Köpekler Kemik Yiyebilir mi? Kemikler Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Kemik Yiyebilir mi? Kemikler Köpekler İçin Güvenli mi?

İnternette köpek beslenmesi ve köpeğiniz için en iyi yiyecekler hakkında çok sayıda bilgi var. Sinir bozucu bir şekilde, tavsiyelerin çoğu çelişkili.

Birçoğu, yaygın olarak bulunan kuru gıdalardan uzaklaşarak köpek dostlarımız için daha doğal bir beslenmeyi savunuyor. Ancak, 'doğal' her zaman 'güvenli' anlamına mı gelir?Biraz tartışmalı soruyu inceleyelim, 'köpekler kemik yiyebilir mi?

İçindekiler

Köpekler Kemik Yiyebilir mi?

Beagle çimenlerde kemik yiyor

Bir kemiğin köpeklerin yemesi için güvenli olup olmadığını belirleyen bir dizi faktör vardır.Bu sorunun kolay bir cevabı yok. Kemik boyutu, geldiği hayvan, pişmiş veya çiğ olup olmadığı, köpeğinizin boyutu ve altta yatan herhangi bir tıbbi durumu olup olmadığı gibi birçok şeye bağlıdır.

Daha uygun bir soru, 'bir köpek kemik yemeli mi?' olabilir. Veterinerlerin çoğu, kemik yeme nedeniyle ciddi hastalık veya yaralanma yaşayan köpeklerle karşılaşmıştır. Tabii ki, birçok köpek sorunsuz bir şekilde kemik yiyebilir. Evcil hayvan ebeveynleri olarak, faydaların risklerden daha fazla olup olmadığına ve daha güvenli alternatifler olup olmadığına karar vermeliyiz.

Köpeklerin çiğnemesi için en iyi kemik yoktur ve çoğu veteriner, risklerin faydalarından daha ağır bastığını düşünür. , özellikle avantajları elde ettiğinizde daha güvenli seçenekler .Haşlanmış Kemikler Köpekler İçin Güvenli mi?

Bunu erken not etmek önemlidirköpekler asla pişmiş kemiklerle beslenmemelidir. Kemikler pişirildiğinde yumuşar, yani daha kolay kırılır ve keskin parçalara ayrılır. Bu, bağırsak boyunca daha yüksek bir hasar riskine veya sıkışmaya ve tıkanmaya neden olur.

Haşlanmış kemikler, domuz rostosu kemikleri, pişmiş biftekten kemikler , veya basınçlı pişirilmiş kemiklerin hepsi masadan kaldırılmalıdır.

Bir Köpek Kemik Yerse Ne Olur?

Bir kase tavuk kemiği

Buna değip değmediğini görmek için olası sağlık risklerine bakalım.Bazen, hiçbir şey. Birçok köpek sorunsuz çiğ kemiklerle besleniyor. Bununla birlikte, bazı ciddi riskler kemik yemekle birlikte gelir ve köpekler ciddi şekilde hastalanabilir.

İşte olası riskler:

 • Kırık veya hasarlı dişler.Kemikler çok sert olabilir. Zamanla dişler, pulpanın açığa çıktığı noktaya kadar aşınabilir. Bu, dişin sinirleri içeren kısmıdır, bu da yavrularınız için diş ağrısı anlamına gelir. Dişler ayrıca çok sert bir şey çiğnerken kırılabilir veya kırılabilir. Kırık bir diş son derece ağrılıdır, bu nedenle anestezi ve cerrahi tedavi gereklidir.
 • Ağızda yaralanmalar.Keskin kemik parçaları dili, yanakları, ağız çatısını veya dudakları kesebilir. Apselere neden olabilen delinme yaralarına bile neden olabilirler.
 • yerleşik kemikler. Kırılan kemik parçaları genellikle ağzın çatısına yerleşir. Kemikler ayrıca alt çeneye yapışabilir.Bunlardan herhangi biri meydana geldiğinde, köpeğinizin sıkışmış kemik parçasını güvenli bir şekilde çıkarmak için muhtemelen sedasyon veya genel anesteziye ihtiyacı olacaktır.
 • boğulmaKüçük kemik parçaları yanlış yöne düşerse boğulma tehlikesi oluşturabilir. Heyecanlı bir yavruda hayal etmek imkansız değil.
 • bakteriHam kemikler bakteri taşıyabilir, örneğinE. koliveSalmonella. Bunlar, yavrularınız için kötü bir hastalık ve ishal nöbeti anlamına gelen gıda zehirlenmesine neden olabilir. Köpeğinizi kötü yapmasalar bile, köpeğiniz bakterileri taşıyabilir ve size ve ailenize bulaştırabilir. Hiçbir miktarda yiyecek hazırlama hijyeni, kedinizin muhtemelen kanepenizi paylaştığı, yatakta uyuduğu ve yalama şeklinde öpücükler vermeyi sevdiği gerçeğini ortadan kaldıramaz. Bu nedenle ham kemikler ev için de güvenlik riski oluşturabilir.
 • Tıkanma.Kemikler mideye veya bağırsaklara kolayca yerleşebilir veya sıkışabilir.Bu bir acil durumdur; köpeğinizin kemikleri çıkarmak için genel anesteziye ve acil ameliyata ihtiyacı var. Ne yazık ki, özellikle kemik mideyi veya bağırsağı delerse ölümcül bile olabilir. Bu, bağırsak içeriğinin karın içine sızmasına ve peritonit adı verilen ciddi enfeksiyona ve iltihaplanmaya neden olur.
 • Kabızlık.Kolon ve rektuma (bağırsağın son kısmı) yerleşen çok fazla kemik veya parça yemek kabızlığa neden olabilir. Çoğu veteriner, kolon ve rektumda kemik parçalarının birikmesi nedeniyle köpeklerde lavman yapmak zorunda kalmıştır. Yine, bu genel bir anestezi gerektirir.

Kemikler Köpekler İçin İyi Olabilir mi?

Pek çok insan, kemiklerin köpekler için faydalarına yemin eder, ancak dürüst olmak gerekirse, bir risk-fayda analizi gerektirir. Kemiklerin köpekler için iyi olup olmadığına bakalım:

Beslenme Faydası

Kemiklerin besin değerinin çoğu et, kemik iliği ve kıkırdak gibi çevredeki yapılardan gelir. Kemiğin kendisi iyi bir kalsiyum ve fosfor kaynağı olabilir.labrador mu golden mı

Bununla birlikte, tüm kaliteli ticari tam diyetler (ıslak, kuru veya çiğ) köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içerecek şekilde özel olarak formüle edilmiştir. Bu nedenle, köpeğinizin eklenen besinler için kemiğe ihtiyacı yoktur ve aslında, diyetlerini takviye etmek bazı besin maddelerinin tehlikeli aşırılıklarına neden olabilir.

Kemiklerin besleyici faydalarına meraklıysanız, öğütülmüş kemikler daha güvenli bir alternatif olabilir.

çiğneme eylemi

Köpekler doğal olarak çiğnemeyi severler ve bu hem zihinsel hem de fiziksel uyarım için iyidir. Çiğneme ayrıca dişleri temiz tutmaya ve ağız sağlığı için iyi olan tükürük üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, piyasada aynı etkiye sahip daha güvenli birçok ürün bulunmaktadır. Köpeğinizin dişlerini günlük olarak temizlemek, diş bakımı için altın standarttır. Köpeğiniz buna izin vermiyorsa, dişçilik oyuncaklarını ve dişçilik tarafından onaylanmış çiğnemeleri arayın. Veteriner Ağız Sağlığı Konseyi (VOHC) .Sıkça Sorulan Sorular

Çiğ kemiği kemiren büyük kahverengi köpek

Köpeklerin kemik yemesiyle ilgili sorularınızın daha fazla cevabı burada.

Artık riskleri biliyorsunuz ve yavrularınız için bir tedavi olarak kemikleri seçip seçmediğiniz konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Bir Köpek Kemiği Sindirebilir mi? Bir Köpeğin Midesinde Çözülür mü?

Köpekler bir miktar kemiği sindirebilir. Bununla birlikte, daha büyük kemik parçaları genellikle tam olarak sindirilmeden önce mideden geçer. Keskin kemik parçaları da küçük de olsa mide duvarına zarar verebilir.Bir Köpeğin Kemiği Geçmesi Ne Kadar Sürer?

Sürenin uzunluğu kemiğin boyutuna ve türüne, pişmiş veya çiğ olmasına, köpeğinizin boyutuna ve diğer hususların yanı sıra parçaların takılı olup olmadığına bağlıdır.

Köpeğiniz yanlışlıkla biraz kemik yemişse veya bir tedavi olarak kemik yedikten sonra köpeğiniz için endişeleniyorsanız, tavsiye için hemen veterinerinizi aramalısınız. Sorun ne kadar erken tedavi edilirse, sonuç genellikle o kadar iyi olur.

Köpekler Hangi Yaşta Kemik Yiyebilir?

Tüm yetişkin dişlerine sahip olmadan önce bir köpek yavrusuna kemik vermemelisiniz. Bu genellikle yaklaşık altı aylıktır. Bundan önce dişleri ve çene kasları çok sert bir şeyi çiğneyecek kadar güçlü değildi. Ayrıca uygunsuz parçaları boğulma ve yutma riski daha yüksektir. Seçmek köpek güvenli çiğneme oyuncakları Bunun yerine diş çıkarmaya yardımcı olmak için. Soğutma konforu için buzdolabına bile koyabilirsiniz.

Köpekler İçin Hangi Kemikler Güvenlidir?

Ne yazık ki, hiçbir kemiğin köpekler için güvenli olduğu garanti edilmez. Tüm kemikler biraz risk taşır. Köpeğinize kemik beslemeyi seçerseniz, işte bazı ipuçları: • Köpeğinize asla herhangi bir tür pişmiş kemik vermeyin.
 • Bir kemiği çiğnerken köpeğinizi daima denetleyin ve kemik kırılırsa derhal çıkarın.
 • Köpeğinize uygun bir kemik boyutu seçin. Büyük kemiklerin kırılma olasılığı daha düşüktür.
 • Hassas bağırsak, IBD (inflamatuar bağırsak hastalığı) gibi temel bağırsak sorunları varsa veya pankreatite yatkınsa, köpeğinize kemik vermeyin.
 • Kırılma ve sorunlara neden olma olasılığı daha yüksek olan tavuk, domuz veya hindi kemiklerinden kaçının.
 • Köpeğiniz çiğnemeyi bitirdiğinde kemiği çıkarın ve güvenli bir şekilde atın.
 • Köpeğinizin dişleri için çok sert olduklarından donmuş kemikler tavsiye edilmez.
 • Köpeğinizin kemiklerini haftada bir kereden fazla beslemeyin, aksi takdirde kabızlığa neden olabilirler.

Çoğu veterinerin kemikleri hiç önermediğini belirtmek önemlidir; daha güvenli alternatifler mevcuttur.

Köpekler için Tavuk Kemikleri Ne Kadar Kötü?

Tavuk kemikleri, yumuşak oldukları ve kolayca kırılıp parçalandıkları için köpekler için tehlikelidir. Bu özellikle pişmiş tavuk kemikleri için geçerlidir. Ayrıca küçüktürler, bu nedenle bir yere takılma veya takılma olasılığı daha yüksektir. Malısın tavuk kemiklerinden kaçının .

Köpeğime Dana Kaburga Kemiği Verebilir miyim?

Sığır kaburga kemikleri, diğer kemik türlerinden daha büyük ve daha güçlü olma eğilimindedir, bu nedenle kırılma ve parçalanma olasılığı daha düşüktür. Köpeğinizin boyutu için yeterince çiğ ve büyük olduğu, ancak dişleri için çok büyük veya sert olmadığı sürece, köpeğinize bir tedavi olarak dana kaburga kemiği sunmayı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, diğer kemik türlerinden daha güvenli olmalarına rağmen, risksiz olmadıklarını unutmayın.

Veterinerler Köpek Çiğnemeleri İçin Ne Önerir?

Her veterinerin farklı köpek çiğneme tercihleri ​​ve deneyimleri vardır. Veteriner Ağız Sağlığı Konseyi (VOHC) tarafından onaylanmış çiğnemeleri aramak her zaman iyi bir başlangıçtır. Bu VIRBAC Dental Chews favorilerimizden biridir. . Birçok veterinerlik uygulaması aslında köpek çiğnemeleri satmaktadır. Bu nedenle, köpeğiniz için en iyi köpek çiğneme yönteminin hangisi olduğundan emin değilseniz, veteriner ekibinize sorun. Köpeğinizin yaşına, boyutuna ve sağlığına uygun çiğnemeler konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

Son düşünceler

Köpekler olup olmadığı sorusunun kolay bir cevabı yoktur.Yapabilmekkemik yemek. onlar olsunmelikemik yemek daha önemli bir sorudur. Birçok veteriner, risk-fayda analizine dayanarak yapmamaları gerektiği konusunda hemfikirdir.

Köpek kemiklerinizi beslemeye karar verirseniz, güvenlik kurallarına uyduğunuzdan emin olun ve herhangi bir endişeniz varsa her zaman derhal veteriner tavsiyesi alın. Kemiklerin size ve yavrunuza uygun olmadığına karar verdiyseniz, daha güvenli birçok alternatif var. köpeğinizin doğal çiğneme arzusunu yerine getirin .

Yorumlar