Köpeğim Az önce Nergis Yedi! Nergis Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Zararlı mı?

Köpeğim Az önce Nergis Yedi! Nergis Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Zararlı mı?

Köpekler son derece meraklı yaratıklar ve doğal olarak çevrelerindeki her şeyi araştıracaklar. İlkbaharda nergis, ülke genelinde birçok bahçede ve açık alanda renkli ve güzel bir özelliktir. Bu, köpeklerin onlarla karşılaşması ve etkileşime girmesi alışılmadık bir durum olmadığı anlamına gelir.

Köpekler dünyalarını burunları ve ağızlarıyla keşfetmek , bu da muhtemelen yapmamaları gereken birçok şeyi genellikle çiğnedikleri veya yuttukları anlamına gelir! Peki, köpeğiniz bir miktar nergis alır (veya kazarsa) ve onları yutarsa ​​ne olur?Ne yazık ki, nergis köpek arkadaşlarımız için hem zehirli hem de zararlı olabilir . Bu nedenle, yavru köpeğiniz evinizin veya bahçenizin etrafındaki nergisleri yuttuysa, veterinerinizi aramak da dahil olmak üzere atmanız gereken bazı adımlar vardır. Neler bekleyebileceğinize bir göz atalım.

İçindekiler

Nergis Evcil Hayvanlara Zararlı mı?

Sarı, Beyaz ve Pembe Çiçekler Tarlası

Nergis köpekler için zehirlidir ve bundan kaçınılmalıdır.Ne yazık ki, nergislerin tüm parçaları köpekler için potansiyel olarak zehirli , ampul en tehlikeli parçadır. nergis toksik kimyasallar içerir alkaloidler, glikozitler ve oksalatlar dahil. Bu kimyasalların seviyeleri nergisler ve bitkinin farklı kısımları arasında büyük farklılıklar gösterir. Bu, farklı köpeklerin onlara farklı tepkiler vereceği anlamına gelir.

Bu, doğru bir 'toksik doz' nergis vermenin çok zor olduğu anlamına gelir. Herhangi bir miktarda nergis olduğunu varsaymak en iyisidir. Potansiyel olarak tehlikeli köpeklere. Ayrıca, içinde nergis çiçekleri olan bir vazodan su içen köpeklerin potansiyel olarak zehirlenebileceğini de belirtmekte fayda var.

Köpeğim Biraz Nergis Yedi: Şimdi Ne?

Sarı çiçek çiğneyen genç köpek yavrusu

Veterinerinizi hemen aramak en iyisidir. köpeğiniz herhangi bir nergis tüketti.Köpeğiniz bazı nergisleri yuttuysa, yavrularınızla ilgili kalıcı sağlık sorunlarını en aza indirmenizi sağlamak için atmanız gereken birkaç adım vardır. Yavru bakımınızı olabildiğince çabuk almak için bu adımları izleyin.

Adım 1: Panik Yapmayın ve Nergisleri Çıkarın

Her şeyden önce, panik yapmayın. Köpeğinizi kusturmak gibi onlara zarar verebilecek hızlı kararlar vermek istemezsiniz. Fido'yu diğer nergislerden ayırarak başlayın. Nergisler dışarıdaysa, onları nergislerden uzağa taşıyın; alternatif olarak, nergisler içerideyse, onları yavrunuzdan uzaklaştırın. Bu, sorunu daha da kötüleştirmek için daha fazla nergis yenmemesini sağlar!

Adım #2: Ne Kadar Yutulduğuna Bakın

Ne kadar tüketildiğini bulmaya çalışın. Kabaca ne kadar nergis yenildiğini ve bitkinin hangi parçalarını tanımlayabilir misiniz? Ayrıca nergislerin ne zaman yutulduğunu kabaca not etmek de yararlıdır.Adım #3: Veterinerinizi Arayın

Tavsiye için mümkün olan en kısa sürede yerel veteriner kliniğinize başvurun. Sorun ne kadar erken profesyonelce yönetilirse, köpek arkadaşınız için sonucun o kadar iyi olması muhtemeldir.

4. Adım: Veterinerinizin Talimatlarını Takip Edin

Veterinerinizin talimatlarını izleyin. Bu muhtemelen bir muayene ve daha fazla tedavi için kliniğe bir ziyareti içerecektir. Bekleyip görmeyin. Bunun gibi problemler, hemen ele alınırsa, yönetilmesi en kolay olanıdır. Sorunları bırakmak sadece onları daha da kötüleştirir.

Nergis Köpeğimi Hasta Edecek mi?

Golden Retriever Kokulu Sarı Çiçek

Nergis yenirse köpeğinizi hasta eder.

Bir köpek nergis yerse (bitkinin herhangi bir özellikle ampul ), daha sonra zehirlenme belirtileri genellikle 30 dakika ile 4 saat sonra başlar. Bu diğer bitkilere çok benzer, sümbül dahil , ya da zakkum bitkisi .setter melezi

Nergislerdeki glikozitler ve alkaloidler, mide ve bağırsakların astarını oldukça tahriş eder. Bu, şiddetli kusmaya ve potansiyel olarak şiddetli ishale yol açabilir. Bağırsaklara kimyasal hasar karın ağrısına yol açar ve çoğu köpek çok uyuşuk ve mutsuz olacak. Semptomlar ilerledikçe köpeğiniz salyası akabilir, susuz kalabilir, zayıflayabilir, titreyebilir ve potansiyel olarak çökmeye ve nöbet geçirmeye başlayabilir.

Neyse ki, nergislerden şiddetli zehirlenme nadir , ancak her durumda farkında olmaya ve ciddiye almaya değer. Nergislerdeki oksalatlar da kaşıntılı ve kırmızı cilt reaksiyonu (dermatit) – bazen bahçıvanlarda, köpeklerde ve kedilerde görülür.

Köpeğim Nergis Yedikten Sonra İyi Olacak mı?

Jack Russell Çiçeklerin Yanında Duruyor

Fido'nun iyi olup olmayacağını gerçekten bilmek, kaç nergis tüketildiğine bağlıdır.

Nergis zehirlenmesi vakalarının çoğu nispeten hafif . Şiddetli semptomlar çok sık olmaz ve genellikle sadece daha küçük bir köpek çok miktarda nergis yerse görülür. Bununla birlikte, farklı köpekler çok farklı şekilde acı çekecektir. Yavrunuzun hassas bir karın gibi önceden var olan tıbbi durumları varsa, belirtiler daha şiddetli olabilir.üzgün karın

Genel olarak, nergis zehirlenmesi olan köpeklerin çoğu 12-48 saat süren karın ağrısı semptomları ve tam bir iyileşme sağlayın. Genellikle, nergis toksisitesinin uzun süreli etkileri yoktur.

Sunum dosyaları

Nergis zehirlenmesi ciddi vakalarda hala hayati tehlike oluşturabilir - kusma ve ishal hızla dehidrasyon ve kan kimyası değişiklikleri . Zehirlenmenin bu etkilerinin her ikisi de köpeğinizin hızla bozulmasına ve daha da kötüleşmesine neden olabilir ve bu bazı durumlarda ölümcül olabilir.

Nergis Zehirlenmesini Nasıl Tedavi Edersiniz?

Veterinerinizin uygulayabileceği birkaç farklı tedavi yöntemi vardır. Bu, köpeğinizin boyutuna, cinsine, ağırlığına ve yuttuğu bitki miktarına bağlı olacaktır. Alınan miktarın ciddiyetine bağlı olarak, tedavi köpeğe göre değişecektir. Veterinerinizi ziyaret ederken neler bekleyebileceğinize bir göz atalım.Son Vakalar İçin İndüklenmiş Kusma

Jack Russell, Karnını Veteriner Tarafından Kontrol Ediyor

Nergis tüketildiyse, veterineriniz yavrularınızda kusmaya neden olabilir.

Fido'yu nergis yerken yakalarsanız veya muhtemelen son 3-4 saat içinde onları yemişlerse, zehirlenme belirtileri ortaya çıkmadan önce ona yardım etme şansınız çok yüksektir. Veterineriniz bir güçlü, güvenli ve güvenilir enjeksiyon kusmaya neden olmak. Bu, tüm nergisleri tekrar geri getirmeye yardımcı olacaktır. Bu, çoğu durumda sorunun en hızlı ve en güvenli çözümüdür.

Kusmaya neden olmalı her zaman bir veteriner tarafından yapılmalıdır Bu enjeksiyonu kullanarak. Tüm durumlar için uygun değildir ve yanlış durumlarda yarardan çok zarar verebilir! Köpeklerde kusmayı tetiklemek için birkaç 'ev ilaçları' olduğunu da belirtmek önemlidir.

Bu yöntemler güvenilmez ve sıklıkla zehirlenmeye neden olabilir kendilerinden! En iyi ve en güvenli seçenek, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede yerel veteriner kliniğinize götürmek ve enjeksiyonu veteriner gözetiminde kullanmaktır.Diğer Tedavi Seçenekleri

Genç Köpek Veterineri Bekliyor

Veterinerinizin nergis zehirlenmesi için önerebileceği başka tedaviler de vardır.

Köpeğiniz 3-4 saatten daha uzun bir süre önce nergis yemişse veya nergis zehirlenmesi belirtileri zaten varsa, o zaman kusmaya neden olan enjeksiyon genellikle artık uygun değildir. Var belirli bir panzehir yok nergis zehirlenmesi için.

Veterineriniz bir fizik muayene yapacak ve kan testi önerebilir köpeğinizin kan kimyasını kontrol etmek için. Kan testleri, özellikle köpeğinizin altta yatan bir sağlık durumu varsa veya kusma veya ishal şiddetliyse önemlidir.

Çoğu köpek, nergis zehirlenmesinin semptomlarını atlatmak için biraz semptomatik, destekleyici yardıma ihtiyaç duyacaktır. Bu, mide bulantısı ve karın ağrısı tedavisini ve bazen aktifleştirilmiş odun kömürü bağırsakta kalan nergis toksinlerini bağlamak için. Daha ciddi şekilde etkilenen köpeklerin, bir damlama yoluyla intravenöz sıvılar kullanarak dehidrasyonu tedavi etmek için bir veya iki gün hastaneye yatırılması gerekebilir.

labrador koşum takımı

Suyu yudumlamayı ve bizim gibi susuz kalmayı bilmedikleri için dehidrasyon köpeklerde gerçek bir sorundur. Kusma yoluyla dehidrasyon onları berbat hissettirir ve içmeye hiç hevesleri yok , bu yüzden sadece daha fazla susuz kalmaya devam ediyorlar.

Bir damla üzerinde kısa bir süre köpekleri gerçekten döndürebilir ve tedaviye izin verir. mide bulantısı ve ağrı damardan da verilmelidir. Çoğu köpek tam olarak iyileşir ve ciddi şekilde etkilenen köpeklerin bile, acil veteriner yardımı istendiği sürece tam iyileşme şansı vardır.

Nergis Yutmayı Önleme

Sarı Çiçekler Arasında Kara Köpek

Çiçekleri çitle çevirmek, nergis yutulmasını önlemenin en iyi yollarından biridir.

Katı ayrım genellikle bu sorunun en basit cevabıdır. Bu en iyisi köpeğinizi nergislerin göründüğü dış mekanlardan uzak tutun ilkbaharda bitkiler aktifken. Çiçeklenme durduktan sonra oldukça hızlı bir şekilde yok olurlar, bu nedenle bu süre nispeten kısa olmalıdır.

Bahçenizde nergis varsa, buna değer olabilir. onları çitle çevirmek veya engellemek bahar döneminde. Alternatif olarak, onları kazmaya ve daha az erişilebilir bir yere taşımaya değer olabilir. Kesme çiçek alıyorsanız, nergislerden kaçının ve evdeyse köpeğinizden uzakta olduklarından emin olun.

İyi eğitim önemlidir. Köpeklerin çukur kazmasına ve ampulleri kazmasına izin verilmemelidir. Dışarıdayken bir 'Baskerville' ağızlık kullanmaya değer olabilir - bu Fido'nun normal şekilde nefes almasına ve nefes almasına izin verin ama hiçbir şey yemeyin veya çiğnemeyin. Ağızlıkların kötü bir ünü vardır ama aslında eğitimde önemli ve çok faydalı bir araçtır ve köpekler tarafından iyi tolere edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Hangi bahçe çiçekleri köpekler için zehirlidir?

    Ne yazık ki, tipik bir bahçede bile çok sayıda potansiyel olarak toksik bitki vardır. Emin değilseniz, tavsiye için en kısa zamanda yerel veteriner kliniğinizi aramak en iyisidir. Nergis zehirlidir, ancak laleler de öyle , zambaklar, yüksükotu, sarmaşık, itüzümü, ormangülü, ravent yaprakları, tatlı bezelye, acı bakla ve salkım.

  • Nergis köpekleri öldürebilir mi?

    Teoride, nergis toksisitesi bir köpek için ölümcül olabilir. Neyse ki, şiddetli semptomlar nadirdir ve daha küçük bir köpeğin çok fazla nergis yemesini gerektirir. Bununla birlikte, tüm köpekler farklı tepki verir ve altta yatan sağlık sorunları olan köpekler daha sert vurulabilir.

    Ana sorun, nergisin neden olduğu kusma ve ishalin dehidrasyona ve kan kimyasında değişikliklere yol açmasıdır. Bu sonuçlar köpeğinizin daha da kötü hissetmesine neden olur ve köpekler sürekli kötüleşen bir sarmalın içine girebilir. Düzeltmek için hızlı, uzman veteriner tedavisi gerektiren bu spirallerdir.

Son düşünceler

Nergis bitkisinin tüm kısımları ne yazık ki köpekler ve kediler için zehirli . Bitkinin içindeki zehirli kimyasallar, özellikle soğan, ciddi karın rahatsızlıklarına neden olabilir. Kusma ve ishal genellikle ana semptomlardır. Çoğu hayvan tam olarak iyileşir. Bununla birlikte, köpekler etkilerden çok etkilenebilir. Özellikle çok miktarda yemişlerse.

Acil veteriner tavsiyesi ve uzman tedaviye ihtiyaç var Çoğu durumda, yavrunuza iyi ve hızlı bir iyileşme için en iyi şansı vermek için. Fido'nun nergis yediğini veya nergis toksisitesinden muzdarip olduğunu düşünüyorsanız, ilk fırsatta yerel veteriner kliniğinizle iletişime geçin.

Yorumlar