Pepto-Bismol Köpekler İçin Güvenli mi?

Pepto-Bismol Köpekler İçin Güvenli mi?

Evcil hayvan ebeveynleri olarak tek istediğimiz yavrularımız için en iyisidir ve kendilerini kötü hissettiklerinde elimizden gelen her şekilde yardım etmek istememiz çok doğaldır.

Artan yaşam maliyetiyle birlikte, bazen bu bizi yaygın rahatsızlıklar için ev ilaçları ararken bulabilir ve veteriner kliniğine gitmeden önce reçetesiz insan tedavileri için ecza dolabına ulaşan endişeli bir pençe kirası görebilir.Bazı insan ilaçları dört ayaklı dostlarımız için güvenli olsa da, birçoğu çok zehirlidir, bu nedenle tavsiyem, çevrimiçi olarak vermenin uygun olduğunu söyleyen birçok makale bulsanız bile, ilacın güvenli olduğunu varsaymadan önce her zaman veterinerinizle konuşmak olacaktır. senin köpeğine

sibirya kurdu maması

İçindekiler

Pepto-Bismol Nedir?

Pepto-Bismol reçetesiz satın alınabilen bir insan ilacıdır mide ekşimesi, asit reflü, hazımsızlık, ishal ve mide bulantısına yardımcı olmak için. İlacın etken maddesi “adlandırılan bir bileşiktir. bizmut subsalisilat Mideyi ve alt yemek borusunu mide asidinden koruyarak çalışır.Pepto-Bismol Köpekler İçin Güvenli mi?

Belirli durumlarda ve belirli dozlarda, Pepto-Bismol'ün köpeklere verilmesi potansiyel olarak güvenlidir. Bununla birlikte, bu her durumda doğru değildir ve yavru Pepto-Bismol'ü vermeden önce her zaman veterinerinizle konuşmanız tavsiye edilir. Daha sonra ilacın yararlı olduğundan ve köpeğinize zarar vermediğinden emin olabilirsiniz.

İlaç, aynı zamanda aspirinin öncüsü olan 'salisilik asit' ten türetilmiştir. Bunun, Pepto-Bismol'ün köpekler için güvenli olmadığı bazı durumlar için önemli etkileri vardır. Bunlar aşağıda uzun uzadıya tartışılmaktadır. Pepto-Bismol'ün kediler için zehirli olabileceğini ve onlara asla verilmemesi gerektiğini de belirtmek önemlidir.

Neden Bir Veteriner Pepto-Bismol Vermeyi Önerebilir?

Veteriner hekiminiz ara sıra Pepto-Bismol'ü gastrointestinal rahatsızlıklar için bir yönetim protokolünün parçası olarak düşünebilir. Köpeklerde mide rahatsızlıkları ilk görüş veteriner kliniklerinde en yaygın şikayetlerden birini oluşturur. Stresten diyet kararsızlığına ve gastrointestinal sistemle ilgili gerçek tıbbi sorunlara kadar birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilirler.İnsanlar tarafından sindirim rahatsızlığı yaşadıklarında Pepto-Bismol kullanılmasına rağmen, Köpeğinizin karnı ağrıyorsa, ulaşabileceğiniz ilk şey bu olmamalıdır. Yavru köpeğinize bol miktarda tatlı su sağlarken onu az ve sık yemeye teşvik etmek daha iyidir. Hafif bir diyete geçmenin lehinde ve aleyhinde bir tartışma var, ancak zengin ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak tercih edilir. 24 saat içinde herhangi bir gelişme olmazsa veya köpeğiniz çok uyuşuksa, sallanıyorsa veya kanlı veya katranlı dışkı belirtileri varsa, o zaman veterinerinizle konuşun.

Veterineriniz yavru köpeğiniz için Pepto-Bismol önerirse, bunu 'endikasyon dışı' yapıyor demektir. Bunun nedeni, ilacın veteriner kullanımı için formüle edilmemesi ve lisanslı bir veterinerlik ürünü olmamasıdır. Veteriner hekiminizin dozajlar ve sağladıkları uyarılar konusundaki tavsiyelerine dikkatle uymanız önemlidir. Bunu yapmamak, yavru köpeğinizi çok hasta edebilir. Yavru köpeğinizin belirtileri birkaç dozdan sonra devam ederse, ilaca devam etmektense veterinerinize danışmanız daha iyidir.

Pepto-Bismol Köpeklere Ne Zaman Verilmemeli?

  Pepto-Bismol çiğneme tabletleri ve köpek
Güvenli olup olmadığından emin değilseniz, veterineriniz yavru köpeğinizin tıbbi ihtiyaçlarına göre uyarlanmış tavsiyeler sağlayabilir.

Pepto-Bismol'ün köpekler için güvenli olmadığı veya veteriner gözetiminde bile dikkatli kullanılması gereken birçok durum vardır.alerjiler

Yavru köpeğinizin Pepto-Bismol veya aspirin ürünlerine alerjisi varsa, ona Pepto-Bismol vermemelisiniz. Köpeklerde alerji belirtileri, mide-bağırsak rahatsızlıklarından, kaşıntılı deriden, kurdeşen veya solunum sorunlarından ortaya çıkabilir. Yavru köpeğinizin Pepto-Bismol'e veya başka bir ilaca alerjik reaksiyon gösterdiğinden şüpheleniyorsanız, derhal yerel veteriner kliniğinizle iletişime geçin.

Kan Pıhtılaşma Bozuklukları

Pepto-Bismol, formülasyonundaki aspirin benzeri bileşik nedeniyle kanama riskini artırabilir. . Köpeğinize bir kanama bozukluğu teşhisi konduysa, veterinerinizin açık tavsiyesi olmadıkça Pepto-Bismol asla uygulanmamalıdır. Yavru köpeğiniz burun kanaması, ciltte veya diş etlerinde morarma, diş etlerinde solukluk veya dışkısında kanama gibi açıklanamayan kanama belirtileri gösteriyorsa, acil veteriner yardımı almalısınız.

Gastrointestinal Ülserasyon

Pepto-Bismol, gastrointestinal ülserasyonu kötüleştirebilir. Tüylü arkadaşınıza veterineriniz tarafından ülseratif bir gastrointestinal hastalık teşhisi konduysa veya dışkıda taze kan, siyah veya katranımsı dışkı, kanla kusma veya kahve telvesine benzer materyal içeren kusma gibi herhangi bir gastrointestinal kanama belirtisi gösteriyorsa, onlar Pepto-Bismol verilmemelidir. Gastrointestinal kanama çok ciddi olabilir, hatta ölümcül olabilen bağırsak yırtılmasına yol açabilir. Yavru köpeğinizin bu belirtileri gösterdiğinden endişeleniyorsanız, derhal veterinerinizle konuşun.

Böbrek veya Karaciğer Hastalığı

Böbrek veya karaciğer hastalıkları, yavru köpeğinizin ilaçları daha yavaş işlemesi anlamına gelebilir. Bu, Pepto-Bismol'deki aktif bileşen için de geçerli olabilir. Bu nedenle, yavru köpeğinizin böbrek veya karaciğer sorunları varsa, ilaçların evde uygulanması, ilacın daha yavaş işlenmesi ve vücuttan atılması nedeniyle aşırı doz riskini artırabilir. Yavru köpeğinizin karaciğer veya böbrek sorunları varsa, yeni ilaçlar, takviyeler veya tedaviler vermeden önce daima veterinerinizle konuşun.Diyabet

Pepto-Bismol diyabetik köpeklere verilmemelidir. Bunun nedeni, ilacın idrar şekeri ve keton izlemede yanlışlıklara yol açabilmesidir. İnsülin absorpsiyonu ile olumsuz etkileşime girebileceği endişeleri de vardır, ancak bu literatürde doğrulanamamaktadır.

Nadir Metabolik Bozukluklar

Bazı nadir hastalıklar, vücudun proteinleri kullanma ve parçalama şeklini etkiler. Köpeklerde bildirilen bir örnek 'fenilketonüri' olarak adlandırılır. Bazı formülasyonlar 'aspartam' adı verilen bir madde içerdiğinden, bu durumdaki köpeklere Pepto-Bismol verilmemelidir. bu durumdaki köpeklerde ciddi hastalığa neden olabilir.

Gut

Gerçek gut köpeklerde son derece nadirdir, ancak bildirilen vakalar vardır. İnsan literatüründe, Pepto-Bismol'ün gut semptomlarını kötüleştirdiği bulunmuştur ve bu nedenle önerilmemektedir. Hastalığın ne kadar nadir olduğu göz önüne alındığında, veterinerlik kanıtına sahip olmamakla birlikte, insan tıbbından elde edilen çıkarımlar, guttan muzdarip herhangi bir köpeğe Pepto-Bismol verilmemesi gerektiği anlamına gelir.

Diğer Reçeteli İlaçlar

Pepto-Bismol, aşağıdakilerden herhangi biriyle birlikte verilmemelidir. ilaçlar Açık veteriner tavsiyesi olmadan: non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar, aspirin, ACE inhibitörleri, loop diüretikler ve tetrasiklin.Yavru köpeğiniz başka ilaçlar alıyorsa veya herhangi bir vitamin, takviye veya başka bitkisel ilaçlar alıyorsa, Pepto-Bismol ile etkileşime girebilecekleri için veterinerinizi bunlardan haberdar etmelisiniz. eşit olarak Yavru köpeğinize bir veteriner konsültasyonu öncesinde Pepto-Bismol verdiyseniz, veterinerinize bildirdiğinizden emin olun, Önerdikleri testleri veya tedaviyi etkileyebileceğinden. Pepto-Bismol'ün idrar glikoz testleri gibi laboratuvar testleriyle etkileşime girebileceğini ve röntgen gibi tanısal görüntülemeye müdahale edebileceğini biliyor muydunuz?

Yaşam Aşamaları

Pepto-Bismol, veterinerinizin doğrudan gözetimi altında olmadıkça hamile veya emziren dişi köpeklere verilmemelidir. Bu köpek gruplarında bu ilacın riskleri araştırılmamıştır. Veteriner hekiminiz, ilacı yalnızca köpeğinize sağlayacağı yararın, kendisi ve yavruları için potansiyel riskten daha ağır bastığını düşünürse reçete edecektir.

Yine, genç yavru köpeklerde veya zayıflamış köpeklerde kullanımı konusunda uyarılmalıdır. BEN Özellikle yavru köpeklerde çok ciddi olabilen kabızlık ve dışkı (kaka) etkilerine neden olabilir. İshalli köpek yavrularının evde tedavisi de oldukça risklidir. Hızlı bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül olabilen dehidrasyona karşı oldukça hassastırlar.Pepto-Bismol İle Hangi Yan Etkiler Olabilir?

  İlaçlı hasta köpek

Bazı potansiyel yan etkiler önerilen dozlarda köpeğinizin dışkı rengindeki değişiklikler (gri-siyah veya yeşilimsi-siyah olabilir) veya kabızlık dahildir. Aspirin benzeri bileşen nedeniyle, potansiyel olarak ciddi bir yan etki, gastrointestinal kanama riskidir. Pepto-Bismol harika bir ek yapmaz çünkü ilaç dışkıyı siyah yapabilir ve GI kanaması dışkıyı siyah yapabilir. Bu nedenle, Pepto-Bismol'ün hafif bir yan etkisi, daha ciddi yan etkileri maskeleyerek araştırmaları ve tedaviyi geciktirebilir.

Doz aşımı durumunda daha olası olan diğer olası yan etkiler arasında ishal, kanlı dışkı, kusma, hızlı nefes alma, nöbet, titreme veya çökme yer alır. Yavru köpeğinizin Pepto-Bismol uyguladıktan sonra herhangi bir yan etki gösterdiğinden endişe ediyorsanız, hemen veteriner kliniğinizi veya acil durum sağlayıcısını arayın. Gecikmeler, toksisite veya aşırı doz durumlarında tedavinin her zaman başarılı olmadığı anlamına gelebileceğinden tavsiye almayı ertelemeyin.

Köpeğimin Çok Fazla Pepto-Bismol Aldığını Düşünürsem Ne Yapmalıyım?

Yavru köpeğinizin aşırı dozda Pepto-Bismol aldığından veya ilaca karşı olumsuz bir reaksiyon gösterdiğinden endişeleniyorsanız, derhal yerel veteriner kliniğinizle iletişime geçmelisiniz. Kapalılarsa, acil durum mesai dışı sağlayıcılarından tavsiye alın, normal veterinerinizle konuşmak için bir gecede beklemeyin.

değişik erkek köpek isimleri

Son düşünceler

Sindirim bozukluğu gibi yaygın klinik rahatsızlıkları evde tedavi etmek cazip gelse de, yavru köpeğinizin ilaçlara ihtiyaç duyacak kadar zayıf olduğunu düşünüyorsanız, her zaman veterinerinizle konuşmanız önerilir. Köpekler ilaçları bizim gibi işlemez, bu da insanlar için çok güvenli görünen bir ilacın yavru köpeğiniz için ölümcül olabileceği anlamına gelebilir. Pepto-Bismol, bazı köpeklerde veteriner gözetiminde kullanılabilir. Yine de, yavru köpeğinize yarardan çok zarar vermesi ihtimaline karşı, önce yerel veteriner kliniğinizle görüşmeden bu ilacı vermeniz tavsiye edilmez.Yorumlar