Sokak Köpekleri: Sokak Köpeklerine Nasıl Yardım Edilir ve Başa Çıkılır

Sokak Köpekleri: Sokak Köpeklerine Nasıl Yardım Edilir ve Başa Çıkılır

Yani, bir gün yolun kenarında sefil görünümlü bir köpek gördüğünüzde arabanızla ilerliyorsunuz. Yalnız ve dehşet içinde. Belki biri onu terk etti? Hayvanları seven çoğu insan bu senaryoya aşinadır, ancak başıboş bir köpeğe rastlarsanız ne yapmalısınız?

Bu yazıda, başıboş bir köpeğe nasıl güvenli ve etkili yardım sağlayabileceğinizi açıklıyoruz. Ayrıca, tek başına saldırgan bir köpek veya bir sürü kızgın başıboş hayvanla karşı karşıya kalırsanız ne yapmanız gerektiği konusunda size bazı önemli tavsiyeler vereceğiz.Pek çok köpek gerçekten başıboş değildir, ancak korktukları ve Dört Temmuz gibi gürültülü bir tatile kaçtıkları için kaybolan birinin en iyi arkadaşı olabilir. veya Cadılar Bayramı .

Önce güvenlik

Her şeyden önce, söz konusu insan veya hayvan olsun, herhangi bir kurtarmanın altın kuralı, kendinizi güvende tutmaktır. Sen de yaralandıysan köpeğe yardım edemezsin!Bu nedenle, araç kullanıyorsanız, aracınızı yol kenarına çekip park etmenin sizin için güvenli ve yasal olduğundan emin olun. Kontağı kapatın ve park freninizi çekin.Başıboş bir köpeğin büyük olasılıkla korktuğunu ve hasta veya yaralı olabileceğini unutmayın. Bu, köpeğin beklenmedik şekilde davranabileceği anlamına gelir. Köpeği korkutmamak için tüm hareketlerinizi yavaş ve sessiz tutun ya da otobana sıçrayarak bir kazaya neden olabilir.

Ayrıca korkmuş bir köpek tehlikeli olabilir. Sonuçta, bu hayvanın nasıl başıboş olduğunu bilmiyorsunuz. Köpek geçmişte kötü muamele görmüş olabilir, bu yüzden artık insanların etrafında olmayı bir dayakla ilişkilendiriyor. Köpek tehditkâr görünüyorsa, arabanızda kalın ve ona yaklaşmayın.Yürürken derin bir deliğe düşmüş, buzlu bir gölde mahsur kalmış veya suda hapsolmuş bir köpeğe rastlarsanız, zorunlu yapabileceğinden emin ol güvenli bir şekilde hayvanı kurtar. Birçok insanın tuzağa düşürülmüş kurtarmaya çalışırken öldü köpekler, öyleyse bir istatistik haline gelmeyin; güvende kal.

Hayvan Kontrolünü Ara

Başka bir şey yapmadan önce profesyonel yardım çağırın. Bir şehir veya kasabadaysanız, yerel hayvan kontrol kurumunu arayın. Taşrada iseniz, polisi arayın.

Bir kimlik etiketi taksa bile, köpeğin yaralı olup olmadığına bakmaksızın yardım istemelisiniz. Sevk görevlisine telefon numaranızı verin ve yardımın gelmesi için ne kadar bekleyeceğinize dair bir tahmin isteyin. Yol adlarını, yer işaretlerini veya mil işaretlerini kullanarak köpeğin tam yerini vermeye çalışın.Mümkünse, yardım gelene kadar köpeği izleyebilmek için bulunduğunuz yerde kalın.

Köpeği Güvenle Yakala

Köpek nispeten sakinse, kaçmaması veya yola çıkmaması için onu kontrol altına almanız gerekir.

Köpeğe yaklaşırken dikkatli olun. Unutma, başıboş olanı yakalayacak kadar yaklaşırsan, ısırılmaya veya çizilmeye karşı savunmasız olacaksın. Sokak köpeklerine büyük olasılıkla aşı yapılmaz ve ısırırsanız kuduz gibi ciddi bir hastalığa yakalanabilirsiniz.

Köpeğe doğru ilerlerken sesini alçak ve alçak tut. Köpeği rahatlatın ve yavaş hareket edin. Arabada yiyecek varsa köpeği kendine çekmek için kullanabilirsin. Başıboşsa, büyük olasılıkla açtır.Tasmanız yoksa yaratıcı olmanız ve bir kemer, kravat veya bir parça ipten bir tasma yapmanız gerekir. Köpeğin kayışını tutamıyorsanız veya onu başka bir şekilde tutamıyorsanız, yaralıysa ve hâlâ yoldaysa, trafiği hayvandan uzaklaştırmaya çalışın.

Polisi uyarmak için cep telefonunuzu kullanın. Yerel bir otoyol görevlisi veya hayvan kontrol temsilcisi size yardımcı olmaya gelecektir. Hayvan kontrolünün hemen yanınızda olacağından eminseniz, köpeği arabanıza binmeye ikna etmeye çalışın. Gerekirse onu cezbetmek için yiyecek kullanın.

Arabanın kapısını kapatın ve yardım için bekleyin. Arabanızdaki köpeği dizginlemeden sürmeye çalışmayın. Nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz ve paniğe kapılıp agresifleşebilir.

Ulaşım

Köpeği yardım beklemeden güvenli bir şekilde taşıyabiliyorsanız, onu en yakın hayvan barınağına götürün.Köpeği tutmayı planlıyorsanız ve onu eve götürmeye karar verirseniz, zorunlu yine de hayvan kontrolüne haber verin. Onlara köpeği nerede bulduğunuzu ve tedavi için veteriner hastanesine götürmeniz gerekip gerekmediğini söylemeyi unutmayın.

Sahibini Bulmak

Köpeği eve götürürseniz, hayvanın sahibini bulmak için her türlü çabayı göstermelisiniz.

Köpek tasma takıyorsa, sahibinin ayrıntıları orada gösterilecek, böylece onlarla hemen iletişime geçebilirsiniz.Tasma etiketi yoksa, köpek mikroçipli olabilir. Bir veterinerden, hayvana çip implante edilip edilmediğini görmek için köpeği taramasını isteyin. Çip numarasını aldıktan sonra, sahibine köpeğin bulunduğunu bildirecek olan izleme hizmeti sağlayıcısıyla iletişime geçebilirsiniz.

Her şey başarısız olursa, yerel gazetenize veya Craigslist gibi sitelere çevrimiçi bir ilan verebilirsiniz. Köpeğin birkaç fotoğrafını da çekin ve yerel veteriner kliniklerinden kabul alanlarında bir 'bulundu' uyarısı göstermelerini isteyin. Yerel evcil hayvan dükkanlarında, başıboşların resimlerini iletişim bilgilerinizle birlikte gönderebileceğiniz bir duyuru panosu da olacaktır.

Evcil Hayvanlarınızı ve Ailenizi Korumak

Fakir, terk edilmiş bir köpeğe yardım etmeye istekli olsanız da, kendi evcil hayvanlarınızın refahını da düşünmelisiniz.

Diğer hayvanlarınızı sokak köpeğinden tamamen ayrı tutun. Tek bildiğiniz, başıboş, ailenizin evcil hayvanlarını hasta edebilecek bir hastalık taşıyor olabilir. Ayrıca başıboş köpek sosyalleşmemiş olabilir ve potansiyel olarak diğer köpeklere karşı agresif olabilir ve kediler .Çocuklarınız başıboş köpeği sevmek isteyecek olsa bile, onlara izin vermeyin! Bilmediğiniz bir ortamda korkmuş bir köpeğin nasıl tepki vereceğini bilemezsiniz. Küçük çocuklar genellikle gürültülüdür ve köpeklerin yanında da sakar olabilirler. İstediğin son şey köpeğin ısırması için ailenizden biri.

Onu tutabilir miyiz?

Her eyalet, ilçe ve kasabanın evcil hayvan sahipliğiyle ilgili yasaları vardır. Çoğu zaman, yol kenarında bulunan bir başıboş istenmeyen durum olacak ve sahipsiz kalacaktır. Ancak, yerel yasal gereklilikleri yerine getirene kadar otomatik olarak köpeğin sahibi olmazsınız.

Köpeği, hayvanın sahibiyle iletişim kurmak için makul girişimlerde bulunmadan tutarsanız, gerçek sahibi evcil hayvanının izini sürerse sıcak suya girebilirsiniz. Çünkü teknik olarak köpeği sahibini bulmaya çalışmadan tutmak hırsızlık anlamına gelir!

Hemen hemen her eyalette, yerel eyalet veya il kanunları tarafından belirlenen bir bekletme süresi geçene kadar başıboş kişinin sahibi olamazsınız. Ayrıca, hayvanı sahibiyle yeniden bir araya getirmek için her türlü çabayı göstermeniz gerekecektir. Öngörülen bekletme süresi sona erdiğinde, köpeği aşılatmalı, ona bir tasma ve kimlik etiketi satın almalı ve ayrıca onun için bir lisans satın almalısınız. Ayrıca köpeğe mikroçip yaptırmış olmalısınız.

Yaralı Yavrular

Köpek yaralandıysa ve onu bir barınağa verirseniz, başıboşların ihtiyaç duyduğu pahalı veteriner tedavisini ödeyemeyeceklerini keşfedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, birçok kurtarma merkezi köpeğe ötenazi yapmaya karar verebilir. Sınırlı alan ve kaynak durumudur. Barınaklar olduğu gibi aşırı gerilmiş durumda ve çoğu pahalı veteriner faturalarını karşılayamıyor.

Köpeği bir veterinere götürmeye karar verirseniz, hayvanın bakımı için mali sorumluluğu üstlenmeye hazırlıklı olmalısınız, özellikle de aşağıdaki gibi maliyetli bir sorunsa bir köpeğin gözünden tilki kuyruğu çıkarmak .

Ek İpuçları

İyi niyetli Samiriyeliler için son birkaç tavsiye sözü. Her şeyden önce, köpeğinizi bulan kişinin evcil hayvanınızı yakasız ve muhtemelen yaralı bulursa nasıl davranmasını istediğinizi düşünün.

Bulan kişinin köpeğinizi bir veterinere götürmesini beklersiniz ve ayrıca sizi bulmaya çalışmasını istersiniz.

Bulduğunuz başıboşluğun acımasızca atıldığını veya ihmal edildiğini asla varsaymayın. Kazalar olur ve sevgili evcil hayvanını her yerde arayan çılgın bir sahibi kolayca olabilir.

Son olarak kendinize sorun:

  • Serseri evinize katmaya hazır mısınız?
  • Köpeğe bir bağ kurmaya başladıktan sonra bile, başıboş kişiyi, ortaya çıkarsa, gerçek sahibine iade etmeye istekli olacak mısınız?

Cevabınız bu sorulardan herhangi birine 'hayır' ise, başıboş kişiyi bir kurtarma merkezine veya sığınağa teslim etmelisiniz.

Eylem adımları:

Sokak köpekleri tehlikeli olabilir. Indiana'da, kırsal bir yolda koşan iki kadın, sahibinin bahçesinden kaçan dört çukur boğa tarafından saldırıya uğradı. Her iki kadın da ağır yaralandı ve yoldan geçen biri tarafından kurtarıldığı için şanslıydı.

Peki, dışarıdayken saldırgan bir başıboş köpekle karşılaşırsanız ne yapabilirsiniz? Güvende kalmanıza yardımcı olacak şu önemli ipuçlarına göz atın:

  1. Donmak!

İlk cevabınız şüphesiz kaçmak olacaktır. Ne yazık ki bu, köpeğin kovalamaca içgüdüsünü tetikleyecektir, ki bu tam olarak köpeğin yapacağı şeydir.

Bunun yerine, donun ve hareketsiz kalın. Köpek davranış uzmanına göre Cesar Millan , tamamen hareketsiz durmalı ve köpeğe bakmalısınız. Kesinlikle hareketsiz kalmaya çalışın. Fikir, olabildiğince sıkıcı görünmektir. Çoğu zaman köpek size havlar, sonra ilgisini kaybeder ve uzaklaşır.

  1. Bana bakma!

Doğrudan göz teması, köpekler arasındaki saldırganlığın bir işareti olarak yorumlanır. Saldırgan bir köpekle göz teması kurmak yerine, ona doğrudan bakmadan onu görüş alanınızda tutmaya çalışın.

  1. Uyarıl

Sakin olun ve köpeğe geri çekilmesini söylemek için sert bir ses kullanın. Durumu daha da kızartabileceğinden bağırmayın veya çığlık atmayın.

  1. Yiyeceklerin oyalanması

Cebinizde köpek maması veya mama maması varsa, bunlar agresif bir başıboşluk için mükemmel bir dikkat dağıtma sağlayabilir. Bu nedenle, köpeklerin gevşek olabileceği uzak bölgelere düzenli olarak yürüyorsanız, her ihtimale karşı yanınızda birkaç köpek kemeri taşımayı alışkanlık haline getirmek iyi bir fikirdir.

  1. Yardım için ara

Yanınızda cep telefonunuz varsa 911'i arayın.

Görev dağıtıcısına nerede olduğunuzu söyleyin ve kısır bir köpeğin size saldırdığını açıklayın. Bir devriyenin size ulaşmasının ne kadar süreceğini sorun.

  1. Köpeğin ısırması için bir şey sağlayın

Bazen agresif bir köpeğe ısıracak bir şey vererek kendinize kaçmak için yeterince zaman kazanabilirsiniz. Köpeğe su şişenizi, çantanızı, bel çantanızı ve hatta ceketinizi vermeyi deneyin.

Köpek eşyayı kurtarmakla meşgulken, güvenliğe yavaşça geri dönmek için kendinize yeterince zaman kazanmış olabilirsiniz.

pitbull labrador mix
  1. En kötü durum senaryosu

Kendinizi köpeğinizden ayıramazsanız veya bir sürü köpek size saldırırsa yere vurun. Bir topun içine kıvrılın ve başınızı ellerinizle veya bir ceket veya gömlekle koruyun. Fikir yüzünüzü, kafa derinizi ve karnınızı kapatmaktır. Bunlar, saldırıya en duyarlı alanlardır.

Sesinizin üstünden yardım isteyin ve köpekler savunmanızı ihlal etmeden önce polisin veya başka bir yardımın gelmesini umun.

Son düşünceler

Yapılacak hayırsever bir şey gibi görünse de, başıboş bir köpeği kurtarmak hafife alınacak bir şey değildir. Köpeği elinde tutmak istiyorsanız, evde 'kayıp' evcil hayvanının haberi için bekleyen endişeli bir sahibi olmamasını sağlamak için makul adımlar atmalısınız.

Bununla birlikte, birçok köpek sahibi, sevgili köpek arkadaşını sokaktaki bir yaşamdan kurtararak kurtardı. İyi Samiriyeli hikayelerinin birçok mutlu sonu vardır. Başıboş kurtarma hikayenizin de mutlu bir şekilde sona ermesini sağlamak için bu makaledeki tavsiyelere uyun!

Yorumlar