Köpekler Çiğ veya Pişmiş Yumurta Yiyebilir mi? Yumurtalar Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Çiğ veya Pişmiş Yumurta Yiyebilir mi? Yumurtalar Köpekler İçin Güvenli mi?

Mutlu bir şekilde biraz yumurta pişiriyorsun ve jambon Mutfağınızda, her hareketinizi takip eden bir çift dikkatli köpek gözüyle. Bir yolculuk veya bir dökülme olur ve anında köpek dudaklarını yalar ve zemininiz inanılmaz derecede lekesizdir. Panik yapmalı mısınız? Hemen veterineri ara?

Pekala, önce ilk şeyler: genel bir kural olarak, yumurtalar köpekler için güvenlidir ; yani, pişmiş veya çiğ olsun, yere biraz düşürdüyseniz ve köpeğiniz, “Dur!” diye bağırmaya fırsat bulamadan onu kurtladıysa, o zaman ona herhangi bir zarar vermesi olası değildir.Yine de, köpeğinizin çiğ yumurta yemesine izin vermemeyi tercih edebilirsiniz. Ve bir köpek olabilir onlar için iyi olandan daha fazla yumurta yiyin Çoğu durumda. Bu makalede, yumurtaların iyi, kötü ve - sadece ara sıra - çirkin tarafına daha yakından bakacağız. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Yumurtalar Köpekler İçin İyi mi?

Mutfak Katında Golden Retriever

Yumurtaları köpeğiniz için iyi yapan birçok unsur vardır.Yumurta harika bir kaynaktır protein köpekler için. Köpek ve Kedi Maması Bileşen Merkezi, Amerikan Petfood Endüstrisine beslenme bilgileri sağlar. 2017 araştırması, ABD'deki kuru köpek mamalarının dörtte birinin tariflerinde yumurtayı, genellikle kurutulmuş beyaz ve yumurta sarısı olarak içerdiğini, ancak küçük bir kısmının kabuğu içerdiğini buldu. 20 yaş mamadan 1'i de bunları kullandı.

Bu, esas olarak proteinlerinin kalitesi için yumurtaları destekleyen birçok evcil hayvan maması şirketidir. Kurutulmuş yumurta kulağa iştah açıcı gelmese de, besin değeri bu süreçte kaybolur. Yumurtaları bu kadar harika yapan şeye bakalım:

Yumurtalar Yüksek Kaliteli Protein İçerir

Protein bir diyetin en önemli parçalarından biridir. Köpekler (ve evcil hayvan ebeveynleri), vücudunuzdaki her hücrenin yapı taşlarını sağlamak, yapıyı ve işlevi desteklemek için proteine ​​ihtiyaç duyar. hayatın kendisi .Köpek dostlarımız ve biz onlardan protein alabilir ve işleyebiliriz. birçok farklı kaynak , bitki veya hayvan. Ancak bu proteinin kalitesi, ne kadar değerli olduğuna, ne kadar sindirilebilir olduğuna ve onunla birlikte yediğimiz başka şeylere bağlı olarak değişecektir. Yüksek değerli bir proteini neyin oluşturduğunu anlamak için biraz daha derine inmemiz gerekiyor:

kahverengi köpek ırkları

Proteinler adı verilen alt birimlerden oluşur. amino asitler . Sindirim süreci, proteinleri vücuda emilebilecek kadar küçük olan bu parçalara ayırır. 10'u esansiyel olarak tanımlanan yaklaşık 20 farklı amino asit vardır. Bu, köpek vücudunun ihtiyaç duyduğu tek on tanesinin bu on olduğu anlamına gelmez, daha ziyade vücut bu on'u başka kaynaklardan yapamıyor, bu yüzden diyette bulunmalıdırlar.

Bir protein ne kadar iyi, onun adı biyolojik değer , basitçe bu esansiyel amino asitlerin kaç tanesinin mevcut olduğunu yansıtır. Bu ölçekte, bütün yumurtalar en yüksek puan 100 puanla. Daha iyi olamazsın!Yumurtalar Çok Sindirilebilir

Evcil hayvanınız mide rahatsızlığı çekiyorsa ve kusuyorsa, veteriner hekiminiz az ve sık verilen ılık su dışında ağızdan yemek verilmemesini önerebilir. Kusma kontrol altına alındıktan ve sıvılar azalmaya başladıktan sonra, genellikle bir mama ile beslemeye başlamanız tavsiye edilir. mülayim, yüksek sindirilebilir diyet - ama yumuşak bir diyet nedir?

İdeal yemek olacak yumuşak, yağ veya protein açısından çok yüksek değil. Ancak iyileşmeyi desteklemek için yine de besleyici bir yumruk atacaktır. Ayrıca mideden oldukça hızlı bir şekilde boşalmalıdır.

Mide Rahatsızlığı İçin Yumurta

Siyah Köpek Yavrusu Kuş

Yumurtalar genellikle mide rahatsızlığına yardımcı olmak için güvenli bir seçenektir.

Ve evcil hayvanınız ishal olduysa, sindirilebilirliği yüksek yiyecekleri seçmek bir zorunluluktur. gibi yiyecekler süzme peynir ve yumurta bunun için protein tablosunun başında yer alır. Bunun anlamı şudur: vücut parçalanabilir ve emebilir yemeğin çoğu, bakterilerin ziyafet çekmesi için bağırsakları aşağı indirecek çok az şey bırakır.Bir ölçü katı haşlanmış yumurta (veya sade pişmiş, derisiz tavuk göğsü) ile iki ölçü pişmiş sindirilebilir karbonhidratı karıştırarak yumuşak yiyecekler yapabilirsiniz. patates gibi , sade beyaz pirinç veya makarna. Normal aromasız yulaf ezmesi bir tutamda yapabilir , ancak diğer karbonhidratlardan daha fazla lif içerdiğinden ölçülü olarak kullanın.

Beslenecek miktar için faydalı bir rehber, evcil hayvanınızın normal diyetinin dörtte birini tahmin edin Hacimce ve bu miktardaki yumuşak karışımı 2 ila 3 gün boyunca her 6 ila 8 saatte bir, hiçbir muamele veya başka besin kaynağı olmadan besleyin.

Bununla birlikte, ev yapımı yumuşak bir diyetin sorunları vardır. Aslında, yukarıda gösterilen yumurta-beyaz-pirinç tarifi en az 10 temel besin maddesinde eksik Kalsiyum ve fosfor dahil. Bu, köpeğinizin bir ishal nöbetinden kurtulmasını zorlaştırabilir ve birçok veteriner, evde pişirilmiş yumuşak diyetleri önermekten ve bunun yerine uygun şekilde dengeli bir ticari yumuşak diyet önermekten uzaklaşıyor.

Burada bir dipnot: Köpeğiniz kısa bir kusma veya ishal nöbetinden daha fazla acı çektiyse, bunun birçok olası nedeni vardır ve bunu yapmanız önerilir. veterinerinizle birlikte çalışın bir çözüm bulmak için. Bazen diyetteki belirli bir bileşene duyarlılık suçlu olarak tanımlanır, ancak bunun bir yumurta olduğu nadiren bulunur.Yumurta Vitamin İçerir

sağlık veren var bir avuç vitamin yumurtalarda, esas olarak yumurta sarısında yoğunlaşmıştır:

köpekoyunlari
 • Kalp, beyin ve karaciğerin uzun vadeli sağlığını destekleyen kolin
 • Riboflavin, gözler, cilt ve kaslar için ve kan hücreleri ve antikorlar yapmak için
 • Sağlıklı cilt, tüy, kas ve sinirler için A vitamini
 • Sinir sistemini ve sindirimi destekleyen B12
 • B7 veya biotin artı yumurta da birkaç doğal D vitamini kaynağından biridir.

Yumurta Selenyum İçerir

Sarısı zengin bir selenyum kaynağıdır. Bu bir Mineral izi , vücudun sadece küçük miktarlara ihtiyacı olduğu anlamına gelir, ancak yine de sağlık için gereklidir, bağışıklık sisteminin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur, tiroid fonksiyonunu destekler ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Bununla birlikte selenyum fazlası zararlı olabilir . Doğru miktar ile çok fazla arasında dar bir güvenlik payı vardır. İyi dengelenmiş, eksiksiz mama ile beslemek, köpeğinize ihtiyaç duyduğu besinleri doğru seviyelerde vermenin en iyi yoludur.Köpeğime Ne Kadar Yumurta Verebilirim?

Siyah Chihuahua ile Kahvaltı Yemek Tavası

Köpeğinize sunabileceğiniz güvenli yumurta miktarı, köpeğinizin boyutuna bağlıdır.

Köpeğinize ne kadar yumurta verirseniz onun boyutuna bağlı . Orta ila büyük boy bir köpek için ve dengeli bir diyetin parçası olarak, kilo alımına yol açmaması ve kısıtlamak için hiçbir neden olmaması koşuluyla, küçük bir cins için günde bir kez makul bir maksimum, bunun yarısı küçük bir cins için olabilir. onun diyet proteini.

Yumurtalar, boyutuna bağlı olarak her biri 55 ila 90 kalori içerir. 45 kiloluk bir köpek, her gün dengesiz bir kaynaktan 90 kalori alabilir. yani bütün bir yumurta iyidir , başka bir ikramları olmadığını ve yemek porsiyonlarının buna göre azaltıldığını varsayarsak.

Yumurtalar Köpekler İçin Her Zaman Güvenli mi?

Siyah ve Tan Köpek Yerde Yatıyor

Yumurtaların köpek tüketimi için uygun olmadığı bazı durumlar vardır.Normal koşullarda ve ölçülü olarak, yumurtalar köpekler için güvenli bir besindir . Yine de, yumurta hazırlamanın ve beslemenin dikkatle düşünülmesi gereken bazı yönleri vardır. Salmonella bakterileri ile enfeksiyon riskini ve tek başına çiğ yumurta akı beslemenin dezavantajını içerir.

çok fazla yumurta

Daha önce de belirttiğimiz gibi, köpeklerin çok fazla yumurtası olabilir. İyi sağlık tamamen denge ile ilgilidir ve bazı evcil hayvanlar çok fazla yumurta ile beslenirse kabız olabilir. Onlar lif açısından çok düşük Uzun süre tek başına beslenmek bağırsak fonksiyonuna iyi gelir.

Ek olarak, yumurtalar tam ve dengeli değil kendi başlarına. Bu, çiğ veya pişmiş yumurta beslemenin, köpeğinizin günlük kalori ödeneğinin 'tedavi kısmı'nda yer alması gerektiği anlamına gelir. Yani, günlük kalorisinin %10'undan fazla değil.

Bu nedenle, yumurtalar dengeli bir diyetin parçası olarak iyi beslenir, mide rahatsızlığı için iki ila üç günlük kısa bir süre için beslenir veya veteriner denetimi protein seviyelerini desteklemek ve bir diyet denemesinin parçası olarak.

Çiğ Yumurtalar Salmonella İçerebilir

Durum buysa, bize ve evcil hayvanlarımıza yönelik riskler büyük olasılıkla nereden gelebilir? Rapor 2018'de, ABD'de 10.000'de 1 ila 20.000 yumurtada 1'in kirlenmiş Salmonella bakterileri ile.

Isıl işlem görmüş, ticari köpek mamalarında çok nadir Salmonella raporları vardır, ancak risk dır-dir önemli ölçüde daha büyük Çiğ köpek maması olarak satın alınsın veya içeriğindeki maddelerden ev yapımı olsun, çiğ veya az pişmiş et ve yumurta içeren diyetlerde.

Midelerindeki asit seviyeleri bizimkinden yaklaşık 10 kat daha fazla olan köpekler, bakterilerle başa çıkmak ve sık sık, kontamine ürünleri yerken bile hiçbir yan etki görmezler. Ne yazık ki, bu her zaman böyle değil. Kusma, ishal ve ateşle birlikte kısa süreli bir hastalığa yakalanabilirler veya nadiren daha ciddi şekilde hasta olabilirler.

Endişe verici bir şekilde, kesinlikle iyi görünebilirler ancak dökülüyor olabilirler. Salmonella dışkılarında ve tükürüklerinde, enfeksiyonu insanlara bulaştırma olasılığı ile, bazen yıkıcı sonuçlar.

Köpek arkadaşınızla mutlu bir şekilde yaşamayı ve riski en aza indirmeyi tercih ediyorsanız, takip etmeniz akıllıca olur. FDA önerileri yumurtaların güvenli bir şekilde satın alınması ve işlenmesi için ve tavsiye edildiği gibi pişirin senin ve köpeğin için.

Çiğ Yumurta Beyazı Vitamin Eksikliğine Neden Olabilir

Çiğ gıdaların en doğal gıda olduğunu düşünmek cazip gelse de. Ancak, sahip oldukları zamanlar vardır beklenmedik olumsuzluklar . Biyotin buna bir örnektir:

Yumurtalar, vücudun yiyeceklerden değerli enerji üretmesine yardımcı olan bir B kompleksi vitamini olan biotin içerir. Ayrıca vücudun birçok sisteminin korunmasına yardımcı olur. Yumurtanın beyazı adı verilen bir protein içerir. avidin bağırsaktaki herhangi bir biotine bağlanır. Bu aynı zamanda düzgün bir şekilde emilmesini de engeller. Köpeklerde bunun yarattığı eksiklik pullu cilde, saç dökülmesine ve zayıf büyümeye neden olur. Bu nedenle Fido'nun çiğ beyazla beslenmesi önerilmez.

Alerjik reaksiyonlar

Köpeklerde yumurtaya bağlı alerjik reaksiyonlar çok nadirdir. Genellikle köpeğinizin normal davranmadığını hemen görebileceksiniz. Köpekler en yaygın olarak diğer şeylere alerjisi olsa da, bazı fındık , hatta belirli flora türlerinde, yavrularınızın yumurta yedikten sonra olumsuz tepki verdiğini görürseniz, yumurta alerjisini ekarte etmemelisiniz. Hayatı tehdit etmeyen alerjik reaksiyonlar tipik olarak döküntü, kaşıntılı cilt, hapşırma ve sulu gözleri içerir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler kabuklu haşlanmış yumurta yiyebilir mi?

  Evet, haşlanmış yumurtanın tüm parçaları bir köpeğe yedirilebilir, bu da ona protein açısından zengin ve besleyici bir ağız dolusu sağlar. Bir yumurta kabuğunu nahoş ve sindirilemez buluruz, ancak sağlıklı, yetişkin köpekler çıtır çıtırdan keyif alabilir ve yüksek asitli mide suları kabukla kolayca başa çıkabilir. Mide rahatsızlığından sonra yumurta beslerseniz, önce yumurtayı kırmak tercih edilir.

 • Köpekler için yumurta nasıl pişirilir?

  Köpekler için yumurtaları, tuz veya baharat ya da katı ve sıvı yağlar eklemeden, kendi başınıza yapabileceğiniz herhangi bir şekilde pişirebilirsiniz: haşlanmış, haşlanmış, çırpılmış, kızartılmış, hatta mikrodalga fırınlanmış - ancak bir yumurtayı mikrodalgada pişirmenin doğru yolunu arayın. patlayıcı bir karışıklık yaratmamak için!

  Olası ancak düşük Salmonella riskine karşı son derece güvenli olmak için yumurtaları hem beyazları hem de sarıları sertleşene kadar pişirin. Mide rahatsızlığını gidermek için yağsız bir pişirme yöntemi seçtiğinizden emin olun.

 • Bir köpeğin midesinde yumurtalar kolay mı? midelerini bulandırabilirler mi?

  Mideyi gerçekten oturtmaktan ziyade, yumurtalar bir rahatsızlıktan sonra uygun bir ilk yemeğin parçasıdır. Yumuşak bir doku, mükemmel sindirilebilirlik ve yüksek değerli protein kombinasyonu, yumurtaları midede kolay hale getirir. Daha iyi beslenme yararları için onları çiğ beslemeye yönelik bazı tavsiyelerin aksine, Araştırma normal yumurtalardaki proteinlerin pişirildiğinde daha az değil daha çok sindirilebilir hale geldiğini gösteriyor.

 • Yumurta köpekleri öldürebilir mi?

  Düşük de olsa çiğ yumurtalarda Salmonella bulunma riski vardır. Köpeklerin yüksek mide asidi seviyesi genellikle enfeksiyondan muzdarip olmadıkları veya akut gastroenterit geçirip iyileştikleri anlamına gelse de, nadiren ve ne yazık ki bazı ciddi hastalık, sepsis ve ölüm vakaları meydana gelir. Bu yumurtalı besin iyiliği paketinin mucizesi göz önüne alındığında, yönergeleri izlemeli ve uygun şekilde pişirerek servis etmeliyiz.

 • Yumurtalar nöbet geçiren köpeklere yardımcı olur mu?

  'Nöbeti durdurmak' için bütün yumurtalarla beslenen köpeklerin ele geçirildiği videoları görmüş olabilirsiniz. Bu önerilmez. Yumurtaların nöbeti durduracağına dair teorik bir neden veya kanıt olmamasının yanı sıra, ele geçiren bir köpek de kaslarını kontrol edemez, bu nedenle yumurta boğulma tehlikesi oluşturur ve onu uygularken ısırılabilirsiniz. Köpeğiniz nöbet geçiriyorsa, sakin ve sessiz olun ve ışıkları kapatın. Nöbet 2 dakikadan fazla devam ederse, size tavsiyede bulunabilecek en yakın acil durum veterinerini arayın.

  Bir husky veya bir Alman çoban köpeğine sahip olmak için ne daha iyi bir köpek

Son düşünceler

Evet, köpeğinize yumurta yedirebilirsiniz , ara sıra bir tedavi olarak veya dengeli bir diyetin parçası olarak. Bunları dikkatli bir şekilde tedarik edin, doğru şekilde kullanın, ayarlanana kadar pişirin ve herhangi bir olumsuzluktan kaçınmak için tüm yumurtayı besleyin. Çok fazla yumurtanın kabızlığa ve kilo alımına yol açabileceğini unutmayın - çok fazla beslemediğinizden emin olun ve köpeğinizin yemek porsiyonunu buna göre ayarlayın.

Yorumlar