Köpeğim Az önce Tenis Topu Yedi! Ne yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Tenis Topu Yedi! Ne yapmalıyım?

Köpekler doğal olarak nesnelerle etkileşime girer ağızlarını kullanarak . Ortak bir ziyaretçi bir tenis topudur! Tenis topları hem içeride hem de dışarıda oynamak için çok yaygın olarak kullanılır ve eğlenceli ve teşvik edici bir zevk sağlamak köpekler için.

Ancak, bir köpeğin ağzına giren her şeyde olduğu gibi, geri çıkmama riski vardır! Bazı köpekler çiğnemeyi sever. Bir sopa ya da 'güvenli' olarak lanse edilen bir şey olması önemli değil domuz kulakları gibi veya ham deriler. Yavrunuz çiğneme yapıyorsa, o zaman uzun sürmez tenis topları köpeğinizin çiğneme eğilimlerinin bir sonraki kurbanı olabilir.Sorun şu ki, tenis topları tekrar tekrar kullanıldığında bozulabilir. Daha sonra yutulması daha da kolay olan bulanık yüzey veya kauçuk parçaları dökmeye başlarlar. Bu zararlı etkilere neden olabilir ve hatta yaşamı tehdit edebilecek bir bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Ne yapacağınızı ve yerel veterinerinizi ne zaman aramanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Tenis Topu Yemek Köpeğime Zarar Verebilir mi?

Çiğnenmiş Parlak Yeşil Top

Bir tenis topu veya bir tanesinin bir kısmını yemek köpekler için tehlikeli olabilir.Yabancı cisim

Tenis topları, kauçuk ve plastik gibi sentetik malzemelerden yapılmıştır ve bunlar sindirilemez vücut tarafından. Bu, yutulurlarsa ve bağırsağa girerlerse, bütün olarak geri çıkmak zorunda kalacakları anlamına gelir. Ya ağız yoluyla ya da diğer uçtan geri gelecekler!

gri kurt köpeği

Tenis topu veya herhangi bir parçası bağırsağa girdikten sonra yabancı cisim veya yabancı cisim olarak bilinir. Daha sonra bir poz verir bağırsak tıkanıklığı riski . Bağırsak uzun ve genellikle dardır. Bu onların bloke olmalarını çok kolaylaştırır ve bu köpekler için ana risktir. Bağırsak tıkanıklıkları çok ciddidir ve hayati tehlike oluşturabilir.

Yine de panik yapmayın! Köpeğinize yardımcı olmak için veterinerlerin yapabileceği birçok eylem vardır. Ve bu, bütün top yutulsa bile doğrudur. Ama yardım istemelisiniz en erken fırsat en iyi sonuç için.Dişlerde Hasar

Bir yan notta, tenis toplarının ayrıca köpeklerin dişlerini çiğnerken dişlerini aşındırdığı düşünülmektedir. bulanık yüzeyin pürüzlülüğü . Yavru köpeğiniz çiğnemeyi seviyorsa, tenis toplarından kaçınmak ve dışarıyı aramak en iyisidir. amaca yönelik tasarlanmış köpek oyuncakları bu dişlere zarar vermez.

Ortak Hasar

Yaşlı köpeklerde tenis toplarından da kaçınılmalıdır. Bir top atma ve oyun oynama eylemi eklemlere çok fazla baskı uygulayabilir. Yaşlı köpekler potansiyel olarak risk altındadır bacaklarında artrit ve bükülmeler, dönüşler ve yüksek getirme hızı bunun üzerine oldukça zarar verebilir. Sabit ve kontrollü egzersiz en iyisidir ve yine de bol miktarda fiziksel ve zihinsel uyarı sağlayabilir.

Boğulma tehlikesi

Tenis topları ve diğer küçük toplar da köpekler için boğulma tehlikesi . Bu yine bir olabilir veteriner acil top hava yolunu tıkayabileceğinden. Topu, köpeğinizin yutması için çok küçük olmaması için köpeğinizin boyutuna uydurduğunuzdan emin olmanız gerekir.Köpeğim Tenis Topu Yedi, Ne Yapmalıyım?

Ağzında Parlak Yeşil Top Olan Beyaz ve Sırtlı Köpek

Köpek arkadaşınızın bir topun bir kısmını veya tamamını yuttuğunu tespit ettikten hemen sonra veterinerinizi aramanız zorunludur.

Yavrunuz en sevdiği tenis topunun parçalarını yerse, herhangi bir zarar gelmeyebilir. Bütün bunlar neyin yutulduğuna bağlı. Yine de, atmak isteyeceğiniz birkaç adım var. Fido'nun çiğneme alışkanlıklarının bir sonucu olarak hiçbir etki bırakmama şansının en yüksek olmasını sağlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: Topu ve Tüm Parçaları Çıkarın

Emin olun topun kalan parçalarını çıkarın veya başka toplar, köpeğinizden çok uzakta. Bu, arkanız dönükken başka hiçbir yabancı cismin yutulmamasını sağlamak içindir! Bunu yapmak güvenliyse, ağzından diğer malzeme parçalarını veya topları çıkarmaya çalışın.

Adım #2: Ne Kadar Yenildiğini Anlayın

Dene ve antrenman yapmak kabaca ne yendi ve ne zaman. Bu, özellikle evcil hayvanınızın boyutuna bağlı olarak önemlidir. Oldukça fazla kauçuk yemiş küçük köpekler, bağırsakları daha büyük bir köpeğe göre daha küçük olduğu için tıkanma riski daha yüksek olabilir.Adım #3: Veterinerinizi Arayın

Biriyle temas kurmak yerel veteriner kliniğiniz daha fazla tavsiye için hemen. Ne olduğunu, sahip olduğunuz herhangi bir arka plan bilgisini ve gösterilebilecek herhangi bir sıkıntı belirtisini soracaklar. Buna dayanarak, siz ve yavrularınız için özel profesyonel tavsiyelerde bulunabilecekler.

4. Adım: Veterinerinizin Talimatlarını Takip Edin

Talimatları takip et veteriner kliniğinden. Genellikle bir ziyaret ve kontrol önereceklerdir, ancak bazı durumlarda tavsiye telefonda verilebilir. Sizin ve köpek arkadaşınızın yararına olacağından, tavsiyelerini ciddiye almak en iyisidir.

Köpeğim Tenis Topu Yerse Ne Olur?

Bulldog Parlak Yeşil Topu Parçalıyor

Ana risk, topun veya parçalarının bağırsakta yabancı cisimler haline gelmesi ve sindirim sistemine zarar vermesidir.

Midede

Başlangıçta top mideye girecektir. orada olacak astarı tahriş etmek mide ve mideden bağırsaklara çıkışı ('pilor') bloke eder. Bu, kusmaya ve rahatsızlığa neden olabilir ve genellikle yemeyi bırakmalarına neden olur. Şanslı durumlarda, top veya parçaları tekrar kusabilir, ancak bu her zaman böyle değildir. Bu belirtiler 30 dakika ila 12 saat sonra başlayacaktır.bağırsaklarda

Yabancı cisimler mideden çıkıp bağırsaklara geçerse, diğer uçta dış dünyaya uzun ve dolambaçlı bir yol vardır. Top, bağırsağın astarını tahriş edecek ve hasara neden olacaktır. Ve herhangi bir aşamada, sıkışmış olabilir bağırsakta ve bağırsak tıkanıklığına neden olur. Bağırsak tıkanıklığının ilk belirtileri arasında uyuşukluk, kusma, ağrı, huzursuzluk ve iştah kaybı. Bunu ishal veya kabızlık da takip edebilir.

Köpekler karın ağrısını, altları havada olacak şekilde vücutlarını gererek gösterirler. Bu, dua etmek için eğiliyor gibi göründüğü için dua pozisyonu olarak bilinir. bu bağırsak tıkanıklığı belirtileri top yedikten 12-72 saat sonra başlayacaktır. O genellikle 2-5 gün sürer şanslı köpekler için diğer ucundan yabancı bir cismin çıkması için. Ama her an takılabilir.

Bağırsak tıkanıklıkları büyük bir sorun çünkü çok fazla baskı bağırsağın o bölümünde. Bu, çok iltihaplanmasına ve kan akışını kaybetmesine neden olur. Durum ilerledikçe, bağırsak incelmeye, ölmeye ve hatta bölünerek açılmaya başlayacak. Bağırsaklar açılmaya başlarsa, içerik karın içine sızacaktır. Bu hızla büyük bir enfeksiyona neden olabilir ve ne yazık ki yaşamı tehdit eden bir acil durumdur.Panik yapmayın! Herhangi bir aşamada doğru profesyonel yardım ile müdahale edebiliriz köpeğinize en iyi şansı verin başarılı bir sonuç! Erken yardım istemek hayati önem taşır, bu sorunlar ne kadar erken tespit edilirse, düzeltilmesi o kadar kolay olur. Ne kadar uzun süre kalırsa, sonuçlar o kadar kötü olabilir.

Yutulmuş Tenis Topu Nasıl Tedavi Edilir?

Veterineriniz köpeğinizin riskini değerlendirebilecek ve onları tedavi etmenize yardımcı olacaktır. ellerinden geldiğince . Bilgilendirilmiş bir karar verebilmeniz için her seçeneğin risklerini, faydalarını ve maliyetlerini gözden geçireceklerdir.

izleme

Veteriner Tarafından Kontrol Edilen Siyah Beyaz Benekli Köpek

Veterineriniz, yutulan bir tenis topuna verilen tepkileri izlemenizi isteyebilir.

Bağırsak tıkanıklığı risklerinden bazıları şunlardır: boyuta dayalı . Bunun anlamı, eğer büyük bir köpek tenis topunun çok küçük bir kısmını yemişse veya köpek yumuşak tüylü dış bölümün birazını yemişse, bunun köpeğin içinden geçmesine izin vermek mantıklı olabilir. Bununla birlikte, küçük bir köpek büyük bir parça yemişse, bu daha büyük bir tehlikedir.Bu karar sadece bir veteriner tarafından yapılmalıdır çünkü mesleki deneyimleri hayati önem taşımaktadır. Durumu sizinle tartıştıktan sonra veteriner hekim, köpeğinizi takip eden günlerde dikkatlice izlemenizi ve nesnenin gözetim altında geçmesine izin vermenizi tavsiye edebilir. Bu asla risksiz değildir ve sorun veya tıkanıklık belirtileri görürseniz müdahale gerekebilir.

Kusmayı İndüklemek

Veteriner Masasında Bekleyen Küçük Fransız

Tatsız görünse de, veterineriniz herhangi bir tenis topu meselesini ortaya çıkarmak için kusturmaya neden olabilir.

Veteriner hekiminiz tıkanma riskinin önemli olduğunu söylerse, müdahale etmemiz gerekir. Fido son 4 saat içinde bir top veya topun bir kısmını yutmuşsa, veterinerin köpeğinize bir güçlü, güvenilir enjeksiyon kusmaya neden olmak ve nesneleri bu şekilde geri getirmek için.

Sorun erken yakalanırsa, çoğu durumda bu en güvenli seçenektir. evde denenmemeli Veterineriniz sizden istemedikçe. Tekrar yukarı çıkarken takılıp boğazı (yemek borusunu) tıkama ve nefes borusuna baskı yapma riski vardır.

Sonraki araştırmalar

Teriyer Köpeği Veteriner Tarafından Kontrol Ediliyor

Fiziksel bir muayene onu kesmezse, köpeğinizin içinde ne olduğunu daha iyi görmek için görüntüleme araçları kullanılabilir.

Kusma, ishal, uyuşukluk, ağrı ve iştahsızlık belirtileri görürseniz veya tenis topunu yuttuktan sonra dört saatten fazla zaman geçtiyse, Daha ciddi müdahaleler gerekli . Veteriner hekiminiz tam bir klinik muayene yapacak ve köpeğinizin gösterdiği semptomları ve arka planı tam olarak anlamak için durumu sizinle tartışacaktır.

Çoğu zaman, daha sonra, genellikle röntgen ile, bazen de ultrasonla karnın görüntülenmesini önereceklerdir. Bu denemek için yapılır ve yabancı nesneleri tanımlamak ve onların konumu. Ne yazık ki, top gibi yabancı cisimler genellikle röntgen resimlerinde görünmez.

Bununla birlikte, veteriner hekimler, bağırsaklardaki iltihaplanma veya tıkanmayı temsil eden kalıpları belirlemek için deneyim ve yargı kullanırlar. Daha az net olan bazı durumlarda, desenlerde gelişen değişiklikleri aramak için bir süre boyunca tekrarlanan X-ışınları gerekir.

Ameliyat

Beyaz ve Kahverengi Veteriner Bekliyor

Bazı köpeklerin, bir tıkanmayı önlemek için midesinden tenis topu materyallerinden herhangi birini çıkarmak için ameliyat olması gerekebilir.

Veterineriniz köpeğinizde bağırsak tıkanıklığı olduğundan şüpheleniyorsa, o zaman acil ameliyat önerilir yabancı cismi bağırsaklara zarar vermeden ve parçalamadan geri almak için. Başka alternatif yok.

Bu sizin için korkutucu olsa da veteriner klinikleri için nispeten rutin işlemlerdir. Köpekler sever yememeleri gereken şeyleri yutmak Oldukça Sık! Sorun hızlı tespit edilir ve erken ameliyat yapılırsa tıkanıklık giderilebilir. bağırsaklar ciddi şekilde hasar görmeden önce . Bu en iyi durumdur ve çoğu köpek hızla iyileşir.

Sorunların bırakıldığı ve bağırsakların daha fazla hasar gördüğü durumlarda ameliyat daha karmaşık hale gelebilir ve daha büyük risk taşır. Tıkanıklığın etrafındaki bağırsaklar ölüyse, bunların da çıkarılması gerekir. Bu tür bir ameliyattan sonra iyileşme daha uzun sürer (iki haftaya kadar) ve ameliyat sonrası daha fazla sorunla ilişkilidir. Tüm bağırsak ameliyatları, karın enfeksiyonu ('peritonit') riski taşır, ancak bu, bağırsakların hasar gördüğü ve çıkarılması gereken durumlarda çok daha fazla risk taşır.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeğim Tenis Topu Yediğinde İyi Olur mu?

  Bir tenis topunu yutmak, bir köpek için her zaman tehlikeli bir şeydir. Ancak erken ve kararlı adımlar atarsak, çoğu köpek tam ve hızlı bir iyileşme sağlar . En önemli şey erken bir aşamada profesyonel yardım almaktır.

  Bu sorun erken çözülürse, riskler çok düşüktür. Bu sorun yoğun ameliyat gerektiren noktaya bırakılırsa tehlike ne yazık ki çok ağırdır ve ölümcül olabilir.

  Bir tenis topu gerçekten potansiyel olarak bir köpeği öldürebilir . Köpeğinizin en iyi şansı hızlı tedavidir. Söylemeye gerek yok ki, hızlı bir müdahaleye ihtiyaç duyan bir köpek, iyileşmek için veteriner kliniğinde büyük bir ameliyat ve ameliyat sonrası uzun süre kalmayı gerektiren bir köpekten çok daha ucuz olacaktır.

 • Köpeğim tenis topu tüyü yerse ne olur?

  Çoğu durumda tüyler sindirim sisteminden geçer ve bunu dışkılarında görürsünüz. Ancak küçük bir köpeğiniz varsa, sadece güvende olmak için veterinerinizle iletişime geçmeye değer. Tüy sindirilebilir olmasa da, genellikle daha küçük parçalara ayrılır. Yine de, sorularınız varsa her zaman veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

 • Köpeğim tenis topu yedi ve kusuyor, şimdi ne olacak?

  Köpek arkadaşınız kusuyorsa, veterinerinizle iletişime geçmeniz gerekir. Bu, bağırsaklarında bir tıkanıklığın işareti olabilir ve eğer öyleyse, acil tıbbi müdahaleye ihtiyaçları olacaktır.

 • Köpeğim Lastik Top Yedi. O iyi olacak mı?

  Yukarıdaki tavsiye, bir köpeğin sindiremeyeceği yuttuğu herhangi bir top veya herhangi bir yabancı cisim için geçerlidir. Tüm yutulan toplar potansiyel olarak zarar vermek ve köpeğiniz bir top yutmuşsa, en iyi sonucu almak için erken bir aşamada veteriner kliniğinizi aramalısınız.

Son düşünceler

Bir tenis topunu veya bağırsakların sindiremeyeceği herhangi bir yabancı cismi yutmak, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden risk bir köpeğe. Tenis topları risk taşır ve genel olarak. Mümkünse köpeğe özel, amaca yönelik tasarlanmış oyuncakları kullanmaya kesinlikle değer. Bunların sorunlara neden olma olasılığı daha düşüktür.

en iyi köpek sandık yatağı

Tenis topları kullanıyorsanız, köpeğinizin yutamayacağı kadar büyük olduklarından emin olun. Bunları düzenli olarak taze toplarla değiştirin, böylece daha kolay yutulabilecek parçalara ayrılmazlar. Köpeğinizin bir top veya bir tanesinin parçalarını yediğinden şüpheleniyorsanız, veteriner kliniğinize başvurun. gecikmesiz . Yavrularınız için özel tavsiyeler için durumu onlarla tartışın.

Yorumlar