Goldendoodle ve Cockapoo: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Goldendoodle ve Cockapoo: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Kendinize “Goldendoodle vs. Cockapoo?” Sorusunu soruyorsanız. Muhtemelen Doodle trenine atladınız ve birçok Kaniş melez ırkından hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermeye çalışıyorsunuz. Birçok farklı seçenek var Doodle köpek dünyasında yani doğru olanı bulmak biraz kafa karıştırıcı olabilir !

Her iki köpek de mükemmel arkadaşlar ve aile hayvanlarıdır. Sevimli, arkadaş canlısı ve akıllıdırlar. İki cins görünüş olarak benzer olsa da, boyut ve enerji seviyesinde farklılık gösterir .Aşağıda, tartışmasız en popüler Doodle olan Goldendoodle'ı karşılaştıracağız, Cockapoo ile , orijinal Kaniş melezlerinden biri. Her bir cins, benzerlikleri ve farklılıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olun dört ayaklı arkadaşınızı seçerken.

Irk Karşılaştırması

Altın renkli doodle

 • Yükseklik 14-24 inç
 • Ağırlık 25-55 Pound
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Akıllı, Sadık
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10-15 yıl
 • köpek fiyatları 1.000 - 4.000 ABD Doları

kakule • Yükseklik 10-15 inç
 • Ağırlık 12-20 Pound
 • Mizaç Sosyal, Sevgi dolu, Akıllı
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 14-18 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 - 3.000 ABD Doları

İçindekilerIrk Tarihi

Goldendoodle ve Cockapoo, Kaniş melezleri veya melezleridir. Var düzinelerce Kaniş melezi bugün piyasada. Yetiştiriciler, Goldendoodle ve Cockapoo'nun şanslı olduğu hipoalerjenik tüy, zeka ve samimiyet gibi çeşitli arzu edilen özellikler için kanişleri melezler.

Köpek ırkı da değil henüz Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmadı ne de sadece saf ırkları tanıyan ve hem Goldendoodle hem de Cockapoo'yu düşünen Westminster Kennel Club ' melez 'köpekler. Bu ırklar kendi başlarına daha yerleşik hale geldikçe, bunun gelecekte değişeceğine parmak basalım.Altın renkli doodle

Kumsalda Açık Havada Kabarık Kaplamalı Köpek

En popüler doodle köpeği olan Goldendoodle, mükemmel bir aile refakatçi köpeğidir.

Goldendoodle bölüm Golden Retriever ve parça Kaniş. bu Altın renkli doodle ilk olarak nispeten yeni bir karışık cins köpektir. 1990'larda ortaya çıktı , muhtemelen selefinin popülerliğinden ilham alan Labradoodle. Son yıllarda, Goldendoodle da dahil olmak üzere Doodle'ların popülaritesi hızla arttı.

Onlardan biri haline geldiler. en popüler doodle köpekleri , büyük ölçüde kolay giden kişilikleri nedeniyle. Henüz bir AKC cinsi olarak kurulmamış olsalar da, paranın satın alabileceği en popüler ve aranan karışık ırklardan biri olmaya devam ediyorlar.kakule

Tarlada küçük kırmızı kaplamalı köpek

Cockapoos, küçük boyları ve sevimli tavırları nedeniyle son derece popülerdir.

The Cockapoo bir parçasıdır horoz İspanyol ve kaniş parçası . Cockapoo muhtemelen orijinal Kaniş melezlerinden biridir ve insanlar onları o zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirmiştir. en azından 1960'lar . Yetiştiriciler, yavru horoz spaniel ebeveynine benzer boyutta bir karışım üretmeye çalıştılar, ancak bazı dökülme alışkanlıklarını ve sağlık sorunlarını hafiflettiler.

Şimdi, onlarca yıllık üreme deneyimi, görünüm, sağlık ve mizaç ile ilgili birkaç sürprizle birinci sınıf bir Cockapoo'yu garanti ediyor. Sonuç olarak, bu en popüler karalama köpeği , birkaç kişi tarafından yakından takip edildi.

Görünüm

İki Küçük Oyuncak Ayı Köpek Görünümlü

Her iki köpek de benzer görünse de görünüşlerinde belirgin farklılıklar vardır.Hem Goldendoodle hem de Cockapoo'nun çok güzeller . Ancak, sevimliliklerinin ötesinde ve oyuncak ayı görünümü Görünüm sizin için önemliyse, ceket rengi, ceket tipi ve boyutu da dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır.

ceket rengi

Her iki köpeği de gözünüzde canlandırdığınızda, muhtemelen aklınıza ten rengi tüylü bir köpek gelir. Her iki köpekte de ten rengi oldukça standart olsa da, farklı renklerde de gelirler.

Goldendoodles krem, kayısı, kırmızı, çikolata veya siyah olabilir. Cockapoos beyaz, devetüyü, krem, kayısı, kırmızı, çikolata veya siyah olabilir. Düz renklere ek olarak, her iki köpeğin de aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli desenlerde olabilen paltoları vardır:

 • Parti – iki veya daha fazla renk, ancak en az %50 beyaz
 • Özet – düz bir kat üzerinde beyaz soyut veya krom işaretler
 • Merle - bazı vücut kısımlarında başka bir renkte kıvrımlı katı taban kaplaması
 • Phantom - bacaklarda, kuyruğun altında ve yüzün yanlarında daha açık kıvrımlara sahip daha koyu taban kat.

Ceket Tipi

Goldendoodle paltoları düz, dalgalı veya kıvırcık olabilir. Cockapoo paltoları genellikle dalgalı veya kıvırcıktır. Dalgalı ve düz katlar genellikle daha yumuşaktır ve tımar etmek kıvırcık paltolardan daha kolay . Palto uzunluğu değişmekle birlikte, her iki köpeğin de daha yoğun, daha uzun paltoları vardır. Her iki köpeğin de tipik olarak daha uzun kaşları, bıyıkları ve sakalları vardır, bu da onlara karakteristik olarak kabarık yüzlerini verir.Boyut

Goldendoodle, Cockapoo'dan daha büyük ve neredeyse iki kat daha ağır olma eğilimindedir. Bu, iki ırkın ebeveynlik boyutundaki farklılığa bağlı olarak şaşırtıcı değildir. Olsa da tahmin etmek imkansız Yetiştiriciler, herhangi bir köpeğin büyüyüp büyüyeceği boy veya kiloya göre, her iki köpeği de, boyutlarını daraltmaya yardımcı olabilecek çeşitli boyut kategorilerine ayırdı.

Halihazırda dört farklı boyutta Goldendoodles mevcuttur:

 • Minyon: Omuzda 14 inç veya daha kısa / 25 pound veya daha az.
 • Minyatür : Omuzda 14-17 inç/ 26-35 pound.
 • Orta: Omuzda 17-21 inç/ 36-50 pound.
 • Standart: 21 inç veya daha uzun/ 51 pounddan fazla.

şu anda var üç boyut Mevcut Cockapoo: • Oyuncak: Omuzda 10 inç veya daha kısa/12 pound veya daha az.
 • Mini: Omuzda 11-14 inç/12-20 pound.
 • Standart: Omuzda 15 inç veya daha uzun/ 20 pounddan fazla.

Mizaç

Çimenli Alanda Açık Havada İki Aktif Köpek

Her iki köpek de hem aile hem de yabancılarla oldukça arkadaş canlısıdır.

benekli av köpeği

Yetiştiriciler, ilk kaniş karışımlarının birçoğunun, dost canlısı ve nazik eğilimleri nedeniyle hizmet köpekleri olmasını amaçladı. Kanişler de son derece zeki, gururlu ve aktif . Goldendoodle ve Cockapoo, Fino köpeğinin mizacını, ebeveynlerinin diğer yarısından gelen özelliklerle birlikte miras aldı.

Golden Retriever gibi Goldendoodle da çok arkadaş canlısı, akıllı ve sadıktır. Cocker Spaniel gibi, Cockapoo da arkadaş canlısı, zeki ve enerjiktir.

Her iki köpek de son derece sosyaldir ve bir aile ortamına harika bir katkı . Çok fazla sevgi, ilgi, kucaklaşma talep etmeseler de hoş karşılarlar ve hızla ailenizin bir üyesi olurlar. İçeride yaşamalılar ve tipik olarak açık hava köpekleri değiller.Sosyal yavrular oldukları için, her iki köpek de genellikle diğer köpeklerle ve aile evcil hayvanlarıyla iyi geçinir. Onları sosyalleştirmek, aktif kalmalarına yardımcı olmak ve onları mutlu etmek için onları köpek parkına veya komşunuzun köpekleriyle bir oyun randevusuna götürmeyi düşünün. İki köpeğin hiçbiri büyük havlayanlar değil. Genellikle sadece yeni uyaranlara havlarlar, bu da onları her ikisini de yapar. bekçi köpeklerinden daha iyi bekçiler .

Egzersiz yapmak

Açık havada yürüyen iki tüylü köpek

Egzersiz söz konusu olduğunda, her iki köpeğin de günde yaklaşık 60 dakika açık hava etkinliğine ihtiyacı vardır.

Hem Goldendoodle hem de Cockapoo, günlük egzersiz yaptıkları sürece bir evde veya apartman dairesinde harikadır. Her iki köpeğin daha küçük varyasyonları, arka bahçesi olmayan apartmanlar veya evler için daha uygundur. Her iki köpek de bir av köpeği soyundan geliyor, bu yüzden oyuncu olmak ve dışarıdaki enerjiyi yakmak onların DNA'larında var.

rottweiler koşum takımı

Goldendoodle daha fazla aktivite gerektirir ve 60-90 dakika egzersiz günlük birkaç gezi dışında bozuldu. Cockapoo'nun yaklaşık olarak ihtiyacı olacak 45-60 dakika açık havada oyun süresi günlük. Egzersizin yoğunluğu köpeğin yaşına ve kişiliğine bağlı olacaktır. Yaşlandıkça, her iki köpek de muhtemelen yumuşayacaktır, ancak yine de hafif egzersize ihtiyaç duyacaktır.

Her iki köpek de yeterince egzersiz yapmazsa, aşırı kilolu ve uyuşuk hale gelebilir. Aşırı havlama, kazma ve ısırma gibi ek davranış sorunları geliştirebilir.

Eğitim

Eğitim Seansında İki Küçük Tüylü Köpek

Her iki köpek de lütfen yeni komutları öğrenmek için hızlı ve isteklidir.

Soyları gibi, Goldendoodle ve Cockapoo da çok akıllı ve son derece eğitilebilir . Yavru köpeğinizi kendiniz eğitmeyi veya bir profesyonelden yardım almayı planlıyor olun, her iki köpeğin de son derece motive ve memnun etmeye istekli olduğunu göreceksiniz.

İki cins çabuk öğrenir ve öğrenmesi birkaç hafta kadar kısa sürebilir. yeni köpeğinize lazımlık eğitimi verin . Altı aya kadar, her iki köpek de düzenli çalışma ile lazımlık eğitimi almalıdır. Her iki köpek de, istenen davranış için köpeğe bir ödül gibi bir ödül sağlayan eğitmeni içeren olumlu pekiştirme ile en iyi şekilde öğrenir.

Sağlık

Çimenli Alanlarda Dışında İki Altın Kabarık Köpek

Sağlık söz konusu olduğunda, her iki köpek de safkan ebeveynlerinden daha uzun ömürlüdür.

Her iki köpek de oldukça sağlıklıdır. Yapabilirsiniz şansı artırmak Saygın bir yetiştiriciden satın alırsanız, eve sağlıklı bir köpek getirme. İki cins, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, ebeveynlerinden geçen belirli sağlık koşullarına yatkındır:

 • Kalça displazisi veya çıkığı
 • Katarakt ve glokom gibi göz hastalıkları
 • Lüks Patella veya titrek dizler

Sağlıklı bir Goldendoodle'ın ömrü yaklaşık 10-15 yıl . Cockapoo'nun ömrü yaklaşık 14-18 yıl ancak bazı sağlıklı Cockapoo'lar 20'li yaşlarına kadar yaşayabilir.

Beslenme

Yemek için bekleyen iki tüylü köpek

Beslenme ihtiyaçları, hangi yavruyu tercih ederseniz edin, köpeğin boyutuna bağlı olacaktır.

ne de köpeğin var özel diyet gereksinimleri . Bu ırkları sağlıklı ve aktif tutmak için ana bileşen olarak yüksek kaliteli protein içeren bir köpek maması arayın. Köpeğiniz bu tür bileşenlere karşı alerjik veya hassas olabileceğinden, tahıl veya mısır gibi çok fazla dolgu maddesi kullanmaktan kaçının.

Her iki köpek de yavru aşamasındayken, onları günde 3-4 kez daha küçük porsiyonlarda beslemeniz gerekebilir. Yetişkin köpeğiniz, günde yaklaşık 1-2 kez daha büyük fakat daha az sıklıkta öğünlere ihtiyaç duyacaktır.

Goldendoodles tüketecek herhangi bir yerden Günde 1 ila 3 bardak kuru köpek maması , boyutlarına bağlı olarak. Cockapoos muhtemelen sadece yiyecek günde 1-2 bardak , çünkü onlar daha küçük köpeklerdir. Her ikisinin de yaşa uygun, yüksek kaliteli kuru mama taneleri yediğinden emin olmak isteyeceksiniz.

zor olsa da sevimli yalvaran yüzlerine karşı koy , köpeğinizi insan maması ve sofra artıkları ile beslemekten kaçının. Sağlıklı köpek atıştırmalıkları, köpeğinizi tedavi etmenin veya ödüllendirmenin harika bir yoludur!

tımar

İki Kabarık Köpek Bakımlı

Tımar ihtiyaçları karşılaştırıldığında, her iki köpek de tüy dökme alışkanlıkları ve banyo gereksinimleri açısından çok benzerdir.

Bu köpeklerin ikisinin de bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de şudur: onlar hipoalerjenik , onları mükemmel arkadaş yapmak alerjisi olan insanlar için. Gerçekten hipoalerjenik köpek yoktur, ancak daha az tüy döken köpekler bu kategoriye girer. altın karalamalar fazla dökme , ne de Cockapoos. Bu, daha sonra temizlemelerini kolaylaştırır. Ancak bu sizi yanıltmasın; hiçbir cins az bakım gerektirmez.

Bakım söz konusu olduğunda her iki köpek de ortalamadır. Her iki köpek ırkı da tüylerinin türü nedeniyle düzenli olarak tımar edilmeyi gerektirir. Paltoları ne kadar kıvırcıksa, o kadar sık ​​bakıma ihtiyaç duyarlar. Uygun bakım ve tımar olmadan, tüyleri karışır ve keçeleşir, bazı durumlarda tam tıraş gerektirir.

Kıvırcık tüylü Goldendoodles ve Cockapoos, neredeyse günlük fırçalama gerektirecektir. Daha düz kat olanları haftada birkaç kez fırçalamanız gerekecek. Köpeğinizi evde yıkamak iyidir , kürklerini ve kulaklarını tamamen kuruttuğunuz sürece. Banyodan sonra her iki köpeği de havluyla kurutmak, paspas olasılığını artırır.

Düzeltme veya kesim için yavrularınızı altı haftada bir sıklıkta bakıma götürmeniz gerekecektir. Bakım ücretleri olabilir 50-200 dolar arasında değişir Kuaförde ihtiyacınız olan hizmet türüne ve köpeğinizin mizacına bağlı olarak. Yavru köpeğinizi düzenli olarak alarak ve tüylerinin yetişkinliğe kadar sağlıklı kalmasını sağlayarak bakıcıya alıştırmaya başlayabilirsiniz.

köpek fiyatları

Çimenlerde İki Küçük Kırmızı Kaplamalı Köpek Yavrusu

Köpek fiyatları, cins soyuna ve köpeğin tarihine bağlı olarak değişecektir.

Her iki köpek de çok popüler olduğu için pahalı olma eğilimindedirler. Ortalama olarak, bir yetiştiriciye ödeme yapmayı bekleyin yaklaşık 2.000 $ her iki cinsten bir köpek yavrusu için.

Bir yetiştiriciden satın alınan bir Goldendoodle'ın ortalama fiyatı 2.100 $'dır, ancak maliyeti değişebilir. 1.000-4.000 $ arasında değişir . Sahipleri Goldendoodles'ı nadiren evlat edinirken, birkaç yüz dolara bir barınakta evlat edinecek birini bulabilirsin. Belirli bir kürk rengi veya boyutu gibi benzersiz özelliklere sahip bir köpek yavrusu arıyorsanız, ortalamadan çok daha pahalıya mal olabilir.

Bir yetiştiriciden satın alınan bir Cockapoo'nun ortalama fiyatı, maliyete rağmen 2.000 $ 'dır. 1.000$-2.500$ arasında veya daha fazla olabilir . Cockapoo bir süredir buralarda olduğundan ve Goldendoodle'dan biraz daha az talep edildiğinden, bir barınakta evlat edinmek için bir tane bulma olasılığınız daha yüksek olabilir.

Bazı itibarsız yetiştiriciler ve köpek değirmenleri kâr etmeye çalıştı Doodle çılgınlığından. Köpeğinizi sertifikasız bir satıcıdan almak, muhtemelen daha düşük fiyatlar sunacakları için cazip gelse de, uzmanlar köpeğinizi sertifikalı bir yetiştiriciden almanızı şiddetle tavsiye ediyor.

Daha pahalı olma eğiliminde olmasına ve uzun bir bekleme listesi olmasına rağmen, sertifikalı bir yetiştiriciden satın almak köpeğinizin genetiğini garanti eder ve ailenize katıldıklarında sağlıklı ve uyumlu olmalarını sağlar. kontrol edin Amerika Goldendoodle Derneği ve Amerikan Cockapoo Kulübü saygın yetiştiricilerin bir listesi için.

Son düşünceler

Umarım, bunu okuduktan sonra, yeni tüylü en iyi arkadaşınla tanışacağın için her zamankinden daha heyecanlısındır. Şimdiye kadar, karar vermeye kendinizi daha hazır hissetmelisiniz. Goldendoodle veya Cockapoo olsun sizin için en uygunudur.

Küçük bir evde veya apartman dairesinde yaşıyorsanız ve 9-5 meşgulseniz, Cockapoo daha küçük boyutu ve daha düşük enerjisi nedeniyle muhtemelen sizin için en iyi ırktır. Büyük bir arka bahçeniz varsa veya evden çok çalışıyorsanız, Goldendoodle'ın boyutu ve egzersiz ihtiyaçları muhtemelen size göz korkutucu görünmeyecektir.

hala kararsız kalabilirsiniz bu harika ırkların ikisi de , bu tamamen anlaşılabilir. Bir köpek seçmek büyük bir karardır! Kalbinizi bir Doodle'a koyduysanız, bu farklı doodle köpekleri listesi tam olarak aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir.

Yorumlar