Westie Vs. Maltaca: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Westie Vs. Maltaca: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

West Highland White Terrier ve Maltese, birinin ipeksi pürüzsüz kilitleri olmasına ve diğeri biraz daha pis olmasına rağmen benzer görünümlü köpeklerdir. Peki ya kişilikleri? Biri çok tatlı bir köpek, diğeri çılgın bir çocuk. Çok farklı kişilikleri vardır, bu da aralarında seçim yapmayı diğer ırklardan çok daha kolay hale getirebilir.

Bir sonraki evcil hayvanınızın hangi küçük yavru olması gerektiğini merak ediyorsanız, bu kılavuz mutlaka okunmalıdır. Tarihlerini ve bugün kişiliklerini nasıl etkilediğini ele alacağız. Ek olarak, tımar, beslenme, egzersiz farklılıkları ve çok daha fazlasına dalıyoruz.Her ikisi de Amerika'daki aileler arasında popülerdir, ancak farklı türde ailelere ihtiyaçları vardır. Peki, kimin kim olduğunu öğrenmek ister misiniz? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Irk Karşılaştırması

Westie

 • Yükseklik 10-11 inç
 • Ağırlık 15-20 Pound
 • Mizaç Mutlu, sadık, eğlenceli
 • Enerji Ilıman
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 13-15 Yaş
 • köpek fiyatları 800 $ ve Üzeri

Maltaca • Yükseklik 7-9 inç
 • Ağırlık 7 Pound'un Altında
 • Mizaç Nazik, oyuncu, çekici
 • Enerji Ilıman
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 2.000 $ ve Üzeri

İçindekilerIrk Tarihi

Bir köpeğin cins tarihini araştırmak, sizin için doğru cins olup olmadığını belirlemenin en önemli kısımlarından biridir. Bir aile evcil hayvanı olarak nasıl olacakları hakkında size çok şey söyleyebilir ve neden oldukları gibi olduklarını açıklayabilir. Öyleyse, Westie ve Malta tarihinin nasıl karşılaştırıldığını görelim.

West Highland Beyaz Teriyer

Westie gülümsüyor ve yeşil çocuk havuzunun yanında oturuyor.

Westies, kuzeybatı İskoçya'dan gelen popüler bir safkandır.bu West Highland Beyaz Teriyer mütevazi başlangıçlardan gelen bir dünya köpeğidir. Tam tarihi bilinmiyor çünkü iyi belgelenmedi. Ama bildiğimiz şey, onun çiftçilerin yarattığı birçok İskoç Teriyerinden biri olduğu. zararlıları çiftliklerinden yok etmek için . İskoçya'nın kuzeybatı kesiminden geldiğine inanılıyor. Poltalloch malikanesi, küçük beyaz teriyerlerin üremesini belgeledi, bu yüzden muhtemelen orada ortaya çıktılar.

Westies ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında İskoç köpek gösterilerinde ortaya çıktı. Amerika'ya ilk kez 20. yüzyılın başlarında geldiklerine ve ilk olarak 1906'da AKC halkasında gösterildiklerine inanılıyor.şu anda 42.Amerika'nın en popüler cinsi. İşçi sınıfı bir köpek olmasına rağmen, Whoopi Goldberg, Alfred Hitchcock ve Düşes Kate Middleton da dahil olmak üzere birçok ünlüyü ve kraliyet ailesini büyüledi.

Maltaca

Kanepede uzanmış sevimli beyaz köpek

Maltalılar, kucak köpeği olarak yetiştirildikleri için inanılmaz derecede nazik olmaları ile bilinirler.Malta'nın kökeni daha egzotik yerlere, yani Malta'ya kadar uzanır. Tarihi de biraz kafa karıştırıcı olsa da, birçok tarihçi onun İtalya'dan geldiğine inanıyor. Onun eski bir cins olduğunu ve kraliyet ailesi arasında popüler olduğunu biliyoruz.MÖ 3500'e kadarMısırlılar düşündü Malta iyileştirici güçleri olan kutsal yavrulardı, bu yüzden onlara taptılar ve mezarlar yaptılar.

Ne yazık ki, yetiştiriciler onları bir sincap boyutunda yetiştirmeye çalışarak Malta soyunu neredeyse yok etti. Neyse ki Çinli meraklılar, benzer oyuncak ırkları ile karıştırarak cinsi restore ettiler. Kurtarılan cins İngiltere'ye gönderildi ve bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz Malta'ya restore edildi. Malta, Westie'den biraz daha popüler. O şu anda olarak sıralanıyor37incien popüler köpek türüAmerikada.

Görünüm

West Highland Beyaz Teriyer Vs. Malta Görünümü

Westie ve Maltese, ayırt edilmesi kolay olsa da benzer görünümlü köpeklerdir.

buWestie, iki ırktan daha büyük olanıdır., ve o küçük boy bir köpek olarak kabul edilir. Pençeden omzuna kadar 10 ila 11 inç boyunda ölçer. Ve 15 ila 20 kilo ağırlığında. Maltalılar oyuncak büyüklüğünde köpeklerdir. 7 ila 9 inç boyunda ve 7 kilodan fazla değil. Yani, şımarık bir köpek arıyorsanız, Malta sizin için en iyi yavrudur.Westie, yüzünde her zaman parlak bir gülümseme olan, arsız ve meraklı görünümlü bir adamdır. Ufak, sivri uçlu, birbirinden tilki gibi görünen kulakları var. Westie küçük olabilir ama vücudu ve bacakları sağlam ve güçlü. Diğer taraftan,Malta zarif görünümlü bir köpektirkim daha zarif özelliklere sahip. Kulakları yüzünün yanına düşüyor ama tüylerle kaplı olduğundan görünmüyorlar.

Westie ve Maltalılarikisi de beyaz renkli köpekler,genellikle cins karışıklığının başladığı yer burasıdır. Ancak çok farklı kürk tipleri vardır. Westie, sert bir dış kaplamaya ve yumuşak bir astara sahip çift kaplamalı bir cinstir. Malta tek kaplamalı bir cinstir (astarsızdır) ve saçları yumuşak, ipeksi ve doğal olarak yere düşer. Malta dili hipoalerjenik bir köpek ırkı , bu da alerjisi olanlar için daha kolay olduğu anlamına gelir. Ancak hiçbir köpek tamamen hipoalerjenik değildir.

Mizaç

West Highland Beyaz Teriyer Vs. Malta Mizaç

Westie ve Maltalıların kişilikleri benzerlerinden daha farklıdır.

Ailelerin köpek ırkları arasında seçim yapmasına yardımcı olan şey genellikle farklılıklardır. Ama önce benzerlikleri kontrol edelim. İkisi de küçük köpekler olduğundan, minik bedenlerinde tonlarca kişilik bekleyebilirsiniz. Dikkat çekiyorlar ve anlamalarını bekleyebilirsiniz.Onlaraileleriyle hem sevecen hem sevecen. İkisi de en sevdikleri insanlara tapan tatlı turtalardır. Bu aşk ayrılık kaygısına yol açabilir, bu nedenle aileleri günün büyük bir bölümünde yanında olmalıdır. Uzun saatler çalışıyorsanız, bu adamların hiçbiri size göre değil. Westie harika bir seyahat arkadaşı olabilir, ancak Maltalılar kesinlikle ev konforunu tercih ediyor.

Hem kibar hem de arkadaş canlısı köpeklerdir. Ancak Malta, sevgisini yabancılara veya diğer bilinmeyen hayvanlara yaymaz. Uygun eğitim olmadan,Maltalılar dik başlı ve mesafeli bir köpek olabilirkim havlayacak, yabancıları korkutup kaçıracak. Westie, herkesi ve tanıştığı her şeyi (belli ki kemirgenler hariç!) sevmesi bakımından tamamen farklıdır. Aileniz sosyal ve cana yakınsa, Westie daha iyi bir seçim yapabilir.

Westie, ikisinin daha enerjik olanıdır ve doyurulması ve yakılması gereken fasulyelerle doludur. buWestie bir kucak köpeğinden başka bir şey değil. Ve sonra harika bir kucak köpeği yapan Maltalı var - o orijinallerden biri! Maltalılar da eğlencelidir. Ama bütün gün oynamakla daha az ilgileniyor ve sizi şımartmak için kucağınıza yatmakla daha çok ilgileniyor.Hem arkadaş canlısı hem de hoşlar ve ikisi de hem çocuklarla hem de yetişkinlerle iyi anlaşıyor. buMalta'nın kişiliğine karşı mesafeli bir yanı var. Ancak ikramlar ve nazik övgülerle yabancılar tarafından çabucak kazanılır. Westie süper arkadaş canlısıdır ve göbek masajı için mutlu bir şekilde yuvarlanır ve onu rahatsız edecek herkesle oynar. Her ikisi de ziyaretçilere havlarken harika bekçilerdir, bu yüzden sessiz komutunu öğrenmek isteyebilirsiniz.

Malta, ırkların daha ciddi olanıdır veWestie en aptalıdır. Westie ilgi odağı olmayı sever ve palyaço tuhaflıklarıyla herkesi eğlendirecek. Maltalı da aynı derecede eğlenceli olsa da, o kadar sakar veya aptal değil. Bu adamın koruması gereken yetişkin bir itibarı var, bilmiyor musun! Bu, Maltalıları çılgın Westie'ye kıyasla evde daha soğuk hale getirebilir.

Egzersiz yapmak

West Highland Beyaz Teriyer Vs. Malta Egzersizi

Westie ve Maltese, egzersiz ihtiyaçları konusunda farklıdır.

Maltalılar, onları mutlu etmek için günde sadece iki kısa yürüyüşe ihtiyaç duyar. Küçük bacakları çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz ve evde oyuncak bacaklarını yeterince dışarı çıkarmak için bol bol oyun oynamanın tadını çıkarırlar. Westie, enerjik çekirdekleri yakmak için her gün yaklaşık 45 dakika yoğun egzersize ihtiyaç duyar.Maltalılar çoğu gün aynı blokta yürümekten mutlu olur. Egzersizleri daha çok yeni kokuları deneyimlemek, bacakları germek ve çiş molaları ile ilgilidir. Buna karşılık,Westie'nin çeşitli bir egzersiz rejimine ihtiyacı varilgilerini ve enerjilerini canlı tutmak için. Çok çeviktirler ve zevk aldığınız herhangi bir sporu seve seve yapacaklardır. Westie'nizin sıkılmasına izin verirseniz, yaramazlık yapar.

Westie'nin çok yüksek bir av sürüşü var, bu da kamusal alanlarda tasmasını bırakmaması gerektiği anlamına geliyor. Diğer tarafda,Maltalılar özellikle yüksek av sürüşlerine sahip değil. Bununla birlikte, yırtıcı kuşlar bazı oyuncak köpekleri aldığından, küçük yavruların halka açık yerlerde veya hatta bahçenizde yalnız kalmasına izin verirken dikkatli olmalısınız! Diğer köpekler de onlar için fazla başıboş olabilir.

Eğitim

West Highland Beyaz Teriyer Vs. Malta Eğitimi

Westie ve Maltalıların eğitim ihtiyaçları da biraz farklıdır.

Westie her zaman yeni parti numaralarını öğrenmeye ve efendisini memnun etmeye hazırdır. Bu onları eğitmek için nispeten basit hale getirir, bu yüzden biriçin en iyi seçim ilk kez sahipler. Antrenmana erkenden başlayın ve Westie'yi onları motive eden şeylerle, genellikle ikramlar, oyuncaklarla ödüllendirin.veövgü.

Malta, biraz diva gibi olabilen dikbaşlı bir köpektir. Bu, eğitimi zorlaştırabilir veyeni köpek sahipleri için kolay bir yolculuk değil. Bu yavruyu eğitmenin püf noktası, eğitim seanslarını kısa, tatlı ve eğlenceli tutmaktır. Ayrıca yavru köpek bakışlarına karşı koymanız ve küçük oldukları için yaramaz davranışlardan kurtulmalarına izin vermemeniz gerekir. Aksi takdirde, olarak bilinen bir şey geliştireceklerdir. 'küçük köpek sendromu.'

Sosyalleşme en önemli konulardan biridir. eğitimin yönleriher iki köpek için. Onlara etraflarındaki dünyayla, özellikle de diğer köpeklerle, insanlarla ve yeni durumlarla nasıl etkileşime gireceklerini öğretir. Bunu doğru yapmak, yavrularınızı kibar bir köpeğe dönüştürebilir. Ancak yetersiz sosyalleşme, kendine güvenmeyen ve endişeli bir köpek yaratabilir. Her ikisini de erken yaşlardan itibaren mümkün olduğunca çok sayıda yeni köpek ve durumla karıştırın.

Sandık eğitimi bir zorunlulukturhem Westie hem de Maltalılar için. Her ikisi de ayrılık kaygısına eğilimli eşit derecede hassas köpeklerdir. Sandık eğitimi hakkında bilgi edindiğinizden ve yatırım yaptığınızdan emin olun. ayrılık kaygısı olan köpekler için mükemmel bir sandık . Onlara doğal olarak can atacakları güvenceyi verecek ve aynı zamanda sıkıldıklarında ve yalnız olduklarında değerli eşyalarınıza kavuşamayacakları anlamına geliyor.

Sağlık

Westie Vs. Malta Sağlığı

Westie ve Maltese, çift haneli olmaları beklenen nispeten sağlıklı köpek ırklarıdır.

Tüm safkan köpek ırkları gibi, Westie ve Malta köpekleri de kendi soylarından geçerken belirli sağlık koşullarına karşı hassastırlar. En iyi arkadaşınızın sağlığına dikkat etmek en büyük sorumluluklarınızdan biridir. Öyleyse, kendinizi fark etmeniz gereken sağlık sorunlarına bir göz atalım.

kalça displazisi Westie soyundaki en yaygın sorunlardan biridir, bu nedenle tüm saygın yetiştiriciler ebeveynlerinin kalça puanlarını değerlendirmelidir.

Westie armadillo sendromuNadir ama Westies'e özgüdür. Tüm vücutta maya enfeksiyonlarına neden olur ve yaşam kaliteleri düşüktür. Westies ayrıca zayıf göz sağlığına eğilimlidir ve en yaygın endişeler glokom ve keratokonjonktivit sicca'dır.

patella çıkığı küçük köpek ırkları arasında nispeten yaygındır ve hem Westie hem de Maltalılar buna eğilimlidir. Yüzen bir diz kapağı buna neden olur ve tedavi edilmezse hareketliliklerini azaltabilir. Araştırma için bir diğer ortak koşul ise beyaz çalkalayıcı köpek sendromu . Nadir birkalıtsal sinir sistemi bozukluğu. Neyse ki, bunu ilaçla yönetebilirsiniz.

Yukarıdaki paylaşılan endişelere ek olarak, Maltalılar için test edilmelidir.çeşitli kalp problemleri. Patent duktus arteriozus, ana kalp sorunudur ve kalbin doğuştan gelen bir kusurudur. Yavru geliştikçe kendi kendine çözülebilir, ancak çoğu zaman ciddi ise ameliyat gerekir.

Gerekli olmamasına rağmen, yetiştiricilerin Malta dillerini test etmeleri önerilir. gibi konjenital karaciğer sorunları karaciğer şantı çünkü bu cinste vakalar ortalamadan daha yüksektir.

Beslenme

Westie Vs. Malta Beslenmesi

Maltalılar Westie'den daha az yiyecek çünkü o daha küçük.

Maltalılar, Westie için 1 ve 1 1/2 bardakla karşılaştırıldığında, tipik olarak günde 1/2 ila 1 fincan kuru mama yiyecektir. Köpeğinizi asla serbest beslemeyin çünkü bu adamlar izin verilirse aşırı şımartacaklar. Onları beslediğiniz miktar, boyutlarına, yaşlarına ve enerji seviyelerine bağlı olacaktır. Aşırı beslemeyi önlemek için paket talimatlarını izlediğinizden emin olun.

Onları mama taneleriyle beslemeyi seçerseniz, bir taneye ihtiyaçları vardır. küçük ırklar için özel olarak tasarlanmıştır . Maltalılar ayrıca oyuncak ırkları için tasarlanmış mama seçeneğine de sahiptir. Asla kalitesiz yiyeceklerden tasarruf etmeye çalışmayın. Yavrularınızın beslenme ihtiyaçlarını karşılamayacaktır ve uzun vadede veteriner faturalarına daha fazla para harcayabilirsiniz. Yaşa uygun mama tanesi, bu köpeklerin her ikisi için de temel bir beslenme ihtiyacıdır.

tımar

Westie Vs. Malta Bakımı

Westie ve Malta'nın çok farklı bakım rejimleri vardır, bu da bazı aileler için belirleyici bir faktör olabilir.

Westie'nin sert dış kaplamasına nüfuz etmesi ve paslanmayı önlemesi için haftada bir iğneli fırça ile fırçalanması gerekir. Maltalılar, matlaşmayı azaltmak için günlük tarak fırçalamaya ihtiyaç duyan uzun, ipeksi saçlara sahiptir. bu Malta'nın bakım rejimi çok daha talepkardır.

Köpeğinizin saçını oyuncak ayı kesimiyle kısa tutmayı seçerseniz, muhtemelen profesyonel bir bakıcıya ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak her iki cinsin de geleneksel paltolarını kullanmayı seçerseniz, güvenilir bir bakıcı bulmanın avantajlarından yararlanın . Westie'nin çok sevilen dokusunu korumak için saçının çıkarılması gerekiyor. Ve Maltalılar, zaman alıcı ve zor olabilen mükemmel tımar gerektirir.

Malta'nın zar zor dökülen tek bir katı var, yani hafif alerjisi olanlar için daha uygundur. Westie, tüm yıl boyunca orta düzeyde bir saç dökücüdür, yani alerjisi olanlar için uygun değildir. Bu beyaz köpeklerin her ikisi de çirkin olabilen kaplama lekelenmesine eğilimlidir. Bu nedenle, bu lekeleri çıkarmanın en uygun yolu hakkında veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun.

köpek fiyatları

Westie Vs. Malta Yavrusu Fiyatları

Maltalı bir yavrunun başlangıç ​​fiyatı Westie'den daha yüksektir.

Sorumlu bir Westie yetiştiricisi, köpeğini genellikle 800 dolardan başlayan fiyatlarla, Maltalı bir yavruya kıyasla 2.000 dolardan başlar. Ancak, bir Malta şovu arıyorsanız, 4.000 ila 10.000 ABD Doları arasında herhangi bir yerde ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Bu bir gösteriden çok daha fazlası Westie.

Bir köpeği bundan çok daha düşük (veya çok daha yüksek!) bulursanız, bu yetiştiricinin sorumsuz olduğunun bir işaretidir. Ve muhtemelen köpek sağlığından ziyade sadece kârla ilgileniyorlar. Sorumsuz yetiştiriciler, yavru değirmenleri ve evcil hayvan dükkanları, sağlıklı yavrular üretmek veya satın almak için nadiren ellerinden geleni yaparlar, bu yüzden lütfen onlardan kaçının. buMalta ırkı özellikle sömürüye eğilimlidiryavru değirmenleri tarafından, bu yüzden yetiştiricinizi onlara taahhütte bulunmadan önce araştırmanız gerekir.

Bu yavrulardan herhangi birini kurtarma barınaklarında bulabilirseniz, evlat edinme maliyetleri bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın almaktan çok daha düşük olma eğilimindedir.

Son düşünceler

West Highland White Terrier ve Malta, dünya çapında birçok köpek severin kalbini kazanmış muhteşem beyaz köpek ırklarıdır. Ve cins karşılaştırma kılavuzumuzu okuduktan sonra, muhtemelen nedenini anlayabilirsiniz! Benzer olduklarından daha farklılar, bu da aralarında seçim yapmaya çalışırken harika. Bir karar vermeden önce, ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden emin olun. Ama hangi beyaz yavruyu seçerseniz seçin, kesinlikle küçük bir en iyi arkadaş bulacaksınız!

Yorumlar