Alman Spitz ve Pomeranian: Cins Farklılıkları ve Benzerlikler

Alman Spitz ve Pomeranian: Cins Farklılıkları ve Benzerlikler

Alman Spitz ve Pomeranian, yaklaşık 6.000 yıl öncesine dayanan daha büyük kızak çeken Arctic ırklarından gelen aynı soydan geliyor ve geçmişleri o zamandan beri iç içe geçmiş durumda. Bu adamlar, geleneksel olarak her ikisinin de çoban olarak kullanıldığı ve köpekleri seyrettiği Almanya'dan geliyor ve şimdi daha yaygın olarak aile evlerinde bulunmalarına rağmen, yine de delici havlamalarıyla harika bir bekçi köpeği yapıyorlar.

Hızlı bir bakışta, Alman Spitz ve Pomeranian yavruları benzer görünümlü yavrulardır, ancak daha yakından incelendiğinde görünüşleri oldukça farklıdır. Mizaçları, ikisini de çevreleyen diğer faktörlerin çoğu gibi çok benzer. Bu farklılıkların neler olduğuna daha yakından bakalım ve daha ince ayrıntılara girelim.Irk Karşılaştırma Tablosu

Alman SpitzPomeranya
Yükseklik 12-15 inç (M & F) 6-7 inç (M & F)
Ağırlık 24-26 pound (M & F) 3 - 7 pound (M&F)
Mizaç Sadık, Canlı, Özenli Meraklı, Cesur, Canlı
Enerji Orta Orta
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Günlük Fırçalama Günlük Fırçalama
Ömür 13-15 yaş 12-16 yaş
Fiyat 800+ ABD doları 1.000 $ +

Geçmiş Karşılaştırması

'Spitz' kelimesi, kalın tüyleri olan, dik kulakları olan ve genellikle sırtlarını taşıyan tüylü bir kuyruğu olan birçok köpek ırkını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Pomeranian doğrudan bir soydan gelir, hatta sadece bir 'Oyuncak' versiyonu Alman Spitz'in tarihi ve bu nedenle tarihleri ​​yakından iç içe geçmiştir.Alman Spitz

Alman Spitz ilk olarak 15inci Yüzyılda Pomerania bölgesinde ve orada çiftçilik köpekleri izle toplumun daha fakir üyeleri tarafından. 18 yaşındaydıinci Kendisinden hoşlanan kraliyet soylularını ziyaret etmesi sayesinde popülaritesinin arttığı yüzyıl. George I, 18 sırasında İngiltere Kralıinci Century'nin, Spitz'lerini de yanlarında getiren tüm misafir arkadaşları gibi, büyük bir hayranı olan bir Alman karısı vardı.

Resmen olduğunu not etmek önemlidir. beş tür Alman Spitz ırklarının:

  • Wolfspitz / Keeshond
  • Grossespitz / Dev
  • Orta sivri / orta
  • Küçük Spitz / Minyatür
  • Oyuncak Spitz / Pomeranian

Bu yazıda, Orta sivri uçlu veya orta büyüklükteki Spitz, çünkü çoğu insanın bir 'Alman Spitz' e atıfta bulunurken düşündüğü şey budur. Alman Spitz nüfusu, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra sayısında büyük bir düşüş yaşadı, ancak meraklılar Keeshond'u Pomeranian ile birlikte üreterek Mittel'in sayılarını bir kez daha canlandırdı. Alman Spitz nispeten Amerika'ya yeni tür ve şu anda, daha nadir ırkların American Kennel Club (AKC) içinde tam tanınabilir statü oluşturmasına izin veren Temel Stok Hizmeti Programında yer almaktadır. Bu nedenle, Pomeranian ile karşılaştırılacak bir popülerlik derecesine sahip değildir ve Amerika'da çok daha nadirdir.Ek olarak, AKC, United Kennel Club ve Canadian Kennel Club, dünyadaki tek büyük kulüplerdir. Amerikan Eskimo Köpeği ayrı bir cins olarak, diğer birçok köpek kulübesi kulübü onu aynı Alman Spitz ırkı . Bazıları tarafından bu ayrılığın Alman karşıtı duygulardan ve birçok Alman ırkının yeniden adlandırılmasından kaynaklandığına inanılıyor. Alman Spitz'i seviyorsanız, aynı olmasa da çok benzer oldukları için onu da kontrol ettiğinizden emin olun, ancak bu başka bir gün için bir tartışma!

Pomeranya

Pomeranian’ın adı, popüler oldukları Almanya’daki eyaletten alınmıştır. Michaelango gibi ünlü kişilerin en küçük Spitz köpeklerini tercih ettiğine ve Isaac Newton'un el yazmalarının çoğunu yediği söylenen bir Pomeranian'a sahip olduğuna inanılıyor. Tıpkı Alman Spitz gibi, Pomeranian da 18inci Yüzyıl İngiliz Kraliyet Ailesi ile, ancak Pomeranian’ın geçmişi Daha büyük ve kitleler arasında popüler değil. Bu ne zaman değişti Kraliçe Victoria I İtalya'da 12 kiloluk bir Pomeranian'a rastladı ve daha sonra çok daha küçük Pomeranyalılar yaratmak onun ömür boyu süren eğlencesi haline geldi ve sonunda bugün bildiğimiz boyutta rafine edildi.

O zamandan beri, daha küçük oyuncak yapısıyla Pomeranian, ani çarpma dünya çapında ve ilk Pomeranya olan AKC'ye 1888'de girildi . Şu anda 23. sırada yer alıyorrd Amerika'daki en popüler cins. Pomeranian, aynı zamanda Zwergspitz birçok Avrupa ülkesinde.Görünüm Karşılaştırması

Alman Spitz ve Pomeranian, oyuncak versiyonu olan Pomeranian ile küçük boyutlu yavrulardır. Alman Spitz ölçüleri 12 ila 15 inç pençeden omuza, hem erkeklerde hem de dişilerde, ancak Pomeranian sadece 6 ila 7 inç yine hem erkeklerde hem de kadınlarda. Alman Spitz tartacak 24 ila 26 pound oysa Pomeranian minicik bir 3 ila 7 pound yine her iki cinste hem erkek hem de dişiler için her iki ağırlık aynıdır. Rakamlardan da görebileceğiniz gibi, Alman Spitz, Pomeranian'dan iki kat daha uzun ve üç kat daha ağır olabilir.

Önemli beden farkından sonra aralarındaki en büyük ikinci fark kürkleridir. İkisinde de var çift ​​kat Almanya'daki çiftliklerini ve sürülerini izlerken ısınmalarını sağladı. Bununla birlikte, Alman Spitz’in alt ceketi yumuşak ve kabarıktır ve dış ceketi daha kalın ve daha düzdür. Halbuki Pomeranian’ın alt ceketi kısa ve yoğun, dış ceketi daha ince ve uzun kürklüdür, bu da ona tüy yumağı görünüş, Alman Spitz'den daha fazla. Hem Alman Spitz'in hem de Pomeranian'ın kürkünü ıslatacak olsaydınız, Alman Spitz'in Pomeranian'a kıyasla ne kadar büyük olduğunu görürdünüz. Pomlar birçok farklı renkte gelir. siyah dahil .

Alman Spitz'in kuyruğu hafifçe bir tarafa kıvrılırken, Pomeranian'ın yüksek ve sırtına yaslanmış, ağır tüylü bir kuyruğu vardır. Pomeranian'ın tanınan 18 standart rengi varken, Alman Spitz'in yalnızca 8 tanınmış rengi vardır.

nutro köpek maması yorumları

Onlar ayrıca sahip farklı şekilli kafalar ve ağızlıklar . Alman Spitz'in kafatasının 1 / 3'ü kadar daha uzun bir ağzı varken, Pomeranian'ın kafatasının 1 / 3'ü kadar çok daha kısa bir ağzı vardır. Alman Spitz'in kulakları, dik olan ve aynı zamanda dik olan Pomeranian'lara kıyasla her zaman görünür olan, ancak kabarık yelesinde genellikle kaybolan üçgen şeklindedir.Tüm ayrıntıları Alman Spitz cinsi standartları Federation Cynologique Internationale tarafından listelenmiştir ve Pomeranian cinsi standartları AKC tarafından listelenmiştir.

Mizaç Karşılaştırması

Farklı görünümlerine rağmen, benzer mizaç . Her ikisi de saatlerce canlı ve zıplayan küçük cep roketleridir. Sürekli hareket halindeler ve bu nedenle, günün büyük bir bölümünde onlarla birlikte olmalısınız, onları eğlendirin ya da kucaklaşın ya da onları uzun süre bırakmak zorunda kalırsanız, o zaman zorunludur. onlara yapacak bir şey bırak. Küçük bacaklarının egzersize ihtiyacı olmayabilir ama beyinleri nadiren durur dinlenmek.

İkisi de çok girişken ve meraklı herkesle arkadaş olmak isteyecek köpekler. Ayrıca ailelerine karşı çok şefkatlidirler ve öğleden sonrayı kucağınızda uyuklayarak geçirmeyi çok seveceklerdir. Ayrıca çocuklarla birlikte olmaktan da hoşlanırlar, ancak hem Alman Spitz hem de Pomeranian’ın küçük olması nedeniyle, onlara küçük bir köpeği nasıl düzgün bir şekilde tutacaklarını öğretmek zorunludur, çünkü çocukların düşündüğünden çok daha hassastırlar.

Geçmişteki bekçi köpeği yüzünden çok havlı ve kesinlikle bu özelliği kaybetmediler. Sizi her şeye karşı uyaracak sevimli bir köpeğin peşindeyseniz bu harikadır, ancak havlamaya o kadar toleranslı değilseniz veya gürültü kısıtlaması olan bir yerde yaşıyorsanız, o zaman bu adamlardan hiçbiri sizin için değildir. Bu nedenle, genellikle diğer köpeklerle mutlu Cevapları ya heyecanlı oldukları için havlayacaklar ya da yoldaşlarına meydan okudukları için havlayacaklar. Onların korkusuz zorluklar genellikle bu küçük adamların yüzlerine çarpmasına aşina olmayan diğer köpekler tarafından yaralanmalarına neden olan şeydir.Egzersiz Karşılaştırması

Hem Alman Spitz hem de Pomeranian havai fişeklerdir, tıpkı Winnie the Pooh'dan Tigger gibi, gün boyu zıplarlar! Olarak kabul edilirler orta enerji köpekler ve ihtiyaç duyulan 30 dakikalık aktif egzersiz Bir gün, bu, siz onları gün boyunca eğlendirdiğiniz veya bahçede eğlenebildikleri sürece, günde iki yürüyüşten oluşabilir.

İkisinin de küçük bir köpek için önemli miktarda egzersize ihtiyacı var, bu yüzden bu adamlardan bir kucak köpeği beklemeyin, çünkü ikisi de oldukça yıkıcı şeytan eğer isterlerse! Her iki cinsin de boyutlarına uygun köpek oyuncaklarına ihtiyacı olacaktır ve bu özellikle doğrudur. Pomeranian ile .

Eğitim Karşılaştırması

Herhangi bir köpekte olduğu gibi, sosyalleştirmek bu adamlar olabildiğince erken. Bu sadece iyi huylu bir yetişkin köpeğine sahip olma şansınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda birçok farklı durumda rahat oldukları anlamına gelir. Onlar iken çekingen değil kelimenin herhangi bir anlamıyla, küçük boyutları genellikle dünyayı çok daha büyük ve daha korkutur ve sosyalleşme onları olması gereken köpeklere dönüştürür; korkusuz ve canlı .Bazıları onun yüksek perdeli havlamasını sevimli olarak görse de, onun için eğitilmelidir. komutla havlamayı bırak . Sadece bir süre sonra yorucu hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda daha büyük köpeklerle kavga etmesini de engeller, bu da onun herhangi bir belaya girmesini engeller. Üzerinde okuduğunuzdan emin olun havlama eğitimi bu küçük adamlarla.

Sağlık Karşılaştırması

Hem Alman Spitz hem de Pomeranian genellikle sağlıklı köpekler , uzun ömürlü. Alman Spitz, Amerika'da nispeten yeni bir tür olduğu için, onun için tam olarak hangi testlerin önerildiğine dair çok az bilgi var, ancak Pomeranian ile benzer sorunlardan muzdarip olduğu için, ebeveynlerinin de aynı şeyi tavsiye etmesi güvenli bir bahis. sağlık değerlendirmeleri:

  • Patella Değerlendirmesi
  • Kardiyak Muayene
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi

Amerikan Pomeranya Kulübü sağlık bilgilerini web sitelerinde daha ayrıntılı olarak listelemiştir.

Beslenme Karşılaştırması

Alman Spitz etrafta biraz daha fazla yiyecek 2 bardak günde yemek yerken, Pomeranian etrafta 1 ila 1 ½ bardak bir gün. Herhangi bir köpekte olduğu gibi, ona en kaliteli mama vermek sağlığını iyileştirmenin en kolay yoludur.golden köpek isimleri erkek

Bakım Karşılaştırması

Hem Alman Spitz hem de Pomeranian'ın ihtiyacı her gün fırçalamak saçlarının dolaşmamasını sağlamak ve dökülme ve tüylü saçlarının yönetimine yardımcı olmak. Her ikisinin de düzenli olarak yıkanmasına gerek yoktur, sadece 6 haftada bir defadan fazla olmadığı sürece, genel bir ladine ihtiyaç duyduklarında banyo yaptırmalısınız! Diş temizliği Küçük çeneleri diş sağlığı problemleri yaşama olasılıklarını artırdığından, bu küçük adamlara öncelik verilmelidir. Haftada birkaç kez fırçalamak yeterli olacaktır.

Fiyat karşılaştırması

Amerika'da Alman Spitz'i oldukça nadir olduğu için, Pomeranian'a kıyasla onlara çok az talep var. Bir Alman Spitz'in fiyatı hakkında çok az bilgi olsa da, ortalamanın 800+ ABD doları ile karşılaştırıldığında çok daha az Pomeranian'ın maliyeti arasında herhangi bir yer 1.000 dolar ve 3.000 dolar .

Son düşünceler

Alman Spitz ve Pomeranian, alıngan ve hayatı seven mizaçlarında benzerdir ve benzer görünmelerine rağmen, daha ince ayrıntılara indiğinizde oldukça farklıdırlar. Bu adamlar sizin ortalama küçük köpeğiniz değiller, orta düzeyde egzersiz yapmaları gerekiyor ve çok kibirli olmadıklarından emin olmak için özel eğitime ihtiyaçları var, bu yüzden bu küçük adamlardan birini evinize kabul etmeyi düşünüyorsanız, onları araştırmalısınız.

Soyları ve tarihi paylaşıyorlar ve bu nedenle benzer özellikleri neredeyse el ele gidiyor. Farklılıkları ne olursa olsun, ikisi de enerji ve eğlence dolu sevimli küçük tüy toplarıdır. Yani, peşinde olduğunuz büyük karakterli küçük bir köpekse, o zaman bu adamlar tam olarak budur!

Yorumlar

Marie
5 yaşında bir Pom'ım var
Kelly Wilson
Harika, Marie'ye yorum yaptığın için teşekkürler!
Nandana Dileep
Bir pomeranya köpeğim var. Cinsinden emin değilim. Şimdi dört aylık ve
Kelly Wilson
Merhaba Nandana - Sizi DNA testi yaptırmanızı tavsiye ederim. Köpeğinizi şahsen görebilen bir yetiştirici dışında size köpeğinizin tam olarak ne olduğunu söylemek zor olacaktır. Köpeklerimizden biriyle 199 $ 'a yaptık (Embark) ve sonuçlar kesinlikle maliyete değerdi. Bunun yardımcı olacağını umuyoruz. Sorularınız varsa lütfen bize bildirin!