Siyah Pomeranyalılar: Tarih, Genetik, Resimler ve Daha Fazlası

Siyah Pomeranyalılar: Tarih, Genetik, Resimler ve Daha Fazlası

Pomeranyalılar en çok etrafta çeşitli ırklar , beyaz, turuncu ve kahverengi gibi çeşitli renklere sahip. Ancak bunlardan en çok arananlardan biri siyah. Bu renk varyasyonu, diğer Pomlardan ayrı bir tür olarak tanınmaz, ancak aslında nadir bulunan ve çok istenen bir renk varyantını temsil eder.

Çarpıcı kürk dışında, bu yavrular diğerleriyle aynı özelliklere sahiptir. Pomeranyalılar, zekaları, sadakatleri ve hayattan daha büyük kişilikleri onları ailelere mükemmel bir katkı yaptığı için oyuncak ırkının en popüler ve sevilenleri olmaya devam ediyor.Bu parçada, Pom tarihine, genetik yapıya ve çok aranan daha fazlasına bakıyoruz. Siyah Pomeranya .

Pomeranya Tarihi

Siyah Pomeranian Köpek Koşu

Siyah Pomeranian'ın neden bu kadar nadir olduğunu anlamak, türün tarihine bakmak önemlidir. Poms Spitz ailesinin üyeleridir Samoyed, Elkhounds ve diğer kızak çeken ve çalışan köpekleri içerir.pitbull vs amstaff

Alman Spitz sonunda otuz ila otuz beş pound büyüklüğünde yetiştirildi. Bu daha küçük Spitz, Polonya ve Almanya'nın Pomerania bölgesi ile ilişkilendirilerek ırk adının kökenine yol açtı.

Bu köpekler, MÖ 400 yılına kadar uzanan çeşitli eserler üzerinde görülmüştür. Spitz ırkları Avrupa ve Asya'da yaşadılar ve dikenli kulakları, kalın çift katları ve sırtlarını kıvıran kuyrukları ile tanınırlardı. Muhtemelen bu etiketin altına giren birden fazla köpek düşünebilirsiniz: Alman Shepard ve Huskies, bunlardan birkaçı. Pomlar daha küçük ve daha kompakt olacak şekilde yetiştirildi.

15. yüzyıldan önce, Spitz adı aslında kullanılmıyordu. Bunun yerine 'Chien-loup' (kurt köpeği) adı kullanıldı ve Fransızca 'Lou-Lou' (sevgilim) ifadesinin bu isimden türediği düşünülüyordu. Tarihçiler, İngiltere'de George 111th'den önceki Spitz adıyla ilgili herhangi bir kayıt bulamazlar, bu nedenle isim muhtemelen daha sonraya kadar değiştirilmemiştir.En yaygın olarak düşünülen kökeni, daha önce de belirtildiği gibi Pomeranya'dandır. Bununla birlikte, Avrupa'daki birden fazla ırkın Pomerania veya Almanya ile hiçbir bağlantısı yoktur. Fransa onlara Lili, Chien de Pomeranie veya Lou Lou adını verirken, Hollanda'da 1780'lerden itibaren Wolfshond veya Keeshond olarak adlandırıldı. İtalyanlar bu tatlılara İtalyan Spitz, Florentine Spitz, Lupino, Cande de Quirinale ve Volpino diyorlar. İtalyan çeşidi tipik olarak çarpıcı bir turuncu veya sarı renkte bulunur.

Popülerlikte Artış

18. yüzyıl, İngiliz kraliyet ailesinin hayranlığı nedeniyle İngiltere'de Pomeranian'ın veya kurt köpeğinin yükselişini gördü. 1761'de, Kral George 111'inci Kraliçe Charlotte ile evliliği sadece onu değil, beyaz renkli evcil kurt köpeğini de içeriyordu. Bu spesifik Pom türü Pomeranya'dan geldi ve bu nedenle ona Pomeranian adını verdi. Kraliyetlerin ve soyluların çeşitli resimlerinde görüldüğü gibi bu köpeklerin evcil hayvan olarak tutulduğunu biliyoruz.

William Taplin, 1803'te 'Sporcunun Kabini' adlı Cinsi Ayrıntılı Olarak Tartıştı'POMERAN; veya WOLF-DOG. Bu ülkede sözde köpeğin yüksekliği on sekiz veya yirmi inçten biraz daha fazladır ve boyunda çok büyük bir kabarıklık oluşturan uzun, kalın ve oldukça dik kürküyle ayırt edilir, ancak kafasında kısa ve pürüzsüzdür. kulaklar; Çoğunlukla soluk sarı veya krem ​​rengindedirler ve alt kısımlarda en açık renklerdir.

Bazıları beyaz, bazıları siyah ve diğerleri ancak çok nadiren lekeli; baş boyuna doğru geniş ve ağza doğru daralır; kulaklar kısa, sivri ve dik; burun ve gözler çoğunlukla siyah; kuyruk büyük ve gür her zaman sırtta bir halka şeklinde kıvrılmıştır. Pürüzsüz veya kısa kaplamalı örnekler çok nadir görülür; İngiltere'de çok daha tanıdık bir şekilde tilki köpeği adıyla bilinir ve bu, başlangıçta kafasında o hayvana çok yakın olmasından kaynaklanmış olabilir; ancak yazılarında onu Pomeranya yerlisi olarak tanımlayanlar tarafından Pomeranya köpeği unvanı altına giriyor.

Siyah Pomeranya Nadirliği

William Taplin, saf siyah Pomeranian'dan sarı, krem ​​veya başka türlü daha hafif varyantın daha nadir bir versiyonu olarak bahseder. Bununla birlikte, tarihçilerin bugün olduklarından daha yaygın olduklarına inanmalarına yol açan not edilmek için yeterince yaygındı. Siyah ceket muhtemelen özellikle sağladıkları gibi Alman Spitz'den geldi genetik yapılarının büyük kısmı . Sıklıkla tamamen siyah bir paltoyla görülürler ve 17. yüzyılda şimdi olduğundan daha yaygındı.

Pomeranyalılar, diğer ırklarla karışım söz konusu olduğunda son yıllarda popüler hale geldi. Bu boyuttan dolayı zor, ama yetiştiriciler bunun etrafında yollar buldular Pomsky'nin yaratılmasıyla kanıtlandığı gibi.Siyah Pomeranya Genel Bakış

Sahilde Siyah Pomeranian

Siyah Pom, ilk keşfedildiğinde yaygın olarak bulunan bir türdü. Hiç de nadir görülmediler, ancak artan üreme ile saf siyah Pomlar daha nadir ve daha nadir hale geldi. Turuncu / sarı varyantlarını bulmak artık diğer renklerden daha yaygın. Siyah Pomeranyalıları yetiştirmek hala mümkün olsa da, genellikle kürklerinde farklı renklerde bulundukları için tamamen siyah olanı elde etmek zordur.

Siyah bir varyant elde etmenin en kesin yolu, iki siyah Pom'ı birlikte yetiştirmektir. Tamamen siyah olan iki ebeveynle bile saf siyah bir varyant elde etmek inanılmaz derecede zordur, çünkü ırkların DNA'sı o kadar çok renge sahiptir ki, siyah yavrulardan beyaz bir çöp görmek alışılmadık bir durum değildir.

Kişilik

Pomlar genellikle küçük olduklarının farkında olmayan ve genellikle onlardan çok daha büyük köpekleri ele alan veya sözlü olarak tehdit eden neşeli, arkadaş canlısı köpeklerdir. Bu, Pom'nın doğal olarak agresif olduğu anlamına gelmez; sadece sahiplerine ne kadar büyük ve güçlü olduklarını göstermeyi severler. Canlı tavırları nedeniyle günlük egzersize ihtiyaç duyarlar - ancak sadece mahallede yürüyüşe çıkarlar.

Bağımsızdırlar ve yetişkinliğe ulaştıklarında yalnız bırakılabilirler. Onlar zeki ve itaatkar küçük kucak köpekleridir. Sadece bu değil, aynı zamanda iyi alarm köpekleri yaparlar - yoldan geçen insanlara havlamayı sevdikleri için birinin kapının dışında olup olmadığını her zaman bilirsiniz. Pomeranyalılar çocuklarla da iyidir, ancak Pom daha büyük köpekler kadar sağlam olmadığı için dikkatli olmaları gerekir.Bakım

Pomeranyalılar, hangi renkte olurlarsa olsunlar, benzer şekilde tımar edilmek zorundadırlar. Hepsi yaz ve kışın başlarında mevsimsel dökülme yaşarlar, bu nedenle Pom'ınızı haftada birkaç kez fırçalamak çok önemlidir. Yine de, çift katları, tüylerini sağlıklı ve şık tutmak için günlük bakım gerektirir. Evde çok fazla saç bulmaya başlarsanız, bu onları daha fazla fırçalamak için mükemmel bir ipucudur.

Eğitim

Bir Pom eğitimi, çok fazla sosyalleşme anlamına gelir. Yabancılar veya diğer hayvanlar karşısında utangaç veya agresif olmadıklarından emin olmak için evcil hayvanınızı gittiğiniz her yere götürün. Çoğu Pom'ın özgüvenle ilgili bir sorunu yok - havlamaları, unutmaları için en büyük alışkanlık olacak. Uzun süredir devam eden sorunlardan kaçınmak için bunu hemen düzeltmek en iyisidir. Kasa eğitimine de öncelik verilmelidir. Küçük olduklarından, daha büyük hayvanlardan veya insanlardan kaçınmak için sandıklarına sık sık girmeleri gerekebilir.

Egzersiz yapmak

Bu köpekler koşmayı sever! Pom'nız siyah olduğundan, daha çabuk ısınacakları için onları güneşte çok uzun süre uzak tutmamak en iyisidir. Kaldırımdaki pençelerini de izleyin ve yanmalarını önlemek için aşırı sıcaklıklarda sık sık kaldırın. Sağlıklı ve mutlu kalmak için tek ihtiyaçları olan günde bir ila iki 20 dakikalık yürüyüşler. Mahallede kısa bir yürüyüş ya da getirme işi halleder.Besleme

Bu cins fazla yemek yemeye ihtiyaç duymaz. Küçük olmanın avantajları vardır! Rahatsız bir şekilde obez olmaları çok fazla zaman almadığı için kilolarına dikkat etmek önemlidir. Ancak, hızlı metabolizmaları vardır ve enerjiyi çok çabuk yakarlar - genel olarak ne kadar yediklerini izlemek iyi bir fikirdir. Erkek ve dişi Pomlar yaklaşık aynı büyüklükte olduğundan, yiyecek miktarını pound ile belirlemek daha kolaydır

  • 1 kiloluk köpek yavrusu için 1/2 bardak
  • 3 kiloluk köpek yavrusu için 1 bardak
  • 5 kiloluk köpekler için 1 ve 1/2 bardak
  • 6 kiloluk köpek için 2 bardak

İhtiyaçlarına göre ayarlayın. Şişkinlik olasılıkları daha yüksek olduğundan yatmadan önce onları beslemediğinizden emin olun. Gün içinde sık sık yemek yemek onlar için 1 büyük öğünden daha iyidir, çünkü kendi kendilerine daha kolay zaman geçirirler. Yakın zamanda bir Pom evlat edindiyseniz veya almayı planlıyorsanız, aşağıdakilerin tam listesini derledik: çoğu Pomeranyalı'nın seveceği mükemmel köpek mamaları .

Sağlık

Küçük köpekler, diş sorunları, hipoglisemi, trakeal çöküş ve kronik kapak hastalığı gibi benzer sorunlardan muzdariptir. Bununla birlikte, aşağıdakileri içeren Pomeranian'a özgü hastalık vardır:

Distichiasis - Kirpiklerin fazladan bir sıra oluşturmasına neden olan yaygın bir doğumsal durum
Entropion - Alt göz kapağı içe doğru döndüğünde
Lüks Patella - Arka bacakların hizalanması anormal olduğunda
Alopesi - Saç dökülmesi
Hipotiroidizm - Düşük metabolizma, egzersiz intoleransı ve daha fazlasıyla sonuçlanan bir otoimmün hastalık
Patent Ductus Arteriousus - Bir kalp kusuruBunların çoğu, Pomeranian'ınız yaşlandıkça ortaya çıkabilecek patellar luksasyon dışında nispeten nadirdir. Yürürken dizlerinizin bükülmesini veya gevşemesini izleyin. Bunu fark ederseniz, ameliyat gerektirebilecekleri için onları derhal veterinere götürün.

vahşi vs merrick tadı

Siyah Pom ile Yaşamak

Siyah Pomeranyalıyla Yaşamak

Genelde bakımı kolay olan Pomeranyalılar, evde bulundurulması gereken iyi evcil hayvanlardır ve çok fazla dikkat gerektirmezler. Bazıları titiz yiyiciler olsa da, genellikle önlerine konulan yiyeceklere ısınırlar. Çift kat, günlük fırçalama seansları ile haftada en az bir veya iki kez düzenli tımar gerektirir.

Küçük olsalar da, düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar ve eğitimde başarılı olurlar. Zekidirler ve çabuk öğrenirler ve numara yapmayı severler. Şovlarda bu kadar popüler olmalarının nedenlerinden biri de bu. Genellikle diğer küçük köpeklerle arkadaş canlısıdırlar, ancak daha büyük ırklar tarafından korkutulma eğilimindedirler ve kendilerini tehdit altında hissederlerse onlara havlarlar.

Çocuklarınız varsa, onları ısınabilmeleri için yavru köpek olarak satın almak daha iyidir. Bu, çocuklara karşı kötü oldukları anlamına gelmez, ancak daha büyük satın alınırlarsa daha ayrılmış olma eğilimindedirler. Evinizdeki küçük çocuklara, küçük oldukları ve kolayca korkabilecekleri için onlara karşı sabırlı olmalarını söyleyin.

Pomeranyalılar mükemmel bekçi köpeği yaparlar ve evin önünden geçen veya içeri giren herkese yüksek sesle havlarlar. Dikkatli olmaları ve küçük boyutları nedeniyle öncelikle yaşlılar için iyi arkadaşlıklar yaparlar.

Siyah Pomeranyalıyı Görmek

Siyah Pom Spotting

Siyah bir Pomeranian köpek yavrusu tespit etmek kolaydır. Küçük bedenlerinin çok ötesine uzanan büyük çift siyah renkli ceketleri. Ancak, baktığınız Pom'ın evrak ve tarih üretmeden saf siyah olup olmadığından emin olmak zordur.

Cinsin bu varyasyonunu, tüylerinin şişkinliğinden hemen fark edeceksiniz. Çift katın altı kalın ve kabarık, üst kısmı daha uzun ve düz olacaktır. Tüy, evcil hayvan olduğunda kaba bir dokuya sahip olacaktır. Pomlar, krem, beyaz, turuncu, samur, kırmızı, kahverengi, siyah ve en nadide olan mavi dahil olmak üzere birçok renkte gelir.

Bu renkler düz renk (en nadir), tek renkli kaplama veya çoğunlukla başka bir rengin işaretiyle katı olan iki renkli veya kısmi renkli bir kaplama olarak bulunur. Brindled Pomlar ve merle Pomlar, ilginç desenli renkli kombinasyonları spor yapan en eşsizidir.

Pomeranian'ınızın gerçekten siyah olup olmadığını öğrenmek için, başka bir renkte yama veya şerit olmadığından emin olmanız gerekir. 'Yanlış işaret' olarak bilinen beyaz, ten rengi veya kahverengi lekeli çoğunlukla siyah Pomlar görmek yaygındır. Herhangi bir Pom kombinasyonu mümkündür, ancak evcil hayvanınızın kürkünde biraz başka bir renk olduğu sürece, saf siyah bir Pomeranian olarak kabul edilmez.

Rekabet Rengi Olarak Siyah

Nadir olması nedeniyle siyah bir Pomeranyalıyı rekabette görmek ilginç olsa da, bunlar standart değiller. Kısmen renkli bir yanlış işaretlenmiş siyah Pom, bu Pomların mavi gözlü bir merle genine sahip olmadıkça, tüm cinse özgü yarışmalarda rekabet etmeye uygun olacaktır. Rekabet standardı, Pomeranyalıların karanlık gözleri olması gerektiği konusunda ısrar ediyor.

ABD dışındaki pek çok cins organizasyonu ve köpek kulübesi kulüpleri tarafından merles'e izin verilmediğini de belirtmek gerekir. Bu genetik deformiteye bakmak büyüleyicidir ve farklı bir kürk rengi dışında herhangi bir soruna neden olmaz; sadece rekabete izin verilmez.

Siyah Pom'ın ayrıca dudakları, burnu, göz çevresi ve pedleri gibi noktalarının siyah olması gerekir. Bu inanılmaz derecede nadirdir ve bu noktalar başka herhangi bir renkteyse, genellikle mükemmel siyah Pom'ı yarışmadan diskalifiye eder.

Ödüllü Siyah Pomlar

Son 100 yılda, birçok siyah Pomeranyalı birden fazla yarışmada en iyi ödülleri kazandı. İlklerinden biri 1911'de Bayan Frank's Prince Charming'in Best of Breed ödülünü kazandığı zamandı. Pom'ın portakal ve kırmızısı içerisine siyah yetiştirmek, kaplamanın renk netliğini arttırır ve sadece bir nesilde pigmentasyonu iyileştirir. Bu rengi tekrar üretmek istiyorsanız, sonraki çocuklara geçmeniz gerekecek.

Bu, siyah Pomların köpek şovlarında genellikle göz ardı edildiği için bahsedilir. Tipik olarak turuncu ve turuncu samur daha popülerdir, çünkü siyah Pomlar şovlardan önce hazırlamak daha zor. Bu, çoğu zaman kazandıkları gibi yarışmaları kazanmadıkları anlamına gelmez. Ancak Pom'a daha fazla renk eklemek şu anda daha avantajlı görünüyor.

Siyah Pomeranian Puppy Fiyatları

Siyah Pomeranian Yavrusu

Saygın bir yetiştirici bulmak, siyah bir Pom bulmanın en olası yoludur. Yerel bir hayvan barınağında bir tane bulabilirseniz, bu size büyük bir değişiklikten tasarruf sağlayacaktır. Bahsedildiği gibi, bir yetiştiriciden bile Pom'ın sağlıklı ve saf siyah olup olmadığından emin olmak zordur, ancak bu şekilde daha iyi bir şansınız olacak.

Bu nadir köpekleri 800 dolardan daha düşük bir fiyata bulamazsınız. Bununla birlikte, lisanslı köpekler genellikle daha yüksek bir fiyata gelir. 1000-2000 $ arasında değişebilir ama yeni arkadaşınızla bir yarışmada spor yapıyorsanız buna değer olabilir. Bu aralığın dışında bir şey görürseniz; dikkatli ol.

Herhangi bir endüstride olduğu gibi, bazı yetiştiriciler sadece para için var. Yavru köpeğinizin sağlığı için gerçekten iş yapmazlar. Karşılaşacağınız en yaygın dolandırıcılık, yetiştiricilerin 'siyah çay fincanı' veya 'siyah oyuncak' Pomeranian denilen şey için prim almalarıdır. Pomlar zaten küçük köpeklerdir. Mini, çay fincanı veya oyuncak terimi, genellikle uzun vadede sağlıklı olmayan standarttan (dört ila yedi pound) daha az yetiştirildikleri anlamına geldiği için ilgilidir.

'Çay Fincanı' Uzun Süreli Küçük Olmayabilir! Diğer bir yaygın aldatmaca, Pom'ın küçük, çay fincanı veya oyuncak olmadığı halde reklamının yapılmasıdır. Yetiştirici muhtemelen bir Pom için normalden daha fazla ödeme yapmanızı isteyecektir. Bundan kaçınmak için, önceden satın aldığınız herhangi bir yavru köpeğin ebeveynlerini araştırın. Yetiştirici bunu yapmanıza izin vermezse, büyük olasılıkla bir aldatmacadır.

Son düşünceler

Normal bir Pom ile Siyah olan arasında hiçbir fark olmamasına rağmen, tüylerinin enderliği ve güzelliği onları yetiştiriciler için çekici kılar ve bir yarışmada harika gösteri durduruculardır.

Küçük bir köpek almayı düşünüyorsanız ve onları yürürken düzenli olarak mola vermeyi düşünmüyorsanız (onlar sevimliler, onları da sevmek istersiniz), siyah Pom, aileniz için harika bir katkı olacaktır.

Yorumlar

Vincent Benjamin
Sidney Avustralya'da siyah bir Pomarain'imiz var. Cinsle ilgili tanımınız onun hakkında yazılmış olabilir. Açıktı. Onu 1000 dolara satın aldık
Kelly Wilson (Yazar)
Yorumunuz için teşekkürler Vincent - kulağa inanılmaz bir yavru gibi geliyor!
Shirley Porter
Pom'm, alt dudağın altındaki küçük bir parça beyaz saçtan başka düz siyah. Gerçek bir kara ponpon mu?
Kelly Wilson (Yazar)
Merhaba Shirley - biraz beyaz 'yanlış işaret' olarak kabul edilir, ancak genellikle kabul edilebilir. Yorum yapmak için uğradığınız için teşekkürler!
RUSS PETRE
Siyah Pom'ımız Bella, artık onunla ilgilenemeyen bir Alzhiemer'in hastasından elde edilen bir kurtarma köpeğiydi. Bella
Kelly Wilson (Yazar)
Harika bir köpek yavrusu gibi görünüyor, Russ yorumu için teşekkürler!
Chris
En şaşırtıcı olanı bende
Kelly Wilson (Yazar)
Merhaba Chris! Yavru köpeğinizin nasıl davranacağını garanti etmenin bir yolu olmasa da her zaman düşünüyoruz