Alman Çoban Border Collie Mix: Shollie Irk Bilgisi

Alman Çoban Border Collie Mix: Shollie Irk Bilgisi

Bu iki dev köpek, akıllı, koruyucu ve zeki Shollie'yi yapıyor. Hem Alman Çoban Köpeği hem de Border Collie, çiftlik hayvanlarını koruyan harika çobanlardır. Bu iki çalışan köpek, etraftaki en sert ve iyi eğitimli ırklardan birini oluşturur.

Border Collies ve Alman Çobanları en iyi çalışan köpeklerden bazılarıdır ve genellikle polis gücü ve kurtarma görevlerinde görülürler. Border Collies, bir koyunu aşağıya bakıp ısıran kibar çobanlardır, Shepherds askeri geçmişi ise onları daha çok çavuş gibi yapar. Çobanlar, geri çekilinceye kadar koyunlara gözdağı verecek.Büyük bir köpek isteyen ilk kez köpek sahipleri için son derece eğitilebilir ve mükemmel olan Shollie, diğer hayvanlarla kolayca sosyalleşebilir. Yavru köpeğiniz daha çok Border Collie ebeveynine benziyorsa, daha az inatçı olacak ve sizi neredeyse anında Alpha olarak kabul edeceklerdir.

Shollies, doğal iş köpekleridir ve koşacak yerleri ve çevresinde çok sayıda hayvan bulunan geniş, açık alanları sever. Bu köpeklerin yapacak bir işe ihtiyacı var, yoksa yapacak bir iş bulacaklar. Bu çalışkan, sevimli neşe topları ailene uygun mu? Bu kılavuzda size Shollie'nin günlük yaşamlarını düşüneceğiz.

Ebeveyn Irk Geçmişi

Alman çoban köpeğini bir border collie ile harmanladığınızda ne tür bir karışım oluşturduğunuzu görmeniz için, her iki cinsin tarihini de inceleyeceğiz ve değerlendireceğiz. Enerji ve çalışma coşkunun güçlü bir karışımıdır.

Bu iki tür, son derece uyumludur ve kişilik özellikleri açısından minimal olumsuzluklara sahiptir; bir istisna, çiftlik sahibi değilse huzursuzluklarıdır. Can sıkıntısını sürdürmeyi başarırsanız sadık arkadaşınız olacaklar.

Tasarımcı köpek olmak birçok cins için iyi sonuç verir. Özellikle Alman Çoban ırkı için işe yarar çünkü birçok sağlık problemine yatkındırlar. Bazı haçlar daha az eşit bir bölünme gerektirdiğinden, tüm tasarımcı köpeklerin tamamen safkan olması gerekmediğini unutmayın. Haydi girelim ve neler bekleyebileceğinize bir göz atalım.Alman Çobanına Genel Bakış

Alman Çobanları, büyük ölçüde onların zekası . İş ahlakları ile tanınırlar ve genellikle askeri ve polis tatbikatlarında kullanılırlar. Travma köpekleri, rehber köpekler olarak da popülerdirler ve ayrıca arama kurtarma görevlerinde kullanılırlar. Korkusuzdurlar ve ailelerini güçlü bir şekilde koruyacaklardır. Oldukça atletik ve aktifler, bu da onları aktif bir aile için mükemmel bir arkadaş haline getiriyor.

Bu tür, onları meşgul etmek için egzersiz veya çalışma işi gerektirir. Onları yorgun tutmak için günde en az 60 dakikanızı ayırmanız gerekecek, aksi takdirde GSD'niz bastırılmış enerjiyle onları parçalara ayırırken yeni mobilya ve ev eşyaları satın alacaksınız. Kucak köpeği olabilirler ve ailelerini sevebilirler. Çocuklara karşı oldukça koruyuculardır, bu nedenle erken sosyalleşme ve eğitim önerilir.

Bu köpekler ağır tüy dökücülerdir, bu nedenle evin etrafında çok sayıda köpek kılı temizlemeye hazır olun. Düzenli olarak tımar işleminin üstesinden gelmek ve aşağıdaki gibi bir deshedding aracı kullandığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. ShedMonster veya Furminator saç dökülmesini önlemek için. Bu özellikle yaz aylarında paltolarını döktüklerinde önemlidir.Yaşam boyu sadık bir arkadaş istiyorsanız, Çoban köpeğinizdir, her gün onları eğittiğinizden emin olun. Büyük bir cinstir ve bir erkek için 80 pound'u geçebilir. Çoğu büyük köpek gibi kısa ömürlüdürler ve yalnızca 10 yaşına kadar yaşayabilirler. Ayrıca birçok farklı renkte gelirler, bazıları tartışmalı olan . Jet siyahı bir ceket biraz yaygın ve Border Collie gibi bazı GSD'lerin tüylü paltoları var .

Border Collie'ye Genel Bakış

Dünyanın en iyi çoban köpeği olarak bilinen Border Collies, İngiltere ile İskoçya arasındaki sınırda çiftlik işleri için yetiştirildi. Çiftçiler, engebeli bir alanda sürülerini sürdürmek için kendi köpek türlerini özel olarak yetiştirdiler. Onlar genellikle Avustralyalılarla karıştırılır .

Kraliçe Victoria, Border Collie'ye bayılırdı. Çoban köpeği denemeleri 1876'da başladığında, koyunlar bir gösteri için Londra'ya getirildi. Border Collie, bir çoban olarak hareket etti ve bundan kısa bir süre sonra, iki ayrı Collie cinsi yetiştirildi. Biri birincil çalışan türdü, diğeri ise daha evcildi.

Border Collie cinsi köpeklerin genellikle siyah beyaz bir kürkü vardır, ancak onları kırmızı ve beyaz olarak da görebilirsiniz. Genellikle Poodles ve Alman Çobanlarının yanında dünyanın en akıllı cinsi olarak düşünülürler. Zekaları onları eğitmeyi kolaylaştırır, ancak yüksek aktivite seviyelerine ayak uydurmanız gerekir. Collies sizi, kedinizi, bisikletlerinizi ve hareketli arabaları gütmek isteyecek, bu yüzden buna hazırlıklı olun.Ayrıca 'bakış' olarak bilinen şeye sahipler. Collies, hareket edene kadar aşağıya sürmeye çalıştıkları her şeye bakacaklar. İradelerini üzerinize zorlamalarına izin veriyorsanız, sadık, çalışkan ve eğlenceyi seven, yalnızca sizi memnun etmek isteyen bir köpeğiniz olacak. Yaklaşık 14 yaşında uzun ömürlüdürler ve ağırlıkları 30 ila 45 pound arasındadır. Border collie cinsi köpekler zeki oldukları için, genellikle labrador gibi ırklarla geçti diğer 'tasarımcı köpekler' yaratmak için.

Shollie'ye Genel Bakış

Çoğu tasarımcı köpekte olduğu gibi, bu cinsin kökeni bilinmemektedir. Nihai çalışan köpeği yapmak için büyük olasılıkla bir araya getirilmişlerdi ve başardılar. Karma ırkların çoğu o dönemlerde ortaya çıktı ve 90'ların sonlarında, 2000'lerin başında popüler hale geldi.

Shollie'den daha zeki bir köpek varsa, onları duymadık! Shollies, antrenmanın ne kadar hızlı olduğu konusunda sizi şaşırtacak. Alman Çobanları çocukları sevse de, Border Collies onlardan şüpheleniyor. Shollie, Border Collie ailesinden ders alır, ancak gerektiği gibi sosyalleşirlerse ve sürünün bir parçası olarak alınırlarsa, onları seveceklerdir.

Shollies doğası gereği meraklıdır ve yeni manzaraları, sesleri ve insanları koklayarak kontrol etmeyi severler. Yapacak bir işleri yoksa, mobilyalarınızdaki hayal kırıklıklarını giderebilirler. Sık sık egzersiz yapabildiğinizden emin olun, aksi takdirde ellerinizde bir suç olacak. Bir apartman dairesine bir Shollie yerleştirebilirsiniz, ancak onları günde en az bir saat dışarı çıkardığınızdan emin olun.Shollie, zeka ve sıkı çalışma söz konusu olduğunda sizi yanlış yönlendirmez. Bu yavruların aktivite düzeyinin yanı sıra sürü eğilimlerini de halledebilirseniz, sevgi dolu ve şefkatlidirler. Onlarla sık sık oynadığınızdan emin olun ki sıkılmasınlar.

Görünüm ve Bakım

Alman Çoban Kömür Kömür ocağı karışımı orta boy bir köpek veya büyük bir köpek olabilir; daha sonra hangi ebeveyni aldıklarına bağlıdır. Büyük varyant yaklaşık 80 ila 90 pound olurken, orta boy varyant 40 pound ile önemli ölçüde daha küçük olacaktır. Potansiyel büyümelerini karşılamak için daha geniş bir yere sahip olmak en iyisidir. Genellikle 15-24 inç uzunluğundadırlar.

Shollie'nin rengi ebeveynlerine bağlıdır. Alman Çoban renklerine sahip olabilirler veya Border Collie görünümlerine sahip olabilirler. Siyah, mavi, brindle, blue merle, sable, brindle veya siyah beyaz olası seçeneklerdir. İki renkli veya üç renkli ve nadiren saf renkli olabilirler.Shollies, yıl boyunca oldukça fazla tüy döktüğü için hipoalerjenik olarak kabul edilmez. Bunları günde en az bir kez fırçalamalısınız, ancak tüylerinin sağlıklı ve matsız kalması için iki kez tercih edilir. Kürklerini kesilmiş halde tutmak için Shollie'nizi her ay profesyonel bir tımara götürün.

Kulaklarına ve tırnaklarına da dikkat edin. Kulaklarında koku, nem veya kir birikip birikmediğini görmek isteyeceksiniz çünkü bu enfeksiyona işaret edebilir. Yavru köpeğinizin tırnaklarını iki ila üç haftada bir kesin.

Eğitim

Shollie'nin henüz zeki olduğundan bahsetmiş miydik? Kimin peşine düşerlerse götürsün, çok akıllı oldukları için eğitilmeleri inanılmaz derecede kolaydır. Shollies sizi hemen Alpha olarak görecek ve en sevdikleri insandan talimat almaktan mutluluk duyacaktır. Ayrıca sosyalleşmeleri kolaydır ve yeni insanlarla ve köpeklerle tanışan köpek parklarında koşmayı ve oynamayı severler.

Olumlu pekiştirme, herhangi bir köpek için en iyi yöntemdir. Yanlış bir şey yaptıklarında onları tokatlamaya veya azarlamaya çalışmayın, çünkü yavrularınız size kızacak ve onları eğitmeyi zorlaştıracak. İyi yapılmış bir iş için onlara ödül veya oyuncak vermek onları hızlı bir şekilde eğitecektir.İtaat eğitimi, yavru olur olmaz doğru ya da yanlış olarak gördükleriniz arasındaki farkı anlayabilmeleri için yapılmalıdır. Köpekler rehberlik için alfalarına bakarlar ve sizi bir otorite olarak görürlerse itaatsizlik etme olasılıkları daha düşüktür.

Büyük köpeklerin çoğu, ortalama mesaneden daha büyük olmaları nedeniyle dışarıda işemek için eğitmek kolaydır. Lazımlık molaları arasında ortalamadan daha uzun süre yalnız kalmayı da başarabilirler. Gençken onları sosyalleştirmeye özen gösterin, böylece insanlara güvenecek şekilde büyürler.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Alman Çoban Köpeği Kömür Ocağı Karışımı, uzun süre içeride pek iyi sonuç vermiyor. Onları olabildiğince sık dışarı çıkarmalısın, böylece sıkılmasınlar ve evini parçalamasınlar. Oldukça uyarılırlar ve her gün oyun süresinin en az bir saatine ihtiyaç duyarlar.

Dışarıda kaldıklarında, en iyi kucak köpeği olurlar ve sizinle kanepede uzanmayı severler. Gerçekten en sevdikleri insanlarla rahatlamaktan başka bir şey istemiyorlar. Dairelerin yaşamı iyi olsa da, geniş arka bahçeleri ve büyük alanları tercih ederler.

Shollies uzun süre dışarıda iyi iş çıkarır. Ne de olsa çalışan köpekler! Hastalanabilecekleri için onları geceleri dışarıda bırakmamalarını her zaman tavsiye ederiz. Yavru köpeğinize her zaman kalması için güzel ve sıcak bir yer - tercihen yanınızda yatakta.

Sağlık

Herhangi bir büyük cins için yaygın sağlık sorunları, kalça ve dirsek displazisi, alerjiler, göz hastalıkları ve cilt tahrişidir. Bunlar gençken sorun olmaz, ancak yaşlandıkça onlara göz kulak olun. Ağırlığı uzak tuttuğunuzdan emin olun, böylece potansiyel sağlık sorunları veya şişkinlik yaşamazlar.

Kalça displazisinin ailede görülmesi muhtemeldir çünkü her iki cins de buna eğilimlidir. Bahsedildiği gibi, kilolarını uzak tutmak bunu bir süre uzak tutacaktır, ancak eklemlerini güçlendiren takviyeler veya yiyecekler ile beslemek de iyi bir fikirdir.

Başka bir fikir, biraz egzersiz yapmak için yavrularınızla yüzmektir. Sadece onları daha hızlı yormakla kalmaz, su eklemlerindeki tüm baskıyı alır. Köpekler için diş telleri de bir seçenektir, ancak eminim ki yavru köpeğiniz onlardan pek hoşlanmaz!

Beslenme

Büyük köpekler çok fazla beslenmeye ihtiyaç duyar! Diyetlerinin çoğunlukla protein ve düşük karbonhidratlı yağlardan oluştuğundan emin olun. Optimum sağlık için onlara doğal veya organik yiyecek vermek daha iyidir. İsterseniz onlara sebze ve et gibi bütün yiyecekleri de verebilirsiniz.

Ortalama günde 3 bardak veterinerlerin tavsiyesi olsa da, verilen miktardan çok yiyeceklerdeki kaloriye daha fazla dikkat etmelisiniz. Shollie'nizi beslemek için ortalama fiyat 30-50 $ civarında olacaktır. Şişkinlik olasılığını azaltmak için onları günde birkaç kez ve daha küçük porsiyonlarla besleyin.

Aile Hayvanları Olarak

Shollies, bulabileceğiniz en iyi çalışan köpeklerden biridir, ancak bu çalışkan çoban köpekleri büyüyen aileniz için doğru seçim mi?

yürüyüş için köpek botları
 • Shollie zeki, sevgi dolu ve sadık bir türdür.
 • İnsanları ve hayvanları gütmeyi severler.
 • Çocuklara karşı mizaçlı olabilirler ama onlara ısınırlar.
 • Bisiklet sürmeleri pek olası değildir ve bunun yerine rakiplerine bakarlar.
 • Büyük bir arka bahçeye sahip çok fazla alana ihtiyaç duyarlar.
 • Küçük bir apartman dairesinde veya apartman dairesinde yaşıyorsanız, bu cinsi sahiplenmeyi düşünmeyin.
 • Tımar gereksinimleri yüksektir ve günde en az bir kez fırçalanmaları gerekir.
 • Ayrıca paltolarını idare edebilmeleri için profesyonelce bakımlı olmaları gerekecektir.
 • Saçı yönetmek için oldukça sık bir tımar aletiyle evinizi temizlemeyi bekleyin.
 • Shollies çok tüy döker - bu yüzden saçlarını temizlemek için her zaman elektrikli süpürgeyi çıkarmayı bekleyin!
 • Oyunbaz, aktif ve yüksek gütme davranışı her zaman ilginizi çekeceklerdir.
 • Sıkılmalarına izin vermeyin, yoksa mülkünüze zarar verebilirler.
 • Yumuşak kalpli bir çalışkan, bu cinsi tanımlamanın yollarından sadece biridir.
 • Sizi ve aileyi koruma içgüdüsüne sahipler ve bunu kanıtlamak için başlarını dürtüyorlar.
 • Orta ila büyük bir köpek için, kalça displazisi dışında birkaç sağlık sorunu vardır.
 • Kalp ve akciğer problemlerinden kaçınmak için kilolarının sağlıklı bir sayıda kaldığını izleyin.
 • Yavrularınızın sağlığı hakkında genetik bir genel bakış elde etmek için ebeveynlerin kağıtlarını isteyin.
 • Bu aynı zamanda yavru köpeğin mizacını belirlemek için de harikadır.

Ne düşünüyorsun? Shollie sizin için doğru eş mi? Nasıl bulacağınızı öğrenmek için aşağıyı okumaya devam edin!

Yetiştiriciler ve Köpek Fiyatları

Hem Alman Çoban Köpeği hem de Border Collie çok popüler köpeklerdir, bu nedenle bir yetiştirici bulmak sizin için sorun olmayacak. Shollies ebeveynleri kadar yaygın olmasa da, büyükşehirlerde bir yetiştirici olduğunu garanti edebilirim.

İyi yetiştirilmiş bir Shollie size 475 ila 950 dolara mal oluyor, bu da köpeğin boyutu için oldukça pahalı. Daha ucuz yavruların büyük olasılıkla üreme köpekleri için belgeleri olmayacak, daha yüksek fiyatlı olanlar ise olacaktır.

Shollies, kalçaları dışında sağlık sorunları olduğu bilinmemektedir ve yine de nispeten sağlıklıdır. Bir yetiştiriciden satın almak istemiyorsanız, bölgenizde bir kurtarma arayışı başka bir seçenektir. Yerel yetiştiriciler ve kurtarıcılar için yerel Alman Çoban ve Border Collie kulüpleriyle iletişime geçin.

Shollie kurtarır

Hem Border Collie hem de Alman Çoban Köpekleri popüler ırklardır ve barınaklarda bulunmaları muhtemeldir. Bunun nedeni, sahiplerinin onlara bakmaya hazır olmamasıdır. Bu nedenle, çok fazla özen ve sabır gerektirdiklerinden, ilk kez sahiplerine büyük köpekleri önermiyoruz. Border Collie, Alman Çoban Köpeği ve Shollie, eğitilmesi kolay olmasına rağmen hala çok dikkat gerektiriyor. Onları ancak buna hazırsanız alın.

Köpeklerin ebeveynlerini tanımayacak olsanız da, onlara çok ihtiyaç duyulan bir yuva veriyor olacaksınız. Size iyi yanıt vermeleri için onları mümkün olan en kısa sürede eğittiğinizden emin olun. İşte bir Shollie'yi kurtarma fırsatı sağlayabilecek bazı harika kaynaklar. Kontrol et Tüm Çoban Kurtarma ve Come Bye Border Collies bazı olası yavrular için.

Son düşünceler

Akıllı Alman çoban köpeği karışımının aktivite ihtiyaçlarını karşılayacak türden bir eve ihtiyacı var. Bir koşu için sık sık dışarı çıkardığınızdan emin olun. İhmal sizin ve evinizdeki diğer insanlar için sorun yaratacağından, onlara çok dikkat etmeniz gerektiğini yeterince vurgulayamam. Shollies, kolay eğitilebilirlikleri nedeniyle ilk kez sahiplerine önerebileceğimiz birkaç büyük köpekten biridir. Size çok çabuk ısınacaklar.

Koyunlarınızı veya sığırlarınızı gütecek çalışan bir köpek arıyorsanız, Shollie veya Collie'den başkasına bakmayın. Çalışmayı ve meşgul olmayı seven inanılmaz derecede güvenilir köpeklerdir. Çiftliklerde ve geniş arazilerde en iyisini yaparlar. Bunların hepsine sahipseniz, bir Shollie almak akıllıca değildir. Şehirde bir Shollie ile yaşamak kesinlikle imkansız değil; Sadece ihtiyaçlarına dikkat edin ve ömür boyu sadık bir arkadaşınız olacak.

Yorumlar

John
3 yıllık
Kelly Wilson (Yazar)
Merhaba John! Shollies herkesin bildiği gibi inatçı olabilir. Her iki ebeveynin de bağımsız bir serisi var. Olumlu güçlendirme ilerlemenin en iyi yoludur, çünkü aksi takdirde çekingenliği artabilir. Ne yazık ki bir yavruyu kurtardığınızda, üstesinden gelmeniz gereken davranışlar vardır ve bunların üstesinden gelmek biraz zaman alacaktır. Onu yormak için yürüyüşlere ve yürüyüşlere çıkardığınızdan emin olun. Olumlu davranışı bir ödülle ilişkilendirmek için elinizden gelenin en iyisini yapın, böylece davranış devam eder ve dinlemediğinde uygun sınırların koyulduğundan emin olun. İyi şanslar!