Köpekler Brokoli Yiyebilir mi? Brokoli Köpeklerin Yiyebilmesi İçin Güvenli mi?

Köpekler Brokoli Yiyebilir mi? Brokoli Köpeklerin Yiyebilmesi İçin Güvenli mi?

Köpeğinize biraz brokoli yedirmeyi düşünüyorum diyetlerinin antioksidan profilini artırmak ? Brokoli, diyetlerimizde yaygın bir sebzedir. İnsanlar için brokoli, bazen kanser önleyici ve iltihap önleyici özelliklere sahip bir süper gıda olarak selamlanır. Hatta bazı insanlar brokoli'yi konsantre bir takviye olarak alırlar.

Ancak insan sindirim sistemleri köpeklerimizle aynı değildir. Yediğimiz bazı şeyler yavrularımız tarafından iyi tolere edilmiyor , ve toksik bile olabilir . Böyle peki ya brokoli ? Brokoli, köpek arkadaşınız için güvenli mi?Köpeğinizin ana maması eksiksiz ve dengeli olmalıdır. Bu, her gün tutarlı bir şekilde beslendiğinde onu desteklemek için doğru besinleri uygun miktarlarda içermesi gerektiği anlamına gelir. Ticari olarak üretilen köpek maması genellikle en iyisidir ve yavrularınızın yediklerinin %90'ını oluşturur . Kalan %10'luk kısım ise çiğnemeler, antrenman ikramları ve diğer atıştırmalıklar olabilir. Peki brokoli bu ikramlardan biri olmalı mı?

İçindekiler

Brokoli Köpekler İçin İyi mi?

Kara Köpek Sebze Koklama

Çiğ veya pişmemiş brokoli, köpek dostlarımız için harika bir besin maddesi olabilir.Brokoli bir nispeten güvenli seçim köpeklerle paylaşmak için. Çeşitli faydalı besinler sağlayacaktır ve çiğ veya pişmiş olarak beslenebilir.Yine de bazı uyarılar - brokoli fazla beslenirse köpeklere zarar verebilir. Bileşikler içerir bağırsak tahrişine neden olabilir . Birçok gıdada olduğu gibi, ısırık büyüklüğünde parçalar halinde beslenmediğinde boğulma tehlikesi oluşturabilir ve üzeri sos veya baharatla kaplanmışsa asla beslenmemelidir.

Baharatla kaplanmış brokoli potansiyel olarak toksik etkilere neden olabilir. baharat olabilir genellikle sarımsak içerir veya soğanlar ikisi de köpek arkadaşlarımız için zehirlidir.Brokoli Köpekler İçin Besleyici mi?

Yemek Kasesinden Brokoli Yiyen Köpek

Brokoli, birçok faydalı vitamin ve besin açısından zengindir.

Brokoli çeşitli maddeler bakımından zengindir. A, C, E ve K dahil olmak üzere vitaminler , çeşitli B vitaminlerinin yanı sıra (birçok farklı B vitamini vardır). Brokoli, kalsiyum, magnezyum, selenyum, potasyum ve demir gibi besinler içerir. Brokoli lif bakımından zengindir ve kalorisi düşüktür. Ayrıca diğer sebzelere göre iyi bir protein içeriğine sahiptir.

Bir köpeği beslediğiniz sürece, köpeğinizin beslenme gereksinimleri ana mamasından karşılanacaktır. tam ve dengeli köpek diyeti . Ancak, ikramları da besleyiciyse, bu harika bir sağlık bonusu!lifli sebzeler

Sebzeler lif oranı yüksek köpeklerimize aşırı kalori olmadan toplu olarak sağlayın. Brokoli, köpeklerin tok hissetmesine yardımcı olduğu için bunun için iyi bir seçimdir, ancak onları şişmanlatma olasılığı düşüktür. Ne yazık ki kliniğimizde gördüğümüz köpeklerin çoğu fazla kiloludur ve bu da başka sağlık sorunlarına yol açabilir, bu nedenle düşük kalorili ikramlar iyidir.

Yemek yiyor lif, köpeğinizin bağırsağındaki 'iyi' bakterilere yardımcı olur gelişmek için. Bu, kedinizin diğer yemeğini daha etkili bir şekilde sindirebileceği, daha yerleşik bir mideye sahip olabileceği ve tolere edilebilir kaka üretebileceği anlamına gelir - yumuşak ve kokulu yerine sert ve kepçe olabilir!

Köpek Atıştırmalıklarındaki Vitaminler

Birkaç ekstra vitamin olabilir yavrularınızın bağışıklık sistemini güçlendirin , deri ve tüy kalitesi ve antioksidan seviyeleri. Antioksidanlar, istenmeyen hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir; hücre hasarı hastalığa yol açabilir.

Bazı vitaminler yenildiğinde zarar verebilir. son derece yüksek hacimler , ancak ana yemeğinin yanı sıra ılımlı bir şekilde sağlıklı yiyecekler besleyerek köpeğinizi aşırı dozda almazsınız.Köpekler İçin Protein Kaynakları

Yavru köpeğiniz uygun miktarda yemeli yüksek kaliteli protein . Ne kadar proteine ​​ihtiyaç duyulduğu köpekten köpeğe değişir - örneğin, atletik bir köpeğin ihtiyacı, böbrek hastalığı olan yaşlı bir köpekten farklı olacaktır.

Et proteini köpekler için iyi bir protein kaynağıdır, ancak protein sebzelerden de elde edilebilir. Brokoli iyi miktarda protein içerir diğer sebze türleri ile karşılaştırıldığında.

Diyabetik Köpekler İçin Brokoli

Diyabetik bir köpek için mama seçerken, şeker ve yağ içeriğinin düşük olması daha da önemlidir. Diyabetik insanlarda olduğu gibi, diyabetli köpeklerin şeker alımı söz konusu olduğunda dikkatli olmak önemlidir. Fazla kilolu köpeklerde diyabeti kontrol etmek daha zordur, bu nedenle az yağlı olmak da anahtardır. Brokoli bir diyabetik köpekler için iyi bir tedavi seçimi . Bununla birlikte, her köpeğin gereksinimleri farklıdır, bu nedenle diyabetli bir köpeği besliyorsanız, her zaman veterinerinizden rehberlik isteyin.

Diyabet, köpeklerin katarakt olmasına neden olabilir - gözlerinde körlüğe neden olabilen bulanıklık. Brokoli, katarakt oluşumunu azalttığı gösterilen bir tür antioksidan içerir. besleme brokoli diyabetik köpekler için ek faydalar sağlayabilir , ama kesin olarak söylemek zor.Brokoli, bir köpeğin bağırsaklarını tahriş edebilecek ve hastalanmasına neden olabilecek başka şeyler içerir. Kataraktları azaltmaya yardımcı olmak için köpek arkadaşınıza yeterince brokoli beslemek bağırsaklarının tahammül etmesi için çok fazla olabilir . Bu alandaki araştırmalar devam etmektedir.

Brokoli Ne Zaman Zararlıdır?

Brokoli Yiyen Küçük Beyaz Köpek

Çok sıcak veya soğuk olmayan küçük porsiyonlarda ikramlar sunduğunuzdan emin olun.

Brokoli bir uygun şekilde beslendiğinde çoğu köpek için iyi bir tedavi seçimi —ama, her zaman olduğu gibi, bazı önemli kurallar vardır. Brokoli kendi başına beslenmeli, üzeri sos veya tuz, karabiber gibi katkı maddeleri ile kaplanmamalıdır. Zengin soslar domatesle yapılır ve baharatlar evcil hayvanınızın bağırsaklarını tahriş edebilir ve böbrek hasarı gibi başka sorunlara yol açabilir.Brokoliyi pişmiş olarak beslerseniz, yavrularınızı beslemeden önce soğuduğundan emin olun. Ağzı muhtemelen sizinkinden çok daha fazla sıcaklığa duyarlıdır! Brokoli besleyin kendi köpeğinizin ağzına uyacak şekilde ısırık büyüklüğünde parçalar —bir Labrador'un shih-tzu'dan daha büyük bir ağzı vardır! Brokoli parçaları, özellikle çiğ ise, büyük parçalar halinde beslenirse boğulma tehlikesi oluşturabilir.

Brokoli tek başına köpekler için ana yemek olarak uygun değildir. Köpek mamalarındaki brokoli, diğer şeylerin yanında bir bileşen olarak iyidir. Aynı zamanda Ara sıra bir muamele olarak beslemek için uygun , köpeğinizin diyetinin 'ekstralar' bölümünün bir parçası olarak (en fazla %10).

izotiyosiyanatlar

Husky Sebze Yeme

Büyük miktarlarda izotiyosiyanatlar köpekler için toksik olabilir.

Brokoli turpgillerden bir sebzedir, yani izotiyosiyanatlar adı verilen bileşikler içerir -onlara biraz acı tat veren şey budur. İnsanlar bunları iyi tolere edebilir, ancak büyük miktarlarda köpekler için toksiktirler.Küçük miktarlarda dahi olsa, izotiyosiyanatlar Yapabilmek bir köpeğin bağırsağını tahriş ederek karın ağrısı, hastalık ve ishal gibi semptomlara neden olur . Brokoli ve diğer turpgillerden sebzeler ( Karnıbahar , lahana , Brüksel lahanası , diğerleri arasında) köpeğinizin diyetinin %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır.

Köpeğim Ne Kadar Brokoli Yiyebilir?

Sebze Yığınında Pug

Köpeğiniz için hangi bölümün uygun olduğunu görmek için veterinerinize danışın.

Bir köpeğin yiyebileceği brokoli miktarı köpeğin büyüklüğüne göre değişir ve ne kadar hassas oldukları - bazı köpekler hiç brokoli yiyemez. Brokoliyi ilk kez tanıtıyorsanız, yavrularınızın nasıl başa çıktığını öğrenmek için bunu yavaş yavaş yapın.

Brokoli sadece küçük miktarlarda beslenir , bir tedavi olarak ve ana bileşen olarak değil. Yemeklerle birlikte verilen ikramlar ve ekstralar, yavrularınızın toplam yediklerinin %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır. Hareketsiz veya küçük bir köpek için %10'un büyük, aktif bir köpek için %10'dan çok daha az olacağını unutmayın, bu nedenle ne kadar brokolinin uygun olduğuna dair bir rakam koymak zor.

Sadece hatırlıyorum, şüpheniz varsa, daha az besleyin - ve emin değilseniz her zaman veterinerinize danışın.

Peki Köpeğim Brokoli Yiyebilir mi?

Sebze kasesine bakan köpek

Brokoli asla birincil besin kaynağı olmamalıdır.

Evet, ısırık büyüklüğünde parçalar halinde beslenirse, çoğu köpeğin çiğ veya pişmiş brokoli yemesi güvenlidir. Brokoli Köpekler için faydalı olabilecek çok sayıda vitamin ve besin içerir . Bununla birlikte, köpeklerimizin ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamak için beslenme açısından dengeli değildir, bu nedenle ana yemek olarak beslenmemelidir.

Unutmayın, Isırık Boy Parçalar

Isırık büyüklüğünde parçalar önemlidir çünkü köpekler boğulabilir . Puglar, Fransız buldozerleri ve buldoglar gibi kısa burunlu (brakisefalik) köpek ırklarının yemek yerken boğulma olasılığının daha yüksek olabileceğini lütfen unutmayın. Bu nedenle brokoli onlara çok küçük parçalar halinde yedirilmelidir.

Brokoliyi Yavaş Yavaş Tanıtın

Her köpek farklıdır ve bazı köpekler belirli yiyecekleri tolere etmez. Yeni yiyecekleri yavaş yavaş tanıtın ve köpeğinizi karın ağrısı, hastalık veya ishal belirtileri açısından izleyin . Bu özellikle brokoli için önemlidir çünkü bağırsak tahrişine neden olabilir.

Miktarları Sınırla

Köpeğinizi asla beslemeyin diyetinin dörtte birinden fazlası brokoli olarak - bu miktar köpekler için toksik olurdu . Diyetlerinin dörtte biri aşırıdır, ancak %10'un üzerindeki herhangi bir şey ciddi karın rahatsızlıklarına neden olabilir.

Yeni yiyecekleri tanıtırken her zaman mantıklıdır, veterinerinizle tartışın özellikle de bebeğinizde mide sorunları, gıda alerjileri veya yiyebileceklerini etkileyen başka bir hastalık öyküsü varsa.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler brokoli saplarını veya saplarını yiyebilir mi?

  Evet, köpekler sapları ve sapları yiyebilir, ancak boğulma tehlikesi oluşturabilir veya bütün olarak yutularak bağırsakların tıkanmasına neden olabilir. Sapı her zaman ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin.

 • Köpekler dondurulmuş brokoliyi yiyebilir mi?

  Dondurma, besinleri iyi korunduğu için sebzeleri saklamanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, soğuk, köpeğinizin ağzına zarar verebileceğinden ve sert parçalar boğulma riski oluşturabileceğinden, sebzeyi hala donmak yerine pişirip soğuduktan sonra beslemek en iyisidir. Yiyecekler en iyi vücut sıcaklığında (hafif ılık) beslenir.

 • Köpeğim brokoli yedi, ne yapmalıyım?

  Köpek arkadaşınız bir ağız dolusu brokoli çaldıysa sorun değil, ancak çok miktarda yemişse veterinerinizle konuşun. Çok fazla brokoli, köpeklerde karın ağrısına neden olabilir. Köpeğe ve ne kadar yediğine bağlı olarak köpeğinizin tedaviye ihtiyacı olabilir, bu nedenle veterinerinizin tavsiyesini almak en iyisidir.

 • Fazla kilolu köpekler brokoli yiyebilir mi?

  Brokoli düşük kalorilidir, bu nedenle kilolu bir köpek için uygun bir tedavi seçeneğidir. Kilo vermesi gereken bir köpek için diyet planının bir parçası olarak, ana yiyeceklerinden bazılarını lifli, düşük kalorili brokoli gibi sebzelerle değiştirebilirsiniz.

  Diyet yapan köpeğinizin çok fazla kalori eklemeden tok hissetmesine yardımcı olacaktır. Bu, yalnızca bir veterinerin rehberliğinde yapılmalıdır, çünkü köpeğinizin kalorilerdeki azalmaya rağmen hala dengeli bir besin yemesi gerekir.

Son düşünceler

Özetlemek gerekirse, brokoli, ölçülü olarak beslendiği sürece köpekler için güvenli ve besleyici bir tedavidir. İdeal olarak, köpeğinizin diyetinin çok küçük bir parçası olmalıdır ve diyetlerinin %90'ı bir yüksek kaliteli ticari olarak üretilmiş kuru mama tanesi . Yavru köpeğiniz önerilenden daha fazla brokoli tükettiyse, bu bağırsak tıkanıklığına neden olur veya diğer toksik etkiler. Ancak, bunun gerçekleşmesi için tüketilen önemli bir miktar olması gerekir.

Ara sıra diğer sebzelerle karıştırılmış küçük, ısırık büyüklüğünde brokoli parçalarına ve köpek arkadaşınıza yapıştırın. atıştırmanın tadını çıkarmalı , yanı sıra onunla birlikte bazı antioksidan artırıcı özellikler kazanıyor.

Yorumlar