Köpekler Susam Yiyebilir mi? Susam Tohumları Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Susam Yiyebilir mi? Susam Tohumları Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler maalesef yememeleri gereken şeyleri yemek . Bir Labrador'u asla geçmememe rağmen, pek olası değil çoğu köpeğin birçok susam tohumunu kendi başına yiyecektir. Sonuçta, genellikle bir dolapta dökülmez kaplarda saklanırlar.

Ancak susam tohumları oldukça popüler ve bu günlerde her şeyin üzerindeler. Yapışkan kaburgalarda kullanılan bir garnitürden çörekler üzerindeki soslara, sağlıklı bir salata serpin, muhtemelen evinizin bir yerinde susam tohumu içeren lezzetli bir şeyiniz var. Bu demektir ki Sadece an meselesi Fido, yapmaması gereken bir şeye girmeden önce, sonraki adımlarınızın ne olduğunu merak ediyorsunuz.Peki, köpeğiniz susam yemişse endişelenmeli misiniz? Veteriner için koştuğun gibi mi koşuyorsun? senin yavru tavuk kemiği yedi veya çikolata ? Hangi adımları atmalısınız? Love Your Dog'daki veteriner katkımızın aşağıda neler söylediğini öğrenin.

Alman kurdu border collie karışımı

İçindekiler

Susam: Nedir?

Fırında Susam

Susam çiçeğinin tohumları Afrika'ya özgüdür ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok farklı gıdada oldukça popülerdir.Susam tohumları susam çiçeğinin tohumları , hangisi Afrika'ya özgü ve Hindistan'da yaygındır. Artık ekmekte, suşide ve karidesli tostlarda kullanıldıkları her yerde cevizli bir tat veren minik tohumlar için dünya çapında yetiştirilmektedir. Günlük yağ ödeneğinizin %21'ini sağladıkları için çok fazla yememelisiniz, ancak RDA'nızın %25'ini magnezyum ve demir içeren sadece 1 ons ile bir beslenme yumrukları paketlerler.

Köpekler İçin Güvenli mi?

Evet, susam tohumlarının genellikle köpeklerin yemesi için güvenli olduğu kabul edilir. . Küçücükler ve köpeğinizin bir oturuşta pek çok yemek yemesi pek mümkün değil. Pek çok tohum gibi, vitaminler ve mineraller bakımından zengindirler, ancak köpeklerin bu besinleri emmek için tohumları etkili bir şekilde sindirip sindiremeyecekleri açık değildir. Susam tohumları yiyen köpeklerde bilinen hiçbir toksisite vakası yoktur. yani köpekler için zehirli değiller . Başka şekillerde de tehlikeli görünmüyorlar. Ayrıca tıkanmaya neden olmayacak kadar küçüktürler.

Köpekler Onları Sindirebilir mi?

Fransız Bulldog Susamlı Burger Yeme

Köpeklerin susam tohumlarının tüm faydalarını sindiremeyebileceği söylendi.İnternetteki birçok kaynak bunu iddia ediyor. köpekler susam tohumlarındaki besinlere erişemez bitki ve et tüketimi için optimize edilmiş sindirim sistemleri nedeniyle. Bu iddia için herhangi bir bilimsel kanıt bulamıyorum ve evcil hayvan blogları arasındaki Çin fısıltılarına benziyor. Ancak, köpeklerin olduğuna dair bir kanıt yok.Yapabilmeksusam tohumlarını da sindirin. Tohumlar nispeten değişmemiş gibi görünse bile, bu köpeklerin tohumlardan besin alamadıkları anlamına gelmez.

Bunu söyledikten sonra, sert tohum vakası, özellikle de kabuğu çıkarılmamış susam tohumlarının kırılması muhtemelen zordur. Ayrıca besinlerin emilimini azaltan oksalat ve fitat bileşiklerini de içerir. gideceksen köpeğinize susam tohumu verin beslenme nedenleriyle, önce tohumun dış tabakasını kırmak mantıklı olabilir - genellikle onları ezerek. Kabuklu susam tohumları satın almak oksalatları ve fitatları azaltır, ancak kabuktaki besinleri kaçırırsınız. Islatma, fermente etme ve kavurma, oksalat içeriğini azaltmak ve susam tohumlarındaki besin maddelerini köpeğiniz için daha erişilebilir hale getirmek için seçeneklerdir.

Susam Tohumları Köpeklere Zarar Verebilir mi?

Susam tohumlarıyla ilgili temel endişe, yağ içeriğidir. Bazı köpekler, özellikle zaten yüksek yağlı bir diyet uyguluyorlarsa veya başka sindirim sorunları yaşıyorlarsa, yağlı yiyeceklerle sorun yaşayabilirler. Yüksek düzeyde yağ, genellikle tedavi için hastaneye yatış gerektiren ağrılı bir durum olan pankreatite neden olabilir. Etkilenen köpekler genellikle kusmaya başlar ve iştahlarını kaybeder. ishal olabilirler .Kusma nedeniyle hızla susuz kalırlar ve iyileşmek için genellikle ağrı kesici, anti-emetik ve sıvılara ihtiyaç duyarlar. Bu, birkaç susam tohumu yemenin ciddi ve olası olmayan bir sonucu olsa da, herhangi bir yağlı gıda için her zaman bir risktir ve köpeğiniz çok fazla tohum yerse dikkate alınması gereken bir şeydir.

Susam Ezmesi veya Tahin Nasıl Yapılır?

Tahin

Tahin, ölçülü olarak seçici köpekler için bir karıştırıcı olarak kullanılabilir.

başıboş köpek demek

Tahin lezzetlidir. Zengin, cevizli ve oh-so-sağlıklı. Görünüşe göre köpekler aynı fikirde. Tahin veya susam ezmesi bazen mikser olarak tavsiye edilir olan köpekler için yemeklerini düzgün yemeyen seçici yiyiciler. Yine de bu konuda dikkatli davranırdım. Benzer fıstık ezmesine , susam tohumu ezmesi hala yağda çok yüksektir ve evcil hayvanınız zaten mide rahatsızlığı çekiyorsa, işleri daha da kötüleştirebilir ve hatta pankreatite neden olabilir.

Susam Yağı Köpekler İçin İyi mi?

Köpeğinizin susam yağı yemesine izin vermek iyi bir fikir değildir. Saf yağlar, köpeklerin düzenli olarak yemesi için çok fazla yağ içerir. Susam yağı kalorisi yüksektir ve köpeğinizin hızlı bir şekilde kalori dengesizliğine sahip olmasına ve kilo almasına neden olabilir. Ek olarak, ekstra yağ, bazı köpeklerin genellikle hastaneye yatış gerektiren ağrılı bir durum olan pankreatit alevlenmesine neden olabilir.Siyah Susam İyi mi?

Kaşık Üzerinde Siyah Susam

Siyah susam tohumları, normal susam tohumlarından besin değerinde gerçek bir fark içermez.

Siyah susam tohumları hala susam tohumlarıdır , onlar sadece biraz farklı bir renk. Pancarın hemen hemen aynısı, çeşitliliğe bağlı olarak kırmızı veya çizgili olabilir. Normal susam tohumları ile aynı risklere ve faydalara sahiptirler. Bazı insanlar siyah susam tohumlarının kabuklarının soyulmadığını ve beyazların kabuklarının soyulduğunu düşünürler ama bu tam olarak doğru değildir.

Siyah susam tohumları ve kehribar susam tohumları kabuksuzdur, ancak bazı beyaz tohumlar da kabuksuzdur. Beyaz tohumlar kabuklu veya kabuksuz olabilir - bu nedenle paketi kontrol edin. Her iki durumda da, siyah susam tohumlarını köpeğinize vermeden önce sert dış kabuğunu kırmak için hafifçe ezmek iyi bir fikirdir. Ayrıca sindirilebilirliklerini artırmak için ıslatmayı veya kızartmayı da seçebilirsiniz.

Herhangi Bir Sağlık Faydası Sunuyorlar mı?

Yani Fido susamlı bir hamburger ekmeği yedi ya da belki de sadece sağlıklı bir atıştırmalık arıyorsunuz. Cevaplanması gereken bir sonraki soru, herhangi bir sağlık yararı var mı? Yavru susam tohumlarıyla beslemek aslında herhangi bir pozitif besin sağlayabilir mi?Anti-inflamatuar Etkiler

Bazı insanlar böyle düşünür susam yağı doğal bir anti-inflamatuardır. Susam yağındaki bir bileşik olan sesaminin bazı anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğuna dair az miktarda kanıt vardır. Bununla birlikte, bu sonuçlar, çok yüksek dozlarda konsantre sesamin ile yürütülen ve şu anda yalnızca farelerde gösterilen deneylerden elde edilmiştir - normal ve güvenli miktarlarda susam tohumları verilen köpeklerde kayda değer herhangi bir anti-inflamatuar etki bulunması olası değildir.

Fiber İçeriği

Susam tohumları lif bakımından yüksektir. Bir yemek kaşığı susam tohumu, yarım küçük bir muzla yaklaşık olarak aynı miktarda lif içerir. Tabii ki, bir çorba kaşığı susam köpeğiniz için çok fazla yağ içerir. Ancak, eğer yavrunuz henüz hazır değilse, ezilmiş tohumların serpilmesi günlük lif gereksinimlerine katkıda bulunabilir. yüksek lifli bir kibble yemek . Unutmayın, köpeklerin susam tohumlarını sindirip sindiremeyecekleri ve bu lif kaynağının tam beslenmesini sağlayıp sağlayamayacakları henüz belli değil.

Antioksidan İçeriği

Beğenmek ay çekirdeği , susam tohumları da genellikle çok sayıda antioksidan içerdiği için lanse edilir. Antioksidanlar, vücuttaki hücrelere verilen hasarı önleyen, düzelten veya tersine çeviren bileşiklerdir. Susam tohumlarındaki lignanlar ve E vitamini, köpeğinizin vücudunda antioksidan görevi görür. Sıçanlar ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, susam tohumları yemenin kandaki antioksidan aktiviteyi arttırdığını göstermiştir. Bu antioksidanların köpeklerde aynı etkiye sahip olup olmadığı henüz belli değil.Güvenli Miktar nedir?

Üç Burger Yiyen Köpek

Yavrularınızın susam tohumları da dahil olmak üzere her şeyi ılımlı bir şekilde yemesini öneririz.

Köpekler için ticari diyetlerin eksiksiz ve dengeli olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, köpeğin ihtiyaç duyduğu her besini içerdikleri anlamına gelir. Veterinerler, köpeğinizin kalorisinin %10'undan fazlasının diğer kaynaklardan gelmemesini tavsiye eder, çünkü bu dengeyi bozabilir. Örneğin, susam tohumları yüksek oranda kalsiyum içerir; çok fazla kalsiyum, diyetin dengesini bozarak fosfor emilimini etkileyebilir.

köpek kontrolü

Köpeğinize susam tohumları vermeyi seçerseniz (ve unutmayın - onları doğru şekilde sindirip sindiremeyeceklerini bilmiyoruz) küçükten başlamak iyi bir fikirdir . Herhangi bir yeni mamada olduğu gibi, küçük bir miktar deneyin - orta boy bir köpek için yarım çay kaşığı - ve ardından herhangi bir olumsuz etkinin ortaya çıkması için 48 saat bekleyin. Her şey yolunda görünüyorsa, biraz daha fazla veya daha sık vermeyi deneyin. Tüm köpekler farklı tepki verdiğinden, herhangi bir yan etkiye dikkat edin. Fark edebileceğiniz işaretler şunlardır:

  • Kusma
  • İshal
  • yetersizlik
  • Karın ağrısı
  • Anormal davranış

Açıklanamayan herhangi bir işaret, köpeğinizin diyetlerine bu ilaveyi tolere etmediğini düşündürebilir. Çoğu köpek için haftada iki kez yarım çay kaşığı ıslatılmış veya kavrulmuş susam yeterlidir. Susamdaki ekstra kaloriyi hesaba katmak için o günlerde köpeğinizin diyet ödeneğini azaltmayı unutmayın. Yarım çay kaşığı yaklaşık 50 kalori içerir. Bu kulağa çok fazla gelmese de, aslında 20 librelik bir köpeğin kalori ödeneğinin %10'u!Son düşünceler

Susam tohumlarının köpekler için toksik olduğu bilinmemektedir. Genellikle köpeklerin onları sindiremeyeceği söylenir, ancak bunun için hiçbir kanıt yok gibi görünmektedir. Gövdedeki bileşiklerin besin maddelerinin emilmesini zorlaştırabileceği kaydedilmiştir. Köpeğinize susam yedirmeyi seçerseniz, az miktarda tahin veya yarım çay kaşığı susam herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Sadece kalorileri hesaba kattığınızdan emin olun. Ve eğer köpeğiniz yanlışlıkla biraz susam aldıysa, muhtemelen sorun olmayacaktır. Mide rahatsızlığına ve pankreatit belirtilerine karşı tetikte olun.

Yorumlar