Köpekler Bezelye Yiyebilir mi? Faydalar ve Potansiyel Riskler

Köpekler Bezelye Yiyebilir mi? Faydalar ve Potansiyel Riskler

Pek çok insan bezelyeden hoşlanır. Onlar tatlı, besleyici küçük sebzelerdir, birçok yemeğe popüler bir eşlik eder ve bu nedenle çoğu aile evinde bulunur. Bu küçük yeşil küreler, bizim için bir miktar besin maddesi toplar, ancak köpekler de bezelye iyiliğinin tadını çıkarabilir mi?

Sorumlu evcil hayvan sahipleri olarak, tüylü dostlarımıza sağlıklı ve dengeli beslenme de dahil olmak üzere en iyi bakımı sağlamak için sürekli çalışıyoruz.Dört ayaklı arkadaşınızın genel sağlığı için neyin en iyi olduğu konusunda bilinçli kararlar vermenize yardımcı olarak, köpeğinizin diyetine bezelye eklemenin potansiyel faydalarını keşfedelim.

İçindekiler
 1. Bezelye Köpekler İçin Güvenli mi?
 2. Bezelye Köpekler İçin İyi mi?
 3. Bezelye Köpekler İçin Ne Zaman Kötü?
 4. Köpeklerin Yemesi İçin Hangi Sebzeler Güvenlidir?
 5. Köpeğim Bezelye Yiyebilir mi?
 6. Sıkça Sorulan Sorular
 7. Son düşünceler

Bezelye Köpekler İçin Güvenli mi?

Evet, İyi haber şu ki, bezelye köpekler için uygun. Evcil hayvanınıza sunabileceğiniz güvenli, düşük kalorili bir ödül olarak listelenmiştir. Evcil Hayvan Zehiri Yardım Hattı . Bu, bahçe bezelye, petit poi ve şekerli bezelye dahil olmak üzere baharatsız bezelye içerir.

Her sebzede olduğu gibi, bezelye sadece ara sıra bir tedavi olarak verilmelidir. Herhangi bir yeni mamanın mide sorunlarına neden olma potansiyeli vardır, bu nedenle evcil hayvanınıza başlangıçta çok küçük bir miktar vermelisiniz. Sebzeler, köpeğinizin genel günlük tayınlarının yalnızca %10'unu oluşturmalıdır. Bundan daha fazlası, özellikle hassas bir midesi varsa, köpeğinizin sindirim sorunları yaşayacağı anlamına gelebilir.Yani bezelye olmasa da zehirli , Onları evcil hayvanınıza beslemek istiyorsanız, ılımlılık önemlidir.

Bezelye Köpekler İçin İyi mi?

 bezelye ile bir köpek maması kasesinde taze yiyecek

Bezelye çok popüler bir sebzedir çünkü diğer bazı sebzelerin aksine tadı acı değildir ve oldukça tatlı olabilir. Bu, birçok insanın dondurucularında veya dolaplarında bulundukları anlamına gelir. İyi haber şu ki Bu sebze hayati besinlerle doludur. Kalorileri de düşüktür bu da onları sağlıklı bir atıştırmalık veya bir yemeğin eşlikçisi yapar. İnsanlarda, bezelye kanıtlanmış sağlık faydaları , yani aynı şey köpekler için de geçerli olabilir. Bezelye aşağıdakileri içerir -

Protein

Bezelye mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır . Protein, kas büyümesi ve onarımı için bir yapı taşı görevi görür. Bitki bazlı proteinler vejetaryen insanlar için özellikle önemlidir, oysa köpekler proteinlerinin çoğunu her zamanki köpek mamalarında hayvansal kaynaklardan alırlar.Vitaminler

Bezelye C vitamini içerir, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin yanı sıra cilt ve bağ dokusuna yardımcı olur . Köpekler kendi üretebildikleri için bunun harici bir kaynağına ihtiyaç duymazlar, ancak insanlarda bezelye bu hayati besinin seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Kan pıhtılaşması için önemli olan A, B ve K vitaminleri de mevcuttur.

köpekler neden ayaklarını yalar?

Lif

bezelye gibi sebzeler sağlıklı sindirime yardımcı olan iyi bir çözünmez lif kaynağı sağlayabilir . Lif ayrıca kilo verme diyetinde faydalı olabilecek tokluk hissi vermeye yardımcı olur. Çok fazla lifin evcil hayvanlarımız için sorunlara neden olabileceğini akılda tutmak önemlidir, bu nedenle yalnızca ölçülü olarak besleyin.

antioksidanlar

Antioksidanlar, vücuttaki hücrelerde oksidatif hasara neden olan serbest radikalleri temizleyen bileşiklerdir. Bu tür bir hasar, kanser gibi sağlık koşullarına katkıda bulunabilir. Bezelye, kalp, cilt ve gözler için iyi olan lutein bakımından doğal olarak yüksektir.Bezelye Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?

Bezelye, köpeğinize beslemek için güvenli bir sebze olarak listelenir ve evcil hayvanınıza çiğ, dondurulmuş veya pişmiş olarak beslenebilir, bu da onları çok yönlü hale getirir. Ancak, aşağıdakilerin farkında olmalısınız:

 • Konserve bezelye, yüksek düzeyde tuz ve diğer koruyucu maddelerle korunabilir. , bu yüzden kaçınılması en iyisi olabilir
 • Sıkıcı gibi görünse de, bezelyeleri sade ve baharatsız olarak servis ettiğinizden emin olmanız önemlidir. . Herhangi bir sos, tereyağı veya sostan kaçının, çünkü bunlar mide sorunlarına neden olabilir ve hatta muhtemelen bir epizodu tetikleyebilir. pankreatit . Aşırı beslenirse, bezelye sindirim rahatsızlığına neden olabilir, bu nedenle sadece ölçülü olarak verin. Sebzeler, köpeğinizin günlük tayınlarının %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır.
 • Böbrek hastalığı olan köpeklere bezelye beslerken dikkatli olun. Bezelye, mücadele eden böbreklere ekstra baskı uygulayabilen pürinler de dahil olmak üzere protein bakımından yüksektir. Böbrek sorunları varsa, genellikle özel bir reçeteli yiyecek olacak olan köpeğinizin normal diyetine bağlı kalın.
 • Köpeğinize bezelye bazlı yemekler veya bezelyeli börek, samosa veya bezelye çorbası gibi atıştırmalıklar vermeyin. Bezelyeden elde edilen herhangi bir sağlık yararı, yüksek düzeyde tuz, yağ ve soğan gibi potansiyel olarak zararlı bileşenlerle birleştiğinde kaybolabilir.

Bezelye, köpeğinizi beslemeyi düşündüğünüz bir şeyse, almayı düşünmelisiniz. evcil hayvan sigortası bu şansı almadan önce. Evcil hayvan sigortası, mali stresi üzerinizden atmanıza yardımcı olabilir ve acil bir durumda köpeğinizin sağlığına odaklanmanıza olanak tanır.

Bezelye köpeklerin yemesi için güvenlidir, ancak diğer bazı sebzelerin potansiyel olarak zararlı ve hatta zehirli olabileceğini bilmekte fayda var. Bunlar aşağıdakileri içerir –

Alman kurdu doberman'a karşı

Soğan, Pırasa, Arpacık ve Sarımsak

Bunların hepsi üye allium ailesi ve hepsi köpekler için zehirlidir. Bu sebzeler, kırmızı kan hücrelerini etkileyerek hasar görmelerine neden olan bir durum olan hemolitik anemiye neden olabilir. . Zamanla bu, köpeğinizin solgunlaşmasına, zayıflamasına ve hatta vücuduna oksijen almak için mücadele ederken çökmesine neden olacaktır.Koçan Mısır

mısır koçanı köpekler için toksik değildir ve koçanın tamamını veya büyük bir parçasını yutarlarsa, köpeğinizin sindirim sistemini tıkayabilir. Bu, geri almak için acil ameliyat gerektirebilir. Köpeğinize sadece koçandan çıkarılmış mısır verin.

çiğ patates

Pişmemiş patates olan solanin içerir. glikoalkaloid zehir . Çiğ patatesler veya patates kabukları yavaş kalp atış hızına, sindirim rahatsızlığına ve olası görme sorunlarına neden olabilir, bu nedenle bunlardan kaçınılması en iyisidir.

Şili biberi

Acı biber biberler içermek kapsaisin , köpeğinizin midesini tahriş edebilecek bir şey , kusma ve ishal gibi mide rahatsızlıklarına neden olur.

Köpeklerin Yemesi İçin Hangi Sebzeler Güvenlidir?

Bezelyenin yanı sıra köpeğinizi ödül olarak başka sebzelerle de deneyebilirsiniz. Sadece %10 kuralına bağlı kalmayı unutmayın (sebzeler, köpeğinizin günlük tayınlarının hacminin %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır) ve mide probleminden kaçınmak için sadece ara sıra besleyin.Havuçlar

Çoğu insan, havuçların tüylü dostlarımıza yedirilmesinin güvenli olduğunu bilir. Pek çok köpek, ham bir zeminde çıtır çıtır çıtır çıtır dokusunun tadını çıkarır. havuç ve her zamanki ikramlarına düşük kalorili iyi bir alternatif olabilir . Bununla birlikte, havuçların diğer sebzelere kıyasla nispeten yüksek şeker içerdiğini unutmayın, bu nedenle onları yalnızca ara sıra verin.

Kabak

Kabak  toksik değildir ve köpeğinize ölçülü bir şekilde beslemek için güvenlidir. Çiğ veya pişmiş olarak beslenebilir, ancak biraz yumuşak ve hatta acı olabilir. Yine de birçok köpek kabak dokusunun tadını çıkarır ve bu nedenle düşük kalorili harika bir tedavi olabilir.

Kabak

Pişmiş ve hatta konserve balkabağı, baharatlı olmadığı sürece köpekler için güvenlidir. Çiğ kabak sindirilmesi oldukça zor olabileceğinden kaçınılmalıdır. Kabak eti iyi bir lif kaynağıdır ve A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra likopen ve potasyum içerir. Tohumlar, herhangi bir tuz veya çeşni kullanılmadan temizlenip kavruldukları sürece köpeklere yedirilmesi de güvenlidir.Marul

Marul köpeklere yedirilmesi güvenlidir ve lahanaya benzer yapraklı bir dokuya sahip olabilir, ancak pek çoğu biraz yumuşak ve sulu olabileceği için onu yemek istemez. Bazı köpekler, özellikle çıtır çıtır buzdağı marulunu kıtır kıtır yemekten keyif alacaklardır. . Marul, diğer sebzelere kıyasla yüksek su içeriğine sahiptir ve besin maddelerinden yoksundur.

Salatalık

Salatalıklar köpeklerin güvenle keyif alması için harika bir susuzluk giderici, çıtır çıtır atıştırmalık yapabilir . Derisi açık veya kapalı olarak beslenebilir ve kilo verme diyeti uygulayan köpekler için düşük kalorili iyi bir seçimdir.

Taze fasulye

Yeşil fasulye, çiğ veya pişmiş olarak yenebilen toksik olmayan sebzelerdir. Tuzlu suda konserve edilmiş veya köpeğinizin yemesi için yoğun şekilde baharatlanmış sebzeleri vermekten kaçının. . Yeşil fasulye, A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra sindirime yardımcı olabilecek mükemmel bir lif kaynağıdır.

Kereviz

Tüm köpekler tadı beğenmeyecek. İyi bir düşük kalorili gevrek atıştırmalıktır. Kereviz A vitamini (görme için iyidir), K vitamini (kanın pıhtılaşması için iyidir) ve lif içerir.bir köpeği ısırmaktan kırmak

Köpeğim Bezelye Yiyebilir mi?

Evet, köpeğiniz ölçülü olarak bezelyeyi güvenle yiyebilir. Bununla birlikte, çoğu köpeğin ihtiyaç duydukları tüm besinleri kaliteli, eksiksiz bir ticari köpek mamasından alacağına dikkat etmek önemlidir, bu nedenle, bunu desteklemek için fazladan bir şey satın almanıza gerek yoktur. Sahiplerin çoğu, artıkları veya masa artıklarını evcil hayvanlarıyla güvenli bir şekilde paylaşıp paylaşamayacaklarını bilmek ister. Umarız bezelye rehberimiz ve güvenli sebzeler listemiz evcil hayvanınız için en iyisinin ne olduğuna karar vermenize yardımcı olur.

Bezelyenin insanlar için bazı mükemmel sağlık yararları vardır. ve köpeklerimiz için besin takviyesi kötü bir şey olmasa da, normal ticari diyetlerine mümkün olduğunca bağlı kalmak genellikle en iyi cevaptır. Bununla birlikte, ara sıra bir kaşık dolusu bezelyenin herhangi bir zarar vermesi pek olası değildir!

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeğime Kaç Bezelye Verebilirim?

Sadece çok vermelisin ara sıra köpeğinize az miktarda bezelye . Toksik olmayan sebzeler bile aşırı beslenirse sindirim sorunlarına neden olabilir. Tavsiye, köpeğinize asla günlük tayın hacminin %10'undan fazlasını vermemenizdir. Aksi takdirde mide rahatsızlığına neden olabilirsiniz.

Köpeğim Bezelye Kabuğu Yerse Ne Olur?

Kural olarak, bezelye kabuğunu yiyebiliyorsanız, köpeğiniz de onunla başa çıkabilmelidir. Bununla birlikte, herhangi bir tür sert yiyecekle birlikte, her zaman boğulma riski vardır, bu nedenle yavru köpeklere, küçük ırklara veya brakisefal köpeklere (düz yüzlü köpekler) bakla vermekten kaçının. Bahçe bezelyeleri en iyi kabuklu olarak servis edilir, ancak köpeğiniz yanlışlıkla bir bakla yerse, çok fazla soruna neden olması pek olası değildir.

Bezelye Böbrek Hastalığı Olan Köpekler İçin İyi mi?

Bezelye çok besleyici olarak bilinir ve doğal olarak oluşan bileşikler olan yüksek düzeyde pürin içerirler. . Vücut tarafından parçalandığında, böbrekler tarafından işlenen ürik asidi oluşturur. Yüksek seviyeler, mücadele eden böbreklerin ekstra çalışmasına neden olabilir, bu nedenle, köpeğinizin böbrek sorunları varsa, veterineriniz tarafından verilen diyete bağlı kalmak en iyisidir.

Son düşünceler

Uygun ılımlılık ve hazırlık ile bezelye, tüylü dostunuz için besleyici ve lezzetli bir ikram olabilir, yemeklerine çeşitlilik katar ve yemek zamanlarından genel olarak keyif almalarına katkıda bulunur. Her zaman köpeğinizin sağlığına öncelik verin ve sadık arkadaşınızın mutlu, sağlıklı ve iyi beslenmesini sağlamak için kişiselleştirilmiş diyet önerileri için veterinerinize danışın.

Yorumlar