12 Belçika Malinois Renkleri: En Yaygın ve En Nadir Varyasyonları Keşfedin

12 Belçika Malinois Renkleri: En Yaygın ve En Nadir Varyasyonları Keşfedin

Belçika Malinois kendine güvenen, zeki ve çalışkan bir köpektir. Orijinal cins amaçları sürüyü beslemektir, ancak polis ve ordudaki koruma işlerinde de mükemmeldirler. Doğru aile için harika aile hayvanları olurlar. Ancak en iyi taraflarını ortaya çıkarabilecek deneyimli bir sahibine ihtiyaçları var. Amerika'da giderek daha popüler hale geliyorlar ve daha fazla aile onların kendileri için doğru köpek olup olmadığını araştırıyor. Sizin için doğru Belçika Malinois'ini bulmak için cinsi iyice araştırmalısınız.

Kürk renklerini öğrenmek bu sürecin önemli bir parçasıdır çünkü size onlar ve sağlıkları hakkında çok şey söyleyebilir. Beş standart Belçika Malinois rengi vardır: Açık Kahverengi, Samur, Maun, Kırmızı ve Kırmızı. Yedi standart dışı ve nadir Belçika Malinois rengi vardır: Siyah, Brindle, Krem, Krem Sable, Gri, Gri Sable ve Karaciğer. Çok nadiren, bu cinsin başka varyasyonlarını da bulabilirsiniz, ancak bunlara ya izin verilmiyor ya da bu onların gerçek bir Belçika Malinois olmadığı anlamına geliyor.Yaygın ve nadir olanı keşfediyoruz Belçika Malinoisi renkler ve çeşitli köpek kulübesi kulüplerinin onlar hakkında söyledikleri. Ayrıca hangi renk tonlarının en çok döküldüğünü ve hangilerinin sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabileceğini de belirliyoruz. Ayrıca Belçika Malinois renklendirmesi hakkında sık sorulan soruların yanı sıra, imza niteliğindeki siyah maske, çeşitleri ve daha fazlası dahil. Hadi daha yakından bakalım.

İçindekiler
 1. En Yaygın Belçika Malinois Renkleri
 2. Nadir Belçika Malinois Renkleri
 3. Belçika Malinois Siyah Maskesi ve Diğer İşaretler
 4. Belçika Malinois Renk Değişimi
 5. Sıkça Sorulan Sorular
 6. Son düşünceler

En Yaygın Belçika Malinois Renkleri

Bir köpeğin kürkünün rengi iki pigmente ve hangi genleri miras aldıklarına bağlıdır. İki pigment, siyah ve kahverengi gibi koyu tonlara neden olan eumelanindir. Ve tüydeki sarı ve kırmızı miktarından feomelanin sorumludur. Belçikalı bir Mal'ın ebeveynlerinden miras aldığı renk genleri, bu renk tonlarının ne kadar canlı olduğunu ve hangi kürk desenlerini sergilediğini etkiler.

Çeşitli köpek kulübesi kulüplerinin kendi köpek cins standartları vardır, bu da renklendirmenin ülkeler arasında değişebileceği anlamına gelir. Örneğin, Avrupa'nın başlıca köpek kulübesi kulübü olan Federasyon Cynologique Internationale (FCI), yalnızca siyah kaplamalı açık kahverengiyi gerçek bir Belçika Malinois rengi olarak görüyor. American Kennel Club (AKC), Amerika'nın önde gelen köpek kulübesi kulübüdür. AKC'nin açıklamasına göre Belçika Malinois cins standardı , aşağıdaki beş renk kabul edilen tek renktir.Geyik yavrusu

 Tan Belçika Malinois Köpeği

Fawn Mal'lar sarı-ten rengidir ve açık sarı ile koyu ten rengi arasında değişir. Bu, en yaygın Belçika Malinois renklerinden biridir ve gösteri halkasında tercih edilen renk tonu zengin açık kahverengidir. Çoğu zaman vücutlarının alt kısımları, pantolonları ve kuyrukları ana vücut renginden daha açık renktedir.

Açık kahverengi samur

 Yetişkin Belçika Malinois Yemek Bekliyor

Samur terimi bir renk tonunun kendisinden ziyade bir modeli tanımlar. Açık kahverengi samur renkli Malların açık kahverengi bir kürkü vardır, ancak saçın ucu koyulaşır. Açık kahverengi Malların tüylerinin siyah uçları vardır, bu da onlara siyah bir kaplama görünümü verir. Ancak siyah düzensiz olmamalı veya çizgili bir desen oluşturmamalıdır. Açık kahverengi samurların, bu tüylerin tamamı siyah olduğundan ayırt edilebilir bir siyah maskesi vardır. Açık kahverengi samurlar açık kahverengilerden daha nadirdir ancak kırmızı samurlar kadar nadir değildir.

Maun

 Maun Belçika Malinois dışarıda tasmalı oturuyor

Maun Mals kırmızımsı kahverenginin koyu bir tonudur. AKC zengin açık kahverengi paltoları maun paltolara tercih ettiğinden ve gösteri halkasında onlara öncelik verdiğinden, bu en yaygın Mal renklerinden biridir. Bu Malların siyah bir maskesi vardır, ancak bazen kürkleri koyu renk olduğundan onları görmek zor olabilir. Yine vücutlarının alt kısımları, pantolonları ve kuyrukları daha açık renkte olma eğilimindedir.Kırmızı

 Kırmızı Belçikalı Malinois ağzında oyuncakla çimenlerin arasında koşuyor

Kırmızı Belçika Malinois'lerinin açık zencefilden koyu kırmızıya kadar değişen kırmızı bir kürkü vardır. Koyu kırmızı renkleri, feomelanin geninin artan seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Kırmızı Malların siyah maskeleri vardır, ancak çok koyu kırmızı paltolarla ayırt edilmeleri zor olabilir. Kırmızı paltolar açık kahverengi ve maun paltolar kadar yaygın değildir ancak nadir de değildir. Açık kahverengi ve maun Mallar gibi, kırmızı Malların da vücutlarının alt kısımlarında, pantolonlarında ve kuyruklarında daha açık kırmızı tonlar vardır.

hipoalerjenik köpek cinsleri

Kırmızı Samur

 karda yatan kırmızı samur Belçika Malinois

Kırmızı samurlar açık kahverengi samurlara benzer ancak siyah saç uçları olan kırmızı bir ceketim var yerine. Yine ağızlarının etrafındaki tüyler, yani siyah maske de siyahtır. Ancak bazı kırmızı samurların koyu, koyu kırmızı bir kürkü olduğundan maskelerinin tanımlanması daha zor olabilir. Kırmızı samur Mals, standart kürk renkleri arasında en nadir olanıdır.

Nadir Belçika Malinois Renkleri

Nadir Belçika Malinois renkleri standart olarak görülmemektedir ve bu nedenle konformasyon yarışmalarına izin verilmez . Sorumlu yetiştiriciler genellikle standart renkli Malları yetiştirirler çünkü onlardan daha fazlası vardır ve standart olarak kabul edilen de budur. Zaman zaman ortaya çıkan nadir Mal kürk tonlarına bakalım.Siyah

Tamamen siyah bir Belçika Malinois'i nadirdir, çünkü çoğu Mal'ın ceketinde başka bir renk bulunur. Tüm siyah Mal'ların kökten uca kadar saf siyah kürkleri vardır. . Burun, göz kenarları, pati yastıkları ve dudaklar gibi diğer tüm özellikleri de siyahtır. Tüm siyah Mal yavruları nadir ve olağanüstü güzel olduğundan, bazı yetiştiriciler bu yavruları daha yüksek bir maliyetle satabilir. Ancak onları çok yüksek fiyatlara satan yetiştiricilere karşı dikkatli olun.

Brindle

Brindle kürkü Akitas veya Boxer gibi bazı köpek ırklarında tipik olmasına rağmen, bu kürk deseni Belçika Mal soyunda son derece nadirdir. Samur gibi brindle da bir renk değil, kaplanın üzerindeki çizgilere benzer bir desendir. Çok güzel ve aranan bir model. En brindle Mal'ların daha koyu çizgilere sahip açık kahverengi veya kırmızı bir kürkü vardır, ve birçoğu siyah maskeyi takmıyor. Brindle Mals, aralarında en nadir görülen kürk rengidir.

Krem

Krem Belçika Malları'nda neredeyse hiç eumelanin pigmenti yoktur, bu da feomelanin renk geninin kontrolü ele geçirmesine izin verir. Bu onların ceketini yapar krem, bej veya açık sarı görünür. Bu süper yumuşak kaplama, siyah maskeyi bu listedeki diğer renklerden daha fazla öne çıkarıyor.

Krem Samur

Krem sable Mal'lar, tüylerinin uçlara doğru koyulaşması dışında krem ​​Mal'larla aynıdır. onlar hala krem görünümlü ama siyah ışıltılı, bazen tozlu görünmelerine neden oluyor. Yine siyah maskesi ve diğer özellikleri öne çıkıyor ama kremlere göre çok fazla değil.Mavi veya Gri

Her ne kadar Belçika Malları için doğru terim gri olsa da, bazıları buna diğer cinslerde aynı rengin adı verilen mavi de diyor. Gri kaplama, kaplamanın renginin değişmesine neden olan bir seyreltme geninden kaynaklanır. gri görünüyor, yani teknik olarak seyreltilmiş siyah bir ceket. Seyreltme renk geni ayrıca diğer özelliklerin gri veya en azından siyahtan daha açık görünmesini sağlar. Bu yavruların imza niteliğindeki siyah maskesi yoktur. Seyreltme geni resesiftir, yani her iki ebeveynden de miras alınması gerekir. Bu, gri Mal'leri çok nadir hale getirir.

Gri Samur

Gri samurların gri veya mavi bir kürkü vardır, ancak tüyler kökte uçlara göre daha hafiftir. Bu onlara iki tonlu gri bir görünüm kazandırır, bu nedenle bazen ombre Mals olarak da adlandırılırlar. Tüyler aynı renk olmasına rağmen kökten uca farklı tonlarda olduğundan, onları gri samur olarak tanımlamak zor olabilir.

Karaciğer

Gri katlar gibi, karaciğer katları da resesif seyreltme renk geninden kaynaklanır. Karaciğer rengindeki Mal'lar sarı, kırmızı veya gri gibi tonlarda gelir, ancak seyreltilirler. Örneğin açık kahverengi ile karaciğer kırmızısı Mal arasındaki farkı söylemek zor olabilir. Ancak burnun, patilerin, göz kenarlarının ve gözlerin rengi de genellikle daha açık renktedir, bu da bunun bir göstergesidir. Seyreltmeden sorumlu olan gen, karaciğer rengindeki Malların vücutlarında siyah bir maske veya hiç siyah bulunmadığı anlamına gelir.

Belçika Malinois Siyah Maskesi ve Diğer İşaretler

 Belçika Malinois Koşusu
Belçika Malinois'in imza özelliği siyah maskeleridir.

Standart olmayan pigmentlerin çoğunda olduğu gibi tüm standart Mal renklerinde bir maske bulunur. Maske siyah kıllardan oluşmalıdır ve köpeğin ağzını kapatmalıdır. Birçok siyah maske gözlerin üzerinden kulaklara kadar uzanır. AKC cins standardı ayrıca, samur renkli kürklerin olduğu gösteri halkasında siyah uçlu tüylere izin verildiğinden de bahseder.AKC cins standardı ayrıca şunu belirtmektedir: herhangi bir kaplama renginde küçük beyaz işaretlere izin verilir. Bunlar genellikle ayak parmak uçlarında veya göğüs kemiğinde görülür. Ancak küçük olmalılar ve asla boyna kadar uzanmamalıdırlar. Bunu yaparlarsa gösteri ringinden diskalifiye edilirler.

Belçika Malinois Renk Değişimi

Yukarıdaki renklerden farklılık gösteren herhangi bir Belçika Malinois'ine karşı dikkatli olmalısınız. Yaparlarsa, onların safkan bir Mal olmamalarına dair kayda değer bir risk var ve bunun yerine Belçika Malinois karışımı cins . Örneğin merle geni Mal soyunda mevcut değildir. Yani bir 'merle Mal' gerçek bir Malinois değildir ve bir Mal ile Avustralya Çoban Köpeği gibi merle genine sahip başka bir türün melezi olmalıdır.

Malinois ırkında da beyaz kürk rengi mevcut değildir. . Ve muhtemelen standart dışıdırlar beyaz Alman Çoban veya başkası beyaz köpek karışımı tamamen. Albino köpeklerin pigmenti olmamasına, soluk mavi veya kırmızı gözlere ve diğer renksiz özelliklere sahip olmasına rağmen, beyaz bir köpeğin albino köpek olma ihtimali de vardır. Albino köpekler sağlık ve davranış sorunlarının görülme sıklığı artar ve genellikle daha kısa bir ömre sahiptirler. Merle renkli veya beyaz Mal yavruları üreten herhangi bir Mal yetiştiricisinden kaçınmalısınız.Nadir, standart dışı renkli Mals satan yetiştiricilere karşı da dikkatli olmalısınız. Çöplerde görünmelerine rağmen nadirdirler. Ve Yetiştiriciyi araştırarak renkten değil sağlıktan sorumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Bazı sorumsuz yetiştiriciler ve yavru değirmenleri renk için ürerler ve bunu üreyerek yaparlar yakından ilişkili köpekler Nadir renkli Malların şansını artırmak için. Bunun tek nedeni ise daha ciddi bir kazanç elde etmektir. Ve bu yavrulardan bazıları sağlıklı olsa da, bu şekilde üremek sorumsuzdur ve sağlık sorunları olasılığını artırır.

buffy köpek maması

Sıkça Sorulan Sorular

Belçika Malinoisi Renk Değiştirir mi?

Her ne kadar bazı köpek ırkları yaşlandıkça renk tonlarını değiştirebilse de, bu genellikle Belçika Mal ırkında gerçekleşmez. Bir değişiklik ceket rengi aşırı güneşe maruz kalma, cilt enfeksiyonları veya kalıtsal hastalıklardan kaynaklanabilir. Belçikalı Mal'ınızın tüylerinin değiştiğini fark ederseniz, veterineriniz tarafından değerlendirilmesini sağlamanız önemlidir.

Tüm Belçika Malinoislerinin Siyah Maskesi Var mı?

Belçikalı Malinois'ın imza özelliği siyah maskesidir. Tüm standart renkli Malların siyah maskesi vardır, ancak standart olmayan renkli Malların hepsinde yoktur. Siyah maskesi olmayan tek kat, standart dışı ve nadir görülen karaciğer ve gridir. Bunun yerine seyreltilmiş renkli bir maskeleri var. Bunun nedeni, seyreltilmiş renk genini miras almalarıdır; bu, kürklerinde belirgin bir siyah rengin olmadığı anlamına gelir. Bazı benekli Malların siyah maskesi vardır, ancak bazılarının yoktur.

Malinois En Çok Hangi Renk Dökülüyor?

Belçikalı Malların yıl boyunca dökülen ve dökülme mevsimlerinde çok daha ağır olan kalın bir çift kürkü vardır. Tüm Belçika Malinois ceket renkleri aynı şekilde dökülür. Aşırı dökülme veterinerinizin araştırması gereken bir sağlık sorununu gösterebilir.Ne Renk Belçika Malinoisi Almalıyım?

Bu, Belçika Mal'ınızı alma nedeninize bağlıdır. Bir Mal'ın ailenize refakatçi olarak katılmasını istiyorsanız gölge çok önemli değildir. Gösteri ringinde Mal'ınızla yarışmak istiyorsanız, seçtiğiniz köpek kulübü kulübünüz tarafından kabul edilen standart bir renk seçin. Renk seçmek de tercihinize bağlıdır, ancak Kişiliğine göre bir yavru seçmek, ceketinden daha önemlidir. Yukarıda listelenen renklerden sapan Mallardan kaçınmayı unutmayın.

Son düşünceler

Artık Belçika Malinois gökkuşağının tüm renklerini biliyorsunuz. Açık kahverengi ve maun gibi bazı tonlar yaygın ve standarttır. Saf siyah, krem, benekli ve gri gibi diğerleri nadirdir ve standart değildir. Belçika Malinois'inizi sorumlu bir yetiştiriciden satın aldığınız ve yukarıda açıklanan renklerden birine sahip olduğu sürece, hangi Mal rengini seçerseniz seçin dengeli ve sağlıklı bir köpek olarak büyümelidirler.

Yorumlar