Newfoundland Köpek Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Newfoundland güçlü, çarpıcı derecede güzel köpek aynı adı taşıyan Kanada adasından geliyor. Bu cins devasa, güçlü ve onlarla tecrübesiz olanlara korkutucu görünebilir. Ancak çoğu, bu nazik devlerin ne kadar tatlı ve sevecen olduğunu öğrenince hoş bir şekilde şaşırır! Genellikle kısaca “Newfie” olarak adlandırılan bu köpekler, hem aile arkadaşları hem de çiftlik koruyucuları olarak popülerdir.

Newfie'yi genellikle bir tür iş yapmak için yetiştirildikleri için bir tür işle meşgul bulacaksınız. çok yönlü yardımcı suya yakın bölgelerde. Bu nedenle çok yetenekli çalışan köpekler ve harika yüzücülerdir. Bunun ötesinde, sabırlı ve şefkatli mizaçları göz önüne alındığında, çocuklu aileler için harika bir seçimdir.Bu yazıda, bu konuda bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. görkemli cins . Nereden geldiklerini, nasıl göründüklerini ve hareket ettiklerini, günlük yaşam ihtiyaçlarını ve çok daha fazlasını konuşacağız! Kendinizi Newfie hakkında bilgi ile donatmak, sizi onlara mümkün olan en iyi hayatı vermeye hazırlayacaktır. Hemen atlayalım!

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık100-150 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik24-30 inç
  • ömür simgesiÖmür8-10 yıl
  • renk simgesiRenklerSiyah, Kahverengi, Gri, Siyah & Beyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Çikolatalı Kahve Çaylak

Newfoundland köpeklerinin çok katlı bir cins geçmişi vardır.Newfoundland, birkaç yüzyıl boyunca dünya çapında hayranlık uyandırdı. J.M. Barrie'nin 1900'lerin başındaki klasiğindeki Newfoundland hemşire köpeği Nana'yı duymuş olabilirsiniz.Peter Pan. dayalı olduğu söylendi Barries' Newfoundland, Luath . Bir başka iyi bilinen Newfoundland, Seaman'dir. sahibine eşlik eden , Meriwether Lewis, ünlü Lewis ve Clark Seferi ABD'de yeni edinilen topraklarda.Denizci, 1804'ten 1806'ya kadar süren tüm keşif gezisinden sağ kurtulan tek hayvandı. Belki de en iyi bilinen Newfies'lerden biri, İngiliz şair Lord Byron'ın sevgili köpek arkadaşı Boatswain'dir. ŞiirBir Köpeğe YazıtBoatswain'in anısına yazılmıştı, mezarına yazılan Byron'ın atalarının mülkü Newstead Abbey'de. Boatswain'in mezar anıtının Byron'ınkinden daha büyük olduğunu belirtmek çok dokunaklı!

Newfoundlands, Dünya'da bulundukları birkaç yüz yılda çok sevilmiş olsa da, tarihleri ​​gizemle dolu. Adlarından, Kanada'nın Newfoundland ve Labrador eyaletlerinden geldiklerini biliyoruz. Newfoundland kıyılarında çalışan köpekler olarak kullanıldılar ve muhtemelen deniz yoluyla getirildi 1730'larda İngiltere'ye.Newfoundland'ın cins adlarına göre ilk sözlerinden biri, ağaç oymacısı Thomas Bewick'inDört Ayaklıların Genel Tarihi, 1790'da yazılmıştır. Thomas Bewick'in kendisi kuzey İngiltere'deki evinin ötesine geçmemişti ve yalnızca köpeklerini yanlarında Durham ve Northumberland ilçelerine getiren yerleşimcilerden Newfoundland köpeklerini görmüştü. Bundan, cinsi tahmin edebiliriz yeterince kuruldu Newfoundlands için modern standardın ne zaman ortaya çıktığını söylemek zor olsa da, diğer ülkelerde bilinmek.

şecere

Açık havada yürüyen siyah çaylak

Newfoundland'ın soyağacı, genellikle cins safları arasında tartışılır.

Soyağacına bakıldığında gizem derinleşir. Newfoundland'ı hangi ırkların geliştirdiği belli değil, soylarına dair birçok farklı teori var. Bazıları bu köpeklerin Tibet Mastiff ataları , ancak o zamanlar Tibet Mastifflerinin Newfoundland'a getirildiğine dair bir kayıt olmamasına rağmen. Daha çok kabul gören teori, Newfies'in yerli köpeklerden geldi o zaman kimdi Büyük Pireneler ile karışık köpekler.Newfoundland'ın köken ırklarını yerleştirmek zor olsa da, DNA analizi, onlar ve diğer modern köpekler arasındaki benzerlikleri görmemizi sağladı. Newfoundland'ın DNA'sı üzerine yapılan bir araştırmaya göre , bu köpekler diğer Kanadalı av köpeklerinin yakın akrabalarıdır. Bunlar arasında Golden Retriever, Nova Scotia Ördek Tolling Retriever , ve Labrador Retrieverler (aynı ilden gelenler!).

Tartışmasız olan şey, Newfoundland'ın çalışmalarına inanılmaz bağlılığıdır. Bu köpeklerin son birkaç yüz yılda birçok farklı işi oldu. yardım ettikleri bilinirken liman alanlarında arabaları çekin , onlar da balıkçı teknelerine getirildi ağları ve kargoyu çekmeye yardımcı olmak için . Fizikleri ve güçleri, denize düşen nesneleri almalarına ve dalgalı denizlerde bile boğulan insanları kurtarmalarına izin verdi!

Bu müthiş yetenek onları tasvir eden birçok sanatçı son iki yüzyılda hem resimde hem de heykelde iş başındalar. Sir Edwin Henry Landseer resimlerinde, genellikle beyaz ve siyah ceket renk çeşitlerinde birçok Newfoundland'ı içeriyordu. Bu renklendirme o zamandan beri “Landseer” deseni olarak bilinir hale geldi.

Yokoluştan Geri Dönmek

Karda İki Newfoundland Köpeği

Bir noktada, Newfies neslinin tükenmesinin eşiğinden geri getirilmek zorunda kaldı.Newfoundland bir zamanlar yok olmanın eşiğine çok yaklaştı. 1780'de Newfoundland Commodore-Valisi Richard Edwards, her hanenin yasal olarak oturma iznine sahip olduğuna karar verdi. sadece bir Newfoundland köpeğine sahip ol . Bu, yasa bunu başaramamış olsa da, koyun yetiştirme çabalarını teşvik etmek içindi. Bunun yerine, uzun yıllar boyunca Newfoundland köpeğinin nüfusu ya ihracat ya da ölüm yoluyla azaldı. Çok yakında, adada sadece birkaç kişi kaldı.

Yasadışı olmasına rağmen, türü sevenler tarafından ortaya konan koruma çabaları Newfie popülasyonunun geri gelmesine yardımcı oldu. Bu, yıllar sonra Newfoundland'ın kendisinde türün yeniden canlanmasına neden oldu. İhracat Newfoundland'ın muazzam popülerlik elde etmek dünyanın diğer bölgelerinde, özellikle İngiltere'de ve Avrupa'nın diğer bölgelerinde. 1886'da AKC, Newfie'yi tanıdı. ; Newfoundlands, kulübün kadrosuna katılan 32. tür oldu.

Bugün, Newfoundland tüm dünyada büyük bir popülerliğe sahiptir. Artık güverte görevlisi olarak kullanılmasalar da, hala su kurtarmada yoğun bir şekilde çalışıyorlar . Yine de, çoğu Newfie, zamanlarını sevgili aile arkadaşları olarak geçirir ve genellikle çocuklu aileler için “dadı köpekleri” olarak hizmet eder. Onlar en popüler 40. köpek AKC'nin 2019 sıralamasına göre .

Mizaç

Karda Kara Newfoundland Köpeği

Newfoundland harika bir aile köpeğidir ve çocuklarla arası çok iyidir.Newfoundland'ın çalışan bir köpek olarak tarihini ele aldık; yapmak zorunda oldukları onca işle birlikte, bir harika iş ahlakı . Newfoundlands, yeni şeyler öğrenmek için iyi bir kapasiteye sahip yetenekli, güçlü köpeklerdir. Onlar itaatkar ve zekidirler; yeni komutlar iyi ayarlanmış bir Newfie'ye kolayca gelir.

Buna rağmen, Newfies genellikle sadece aile hayvanları olduklarında mutlu olurlar. Newfoundland köpekleri, iş ahlakından çok, son derece nazik ve sevecen olarak bilinirler. Tatlı mizaçları AKC tarafından “ en önemli tek özellik cinsin.' Newfoundland olacak büyük sabır kolayca heyecanlanan çocuklar ve evcil hayvanlar için bile. Sosyalleşme Newfie'ye kolay gelir, çünkü sevimli kişilikleri, ister insan ister hayvan olsun, herkesle arkadaş olmalarına izin verir. Bununla birlikte, evcil hayvan ebeveynleri, temkinliliği azaltmak için erkek Newfie'lerini diğer erkek köpeklere yavaşça tanıtmaya özen göstermelidir.

Newfoundlands, genellikle tehdit edici olmayan köpekler olmasına rağmen, ailelerini ve evlerini sadakatlerinden koruyabilirler. Aslında, Newfies asla saldırgan olmamalıdır; saldırganlık gösteren köpekler asla üremek için kullanılmamalıdır. Newfies'da bu çok nadir görülür, özellikle uygun şekilde eğitilmiş olanlarda . Çoğu zaman, Newfie'nizin çok yapışkan olacağını ve gittiğiniz her yerde sizi takip etmekten keyif alacağını göreceksiniz.Yeni başlayanlar inanılmaz bir görev duygusuna, nazik mizaçlara, keskin duyulara ve güçlü koruyucu içgüdülere sahiptir. Bu, onları, tedaviye ihtiyacı olan herkes için harika bir terapi veya hizmet köpeği yapar. büyük tüylü arkadaş hayatlarını aydınlatmak için. Tek istedikleri, onlara çok fazla sevgi ve ilgi göstermeniz; sevimli kişilikleriyle, yapmamak zor!

Boyut ve Görünüm

Dışarıdaki Dev Newfie

Yeniler devleşebilir ve boyut olarak Mastiff'le yakından rekabet edebilir.

Newfoundland dev bir cins olarak bilinir; Bunu sadece onlara bakarak anlayacaksınız! Cinsiyetten bağımsız olarak gerçekten büyük, güçlü çerçeveleri var. Erkek Newfies'lerin omuzlarında ortalama 28 inç, dişilerin ise ortalama olarak durmasını bekleyebilirsiniz. yaklaşık 26 inç . Erkekler herhangi bir yerden tartılır 130 ila 150 lira ; kadın Newfies tartmak 100 ila 120 lira . Newfoundlands'ın bundan çok daha fazla büyüdüğünü görmek oldukça yaygındır, ancak bazı yaklaşık 200 kilo ağırlığında ! Aslında, kayıtlardaki en ağır Newfie 260 pound ağırlığındaydı !

Newfoundland için AKC cins standardı 'derin gövdeli, ağır kemikli, kaslı ve güçlü, dengeli bir köpek' olduklarını belirtir. Genellikle uzun olduklarından daha uzundurlar. Acemilerin büyük kafaları, geniş ağızlıkları ve güçlü elmacık kemikleri vardır. Geniş aralıklı küçük, derine yerleştirilmiş gözleri vardır. Newfoundlands, tatlı kişiliklerini anlatan ağırbaşlı ve nazik bir ifadeye sahiptir. Kulakları üçgen şeklindedir ve yanaklarından sarkan yuvarlak uçlarla biter. Daha açık renkli Newfies'in kahverengi burunları ve daha açık gözleri olsa da, bu cinste çoğunlukla siyah burunlar ve kahverengi gözler göreceksiniz.Diğer dev ırklara benzer , Newfoundland, büyük kemikleri ve güçlü kasları sayesinde sağlam bir köpektir. Bacakları genellikle düz ve paraleldir ve zarif, asil bir duruş sağlar. Newfie'nin dirseğini yere kadar ölçebilir ve boyunun yarısı kadar olduğunu görebilirsiniz. Perdeli ayaklar Newfie'nin yetenekli bir yüzücü . Kuyrukları tabanda geniştir; rahat olduklarında, genellikle düz veya hafif bir eğri ile asılırlar. Bu cins heyecanlandığında, sırtlarında kıvrılmasa da kuyrukları güçlü bir şekilde sallanır.

Ceket ve Renkler

Newfoundland Köpekleri Karda Açık Havada

Newfoundland genellikle kahverengi veya siyah renklidir. Landseer adı verilen siyah beyaz da olabilirler.

Newfoundlands, sert Kanada kışlarında bile güvenli ve sıcak olmalarını sağlayan özel bir çift katlıdır. Suda çok zaman geçirdikleri için Newfoundlands, kürklerinin suya dayanıklı olmasını sağlayan yağlı dış kaplamalara sahiptir. Onların kürklü ceket orta uzunlukta ve son derece kalın; genellikle dokuda kabadır ve düz veya dalgalıdır.

AKC ayrıca gri, kahverengi ve beyaz ve siyahı da tanısa da, sık sık siyah Newfoundlands göreceksiniz. Beyaz ve siyah renklendirme ise Landseer olarak bilinen , daha önce tartışıldığı gibi. Düz renkli Newfi'lerin çene, göğüs, kuyruk ucu ve ayak parmakları arasında herhangi bir yerde biraz beyaz olmasına izin verilir.

Siyah veya gri Newfoundlands'da bronz bir parlaklık ve daha açık bir ceket üzerinde daha açık renkler görmek de yaygındır. Landseer Newfoundlands tipik olarak tamamen siyah kafalara sahiptir, ancak bazen beyaz ağızlıklarla görülürler. Genellikle tamamen beyaz bir ceket üzerinde siyah bir eyer işaretine sahip olurlar, kıçlarında siyah, beyaz bir kuyrukla biter.

Egzersiz ve Yaşam Gereksinimleri

Newfoundland Köpek Açık Havada Çimenlerde Koşuyor

Yeni başlayanlar iyi bir yüzmeyi severler, ancak genellikle 30 dakikadan fazla günlük egzersize ihtiyaç duymazlar.

Göz korkutucu fiziğine ve doğal yüzme yeteneklerine rağmen, Newfoundlands çok aktif köpekler değildir. Newfie yavruları elbette enerjik olacaklar, ancak yaşlandıkça çabucak yumuşayacaklar. Daha az yorucu bir şey yapmaya çok daha meyilli olmalarına rağmen, formda kalmak için yine de egzersize ihtiyaçları olacak. Onun her zaman iyi bir fikir Onları yüzmeye çıkarmak için, yani bir havuzunuz varsa veya su kenarında yaşıyorsanız, bu onlara ihtiyaç duydukları aktiviteyi vermenin harika bir yoludur. Aksi takdirde, günlük yavaş yürüyüşler iyi olacaktır.

Büyük boyları göz önüne alındığında, Newfie'ler en iyi şekilde daha büyük evlerde tutulur; Bu köpek için apartman hayatı çok zordur. Bu, daha küçük bir evde yaşayamayacakları anlamına gelmez, sadece başka bir yere daha uygun oldukları anlamına gelir. Yeterince egzersiz yapmaları koşuluyla, acemiler çok rahat köpeklerdir. Genellikle, günde 30 dakika fazlasıyla yeterli aktivitedir.

Onları günlük aktivite için dışarı çıkarmak, içeride sakin olmaları için onları yeterince yoracaktır. Newfoundlands, havanın güzel olduğu günlerde bacaklarını uzatabilecekleri büyük, çitle çevrili bir bahçeden faydalanacak. Havadan bahsetmişken, Newfie'nin çift ceketi göz önüne alındığında, daha soğuk iklimler için tercih . Daha sıcak havaya tahammül edebilirler, ancak sahipleri uyanık olmalı! Newfoundlands aşırı ısınmaya eğilimli , bu nedenle her zaman suya erişimleri ve soğumaları için rahat bir yer sağlanmalıdır.

Eğitim

Açık havada yürüyen kahverengi çaylak

Newfoundland köpekleri çok kolay eğitilir.

Neyse ki, Newfoundland'ı eğitmek kolay geliyor. Eğitmenlerini memnun etmek için büyük bir istek duyan akıllı köpeklerdir. Ancak, onları eve getirir getirmez eğitimleri başlamalıdır. Köpek yavrusu olarak, Yeni başlayanların dikkati kolayca dağılır . Eğitimlerinde sabırlı ve tutarlı olmanız gerekecek. Ancak, onlara karşı sert olmamalısınız. Bu cinsi eğitirken olumlu pekiştirme önemlidir, çünkü kendilerine karşı nazik olmayan bir sahibine kırgın olabilirler.

Tasma eğitimi zorunludur ve mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Acemiler büyüyüp mutlak devler olacaklar, bu yüzden yürüyen kişi olmak istemiyorsanız onlara tasmalıyken nasıl davranmayı öğretmeniz gerekecek! İnsanların üzerine atlamamaları için onları eğitmek de bir zorunluluktur. Boyutları, çok heyecanlandıklarında en güçlü insanları bile kolayca devirebilir!

Newfie için sosyalleşme genellikle hoştur. Diğer birçok hayvanla iyi geçinirler ve ailelerinin güvendiği insanlara karşı çok sevecen ve tatlıdırlar. Hayatlarında yeterince erken yapılırsa, sosyalleşme onları engelleyebilir. aşırı derecede şüphelenmek , utangaç veya endişeli. Newfie'nizin çevrelerine ve onları paylaşan aileye alışmasına yardımcı olmak için bunu yavaşça yapmak önemlidir. Yapabiliyorsanız, Newfoundland yavru köpeğinizi anaokulu sınıflarına kaydettirmelisiniz; bu, diğer köpeklerle güzelce oynamalarını sağlamanın iyi bir yoludur.

Sağlık

Newfie Köpek Sonbaharda Yapraklarda Yatıyor

Tüm dev ırklar gibi, Newfie de boyutları nedeniyle maalesef daha kısa bir ömre sahiptir.

Newfoundlands şüphesiz canlılık ve güçle doludur. Onlar sahip çok güçlü akciğerler güçlü akıntılara karşı hareket ederken bile uzun mesafeler yüzdüklerinde onlara yardımcı olur. Bununla birlikte, dev bir köpek olmak, Newfies'in daha kısa bir yaşam beklentisine sahip olduğu anlamına gelir. Sadece 8 ila 10 yıl yaşarlar, ancak sağlıklı olmaları 15 yıla kadar yaşamalarına yardımcı olabilir.

Newfie güçlü bir köpek olsa da, genellikle birkaç farklı sağlık koşuluna eğilimlidirler. boyutları nedeniyle . Her Newfoundland'ın bu koşulları yaşamayacağını belirtmekte fayda var, ancak bir Newfie benimsemeyi planlıyorsanız yine de bunları göz önünde bulundurmalısınız.

kalça displazisi

Newfoundlands'ın kalça displazisi geliştirmesi yaygındır. Bu durum, uyluk kemiği kalça yuvasına tam oturmadığında ortaya çıkar. Bu düzensiz duruşa neden olabilir , garip bir yürüyüş veya bir veya iki arka bacakta bir topallama. Kalça displazisi Newfies için çok acı verici Zayıflamış kalçaları ve bacakları üzerinde çok fazla ağırlık taşımak zorunda oldukları için. Bu durum genellikle kalıtsaldır; sorumlu yetiştiriciler, yavrularının kalça displazisi için taranmasını sağlayacaktır. Yetiştiricinize, Newfie yavrularınızın bu durum için taranıp taranmadığını sorduğunuzdan emin olun.

Mide Torsiyonu

Daha yaygın olarak şişkinlik olarak bilinen mide burulması, tıpkı Newfoundland gibi derin göğüslü köpekleri etkiler. Mide torsiyonu oluşur mide şiştiğinde. Bu, hava veya gazla doldurulduğu ve sonra büküldüğü anlamına gelir. Köpeğin midesinin içeriğini dışarı atamadığı için kan basıncı düşer; genellikle şoka girerler . Durum tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül. Karın şişkinliği, kusmadan öğürme, huzursuzluk, kalp atım hızının artması ve aşırı salya akması dikkat edilmesi gereken belirtilerdir.

Newfoundland şişmeye yatkın olsa da, kolayca önlenebilir. Bir köpek çok hızlı veya çok fazla yerse, hızlı ve fazla su içerse veya çok egzersiz yaparsa şişkinlik tetiklenir. yedikten hemen sonra . Newfie'nize doğru miktarda yiyecek ve su vermeniz mide burulmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Güvenlik için, Newfoundland'ınızın yalnızca son yemeklerinin üzerinden bir saat kadar geçtikten sonra yorucu faaliyetlerde bulunmasına izin verin.

Göz Koşulları

Newfoundlands, katarakt veya kiraz gözü gibi gelişen göz rahatsızlıklarına eğilimlidir. Katarakt oluşur gözlerde bulutlu noktalar oluştuğunda. Bunlar, ele alınmazsa görüşü bozabilir; genellikle cerrahi reçete edilir.

Kiraz göz bir durumdur üçüncü göz kapağının şiştiği yer. Bu kırmızı, şişmiş kütle, Newfie'nin gözünün iç köşesinde kiraz gibi görünecektir. Bu da ameliyatla düzeltilebilir. Sorumlu yetiştiriciler, kalıtsal göz hastalıklarının yavrularını etkilememesini garanti etmek için Newfoundland'ınızın ebeveynlerinin bir veteriner göz doktoru tarafından muayene edilmesini sağlayacaktır.

Beslenme

Ağaçların Yanında Siyah Newfoundland Köpeği

Yeniler günde 4 ila 8 bardak kuru köpek maması yiyebilir.

Bir köpeğin sağlığı, beslenmelerinin kalitesine büyük ölçüde bağlıdır. Dev bir köpek olan Newfies, cins boyutlarına göre tasarlanmış kuru bir mama tanesinden en çok fayda sağlayacak. Onları yaşam evrelerine uygun yiyeceklerle beslemek, yavruyken doğru gelişmeyi ve yetişkinlik ve yaşlılık yıllarında yeterli sağlık bakımını sağlayacaktır.

Yavru olarak, Newfies'in yapacak çok şeyi var. Bu büyümenin çok hızlı olmaması önemlidir; bu, gelişimsel sorunlara ve kalça displazisi gibi diğer koşullara neden olabilir. Dev cins köpek maması Newfie'nin agresif gelişimi onlara dengeli besinler gerekli uygun büyüme için.

Daha yaşlı Newfies ortalama 5-6 bardak gerekir günde kuru kibble, iki öğüne bölün. Yapmamak zorunludur Newfoundland'ınızı besleyin günde sadece bir öğün yemek, çünkü açlıktan hepsini yiyip bitirebilirler. Bu mide torsiyonuna neden olabilir. Güne yayılmış birkaç öğün yemek tavsiye edilir.

Newfoundland'inizin ihtiyaç duyduğu tam yiyecek miktarı birçok farklı faktöre bağlı olacaktır. Kalori ve besin ihtiyaçları yaşlarına, boyutlarına ve aktivite seviyelerine göre değişir. Daha aktif köpekler daha fazla yiyeceğe ihtiyacım var ; daha az aktif veya daha yaşlı köpekler tipik olarak daha azına ihtiyaç duyar. Şüpheye düştüğünüzde, uygun besleme porsiyonları için veterinerinize danışın. Köpeğinizi çok fazla beslemek obeziteye yol açar, ömürlerini büyük ölçüde azaltabilir.

tımar

Oyuncu Görünümlü Newfoundland Köpeği

Newfie'nizi birkaç günde bir fırçalamak da dahil olmak üzere düzenli olarak tımarlamayı planlayın.

Newfie'nin çift katı göz önüne alındığında, sahipler en azından her gün onlara iyi bir fırçalama yapmaya özen göstermelidir. Newfoundlands kimseyi ilgilendirmez; onlar için yaygın başka bir köpeğin kürkünü dökmek ilkbahar ve sonbaharda dökülme mevsimlerinde! Bu zamanlarda, ekstra kürklerini daha kolay kaybetmelerine yardımcı olmak için her gün fırçalama yapılmalıdır. Yeni başlayanlar ayrıca uygun bir araçla iki yılda bir yapılan iyi bir ayırma işleminden yararlanabilirler. Furminator Deshedder gibi .

amerikan yolculuğu sınırlı bileşen köpek maması

Newfoundland'da yıkanmak, çok kirlenmedikçe genellikle tavsiye edilmez; su geçirmez kalmak için ceketlerinde koruyucu yağlara ihtiyaç duyarlar ve sık banyo yapabilirler. paltolarını kurut . Kuru şampuan kullanmak daha iyidir. Newfie'nizin kulaklarını, özellikle suda çok fazla zaman harcıyorsa, kızarıklık veya enfeksiyon belirtileri açısından haftada en az bir kez kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.

Newfie'nizi tımarlamak, ikiniz arasında bir bağ deneyimi olarak yapılmalıdır. Normalde nahoş olarak algılayabilecekleri şeylerden zevk almalarını sağlamak için tımar işlemi sırasında onlara bol miktarda olumlu takviye verin.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Kahverengi Newfoundland Kameraya Bakıyor

Newfoundland yavruları, bir yetiştiriciden 1.000 ila 3.000 $ arasında herhangi bir yere mal olabilir.

Bir yetiştiriciden bir Newfoundland evlat edinmeyi seçerseniz, seçtiğiniz yetiştiricinin uygulamalarından sorumlu olması önemlidir. Ne yazık ki, amacın mümkün olduğu kadar çok para kazanmak olduğu, faaliyette olan birçok yavru değirmeni var. Hem ebeveynler hem de yavrular çıkar uğruna kötü muamele görmüş . Çoğu zaman, bu vicdansız yetiştiricilerin, kendilerine en çok parayı elde etmek için paltoları veya gözleri için nadir renklerin veya benzer bir hilenin reklamını yaptığını göreceksiniz.

Cins konusunda tutkulu bir Newfoundland yetiştiricisi bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Hevesli yetiştiriciler, Newfies'e olan aşkları hakkında uzun uzun konuşacaklar ve sahip olabileceğiniz tüm soruları yanıtlayabilecekler. Sorumlu bir yetiştirici, kalıtsal bir sorun olmadığını kanıtlayan veteriner sertifikaları ile size köpek yavrusu sağlığı konusunda garanti verebilir. Aileden biri gibi davranılan köpek yavruları neredeyse her zaman en uyumlu olanlardır; Evde yavruları için rahat bir yeri olan ve insanlarla etkileşimi teşvik eden yetiştiricileri arayın.

Veterinerinize, yerel köpek gösterilerindeki meraklılara sorarak iyi bir yetiştirici bulmak daha kolay hale gelir. veya AKC'nin cins sevk kaynakları aracılığıyla . Newfies, hareket halindeyken pahalı köpeklerdir, bir köpek yavrusu için yaklaşık 1000 ila 3000 USD sorumlu bir yetiştiriciden. İyi yetiştiriciler, iyi köpekler sağlamanın ötesinde, bu fiyata diğer önemli faktörleri de dahil edecektir. Bunlara genellikle sağlık sertifikaları, haşerelerden arındırma ve aşılama ve muhtemelen hepsi veterinerleriyle yapılan mikroçipleme dahildir.

Kurtarmalar ve Sığınaklar

Newfoundland Köpek Köprü Açık Havada

Köpek alışverişine çıkmadan önce bir Newfoundland Rescue bakmayı deneyin.

Yeni bir köpek yavrusu için sorumlu bir yetiştirici bulmak iyi bir seçenek olsa da, her zaman önce yerel kurtarma ve barınaklarınızı kontrol etmenizi öneririz. Bir yetiştiriciye ödeyeceğiniz fiyatın çok küçük bir kısmı için sevgi dolu bir yuvaya ihtiyacı olan harika bir köpek bulacağınızdan emin olabilirsiniz. ABD'de 3,3 milyon köpek her yıl barınaklara koymak , birçoğu ötenazi ile. Evlat edinerek, bir köpeğe yeni bir hayat veriyorsunuz.

Var Newfoundland Kurtarmaları Mevcut yavruları bulmak için kontrol edebilirsiniz. Çoğu sorumlu yetiştirici, köpekleri kendi çöplerinden geri alacaktır, ancak Newfie gibi kolay giden bir cinsle bile kurtarmalar gerçekleşir. Araştırmanızı yaparken, her sığınağın kendi sakinleri için sahip olduğu standartları inceleyin; öldürmeyen barınaklar köpeklerine daha iyi davranacak ve daha iyi ayarlanmış köpeklerle sonuçlanacaktır.

İyi barınaklar size söyleyecektir köpekler hakkında her şey onların bakımında. Size köpeğin geçmişi, sağlığı, mizacı ve aldıkları eğitim hakkında bilgi verebilirler. Yeni köpeğinizin geçmişinin net bir resmini elde etmek, onlara daha iyi bir yaşam sağlamak için çok önemlidir. Barınaklardan yeni gelenler, muhtemelen çok daha fazla korunacak olsalar da, genellikle nazik bir tavır sergileyeceklerdir. Yaşlı köpekler de barınaklarda yaygın olarak bulunur.

eski acemiler özel ihtiyaçları olacak çok uysal bir kişiliğin iyi tarafıyla buna meyletmelisiniz. Bu köpekler sonunda bir yuvaya sahip olmaktan çok mutlular, ancak bazılarının meşhur kabuklarından çıkmak için zamana ihtiyacı var. Sahiplenmek istediğiniz belirli Newfoundland'ın ihtiyaçları hakkında araştırma yapmak, birlikte mutlu, sağlıklı ve uyumlu bir yaşam için çok önemlidir.

Aile Hayvanları Olarak

 • Newfoundlands, dünyanın en büyük köpekleri arasındadır.
 • Bu, onları barındırabilecek bir eve ihtiyaç duyacakları anlamına gelir.
 • Newfoundlands'ın inanılmaz derecede tatlı eğilimleri var.
 • Farklı evlerde ve farklı yaşam koşullarında başarılı olabilirler.
 • Newfoundlands çocuklara bayılır ve erken sosyalleşirse onlarla iyi geçinir.
 • Newfoundlands, duvarları işaretleyebilen ve evin içindeki kiri takip edecek yağlı katlara sahiptir.
 • Newfie'nizi saçma sapan bir havluyla takip etmeye hazır olun.
 • Newfoundlands açık havada vakit geçirmekten, özellikle yüzmekten hoşlanır.
 • 'Cırt cırtlı köpekler' olarak kabul edilen Newfies, her zaman insanların yanında olmayı sever.
 • Yeni başlayanlar heyecanlı olabilir ve heyecanlandıklarında insanları devirebilirler.
 • Biraz bağımsız olabilirler, bu yüzden onları eğitmek için biraz zaman harcamayı bekleyin.

Son düşünceler

Umarız bu yazı konuya ışık tutmuştur. inanılmaz Newfoundland . Bir Acemi'yi hayatınıza kabul etmeyi düşünüyorsanız, onlara en iyi şekilde nasıl bakacağınızı iyi bir şekilde kavramak, onlara harika bir ev vermenin ilk adımıdır. Newfie'nizin bakımı için gerekli bilgilerle donatıldığında, onlar için parlak ve mutlu bir gelecek ekiyorsunuz.

Newfoundlands bir gerektirir yüksek düzeyde bağlılık onları mutlu ve sağlıklı tutmak için. Ancak, getirisi her zaman buna değer. Acemilerin verecek sevgi sıkıntısı yoktur; belki de vücutlarından daha devasa olan, inanılmaz sevme yetenekleridir! Bu köpekler harika aile arkadaşlarıdır ve sadakatleri sınır tanımaz. Evinin ekstra neşe ve sıcaklığa ihtiyacı olan herkes için mükemmel bir seçimdir. Bu harika tüylü arkadaşa bakacak kaynaklarınız varsa, o zaman ikinizin de hayatınız boyunca değer vereceği harika bir maceranın içindesiniz!

Yorumlar