Alman Çoban Golden Retriever Mix Gerçekler

Alman Çoban Golden Retriever Mix Gerçekler
Alman Kurdu, Golden Retriever, Karışık Cins Köpekler

Alman Çoban Golden Retriever Mix Gerçekler

Ava Channing 12 ay önce Yorum Yok Önceki Makale Sonraki Makale

Alman Çoban Retriever karışımının sizin için mükemmel bir yavru olduğundan emin misiniz? 30+ Golden Retriever karışık ırk türlerinin tam listesine göz atın.Çok araştırma yapmak ister misiniz? Golden Retriever karışımları için Internets'in en derin köpek yavrusu yorumları. Bu kılavuzlar, mizaç, sağlık, maliyetler ve daha fazlası dahil olmak üzere, her bir karışım cinsi hakkında benimsemesi gereken en önemli bilgileri içerir.

İçindekiler

  • Golden Retriever Karışımları
  • Alman Çoban Karışımları
 • Alman Çoban Golden Retriever'ı Almamanız İçin 3 Neden
 • Golden Retriever Alman Çoban Karışımı Neden Olmalı?
 • Golden Retriever ve Alman Çoban Karması'nın Görünümü, Kişiliği ve Özellikleri
 • Satılık Alman Çoban Golden Retriever Mix Yavruları
 • Golden Retriever Alman kurdu damat
 • Alman Çoban Golden Retriever Sağlık Sorunları
 • Alman çoban Golden Retriever ile karışık
 • German Shepherd Golden Retriever Mix Egzersiz Gereksinimleri
 • Golden Retriever Alman Kurdu Mix Köpek Eğitim
 • Golden Retriever ve Alman çoban köpekleri ve aileleri karıştırın

Golden Retriever Karışımları

 1. Labrador Golden Retriever Mix
 2. Husky Golden Retriever Mix
 3. Pitbull Golden Retriever Mix
 4. Rottweiler Golden Retriever Karışımı
 5. Bernese Dağ Köpeği Golden Retriever Mix
 6. Avustralya Çoban Golden Retriever Mix
 7. Corgi Golden Retriever Mix
 8. Büyük Pireneler Golden Retriever Mix
 9. Dachshund Golden Retriever Mix
 10. Border Collie Golden Retriever Karışımı

Alman Çoban Karışımları

Laboratuvar Alman Çoban KarışımıAvustralyalı çoban Alman çoban karışımı
Pitbull Alman Çoban KarışımıBeagle Alman Çoban Karışımı
Kaniş Alman Çoban KarışımıMavi Heeler Alman Çoban Karışımı
Rottweiler Alman Kurdu KarışımıDoberman Alman Çoban Karması
Alman çoban Danua karışımıBorder Collie Alman Kurdu Karışımı
Alman Çoban Büyük Pireneler MixBoxer Alman Çoban Karışımı
Alman Kurdu Malamute MixChow Alman Çoban Karışımı

Alman Çoban Golden Retriever'ı Almamanız İçin 3 Neden 1. Bir Ton Bakım Gerektirir

Bu köpekler her iki ebeveyn ırkının kalın ve su geçirmez paltosu nedeniyle sürekli dökülür. Golden Retrieverların saçlarını paspasladığı biliniyor, bu yüzden düzenli olarak kırpılmaları ve fırçalanmaları gerekiyor. Ayrıca, derin kulakları olduğundan, bu köpekler diğer köpeklerden daha hızlı kulak mumu biriktirir.

2. Çok Faaliyet ve Eğitim Gerektirir

Fiziksel aktivitelerden çok hoşlanmıyorsanız, bu cins sizin için değildir. Bu köpeklerin günde 45-90 dakika egzersiz yapması gerekir Bu faaliyetler ayrıca gelecekte sağlık sorunları yaşama şansını da azaltmaktadır.3. Aşırı Korunma

Golden Retriever ile karıştırılmış bir Alman Çoban, sahiplerini aşırı derecede koruyabilir. Bu özellik, yabancılara kasıtsız bir saldırganlık ile sonuçlanabilir. Bu sorunu çözmek için, bu köpeklerin ilk yıllarında uygun eğitime ve yeterince sosyalleşmeye sahip olmaları gerekir.

Altın Çoban'ın size uygun olduğundan emin misiniz? 30+ Golden Retriever karışık ırk türlerinin tam listesine göz atın. Hiç Golden Retriever Corgi'nin neye benzediğini merak ettiniz mi?Golden Retriever Alman Çoban Karışımı Neden Olmalı?

 1. Sevgi dolu ve sadık karakter

Alman Çoban Golden Retriever Mix köpekleri sevgi dolu ve özverili kişiliklere sahiptir. Bu köpekler sahiplerine çok sadıktır ve aynı zamanda akıllıdır, bu da köpeklerin sorun çıkarmasını önler. Genellikle sabırlı, özenli ve öğrenmeye ve çalışmaya isteklidirler. Sevecen ve harika bir arkadaştırlar

2. Koruma Yeteneği

Alman Çoban köpekleri ile karıştırılmış Golden Retriever, ana cins Alman Çoban genetiği nedeniyle büyük ve kaslı köpeklerdir. Bu özellikler sizi ve çevrenizdeki insanları koruyabilecek köpeklere sahip olmanızı sağlar. Bu yüzden çoğu çok sık hastalanmıyor.3. Çevresel Düzenlemeler

Uygun eğitim ile bu köpekler dikkat çekici bir şekilde uyarlanabilir. Bu özellik, özellikle hava ve ortamda birçok değişiklik olan bölgelere sık sık giderseniz kolay bir zaman sağlar. Yani, evcil hayvanınızla seyahat etmek istiyorsanız, bu cins sizin için olanıdır.

Golden Retriever ve Alman Çoban Karması'nın Görünümü, Kişiliği ve Özellikleri

Ağırlık 60 lbs - 80 lbs
Yükseklik 20 inç ila 25 inç
Ceket Tipi Uzun ve yoğun, kalın ve çift kat, düz, kıvırcık
Kaplama Rengi Altın, siyah, krem, beyaz, kahverengi, sarı
Atma Miktarı Sürekli dökülme (yılda iki kez daha büyük dökülme)
Mizaç Akıllı, aileye sadık, çok canlı ve uyarlanabilir

Bu köpeklerin ebeveynleri doğal olarak büyük köpeklerdir ve bu karışık ırkın da büyümesi doğaldır. Vücutları uzun boylu olduğundan daha uzundur. Alman Çoban köpekleri ile karıştırılmış Golden Retriever, boyları 20 inç ila 25 inç arasında değişirken, 60 lbs ila 80 lbs arasındadır.

Bu cins, ceket türleri ve renklerinde farklılıklar gösterir. Her zamanki renkleri altın, siyah, krem, beyaz, ten rengi ve sarıdır ve ebeveynlerinin genlerine bağlı olarak düz veya kıvırcık saçlıdır. Paltoları genellikle uzun, yoğun, kalın ve çift katlıdır; sürekli dökülme şansı artar. Golden Retriever Alman Çoban'ın özellikleri arasında derin badem şekilli gözler, uzun ve sağlam bir kama şekilli burun ve Golden Retriever'e benzer kısa veya uzun sarkık kulaklar bulunur.Bu enerjik köpekler yüzme, uzun yürüyüşler ve koşu gibi açık hava aktivitelerini sever, ancak kalın paltoları nedeniyle aşırı sıcağa karşı dikkatli olmanız gerekir. Bu köpekler için erken sosyalleşme eğitimine değer verilir. Bu cins yabancılara karşı rezerve ve gergin olma eğilimindedir. Bununla birlikte, düzenli olarak dışarı çıkarak anında dost olmayı öğrenebilirler. Alman Çoban Golden Retriever Mix köpekleri genellikle sahiplerine ve ait oldukları aileye aşırı sadakat ve sevgi dolu bir kişilik ifade eder.

Golden Retriever ile karıştırılan Alman Çoban henüz resmi bir köpek ırkı değildir; ancak, aşağıdaki kuruluşlar onları tasarımcı bir karışık ırk olarak tanımaktadır.

 • Amerikan Canin Hibrit Kulübü (ACHC)
 • Uluslararası Tasarımcı Köpek Sicili (IDCR)
 • Amerika Köpek Sicili, Inc. (DRA)

Satılık Alman Çoban Golden Retriever Mix YavrularıBu köpek ırkının yüksek dereceli bir yetiştiricisini bulmak, dikkatli ve yüksek bakım gerektiren ıslah gerektirdiklerinden zor olabilir. Bir köpeğin fiyatı büyüklüğüne, ceket tipine ve rengine, sağlığına, mizacına bağlıdır ve yavrular 500 $ ila 800 $ arasında değişir - bazıları köpek başına 1500 dolara kadar çıkar.

Güvenilir bir yetiştirici size değerli belgeler sağlamalıdır. Yetiştiriciden sormanız gerekenler:

 • Köpekle ilgili evraklar
 • Bir köpek için sağlık sertifikaları
 • Yazılı Sözleşme
 • Köpeğin Kaydı

Damızlık köpek hakkında resmi bilgi sağlamalıdır. Satın almayı kabul etmeden önce köpeğin sağlık kayıtlarını isteyin ve kontrol edin. Her şey kontrol edilirse, koşulların net brifingini gösteren bir sözleşme şarttır. Araştırma yapmak ve topluluğunuzu keşfetmek, güvenilir yetiştiriciler bulmanın en iyi yoludur. Köpeğinizi satın aldıktan sonra kaydetmeyi unutmayın.

Unutma, bir köpeği evlat edinmek her zaman daha ucuza mal olur. Bu köpek ırkı hakkında bilgi almak için yerel hayvan barınağını ziyaret et. Ayrıca, bazı köpekler oraya taşınabileceği için özel köpek kurtarıcılarına bakmayı deneyin.Golden Retriever Alman kurdu damat

Golden Retriever köpekleriyle karıştırılan Alman Çoban köpeği, düzenli palto fırçalamaya ihtiyaç duyar, çünkü paltoları birbirine karışır ve keçeleşir. Düzenli fırçalama, bu karışık cins için parlak ve sağlıklı bir kürk sağlar. Bu köpekler de sürekli dökülür, böylece bir elektrikli süpürge köpeğinizin odanın etrafındaki dökülmesini temizlemek için kullanışlıdır. İşte bu evcil hayvan için ihtiyacınız olabilecek bazı ürünler.

 • Köpekler ve Kediler için Pro Slicker Brush

Bu ince fırçanın ya gevşek kürkün çözülmesine ve dökülmesine yardımcı olan çok sayıda ince tel pimi olan düz veya kavisli bir kafası vardır. Köpeğinizin kürkünün daha derin bölgelerine ulaşmak için yeterince uzun cıvatalara sahiptir. Bu karışık cins, sürekli fırçalama gerektiren bir çift kaplamaya sahiptir, bu da bu öğeyi tüm köpek sahipleri için olmazsa olmaz hale getirir.

 • Profesyonel Tırnak Makası Büyük Cins

Tırnak makası sağlık ve güvenlik sorunlarını önler. Köpek tırnakları oynak olduklarında diğer insanlara veya hayvanlara zarar verebilir. Bazen köpekler tırnaklarını yanlışlıkla çıkarırlar ve ağrı onlar için dayanılmaz olabilir. Kullanmak için, pençelerini yavaşça tutun ve ayak tırnaklarının küçük parçalarını kesin. Herhangi bir kanama meydana gelirse derhal durdurun.

 • CET Pet Diş Fırçası: Köpek Diş Fırçası

Alman Çoban Köpeği Golden Retriever'ların dişlerinin bakımı gerekiyor, ancak onları temizlemek için çok fazla tolerans gerektirdiğinden bu genellikle ihmal edilir. Bununla birlikte, köpeğinizin ağız sağlığını iyi durumda tutmak için haftalık diş fırçalamanın önerildiğini unutmayın. Köpeğinize çiğneme ürünleri sağlamak dişlerin ve diş etlerinin sağlığını daha da koruyabilir.

Önerilen eşyaların yanı sıra banyo, paltolarındaki hoş olmayan kokuları ve kiri gidermek için evcil hayvan bakımında en önemli adımlardan biridir. Banyo yaparken, yanlışlıkla alerji ataklarını ve pire önlemek için köpek şampuanı kullanın.

Köpeğinizin pençelerini yaralar ve kesikler açısından düzenli olarak izlemelisiniz. Köpeğiniz düzgün yürümüyor gibi görünmüyorsa, kendilerini yaralamalıdırlar.

Bu köpek ırkı tipik olarak balmumu biriktirebilen büyük kulaklara sahiptir. Köpeğinizi kulak problemleri belirtileri için gözlemleyin; sağlıklı köpekler alışkanlıkla kulaklarını rahatsız etmez. Balmumu, kir ve diğer elementler kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Daha iyi temizlik ve dezenfeksiyon için sıvı kulak temizleyicileri ve pamuk topları kullanın.

Alman Çoban köpekleri ile karıştırılmış Golden Retriever düzenli kırpmaya ihtiyaç duyar, bu yüzden ayda en az bir veya iki kez veteriner kliniğinizle randevu almayı alışkanlık haline getirin. Göz çevresi (daha iyi görme için), anüs (hijyen için) ve çene (kolay yemek için) etrafında kesildiklerinden emin olun. Düzeltme sırasında köpeğinizin sakin ve pürüzsüz performansını ödüllendirmek için yiyecek ikramları kullanabilirsiniz.

Alman Çoban Golden Retriever Sağlık Sorunları

Bir Alman Çoban Retriever Mix köpeği, düzgün bir şekilde halledilirse ortalama 10 ila 14 yıl yaşar. Karışık cins köpekler genellikle ebeveyn ırklarından daha sağlıklıdır, ancak bu spesifik cins, bazı sağlık koşullarına diğerlerinden daha yatkındır. Bu sağlık sorunlarının çoğu köpek yaşlandıkça görülür.

Bu cins aktif ve oynamaktan hoşlanır, bu da kemiklerinde ve eklemlerinde zararlı bir etkiye ve hasara neden olabilir. Ortalama düzeyde aktivite almak onların bu sorunları yaşamalarını engelleyecektir. Dikkat etmeniz gereken bazı sağlık tehlikeleri:

 • Alerjiler

Her iki ana cins de alerjiye eğilimlidir ve Alman Çoban Retriever Karışık köpekleri bu özelliği paylaşır. Yaygın alerjileri esas olarak ciltlerini ve pire ısırıklarını veya bazı gıdaları tipik olarak bunlara neden olur. Pireler, köpeklerin dışarıdan birikebileceği küçük parazitlerdir. Golden Retrieverlerde ortak olan Köpek Atopik Dermatiti adı verilen bir alerji de vardır. Çevresel alerjenlerle fiziksel temastan kaçınarak bunu önleyebilirsiniz.

 • Von Willebrand Hastalığı

Von Willebrand Hastalığı, köpeklerde en sık edinilen kan pıhtılaşma bozukluklarıdır. Köpek sahipleri semptomları sadece zaten şiddetli olduğunda fark edeceklerdir. Semptomlar ağız veya burun kanaması, idrarda kan ve aşırı kanamayı içerir ve maalesef henüz bir tedavi yoktur. Gerçekleşme olasılığını daraltmak için köpeğinize dikkat etmeniz önemlidir.

seçici yiyiciler için köpek maması
 • Eklem Displazisi

Eklem displazisi olan köpeklerde, eklemler düzgün bir şekilde kaymak yerine kazıyarak ve öğütülür. Yanlış beslenme, bir köpeğin çok fazla egzersiz yapması veya çok az olması gibi eklem displazisi alma olasılığını etkileyebilir.

 • Şişkinlik

İnsanlarda şişkinlik ve köpeklerde şişkinlik farklıdır. İnsanlarda zararsızdır, ancak köpeklerde ölümcüldür. Köpeğin midesi bükülür ve bu meydana geldiğinde gazla doldurulur, bu da solunum problemlerine ve kan akışında kesintiye neden olur. Şişkinlik için acil tedavi gereklidir. Köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürmek en iyisidir, çünkü evde yapabileceğiniz ilk yardım yoktur.

Genetik testlerin sonuçlarını gözden geçirerek ve bir veterinere düzenli olarak danışarak köpeğinizin sağlığını iyileştirebilirsiniz. Bu köpek ırkı için bazı ilk yardımları öğrenmek de yardımcı olabilir. Alman Çoban ırkı ile geçen Golden Retriever'ın bu olağan sorunları hakkında farkındalık, onların uygun bakımıyla sonuçlanacaktır. Köpeğinizin hareketlerini rutin olarak izlemek, köpeğinizin sağlığını daha iyi analiz etmenizi sağlayacaktır.

Alman çoban Golden Retriever ile karışık

Golden Retriever köpekleri ile çaprazlanmış Alman Çoban, sağlıklı kalmalarına yardımcı olabilecek aktiviteleri seven canlı köpeklerdir. Enerjik kişilikleri nedeniyle, bu köpeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir diyete ihtiyaçları vardır.

Köpekler omnivor olabilir, ancak hayatta kalmak için proteine ​​çok güvenirler. Bir köpeğin diyetindeki protein, dokuları inşa etmek ve onarmak için gereklidir. Aynı zamanda kaslarının yapı taşıdır. Veterinerler, köpek, balık ve et gibi saf protein içeren bir köpeğin günlük diyetinde proteinin% 22'sini önerir.

Köpekler yemeklerinde yağları sevmesine rağmen, onlara verdiğiniz yağ miktarını korumak gerekir. Çok fazla yağ onların refahı için zararlıdır ve çok az cilt problemleri yaratır.

Şimdi, bir köpeğin yağsız vücut kütlesinin yüzde 70-80'ini oluşturduğundan su hakkında konuşalım. Su ayrıca bir köpeğin vücut sıcaklığının düzenlenmesine ve yağ ve karbonhidratların sindirilmesine yardımcı olur. Özellikle sıcak bir yerde yaşıyorsanız köpeklerinizin nemlendirildiğinden emin olun. Oynadıktan ve egzersiz yaptıktan sonra Alman Çoban köpeğinize Golden Retriever köpeğiyle karışık su vermeyi unutmayın.

Bu çok aktif köpek için olası yaralanmaları önlemek için eklem ve kemik gelişimi için malzemeler ve takviyeler de gereklidir. Köpeğinize sebze, meyve ve diğer mineralleri vermek onların büyümesi için uygundur. Bununla birlikte, yaşlarına ve vücut boyutlarına bağlı olarak değiştiği için bölümlere karşı dikkatli olmanız gerekir.

Köpekler için iyi karbonhidrat kaynakları olmadığından bu bileşenleri içeren ürünlerden kaçının.

 • Ben
 • Mısır
 • Şeker
 • Un

German Shepherd Golden Retriever Mix Egzersiz Gereksinimleri

Bu köpeğin her iki ana cinsinde de çok fazla enerji var. Bu köpekler bir köşede yerleşmiş ve sessiz kalmayacaklar. Bu cinsin oynayabileceği ve açık hava egzersizlerini alabilecekleri bir ortama ihtiyacı vardır.

Alman Çoban Golden Retriever ile geçti köpekler yüzmeyi çok seviyor, ancak yüzmeyi bildiklerini varsaymıyorlar. Ayrıca, olası tahrişlerden kaçınmak için yüzdükten sonra köpeğinizi temiz suyla yıkadığınızdan emin olun.

Bu köpeğin günde en az 60 ila 90 dakikalık aktiviteye ihtiyacı olacaktır ihtiyaç duydukları kaslı bir vücut geliştirmelerine yardımcı olmak için. Köpeğinizin günlük açık hava aktiviteleri yapabileceği bir arka bahçeye sahip olmak tercih edilir, çünkü onlar hakkında aşırı endişe duymadan etrafta oynayabilir ve aktif benlikleri olabilir.

Öte yandan, Alman Çoban genleri kalça problemlerine eğilimli olduklarından çok fazla egzersiz yapmalarına izin vermeyin. Gençken aktivite için gerekli olan dayanıklılıklarını ve kaslarını oluşturmaya başlamak daha iyidir. Yeterince yaşlı olduklarında, sıkılmamak için görevlerinin karmaşıklığını kademeli olarak oluşturabilirsiniz. Faaliyetlerini yaş enerjilerine göre düz tutun. Moderasyon, Golden Retriever köpekleriyle karıştırılmış Alman Çoban için anahtardır.

Golden Retriever Alman Kurdu Mix Köpek Eğitim

Çoğu köpek türü gibi, evin içinde ve dışında ve diğer insanların çevresinde nasıl davranacaklarını öğrenmeleri gerekir.

sınav s köpek ırkı bugün en akıllı köpeklerden biridir ve onlar da insanları memnun etmek için istekli. Uyarlanabilirler, bu yüzden onları eğitmek zahmetli olmayacak ve öğrenme onlar için kolay ve eğlenceli bir etkinlik olacaktır. Çoğu köpek alışkanlıklarla çok iyidir; rutinlerini kolayca koşullandırabilirsiniz. Yeni bir emir veya hile öğrendiklerinde söylenmeleri gerekmeyecek.

Öte yandan, kolay olduğu için onlar için sıkıntıya neden olabilir. İhmal etmeyin ve bu akıllı düşünme özelliğinin boşa gitmesine izin verin. Bu köpeklere zekalarını geliştiren farklı zihinsel uyarım türleri vermek daha iyidir. Antrenman ve egzersiz yaparken onlara çeşitli bulmacalar vermeyi deneyin.

Olumlu takviye, bu cinsi olumsuz ve acı verici cezalara kıyasla daha iyi motive edebilir. Golden Retriever Alman Çoban Köpekleri, sahibini mutlu ettiğini bildikleri için eğitim sırasında sahiplerini memnun etmeyi severler. Gıda ikramları ve övgüler köpeğinizi ödüllendirmek ve teşvik etmek için iyidir. Bununla birlikte, bu köpeklerin olağanüstü bir zeka seviyesine sahip oldukları için yiyecek muamelelerine çok fazla güvenmeyin.

Golden Retriever ve Alman çoban köpekleri ve aileleri karıştırın

Bu köpek ırkı, özellikle eğitimli olanlar insanlarla iyi ve özellikle çocuklara düşkündür. Büyük olmalarına rağmen, doğru ruh halindeyken yumuşak, hafif ve eğlenceli olabilirler.

Aynı şekilde, çocuklara bu köpek ırkı ile duyarlı olmalarını öğretin. Kulaklarını ve kuyruklarını çekmelerine veya köpeklere çarpmalarına izin vermeyin. Köpekler uygun şekilde tedavi edilmediklerinde yanlış davranabilirler. Kasıtlı olsun ya da olmasın ani eylemlerle kışkırtıldıklarında agresif olma eğilimindedirler.

Golden Retriever köpekleriyle karıştırılan Alman Çoban, birlikte yetiştirildiklerinde diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. Diğer köpeklerin etrafında gergin olma eğilimindedirler ve diğer hayvanların etrafında uygun şekilde hareket edebilmek için erken ve düzenli olarak maruz kalmaları gerekir. Köpek stresli veya gergin hissediyorsa, onları diğer köpeklerle oynamaya zorlamayın ve ayarlanmaları için sabırla bekleyin.

Mükemmel bir aile köpeği olmak, bu cinsin bilinen en iyi özelliklerinden biridir. Sahiplerine ve aile üyelerine koruma ve destek sunmayı severler. Çoğu köpek gibi, en çok bağlandıklarını hissettikleri insanları savunurlar. Bu köpekler, aileleriyle ve yabancılarla geçinmelerine yardımcı olan insanlara karşı hoş bir tavır sergilemektedir. Golden Retriever köpekleriyle geçen bu Alman Çobanlığına hak ettikleri sevgiyi ve sevgiyi vermeyi unutmayın.

Referanslar:

 1. Holly, Vanessa L., vd. 'Golden Retriever Kistik Uvea Hastalığı: Batı Kanada'da On Yıl Boyunca Yanardöner Kistler, Pigmenter Üveit ve Pigmenter / Kistik Glokomun Boyuna Bir Çalışması'. Veteriner Oftalmolojisi, cilt. 19, hayır. 3, 29 Haziran 2015, s. 237-244., Doi: 10.1111 / vop.12293.
 2. Biasato, I., vd. 'Bir Alman Çoban Köpeğinde Megaoözofagus ile Çoklu Vasküler Anomalilerin Sıradışı Kombinasyonu'.Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, cilt. 46, hayır. 2, 3 Ocak 2017, s. 216-219., Doi: 10.1111 / ahe.12260.
 3. Coile, D. Caroline.Aptallar için Alman Çobanları. Hungry Minds, 2003.
 4. Bauer, Nona Kilgore.Aptallar için Golden Retriever. Aç Akıllar, 2000
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/German_Shepherd

Yorumlar