Alman Kurdu vs Sibirya Husky: Farklılıklar ve Benzerlikler

Alman Kurdu vs Sibirya Husky: Farklılıklar ve Benzerlikler

Alman Kurdu ve Sibirya Kurdu oldukça farklıdır. Her ikisi de çalışan köpeklerdir, ancak farklı mesleklerden ve mizaçlarını ve dolayısıyla ihtiyaçlarını şekillendiren budur. Sibirya kurdu da ailesinden çok fazla zamana ihtiyaç duyar, ancak esas olarak tam anlamıyla ve basitçe paketin bir parçası olmak için egzersiz yapabilmesi için.

Alman Kurdu sağlam bir ustaya ihtiyacı var bu, ailesine karşı aşırı korumacı olmasını değil, yakın bir ilişki kurması için gereken zamanı da ona sunacak bir usta olmasını sağlayacaktır. Alman kurdu genellikle Rottie gibi diğer ırklara kıyasla veya laboratuvara karşı koy bir aile olarak evcil hayvan karşılaştırması .Bu yüzden daha fazla uzatmadan, nasıl farklı ve benzer olduklarına dair daha ince ayrıntılara bakalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Alman KurduSibirya kurdu
Yükseklik 24-26 inç (M)
22-24 inç (F)
21 - 23,5 inç (M)
20-22 inç (F)
Ağırlık 65-90 pound'a kadar (M)
50-70 pound'a kadar (F)
45-65 pound (M)
35-50 pound (F)
Mizaç Akıllı, Kendinden Emin, Cesur Yaramaz, Sadık, Sevgi Dolu
Enerji Ortalama Aktivitenin Üzerinde Çok enerjik
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Haftada 2-3 Kez Haftada 2-3 Kez
Ömür 7-10 yıl 12-14 yaş
Fiyat 1.000 $ + 850 - 1500 ABD Doları

Tarih

Alman Kurdu ve Sibirya Kurdu başlangıçta çalışan köpekler olarak yetiştirildi, ancak Alman Çoban, Sibirya kurdu ile karşılaştırıldığında nispeten yenidir.Alman Kurdu

Alman Çoban Kökenli Almanya ve her bölgenin en iyi çoban köpeklerini üreterek 40 yıl boyunca akıllıca tasarlandı. I.Dünya Savaşı sırasında, Alman Askerlerine erzak ulaştırmak için kullanıldı ve bu nedenle ve dünyadaki Alman karşıtı tutumlar nedeniyle popülaritesi hızla azaldı. Ancak, türün meraklıları sayesinde 20. yüzyılın sonlarında popülerlik kazandı ve şimdi dünyanın en tanınmış koruma köpeği , tüm dünyada polis ve askeri hizmetlerde kullanılır.

'Rin Tin Tin' gibi birçok popüler film ve televizyon şovundaki rolü, 20'in sonunda Amerika'da popülaritesinin arttığını gördü.inci Yüzyıl. Olmasına rağmen En popüler Askeri ve polis teşkilatı tüm dünyada köpek seçimi, aynı zamanda artık tercih edilen bir aile hayvanı. 2019'da American Kennel Club (AKC) onu sıraladı 2 olaraknd Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır.Sibirya kurdu

Sibirya Husky, dünyadaki en eski köpek ırklarından biridir ve Rusya'daki Chukchi Kabilesi tarafından geliştirildi. hafif yükleri hızlı bir şekilde taşıyın hızlı yorulmadan geniş buzlu arazilerde. Sadece çalışan bir köpek olarak tercih edilmedi, aynı zamanda arkadaşlığı için de sevildi ve bir sevgili aile hayvanı çalışan bir köpek olduğu sürece.

1925'te Balto adlı bir Sibirya kurdu 658 millik bir yolculuğun en zor bölümünde bir sürü köpeği yönettiğinde, hayat kurtaran bir panzehir taşıdı ölümcül bir Difteri salgınından yüzlerce hayatı kurtarmak için. Bu, Husky'nin ün kazandığı andı ve o zamandan beri çok popüler bir aile köpeği oldu ve 2019'da o sırada 14 gibiinci AKC tarafından en popüler cins.shilo alman çoban

Görünüm

Bazı açılardan Alman Çoban Köpeği ve Sibirya Kurdu birbirine benziyor, bazı açılardan ise tamamen farklı görünüyorlar. Alman Çoban Ölçer 22-26 inç boyunda , pençeden omuza, Sibirya kurdu ise biraz daha kısadır. 20 ila 23 inç boyunda . Alman Çoban da çok daha ağırdır 50 ve 90 pound Sibirya kurdu ise 35 ve 65 pound .

Alman Kurdu, uzun olduğundan çok daha uzundur ve bu ona şık ve güçlü görünümünü verirken, Sibirya kurdu daha orantılı ve şekli bakımından daha kompakttır. Alman Kurdu ayrıca Husky'den çok daha kaslıdır ve ona fazladan ağırlığını veren kaslarıdır.

İkisinin de bir kabarık çift kat onları soğuk Alman ve Kuzey Kutbu ortamında sıcak tutan, ancak çok farklı renklere sahipler. Alman Çoban Köpeğinin geleneksel olarak siyah ve ten rengi olduğu bilinmektedir, ancak beyaz gibi 10 başka tanınmış renk vardır ( burada görüldü ) ve tamamen mavi bir Alman Çoban Köpeği ( burada görüldü ). Husky, beyaz ve gri ceketi en popüler olan 9 renkte tanınır.

Burun ve dudaklar gibi koyu renkli, büyük kulaklı benzer şekilli kafalara sahiptirler. Bununla birlikte, Husky'nin sahip olma olasılığı daha yüksektir parlak mavi gözler veya her zaman sahip olması gereken Alman Çobanına kıyasla farklı renkli gözler koyu renkli gözler . Uzun ve kalın, rahat bir durumda olduklarında da benzer bir kuyruğa sahiptirler, ancak bir uyanıklık durumunda Husky'nin kuyruğu sırtına doğru kıvrılır.Sibirya kurdu çoğu durumda çok daha kabarık bir ceketi var, ancak GSD'nin de bilinmektedir. uzun kaplanmış bir gen taşımak .

Mizaç

Alman Çoban Köpeğinin ve Sibirya Kurdu'nun en farklı olduğu yer burasıdır. Alman Kurdu daha çok ciddi yavru her zaman nöbet tutan kişi. Ailesini sonuna kadar koruyacak ve o çok şüpheli ve uzak aile birimi dışındaki herhangi biriyle. Bu kadar harika bir bekçi köpeği yapmasının nedeni budur. Ailesine karşı çok sevecen, ama özellikle ana bakıcısına ya da efendisi olduğunu düşündüğü kişiye karşı çok sevecen ve bu nedenle bir 'Tek kişilik köpek'.

Bu, bir olan Husky'den tamamen farklıdır. sosyal köpek Her aile üyesini, herhangi bir yabancıyı veya yoldan geçenleri eşit derecede seven. Bu nedenle, olası davetsiz misafirleri kollarını açarak davet edeceği için bekçi köpeklerini en iyi şekilde yapmıyor. Husky nadiren aile koruyucu rolünü üstlenir ve aile faaliyetlerine dahil olmayı ve aile yaramaz aile üyesi sürekli ilgi odağı olan. Husky, ancak olabilir Aşırı duyarlı Yeni insanları selamlamak söz konusu olduğunda, bu istenmeyen davranışı ondan eğitmeye hazır olmalısınız.

Alman Çoban köpeği şehirdeki en iyi bekçi köpeklerinden biri olduğu için, görünüşünden hoşlanmadığı birileri veya bir şeyi pusuya yatmışsa size hemen haber verecektir. Öte yandan, Husky nadiren havlıyor, ama o çok konuşkan yavru ! Sahipleriyle ulumayı, şarkı söylemeyi ve konuşmayı sever. Mishka, ebeveynleri onu kamerada konuşurken filme aldığında internette viral olan ve 'Seni seviyorum' gibi kelimeleri taklit eden ünlü bir Husky idi. Bu, Husky için çok tipiktir, bu nedenle bu gevezeliği günlük olarak bekleyebilirsiniz.Farklılıklarına rağmen, ikisi de bir harika aile hayvanı popülerlik sıralamalarının da önereceği gibi. Bununla birlikte, her ikisinin de belirli bir aileye ihtiyaç duydukları anlamına gelen belirli gereksinimleri vardır ve bu nedenle kesinlikle her aileye uygun değil . Alman Çoban'ın sağlam bir efendiye ihtiyacı var ve onu sevgi ve övgü ile ödüllendirecek biri. Ayrıca özellikle eğitim seansları yoluyla hem fiziksel hem de zihinsel olarak çalışması gerekiyor. Aynı zamanda çok daha rahat hissediyor günlük rutin Tıpkı Polis Akademisi'ndeki gibi.

Öte yandan, Husky'nin çok daha fazlasına ihtiyacı var fiziksel uyarım Alman çoban köpeğinden daha fazla ve zihinsel uyarılmaya da ihtiyacı olsa da, onu yıkıcı yapan egzersiz eksikliğidir. Husky çok daha bağımsız ve inatçı ve bu nedenle, eğitimden veya bağlanma seanslarından Alman Çoban kadar hoşlanmaz ve sadece aile oyun zamanına takılıp aptal maskaralıklarını göstermeyi tercih eder. Huskies çeşitli farklı oyuncaklara ihtiyaç duyar Kongs & ipler gibi onları meşgul etmek için.

Benzer şekilde, her ikisinin de günün büyük bir bölümünde aileleri ile birlikte olmaları gerekir ve ikisi de çok uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. İkisinin de acı çektiği biliniyor ayrılık kaygısı ve boyutları ve güçleri nedeniyle, çok uzun süre yalnız bırakılırsa ikisi de çok yıkıcı olabilir.Egzersiz yapmak

Alman Kurdu, Sibirya Kurdu'ndan daha az, çoğu insanın düşündüğünden daha fazla egzersiz gerektirir. Alman Kurdu bir orta enerjili köpek ve onu zinde, sağlıklı ve meşgul tutmak için günde 60 dakikadan az egzersiz gerektirir. Alman Kurdu, çeviklik kursları veya getirme ve frizbi oynama gibi beynini çalıştıracak yoğun aktiviteye katılmayı tercih ederdi. Husky, ancak, bir yüksek enerjili köpek Günde en az 90 dakika egzersize ihtiyaç duyan, uzun ve tempolu yürüyüşleri tercih eden ve mükemmel bir koşu partneri olan. Karlı veya buzlu bir yerde yaşıyorsanız, özellikle kızakla gitmeyi çok isterdi, sonuçta, başlangıçta yapmak için yetiştirildiği şey buydu.

İkisi de biliniyor 6 metrelik çitlere atla kolayca, bu nedenle bahçenizi ekstra uzun çitlerle çevrelediğinizden emin olmalısınız. Alman Çoban kaçarsa, rugby ile yere tanıdık olmayan bir komşuyla mücadele etme olasılığı yüksektir ya da Husky serbest bırakılırsa, gün batımına kaçar ve asla geri dönmez!

Eğitim

Alman Kurdu son derece zeki, ve efendisini memnun etmeyi sever ve bu nedenle eğitilmesi nispeten kolaydır. Eğitilebilirliği, koruma hizmetlerinde, uyuşturucu tespit rollerinde kullanılmasının yanı sıra arama kurtarma operasyonlarında kullanılmasının ana nedenlerinden biridir. Görevleri ve eğitimi olan mükemmel köpekler olarak bilinirler ve eğitim gördüklerinde çok başarılı olurlar. GSD boyutlu sandık veya kullanarak yürüyüşler için koşum takımı .

Sibirya kurdu ise zekiyken bağımsız ve antrenman yapmaktansa oynamayı tercih edeceğinden, Alman Çoban köpeğinin aksine sabah gazetenizi getirmesini veya terliklerinizi almasını beklememelisiniz. Bu nedenle, Husky acemi köpek eğitmeni için değildir.Ancak, her ikisinin de bir firma ustası bu onun kontrolünü ele geçirecek ve sürü zihniyetini anlayan bir usta.

Tabii ki önemlidir sosyalleştirmek genç yaştaki tüm yavrular, ancak özellikle Alman Çoban Köpeği ve Sibirya Kurdu için, ancak farklı nedenlerden dolayı önemlidir. Alman Çoban köpeği doğal bir koruyucudur ve bu nedenle sosyalleşme onun koruma eğilimlerini kontrol etmeye ve ailesine veya mülküne aşırı korumacı olmamasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Yaramaz ve aşırı hevesli olan Husky'nin nasıl adil bir şekilde dövüş oynayacağını öğrenmesi gerekiyor ve bunu yalnızca yavru arkadaşlarıyla oynayarak ve diğer köpeklerle tanışarak öğrenecek.

Sağlık

Alman Çoban Ulusal Irk Kulübü aşağıdakiler için test yapılmasını önerir:

Dirsek ve Kalça Displazisi - bu hayatın sonraki dönemlerinde birçok köpekte oldukça yaygındır ve aşırı mesai ağrılı artrite neden olabilen anormal dirsek ve kalça eklemlerinden kaynaklanır.

Alman Kurdu, önerilen test listesinde olmamasına rağmen, aynı zamanda Dejeneratif Miyelopati Omuriliğin hasar görmesi sonucu koordinasyonunu etkileyen ve hayatı tehdit eden sorundan daha fazla etkilenen kabartmak.

Sibirya Husky Ulusal Irk Kulübü yukarıda açıklandığı gibi Kalça Displazisi için test edilmesi gerektiğini, aynı zamanda aşağıdakiler için de test edilmesini önerir:

Göz Doktoru Değerlendirmesi - özellikle katarakt ve göz hastalıkları listesi açısından taranmalıdır. Progresif Retinal Atrofi .

Onlar ikisi de genellikle sağlıklı köpekler , ancak Alman Çoban Köpeğinin ömrü daha kısa, ortalama 7 ila 10 yıl arasında, Husky ise 12 ila 14 yıl arasında çok daha uzun bir ömre sahip. Herhangi bir köpeği almadan önce, hangi semptomlara dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz için eğilimli oldukları her sağlık sorununu derinlemesine araştırmak önemlidir.

Beslenme

Alman Kurdu ve Sibirya Kurdu yaklaşık olarak aynı miktarda yiyeceğe ihtiyaç duyacaktır. Günde 3 bardak . Köpeğinizi sağlıklı tutmanın en kolay yolu, düzenli egzersizin yanı sıra, en iyi besinleri aldığından emin olmak için onu en kaliteli mama ile beslemektir.

KİME düşük kalorili diyet Hem dirsek hem de kalça anormalliklerinden muzdarip olduğu için eklem displazisinden muzdarip köpekler için daha uygun olacaktır, çünkü bu eklem sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, Veterinerinizle konuşun sizi doğru yöne kim yönlendirebilir.

Bakım

Hem Alman Kurdu hem de Sibirya Kurdu çift ​​kat ; yumuşak bir alt kaplama, orta uzunlukta yoğun bir dış kaplama ile kaplanır. Husky'nin ceketi, tüyü biraz daha sert olan Alman Çoban Köpeğine kıyasla çok daha yumuşaktır. Bu farklılığa rağmen, her ikisi de fırçalama gerektirecek Haftada 2-3 defa ancak dökülme mevsimi boyunca kesinlikle her gün fırçalamaya ihtiyaçları olacaktır. Bu sadece tüylerinin sağlıklı kalmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hem sağlığınız hem de evinizin temizliği için yönetilebilir olmasını sağlar.

Alman Kurdu yaklaşık 8 haftada bir yıkanmalıdır, halbuki Husky kendi kendini temizleyen yavru Yılda sadece birkaç kez banyoya ihtiyacı olacak. Yine de, özellikle bir şampuan almak husky için önerilir veya çoban tavsiye edilir. Bu adamların hiçbirinde güçlü bir köpek kokusu yok ve salya akıtma ölçeğinde ortalamalar.

Fiyat

Hem Alman Çoban Köpeği hem de Sibirya Kurdu ortalama olarak, 1.000 $ ve üstü saygın bir yetiştiriciden. Tabii ki, ödüllü bir soydan bir köpek arıyorsanız, fiyat önemli ölçüde artacaktır. Her köpekte olduğu gibi, saygın ve etik olmalarını sağlamak için yetiştiricileri derinlemesine araştırmak önemlidir.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu adamların her ikisi de kendilerine ihtiyaç duydukları şeyi sunabilecek belirli bir aileye ihtiyaç duydukları gerçeğini paylaşıyorlar ve çoğu zaman bu adamları, ihtiyaçlarının tam olarak ne olduğunu bilmeden evlerine davet ediyorlar ve bu nedenle de sık sık buluyorlar. kendilerini yeniden barındırma merkezlerinde.

Amerikan Alman Çoban Kurtarma Derneği, dilerseniz özel kurtarma merkezlerini eyalete göre listeler. Alman Çobanını sahiplenmek . Sibirya Husky Club of America Trust, dilerseniz özel kurtarma merkezlerini de listeler. Sibirya kurdu sahiplenmek .

Son düşünceler

Bu iki cins arasında hala kararsızsanız, o zaman her zaman bir Alman Kurdu ve Sibirya Husky yavrusu geçti olarak da bilinir Gerber Şepski . Bu adamlar tasarımcı bloğundaki en yeni yavrulardan biri olsalar da, oldukça popüler ve cidden sevimli olduklarını kanıtlıyorlar!

Hem Alman Çoban Köpeği hem de Sibirya kurdu ihtiyaçları konusunda özeldir ve her aileye uygun değildir. Bu adamlardan birini ailenize kabul etmeyi düşünüyorsanız, onları iyice araştırmanız ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden emin olmanız son derece önemlidir.

Araştırmanızı tamamladıktan ve bu adamlardan birinin sizin için olduğundan hala eminseniz, hem içeride hem dışarıda güzel bir köpek alacağınızdan emin olabilirsiniz!

mini goldendoodles ne kadar

Yorumlar