Japon Köpek Irkları: Japonya'dan 13 Tarihsel Cins

Japon Köpek Irkları: Japonya'dan 13 Tarihsel Cins

Japonya, nefis suşi ve muhteşem Kiraz Çiçeği ağaçlarıyla ünlüdür, ancak Japonya öyle değildir köpek ırkları ile tanınır . Birkaç istisna dışında, Japon köpekleri nadiren herhangi bir köpek kulübesi kulübünün ilk 50 cinsi arasına girerler, ancak bu makalede, onların gezegendeki en muhteşem, sadık ve koruyucu köpeklerden bazıları olduklarını keşfedeceğiz ve çok küçümsenmiş.

Birçok Japon köpekleri adlarının sonuna 'Inu' ve 'Ken' kelimelerinin eklenmesi basitçe köpek demek Japoncadır ve genellikle birbirinin yerine kullanılırlar. En popüler 6 resmi Japon Spitz ırkı vardır: Akita, Shiba Inu, Kai Ken, Shikoku, Hokkaido ve Kishu Ken. Ayrıca bakacağımız 7 spitz dışı ırk daha var.Japonya'daki köpek ırklarının birçoğu birbirine oldukça benziyor. av köpekleri bazı mahallelerden gelenler ve doğaları gereği mülklerini ve ailelerini koruyorlar. Öyleyse, en popüler ve nadir Japon köpek ırklarından 13'üne daha yakından bakalım.

Japon Çene

Japon Çene

Bu düz yüzlü küçük adam listedeki en kısadır, ancak alıngan kişilik kesinlikle büyük bir izlenim bırakıyor. Genellikle bir köpekten çok bir kedi gibi tanımlanır ve sık sık onu odada masalar ve hatta raflar gibi daha yüksek seviyelere tırmanırken bulacaksınız. Zarif ve çekici olarak tanımlanıyor ve neden Japon Kraliyet Ailesi tarafından tercih edildiğini görmek kolay. O, tanıştığı herkesi seven çok iyi huylu bir köpektir!Japon Çene, küçük Asya ırklarının klasik görünümüne sahiptir. Gözleri geniş bir gülümseme ve düz bir yüzle birbirinden uzaktadır ve birçok insan bunun sevimli bir görünüm (ve öyle!) sağlığı için tehlikeli . Boyu 8 ila 11 inç arasında herhangi bir yerde ölçecek ve ağırlığı 7 ila 11 pound arasında herhangi bir ağırlığa sahip olacak.


Akita

Japonca Akita

Akita genellikle 2 türe ayrılır (ve dünyanın bazı yerlerinde bu şekilde kabul edilirler), Amerikan ve Japon, ancak AKC onu yalnızca bir Akita Inu olarak tanır. Bununla birlikte, iki farklı görünüm vardır ve sözde Amerikan Akita daha kare ve daha tıknazdır ve Japonlar daha zayıf ve daha Spitz'e benziyor.

O başlangıçta yetiştirildi Japon Kraliyet ailesini korumak yaban domuzu ve kara ayılar avlamanın yanı sıra çok güçlü bir köpektir. Akita Inu’nun en ayırt edici özelliği kıvrımlı Catherine tekerlekli kuyruğudur ve çok çeşitli renk ve işaretlerle gelir. Akita Inu pençeden omuza 24 ila 28 inç arasındadır ve ağırlığı 70 ila 130 pound arasındadır, bu nedenle bu büyük çocuk apartman yaşamına uygun değildir.Kuzey Japonya'dan geliyor ve o bir mutluluğun sembolü , sağlıklı ve uzun ömürlüdür ve Japonya'da bir ustanın sahip olabileceği en sadık köpek olarak kutlanır. Cesur, ağırbaşlı ve son derece sadık olarak tanımlanır ve aile koruyucusu rolünü ciddiye alır, ancak ailesiyle aptalca bir şapşaldır. Japonya'daki en ünlü köpek, efendisinin ani vefatından sonra, efendisinin kendi ölümüne kadar eve gelmesini dokuz yıl boyunca her gün aynı tren istasyonunda bekleyen Hachiko adında bir Akita idi. Ayrıca ilginç bir şey yapıyor ebeveyn cins karışımı .


Shiba Inu

Japon Shiba Inu

Shiba Inu arasındaki önlemler 13 've 16' inç yüksekliğinde ve ağırlığı 17 ile 23 pound arasında. Kürkü, beyaz bir karın altı ve aynı belirgin kıvırcık kuyruğu ile zengin turuncu renktedir. Küçük, üçgen dik kulakları ve ateş rengi kürküyle bir tilkiye çok benziyor. Bu adamların popülaritesi artıyor ve nedenini görebiliriz, ' Shiba Inu Daily Shiba ile ilgili her şey için günlük dozunuzun Instagram hesabı.

2019'da Shiba, en popüler cins memleketinde, ancak Amerika'da 44 olarak tanınır.inci en popüler köpek ırkı. İlk önce bir av köpeği olarak yetiştirildi, ancak şimdi genellikle ustasının bir sonraki yemeği için avlanmak yerine efendisinin ve ailesinin kollarında sıkışmış halde bulunur. O çok zeki bir köpektir, ancak bir akvaryum balığı kadar dikkat süresine sahip olan biri, bu yüzden onu eğitmenin oldukça zor olmasını bekleyin. Ayrıca oyuncakları ve yiyecekleri üzerinde sahiplenici olduğu biliniyor, ancak bu sıkı bir eğitimle yönetilebilir, ancak diğer köpekler ve küçük çocukların yanında ona göz kulak olduğunuzdan emin olun.
Japon Spitz

Japon Spitz

Japon Spitz, bu listedeki en yeni Japon ırklarından biridir ve 20'in başlarında Japonya'ya getirilen Alman Spitz'in soyundan gelmektedir.inci Yüzyıl. O küçük bir hatmi tüy yumağı ya da bazılarının dediği gibi 'yer bulutu'. 12 ila 15 inç yüksekliğinde ve ağırlığı 10 ila 15 kilo. Beyaz tüyleri oldukça bakım gerektiriyor ve çok fazla tüy döküyor, bu yüzden mobilyalarınıza bir ebegümeci parıltısı bekleyin. Tipik sivri üçgen Spitz kulakları ve yoğun koyu renkli gözleri olan dar bir ağzı vardır.

Sadık ve çok zeki olarak tanımlanıyor, bütün gününü insanıyla geçirmekten başka bir şey sevmiyor, bu yüzden günün büyük bölümünde onunla birlikte olmayı garanti edebilecek bir ailenin yanına yerleştirilmesi gerekiyor. Bu gülen köpek palyaço gününüzü kahkaha ve eğlence ile dolduracak ve harika bir arkadaş köpek yapar , bu yüzden onu terk etmenin hiçbir mazereti yok!

Çocuklarla ve diğer köpeklerle harikadır ve delici havlamasıyla oldukça faydalı bir bekçi köpeği yapar ve bu listedeki diğer Japon köpekleri kadar büyük bir yerde olmasa da, havlaması onu yapar oldukça caydırıcı !


Tosa Inu

Japonca Tosa Inu

İşte biz var en büyük Japon köpek kim sıklıkla bir ile karıştırılır mastiff karışımı ve ağırlık olarak 100 ila 200 pound arasında herhangi bir yerdedir ve yüksekliği en az 21 inçtir, ancak Japonya dışında büyütülmüş olması nedeniyle genellikle bundan daha büyük olduğu görülür. Bu devasa adam kalın, kaslı ve cidden güçlüdür, bu yüzden onun yanlış tarafına geçmek istemezsiniz, ama aynı zamanda ailesiyle birlikte hassas ve tatlı bir çocuktur. Geniş bir boynu, derin bir göğsü ve çoğu Japon ırkının tam tersi olan büyük kulakları vardır.O da Japon Mastiff olarak bilinir ve Japonya’nın uzun köpek dövüşü tarihinde büyük rol oynadı. Daha güçlü bir köpek dövüşçüsü yaratmak için eski Japon dövüş şampiyonu Shikoku Inu ve Bulldogs, Mastiffs ve Great Danes gibi diğer büyük ırklarla birlikte yetiştirildi. Tosa Inu, kendisini dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki yasaklanmış cins listelerinin çoğunda bulur, bu nedenle bu adamlardan birini almayı düşünüyorsanız, yerel yasalarınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Bununla birlikte, aile evinde bir uysal ve huzurlu köpek , bekçi köpeği ve aile arkadaşı olarak kullanılan. Aile hayatına ne kadar tatlı ve uygun olduğunu görmek için, kontrol edin Danny the Tosa’nın Instagram sayfası.

siyah köpek ırkları

Japon Teriyeri

Japon Teriyeri

Olarak da bilinir Nippon Teriyeri , bu adam kendi ülkesinde bile çok nadirdir, bu yüzden biriyle tanışmış olma ihtimalin çok düşük. 8 ila 13 inç uzunluğundadır ve 5 ila 9 pound ağırlığındadır, bu da onu bu listedeki en hafif köpek yapar, bu yüzden bir el çantası yavrusunun peşindeyseniz, o zaman bu sizin için adam olabilir. Vücudu beyaz, başı siyah ve koyu kahverengidir. O incedir ve sık sık göğüs kafesini kuyruğu bacaklarının arasında asılı olarak görebilirsiniz.

Japon Teriyeri, ataları ile birlikte en yeni türlerden bir diğeridir. İngiltere'nin Fox Terrier ve 17'de Japonya'ya getirildiğine inanılan Almanya İşaretçisiinci Yüzyıl. Buradan boyutu çok daha küçük olacak şekilde yetiştirildi ve Terrier ismine rağmen, asla avlanmayacak bir evcil köpek olarak yetiştirildi.


Shikoku Inu

Shikoku Inu

Shikoku Inu başka bir Japon Spitz köpeği Yaban domuzu avladığı Shikoku adasından gelen ve orijinal Japon dövüş köpeğidir. Bu adam aynı zamanda Japon Kurt Köpeği olarak da bilinir, çünkü tipik Spitz boyuna sahiptir, ancak bir Kurt kafasına sahiptir. Üç renkte gelen kalın bir ceketi var; siyah susam, kırmızı susam ve beyaz ve sivri üçgen kulaklar. Ayrıca Akita gibi kendine özgü kıvırcık kuyruğu var. O ölçer 17 ila 22 inç ve 35 ila 55 pound ağırlığında .İlkel avlanma becerilerini sürdürdüğünden emin olmak için sık sık dışarıda tutuldu, ancak şimdi genellikle ailesinin kanepelerinde bulunuyor. Sarılmaya olan ihtiyacına rağmen, çok daha geniş bir kapalı bahçeye erişimi olan büyük bir eve yerleştirilmesi gereken çok açık havada ve aktif bir köpektir, aksi takdirde kabin ateşi çıktığı ve oldukça yıkıcı hale geldiği bilinmektedir. Bu ona sunabileceğiniz bir şeyse, o zaman gerçekten çok ödüllendirici bir arkadaş olacak olan sevgi dolu ve tatlı bir köpektir. Genel olarak, enerjik olarak tanımlanır, tetikte ve hevesli .


Hokkaido Inu

Hokkaido Köpek

Hokkaido Inu, harika bir aile arkadaşı olan onurlu, uyanık ve sadık olarak tanımlanır. O zekidir ve etraftaki en iyi problem çözücülerden biridir; bu, köpek CV'sinde bulunan birçok sevimli özellikten biridir. Bu nedenle, işlerle veya oyunlarla meşgul olmayı sever, bu yüzden onu çok uzun süre boşta yaşamayın, aksi takdirde size veya mobilyalarınıza yıkıcı davranışlarla ödetir. O da oldukça yabancılara karşı dikkatli olmak , bu yüzden onun herkesin en iyi arkadaşı olmasını beklemeyin, ama ailesine karşı çok şefkatlidir.

Bu listedeki en kalın paltolardan birine sahip, bu yüzden eğer tüy döken bir köpeği sevmiyorsanız, o zaman bu adam Japon köpekleri listenizdeki en son kişi olmalıdır. Beyaz en yaygın kürk rengidir, ancak genellikle siyah, brindle, susam, kırmızı ve kurt grisi olarak bulunur. Ayrıca daha küçük üçgen kulakları ve kıvırcık kuyruğu da spor yapıyor. Arasını ölçer 18 ila 20 inç pençeden omuza ve o 44 ila 66 pound ağırlığında .
Ryukyu Inu

Ryukyu Inu Japon Köpeği

Bu muhtemelen bu listedeki en nadir köpek ve 2015 yılında 400 kadar azının kaldığına inanılıyordu ve maalesef sayılarının o zamandan beri ne kadar azaldığına dair hiçbir bilgi yok. Japon Kulübesi Kulübü tarafından bile tanınmıyor! Bu köpek hakkında bildiğimiz şey, kendinden emin ve cesur olmasıdır. Başlangıçta Ryukyu adasında yaban domuzu avlamak için yetiştirildi. Evde sakin ve uysaldır ve çok az havlar. 18 ila 19 inç yüksekliğe ulaşır ve sivri kulaklar ve kıvırcık kuyruk gibi Spitz benzeri özelliklerin çoğunu spor yapar.

Kökeni nedeniyle, zamanının çoğunu Yağmur ormanlarında ve böylelikle ağaçlara tırmanmasına yardımcı olduğuna inanılan benzersiz bir çiy çiçeği geliştirdi. Vahşi mizacından dolayı, sürü gibi davranış sergilediği söylenir ve eğer bu adamlardan birine sahip olacak kadar şanslıysanız, ondan çok daha güçlü olmalısınız, aksi takdirde, tüneni yönetecektir!


Kai Ken

Kai Ken Japon Köpeği

Kai Ken başka Bu listedeki daha nadir köpek Japonya'da bile. Başlangıçta avlanmak için yetiştirilmişti, ancak yıllar geçtikçe insanlarının evinin sıcaklığına daha alıştı ve karşılığında köpeklere arkadaşlık ve bolca sevgi sunuyor. Bu listedeki diğer Japon ırklarının çoğundan çok daha az bağımsız ve efendisini memnun etmeye daha istekli. Başlangıçta bir oyun avcısı olarak kullanıldı ve bu nedenle yüksek bir av sürüşüne sahip, bu listedeki en hızlılardan biri, bu yüzden kaçamayacağı kapalı bir bahçeye ihtiyacı var. Çalışma enerjisini atması için aktif bir ailenin yanına yerleştirilmesi gerekiyor.

Siyah, kahverengi ve kırmızı olmak üzere üç parlak tonda gelir ve bu da ona yardımcı olur. vahşi doğada kamuflaj (Onu kaybetmemeniz için daha da fazla neden var!) Yavru köpeklerin çoğu düz siyah renkte doğarlar ve yaşlandıkça çizgileri ortaya çıkar. Kai Ken kendi kendini temizleyen bir türdür ve bu kendi kendine banyo yaptıracağı anlamına gelmezken, ceketini en iyi durumda tutacağı için banyo yapma ihtiyacı çok nadir olacaktır. 20 ila 40 pound arasında herhangi bir ağırlığa sahip ve yüksekliği 15 inç ile 19 inç arasında ölçüyor.
Kishu Ken

Kishu Ken Japon Köpeği

Kishu Ken 1934'te ulusal bir hazine ilan edildi ve anavatanında çok onurlandırıldı ve bu nedenle nadiren Japonya dışına ihraç ediliyor. Çok fazla egzersize ihtiyaç duyan çok aktif bir köpektir, ancak egzersiz ihtiyaçları karşılandığında evde mutlu ve uysal bir köpektir. Çocuklarla ve ailedeki herkesle arkadaş canlısıdır, ancak yabancılara ve aile birimi dışındakilere oldukça uzaktır. Bu listedeki birçok köpek gibi, yüksek bir av sürüşüne sahiptir ve bu nedenle, muhtemelen daha küçük kemirgen türü hayvanların bulunduğu birden fazla evcil hayvana sahip evler için uygun değildir.

Kishu Ken, 17 ila 22 inç yüksekliğinde ve 30 ila 60 pound ağırlığında . Spitz kırmızısı ve susam renklerini kullanıyor, ancak daha çok beyaz bir paltoyla spor yaparken görülüyor çünkü avcılar, avlanırken görünürlük kolaylığı nedeniyle bu rengi tercih ediyor. Kalın bir çift katlıdır ve orta derecede bir tüy dökücüdür. Daha küçük sivri uçlu Spitz kulakları var, ancak kuyruğu daha uzundur ve bir şey için uyarılmadıkça daha az kıvrımlıdır. O çok tatlı bir köpektir, ancak gücünü karıştırmayın, çünkü başlangıçta yaban domuzu ve geyik avlamak için yetiştirilmişti.


Sanshu Inu

Sanshu Inu

Sanshu Inu, 20'li yılların başlarında geliştirildiğine inanılan nispeten yeni bir türdür.inci Yüzyılda diğer belgelenmemiş Japon köpeklerinden ve Çin Chow Chow , ki bu daha ince çerçevesiyle açıkça görülüyor. Oldukça yeni olduğu için Japonya'da oldukça popüler olduğunu kanıtlıyor, ancak dünyanın diğer bölgelerinde çok nadir görülüyor. Hokkaido'ya oldukça benziyor, pek çok kişi Hokkaido onun atasıdır . Bir aile bekçi köpeği ve ailenin daha genç üyeleri için sadık bir arkadaş olarak yetiştirildi, bu yüzden mükemmel bir aile arkadaşı oldu ve oldukça hassas ve tatlı bir ruhtur.

Sanshu Inu önlemleri 16-22 inç boyunda ve 45 ila 55 pound ağırlığında. Gri, ten rengi, kırmızı, siyah, beyaz, alaca, tuz ve karabiber veya bunların herhangi bir kombinasyonu gibi birçok renkte gelir, bu yüzden bu listedeki en renkli yavru. Bu listedeki köpeklerin çoğunun aksine, düz ve kalın bir kuyruğu var, kuyruk gibi kıvrımlı Catherine tekerleği değil, ancak ebeveynlerinin her ikisinin de kıvrımlı kuyrukları olduğunu düşünürsek, bunun nereden geldiğini kimse bilmiyor!


Karafuto Ken

Sakhalin Japon Köpeği Breeed

Olarak da bilinir Sakhalin Husky , ne yazık ki artık neslinin tükendiğine inanılıyor. Bu yavru bir şekilde bir Akita veya Sibirya kurdu . Son Karafuto Ken yetiştiricisi ölmeden hemen önce, kalan son köpeklerin Taro ve Jiro'nun genetik benzerlik nedeniyle yetiştirilemeyeceğini belirtti. Ne yazık ki Antarktika'ya yapılan talihsiz bir Japon seferi, acil bir tahliye yapmak zorunda kaldı ve bu köpeklerden 15'ini geride bıraktı.

Bir yıl sonra kaşifler bölgeye geri döndüler ve Taro ve Jiro'nun bu yılı atlattıklarını buldular. Taro ve Jira artık bulunabilir Japonya'daki Müzelerde korunmuştur , ulusal kahramanlar olarak çok beğenilen. Bu üzücü hikaye, bazı Japon köpek türlerinin ne kadar nadir olduğunu tam olarak gösterecek.

Satılık mavi gözlü köpek

Son düşünceler

Japon köpek ırkları sivri üçgen kulakları, kendine özgü kıvırcık kuyrukları, atletik ve kaslı görünümleri ile oldukça benzer görünüyor ve kalın çift kat . Öyleyse, bu köpek görünümünü beğendiyseniz, o zaman bu Japon listesinde birçok seçeneğiniz var!

Japon köpek ırkları aynı zamanda gezegendeki en koruyucu ve sadık ırklardan bazılarıdır, bu yüzden eğer arıyorsanız koruyucu köpek sonra yine burada birçok seçeneğiniz var. Bu adamların çoğu başlangıçta avcı olarak yetiştirildi, bu yüzden koruyucu bir kişilikleri ve dikkate alınması gereken yüksek bir av sürüşü var. Ancak buna rağmen, hepsi sevimli ve sevgi dolu aile üyeleri oluyor, bu yüzden siz ve aileniz için mükemmel olanı bulmanız gerekiyor!

Yorumlar