American Bulldog vs American Pitbull Terrier: Irk Karşılaştırması

American Bulldog vs American Pitbull Terrier: Irk Karşılaştırması

Irklara aşina değilseniz, Amerikan Bulldog ve Pit Bull görünebilir. aynısı gibi . Farklı geçmişleri, boyutları ve kişilikleriyle aslında oldukça farklılar. İki cins arasındaki farkı nasıl anlayabilirsiniz?

'Pit Bull' terimi hakkında birçok yanlış anlama var. Çoğu insan bu terimi genel olarak köpek dövüş halkalarında kullanılan bir grup ırka atıfta bulunmak için kullanır. 'Pit Bull' terimi, American Staffordshire Terriers, Staffordshire Bull Terriers, American Pit Bull Terriers ve bu cinslere biraz benzeyen herhangi bir köpek için kullanılabilir.Amerikan Bulldog vs Pit Bull ve bazı benzerlikleri ve farklılıkları hakkında konuşalım. Bu makalede, Pit Bull terimini özellikle American Pit Bull Terrier (APBT) için kullanacağız ve American Bulldog hakkında 'American Bully' olarak bilinen başka bir adla bahsedeceğiz.

Irk Geçmişleri

Amerikan Bulldog ve APBT, Amerika'da, 1835'te yasaklanmadan önce İngiltere'de boğa güreşi yapmak için kullanılan köpeklerden geliştirildi, ancak tarihlerindeki benzerliklerin sona erdiği yer burası.Amerikan Bulldog

İşçi sınıfı göçmenleri, Eski İngiliz Bulldog'u Amerika'ya getirdiler ve çiftlikler üzerinde çalışmak için cinsi daha da geliştirdiler. Köpekler çok yönlü çiftlik işleri için kullanılıyordu, ancak özellikle sığırları idare etmede ve istilacı yaban domuzlarını avlamada iyiydiler.American Bully'nin popülaritesi 20'nin ilk yarısında düşmeye başladıinci yüzyılda ve neredeyse II.Dünya Savaşı'nın sonunda yok olacaktı. Birkaç yetiştirici, ırkı kurtardı ve onları çiftlik köpekleri yerine öncelikle aile arkadaşı olacak şekilde yetiştirdi.

Pit Bull Teriyeri

APBT, başlangıçta İngiltere'den köpek dövüş halkalarında veya bir çukurda yer alan sıçanlarda kullanılmak üzere getirildi. Ratting, insanların kimin köpeğinin en çok fareyi en hızlı şekilde öldürebileceğini görmek için bahse girdiği bir bahis sporuydu. Çukur, fareleri yerinde tutmaya yardımcı oldu ve cinsin adına ödünç verdi.Sonunda, köpek dövüşü ve ihanet daha az popüler hale geldi ve Pit Bulls, çiftlik köpekleri ve aile arkadaşları oldu. Dövüş köpekleri olarak geçirdikleri günler sayesinde insanlara karşı inanılmaz derecede etkileyici ısırık engellemelerine sahipler çünkü sahiplerinin köpeklerini sıçan çukurlarından veya köpek dövüş halkalarından güvenli bir şekilde çıkarmaları gerekiyordu. Ayrıca diğer ırklarla karıştırılması çok yaygın bir köpektir. labrador gibi .

Görünümler

American Bully ile APBT arasındaki en büyük fark boyutlarıdır.

American Bully çok daha büyük, omuzda 22 ila 27 inç uzunluğunda ve 60 ila 120 pound veya daha ağır.İki ırktan daha küçük olan APBT, omuzda 17 ila 21 inç yükseklikte duruyor ve yalnızca 30 ila 60 pound ağırlığındadır.

Irklar arasındaki diğer bir fark ise renklerdir. Amerikan Bulldogları genellikle siyah, kahverengi, kırmızı veya brindle yamaları olan beyazdır. Genellikle siyah 'göz kalemi' vardır. Öte yandan Pit Bulls, hemen hemen her renk olabilir.

Göreceğiniz gibi, Amerikan Bulldogları ve Amerikan Çukurlarının mizaçlarını, eğitimlerini ve egzersiz ihtiyaçlarını yan yana karşılaştırdığınızda bazı benzerlikleri ve bazı farklılıkları vardır.

Mizaç Karşılaştırması

American Bullies and Pits çok benzer mizaçlara sahiptir. İkisi de insanları sever ve uzun süre yalnız bırakılamazlar. Her iki cinse de çocuklarda beklediğinizden daha iyi güvenilebilir - ancak hiçbir köpeği küçük çocuklarla yalnız bırakmamalısınız.Bu iki cins arasındaki mizaçtaki temel fark, diğer hayvanları ne kadar iyi tolere ettikleridir. Daha yeni köpeklerle dövüşen soyları olan pittyler, kedilere, diğer köpeklere veya av olarak görebilecekleri diğer küçük hayvanlara karşı daha agresif olabilir.

Bu, Amerikan Bulldog'larının diğer hayvanlarla otomatik olarak anlaştığı anlamına gelmez. Diğer hayvanlara da saldırabilirler; onlar sadece daha kolay sosyalleştirmek gençken diğer hayvanları öldürmeye çalışma olasılığını azaltmak için.

İster bir Amerikan Kabadayı veya bir APBT seçin, her iki cins de bir köpek parkında iyi sonuç vermeyebilir. Bir kavga başlatmasalar da, azimleri çoğu zaman onu bitirecek olanın kendileri olacağı anlamına gelir ve potansiyel olarak feci sonuçlar doğurur.

Eğitim Karşılaştırması

Hem Amerikan Bulldogları hem de Pit Bulls zeki ama inatçı. Eğitimlerinde kararlı davranan bir mal sahibine ihtiyaçları var. Doğru ellerde, hem Amerikan Bulldogları hem de Çukurlar birçok türde iş veya köpek sporu yapmak için eğitilebilir. Ancak yanlış ellerde, bu köpekler en iyi ihtimalle antisosyal ve en kötü ihtimalle saldırgan olabilir.Bu köpekler, acemi köpek sahipleri veya köpeklerini eğitmek için çok fazla zaman harcamayı sevmeyenler için ideal değildir.

Egzersiz Karşılaştırması

Her iki cins de bütün gün çalışmak üzere yetiştirildi ve her iki cinsin de bol miktarda enerjisi var. Her gün, tercihen çitle çevrili büyük bir arka bahçede en az bir saat egzersiz yapmaları gerekir. Koşu arkadaşları olabilirler, ancak Amerikan Bulldogları, özellikle kısa namluları varsa aşırı ısınmaya yatkın olabilirler.

Sağlık Karşılaştırması

Her iki cinsin de benzer sağlık sorunları vardır ve diğer cinsin daha az muzdarip olduğu bazı sağlık sorunları vardır.Amerikan Bullies and Pits'in içermeye eğilimli olduğu koşullar:

  • Kalça veya dirsek displazisi
  • Hipotiroidizm
  • Demodektik birçok

Buna ek olarak, Amerikan Bullies, solunum problemlerine ve katarakta eğilimliyken, APBT'ler alerjilere, özellikle cilt alerjilerine eğilimlidir.

Bakım İhtiyaçları

American Bullies ve Pit Bulls için tımar ihtiyaçları aynıdır. Her iki köpek ırkının da kısa tüyleri vardır ve hafif ila orta derecede tüy dökücüdür.

Her iki cins de, doğal yağlarını dağıtmaya ve gevşek tüyleri gidermeye yardımcı olmak için haftada bir kez lastik bir fırçayla fırçalanmaktan fayda sağlayacaktır. Ara sıra köpekler için üretilmiş bir şampuanla banyo yapmak onların temiz ve parlak kalmasına yardımcı olacaktır.Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Cins Daha İyi :?

Genel olarak hiçbir cins diğerinden 'daha iyi' değildir. Her iki köpek ırkı da harika aile köpekleri olabilir. Aileniz için hangi türün daha iyi olduğuna karar vermenin tek yolu araştırmanızı yapmaktır.

Örneğin, American Bully bir APBT'nin iki katı ağırlığında olabilir ve önemli ölçüde daha fazla yemek yiyecektir. Öte yandan, Amerikan Bulldoglarının diğer evcil hayvanlarınızla Pit Bulls'tan daha arkadaşça olma olasılığı daha yüksektir.

Amerikan Bulldogları veya Çukurları Çok Havlıyor mu?

Ne Amerikan Bulldogları ne de Çukurlar özellikle sık havlar. Sıkıldıklarında veya heyecanlandıklarında havlayabilirler, ancak diğer köpek ırkları kadar kronik havlar oldukları bilinmemektedir.

kanişler yüzmeyi sever mi

Bununla birlikte, Pit Bulls çok 'konuşmayı' sever. İnsanları ile iletişim kurma girişimlerinde çok çeşitli seslendirmeler yaparlar. Bu davranışı sevimli bulursanız, APBT sizin için daha iyi bir seçim olabilir. Mızmızlanma ve diğer alışılmadık köpek sesleri sizi rahatsız ediyorsa, muhtemelen bunun yerine American Bully ile gitmelisiniz.

Amerikan Bulldogları veya Pit Bulls İyi Bekçi Köpekleri mi?

Pek çok insan, mükemmel bekçi köpekleri yapacaklarını düşünerek bu köpek ırklarını eve getiriyor. Her iki cins de korkutucu görünebilir (özellikle daha büyük Amerikan Bulldogu), genellikle iyi bekçi köpeği olmak için fazla arkadaş canlısıdırlar.

Ailenizi saldırganlardan korumaya karar verebilirler, ancak bir hırsızın içeri girmesine izin verip değerli eşyalarınızı nerede sakladığınızı onlara gösterme olasılıkları da aynı derecede yüksektir. Bununla birlikte, tek başına görünümleri, ortalama davetsiz misafirleri korkutmak için yeterli olabilir.

Hangi Cins Daha Az Tutar?

Hem Amerikan Bulldogları hem de Çukurlar, hafif ila orta dereceli kırıcılar. Yıl boyunca biraz tüy döktüler. Kauçuk bir fırçayla haftalık fırçalama ve ara sıra köpek için güvenli şampuanla banyo yapmak tüy dökülmesini minimumda tutmaya yardımcı olacaktır.

Amerikan Bulldogları veya Pit Bulls Hipoalerjenik mi?

Hiçbir köpek ırkı tamamen olmasa da hipoalerjenik , tüyleri sürekli büyüyen bazı köpek ırkları (örneğin Kaniş , Maltalılar veya Bichonlar) alerji hastalarını rahatsız etmek için evin etrafında daha az tehlike bırakır. Ne American Bullies ne de Pits, alerjisi olanlar için iyi olacak köpek ırkları değildir.

Aileler İçin Hangi Cins Daha İyi?

American Bullies ve Pitties, çocuklarla arası oldukça iyidir. Onlara bol miktarda egzersiz yapabildiğiniz ve bir köpeği küçük bir çocukla yalnız bırakmadığınız sürece, her iki cins de ailede iyi iş çıkaracaktır.

Pit Bulls Gerçekten Kilitli Çenelere Sahip mi?

Pit Bull'ların çenelerini açmayı neredeyse imkansız kılan kilitleme çenelerine sahip olduğuna dair yaygın bir yanılgı var. Aslında, çene yapıları diğer köpek türlerinden farklı değildir ve çeneleri yerine kilitlenmez. Bununla birlikte, Pit Bulls inatçı ve inatçıdır ve diğer köpeklerden daha uzun süre tutabilir. Bu, emin olmanız gerektiği anlamına gelir dayanıklı oyuncaklara sahip olmak çiğneme güçlerini tutmak için.

Bunun ötesinde, Çukurlar hiçbir köpek türü arasında en güçlü ısırma gücüne sahip değildir. Hiçbir cinsin, en güçlü köpek cinsi ısırma kuvvetlerinin ilk 10'unu bile kıran bir ısırma gücü yoktur.

Dairelerde Her İki Cins Yaşayabilir mi?

Her iki cinsin de yüksek egzersiz gereksinimleri vardır ve yerel köpek parkında oynama seçenekleri olmayabilir. Bir apartman dairesinde herhangi bir cinsi tercih ederseniz, her gün en az bir saatinizi onlarla tasmalı yürüyüşe veya koşmaya ayırmaya adanmanız gerekir. Amerikan Bulldogları ve Pit Bulls, geniş, çitlerle çevrili evlerde en iyisini yapar.

Hangi Cins Daha Uzun Yaşar?

Amerikan Bulldoglarının ortalama yaşam süresi yaklaşık 10 ila 12 yıldır. Daha küçük bir cins olan Pit Bulls, 10 ila 15 yıl arasında daha uzun bir yaşam beklentisine sahiptir.

Hayatta hiçbir garanti bulunmamakla birlikte, köpeğinizin mümkün olan en uzun ve sağlıklı yaşamı sürdürmesini sağlamanın en iyi yolu, onu saygın bir yetiştiriciden almak, yüksek kaliteli bir diyetle beslemek, dişlerini düzenli olarak fırçalamak ve obez olmalarını önlemektir. .

Saygın bir Amerikan Kabadayı veya Pit Bull Yetiştiricisini Nasıl Bulabilirim?

Pit Bulls ve diğer 'zorba ırkları' genellikle barınaklardaki en popüler köpek türüdür. Aramanıza orada yeni bir tüylü aile üyesi için başlamayı seçebilirsiniz.

Gerçekten bir yavru köpek sahibi olmak istiyorsanız, sadece para kazanmak yerine yavrularının sağlığı ve mutluluğu ile daha fazla ilgilenen bir yetiştirici bulmak için biraz araştırma yapmak isteyeceksiniz. Saygın bir yetiştirici bulma şansınızı artırmak için şunlardan kaçının:

  • Bir evcil hayvan dükkanından bir köpek satın almak (yavrularının çoğu köpek değirmenleri )
  • Sitede yavrularını ziyaret etmenize izin vermeyen yetiştiriciler
  • Yavru köpeğin ebeveynlerinden en az biriyle tanışamayacağınız yerler
  • Yavrularının çoğunu sevk eden yetiştiriciler
  • 8 haftadan küçük köpek yavruları
  • Yavru köpeklerinden birine iyi bir şekilde uymanızı sağlamak için size soru sormayan yetiştiriciler
  • Bir veya iki türden fazla köpek yavrusu sunan yetiştirme tesisleri

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, American Bully ve APBT arasında birçok benzerlik ve farklılık var. Her iki tür de aileniz için uygun olabilir. Aile hayatınıza en uygun köpek ırkını seçmek için araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

İki cins arasındaki en büyük fark büyüklükleri olduğundan, ne kadar köpeğe bakmak istediğinizi ciddiye almalısınız. Daha büyük köpekler daha çok yer, daha pahalıya mal olur ve daha çok kaka yapar - ama aynı zamanda harika aile hayvanları ve devasa kucak köpekleri yaparlar.

Dikkate alınması gereken diğer faktör, türe özgü mevzuattır (BSL). Çoğu BSL, Pit Bull'ların ve diğer ırkların belirli bölgelerde yaşamasını yasaklar. Amerikan Bulldogları, yaşadığınız veya seyahat etmeyi planladığınız BSL'ye dahil olabilir veya olmayabilir, bu nedenle eve köpek ırkını getirmeden önce yerel yasaları araştırdığınızdan emin olun.

Köpeğinizi çalıştıracak ve eğitecek enerjiniz varsa, American Bully veya Pit Bull, mahallenizde korkutucu görünümlü, yanlış anlaşılan zorba ırkları için mükemmel bir elçi olabilir.

Umarım bu harika ırklardan hangisinin aileniz için en iyisi olduğuna karar vermeniz için ihtiyacınız olan bilgileri size sağladık.

Yorumlar

Nanette Lewis
Bilgi için teşekkürler. Samson'umun zorba mı yoksa çukur mu olduğundan emin değildim. Ama şimdi onun bir kabadayı olduğunu biliyorum! Siyah noktalı beyaz. Çok sevgi dolu bir köpek.
Kelly Wilson (Yazar)
Nanette yorumunuz için teşekkürler! Yardımcı olabildiğimize sevindim!
Monica
Teşekkürler ve evet !, bir Amerikan boğamız (100 lb) var, çok nazik, kocam her zaman bu cinsin sosyalleşmesi gerektiğini söylüyor yavru köpekler, sınırlara ihtiyaçları var ve sorumlu bir evcil hayvan ebeveyn olarak, büyük kızımızla zaman geçirmemiz gerekiyor, çok iyi yapıyor, sağlıklı, ama evet, tam bir bütçe (yiyecek, hap, veteriner, büyük oyuncaklar), o diğer köpeğimiz olan bir cocker spaniel (20 lb) ile çok iyi. Yürüyoruz
Kelly Wilson (Yazar)
Monica'nın yorumu için teşekkürler! Harika köpeklere benziyor!