Köpeğim az önce bir biftek kemiği yedi! Ne yapmalıyım?

Köpeğim az önce bir biftek kemiği yedi! Ne yapmalıyım?

Biftek, et yiyen insanlar için lezzetlidir, bu yüzden sadece köpekler için eşit derecede lezzetli . Ama köpeğiniz tabağınızdan veya çöpten bir biftek kemiği yerse ne olur? olduğu gibi pişmiş tavuk kemiği , veya pişmiş domuz kemiği , pişmiş bir biftek kemiği yiyen bir köpek benzer şekilde ciddi sonuçlara yol açabilir.

Izgara biftek mükemmel bir köpek muamelesi olabilir ara sıra kalan gecelerde. Evcil köpeklerin ataları, avlarını avlar ve yakaladıkları hayvanların kemikleri de dahil olmak üzere çoğunu yerlerdi. Ancak günümüz köpekleri, kurt atalarından çok farklıdır ve onlara yiyeceklerini sağlayan sevgi dolu sahipleri vardır.Yani, süre kurtlar genellikle kemik yerler Vahşi doğada beslenmelerinin bir parçası olarak evcil köpeklerimizin de aynı şeyi yapması gerekiyor mu? Evcil hayvanlara kemik vermek yarardan çok zarar verebilir mi? Özellikle biftek kemikleri köpekler için sorunlara neden olabilir. Bu yazıda, köpek arkadaşınız bir biftek kemiği yerse neden ve ne yapmanız gerektiğini tartışıyoruz.

İçindekiler

Çiğ ve Pişmiş Biftek Kemikleri

Köpek Biftek Yiyen

Aciliyet, çiğ veya pişmiş biftek kemiğinin tüketilmesine bağlı olarak değişecektir.Köpeğinize kemik yuttuktan sonra nasıl davranacağınız, köpeğinize göre değişebilir. yedikleri kemik türü . Çiğ ve pişmiş biftek kemikleri farklı sağlık riskleri ile gelir . Köpekler çiğ kemik yediğinde, çiğ kemikler daha esnek olduğundan ve parçalanma olasılığı daha düşük olduğundan karın delinmesi riski daha azdır. Çiğ beslenmede yeniyseniz, kemikler her zaman topraklanması tavsiye edilir onları yavrularınıza beslemeden önce.Tüketilen pişmiş bir biftekten arta kalan bir kemikse, bu endişe nedeni ve veterinerinizle iletişim kurmak da dahil olmak üzere belirli adımları atmanızı gerektirir. Çiğ kemik yemek risksiz olmasa da, özellikle kemik tazeyse, veterinere gitmeyi gerektirmeyebilir.

Çiğ Biftek Kemikleri

Birçok insan köpeklerini çiğ yiyeceklerle besler. görüldü bir popülerlik artışı son yıllarda. Çiğ biftek kemikleri olduğu söyleniyor parçalanma olasılığı daha düşük pişmiş kemiklerden daha güvenlidir ve bu nedenle yenmesi daha güvenli kabul edilir. Ayrıca öğütülmeleri ve normal yemeklerine dahil edilmeleri tavsiye edilir. Yavrunuz çiğ kemik yerse, gıdayı zehirleyen bakterilerle kontaminasyon riski vardır.Salmonella ve Campylobacter, çiğ ette bulunabilen ve köpeklerimizde kusma ve ishale neden olan iki bakteridir. Kemikleri tutan veya köpekle temas eden insanlarda da aynısına neden olabilir. Bu, köpeğin kemik yeme gibi olağan risklerinin üstündedir. tıkanıklıklar ve delikler . Yani köpeğiniz çiğ biftek kemiği tükettiyse, yine de bir miktar risk vardır. Ancak ham kemikler hassas olduğundan ve biraz esnek olduğundan, karınlarında delik açma olasılığınız daha düşüktür.

Pişmiş Biftek Kemikleri

Yavrularınıza sulu bir yemekten sonra arta kalan antrikot bifteklerini vermek cazip gelebilir. Ne de olsa, muhtemelen bütün zamanını yemek pişirip yemeni izleyerek geçirdiler! Köpeğinize pişmiş kemik yedirmek ne kadar cezbedici olsa da şunu söyleyerek başlayalım: yapmamalısın . Pişmiş kemik tüketimi yüksek risk taşır ve potansiyel olarak ölümcül olabilir.

Çiğ kemik yemenin olağan gıda kaynaklı hastalık risklerine ek olarak, pişmiş kemikler daha kolay parçalanabildikleri, parçalanabildikleri veya parçalanabildikleri için daha büyük risklere sahiptir. keskin parçalara ayrılmak tüketildiğinde. Bu, boğulma, köpeğinizin bağırsaklarında yırtılma ve bağırsak tıkanıklıkları gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Pişmiş kemikler köpeklere yedirmek için asla iyi bir fikir değildir.Pişmiş Kemik Yutma Adımları

Veteriner Arayan Kişi

Pişmiş biftek kemikleri tüketildiyse, aşağıdaki adımları izleyin.

Yavrunuz pişmiş biftek kemiklerini yuttuysa, atmanız gereken dört adım vardır. Yavrularınıza ihtiyaç duyabilecekleri yardımı aldığınızdan emin olmak için sakin ve toplanmış kalmanız gerekecek. köpekler onlara zarar verebilecek şeyler tüketmek biraz düzenli, bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey sakin kalmaktır. Hemen disipline etmeyin, çünkü bu onları gereğinden fazla korkutabilir. Aşağıda, bu durumun nasıl ele alınacağına ilişkin adım adım talimatlar verilmiştir.

Adım 1: Bölgedeki Kemikleri Çıkarın

Yapmanız gereken ilk şey, bölgedeki tüm kemikleri çıkarmaktır. Yavrularının tekrar kemiklere giremeyeceğinden emin ol. Yavrularını köpek kafesine ya da başka hiçbir şeye girememeleri için kilitli bir yere koyun. Fido tekrar ortalığı koklamaya karar verirse, gelecekte herhangi bir tehlike olmaması için olası artık kemikleri topladığınızdan emin olun.

2. Adım: Veterinerinizi Arayın

yapmak isteyeceksin hemen yerel veterinerinize başvurun . Size ne yapacağınız konusunda hemen geri bildirimde bulunacaklar ve muhtemelen bir telefon görüşmesi için size hiçbir maliyeti olmayacak. Köpeğiniz yuttuktan sonra kötü tepki veriyorsa, veterineriniz muhtemelen onları görmeniz için getirmenizi isteyecektir. Doğru tedavi yöntemine karar vermek için en iyi kaynağınız olacaklar. Ne kadar yendiğine bağlı olarak bir X-Ray gerektirebilirler.Bu görüşme sırasında, mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olmak isteyeceksiniz. Bir fikriniz varsa, köpeğinizin boyutunu, cinsini ve ne kadar kemik tükettiğini öğrenmek isteyeceksiniz. Veteriner hekiminiz 'bağırsağı doldurmak' için rehberlik sağlayabilir ve kemik parçalarının emilmesini ve hasara neden olmamasını sağlamak için onları ekmek veya balkabağı gibi bir şeyle besleyebilir. Veterinerinizin tavsiyesine uyun, ne olursa olsun.

3. Adım: Kendi Kendine Tedavi Etme

Birçok insanın yaptığı ilk şey, köpeğini kusturmaya çalışmaktır. Yapmak istediğin şey bu değil. Bunu yaparsanız, yukarı çıkarken kemik kıymıklarının hasar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bir kez yutulduklarında, genellikle onu beklemeniz gerekir. Tanıdığınız birinin benzer bir durumu olsa bile, eğitimli bir veteriner hekimin tavsiyesini almayın.

Adım 4: İşaretleri İzleyin

Köpeğinize bir kemik beslemeyi seçmiş olsanız da, bir tanesini kendileri ele geçirmeyi başarmış olsanız da, davranışlarını yakından izlemek en iyisidir. Muhtemelen görünebilecek uyarı işaretleri arıyor olacaksınız. 24-48 saat arasında herhangi bir yerde yabancı cisim yutulmasından sonra.

Aşağıdaki durumlarda veterinerinizi hemen aramalısınız:  • Köpeğiniz sıkıntı içinde ağzını tırmalıyor.
  • Yavru köpeğinizin bir kemik parçası üzerinde boğulduğunu görüyorsunuz.
  • Bütün bir kemik tüketildi.
  • Kusma, öğürme veya kuru havlama başladı.
  • Köpeğinizin uyuşuk davrandığını fark ettiniz.
  • Dışkı geçişi sırasında kanlı ishal görüyorsunuz.
  • Yavrunuz dışkı çıkarmak için mücadele ediyor.
  • Köpeğinizin gitmeye çalıştığını veya tuvaletini yaparken ağladığını görüyorsunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Artık köpek arkadaşınız bir biftek kemiği yutarsa ​​ne yapacağınızı bildiğinize göre, henüz yanıtlamadığımız bazı sorularınız olabilir. Aşağıda bazıları sık sorulan sorular köpeklerde biftek kemiği yenmesi söz konusu olduğunda. Bir şeyi kaçırdığımızı düşünüyorsanız, yorumlarda bize bir satır bırakın!

Biftek Kemikleri Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Kırmızı Et Kemik Yiyen Küçük Köpek

Bazı köpek sahipleri, köpeklerinin çiğ et yemesine ve onunla birlikte kemik yemesine izin verir.

Belirtildiği gibi, pişmiş kemiklerin kendilerine eşlik eden sağlık riskleri vardır. Köpeğinize hiçbir koşulda pişmiş kemik yedirmenizi önermiyoruz. Yavrularınızın çiğ beslenmenin besinsel faydalarını elde etmesini istiyorsanız, kemikleri öğütüp yemeğine eklemeniz önerilir. Çiğ beslenen bazı insanlar, köpeklerinin kemikten alınan eti ve onunla birlikte kemiği yemesine izin verir.Köpeğim Kemik Yiyorsa Ne Olur?

Bir kaç köpek kemik yiyebilir sorunsuz , ancak bu makalede gördüğümüz gibi, ciddi olumsuz sonuçlar biftek kemikleri yemekten. Köpeğiniz yukarıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, büyük olasılıkla derhal bir veteriner görmesi gerekecektir. Bu ilk aşamalarda zaman kaybetmeyin. Köpeğiniz boğuluyorsa veya ağzında veya boğazında sıkışmış bir kemik varsa, veterineriniz hasar olup olmadığını kontrol ederken rahatsız edici kemiği çıkarmak için onları yatıştırmak veya uyuşturmak isteyebilir.

Kedinizin bir biftek kemiği yuttuğunu biliyorsanız ve tıkanıklık endişesi , veterineriniz nerede olduğunu bulmak için bir röntgen görüntüsü alabilir. Parçanın ne kadar büyük olduğunu ve kemiğin çıkarılmasını gerektirecek kadar sorun yaratıp yaratmadığını görecekler. Röntgen bir tıkanıklık olduğunu gösteriyorsa, veterinerinizin büyük olasılıkla acil ameliyat yapması gerekecektir.

Kemiği çıkaracaklar ve ne kadar iç hasar olduğunu değerlendirecekler. Kemik mideye yerleşmişse, bunu yapabilirler. endoskop kullan . Kemik parçası bağırsaklardan fırlamışsa, veterinerinizin köpeğinizin karnını yıkayın dökülecek tüm sindirim içeriğini çıkarmak için. Daha sonra kemiği çıkarırken bağırsaklarının hasarlı kısımlarını çıkarmaları veya düzeltmeleri gerekebilir.

İnce bağırsaklardan kolona giden kemikler tıkanmaya neden olabilir. Bu, köpeğinizin dışkıdan geçmesini engelleyebilir. Bu durumda veterinerinizin anestezi altında lavman yapmak . Alternatif olarak, büyük kemik parçaları, içinden geçerken bağırsaklara zarar verebilir. Bu ishale ve kanlı dışkıya neden olur.Biftek Kemikleri Köpeğimi Öldürebilir mi?

Kemik yiyen bir köpek, mutlaka bir sorunla sonuçlanmaz ve her zaman hayati tehlike oluşturmaz, ancak riskler vardır ve en kötü senaryoda ölümle sonuçlanabilir. Bu çok nadir olur ve genellikle bağırsaklarda bir tıkanıklık veya perforasyon varsa ve veteriner tedavisi hemen sağlanmazsa veya komplikasyonlar ortaya çıkarsa ortaya çıkar. 2017'de FDA ayrıca bir Beyan 15 köpeğin kemik maması yedikten sonra öldüğü düşünülen bir olaydan sonra, köpekler için önceden paketlenmiş 'kemik maması' riskleri konusunda uyarıda bulunuldu.

Bir Köpeğin Midesi Bir Kemiği Çözebilir mi?

Bir köpeğin midesi, insanlar gibi, yediğimiz yiyecekleri sindirmeye başlamaya yardımcı olan ve yiyeceklerle birlikte yediğimiz bazı bakteri ve diğer mikropları öldüren asit üretir. Köpeklerde yiyecekler bir süre midede kalabilir. Köpeklerde midedeki asit (hidroklorik asit) genellikle 2-2,5 pH'a (asitlik düzeyi) sahiptir. Ancak, kemik çok sert bir maddedir ve asitte tamamen çözünmesi uzun zaman alır. Yavru köpeğiniz kemiği çok küçük parçalara ayırırsa midede çözülebilir. Ancak daha büyük parçalar yeterince hızlı parçalanmayacaktır.

Bu iki şeyden biri anlamına gelebilir. Ya kemik mideyi ince bağırsağa bırakamayacak kadar büyük olacak ya da mideyi terk edip bağırsaklara sıkışıp tıkanıklığa neden olacaktır. Midede sıkışmış kemik mutlaka acil sorunlara neden olmaz, ancak yiyecek ve sıvının yedeklenmesine neden olabilir ve köpeğiniz kusabilir. Kemik ayrıca midenin içinde zıplarken midenin iç kısmında erozyonlara ve kesiklere neden olabilir.

Kemikler Köpek Dişlerine İyi Gelir mi?

Kemik çok sert bir maddedir ve kemikleri çiğneyen köpekler bazen diş kırıkları ile sonuçlanır . Kırık kemiklerin keskin kenarları ağızda diş eti kanamalarına ve kesiklere neden olabilir. İçi boş kemikler köpeğin dişlerine takılırsa da sorunlara neden olabilir; bazen bu oldukça fazla travmaya neden olur ve köpeklerin kemiği çıkarmak için anestezi alması gerekebilir.

Bazı insanlar kemiklerin köpeğinizin dişlerini çiğnerken temiz kalmasına yardımcı olabileceğine inanır, ancak evcil hayvanınızın diş hijyeni için başka seçenekler de vardır. kemiksiz diş çiğniyor ve diş fırçalama (Fido'nun ne kadar iyi davrandığına bağlı olarak!). Bu seçeneklerin çoğu da çok daha güvenlidir.

Köpeğime Biftek Kemikleri Yerine Ne Verebilirim?

Köpeklerin ataları diyetlerinin bir parçası olarak kemik yerken, günümüz evcil hayvanlarının hayatta kalmak için kemik yemelerine gerek yoktur, çünkü onlara sağladığımız diyetler ihtiyaç duydukları tüm besinleri içermesi gerekir. Bir evcil hayvanın çiğneme arzusunu tatmin etmek için birkaç güvenli alternatif vardır: kevlar çiğneme oyuncakları ve sağlıklı diş çiğneme çubukları bunlardan birkaçıdır.

hatta kullanabilirsin Kabak gibi daha sert sebzeler veya dişleri temiz tutarken yavrularınıza besin sağlamak için havuç. Köpeğinize çiğneyecek bir şey verirken her zaman onu denetlemeniz önerilir.

Son düşünceler

Şimdiye kadar açıklığa kavuşturamadıysak, tekrar söyleyeceğiz. Köpeğinizin pişmiş biftek kemiğine izin vermeyin . Çiğ kemikler bile risk taşır. Yanlışlıkla oldu. Köpeğiniz bir biftek kemiği alırsa, hemen veterinerinizle iletişime geçmelisiniz. Veterineriniz muhtemelen yukarıda açıklanan semptomlar için onları yakından izlemenizi önerecektir. Unutmayın, herhangi bir şüpheniz varsa, o zaman en iyisi mümkün olan en kısa sürede bir veterineri dahil edin tüylü arkadaşınız için doğru kararları vermenize yardımcı olabilirler.

Yorumlar