Köpekler Kabız Olduğunda Ne Yiyebilir? Altı Ortak Çözüm

Köpekler Kabız Olduğunda Ne Yiyebilir? Altı Ortak Çözüm

Tuvalet zamanı sırasında köpek kakalarını toplamaktan hoşlanmasak da, iyi biçimli bir kaka, köpeğimizin iyi beslendiğinin işareti işleyen bir bağırsak ile. Veteriner hekiminiz bile köpeğinizin genel sağlığının iyi bir resmini elde etmek için sık sık bağırsak hareketleri hakkında sorular soracaktır.

Ortalama olarak, köpekler her 24 saatte bir 1-2 kez kaka yaparlar. Ancak, bu biraz değişebilir köpekten köpeğe ve diyet türüne bağlı olabilir. Yavru köpeğiniz her 48 saatte bir defadan daha az kaka yaparsa endişelenmekte haklısınız; Kabız olma ihtimali var!Köpek arkadaşlarımızda kabızlığın meydana gelmesinin birkaç farklı nedeni vardır. hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin köpeklerde kabızlık ve kabız bir köpek için en iyi yiyecekler nelerdir.

İçindekiler

Kabızlık Nedir?

Tazı kameraya bakıyor

Köpeğiniz kaka yapmakta zorlanıyorsa kabız olabilir.Kabızlık ne zaman ortaya çıkar? atık bağırsakta çok yavaş hareket eder veya durur ve bir tıkanıklık oluşturur. Kaka yaparken ıkınma ve geçmesi zor olan sert dışkı üretimi eşlik edebilir. Veterinere acil bir ziyaret gerektirecek şiddetli kabızlık belirtileri arasında kusma, uyuşukluk, kanlı dışkı, karın rahatsızlığı ve bağırsak hareketleri arasında 72 saat veya daha fazla gecikme bulunur.

Bunun nedeni nedir?

Fransız kakasını alıyor

Köpeklerde kabızlığın ortaya çıkmasının birkaç nedeni vardır.

Kabızlığın nedenleri şunlardır:corgi karışımı
  • Diyette lif eksikliği
  • Etkilenen anal bezler
  • Bağırsak bozuklukları
  • fıtıklar
  • omurilik ağrısı
  • nesneleri yutmak bağırsakta sıkışan

Bunların çoğu tedavi için veteriner müdahalesi gerektirecektir, bu nedenle klinik belirtileri almak mümkün olduğu kadar erken.

Kabızlık İçin Köpeğimi Ne Besleyebilirim?

Sebze Yiyen Pug Kasesi

Kabızlık yapan köpeğiniz için lif ve su dolu bir diyet idealdir.

Kabızlığın birçok nedeni basit bir diyet değişikliği ile çözülmeyecektir. Şiddetli klinik belirtiler gösteren bir köpek için bir veteriner görmelisiniz. Bazı vakalar erken yakalanmazlarsa ameliyat ve klinikte uzun süre kalma gerektirebilir. Hafif kabızlık için şunları yapabilirsiniz: köpeğinizin diyetini değiştirmek Rahatsız edici semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için.Kabızlığı Gideren Tedaviler

Aşağıdakiler, köpeğinizin diyetine ekleyebileceğiniz veya kendi başına verebileceğiniz bazı sebzelerdir. Lif bakımından yüksek olma eğilimindedirler, bu da yardımcı olacaktır. şeyleri bağırsakta hareket ettirmek . Diyetteki ikramlar, köpeğinizin günlük kalorisinin %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır. Neyse ki, birkaç yüksek lifli sebze seçenekleri Farklı kalori değerlerine sahip, bir dizi köpek yemeği planına uygundur.

Sade Konserve Kabak

Ağzında Bir Dilim Kabak Olan Golden Retriever

Çoğu köpek konserve balkabağının tadına bayılır, bu nedenle kabızlığa yardımcı olmak için bu kolay bir tedavi yöntemidir.

Konserve balkabağı, kutudan çıkar çıkmaz servis yapmak kolaydır. o köpeğinizin yemeğine eklenebilir veya ikram olarak verilir. Konserve balkabağı, çeyrek fincan başına 25 kaloriye sahiptir. Konserve balkabağı seçerken, etiketi iki kez kontrol edin balkabağı dolgusu yerine balkabağı püreniz olduğunu doğrulamak için.

Konserve balkabağı turtası, kalori sayısını büyük ölçüde artıracak şekerin yanı sıra güvensiz olabilecek çeşitli baharatlar içerir. Bu nedenle, yavrularınızı beslemeyi planlıyorsanız, Fido'nun günlük kalori alımında bunu hesaba kattığınızdan emin olmanız önemlidir.Havuç

havuç yiyen köpek yavrusu

Havuç hem nemlendirici hem de lif doludur, bu da onu kabız bir köpek için iyi bir seçim haline getirir.

Bazı köpekler mutlu bir şekilde havuç doğramak ve çatırtının tadını çıkar . Diğerleri rendelenmesini ve ıslak yiyeceklere karıştırılmasını tercih edebilir. Havuçlar ayrıca buğulanabilir veya kaynatılabilir ve daha sonra püre haline getirilebilir. Çeyrek fincan rendelenmiş havuç 12 kalori, orta boy havuç ise 25 kaloridir.

Köpeğiniz bütün taze havuçları yemeyi seçerse, taze olduklarından emin olun. ısırıklarını düzgün çiğnemek . Bağırsaktaki çok büyük bir havuç parçası içinden geçmekte zorlanabilir ve bir tıkanıklığa neden olabilir veya köpeğinizin kusmasına neden olabilir.

Kereviz

Köpekler İçin Yeşil Kereviz

Kereviz köpeklere verilebilir, ancak doğranmalı ve daha sonra yavrularınız tarafından iyice çiğnenmelidir.Yüksek nem içeriğine ve lezzetli bir gevrekliğe sahip bir başka harika sebze de kerevizdir. Yine, büyük parçaların bağırsakta sıkışmaması için yavrularınızın çiğnediğinden emin olun. Yavrularınızın tüketmesini kolaylaştırmak için mümkünse onları kesin. Her bir kereviz sapı şunları içerir: yaklaşık 16 kalori .

Kabak

Köpek Kasesinden Et ve Sebze Yiyen Küçük Beyaz Köpek

Bu yumuşak ve düşük kalorili sebze, köpeğiniz için iyi bir seçenektir.

Kabak yumuşak bir sebzedir. Bu, bazı dişleri eksik olabilecek yaşlı köpekler için bile çiğnemeyi kolaylaştırır. Kabak köpekler için harika bir seçimdir kim diyetlerinde fazla yer yok çok fazla kalorili muamele için. Yarım bardak doğranmış, sadece 10 kaloridir.Kabızlığı Azaltan Diyetler

Bulldog Kırmızı Köpek Kasesinden Yeme

Lif, köpeğinizin sindirim sağlığı için gereklidir, bu nedenle kabız olan köpeğinizin diyetine dahil ettiğinizden emin olun.

Yavru köpeğiniz tuvaleti kullanmakta zorlanıyorsa, veterineriniz tarafından onaylandığı sürece diyet değişiklikleri yapmayı deneyebilirsiniz. Yavrunuzu hareket ettirmek yüksek lifli köpek maması yardım edebilir. Ancak, bazı ıslak köpek maması ve işlerin hareket etmesine yardımcı olmak için başka malzemeler de ekleyebilirsiniz.

Yüksek Lifli Diyet

Kabızlığa yardımcı olmak için en faydalı besinlerden biri lifdir. Fiber iki şekilde gelir: çözünür ve çözünmez . Çözünür lif formu, bağırsaktan geçerken suyu emer ve dışkı geçişini geciktirebilir. Çözünmeyen lif, büyük ölçüde değişmeden bağırsakta hareket eder ve bağırsaktaki şeylerin hareketini hızlandırır.

Neyse ki, etiketten bir gıdanın çözünmeyen lif içeriği hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. Garantili analiz, gıdanın çözünmeyen lif içeriğini yakından temsil edecek olan 'beslendiği' ham lif değerini listelemelidir.İyi bir diyet lifi seviyesi kuru madde bazında en az %7 . Beslenmiş ham lif değerini kuru madde bazına nasıl dönüştüreceğinizi öğrenebilirsiniz. tam burada .

Yüksek Nemli Diyet

Su tüketiminin kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. gibi yüksek nemli bir diyet seçmek konserve her öğünde bol miktarda bulunmasını sağlayacaktır.

Evde Ek Çözümler

Kaseden Su İçen Köpek Yavrusu

Sağlıklı su alımı, takviyeler, egzersiz ve ıslak gıda diyeti kabızlığa yardımcı olabilir.

Köpeğinizin kaka yapmasını teşvik etmeye yardımcı olabilecek, diyeti değiştirmek dışında birkaç püf noktası vardır. Her zaman hatırla Şiddetli kabızlık belirtilerine dikkat edin Veteriner hekime acil bir ziyaret için rezervasyon yaptırmanız gerektiğinin bir işareti olarak.

Psyllium Elyaf

Psyllium lif takviyeleri genellikle insanlarda kabızlığa yardımcı olmak için kullanılır. Onları muhtemelen yerel bakkalınızda bulacaksınız. Kalorileri düşüktür ancak çok lezzetli olmayabilirler. Onları beslemenin en iyi yolu, onları ıslak yiyeceklere veya sos benzeri bir muameleye karıştırmak . 24 saat içinde iki çay kaşığından fazla vermeyin.

Ek verildikten sonraki 48 saat içinde kabızlık düzelmediyse veterinerinize danışın. Psyllium lif takviyesi seçerken, tatlandırıcı veya tatlandırıcı içermeyen birini seçin , köpekler için toksik olabilir. Özellikle dikkat edilmesi gerekenler ksilitol ve çikolatadır - bunların ikisi de köpekler için zehirlidir!

Artan Su Alımı

Yüksek nemli bir diyet nasıl bağırsakta hareketi uyarabilirse, su alımını teşvik etmek de aynı etkiye sahip olabilir. her zaman bir taze doldurulmuş su kabı mevcut . Bazı köpeklerin farklı yerlerde birden fazla kasesi varsa içme olasılığı daha yüksektir.

Tavuk suyu

bir ekleyebilirsiniz soğutulmuş sade tavuk veya et suyu ekstra bir muamele için su kaselerinden birine, ama emin olun. Bununla birlikte, et suyunun fincan başına 86 kaloriye sahip olabileceğini unutmayın, bu nedenle bunu sağlıklı bir tedavi ödeneğine sığdırdığınızdan emin olun. Ayrıca, birçok ticari et suyu şunları içerir: soğanlar veya sarımsak, bu yüzden servis yapmadan önce malzemeleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Getir Oyna

İyi bir koşu ya da ağır bir seansta oyun oynama, bağırsakların geçmesini sağlamak için sadece bir bilet olabilir. Egzersizin kakayı teşvik etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Hatta basitçe açık havada daha fazla zaman geçirmek köpeklerimizin kaka programlarına devam etmeleri için iyi bir hatırlatma olabilir.

probiyotikler

Probiyotik takviyeleri ve gıda katkı maddeleri artık köpekler için mevcuttur ve kabızlık çekiyorsa harika bir çözüm olabilir. Köpeğinizin bağırsağında sağlıklı bir mikrobiyomu destekleyerek, köpeğinizin sindirim sağlığı, probiyotik rejimine başladıktan sonraki birkaç hafta içinde iyileşmelidir. Ancak, tüm diyet değişikliklerinde olduğu gibi, bu yeni değişkeni tanıtmadan önce veterinerinize danışın.

Veterinerim Ne Tavsiye Edecek?

Veterinerde Genç Laboratuvar

Bir tıkanıklık, onu çıkarmak için veteriner müdahalesine neden olabilir.

Köpeğiniz veterinere kabızlık şikayeti ile sunulursa, nedenini bulmak için geçmişini kapsamlı bir şekilde gözden geçirmek isteyecektir. Veteriner hekiminiz tıbbi geçmişlerini gözden geçirin kabızlığın temel nedenini ararken hangi teşhisin uygulanacağına karar vermek.

Veteriner tam bir fizik muayene yapacak ve daha iyi görebilmek için röntgen görüntüleri içerebilir. olası engeller . Bazı durumlarda, sistemik sorunları kontrol etmek için kan ve idrarın laboratuvar analizi önerilecektir.

Kabızlığın veteriner tedavisi, bir tam gastrointestinal cerrahiye basit diyet değişikliği . Neyse ki, veteriner hekimler ayrıca kabızlığın nedenine bağlı olarak önerebilecekleri bir dizi klinik dereceli laksatife de erişebilirler. Sıvı tedavisi, uygun hidrasyonu sağlamak için diğer tedavilerle birlikte de kullanılabilir.

Sindirilebilirliği Yüksek Diyetler

Köpek Şaşkın Bakıyor

Kabızlık hakkında endişelenmek eğlenceli değil.

Bir köpek, yemeği daha az lif içeriyorsa daha az kaka yapabilir. Bu kabız olduğu anlamına gelmez . Diyette lif bulunmasının ve dışkı geçirmenin faydaları vardır. Anal bezler bağırsak hareketleriyle uyarılır ve bu, onların etkilendiği ve veteriner tarafından ifade edilmesi gereken acı verici bir durumu önler.

Sıkça Sorulan Sorular

Son düşünceler

Bu bilgilerle köpeğinizin kaka programını bir profesyonel gibi takip edebileceksiniz. Ayrıca işler ters giderse ne yapacağınızı da bileceksiniz. Çoğu zaman kabızlık geçicidir ve kolayca düzelir. Köpeğinizin bağırsak hareketlerinden emin değilseniz her zaman veterinerinize danışmalısınız. Bir şeyler ters görünüyorsa, veterinerinize her zaman hızlı bir gezi yapmaya değer!

Yorumlar