Golden Retriever vs Labrador Retriever: Fark Nedir?

Golden Retriever vs Labrador Retriever: Fark Nedir?

Golden Retriever ve Labrador Retriever çok benzer köpeklerdir ve aynı zamanda pek çok açıdan oldukça farklıdırlar.

Onlar ikisi de tatlı huylu ve şefkatli aile yavruları Dünya çapında en iyi aile evcil hayvanlarından biri olarak tercih edilen. Her ikisi de süper zeki olan ve her ikisi de körlere yardım köpekleri, koklayan köpekler ve arama kurtarma köpekleri gibi pek çok köpek kariyerinde kullanılan çalışan köpeklerdir.Öte yandan, Altın Labrador'a kıyasla çok daha rahat olduğu için enerji seviyeleri farklıdır. Golden'ın Labrador'a kıyasla daha tımarlanmaya ihtiyacı var, ancak Golden'ı satın almak biraz daha ucuz.

İster hangi türün size daha uygun olduğuna karar verdiğiniz için burada olun, ister sadece kendinizi eğitmek için buradasınız, umarım aradığınız bilgiyi bulursunuz!

Irk Karşılaştırma Tablosu

Golden RetrieverLabrador
Yükseklik 23-24 inç (M)
21,5 - 22,5 inç (F)
22,5 - 24,5 inç (M)
21,5 - 23,5 inç (F)
Ağırlık 65-75 pound (M)
55-65 pound (F)
65-80 pound (M)
55-70 pound (F)
Mizaç Nazik, Akıllı, Sevecen
Enerjik, Akıllı, Arkadaş canlısı
Enerji Çok enerjik Yoğun
Sağlık Ortalamanın üstü Ortalama
Bakım Ortalamanın üstü Ortalama
Ömür 10-12 yıl 10-12 yıl
Fiyat 500 - 2.500 ABD Doları 850-2000 ABD Doları

Geçmiş Karşılaştırması

Benzer görünmelerine rağmen bu adamların çok farklı geçmişleri var ve dünyanın zıt tarafları . Her ikisi de benzer çalışma koşulları için doğmuş ve yetiştirilmişlerdir, ancak harika aile hayvanları haline geldiler.

Golden Retriever

Golden Retriever’ın hayatı İskoçya'da başladı 19'larda Büyük Britanya'dainci Yüzyıl. Akıllı asil Lord Tweedmouth I, başka hiçbir şeye benzemeyen bir silahlı köpek istiyordu. Köpek yetiştirme tecrübesiyle, yaratıldı bugün sahip olduğumuz Golden Retriever; şimdi soyu tükenmiş Tweed Water Spaniel, 'o zaman' Golden Retriever, Irish Setter ve Bloodhound'dan yapılmış bir karışım. Mükemmel silahlı köpek, sahibinin avını koklama ve sonra toplama yeteneğine sahipti. zarar vermeden ve gündoğum dünyasında bu ' yumuşak ağız '.

Lord Tweedmouth’un oğulları 50 yıllık mükemmel silahlı köpeği tasarladıktan sonra, onu Atlantik denizi üzerinden, Goldens’in popülerliğinin başladığı Amerika’ya götürdüler. Amerikalılar sadece mükemmel çalışma becerilerine değil, aynı zamanda zarafet ve güzellik .Altın, özellikle Amerika’da 38inci Başkan Gerald Ford, adında bir Golden Retriever'i evlat edindi Özgürlük ve düzenli olarak televizyonda mükemmel ve çok gülen bir aile hayvanı olarak görülüyordu!

Labrador köpeği

Labrador Retriever ayrıca 19inci yüzyılda, ama bu adam Kanada'daki göletin diğer tarafında. Tıpkı Golden Retriever gibi o da çalışan bir köpek ama daha geleneksel olarak su üzerinde çalıştı karada değil. Balıkçının favorisiydi ve en çok ördekleri, balıkları ve diğer birçok küçük su canlısını toplamakla tanınıyordu.

Labrador Retriever, İngiliz soylularını ziyaret ettiğinde popülaritesi arttı ve onu İngiltere'ye geri getirdi. İronik olarak, o Labrador'dan değil, aslında Newfoundland'den; İngiliz soylularının ona neden 'Labrador Retriever ’. O zamandan beri dünya çapında sıkı bir aile favorisi haline geldiler.Görünüm Karşılaştırması

Golden Retriever ve Labrador Retriever, görünümlerinde benzerdir. Onlar ikisi de orta boy köpekler ve Labrador, Altın'ı yalnızca yarım inç yüksekliğinde 24,5 inç yükseklikte (pençeden omuza) yener. Labrador ayrıca Altın'dan ortalama 5 pound biraz daha ağırdır. Bunu sadece bir torba şekerin ağırlığı olan bir perspektife koymak gerekirse, ağırlıklarında da gerçekten çok fazla fark yoktur.

paket davranışı

Altın daha fazladır zarif görünüşünde Labrador'dan daha ince olduğu için ve Labrador biraz daha güçlü , onun paltosuyla çok ilgisi var. Golden Retriever, onu sıcak tutmak için bir alt ceketi ve bir dış ceketi vardır, ancak dış ceketi daha uzun, daha kıvrımlı ve daha yumuşaktır ve ona zarif bir görünüm verir.

Benzer şekilde, Labrador'un da alt ve dış ceketi vardır, ancak dış ceketi çok daha kısa ve daha yoğundur. Labrador'un ceketi, bir dalış giysisine benzer şekilde davranır, vücut ısısını hapsetmek dondurucu Kanada sularında onu sıcak tutmak için. Her iki paltosu da suya dayanıklıdır, ancak Labrador'unki de buza dayanıklı olduğu için daha da ileri gitmektedir.

Labrador'un bir daha geniş kaplama renkleri Altından daha. Labrador’un en popüler rengi sarı ceket, ardından çikolata ve ardından siyahtır. Altın, altının çeşitli tonlarında da olsa, yalnızca tek rengi spor yapar ve bu Altın'dır. Olgunlukta Golden Retriever’in ceketi neredeyse beyaz veya koyu altın kırmızısı bir tonla değişir, oysa Labrador birkaç gri kıl hariç rengini korur. Var kırmızı labradorlar aynı zamanda, ancak birçok yetiştirici onları safkan olarak tanımıyor.Altın ile ilgili bir başka zarafet kuyruğu, uzunluğu uzun ve saçları da uzun ve tüyler ; ve tıpkı insan kolları gibi, yürürken bir yandan diğer yana sallanıyor. Labrador'un çok farklı bir kuyruğu var. Uzun, ancak kalın ve kısa tüylü ve su samurunun kuyruğu. Kalın kuyruğu, onu suda yönlendirmek için bir dümen görevi gördüğü için suda yüzerken işe yaradı ve eğer çok sabitlenirse, hatta sıkışırsa, balıkçı onu kuyruğundan çekebilirdi.

Mizaç Karşılaştırması

Hem Golden Retriever hem de Labrador Retriever popülerliklerinde benzer ! Amerikan Kulübesi Kulübüne (AKC) göre Labrador, en popüler cins Amerika'da devasa bir 193 ırktan ve Golden Retriever onu yakından takip ediyor 3 numara . Bir yan not olarak, aralarında hangi köpeğin kaymayı başardığını merak eden herkes için, Alman Kurdu 2 numarada oturuyor. Golden Retriever ve Labrador yerlerini aldılar 2013'ten beri AKC'ye göre, diğer çevrimiçi kaynaklar Labrador'un çeyrek yüzyılı aşkın süredir en üst sıradaki yerini koruduğunu ve herkesin standartlarına göre oldukça etkileyici olduğunu gösteriyor!

İkisinde de var benzer mizaçlar ve her ikisinin de nazik, girişken, itaatkar, şefkatli ve arkadaş canlısı köpekler olduğu biliniyor. Bu var diğer köpeklerle melezlemek için ikisini de favoriler haline getirdi , kaniş gibi. Onları birbirinden ayıran birkaç farklılık vardır ve mizaçtaki bu farklılıklar genellikle ailelerin hangi cinsin kendilerine daha uygun olduğuna karar vermelerine yardımcı olan faktörlerdir.

Golden Retriever günlük egzersiz saatine katıldığında, çok Rahatlamış köpek. Elbette oyun oynamayı, eğlenmeyi ve egzersiz yapmayı seviyor, ancak bu seanslar arasında yatmayı ve ailesiyle birlikte ertelemeyi ve kucaklaşmayı seviyor. Golden Retriever, keşfetmekle geçen bir günün tadını çıkarır, ancak aynı zamanda dinlendirici bir günden de keyif alır. O yapacak mutlu bir şekilde eğlenmek eğer insanları onu evde bırakmak zorunda kalırsa ya da yeterince eğlenmişse, o zaman mutlu bir şekilde öğleden sonra uykusuna yatacaktır.Ve bir de Labrador Retriever var. enerjik ve gürültülü . Golden Retriever'e kıyasla çok daha fazla eğlenceye ihtiyacı var ve daha uzun ve daha fazlasını istiyor yoğun egzersiz hem de daha fazla zihinsel uyarım. Nadiren bir Labrador'u yorarsınız ve aynı zamanda kucaklaşmayı da sevse de, genellikle bir tane istediğini hatırlayamayacak kadar meşguldür!

ailesine çok tapıyor. & text = Bu yavrular, çaprazlandığında

Enerji farklılıklarına rağmen onlar eşit derecede sevgi dolu ve tatlı huylu, bu da onları bir aile hayvanı için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Her ikisi de çocuklar ve diğer aile hayvanları için harikadır. Labrador biraz daha enerjik olduğundan, canlılığı ve tıknaz yapısı küçük çocuklar için çok fazla olabileceğinden daha büyük çocuklu bir ev için daha uygun olabilir, ancak bu gerçekten kişisel bir seçimdir.

Egzersiz Karşılaştırması

Hem Golden Retriever hem de Labrador Retriever çalışan köpekler olduğundan, her ikisinin de ortalama bir köpekten daha fazla önemli miktarda egzersize ihtiyacı vardır. İkisinin de alması tavsiye edilir Günde 60 dakika egzersiz .Her iki cins de keyif alacak geri alma toplar ve frizbi gibi nesneler ve çeviklik kurslarına katılmayı sevecekler. Aynı zamanda harika koşu ortakları olarak bilinirler, eklemlerinin uzun koşulara dayanabileceğinden emin olmak için Veterinerinizle bu konuda konuştuğunuzdan emin olun. Ek olarak, Labrador yüzmeyi sever, bu nedenle yerel gölünüzde top oynamak ikiniz için de çok eğlenceli olacaktır!

Labrador’un canlı kişiliği, kolayca huzursuz olabileceği ve huzursuz köpeklerin yıkıcı köpekler haline gelebileceği anlamına gelir. Saatlerce evde bırakılırsa sinirlenebilir ve acı çekmesi bilinebilir. ayrılık kaygısı . Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, siz uzaktayken onu meşgul etmek için onu bulmaca dolu oyuncaklarla bırakmaktır.

Eğitim Karşılaştırması

Çünkü hem Golden Retriever hem de Labrador Retriever akıllı yavruları ve efendilerini memnun etmekten başka bir şey değil, bu mükemmel kombinasyon onları eğitilmesi nispeten kolay . Bu eğitilebilirlik, Golden Retriever ve Labradors'un diğer birçok köpek mesleği arasında kör ve sniffer köpekler için rehber köpekler olarak seçilmesinin ana nedenlerinden biridir. Yine de bunu hafife almayın, yine de işin nasıl yapıldığını öğrenmeleri gerekiyor ve sonuç almak istiyorsanız o zaman tutarlı .

Bu adamlar etraftaki en cana yakın köpeklerden biri olsalar bile, yine de genç yaşlardan itibaren eğitilmeleri gerekiyor. Sosyalleşme, bir sosyal medya kuruluşuna dönüşmelerini sağlamanın harika bir yoludur. iyi huylu aile üyesi ve her türlü durumda evin dışında da rahat olduklarını.Sağlık Karşılaştırması

Golden Retriever ve Labrador Retriever sağlıklı köpekler , ancak herhangi bir köpekte olduğu gibi, miras alabilecekleri veya alamayacakları kendi soylarında akabilecek, dikkat edilmesi gereken sağlık sorunları olacaktır. Her iki cins de aşağıdaki sağlık sorunlarına yatkınlığa sahiptir:

  • Progresif Retinal Atrofi - bu, zamanla görme kaybına neden olabilen retinanın dejenerasyonudur.
  • Kalça ve Dirsek Displazisi - Bu orta ve büyük köpeklerde sık görülen bir sağlık sorunudur ve kalça ve dirsek eklemlerinde anormal bir oluşumdur. Zamanla bu, uzuvlarda sakat bırakan topallığa ve eklemlerde ağrılı artrite neden olabilir.
  • Egzersiz Kaynaklı Çöküş - Bu özellikle yaygın bir hastalık değildir, ancak hem Golden Retrieverlar hem de Labradorlar bundan muzdarip olabilecek bazı türler arasındadır. Aşırı egzersiz döneminin ardından köpek, kas kontrolü kaybı . Belirtiler, koşarken uzuvlarını arkalarında sürüklemekten çökmeye ve tamamen hareket edememeye kadar değişebilir. İçinde çok nadir durumlarda köpek hemen ölebilir, ancak daha az ciddi vakalar 25 dakikaya kadar sürebilir.

Hayatınıza bir Golden Retriever getirmeye karar verirseniz, farkında olmanız gereken talihsiz bir fark var ve bu, onun özellikle istekli olduğu Kanser . KİME ders çalışma 1990'larda % 61 Golden Retriever ölümlerinin% 'si bir şekilde Kansere bağlıydı. Bilim adamları, bunun Kuzey Amerika Golden gen havuzundaki genetik bir mutasyona bağlı olduğuna inanıyor, çünkü Avrupa Golden Retriever'deki ölüm oranı% 38 ile çok daha düşüktü. Bu nedenle, ailede kanser olmadığından emin olmak için ebeveyninin sağlığı hakkında soru sormak özellikle önemlidir. Saygın yetiştiriciler, Kanseri olan köpeklerden ürememelidir, ancak seçici olarak, daha sağlıklı bir köpeğe sahip olma şansını artırabilirsiniz.

Olası sağlık sorunlarında olduğu gibi, emin olun Kendinizi onlara ve semptomlarına alıştırın . Yavru köpeğinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız veya emin değilseniz bile, derhal bir Veterinerden tıbbi yardım alın.

Beslenme Karşılaştırması

Her iki cins de beslenmeleri açısından benzerdir, ikisinin de etrafa ihtiyacı vardır. Günde 3 bardak yemek . Herhangi bir köpekte olduğu gibi, kaliteli yiyecekler, köpeğinizi en iyi durumda tutar ve yiyecekler her zaman yaşa uygun olmalıdır, örneğin, köpek maması çok kalorili olma eğilimindedir, bu nedenle köpek yavrusu değilse onu köpek mamasıyla beslemeyin. !

Labrador Golden Retriever'den biraz daha fazla olmasına rağmen, her iki cins de benzer şekilde gıda odaklı olduğu için ünlüdür ve yapabilirler kolayca kilo almak bu izlenmezse. İkramlar iyi davranışı ödüllendirmek için harikadır ancak Scooby atıştırmalıklarında aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Bakım Karşılaştırması

Hem Golden Retriever hem de Labrador çift ​​kat Bu, hem İskoç Yaylalarında hem de Kanada soğuğunda ihtiyaç duyulan elementlere karşı doğal savunmalarıdır. Genel olarak, her iki cins de gerektirir haftada bir veya iki kez fırçalamak Bununla birlikte, genellikle yılda iki kez olan dökülme mevsiminde daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. Kışın her iki astarı da sıcak tutmak için kalınlaşır ve yoğunlaşır ve ardından İlkbahar ve Yaz geldiğinde astar kulübeleri gelir. Genellikle dökülmeleri Üç hafta tamamlayın ve bu süre zarfında ikisini de haftada yaklaşık üç ila dört kez daha sık bakım yapmayı bekleyebilirsiniz.

Golden Retriever biraz daha talepkar Labrador'dan daha çok, çünkü fırçalamaktan daha fazla tımar gerektiriyor. Çünkü Golden Retriever daha uzun tüylü kürk daha fazla ilgiye ihtiyacı var. Kulaklarının, boynunun, bacaklarının, ayaklarının ve kuyruğunun etrafındaki uzun kürk tüm ihtiyaçları iki ayda bir düzeltme ya da çok uzun olmasını önlemek için. Labrador bu ekstra düzeltmeye ihtiyaç duymuyor ve bu nedenle tımar cephesinde biraz daha kolay.

Golden Retriever sadece daha fazla düzeltmeye ihtiyaç duymaz, aynı zamanda daha uzun ve ipeksi tüyleri nedeniyle daha sık banyo yapmaya da ihtiyaç duyar. Ortalama bir köpek her gün banyoya ihtiyaç duyar dört ila altı hafta ; Golden Retriever'in sağlıklı görünmesini sağlamak için her dört haftada bir banyoya ve her altı haftada bir Labrador'a ihtiyacı olacaktı. Banyolar arasında kirlenirse, onları taze görünmelerini ve kokmalarını sağlamak için köpek mendilleri, kuru köpek şampuanı veya hatta köpek parfümü kullanabilirsiniz. Her ikisini de önerilen miktardan daha fazla yıkamadığınızdan emin olun, aksi takdirde cildini kurutabilecek doğal tüy yağlarına zarar verme riskiniz vardır.

Fiyat karşılaştırması

İki cins arasında fiyat farkı var, Golden Retriever ortalama olarak aralarında herhangi bir yere mal olacak. 500 $ ve 1.000 $ ve Labrador Retriever, aralarında herhangi bir yere mal olacak 850 $ ve 1.200 $ .

Unutmayın, itibarsız yetiştiricilerden satın almak, sağlıksız bir yavruya sahip olma şansınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bir köpek yavrusu alırsanız, önerilen sağlık sertifikaları , çünkü bu, sağlıklı bir yavruya sahip olma olasılığınızın daha yüksek olmasını sağlar. Bu, daha yüksek Kanser oranları nedeniyle Golden Retriever için özellikle önemlidir.

Son düşünceler

Golden Retriever ve Labrador Retriever, dünyadaki en popüler köpek seçimleri arasındadır ve nedenini görmek kolaydır. Her iki cins de hem sosyal hem de çok eğlencelidir, ikisi de keşfe çıkmaktan, bahçede oynamaktan veya yerel gölde su sıçramaktan başka hiçbir şeyi sevmezler. Her ikisi de son derece zekidir ve efendilerini memnun etmeye heveslidir, bu da normalde etrafta olmaktan zevk alan kibar köpekler oldukları anlamına gelir.

Labrador Retriever ile Golden Retriever arasındaki temel fark, ikincisinin mizaçta biraz daha sakin olması ve günlük egzersizinden sonra daha sakin ve soğuk bir ortamı tercih etmesidir. Labrador Retriever çok daha enerjik ve gürültülüdür ve sürekli uyarımla daha canlı bir evi tercih eder.

Collie roughs

Bu ırkların her ikisi de harika bir aile ekidir ve ister Golden Retriever avına çıkın, ister Labrador Retriever için balık tutun, eve herkesin sevdiği ve taptığı bir köpekle geleceğiniz garantilidir!

Yorumlar

Paula Navarette
Bu benim 1. 'Büyük Köpeğim' olduğu için oğluma ileteceğim muazzam miktarda bilgi ve Lincoln için elimizden gelenin en iyisini yapmak ve sevgiyi yapmak istiyoruz. Harika, kapsamlı makale. Çok teşekkür ederim. P.N.
Kelly Wilson
Paula yorumunuz için teşekkürler ve iyi şanslar!