Eğitilmesi En Zor Köpekler: En Zor 10 Irk Nelerdir?

Eğitilmesi En Zor Köpekler: En Zor 10 Irk Nelerdir?

Pek çok insan, 'kolay' olmasalar bile köpekleriyle ödüllendirici ilişkilere sahiptir. Köpekler ister çiftlikte veya tarlada çalışan ortaklar, ister bir ev bekçisi veya sevilen bir çocuğun en iyi arkadaşı olsun, insan ve köpek arasındaki bağın eşi benzeri yoktur. Köpek sahibi olma konusunda yeniyseniz, arkadaşlarınız ve aileniz, eğitilmesi kolay veya sizin özel durumunuz için harika olduğu için muhtemelen size bir cins veya diğerini önermiştir.

Duyarlılığı veya inatçılığıyla tanınan bir cinsle çalışırken durum kendini gösterebilir. Belki bir kurtarma kalbini fethetti ve eğitilmesi zor bir tür olmasına rağmen, meydan okumaya hazır olduğunu hissediyorsun. Yolculuğunuza, söz konusu türün hangi belirli özelliklerinin onu zorladığını araştırarak başlayın ve onlarla çalışmayı öğrenin. Bir köpeği eğitilebilir olarak etiketlerken, sadece zekayı değil, aynı zamanda onun kişisi için performans gösterme arzusunu da dikkate almalıyız. Bazen, tıpkı içgüdünün eğitimi geçersiz kılabilmesi gibi, teklif verilebilirlik olmadan zeka bir köpeği daha zorlu hale getirir.Köpeğinizi eğitmek ne kadar zor olursa olsun, ona öğretmelisiniz. temel bilgiler yeniden evlendirilmesi gerekmesi ihtimaline karşı. Bazı eğitim türleri ev hayvanları için evrenseldir. Evinizde bir köpek yaşıyorsa, ona lazımlık eğitimi vermeniz gerekecektir. Uzmanların çoğu, yavru köpeğinize zarar görmemesi ve beladan uzak durması için sandık eğitimi vermenizi önerir. Sahip olduğunuz herhangi bir köpeği tasmayla eğitin, böylece onu güvenle veterinere götürebilirsiniz. İyi ya da kötü, köpeğinizin temel itaat komutlarına verdiği yanıt, yaşam ve ölüm arasındaki fark anlamına gelebilir.

İçindekiler

Eğitilmesi En Zor Irklar

Aziz Bernard

  Saint Bernard insanla kucaklaşıyor

Bir köpek çığ koşullarında dışarı çıkıp sorunlu gezginleri aramak zorundaysa, tek başına çalışabilmeli ve biraz kararlı olmalıdır. Aziz Bernards 8.000 fit yükseklikte bir dağ geçidindeki bir manastır için arama kurtarma köpekleriydi. 1700'lerden başlayarak, keşişler Saint Bernards'ı kayıp gezginleri bulun Beyaz Ölüm olarak da bilinen bu hain geçişte, yılın büyük bölümünde karla kaplı kaldı.Küçük bir köpekle ilgili bir sorun olmayabilecek davranış, arkasında yüz elli pounddan fazla olduğunda kabul edilemez. Bir Aziz yetiştirmek erken çocukluk döneminde başlar. Övgü ve kınama söz konusu davranış üzerine hemen gelmelidir, böylece Saint Bernard'ınız ondan ne beklediğinizi anlar. Çok bir Saint Bernard yetiştirmek tam boyuna geldiğinde kabul edilebilir olan davranışları sürekli olarak pekiştiriyor.

Basset Tazısı

  Basset Hound Geriye Bakıyor

Basset Av Köpekleri koku köpekleridir. Av meraklıları, avlarını takip etmek için hassas burunlarını kullanmak üzere koku tazıları yetiştirdiler. Köpekler avcının görüş alanından ayrıldığında, yine de işlerine odaklanmak ve izlemeye devam edin. Damızlık hayvanlar olarak en etkili Bassetler seçildi ve bu özellik, cinste giderek daha fazla kökleşti. Bu tek fikirlilik aynı zamanda inatçılık olarak da adlandırılabilir. Basset Hounds'a genellikle inatçı denir.

Şans eseri, Basset'ler yemek odaklı ve sadık, sevgi dolu köpeklerdir. Ancak Basset'inizle çalışırken sabırlı olmanız gerekecek çünkü tekrar ve ödül başarının anahtarlarıdır. Bu nedenle, sizi mutlu etmek isteseler de, bazen onlardan yapmalarını istediğiniz şeyin o anda bir numaralı önceliği olmadığını kabul edin. Sağlıklı ikramlar onu dinlemeye ikna etmeye yardımcı olur. Bir Basset'i eğitmek, komutu öğrendiğinde bitmez. Eğitiminizi pekiştirmek ve her zaman tutarlı olmak için onunla her gün çalışmalısınız - bazen sizi görmezden gelmesini planlayın. Yürüyüşteyseniz, güvenliği için onu tasmalı tutun.Tazı

  Tarlada Çalışan İtalyan Tazısı
Greyhound'un avını ezmek için gerekli olan bağımsızlığı, evde de bağımsızlığa dönüşür.

Koku tazıları yavaş ve metodiktir, ancak Tazı harekete geçin ve avlarının peşinden rüzgar gibi koşun. bu bu içgüdü bu, Greyhound'u eğitilmesi zor bir hale getirir. Bir şeye odaklanırlarsa, etraflarındaki diğer uyaranları görmezden gelirler ve buna siz de dahil olabilirsiniz. Sizin için değil, sizinle çalışacaklar.

Kolayca sıkıldığı için Greyhound'unuzla eğitim seanslarını kısa tutun. İyi davranışları ödüllendirin ama azarlamalara karşı nazik olun. Tazılar ailesine karşı sadık ve sevecendir, ancak sert muameleye karşı hassastır. Ona bağırmak, dersinizi pekiştirmekten çok geri alacaktır. “Otur” komutunu öğrettiğinizde, Tazı anatomisi oturmayı rahatsız eder.

Borzoiler

  çalışan borzoi
Borzois, ani kararlar veremezlerse ve avı bir saniye önce yakalamak için beklemekten tam hıza geçemezlerse, avcılar olarak başarısız olurlardı.

Tazı gibi, borzoiler avlarını tam bir hızla kovalarlar. Başlangıçta Rus Kurt Tazısı olarak bilinen Borzois, tehlikeli avlarını kovalamak ve tuzağa düşürmek için hızlı ve zeki olmak zorundaydı. Yetiştiriciler, Borzoi'nin kendi kararlarını verme yeteneğini geliştirdiler, bu yüzden anlaşılır bir şekilde, bazen sizi dinlememeyi seçebilir.Borzoi'nizle çalışırken, seanslarınızı kısa tutun . Belirli bir komut üzerinde birkaç dakika çalışın, ardından birlikte oynamak için geçiş yapın. Kısa eğitim sürelerini daha uzun eğlence dönemleriyle birleştirin. Sert teknikler, Borzoi'nizle bağ kurmanıza yardımcı olmaz. Onları ikramlarla ve övgülerle ödüllendirin ve onları başarıya hazırlayın. Bir tazı ile ne kadar süredir çalışıyor olursanız olun, bir sincap veya tavşan ayağınızın dibine fırlarsa ve bir şeylerin ters gitmesi sadece bir an sürerse, içgüdünün eğitimi yenebileceğini unutmayın. Güvenli bir şekilde çitle çevrili bir alanda değilseniz, Borzoi'nizi bağlayın.

Bullmastiff

  Brindle Bullmastiff Köpek
Bullmastiff'ler, deneyimli ve tutarlı sahipler tarafından yetiştirildiklerinde sadık aile koruyucuları olurlar.

Mastiff ve erken İngiliz Bulldog türleri arasındaki melezlerden geliştirilen Bullmastiff izlenen ve yakalanan kaçak avcılar büyük İngiliz malikanelerindeki bekçiler için. Bekçiyi beklerken bir yetişkini kovalamaya ve tutmaya hazır herhangi bir köpek azimli olmalıdır. Bekçiye saygı göstermeden, bu azim onu ​​evcil hayvan olarak uygunsuz hale getirirdi.

Bullmastiff'lerin kendilerini anlamaları gerekir. aile hiyerarşisindeki konumu , tüm aile üyelerinin hemen altında. Bir Bullmastiff'e sahip olmanın zorluğunu kabul ederseniz, size güvenmeli ve komutlarınıza yanıt vermelidir. Onu sevgi ve sabırla eğitin. Tüm mal sahiplerine ve tüm durumlara uygun değildir, ancak sürekli olarak uygulanan sınırlara sahip doğru evde ailesini sevgi ve onurla savunacaktır.

Chesapeake Bay Retriever

  Kütük üzerinde duran dalgalı kürklü kahverengi köpek

Eğitilmesi en kolay köpeklerden bazıları retriever'dır ve yetiştiriciler, Chesapeake Bay Retriever sert Chesapeake Körfezi'ndeki ördekleri ve kazları almak için, o bir Labrador veya Golden'dan farklı bir köpek. Chesapeakes olarak bir üne sahiptir “herkes için bir köpek değil” ve ifadede gerçek var. Zorlu eğitimleri kaldıramazlar ve onlara fiziksel sertlikle davranan eğitmenleri kışkırttıkları bilinmektedir. Bununla birlikte, doğru kişi için, Chessie mükemmel çalışan bir av köpeği olabilir.Chesapeakes nezakete tepki verir, ancak diğer Retriever kuzenlerinden daha çok tek kişilik bir cinstirler. Kendileri için dünyanın öbür ucuna gidecekler ve gereksinmeler olsun ya da olmasın onları hayatları pahasına koruyacaklar. Tüm ziyaretçilerinizi sallanan bir kuyruk ve güneşli bir karşılama ile karşılayacak bir aile köpeği arıyorsanız, Chesapeake Bay Retriever o köpek değil. Görev için doğmuş sadık, cesur bir av köpeği arayan deneyimli bir sahipseniz, ikiniz birbiriniz için mükemmel olabilirsiniz.

Köpek

  Kuvasz Açık Havada İnsanla

Çoğu gibi bekçi köpekleri (LGD'ler), Köpek genellikle sürüsünü bir çobandan talimat almadan korur. Çok bağımsız oldukları için LGD'leri eğitmek zor olabilir, ancak bu özellik olmadan kötü vasiler olurlardı. Yavru köpeğinizin güvenini zedelemeden sürünün lideri olarak hakimiyetinizi ortaya koymanın dikkatli bir dengesidir.

Kuvaszok'un çok ihtiyacı var erken sosyalleşme yetişkin olduklarında karşılaşacakları insanlarla ve hayvanlarla. Her şeyin bir tehdit olmadığını ve bir tepki gerektirdiğini öğrenmeleri gerekir. Antrenman seanslarını kısa tutun ve olumsuzları kesin ama nazikçe düzeltirken olumluları ödüllendirmeye odaklanın. Diğer birçok LGD ırkı gibi, Kuvaszok'un da hassas bir mizacı vardır. Yavaş olgunlaşırlar, bu nedenle üçüncü yaş günlerine yaklaşana kadar bazı ergenlik dönemindeki kötü muhakeme anlarına hazırlıklı olun.

tazı

  Askerle Yürüyen Köpek

bu tazı Burnu bu işin en iyisidir ve iyi eğitim almış olsa bile sık sık yürüyüşlerine tasmalı olarak ihtiyaç duymanızın bir nedeni de budur. Kayıp veya saklanan insanları uzun mesafelerde ve zorlu arazilerde takip etmek için yetiştirilen Bloodhounds, tek fikirli olabilir ve özerkliklerinden vazgeçmeye isteksiz olabilir. Yine de, doğaları gereği arkadaş canlısıdırlar ve insan arkadaşlığından hoşlanırlar. Bloodhound'unuzun istediğiniz alışkanlıklarla büyümesi için temel itaat dersleri erken başlamalıdır.Bloodhound'un itibarı eğitilmesi zor kısmen, yetiştiricilerin nesiller boyunca ve Bloodhound'un boyutu üzerinden seçtiği içgüdüsel davranışlardan kaynaklanmaktadır. Yine de, cins içinde bile değişkenlik var. Bir yetişkin olarak yüz poundun üzerinde olacak, bu yüzden bir yetişkin olduğunda ona istediğiniz gibi davranmayı daha birkaç aylıkken öğrenmesi gerekiyor. Bu büyüklükteki bir köpek bir koku alırsa, her yetişkin tasmaya asılamaz. Sözlü komutlar bir güvenlik önlemi görevi görür. Düzenli egzersiz onu mutlu ediyor ve enerjisi ve takip etme içgüdüsü en yüksek olan kişilerin muhtemelen profesyonel iz sürücülerden iş bulması gerekiyor.

Çığ Çıv

  Çığ Çıv

Chow Chows güçlü, güçlü köpekler, listemizdeki diğer birçok köpek gibi. Bununla birlikte, Chow Chow şu açıdan farklıdır: mizacı daha çok bir kedininkine benziyor daha tipik bir köpekten daha. Chow Chow'lar bağımsız ve mesafelidir ve genellikle sizden etkilenmezler. Topuk ve aşağı komutları, doğasına aykırı hareket etmesini ister. Önünüzde yürümeyi ve çevrenizde tetikte olmayı tercih ediyor. Komutları öğrenebilir, ancak bunları yalnızca istediği zaman uygulamayı seçer.

Chow Chows sahip olmakla ünlüdür. güvenilmez mizaçlar ve provokasyon olmadan saldırmak. Sorun, sinyallerinin yanlış okunması ve yanlış anlaşılması olabilir. Bu, saldırgan davranışı mazur göstermez, ancak Chow Chow'ların neden öngörülemez bir üne sahip olduğunu açıklayabilir. Chow Chows en iyi şekilde bir cins uzmanına aittir. Diğer insanları sakin bir şekilde kabul etmek için sinyallerini nasıl okuyacakları ve onları uygun şekilde sosyalleştirecekleri konusunda deneyimli birine ihtiyaçları var.Kenan Köpeği

  Kenan köpeği parkta
Modern Kenan ırkının ataları vahşiyken, hayatta kalmaları tetikte olmalarına bağlıydı.

İsrail'in ulusal köpeği, Kenan Köpeği , kökenlerini eski Pariah ırkına kadar izler. 1930'larda, türün modern kurucuları, eski bir türü yeniden yaratmak için vahşi Pariah köpeklerini ele geçirdi. Yeterince çok yönlü olmaları gerekiyordu sürüye ve çiftlik hayvanlarını korumanın yanı sıra keskin bir işitme ve koku alma duyusunun yanı sıra vahşi tip bir kendini koruma içgüdüsü gerektiren birçok askeri tarzda hizmet görevini yerine getirir.

Gardiyan, mayın dedektörü, mesaj taşıyıcı ve Kızıl Haç yardımcısı olarak kullanılan Kenan Köpekleri, İsrail'in savaş zamanlarında etkili olmuştur. Kenan Köpekleri eğitilebilir çünkü komutları çabuk öğrenirler ama Cevap verme istekliliğinden yoksun oldukları için zorlayıcıdırlar. komutlar durumlarına bağlı olarak güvenilir bir şekilde . Teklif edilebilir köpekler değillerdir, ancak kısa, pozitif motivasyonlu günlük eğitim seansları ve diğer insanlarla ve durumlarla büyük ölçüde sosyalleşme ile eğitilirlerse, sadık aile arkadaşları olabilirler.

Son düşünceler

Köpekleri eğitmesi kolay ya da zor olarak kategorize etmeye çalışsak da, gerçek daha karmaşıktır. Genel olarak, eğitilmesi zor kabul edilen köpekler, kendileri için düşündükleri için çok teklif edilebilir değildir. Kendi başlarına avlanmak, uzaktaki hayvan sürülerini izlemek veya yırtıcılardan korumak için yetiştirilen ırkların kendi adlarına düşünebilmeleri gerekiyordu. Bu özellikler için seçici yetiştirme nesilleri, ırkları bugün olduğu gibi yarattı ve bu içgüdülere saygı duymalıyız.

husky karışımı ırkları

Yeni bir aile üyesi olarak bir köpek yavrusu eve getirmek asla ani bir karar olmamalıdır. Yavru köpeğinizden ne bekleyeceğinize ve neyle yaşayamayacağınıza karar verin. Irklar içinde hala bireysel farklılıklar olduğunu kabul edin. Yeni yavru köpeğiniz evde yıkanır ve sandık eğitimi alır almaz sosyalleşin ve temel itaat komutlarına başlayın. Övgü ve ödüllerle antrenman yapın ve yeni en iyi arkadaşınız yolunu öğrenirken sabırlı olun. Köpeğiniz her gün size meydan okuyabilir. Onu insanlarla ve günlük durumlarla iyice sosyalleştirin. Onu her gün, yavruluktan yetişkinliğe kadar kısa, eğlenceli seanslarla eğitin ve zor olan güzel olabilir.Yorumlar