15 En Zeki Köpek Irkları ve Zekaları Neden Sizin Lehinize Veya Aleyhinize Çalışabilir!

15 En Zeki Köpek Irkları ve Zekaları Neden Sizin Lehinize Veya Aleyhinize Çalışabilir!

Vergilerinizi dosyalayabilecek akıllı bir köpek ırkı mı arıyorsunuz? Ya da belki tüm süslemelerle tamamlanmış bir fileto mignon yemeği hazırlayabilir mi?

Tamam, bu biraz zor olabilir, ancak aşağıda, eğitilmesi nispeten basit ve birçok numara yapabilen, gezegendeki en zeki 15 köpek ırkının ana hatlarını veriyoruz.Bu köpeklerin çoğu parlak beyinleriyle tanınır. Ancak listede sizi şaşırtabilecek birkaç tür var. Kesin olan bir şey var - onlar insanlarını memnun etmeye istekli, eğitilebilir köpekler. Ama parlaklıkları başlarını belaya sokabilir mi? Cevap kesinlikle evet, özellikle bu köpeklerin bazılarında. Hadi daha yakından bakalım.

İçindekiler

Köpek Zekasını Ölçme

Köpek zekasını ölçmenin resmi bir yolu olmamasına rağmen, genellikle temel alınarak hesaplanır.bir köpeğin bir komutu alması ve ona bağlı kalması için kaç tekrar gerekir. Emirleri çabucak alan ve bunu yapmaya devam edenler, yeni komutu öğrenemeyenlerden daha zekidir. Becerileri ile karşılaştırıldığında en aptal köpek ırkları kolay, ancak aptaldan daha inatçı olduklarını söylemek doğru olur.Köpek zekasına gelince, Stanley Coren her zaman konuşmaya giren isimdir. 1994 yılında Profesör Coren kitabını yayınladı. 'Köpeklerin Zekası.' Araştırma çalışmalarına göre, çalışmaları zeka sırasına göre 131'den fazla köpek ırkını sıralıyor. Köpeğin zekasının bir kısmı, çalışma yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Buna karşılık, başkalarının zekası, bir aile ortamında insanları memnun etme isteklerine dayanır.Her köpeğin benzersiz olduğunu bilmek önemlidir. Dolayısıyla, bir Golden Retriever'ı hayatınıza kabul etmeniz, onların mahallenizdeki en zeki köpek olmaya yazgılı oldukları anlamına gelmez. Profesör Coren'in çalışmasına göre köpek zekasının %51'i cins tarafından belirlenir. Ancak kalan %49, çevresel koşullara bağlıdır, bu da şu anlama gelir:siz ve eğitim çabalarınız bir köpeğin zekasını neredeyse eşit şekilde tanımlarsınız.

Not: Yukarıdaki bağlantılara tıklamak sizi ek ürün bilgileri ve müşteri incelemeleri alabileceğiniz Amazon.com'a götürür. Bir satın alma yaparsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.15 En Akıllı Köpek Irkları

Lafı fazla uzatmadan, en zeki 15 köpek ırkına artan sırayla bir göz atalım.

kenar kömür ocağı

Lastik top oyuncak ile Border Collie

Çoğu Border Collie, bir komutu beş denemede öğrenir (zamanın %95'i).

Border Collie,en zeki köpek türüköpek uzmanları tarafından iş etiği ve hayvancılık yeteneklerine göre. Yüzyıllardır koyun ve sığır sürülerini düzenli ve güvenli tutmak için kullanılmışlar ve onlara en iyi çoban köpeği unvanını kazandırmışlardır. Sınır Collies Ayrıca yapacak bir işleri olduğu sürece efendilerini memnun etmeye heveslidirler. Zeki beyinlerini uyarmazsanız, yaramaz olurlar.Başlıca bir örnek Border Collies istihbaratı Chaser'ınki. Bu köpek, binden fazla nesnenin adını öğrenmesiyle ünlüdür. Yani, herhangi bir siparişi çabucak alan bir köpek varsa, o da bu yavrudur.

Kaniş

Standart kaniş

Üç boy Kaniş vardır ve standart boy Kaniş en zeki olarak kabul edilir.

Collie'nin arkasından yakından takip kaniş . Güzel ponponlarının sizi aldatmasına izin vermeyin. Olağanüstü zekidirler. Ayrıca ördeklere ve diğer su hayvanlarına olan sevgileri sayesinde harika avcılar ve etkili su köpekleridir.

Yabancılara biraz mesafeli davranabilseler de, sevgi dolu aile hayvanları yaparlar. Ancak efendilerinin birini aile grubuna kabul ettiğini öğrendiklerinde onlar da kabul eder. kanişaktivite, öğrenme ve efendilerini memnun etme konusunda gelişmek, onları aile hayvanları olarak eğitmek için nispeten basit hale getiriyor.Alman Kurdu

Bir Kış Gününde Dışarıda İki Kabarık GSD

Alman Çoban Köpekleri Almanya'da doğdu ve askeri ve polis köpekleri olarak popüler hale geldi.

bu Alman Kurdu özellikle kolluk kuvvetlerinde en çok tanınan köpek ırklarından biridir. Tüm dünyada polis ve ordu tarafından kullanılıyorlar ve bu sadece şans eseri değil. Bu köpek ırkı son derece zekidir veefendisini memnun etmek için her şeyi yapardı. Bu, ipuçlarını hızlı bir şekilde aldıkları anlamına gelir. Ve son derece sadık olduklarından, eğer bu, işleyicilerini korumak anlamına geliyorsa, ateş hattına girerler.

Ancak bu köpeği akıllı bir köpek yapan sadece operasyonel zekaları değildir. Alman Çoban Köpekleri Amerika'daki en popüler ikinci köpek cinsidir, bu yüzden onlaraile hayvanları kadar popüler.Tüm köpekler farklı olsa da, Alman Çobanının tek kişilik bir köpek olduğunu görebilirsiniz. Aile içinde, genellikle birincil bakıcıları olan favori bir insana sahip olma eğilimindedirler.

Golden Retriever

Dirt döşeme Golden Retriever

Birçok insan Goldens'ı mükemmel bir aile hayvanı olarak düşünür.Popülerlikleri gibi, Golden Retriever istihbaratta da alman kurdunun hemen gerisinde kalıyor. Golden Retriever'lar en çok köpekleri ile tanınırlar.cana yakın, tatlı ve sevgi dolu doğa. Altınlar, kişilikleri kadar zekalarıyla da ünlüdür, bu nedenle yardım ve hizmet köpekleri söz konusu olduğunda en popüler seçeneklerden biridir.

Golden Retrieverlar kendilerini tamamen adamış ve insanlarını memnun etmeye isteklidirler. Ayrıca, Border Collie veya Alman Çoban kadar inatçı değiller. Bu onları yapabilirilk kez köpek sahibi olacaklar için eğitilmesi daha kolayzekada biraz daha düşük olmasına rağmen. Ayrıca şampiyon silah köpekleri yaparlar ve itaat ve çeviklik yarışmalarında düzenli olarak kazananlardır.

Doberman pinscher

Dikkatle Oturan Kara Köpek

Doberman Pinschers son derece eğitilebilir, bu da onları harika bekçi köpekleri yapar.bu Doberman pinscher en iyi köpek koruma görevleriyle tanınıyor olabilir. Ancak heybetli görünümlerinin ve gerçek hayattan daha büyük kulaklarının altında akıllı bir beyin yatar. Dobermanlar aynı zamandakolluk kuvvetlerinde ünlüve bu aynı zamanda doğayı, sadakati ve komutları hızlı ve tutarlı bir şekilde alma becerilerini koruyan akıllı genlerine de bağlıdır.

Doberman ile bunu bulabilirsinonlar dik başlı köpeklerkim aile evini devralmaya çalışabilir. Bu yüzden, zeki olmalarına rağmen, deneyimsiz köpek eğitimi ellerinde, üstesinden gelinemeyecek kadar fazla olabilirler. Bununla birlikte, genellikle kapalı kapılar ardında gizli sevgililer olan itaatkar aile hayvanları yaparlar. Sadece onların zeki beyinlerini nasıl yönlendireceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Shetland çoban köpeği

Sable Shetland Çoban Köpeği

Birçoğu, Sığınakları yalnızca görünümlerinden dolayı değil, “minyatürdeki Collies” olarak tanımlar.

Barınaklar, harika çobanlar yapan zeki yavrulardır ve herhangi bir gözetim olmaksızın büyük hayvan sürülerine bakmakla görevlendirilmişlerdir. Onlar aynı zamanda çok yönlü işçilerdir.tıbbi uyarı, terapi ve hizmet köpekleri olarak kullanılır. Çeviklik, itaat, toplanma ve yeni numaralar öğrenmeyi sevme gibi köpek sporlarında mükemmeldirler.Küçük ve kabarık görünümleri sizi yanıltmasın. barınaklar yüksek enerjili köpeklerdir ve tüm bu enerji için bir çıkışa ihtiyaç duyarlar. Bu listedeki diğer köpekler kadar inatçı olmasalar da, siz yapmazsanız kendilerini eğlendirmek için uygunsuz yollar bulurlar. Onlar süper sevecen veaileleriyle vakit geçirmeyi severler, onları aktif aileler için harika aile hayvanları yapıyor.

Labrador köpeği

Labrador Retriever yerde yatıyor

Laboratuvarlar Amerika'nın en sevilen evcil hayvanlarından biridir.

olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Labrador köpeği bu listede daha yukarıda değil. Ancak şaşırtıcı olmayan şey, Labrador Retriever'ın otuz yıldır Amerika'nın bir numaralı köpeği olarak yer almasıdır. Sadece aile dostu köpekler değiller, aynı zamanda oldukça zekiler. Bu yüzden başarılılaryardım ve terapi köpekleri.

Labradorlar, bu listedeki diğer canlı tellere kıyasla nispeten evde geri yatırılır. Ve öğleden sonra bir veya iki şekerleme için kısmidirler. onlar kolaycaövgü, oyuncaklar ve yiyeceklerle motive, bu yüzden bunların hepsini antrenman programınızda kullandığınızdan emin olun. İnsanlara olan sevgileri, onları hane halkına hükmetmeye çalışmaması gerekenleri eğitmeyi nispeten kolaylaştırır - bu da onları ilk kez köpek ebeveynleri için ideal hale getirir.

Kelebek

Sahibi olan Papillon Köpek

Papillonlar, çoğu aktivite sırasında sahiplerinin şirketlerinden hoşlanırlar.

Küçük bir köpek paketinde paketlenmiş çok sayıda köpek akıllısı arıyorsanız, kelebek aradığınız köpek olabilir. Onlarİspanyollarla ilgiliZeki genlerini açıklamak için uzun bir yol kat eden, bazen Continental Toy Spaniel olarak adlandırılır. Hem görünüşleri hem de zekaları ile muhteşem yavrulardır, bu yüzden uzun zamandır kraliyet ailelerinin gözdesi olmuştur.

Papillonlar tipik kucak köpekleri değildir. Bunun yerine, günü geçirmeyi tercih ederler.oynamak ve gerçekleştirmek için yeni numaralar öğrenmekailelerinin önünde. İnsanlarını güldürmeyi ve gülümsetmeyi severler, bu da genellikle komutları çabucak aldıkları anlamına gelir. Bu yavru aile dostudur, cesurdur ve her zaman gülümser, çoğu aileye ideal bir katkı sağlar.

rottweiler

Bir Yolda Duran Siyah ve Tan Köpek

Rottweiler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler köpek ırkları arasındadır.

Bu köpek zekası hakkında konuşurken kaşları kaldıran köpek ırkıdır. Bu doğru, altında Rottweiler'ın kaslı ve karşı konulmaz salak gülümseme zeki bir köpektir. Binlerce yıldır Rottweiler ve ataları çalışan köpeklerdir. Anlamındainsanlarla ilişkileri sıkı sıkıya bağlıdırve efendilerini memnun etmeye heveslidirler.

Yine de dikkatli olun, onlar aynı zamanda inatçı yaratıklardır ve acemi köpek sahipleri onları eğitmeyi zor bulabilir. Alman Çoban gibi mükemmel koruma köpekleri olabilirler. Yine de, esas olarak aşağıdakilerden dolayı komutları almakta o kadar hızlı değiller.onların inatçı çizgisi. Bununla birlikte, yine de en zeki 10 köpek ırkını oluşturuyorlar ki bu hiç de fena bir başarı değil.

Avustralya Sığır Köpeği

Avustralya Sığır Köpeği Tarlada Dışarıda

Bazen Heeler olarak da bilinen bu çalışan cins yavru, gütme yetenekleri ve işkolik kişiliği ile ünlüdür.

Avustralya Sığır Köpekleri, aşırı hava koşullarında çok fazla gözetim olmaksızın günlerce sürülere bakar. bu Avustralya Sığır Köpeği hayatınıza hoş geldiniz demek için yoğun bir köpektir ve günde birkaç saat egzersiz yapmaları gerekir.

Avustralya Sığır Köpekleri bağımsız bir cinstir ve kendilerini en iyi köpek olarak görebilirler, bu nedenle deneyimli bir köpek sahibine ihtiyaçları vardır. Ama karşılığında itaat, sadakat veaktif aileler için eğlenceli köpek ilavesi. En çok kırsal kesimde yaşamak ve çalışmak için uygundurlar, ancak egzersiz yapılır ve teşvik edilirlerse şehirde başarılı olabilirler. Bu olmadan, içlerindeki dolambaçlı Dingo ortaya çıkar.

pembroke corgi

Kırmızı Pembroke Galce Corgi

O arsız gülümsemenin ve kabarık Corgi kıçının altında zeki genler bulacaksınız.

Corgi, özellikle pembroke corgi , çalışan köpek zekası için ödüllendirildi. Sürü yetenekleri ve ayak bileği kıstırma teknikleri için dünyanın her yerinde kullanılıyorlar. Ve bu listedeki birçok çoban köpeği gibi, bunu kendi başlarına yapabilirler.

Corgis nasıl yapılacağını biliyorçok çalış ve çok oyna,itaatkar oldukları ve çok eğlendikleri anlamına gelir. Bu yüzden birçok aile onları evlerine davet ediyor. Yeni numaralar öğrenmeyi ve çeviklik, itaat ve diğer köpek yarışmalarında başarılı olmayı severler. Şirin ve zeki Corgis, yüzlerce nedenden dolayı Kraliçe II. Elizabeth'in favorisi.

Minyatür Schnauzer

Tarlada duran karanlık Minyatür Schnauzer

Mini Schnauzer'lar komutları ve kalıpları öğrenmek için hızlıdır.

bu Mini Schnauzer çiftçilik geçmişi olan bir çıngıraklı köpektir. Üç Schnauzer boyutunun en küçüğüdürler, ancak çoğu kişi en büyük kişiliğe sahip olduklarını düşünür. Alıngan ve eğlenceli karakterleri ile sahiplerini her zaman diken üstünde tutarlar. Ve büyükbaba kaşları ve gür sakallarıyla da zeki görünüyorlar. eğer arıyorsanakıllı apartman yavrusu, bu senin için köpek olabilir.

Onlargünlük rutinleri ile disiplinlive senin de olman gibi, bu da meraklıların onlara tapmasının birçok nedeninden biri. Bu listedeki pek çok kişi gibi, eğitim zorluklarına dönüşebilecek inatçı bir çizgileri var. Ancak doğru ellerde çok itaatkar aile hayvanları olarak yetiştirilebilirler.

İngiliz Springer Spaniel

İngiliz Springer Spaniel

İngiliz Springer Spaniel'in kürkü boyunca genellikle lekeler bulunur.

13 bazıları için uğursuz bir sayı olabilir ama İngiliz Springer Spaniel . Bu akıllı köpek, en çok avlanma yetenekleri ve sahibine karşı sadık tutumuyla tanınır. Onlar sahipSözsüz komutların üstün bir anlayışıav sırasında yön alırken işaret etmek ve ıslık çalmak gibi, onları kesinlikle akıllı kurabiyeler yapar.

Uzun bir avlanma veya egzersiz gününden sonra, bu Spaniellersarılmaktan başka bir şey sevmemeken sevdikleri insanlarla kanepede. Arkadaş canlısı, uyumlu, tatlı ve çok eğlenceliler, bu yüzden dünya çapındaki aileler tarafından seviliyorlar. Ev içi eğitimleri ve diğer ırkların çoğunun alamadığı diğer komutları çabucak alırlar. Yani, peşinde olduğunuz bir bahar avcısı veya kanepe snuggler olsun, bu köpek her iki kutuyu da işaretler.

Tervuren

Tasmalı Belçikalı Tervuren

Tervler, zeki zihinlerini harekete geçirmek ve beladan uzak tutmak için her gün bir saatten fazla yoğun egzersize ihtiyaç duyarlar.

olarak da bilinir Belçika Çoban Köpeği , bu köpek ırkı nadiren en popüler 100 köpek ırkı arasında yer alır. Yani biriyle tanışmadıysan yalnız değilsin. Dört Belçika Çoban Köpeğinden biridirler ve esas olarak sürüleri gütmek ve efendilerinin mülkünü korumak için yetiştirilmişlerdir. Onlaren mutluları ustalarıyla birlikte tarlada çalışırken, onları apartman hayatı için uygun hale getirmez.

Çoğu çalışan ve çoban köpeği gibi, Tervsbağımsız bir çizgiye sahip olmakonları yeni köpek sahipleri için zorlaştırıyor. Ancak köpek eğitimi deneyimi olanlar bu yavrudan parlayan bir yıldız çıkarır. Büyük, kıllı ve zeki bir köpek arıyorsanız, Terv en iyi yarışmacıdır.

Schipperke

Üç Schipperke Köpeği

Yetişkinler, Schipperke'nin canlı karakterine bayılır ve çocuklar, onların kabarık, tilki benzeri görünümüne bayılır.

boo köpek isimleri

Son fakat en az değil, aynı zamanda Belçika'dan nispeten bilinmeyen Schipperke. 'Belçika'nın küçük kaptanı' lakaplı gemiler ve mavnalar üzerinde çalışmak üzere yaratıldılar.fareleri ve davetsiz misafirleri yakalamak. Sadece 13 inç yüksekliğinde duran bu kabarık küçük köpek bazen bir Pomeranian ile karıştırılır. Ancak IQ testlerinde çok daha yüksek puanlar alıyorlar.

Ancak onları bir aile hayvanı olarak daha da uygun kılan şey, itaatleri, çabuk öğrenmeleri ve onlara olan sevgileridir.insan paketine uyum sağlamak. Harika bekçi köpekleri olurlar ve büyük bir akciğerleri vardır ve ailelerini gelen ziyaretçilere karşı uyarırlar. Vardıklarında mesafeli olabilirler, ancak sallanan bir kuyruk ve yeni numaralar sergileyerek onlara çabucak ısınırlar.

Son düşünceler

Bu listedeki köpek ırklarının çoğu, çalışan geçmişlerden gelmektedir. Sadece zeki genetiğe sahip olmakla kalmazlar, aynı zamanda yüzyıllardır insanlarla birlikte çalışarak onlara efendilerinden bir şeyler öğrenmek ve onları memnun etmek için doğuştan gelen bir istek verirler. Bazılarında inatçı çizgiler varken, bazılarında yok. Bazıları büyük ve heybetli, bazıları ise küçük, kabarık ve sevimli. Bu nedenle, aradığınız köpek boyutu ve şekli ne olursa olsun, herkes için akıllı bir köpek vardır.

Ancak bir köpek ırkının zeki olması onları otomatik olarak sizin ve yaşam tarzınız için en iyi evcil hayvan yapmaz. Akıllı bir köpek, bir köpeği nasıl eğiteceğini bilmeyen birinin etrafında kolayca halkalar çalıştırabilir. Ya da o kadar sıkılabilirler ki, sonunda efendilerini hiç dinlemezler ve başı belaya girer.

Köpek sahipliği dünyasında yeni olduğunuzu varsayalım. Bu durumda, Golden veya Labrador Retriever gibi zeki, inatçı olmayan köpeklere bağlı kalmak isteyebilirsiniz. Ancak deneyimli ve meydan okumaya hazırsanız, akıllı köpeklerin dünyası sizin istiridyenizdir. Unutmayın, koyduğunuz şeyi geri alırsınız ve her köpeğin bir sonraki Einstein olmak için onlara ipleri göstermenize ihtiyacı vardır.

Yorumlar