Cane Corso Büyüme Tablosu: Köpek Kilometre Taşları ve Ne Beklemeli?

Cane Corso Büyüme Tablosu: Köpek Kilometre Taşları ve Ne Beklemeli?

Bir sonraki evcil hayvanınız olarak Cane Corso'yu düşünüyor ancak ne bekleyeceğinizden emin değil misiniz? Veya belki de evinizde bu büyük köpek ırkı için yeterli yer olup olmadığını merak ediyorsunuz. Adları kabaca Latince'den şu şekilde çevrilir: 'koruma köpeği' tahmin edebileceğiniz gibi, bunlar büyük ila dev ırklardır. Cane Corsos önemli bir boyuta ulaşır ve tüm aileler onları barındıramaz.

Cane Corso'ların vade sonunda 85 ila 110 liraya ulaşması bekleniyor. Kaslarında kaslar olan yakışıklı ve güçlü görünüşlü köpeklerdir. İlk yıllarında hızlı bir şekilde büyürler ve kilometre taşları ve büyüklükle ilgili bir referans noktasına sahip olmak, çoğu köpek ebeveyni için yararlı bir araçtır. Yavru köpeğinizin aşağı yukarı birçok sahibine gönül rahatlığı sağlaması gereken yerde olduğunu bilmek.Cane Corso büyüme tablosu rehberimiz, ilk yıllarında büyümeleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi araştırıyor. Ayrıca boyutlarını ve büyüme oranlarını etkileyebilecek faktörlere ve büyümeleri durduklarında ne bekleyebileceğimize de bakıyoruz. Son olarak, bir Cane Corso'nun bedeni hakkında en sık sorulan sorulardan birkaçıyla bitiriyoruz. Öyleyse, köpek ayrıntılarına dalalım.

İçindekiler
 1. Cane Corso Cinsi
 2. Ne Beklemeli ve Hatırlatıcılar
 3. Yavru Büyüme Zaman Çizelgesi
 4. Cane Corso Ağırlık Tablosu
 5. Sonra ne olur?
 6. Tam Yetiştirilmiş Cane Corso
 7. Dikkate alınacak faktörler
 8. Sıkça Sorulan Sorular
 9. Son düşünceler

Cane Corso Cinsi

 Yuvarlak Meyve Kokulu Cane Corso Yavrusu
Bu köpeklerden birini evinize kabul etmeyi düşünüyorsanız, dikkate almanız gereken sadece boyutları değildir.

Cane Corsos büyük köpeklerdir. Onların cins standardı ağırlık parametreleri sağlamaz. Bunun yerine, ağırlıklarının boylarıyla orantılı olması gerektiğini belirtir. Vade sonunda, tipik olarak pençeden omuza kadar 23,5 ila 27,5 inç boyundadırlar. Genellikle, çoğu Cane Corso'nun ağırlığı 85 ila 110 pound arasındadır. Çok çeşitli renklerde gelen kısa ama şık bir ceketleri var.

baston kemiği American Kennel Club'a (AKC) göre Amerika'daki en popüler büyük ırklardan biridir. Ancak köpeklere sahip olmaları için meydan okuyorlar ve onları uygun aile evcil hayvanlarına dönüştürmek için deneyimli bir köpek sahibine ihtiyaç duyuyorlar.Ne Beklemeli ve Hatırlatıcılar

Çoğu Cane Corso, beklenen boyutuna bir yıl civarında ulaşır, ancak bazıları iki yaşına kadar dolmaya devam eder. Bir yaşında resmen bir yetişkin olarak tanınırlar. Büyüme çizelgeleri, ebeveynlerin Cane Corso yavrularının ilerlemesini takip etmelerine yardımcı olan kullanışlı bir araçtır. Ancak bir köpeğin büyümesinde kilosundan daha fazlası vardır, bu yüzden gelişimsel kilometre taşlarına da bakmak önemlidir.

Lütfen tüm köpeklerin benzersiz olduğunu ve kendi hızlarında büyüdüğünü unutmayın. Bazı yavrular sabit bir oranda büyürken, diğerlerinde de büyüme atakları ve plato dönemleri olur. Bazı daha küçük Cane Corso yavruları, çöpteki en büyük yetişkinlerden biri olacak şekilde büyüyebilir ve en büyük yavrulardan bazıları diğerleri kadar hızlı büyümez. İlerleme tablolarından sapmaların çoğu endişelenecek bir şey değildir.

french bulldog beslenme tablosu

Cane Corsos gelişiminizle ilgili endişeleriniz varsa, lütfen veterinerinizle konuşun. Köpeğinizin gelişimini ve fiziksel sağlığını inceleyebilir ve büyümelerini etkileyen endişe verici semptomları keşfedebilirler. Onları yeterince beslememek kadar basit bir şey olabilir ya da onlara bir virüs bulaşmış olabilir. parazit bu onların büyümesini engelliyor. Nedeni ne olursa olsun, çoğu zaman tedavisi kolaydır.Yavru Büyüme Zaman Çizelgesi

Cane Corsos, ilk yıllarında hızlı bir şekilde büyür, küçük (ish) bir köpek yavrusu sevincinden büyük ve sert bir koruma köpeğine dönüşür. Tüm Cane Corso yavruları bu büyüme tablosunu tam olarak takip etmez. Bunun yerine, ilerlemelerini izlemeniz için yaklaşık bir kılavuzdur. Nasıl bir ilerleme bekleyeceğinizi bilmek, onlara en iyi bakımı sağlamanıza yardımcı olabilir.

Doğumdan 2 Haftaya Kadar

Cane Corsos, doğumda bile çoğu köpek türünden daha büyüktür. Ortalama doğum ağırlığı üç ila sekiz pound arasındadır. Bu, bazı köpek ırklarının yetişkin ağırlıklarındaki boyutlarıdır. Hayatlarının ilk birkaç haftasında sadece uyurlar ve emzirirler. Yavrular sağır ve kör olarak doğarlar, bu yüzden annelerinin yanına yakın dururlar. Kulakları ve gözleri genellikle iki haftalıkken açılır.

1 ay

Bir aya kadar gözleri ve kulakları açık olmalı ve çevrelerinin daha fazla farkına varmaya başlıyorlar. Farklı sesleri keşfetmeye ve tanımaya başlarlar. Bazıları adını bile tanıyor. Yavrular sürünmeye başlar, ancak bacakları hala biraz dengesizdir. Yavrular hala emziriyor, ancak onlara köpek lapası vermeye başlayabilirsiniz. Bir aylık ortalama ağırlık 12 ila 26 pound arasındadır.2 ay

İki aylıkken çoğu yavru bağımsız olarak ayakta durmaya ve patilerini yürüyerek denemeye başlar. Hâlâ sallanmak zorundalar, ancak koordinasyonları çok daha iyi hale geliyor. Çoğu yavru köpek, dişleri çıkmaya başladığı için ağza ve diş çıkarmaya da başlar. Kardeşleriyle oyun zamanı gürültülü olmaya başlıyor, hırlamayı ve havlamayı öğreniyor. Sosyalleşme olmazsa olmaz bunun gibi doğal olarak koruyucu ırklar için. Cane Corso yavrularının çoğu 24 ila 34 kilo arasındadır.

3 ay

Üçüncü ayda, çoğu köpek annelerinden uzaklaşarak ve büyük geniş dünyayı keşfederek daha aktif ve kendinden emin hissediyor. Bu, ev kırma ve basit komutların yanı sıra güçlü yavru köpeğinize tasma eğitiminin başlayabileceği aydır. Güvenlerini ve tavırlarını oluşturabildiğiniz kadar diğer manzaralar, sesler, insanlar ve köpeklerle onları sosyalleştirmeye devam edin. Çoğu Cane Corsos şu anda 30 ila 40 pound ağırlığında.

4 ay

Bu yaşta, itaat eğitimine odaklanmak, tutarlı ve katı olmak önemlidir. Onlar da çok daha güvenli ve arsız hale geliyorlar. Yavrular çok aktiftir ve kolayca uyarılır, yani gün boyunca çok fazla güç uykusuna ihtiyaç duyarlar. Dört aylık bebeklerin ilk parti aşıları kemerlerinin altında olmalıdır. Ortalama ağırlık 36 ila 46 pound arasındadır.

5 ay

Beş aylıkken Cane Corso yavrunuz, ayarlanmış yemek ve uyku saatleri de dahil olmak üzere rutinlerinde rahat olmalıdır. Ayrıca yeni öğretilen itaat becerilerini de göstermeli, size emir alabileceklerini ve uygun şekilde davranabileceklerini göstermelidirler. Beş aylık yavrular çok oyuncu ve zıplar ve aynı zamanda çok sakardır. Beş aylık bir bebeğin ortalama ağırlığı 42 ila 55 pound arasındadır.6 ay

Bu, çoğu yavrunun yumuşamaya başladığı zamandır, ancak sadece biraz. Hala büyümek üzere büyüyorlar ama dört aya kıyasla daha az. Düzenli egzersiz ve uyarılmaya ihtiyaçları var ve sosyalleşme ve itaat eğitimlerine devam etmeyi ihmal etmeyin. Bu yaşta, Cane Corso yavrularının çoğu, ortalama büyüklükteki yetişkin köpeklerden daha büyük olan 55 ila 65 pound arasındadır.

7 ay

Yedi aylıkken, Cane Corso'nuz bir köpek yavrusundan çok bir yetişkin gibi görünmeye başlıyor ve muhtemelen büyüdüğünden daha büyük pençeleri haline geldi. Bu, eğitimlerini unuttuklarını düşünebileceğiniz, ancak unutmadıkları bir yaştır. Bunun yerine, sürüdeki yerlerini test ediyorlar, muhtemelen en iyi köpek pozisyonunu hedefliyorlar. Eğitiminize devam edin ve iyi davranışları ödüllendirin. Cane Corso'nuz muhtemelen 60 ila 70 pound ağırlığındadır.

8 ay

Sekiz aylıkken, Cane Corso yavruları genellikle kendilerini 65 ila 80 kilo arasında bulurlar. Gün geçtikçe yetişkin kilolarına yaklaşıyorlar. Seansları kısa, tatlı ve eğlenceli tutarak eğitime devam edin.

9 ay

Dokuz ayda, çoğu Cane Corso'nun ağırlığı 70 ila 90 pound arasındadır ve büyümeleri yavaşlamaya başlar. Bu, 12 aylıkken hangi yetişkin diyetine geçiş yapacaklarını araştırmaya başlamak için harika bir zaman.10 ay

Bu yaşta, birçok köpek yavrusu daha az köpek yavrusu ve daha çok genç gibi olur. Bu, hala sınırları test etmek ve geri adım atmak anlamına gelebilir, bu nedenle eğitimlerine devam etmek hala önemlidir. Enerji seviyeleri biraz düşebilir, ancak yine de sağlıklı kalmaları için bol miktarda egzersize ve uyarılmaya ihtiyaçları vardır. 10 aylık Cane Corsos genellikle 75 ila 95 pound ağırlığındadır.

11 ay

Şu andan itibaren Cane Corso'nuzda çok fazla değişiklik görmeniz pek olası değil, ancak bazıları hala bu geç aşamada büyüme atakları yaşıyor. Bu ayın sonuna doğru birçok yavrudan yetişkine diyet geçişi gerçekleşir. Bu yaşta, Cane Corso'nuzun 80 ila 100 pound ağırlığında olmasını bekleyin.

12 ay

Aferin, ilk doğum günlerine ulaştın. Ve muhtemelen hayal edebileceğinizden çok daha hızlı gitti. Bir yaşında, yavrunuz artık bir yetişkin olarak görülüyor. 12 aylık çoğu Cane Corso'nun ağırlığı 85 ila 105 pound arasındadır, ancak bunun biraz altında veya üzerindeyse paniğe kapılmayın. Kilolarıyla orantılı oldukları ve sağlıklı göründükleri sürece muhtemelen öyledirler. Önümüzdeki yıl, muhtemelen 88 ila 110 pound ağırlığında biraz daha dolduracaklar.Cane Corso Ağırlık Tablosu

Doğumdan 2 haftaya kadar 3 – 8
1 ay 12 – 26
2 ay 24 – 34
3 ay 30 – 40
4 ay 36 – 46
5 ay 42 – 55
6 ay 55 – 65
7 ay 60 – 70
8 ay 65 – 80
9 ay 70 – 90
10 ay 75 – 95
11 ay 80 – 100
1 yıl (12 ay) 85 – 105
2 yıl (24 ay) 88 – 110

Sonra ne olur?

 Cane Corso doğum günü şapkası ile yemek tabağı yiyor
Sağlıklı bir diyet ve aktif bir yaşam tarzı çok önemlidir, ancak antrenman sırasında ikramları hafifletin.

Cane Corso'nuz önümüzdeki 12 ayda biraz daha dolabilir, ancak farkedeceğiniz kadar değil. Cane Corsos atıştırmalıkları sever, ancak eklemleri, kalp sistemleri ve genel sağlıkları için sağlıklı bir kiloda kalmaları önemlidir. Kilo kaybı veya alımı da dahil olmak üzere herhangi bir ciddi fiziksel değişiklik fark ederseniz, sağlık kontrolü için veterinerinizi görmek en iyisidir.

Tam Yetiştirilmiş Cane Corso

Cane Corsos'un 9 ila 12 yıllık tipik bir ömrü vardır ve bu, böylesine büyük bir cins için oldukça iyidir. Ağırlıklarında veya genel görünümlerinde fazla bir değişiklik görmeyecek olsanız da zamanla enerjilerinde bir azalma fark edebilirsiniz. Özellikle yedi ila sekiz yaşına geldiklerinde. Bunu yaptığınızda, sağlıklı bir kiloyu korumak için daha az yağ ve kalori içeren üst düzey bir diyete geçmeyi düşünün.

Dikkate alınacak faktörler

Bir köpeğin fiziksel gelişimini ve büyümesini çeşitli faktörler etkileyebilir. Diyet ve yaşam tarzı gibi bazıları sizin kontrolünüz altındadır. Genetik ve sağlık gibi diğer faktörler, kontrol edemediğiniz kura şansına bağlıdır. Büyümelerini ve gelişmelerini neyin etkileyebileceğine daha yakından bakalım.

Genetik

Bu, boyutları, büyümeleri ve genel sağlıkları üzerindeki en etkili faktörlerden biridir ve üzerinde neredeyse hiçbir kontrolünüz yoktur. Cane Corso'nuzun ne kadar büyüyebileceğini anlamak için ebeveynlerine bir göz atın. Büyüklerse, yavrunuzun büyük bir yetişkin olması muhtemeldir ve bunun tersi de geçerlidir. Ancak bu her zaman doğru bir gösterge değildir. Ayrıca, ebeveynlerinden büyümeyi sınırlayan bir durum veya gelişimsel bir hastalık miras alabilirler.Beslenme

Beslenme, Cane Corso'nun büyümesi ve gelişmesi üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir ve bu size bağlıdır. Cane Corso'nuzu beslemek kaliteli beslenme sağlıklı gelişimleri için çok önemlidir. Ne tür bir diyet seçerseniz seçin, yüksek kaliteli etler ilk bileşen olmalıdır. Ayrıca yavru gelişimi için hayati önem taşıyan yumurta, balık veya keten tohumu gibi sağlıklı yağlar da içermelidir.

Onları büyük cins köpekler için yaşa uygun bir diyetle beslemek de önemlidir. Bu, büyük cins yavru köpekler için 12 aylık olana kadar özel olarak tasarlanmış beslenmeyi seçmek anlamına gelir. Büyük köpek ırklarının, genellikle gelişim aşamalarında ortaya çıkan kalça displazisi geliştirme olasılığı daha yüksektir. Yaşa ve bedene uygun bir diyet seçmek, bu tür durumları önlemeye yardımcı olabilir.

Büyüme Atağı ve Yaylalar

Genetik gibi, bu da kontrol edemeyeceğiniz bir şeydir ve çoğu Cane Corso ilk 12 ayı boyunca bir noktada her ikisini de yaşar. Bunun nedeni kısmen büyümek için kullandıkları önemli miktarda enerjidir. Büyüme atakları ve platolar bazı sahipler için endişe vericidir, ancak bunlar gelişimlerinin normal bir parçasıdır ve genellikle endişelenecek bir şey değildir.

Kısırlaştır ve Kısırlaştır

Bu prosedürler genellikle bir köpeğin büyümesini etkilemese de, yaşam boyu sağlık ve gelişimlerini etkileyebilir. Bunu doğru zamanda yapmak, sağlıkları için çok önemlidir, bu nedenle, hayatlarının ilk birkaç ayında bir noktada veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun. Çok erken yaparsanız idrar kaçırma gibi sorunlara neden olabilir. Ve bunu çok geç yaparsanız, belirli kanserlerin ve kalça displazisinin olasılığını artırabilir.

Fiziksel Sağlık ve Aktivite

Cane Corso'nuz fiziksel sağlık onların gelişimi için çok önemlidir ve genel sağlık. Cane Corso'nuza en iyi beslenmeyi sağlarsanız ve Tıbbi bakım ve güvenli ve mutlu bir yuvaya sahip olduklarında, sağlıklı yetişkinler haline gelirler. Zayıf bir diyetle beslenen veya teşhis edilmemiş bir tıbbi durumu olan Cane Corsos, olması gerektiği gibi büyümez.

Cane Corsos çalışan bir köpek ırkıdır ve aktif bir yaşam tarzı sürdürmesi gerekir. Onsuz, sağlıksız, aşırı kilolu ve davranışsal olarak sorunlu hale gelebilirler. Yetişkin Cane Corso günlük yaklaşık bir saatlik egzersize ihtiyaç duyar. Önemlidir yüksek etkili egzersizden kaçının çünkü bu onların gelişimini etkileyerek kalça displazisi gibi eklem ve kemik sorunlarına yol açabilir.

Bakım

Tüm köpeklerin büyümek için güvenli ve rahat bir ortama ihtiyacı vardır ve bunu gerektirir. aileleriyle bol etkileşim. İnsanlarla ve diğer köpeklerle çok az etkileşime sahip, zihinsel uyarımlı, zayıf eğitimli ve egzersiz eksikliği olan Cane Corsos, genellikle yavaş ve sağlıksız bir şekilde gelişir. Ayrıca, Cane Corso gibi güçlü ve doğal olarak koruyucu bir köpek için tehlikeli bir sorun olan davranışsal olarak sorunlu hale gelme olasılıkları daha yüksektir. Cane Corso'nuzun sağlıklı ve mutlu bir köpeğe dönüşmesi için çok zaman ve çaba harcamanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Cane Corsos Hangi Yaşta Büyümeyi Durdurur?

Cane Corso'ların çoğu tam boyutlarına 12 ayda ulaşır, ancak bazıları ikinci yıllarında dolmaya devam eder. Bununla birlikte, ikinci yıldaki büyüme genellikle fark edilecek kadar önemli değildir. Bunu hatırla her köpek farklıdır ve kendi hızında büyür , yol boyunca büyüme atakları ve platolar yaşıyor.

pitbull'lar için en iyi köpek şampuanı

Cane Corsos Ne Kadar Büyür?

Çoğu Cane Corsos ölçüsü 41 ila 55 inç uzunluğunda herhangi bir yerde. Genellikle, köpek ne kadar uzunsa, genel boyut ve ağırlık olarak o kadar büyüktür. Hepsi olmasa da çoğu Cane Corsos, uzunluğu da dahil olmak üzere tam boyutlarına 24 ayda ulaşır.

Bir Cane Corso'nun Kafasının Büyümesi Ne Zaman Durur?

12. aya gelindiğinde, köpeklerin çoğundaki tüm Cane Corsos özellikleri, kafaları da dahil olmak üzere tamamen gelişmiştir. Doldurulmaya devam eden kasları ve yağlarıdır. cins standardı başlarını büyük olarak tanımlar ve toplam uzunluğu omuzlardaki yüksekliğin yaklaşık üçte birine ulaşır. Cane'in tıknaz kafası, çekiciliğinin büyük bir parçası.

Son düşünceler

Cane Corso, yavruluktan ileri yaşlarına kadar büyük bir köpektir. Tamamen büyümüş bazı köpek ırklarından daha büyük doğarlar, bu yüzden bu yavrulardan birini almak istiyorsanız, onları barındıracak çok yeriniz olması gerekir. Hayatlarının ilk yılında hızlı bir şekilde büyürler, bazen tamamen büyüdüklerinde 110 pound'a kadar ulaşırlar.

Cane Corso, çok koruyucu bir yapıya sahip devasa bir cinstir, bu yüzden lütfen yoğun kişiliklerine hazır olun. Bol insan etkileşimi olan aktif bir yaşam tarzına ihtiyaçları var. Eğitim ömür boyu sürecek bir taahhüttür ve sağlıklı yetişkinler haline gelmeleri için onlara hayata en iyi başlangıcı sağlamanız gerekir. Tüm bunlar, yüksek kaliteli beslenmeyle birlikte, büyüme tablolarına göre sağlıklı bir şekilde gelişmeleri gerektiği anlamına gelir. Tüm Cane Corsos'ların farklı olduğunu unutmayın, bu nedenle tabloları yalnızca kılavuz olarak kullanın. Ve herhangi bir endişeniz varsa, lütfen veterinerinizle konuşun.

Yorumlar