Köpeğim Az Önce Bir Çubuk Tereyağı Yedi: Sonra Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Az Önce Bir Çubuk Tereyağı Yedi: Sonra Ne Yapmalıyım?

köpeğin mi sadece bir parça tereyağı ye sen bakmadığında? Tereyağı, çeşitli şekillerde gelen bir ev elyafıdır. Birçok yaygın gıdada olduğu gibi, genellikle onlara sunulur veya köpeklerimiz tarafından çalındı . Bu yazıda tereyağının ne olduğunu ve köpeklerimize vermek için güvenli ve sağlıklı bir ürün olup olmadığını keşfedeceğiz.

Tereyağı süt bazlıdır ve yağlı süt veya krema çalkalanarak yapılır. Diğer benzer ürünler arasında bitkisel yağ bazlı alternatifler olan margarin ve ezme yer alır. Bu ürünlerin tümü, fazla tüketildiğinde köpeğinizin sağlığına zararlı olabilecek yağlarda yüksektir. Bunun nedeni, yağların genellikle bir diyetin en kalorili kısımları olmasıdır. Tereyağı ve ezmeler tipik olarak 100g başına 500-800 kalori (kcal) .Ancak, kalori-ağır olmak mutlaka kötü bir şey değildir. Kalorisi yoğun yiyecekler, dengeli bir diyetin parçası oldukları sürece zararlı değildir ve ölçülü kullanılır . Ayrıca, bazı temel vitaminlerin (A, D, E ve K vitaminleri) ve önemli antioksidanların (Omega 3 ve 6) da yağ bazlı olduğunu unutmayın. Bu diyet elementleri yağlarda bulunur ve metabolizmanıza ve normal vücut süreçlerinize büyük ölçüde katkıda bulunur.

İçindekiler

Köpekler Neden Tereyağı Sever?

Köpekler, birçok hayvan gibi, kalorisi yüksek yiyecekleri sevme eğilimindedir. Ne de olsa, ortalıkta dolaşacak kadar yiyecek bulunması ve aşırı kalorilerin endişe kaynağı haline gelmesi son zamanlarda oldu. Ondan önce bunlar çok önemliydi ve yüksek enerjili yiyecekler yemek için en iyi yiyecekler olurdu. Ek olarak, tereyağı genellikle tuzludur, bu da tadını lezzetli kılıyor. Üzerine sürülen tereyağının da lezzetli olabileceğini unutmayın. Özellikle tereyağlı ekmek köpeklerin favorisi!Tereyağı Köpekler İçin Kötü mü?

Masada Tereyağı

Tereyağı köpekler için mutlaka 'kötü' değildir, ancak onlar için de 'iyi' değildir.Tereyağı ve ezmeler kendi başlarına köpekler için özellikle zararlı değildir, ancak büyük miktarlarda beslenmemelidir. Bunun birkaç nedeni var. Tereyağı yenilebilir bir maddedir, bu nedenle köpeğinizinkinden tamamen farklıdır. Vazelin yemek vardı veya zararlı olabilecek başka bir şey.

Öncelikle, tereyağı kalorisi yüksektir ve bu nedenle düzenli veya büyük miktarlar köpeklerin kilo almasına ve obez olmasına neden olur. Obezite, tıpkı şu anda insanlarda olduğu gibi evcil köpeklerde büyüyen bir salgındır ve diyette çok fazla kalori kilo alımının ana nedenidir. Evcil köpeklerin çoğu artık aşırı kilolu. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, fazla kilolu olmak köpekleri diyabetik ve artritik olmaya yatkın hale getirecektir.İkinci, çoğu yetişkin köpek laktoz intoleransıdır ve çok büyük miktarlarda süt bazlı ürünler mide rahatsızlıklarına, şişkinliğe ve ishale neden olabilir. Laktoz, süt ve süt ürünlerindeki şekerdir ve köpekler bunu ancak yavru olduklarında sindirebilirler. Yetişkin hayvanlarda büyük miktarlarda laktoz sağlıklı değildir.

Son olarak, tereyağının yağ içeriği daha yüksek olabilir. köpeğinizin pankreasına zarar vermek . Ani büyük miktarda yağ pankreatit ile bağlantılı olabilir (pankreas iltihabı). Bu acı verici ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Pankreatit belirtileri arasında mide ağrısı, kusma ve yemek yemek istememe sayılabilir. Pankreatit yaygın olarak yakın zamanda yağlı bir yemek yemiş köpeklerde teşhis edilir - örneğin dolu bir çubuk yemek.

Tereyağı da olabilir diğer gıda maddelerinin üzerine verilir bu kendi içinde tehlikeli olabilir. Küçük miktarlarda ekmek veya tost köpekler için sorun değildir, ancak örneğin mısır koçanları köpek sağlığı için önemli bir tehdit olabilir. Tatlı mısır iyidir , ancak iç koçan asla köpeklere verilmemelidir.Tereyağı Köpeğimi Öldürebilir mi?

Bu pek olası değil o tereyağı bir köpeği öldürür. Tereyağı değil Üzüm gibi köpekler için toksik veya bazı farklı fındık olabilir. Çoğu köpek, küçük ila orta miktarda yedikten sonra iyi olacaktır. Bununla birlikte, köpeğiniz çok miktarda tereyağı yerse, bazen ölümcül olabilen pankreatite yakalanması olasıdır. Bu daha nadirdir ve köpeğinizin başına gelmesi olası değildir. Her zaman olduğu gibi, köpeğiniz önemli miktarda yerse, güvenli tarafta olmak için veterinerinizle iletişime geçmenizi öneririz.

Ya Köpeğim Dolu Bir Çubuk Yerse?

Birkaç Tereyağı Çubuğu

Yavrunuz önemli miktarda tereyağı yerse, hemen veterinerinize başvurun.

Küçük miktarlarda tereyağı sorun değildir, ancak köpeğinizin tam bir tereyağı veya krema yediğini keşfederseniz, işte yapmanız gerekenler.

1. Daha fazla yenmesini önlemek için tereyağını alın.
2. Mümkün olduğu kadar doğru bir şekilde ne kadar yenildiğini belirlemeye çalışın.
3. Elinizden geldiğince ne zaman tüketildiğini öğrenin.
4. Yerel veterinerinizle iletişime geçin ve mümkün olduğunca fazla bilgi verin.
5. Bundan sonra ne yapacağınız konusunda veterinerinizin tavsiyelerine uyun.Veteriner kliniğiniz tavsiyede bulunabilir yakından bakmak köpeğin üzerinde. En azından başlangıçta, yenen miktara ve köpeğinizin tıbbi geçmişine bağlı olarak, yavrularınızı izlemenizi söyleyebilirler. Bilinen hassas mideleri olan köpekler diğerlerinden daha fazla özen ve dikkat gerektirebilir! Dikkat edilmesi gereken belirtiler mide bulantısı, kusma, yemek istememe ve ishaldir. Bu belirtiler genellikle tüketimden sonraki dört saat içinde ortaya çıkar.

Veteriner hekiminiz tereyağının etkisinden endişe ediyorsa veya köpeğiniz zaten problemlerin geliştiğini düşündüren semptomlar gösteriyorsa, o zaman bir muayene ve inceleme gerekli olacaktır. Bu ne kadar erken düzenlenir ve sıralanırsa, sorun o kadar erken uygun şekilde ele alınabilir.

Köpeğim Tereyağı Yedi: Veterinerim Ne Yapacak?

Veteriner Köpeğe Bakıyor

Önemli miktarda tereyağı tüketilmişse veterineriniz kusturabilir.

Köpeğiniz tereyağını yeni yemişse son dört saat içinde , veterineriniz kusturmak için bir enjeksiyon yapabilir. Bu, tereyağını yukarı çekecek ve sindirim sisteminde daha derin sorunlara neden olmasını önleyecektir. Önce veterinerinizle konuşmadan evde köpeklerde kusmaya neden olmak iyi bir fikir değildir. Kusma bazı durumlarda yarardan çok zarar verebilir.Yavru köpeğiniz tereyağını dört saatten fazla bir süre önce yemişse, sindirim sisteminde kusmaya neden olmak için zaten çok uzaktadır. Çoğu köpek bununla iyi başa çıkacaktır. Hafif bir mide rahatsızlığı (belki biraz kusma veya ishal) olabilir veya hiç semptom göstermeyebilirler. Köpek arkadaşınızın hassas bir karnı veya diğer sindirim sorunları olduğu biliniyorsa, semptomlar daha şiddetli olabilir ve tıbbi yardıma ihtiyaç duyulabilir.

Veteriner hekiminiz herhangi bir ağrı, dehidrasyon, ateş veya diğer sorunları değerlendirmek için bir klinik muayene yapacaktır. Pankreatit şüphesi olan köpekler gibi bazı durumlarda, kan testleri önerilebilir . Köpeklerin, bir damla yoluyla intravenöz sıvılar ve ağrı ve mide bulantısını hafifletmek için ilaçlar da dahil olmak üzere hastanede bazı destekleyici ve semptomatik yardıma ihtiyacı olabilir. Çoğu köpek, doğru yardımla tamamen iyileşir, bu nedenle her zaman erken bir aşamada yardım isteyin!

Sıkça Sorulan Sorular

Hala başka sorularınız mı var? Yavrunuz beklenmedik bir şey yediğinde, iyileşmesini beklerken bu genellikle sinir bozucu olur. Bu sık sorulan sorularda köpekler ve tereyağı hakkında daha fazla bilgi edinin.Köpeğim tereyağı yedi ve kusuyor. Ne yapmalıyım?

Her şeyden önce, yukarıdaki adımları izleyin. Hasta olmalarına katkıda bulunabilecek ek tereyağına erişimin olmadığından emin olun. Etraflarındaki alanı emniyete aldıktan sonra veterinerinizi arayın. Devam etmediğinden emin olmak için önümüzdeki birkaç saat boyunca yavrularını izlemeni söyleyecekler.

Köpeğim tereyağı yedi ve ishal oldu. Ne yapmalıyım?

Bu normal. Tereyağı yüksek yağ içeriğine sahiptir ve çoğu köpek laktoz intoleransı olduğundan, en sert köpekler bile sıklıkla koşar. İki veya üç günden fazla sürmediği sürece, yavrularınız gayet iyi durumda olmalıdır.

Ya köpeğim sargıyla tereyağı yerse?

Bu, köpek arkadaşınızın boyutuna ve sargının yapıldığı malzemeye bağlı olacaktır. Büyük bir ırkınız varsa ve ambalaj mumlu kağıtsa, muhtemelen o gün veya bir sonraki gün içinden geçip diğer taraftan çıkacaktır. Küçük bir köpeğiniz varsa, onları bağırsak tıkanıklığı belirtileri açısından izlemek isteyeceksiniz. Bir bağırsak tıkanıklığına yakalanma olasılıkları daha yüksek olsa da mısır koçanı gibi büyük nesne , yine de izlemek ve tüylü arkadaşınızda herhangi bir bağırsak tıkanıklığı belirtisi olmadığından emin olmak isteyeceksiniz.

Köpeğim az önce bir parça tereyağı yedi. Kötümü?

Daha elverişsizdir ve köpeğinizin evinizin içinde veya dışında gevşek dışkıları olabilir. Yavrularınızı düzenli olarak bu kalori yoğun laktoz içeren mamalarla beslemeniz önerilmez. Daha büyük bir köpeğiniz varsa, bütün bir çubuğun fazla zarar vermesi olası değildir. Daha küçük bir yavru köpeğiniz varsa, veterinerinize başvurmalısınız.Köpeğime ilaç veya hap vermek için tereyağı kullanmalı mıyım?

Tereyağı, tadı ve kokusunu daha iştah açıcı hale getirerek tabletlerin veya ilaçların verilmesine yardımcı olabilir. Ancak, sadece küçük miktarlarda kullanılmalıdır. Bunun için öncelikle veteriner kliniğinize danışmalısınız. En iyi sonuçlar için bazı ilaçların aç karnına verilmesi gerekir.

Son düşünceler

Tereyağı ve yayılır ortak ev gıda maddeleri evcil köpeklere erişilebilen veya sağlanabilen. Küçük miktarlarda, köpekler için tipik olarak tehlikeli değildirler. Gerçekten de, bazı durumlarda ilacı köpeğiniz için daha çekici hale getirmede yardımcı olabilirler! Bu gıda maddeleri aynı zamanda dengeli beslenmenin bir parçasını oluşturan önemli vitamin ve antioksidanların kaynağıdır.

Ancak, büyük miktarda tereyağı obeziteye, mide rahatsızlıklarına ve hatta pankreas iltihabına (pankreatit) neden olabilir. Bu tehlikeli bir durum olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, köpeğiniz çok miktarda tereyağı yemişse veya yayılmışsa, tavsiye için erken bir aşamada yerel veteriner kliniğinize başvurmalısınız. Yavru köpeğinizin midesi hassas olsa bile, güvende olmak için veterinerinizi aramak iyi bir fikirdir.

Yorumlar