Köpekler Kereviz Yiyebilir mi?

Köpekler Kereviz Yiyebilir mi?

İnsanlar için sağlıklı beslenmeye bu kadar önem verildiğinde, birçok evcil hayvan ebeveyninin neden köpeklerini ekstra besleyici ısırıklarla beslemek istediğini anlamak kolaydır.

Ancak güvenli ve iyilik dolu, köpek dostu bir atıştırmalık arıyorsanız ne seçmelisiniz? Belki kendinizi internette gezinirken bulursunuz meyve ve yerel süpermarketin sebze reyonunda ve neye ulaşacağımı merak ediyorum.Peki kereviz nasıl olur? Sonuçta kereviz insanlar için besleyicidir, peki köpekler kereviz yiyebilir mi?

İçindekiler
  1. Kereviz Köpekler İçin Güvenli mi?
  2. Kerevizin Köpekler İçin Faydaları Nelerdir?
  3. Köpeğinizin Kerevizini Beslemenin Potansiyel Riskleri Nelerdir?
  4. Köpeğimin Risklerini Nasıl Önleyebilirim?
  5. Bir Köpek Ne Kadar Kereviz Yiyebilir?
  6. Bir Köpek Kereviz Ne Sıklıkta Yiyebilir?
  7. Sıkça Sorulan Sorular
  8. Son düşünceler

Kereviz Köpekler İçin Güvenli mi?

Evet, kereviz köpekleri beslemek için çoğunlukla güvenlidir ve aynı zamanda bazı besinsel faydaları da vardır. Köpeğiniz için toksik hiçbir şey içermez ancak bu tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez. Köpeğinizin kerevizini beslemenin, kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gereken birkaç riski vardır. .

Kerevizin Köpekler İçin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin çoğunlukla sudan oluştuğunu düşünebilirsiniz ve haklısınız. Ancak bu sizin (ve tüylü arkadaşınız) için iyi olmadığı anlamına gelmez. Kereviz düşük kalorili ve yağlı olduğundan dört ayaklı arkadaşınız için suçluluk duymadan mükemmel bir atıştırmalıktır. Pek çok ikram kilo alımına neden olabilir ve tombul evcil hayvanlar, diyabet, kalp ve eklem hastalıkları gibi durumlara yakalanma riskiyle daha fazla karşı karşıyadır. Bu nedenle kereviz gibi günahsız bir alternatif seçmek, köpeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.Kereviz dolu köpeğinizin kakasını sağlıklı tutmak için lif ve uygun bağırsak fonksiyonunu koruyun. Aynı zamanda vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve bitkisel besinler de dahil olmak üzere geniş bir besin yelpazesi içerir. Antioksidanlar ve bitkisel besinler, köpeğinizin organları ve kan damarlarında doğal bir antiinflamatuar etkiye sahiptir. – oldukça zekice, değil mi?

tenis topu neden yeşildir

Köpek ebeveynleri olarak özellikle farkında olduğumuz bir şey var, o da köpek nefesi. Ağız kokusu diş ve diş eti hastalığının belirtilerinden biridir ve göz ardı edilmemelidir. Kerevizin gevrek dokusunun ek bir faydası vardır: plağın bir kısmını ovalayarak köpeğinizin dişleri . Yani diş fırçalama ve diğer evde diş bakımının yanı sıra kereviz, köpeğinizin inci beyazlarının daha uzun süre sağlıklı görünmesini ve kokmasını sağlayabilir.

Köpeğinizin Kerevizini Beslemenin Potansiyel Riskleri Nelerdir?

  Köpekler İçin Yeşil Kereviz

BEN kerevizi köpeğinize vermeden önce yıkamanız önemlidir. kimyasallarla işlenmiş pestisitler veya herbisitler gibi . Tabii bu riski tamamen ortadan kaldırmak için organik kerevizi de tercih edebilirsiniz.veterinerin bahis alerjisi ve yulaf ezmesi arasındaki fark

Kerevizin kendisiyle ilişkili olmayan bir diğer risk ise baharatlar ve diğer bileşenlerdir. Yüksek tuz seviyeleri köpeğiniz için iyi değildir ve biber ve diğer baharatlar midesini tahriş edebilir. Aynı şekilde, kereviz içeren bir tabakta bulunabilecek sarımsak veya soğan gibi malzemeler de köpekler için zehirlidir, bu nedenle kerevizi kendi başına vermeye devam etmek en iyisidir.

Sert ve lifli yapısı nedeniyle, kereviz ağza sıkışabilir veya boğaza takılabilir, bu da boğulma tehlikesi yaratabilir. Daha büyük miktarlar ayrıca yemek borusu, mide veya bağırsaklarda tıkanmalara neden olabilir. Lifli kereviz ipleri de köpeğinizin dişleri arasına sıkışarak ağrıya neden olabilir ve bakterileri çekebilir.

Kereviz Çok fazla sodyum içerir ve yüksek sodyumlu bir diyet böbrek problemleriyle ilişkilendirilebilir. ve aşırı durumlarda tuz zehirlenmesi. Kerevizdeki seviyelerin zararlı olması pek mümkün değildir, ancak çok sık vermediğiniz veya ilave baharatlar kullanmadığınız sürece.Köpeğimin Risklerini Nasıl Önleyebilirim?

Köpeğinizi kerevizle beslerken güvende tutmanın en iyi yolu, organik kereviz kullanmak veya herhangi bir kimyasal maddeyi çıkarmak için önce onu iyice yıkamaktır. Sade kerevizi herhangi bir baharat eklemeden beslemelisiniz. Boğulma riskini önlemek için, tüm yaprakları çıkarın ve kereviz parçalarının küçük olduğundan ve mümkünse tellerinin çıkarıldığından emin olun. Son olarak, köpeğinize çok fazla kereviz vermemelisiniz ya da çok sık vermemelisiniz çünkü tuzu oldukça yüksektir.

Bir Köpek Ne Kadar Kereviz Yiyebilir?

Köpeğinizi yeni bir yiyecekle tanıştırdığınızda küçük başlamalısınız. Bunun nedeni, herhangi bir yeni yiyeceğin köpeğinizin hastalanmasına veya ishal olmasına neden olabilmesidir. Yani köpeğinize daha önce kereviz yememişse, başlangıçta küçük tırnağınızdan büyük olmayan küçük bir parça vermelisiniz. Gaz, kusma veya ishal gibi belirtilere dikkat edin ve birkaç gün boyunca her şey yolunda görünüyorsa, onlara biraz daha fazlasını verebilirsin. Ancak genel olarak küçük resminizin boyutundaki dört veya beş parça porsiyon başına fazlasıyla yeterlidir.

Bir Köpek Kereviz Ne Sıklıkta Yiyebilir?

  Kadın kereviz doğrarken köpeğin burnu kesme tahtasında
Köpeğinizi çok fazla kerevizle beslerseniz, beslenme dengesini ve besin eksikliklerini bozma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kerevizi yalnızca ara sıra vermek en iyisidir ve kesinlikle haftada bir defadan fazla vermemek gerekir. Bu sadece yüksek tuz içeriğinden kaynaklanmıyor. Bunun nedeni aynı zamanda köpeğinizin beslenme açısından dengeli köpek mamasının beslenmesinin temel dayanağı olması gerektiğidir. Temel kural, ödül mamalarının ve ikramların köpeğinizin kalori alımının yalnızca yüzde onunu oluşturması gerektiğidir. yani yüzde doksanı normal köpek mamasıdır. Bu, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerin doğru dengesini almalarını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir köpek kereviz yerse ne olur?

Köpeğiniz yanlışlıkla kereviz yerse paniğe kapılmayın. Onlara herhangi bir zarar vermesi pek olası değil. İyice çiğnedilerse ve herhangi bir boğulma belirtisi göstermedilerse, bunun bağırsaklarında bir tıkanmaya neden olması pek olası değildir ve tek seferlik olarak tuz içeriğinin sorun teşkil etmemesi gerekir.Malısın her ihtimale karşı, yedikten sonraki birkaç gün boyunca mide rahatsızlığı belirtilerine dikkat edin ve endişeleniyorsanız veterinerinizle iletişime geçin. Ancak pişmiş yemeğin bir parçası olarak kereviz yerse, diğer bileşenlerin toksik olmadığını kontrol edin . Sarımsak, soğan veya diğer zehirli yiyecekleri yemiş olma ihtimalleri varsa, vakit kaybetmeden veterinerinizi aramalısınız.

Köpekler için ne kadar kereviz güvenlidir?

Kereviz tuz bakımından nispeten yüksektir, bu nedenle uzun vadede köpeğinize çok sık ilaç vermemek en iyisidir. . Bununla birlikte, eğer köpeğiniz bir defada yanlışlıkla büyük miktarda yemek yerse, bunun bir sorun yaratması pek olası değildir. Genel bir kural olarak, haftada bir kereden fazla olmamak üzere dört veya beş küçük parça kereviz vermeye devam etmelisiniz. Eğer köpeğiniz kereviz yemeye alışık değilse, ona çok daha az miktarda kereviz vererek başlamalısınız.

Kereviz köpeklerde ishal yapar mı?

Her köpek farklıdır ve bağırsakları özellikle hassas olanlarda kereviz yedikten sonra ishal gelişebilir. Çok sindirilebilir değildir, yani çok fazla verirseniz köpeğinizin sindirimi zor olabilir ve bağırsakları ağırlaştırmak . Köpeğiniz kereviz yedikten sonra kusmaya başlarsa, kerevizin bağırsakta bir tıkanıklık oluşturması ihtimaline karşı veterinerinizle konuşmanız faydalı olacaktır.

pitbull hangi köpeklerin karışımı

Son düşünceler

Kerevizin hem bize hem de köpek dostlarımıza pek çok faydası vardır. Ancak köpeğinizi kerevizle beslemenin bazı ufak riskleri de vardır. Köpeğinize kereviz vermeden önce bu yönergeleri takip etmek, minimum riskle sağlıklı atıştırmalıkların tadını çıkarmalarına yardımcı olacaktır. Çok sayıda mükemmel var taze köpek maması Piyasadaki seçenekler ve sahiplerin yavrularına lezzetli, sağlıklı beslenme sunmak için birçok seçeneği var.Yorumlar