yavrusu formülü ile beslenmesi tavsiye edilir.

Göz Bozuklukları

Oyuncak Kanişler sahip olabilir glokom , sıvı gözden düzgün şekilde akamadığında meydana gelir. Artan göz içi basıncı tedavi edilmezse körlüğe yol açar. Glokom ağrılıdır ve semptomlar arasında yırtılma, şaşılık, korneal opaklık (gözün şeffaf ön kısmı bulanıklaşır) ve göz beyazlarında kızarıklık yer alır. Glokom ilerledikçe, göz şişmiş veya şişmiş gibi görünebilir. Yeni yavru köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde, arkadaşınızın görüşünü korumaya yardımcı olması için yıllık göz taramaları hakkında konuşun.

Toy Poodles ayrıca sahip olabilir ile ilgili sorunlar katarakt. Katarakt yaşla birlikte ortaya çıkma eğilimindedir. Belirgin bulutlu görünümüyle bu hastalık için ameliyat bir seçenek olsa da, birçok yaşlı köpek sahibi uyum sağladığı sürece körlüğe alışır.idiyopatik epilepsi

idiyopatik epilepsi, A ortak kalıtsal nöbetlere neden olan bozukluk, Toy Poodle'ı etkileyebilir. Hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Nöbetler tipik olarak, uykudan uyanıklığa geçişler gibi değişen beyin aktivitesi zamanlarında ortaya çıkar.

Sebasöz Adenit

Bu genetik sağlık bozukluğu, Standart Kanişleri Oyuncaklardan daha fazla etkiler. Derideki yağ üreten yağ bezlerinde iltihaplanma, köpeğin tüylerinin dökülmesine neden olur. Ayrıca veteriner konsültasyonu gerektiren kistlere de neden olabilir. Yanlışlıkla enfeksiyon yayabileceğiniz için bunları kendiniz boşaltmaya çalışmayın.

Von Willebrand Hastalığı

Yeterli 'Von Willebrand' proteini eksikliğinden kaynaklanan bu pıhtılaşma bozukluğu arkadaşınızı aşırı kanama riskine sokabilir. Veterinerinize, bu bozukluğu kontrol etmek için onaylı bir laboratuvardan DNA tabanlı vWD testi yapılmasını tavsiye edip etmediğini sorun. Sonuçlar OFA'ya kaydedilecektir.

Bağışıklık Aracılı Bozukluklar

Hemolitik Anemi ve Trombositopeni immün aracılı bozukluklardır. Bağışıklık sistemi köpeğin kendi kırmızı kan hücrelerine veya trombositlerine saldırır. sanki yabancı işgalcilermiş gibi. Bu, uyuşukluk ve halsizlik olarak ortaya çıkabilen anemiye neden olur. Bu semptomları fark ederseniz ve yavrunuzun diş etleri çok açık veya beyaz görünüyorsa, teşhis testi ve tedavi planı için veterinerinize danışın.Lüks Patellalar

Patella lüksü genellikle genetik bir durumdur. Genellikle küçük ırkları etkiler. Köpeğinizin koşarken bir bacağını birkaç adım yukarıda tuttuğunu ancak daha sonra tekrar normal şekilde kullandığını fark ederseniz, kontrol etmesi için köpeğinizi veterinere götürmeyi planlayın. Bu durum yaşamın ilerleyen dönemlerinde sertliğe ve artrite yol açabilir. Tedavi, durumun ciddiyetine göre değişir. Hafif patellar luksasyon vakaları, rahatsızlığı hafifletmek için NSAID'lerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, ciddi vakalarda, cerrahi tavsiye olacaktır.

Legg-Calve-Perthes Hastalığı

Toy Poodles eğilimli Legg-Calve-Perthes hastalığı . Bu yıkıcı hastalık tipik olarak küçük köpek ırklarını yaşamlarının ilk yılında etkiler . Hastalık, femurun tepesindeki topun kan akışını kaybetmesine neden olur ve kalça eklemi içinde parçalanır. Bu durum ciddidir. Uyluk kemiği topunu çıkarmak için yapılan ameliyat hayvanı kurtarabilir, ancak tam kalça değişimi gerekli olabilir.

Evcil Hayvan Sigortası

Evcil hayvan sigortası bir gereklilik değildir, ancak yüksek, beklenmedik veteriner faturalarıyla sonuçlanabilecek acil bir durumda büyük bir fayda sağlayabilir. sigorta Oyuncak Kanişler için mevcut, ama herkesin satın almayı seçtiği bir şey değil. Ek olarak, ek bir sağlıklı yaşam planı, önleyici bakım için yapılan harcamaların dengelenmesine yardımcı olabilir ve bazı işverenler artık evcil hayvan sigortası bile sunuyor fayda paketinin bir parçası olarak.

Beslenme

 Oyuncak kaniş yemek ve su kasesinin yanında yerde yatıyor.
Doğru beslenme, yaşamın her aşamasında doğru türde ve doğru içeriğe sahip gıdaları seçmek anlamına gelir.

Yavruyken, vücut ağırlığının her bir kilosu için yaklaşık yarım ons köpek maması besleyin. O küçük olacak, yani Ona verdiğiniz kuru mamaların boyutunun yavru dişlerinin etkili bir şekilde çiğneyebilmesi için çok fazla olmadığından emin olun. Büyüdükçe, onu oyuncak ırkları için dengeli bir yetişkin köpek mamasına yükseltin.

Toy Poodles, doğal olarak aktif köpekler olmasına rağmen, bireyler obeziteye eğilimli olabilir . İkramları ölçülü olarak verin. Asla bir köpeğe pişmiş kemik veya yağlı yemek artıkları vermeyin. En iyi arkadaşınız küçücük vücuduna fazladan kilo vermeye başlarsa, on beş dakikalık egzersiz ekleyin ve seçtiğiniz yiyecek markasının porsiyon önerilerini iki kez kontrol edin.

bakım

 Sarı saçlı, sevimli oyuncak kaniş tutan, kürkünü fırçalayan dişi köpek sahibinin yakından görünümü
Çoğu sahip, köpeklerini kırpılmaları için profesyonel bakıcılara götürür, ancak pratik ve sabırla öğrenebileceğiniz bir beceridir.

Kanişinizin saçını kesilmiş halde tutmak anahtardır çünkü çoğu köpek gibi tüy dökmez. Kanişinizin saçını evde kesmek için profesyonel kuaförler, kolayca takılabilen bıçaklar sunan Andis veya Oster makaslarını önerir. Yüzü, ayakları ve kuyruk tabanını kesmek için on beş veya otuz numara bir kesme bıçağı kullanılacaktır. Kırpıcı bıçak numarası ne kadar yüksek olursa, kesim o kadar kısa olur. Vücudunun geri kalanında dört ila yedi kesme bıçağı kullanılabilir.

Yavru köpeğinizi göstermiyorsanız, ceketini yavruluğunun ötesinde uzun bırakan Köpek klibini tercih edebilirsiniz. Sadece yüzü, boğazı, ayakları ve kuyruğunun dibi daha kısa tıraş edilmiştir. Tek süsü, kuyruğun ucuna bırakılan bir ponpon (ponpon değil). Kanişinizi göstermek için gösteri kesimlerinden birini gerektirir ve profesyonel bir bakıcıya danışmak en iyisidir. Yetişkin Poodle'lar girdikleri sınıflara göre English Saddle, Continental veya Sporting klipslerine sahip olmalıdır. Hangisinin doğru kesim olduğunu görmek için kural kitaplarınıza veya bir profesyonele danışın. Kıta klipsi başlangıçta köpek avlanırken hareket özgürlüğü sağlıyordu ama kuşları kurtarmak için soğuk suya girdiğinde eklemlerini ve hayati organlarını koruyordu.

Köpeğiniz bir şeye bulaşmadıkça her ikisi de yalnızca dört ila sekiz haftada bir gerekli olan düzeltmeler ve banyolar arasında, daha ince bir fırça, ceketini mat tutacaktır. Cildine kadar nazikçe fırçalayın. Günlük fırçalama cildi için iyidir ve tüylerini sağlıklı tutan yağların üretimini uyarır. , ama aynı zamanda ikinizin bağ kurması için harika bir zaman. Birlikte geçirdiğiniz zamanı dört gözle bekleyecek ve elinden gelenin en iyisini yapmasını sağlayacak.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Kabarık Oyuncak Kaniş

Temel olarak, bu yavru köpeklerin maliyeti her yerde olabilir 500 ila 3.000 dolar. Gösteri kalitesinde köpekler kolayca 4.000 $ veya daha fazlaya mal olabilir.

bu Amerika Kaniş Kulübü veya AKC web siteleri mükemmel köpek yavrusu arayışınıza başladığınızda yardımcı kaynaklar olabilir. Üye yetiştiriciler, PCA'nın etik yönergelerine uymalıdır. Müzayedeler, komisyoncular veya evcil hayvan dükkanları gibi ticari satıcılar aracılığıyla yavru satışına izin vermezler.

Cinsi bir bütün olarak iyileştirmek için çalışan yetiştiriciler sağlık ekranı yavrularının ebeveynleri ve bunu kanıtlamak için evrak gösterebilecekler. Yetiştirici alanındaki bir veterinerden referans isteyin. En saygın yetiştiriciler size bir yazılı sözleşme Bu, onu elinizde tutamazsanız, hayatı boyunca herhangi bir zamanda köpeği geri almayı vaat ediyor.

Kurtarma ve Barınaklar

Yeni en iyi arkadaşınızı evlat edinmeyi düşünebilirsiniz. ziyaret etmek yerel hayvan barınağı yakınınızdaki sahiplenilebilir köpeklerle tanışmanın harika bir yoludur. Oyuncak Kanişleri yoksa, sizin için yakındaki barınakları kontrol edebilirler. İnternette pek çok köklü Toy Poodle kurtarma kuruluşu var ve muhtemelen eyaletinizde bir veya daha fazla olacak.

beyaz yavru köpek mavi gözlü

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Genel olarak Oyuncak Kanişler:

 • Çok fazla enerjiye sahip çok küçük köpekler.
 • Atletik ve su dostu.
 • Son derece zeki.
 • Doğal alıcılar.
 • Yalnızlığa uygun değil.
 • İyi sosyalleştiğinde daha büyük, kibar çocuklar ve diğer köpeklerle arkadaş canlısı ve iyi geçinir.
 • Çok eğitilebilir ve memnun etmeye hevesli.
 • Çitlerle çevrili bir avluya konursa, küçük açıklıkları sıkıştırabilir.
 • Yabancılarla ilgilenir ve onları kabul eder.

Son düşünceler

Süslü saç stilinin sizi aldatmasına izin vermeyin. Oyuncak Kaniş bir atlettir. İyi bir yüzücü ve doğal bir av köpeği, birçok farklı aile stili ve boyutu için harika bir aile arkadaşıdır. Enerjik ve zeki olduğu için Toy Poodle, Standard Poodle'ın tüm gücünü birkaç kilo eğlenceye sığdırıyor. Sizi eğlendirmesine izin verin. Harika zekası ve eşsiz eğitilebilirliği, onu birçok disiplinde veya sizin büyüleyici, zeki en iyi arkadaşınız olarak öne çıkarıyor.

Yorumlar