Brakisefalik Sendrom ve Obstrüktif Havayolu Hastalığı (BOAS)

Brakisefalik Sendrom ve Obstrüktif Havayolu Hastalığı (BOAS)

BOAS, Brakisefalik Obstrüktif Havayolu Hastalığı anlamına gelir ve bazen Brakisefali Sendromu olarak adlandırılır. Kısa burunlu köpek ırklarını etkileyen, daralmış bir hava yolu nedeniyle nefes almada güçlük çeken bir durumu ifade eder.

BOAS, farklı köpekleri değişen derecelerde etkileyebilir. Bazı brakisefali köpekler ciddi şekilde etkilenebilirken, diğerleri daha hafif semptomlardan muzdarip olabilir.İyi haber şu ki, evcil hayvanınızın durumunu yönetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Bu hastalık ve brakisefali köpeğinizin yaşam kalitesini iyileştirmek için atabileceğiniz önemli adımlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

İçindekiler

BOAŞ nedir?

nefes nefese

BOAS, brakisefalik ırkların üst solunum yollarını etkileyen ve solunum problemlerine neden olan bir dizi durumdur.Kısa burunlu ve sıkıştırılmış kafatasları olan köpekler (ve kediler) ' Brakisefali . Popüler brakisefali köpek ırkları şunları içerir: İngiliz Bulldoglar, Fransız Bulldoglar, Shih-Tzus ve Puglar , birkaç tane daha olmasına rağmen. En yaygın brakisefali kedi ırkı Fars kedisidir. BOAS'tan muzdarip olan bu brakisefalik ırklardır.

Bu cinslerin düz yüzleri, solunum zorluğuna neden olan hatalı biçimlendirilmiş bir hava yoluna neden olur. Burun boşlukları diğer köpek ırklarından çok daha kısadır ve sıklıkla daralmış burun deliklerine sahiptirler ve her ikisi de nefes alırken hava akışını kısıtlar. Sıkıştırılmış kafatasları, brakisefali ırklarının yumuşak damağının çok uzun olduğu ve boğazlarının arkasında aşırı yumuşak doku oluşturduğu anlamına gelir. Bu, solunum yollarını daha da tıkayarak nefes almayı daha da zorlaştırır.

Brachycephalic Köpek Irklarının Listesi

Brachycephalic köpek ırklarının kapsamlı bir listesi:AffenpinscherBoksörBrezilyaBrüksel Grifonu
buldogbullmastiffBoston terriercane corso
Süvari kral charles spanielyemekbordo mastifiİngiliz Oyuncak Spaniel
Fransız BulldogJapon ÇenesiLhasa Apsopekinez
BoksörShar PeiShih TzuStaffordshire Boğa Korkunç

Semptomlar neler?

BOAS, insanlarda nefes alma güçlüklerinin yaptığı gibi köpekleri sinirlendirebilir.

Dar Burun Delikleri ('Stenotik Nares')

Brakisefali bir köpeğin burun delikleri genellikle çok dardır ve nefes alırken içe doğru çökebilir, yani burunlarından nefes almaları neredeyse imkansızdır. Ek olarak, stenotik burunları olan köpeklerde genellikle burunlarından hava akışını kötüleştiren bir burun akıntısı vardır.

amerikan yolculuk köpek maması üreticisi

Gürültülü Solunum

Çoğu brakisefali köpek nefes aldıklarında öğürme ve horlama gibi anormal derecede yüksek sesler çıkarır. BOAS'tan en çok etkilenen köpekler uyurken horlar ve genellikle uyanıkken de horlar.Sindirim Sorunları

BOAS'tan etkilenen köpekler de yemek yerken veya içerken sık sık tıkar ve yetersizlik ve kusmaya eğilimlidir. Bunun nedeni, yumuşak damağın fazla dokusunun yutmayı engelleyebilmesi ve bazen yanlışlıkla yiyecek veya sıvı solunmasına neden olabilmesidir. Bu olursa, pnömoni gibi solunum yollarının ikincil enfeksiyonları gelişebilir ve nefes almayı daha da kötüleştirebilir.

Uyku eksikliği

BOAS'tan muzdarip köpekler de uyumakta zorluk çekerler. Bunun nedeni, uykuya daldıklarında yumuşak damak ve fazla dokuların gevşemesi ve hava yolunu uyanık olduklarından daha fazla tıkamasıdır. Bu onların boğulmasına, onları uyandırmasına ve devam eden bir kronik uyku yoksunluğu döngüsüne yol açmasına neden olur. Bu uyku eksikliği davranışsal sorunlara yol açabilir.

Egzersiz intoleransı

BOAS'lı köpekleri etkileyen nefes alma zorluğu, ciğerlerine temiz hava solumakta ve oksijen gereksinimlerini karşılamakta zorlandıkları anlamına gelir. Egzersiz sırasında oksijen ihtiyacı artar ve BOAS köpekleri genellikle hava alımını artırmak için mücadele eder. Oksijen vermekte zorlanan BOAS köpekleri, diş etleri mavimsi-mora döndüğünde işaret edilen siyanozdan muzdarip olabilir. Bu genellikle çökmeye neden olur ve yaşamı tehdit edici olabilir. BOAS'tan ciddi şekilde etkilenen köpekler, bazen minimum efor veya egzersizden sonra çökebilir.

Isı intoleransı

Bir köpeğin burun boşluğu, sıcakta soğuma yeteneğinde çok önemli bir rol oynar. BOAS'tan etkilenen köpekler, diğer köpeklerden çok daha küçük ve daha dar burun boşluklarına sahiptir, bu da vücut ısısını düzenleme ve kendilerini soğutma yeteneklerini önemli ölçüde azaltır. Bu, onları aşırı ısınmaya veya sıcak çarpması , ki bu hayati tehlike oluşturabilir.ters hapşırma

Ters hapşırma BOAS'lı köpeklerde yaygındır ve yumuşak damağın aşırı yumuşak dokularından kaynaklandığı ve boğaz tahrişine neden olduğu düşünülmektedir. Bölümler genellikle birkaç saniye sürer ancak bazen daha uzun sürebilir. Ters hapşırma genellikle tedavi gerektirmez, ancak köpeğinizin günlük yaşamını etkiliyorsa veterinerinizle konuşun.

BOAS Nasıl Teşhis Edilir?

Bulldog güneşte dilini çıkarmış

Yumuşak damağı tam olarak değerlendirmek için genel bir anestezik gereklidir.

kaç köpek çok fazla

BOAS genellikle yukarıda belirtilen klinik belirtilere dayanarak teşhis edilir. Veteriner hekimler tam bir fizik muayene yapacak ve köpeğin yapısını ve solunumunu değerlendirecektir. . Bir köpeğin BOAS'tan muzdarip olma derecesi, bir veteriner tarafından gerçekleştirilen bir derecelendirme sistemi kullanılarak da değerlendirilebilir. Bunlar, egzersiz öncesi ve sonrası klinik değerlendirmelere dayanır ve genellikle bir egzersiz tolerans testi içerir.

X-ışınları ve BT taramaları, BOAS'ın ciddiyetini anlamanıza yardımcı olabilir . Aspirasyon pnömonisi gibi BOAS'ın herhangi bir ikincil komplikasyonu olup olmadığını belirlemek için göğüs röntgeni kullanılır. BT taramaları, ne kadar fazla yumuşak doku olduğunu ve ne kadar kalın olduğunu gösterebilir ve ayrıca kafatası konformasyonunu değerlendirebilir. Rinoskopi (küçük bir kameradan geçerek) burun boşluğunu değerlendirmek ve burun tıkanıklığının derecesini belirlemek için çok faydalı olabilir.BOAS Tedavi Edilebilir mi?

Dili dışarıda koşan boksör

Köpeğiniz fazla kiloluysa, ameliyat yapılmadan önce kilo kaybı önerilebilir.

BOAS tedavi edilemez, ancak bazen köpeğinize önemli ölçüde iyileştirilmiş bir yaşam kalitesi vermek için ameliyat yapılabilir. Semptomların ciddiyetine ve köpeğinizin anatomisinin en sorunlu bölgelerine bağlı olarak birkaç farklı ameliyat türü mevcuttur.

Veteriner, köpeğinizin burnundan nefes alma yeteneğini artırmak için burun deliklerini cerrahi olarak genişletebilir. Daha iyi hava akışı sağlamak için köpeğinizin hava yolunu açmaya yardımcı olabilecek yumuşak damağı cerrahi olarak kısaltmak ve inceltmek de mümkündür. Bazen bademciklerin de kısmen çıkarılması gerekir, bu da köpeğinizin nefes alma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur.BOAS'tan etkilenen köpekler, tedavi edilmeden bırakıldığında, gırtlaklarının (ses kutusu) periyodik olarak çöktüğü ikincil sorunlar geliştirebilir. Bu, farklı derecelerde olabilir, ancak hava yollarını daha da daraltır. 'Geri bağlama' olarak adlandırılan cerrahi, hava yolunu tekrar genişletmeyi amaçlar.

Riskler ve Prognoz

Herhangi bir düzeltici cerrahi şekli, BOAS'tan ciddi şekilde etkilenen köpeklerin yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir. Bununla birlikte, daha hafif etkilenen köpekler de ameliyattan yararlanabilir. Çoğu köpek daha sonra çok çabuk iyileşir ve genellikle 24 saat içinde eve gidebilir. Ameliyattan sonra 7-10 gün evde istirahat etmeleri gerekir ancak sonrasında normal yaşantılarına dönebilirler.

Herhangi bir hava yolu ameliyatı ile ilişkili en büyük risk, ameliyat sonrası şişliktir. Köpeğiniz, şişme azalırken nefes almasına izin vermek için geçici bir trakeostomi tüpüne (doğrudan nefes borusuna yerleştirilen tüp) ihtiyaç duyabilir. Aspirasyon pnömonisine yol açan gıda veya sıvının hava yoluna yanlışlıkla solunması, hava yolu cerrahisinden sonra başka bir risk olabilir. BOAS'ın ciddiyetine bağlı olarak ameliyatlar farklı başarı oranlarına sahip olabilir. Şiddetli BOAS semptomları olan köpekler gelecekte tekrar ameliyat gerektirebilir.

Köpeğimin BOAS'ını Nasıl Yönetirim?

Tonu dışarı çıkmış, kameraya bakan büyük, kilolu beyaz bir bulldogun yakın çekimi.

Aşırı kilolu brakisefali bir köpek için kilo vermek, nefes alma yeteneklerini önemli ölçüde artırabilir.gri kurt köpeği

Sağlıklı Bir Kiloyu Koruyun

BOAS'ın etkilerini önemli ölçüde kötüleştirebilecek en önemli faktör, obezite . Aşırı vücut yağı, hava yollarının çevresinde yağ dokusunun birikmesine neden olarak, onları olduğundan daha da dar hale getirir. Bu, köpeğinizin düzgün nefes almasını daha da zorlaştırır. Veterinerinizle köpeğinizin ideal kilosu hakkında konuşun ve gerekirse ona ulaşmasına yardımcı olmak için bir kilo verme programı başlatın.

Aşırı Isınmadan Kaçının

BOAS'lı köpeklerde çekirdek vücut ısısını düzenlemede zorluk, onları aşırı ısınmaya daha yatkın hale getirir. BOAS'lı bir köpeğiniz varsa, onu sıcak günlerde yürümekten kaçının ve gerektiğinde her zaman serinleyebileceği bir yeri olduğundan emin olun. Onu aşırı egzersiz yapmayın ve mümkün olan her yerde yüksek düzeyde stres veya heyecandan kaçının. Sıcak çarpması belirtileri şunları içerir: aşırı nefes nefese , yüksek vücut ısısı, aşırı salya akışı, hızlı kalp atışı, sendeleme ve hatta nöbetler. Sıcak çarpması hayatı tehdit edici olabilir, bu nedenle köpeğinizin aşırı ısındığından şüpheleniyorsanız derhal veterinerinize başvurun.

BOAS Kedileri Etkileyebilir mi?

BOAS'tan etkilenen kediler, genellikle köpeklerin yaşadığı sorunların çoğundan muzdariptir. Gürültülü nefes alma, öğürme ve horlama sık görülen semptomlardır. köpeklerde olduğu gibi kedilerde de Ciddi şekilde etkilenmiş bazı kediler ağızlarından veya pantolonlarından nefes alırlar - bu, kediler için çok anormal olan ve sıklıkla ciddi solunum sıkıntısına işaret eden bir durumdur. Bu genellikle egzersizden sonra veya veteriner ziyareti gibi stres zamanlarında görülür.

Kediler, tıpkı köpeklerin yapabildiği gibi, BOAS için düzeltici ameliyat olabilir. Kilo yönetimi de aynı derecede önemlidir ve kedinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sağlıklı kilosunu korumasını sağlamaktır.

Son düşünceler

Tüm brakisefali köpekler bir dereceye kadar BOAS'tan muzdariptir, ancak bazıları diğerlerinden daha ciddi şekilde etkilenir. Bu brakisefalik ırklar için gürültülü nefes alma ve tıkama gibi belirtiler 'normal' olabileceğinden, bunların da ele alınması gereken solunum sorunlarının işaretleri olduğunun farkına varmak önemlidir. Köpekleri daha uzun burunlu almak ve yetiştiricilere görünüşe değil sağlığa odaklanmaları için baskı yapmak, gelecekte köpek popülasyonunda BOAS'ı azaltmanın en önemli yollarından biridir.

Düzeltici cerrahi genellikle bu türlerin yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir, ancak cerrahi asla hafife alınmamalıdır. BOAS'ın yönetimi ve düzeltici cerrahinin evcil hayvanınıza fayda sağlayıp sağlayamayacağı hakkında daha fazla tavsiye için veterinerinizle konuşun.

Yorumlar