Tilki Kuyrukları: Köpekler İçin Nasıl Son Derece Tehlikeli Olabilir?

Tilki Kuyrukları: Köpekler İçin Nasıl Son Derece Tehlikeli Olabilir?

Yavrularımızla dışarıda oynadığımızda anılar yaratılır. Keneler ve pireler gibi görünen tehlikelere karşı her zaman tetikteyiz, ancak uzun çimenlerin arasında daha fazla tehlike gizleniyor.

Tilki kuyruğu, çimlerin olduğu her yerde bulunan çimenli bir bitkidir. Bunlar parklarda, bahçelerde, tarlalarda, hatta yoğun kaldırımlarda olabilir. Onlara bakarak tehlikeli, keskin veya zararlı görünmüyorlar, ancak yavrularınız için sadece tehlikeli değil aynı zamanda ölümcül.Köpeğinizi dışarıda güvende tutmanın anahtarı, olası tehlikeleri mümkün olduğunca anlamak ve bilmektir. Daha fazla okumak ve öğrenmek, dışarıda oynarken sizi ve köpek arkadaşınızı güvende tutmanın ilk adımıdır.

Onlar neler?

KİME tilki kuyruğu tohumları bir birim halinde dağıtan bir çim kümesidir. Bu bitki, tohum püskürten bitkiler olan diaspore kategorisine girer. Tilki kuyruğu, keskin dikenleri nedeniyle mızrak çimi olarak da bilinir.Tilki kuyruğu ile ilgili sorun, sivri uçlu biçimlerinden dolayı, temas ettiklerinde geri dönüşü olmayan bir şekilde cilde yapışmalarıdır. Bitki parçalanmaya başladığında dikenler toprağa düşer ve yavrularınız onlara bastığında her adımda deride ve altta hareket etme sürecine başlarlar.

Deri yüzeyinde kalan tilki kuyruğu bir cımbızla çıkarılabildiğinden ve bölgeyi antiseptik bir yıkama ile tedavi edebileceğinden o kadar da sorun değildir, ancak cilt altına girdiklerinde daha tehlikeli hale gelirler.

Nasıl Tanımlanır

Köpeğinizi dışarıda güvende tutmanın anahtarı, potansiyel tehlikeleri sorun haline gelmeden önce nasıl belirleyeceğinizi bilmektir. Yavrularımızı genellikle kene ve pireler olabileceğini düşündüğümüz alanlardan uzak tutuyoruz çünkü tehlikeyi anlıyoruz ve bundan nasıl kaçınacağımızı biliyoruz. Özellikle bahçenizde köpeğinizin her saniye nereye gittiğini her zaman kontrol edemezsiniz.Tilki kuyruğunun neye benzediğini bilmek önemlidir, böylece onlardan kurtulabilir veya yavrularınızı belirli bir yerden veya bölgeden uzak tutabilirsiniz.

Tilki kuyruğu altın kahverengi, yeşil veya sarıdır ve boyutları değişiklik gösterir, bu nedenle çok geç olmadan birini belirlemek zordur. Buğday veya arpa bitkisine benzerler, ancak çok daha kabadırlar ve tepesinde keskin dikenler bulunur. İstilacı Türler ve Ekosistem Sağlığı Merkezi bu bitkiler hakkında geniş bir bilgi veri tabanı tutar, böylece onları tanımlamanıza yardımcı olacak resimlere bakabilirsiniz.

Bu bitki en çok Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı Kıyısı'nda yaygındır, ancak ülke çapında Florida, Louisiana, Kuzey Carolina, Güney Carolina ve Virginia gibi eyaletlere yayılmışlardır. Düzlüklerdeki çimenli alanlarda ve patikalar ve yollar gibi kalabalık alanlarda büyürler.Tilki kuyrukları, İlkbahar yağmurları ile hızlı büyür ve tam olgunluğa ulaştıklarında, bitkinin tepesinde, dışarı çıkan bir sürü iplik benzeri sap ile bir tohum büyür. Bitki yaz aylarında kururken, bu, kılçıkların kırılıp aşağıdaki yere düştüğü zamandır. Hafif ve havadardırlar, bu yüzden onları bu kadar tehlikeli yapan şeyin bir parçası olan etrafa üfleyebilirler.

Mikroskop altında bir tilki kuyruğuna bakarsanız, daha büyük dikenlerle birlikte uzanan bir ton küçük küçük diken görebilirsiniz. Bunlar, bitkiyi içeri girdiği her neyse, kaya gibi sert bir engele ulaşana kadar hareket ettirmeye devam eder.

Neden Tehlikelidirler?

Onu çok tehlikeli kılan şey bitkideki dikenlerdir. Bunlar, geri dönüşün olmadığı noktaya oymak için tasarlanmıştır. Dikenler yavrunuza geldiklerinde, bir şeyi delene kadar hareket etmeye devam edecek şekilde tasarlanırlar.

kilo vermek için en iyi köpek maması nedir?

Gerçekçi olarak, herhangi bir bitki kılçığı bir sorundur, ancak tilki kuyruğu, bir kez tutulduktan sonra, hayati organlara sürekli olarak bakar. Bir tilki kuyruğu bulursanız, alın ve parmaklarınızı gezdirin ve bitkinin köpekler için neden bu kadar tehlikeli olduğunu keşfedeceksiniz. Dikenler bir yönü gösterir ve onları ters yönde hareket ettirmek imkansızdır, bu da onları çıkarmayı zorlaştırır.Yavru köpeğiniz bunlardan birini ayak parmaklarının arasına aldığında, köpeğinizin ayaklarının hareketi ve ayak parmaklarının ayrılması, tilki kuyruğunu sonunda yavrularının ayaklarının içine girene kadar derisinin derinliklerine itmeye devam eder.

Pençeler en kötü yer değildir, çünkü köpeğiniz çimlerin etrafını koklarken burnunda, gözlerinde ve kulaklarında tilki kuyruğu alabilir. Tilki kuyruğu köpeğinizin burnuna veya kulaklarına takıldığında, sürekli hava akışı, tilki kuyruğunun yavrularınızın vücuduna hızla girerek tedavi edilmezse enfeksiyona ve hatta ölüme neden olmasını sağlar.

Köpeğiniz Birini Alırsa

En kötü durum senaryosu tilki kuyruğu ile köpeğinizin vücut boşluğuna girip hayati bir organı delmeleridir. Köpekler üzerindeki otopsiler, bezlerde, kalplerde, akciğerlerde, beyinlerde ve diğer organlarda tilki kuyruğu olduğunu göstermiştir. Köpeğinizin vücuduna anüs ve vajina gibi diğer deliklerden de girebilirler.

Bir tilki kuyruğu köpeğinizin vücudundayken parçalanamaz veya emilemez, bu nedenle sonsuza kadar orada kalır ve onu durmaya zorlayan bir şeye çarpana kadar hareket etmeye devam eder. Gittikleri her yerde çukur bir kanal bıraktıkları için cilde nüfuz ederlerse ameliyat gerektiren enfeksiyonlara ve apselere neden olabilirler. Bu yaralar tedavi edilene kadar açık kalır.Yavru köpeğinizin arka bacaklarına bu olursa, ameliyat olmanız gerekirse kendinizi bir turşu içinde bulabilirsiniz. Bu, köpeğinizi dışarıya çıkarmak için tasarlanmış bir koşum takımı ile dışarı çıkaracağınız için, sizin açınızdan daha fazla stres ve dikkat sağlayabilir. arka ayaklardaki baskıyı al . Her dışarı çıkmaları gerektiğinde, temelde köpeğinizin insafına kalmış olacaksınız.

Yavru Köpeğinizi Korumak

Ne yazık ki, bahçenizdeki ve halka açık yerlerdeki tüm tilki kuyruğundan kurtulabileceğinizi söylemek gerçekçi değildir. Beklemediğinizde ortaya çıkarlar ve köpeğiniz onlarla temas kurabilir. Tilki kuyruğunun ortaya çıkması muhtemel alanlardan uzak durmak ve bazılarına rastlarlarsa yavrularınıza koruma sağlamak en iyisidir.

köpekler turşu yiyebilir mi

Köpeğinizi tilki kuyruğundan korumak için atabileceğiniz birkaç adım:  • Yaz sıcağında Haziran ve Temmuz ayları tilki kuyruklarının en aktif olduğu zamandır. Kuru olan uzun çimenli alanları severler, bu nedenle bu tür alanlardan kaçınmak istersiniz. Yavru köpeğiniz uzun otların arasından atlamayı sevse de, onları gitmelerine izin vererek ciddi sorunlar için hazırlıyorsunuz.
  • Tilki kuyruğu olan bir bölgeden geçtiğinizi biliyorsanız, köpeğinizi tasmalı tuttuğunuzdan emin olun. Tasmalı olmaları, onları oraya doğru ilerlerken görürseniz onları bir tilki kuyruğu alanından çabucak uzaklaştırmanıza olanak tanır.
  • Bahçenizde tilki kuyruğu bulursanız, en iyisi onları sezonun başında henüz yeşilken biçmek, böylece tohumlama şansları kalmaz. Tohum yaptıklarında, onları biçmek, yavrularınızın onları derilerine sokmasını engellemez. Tohum yumurtası bahçenizin her yerinde bulunacak ve bu noktada hiçbir şey yapamazsınız.
  • Köpeğiniz uzun tüylü ise çok dikkatli olun çünkü uzun tüyler tilki kuyruğunun deriye doğru hareket etmesine yardımcı olur. Mümkünse, tilki kuyruğunun takılma şansını azaltmak için köpeğinizin pençeleri ve bacaklarındaki tüyleri kesin.
  • Her çimenli alanı bir tilki kuyruğu bölgesi olarak düşünün, böylece her zaman hazırlıklı olursunuz. Yavru köpeğinizi daha önce hiç bulunmadığınız bir yere yürüyüşe çıkarıyorsanız, köpeğinize yürüyüş botları takmayı düşünün. İlk başta onlar için rahatsız edici görünseler de, uzun vadede önemli bir etki yapacaklardır.
  • Köpeğinizi her yürüyüşten veya dışarı çıktıktan sonra iyice kontrol edin ve ayaklar, bacaklar, göbek, kulaklar, gözler veya ağız çevresinde topaklanma, çarpma veya şişlik olup olmadığına dikkat edin. Yavru köpeğinizin aşırı derecede yaladığını veya ısırdığını görürseniz, bir veteriner çağırmayı veya onu veteriner acil servisine götürmeyi düşünün.

Köpeğinizin Varsa Tanımlanması

Çok küçük oldukları ve tespit edilemedikleri için herhangi bir yere gömülebilirler ve onları bulmanızı imkansız hale getirebilirler. Köpeğinizin gömülü bir tilki kuyruğu varsa, kılçıkları bulmaya çalışmak yerine uyarı işaretleri aramak daha iyidir. İşte köpeğinizin derisinde tilki kuyruğu olabileceğine dair bazı işaretler.

Kulakta

Kulaklar tilki kuyruğu için ortak bir giriş noktasıdır çünkü bunlar, yavrularınız çimlerin etrafını koklarken yere yakın olan büyük açıklıklardır. Köpeğinizin başını aşırı salladığını ve kulağını çok sıktığını görürseniz, kulağına bir tilki kuyruğu takılmış olabilir. Ayrıca kulaktan gelen kızarıklık, şişlik ve akıntıya da dikkat edin.

Pençe

Tilki kuyruğu için diğer bir ortak alan pençelerdir. Onları bu konumda bulundurmak, yavrularınız için inanılmaz derecede acı vericidir ve birçok uyarı işareti gösterirler, bu nedenle köpeğinizin bu sorunu yaşayabileceğini düşünüyorsanız, çok dikkat etmenize yardımcı olur. Pençelerin topallamasına veya aşırı yalamasına dikkat edin. Ayrıca pençede şişme ve akıntı olup olmadığına bakın.

Burun içinde

Köpeğiniz bir kokuyla bahçede sıcakken kök saldığında, burunlarından bir tilki kuyruğu girmesi için kendilerini sonuna kadar açık bırakırlar. Köpeğinizin sık sık hapşırdığını veya boğuluyormuş gibi öksürdüğünü ve öğürdüğünü fark ettiğinizde, burnunda tilki kuyruğu olabilir. Zaman kaybetmeyin ve hemen acil servise götürün.Gözünden

Bir tilki kuyruğu bu konuma takıldığında genellikle gözün arkasına doğru hareket eder. Yavru köpeğinizde ağrılı tahrişe neden olmaya başlayana kadar tespit etmek neredeyse imkansızdır. Köpeğinizin gözlerine pençe attığını veya mobilyaları boyunca sürüklediğini fark ederseniz, kontrol ettirmek isteyebilirsiniz.

Birini Bulduktan Sonra

Köpeğiniz sık sık dışarı çıkıyorsa, her zaman kontrol etmek ve onları tımar et tilki kuyruğunu çok fazla içeri girmeden önce mümkün olduğunca çıkarın. Yukarıda bahsettiğimiz tüm genel sorunlu alanları yakından izleyin ve bakım işlemi sırasında onlara ekstra dikkat gösterin.

Köpeğinizin tüylerinde tilki kuyruğu bulursanız, hareketlerini sınırlandırmanız ve bunu görmezden gelmemeniz önemlidir. İnce dişli bir tarak alın ve tilki kuyruğu çıkana kadar köpeğinizin kürkünden geçirin. Tilki kuyruğunun köpeğinizin derisine çoktan girdiğini fark ederseniz, yine de cımbız kullanarak onu çıkarabilirsiniz.

Yavru köpeğiniz, siz onu çıkarmaya çalışırken rahatsızlık ve ağrı belirtileri gösteriyorsa, köpeğinizi bir veterinere götürmek, kılların herhangi bir parçasının kopmasını ve köpeğinizin derisinin altına girmesini önlemek için en iyisidir. Veterineriniz, yol boyunca köpeğinizin ağrısını yönetirken tilki kuyruğunu çıkarabilecek deneyime ve teknolojiye sahiptir.

Köpeğiniz Risk Altında mı?

Doğrusu, her hayvan risk altındadır, ancak uzun tüylü köpekler tilki kuyruğu toplamaya daha yatkındır çünkü kürkleri onlara kılçıklar için daha kolay bir giriş noktası sağlar. Bununla birlikte, kısa tüylü köpekler onları kulaklarından, gözlerinden ve burnundan kolayca alabilir.

Yavru köpeğiniz dışarıda çok zaman geçiriyorsa, yaz aylarında mümkün olduğunca onları kontrol ettiğinizden emin olmak isteyin.

Son düşünceler

Köpeğinizle dışarıda oynamak asla kötü bir deneyim olmamalıdır. Köpek arkadaşlarımıza zarar verme endişesi duymadan dışarıda bir top atmalı veya parkta güzel bir yürüyüş yapmalıyız.

Tilki kuyruğunun sunduğu potansiyel tehlikeleri bildiğiniz ve anladığınız sürece, işinizi zaten bir köpek sahibi olarak yapmışsınızdır. Bu sinir bozucu bitkiler için gözlerinizi dört açın ve köpeğinizin tüylerini ve derisini sık sık kontrol ettiğinizden emin olun.

Yorumlar