Alman Wirehaired Pointer: Cins Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Alman Wirehaired Pointer: Cins Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Av köpekleri binlerce yıldır insanlarla birlikte çalışıyor ve zamanla, belirli köpek özellikleri gerektiren özel avlanma teknikleri gelişti. İnsanlar hem karada hem de suda ava yardımcı olmak ve belirli memeli ve kuş türlerini avlamak için köpek yetiştirmeye başladı. Su kuşlarını ayarlamak ve işaret etmek için özel olarak yetiştirilen köpekler, bu özellikleri seçen avcılar tarafından yaratıldı.

Erken kuş köpekleri, avlarını tespit ettiklerinde uzanarak avcının oyunlarını netleştirmesine izin vermek anlamına gelen “set” olurlardı. Bu köpekler Setters olarak bilinmeye başlandı. İşaretçiler, bir ön bacak kaldırılmış ve dizler bükülmüş olarak, saklanan hayvanı işaret ederek dikkat kesildi. Hem modern Setter'lar hem de Pointer'lar taş ocaklarını işaret ediyor. Yüzlerce yıldır avcılar, eksiksiz bir beceri seti ile mükemmel av arkadaşını yetiştirmek için çalışıyorlar.Benzer isimlere sahip üç cins, German Wirehaired, Kısa saçlı , Ve Uzun Tüylü İşaretçiler , ceket tiplerinden daha fazla farklılığa sahiptir. Alman Wirehaired Pointer (GWP), bir Setter'in Kıta versiyonudur ve karada veya suda av arayabilir, işaret edebilir, izleyebilir ve avı geri alabilen çok yönlü av köpeği yaratma arayışının doğrudan bir sonucudur. Tüm Alman İşaretçileri gibi, Alman Wirehaired İşaretçisinin de perdeli ayakları vardır, bu da onu suda son derece yetenekli kılar.

Alman Wirehaired Pointer
  • Ağırlık 50 ila 70 pound
  • Yükseklik 22-26 inç
  • Ömür 14-16 yaş
  • Renkler karaciğer ve beyaz benekli, karaciğer kır, karaciğer ve beyaz benekli, kükreyen veya tikleyen, katı karaciğer
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri
İçindekiler
 1. Tarih
 2. Mizaç
 3. Boyut ve Görünüm
 4. Kabanlar ve Renkler
 5. Egzersiz Gereksinimleri
 6. Yaşam koşulları
 7. Eğitim
 8. Sağlık
 9. Beslenme
 10. bakım
 11. Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri
 12. Kurtarma ve Barınaklar
 13. Aile Evcil Hayvanları Olarak
 14. Son düşünceler

Tarih

Alman Wirehaired Pointer (GWP), Deutsch Drahthaar (DD) adının kabaca İngilizce çevirisidir. Bununla birlikte, bazıları GWP ve DD'nin ayrı türler olacak kadar farklı hale geldiğini öne sürüyor. İngilizlerin aksine av köpeği yetiştiricileri , Kıtadaki avcılar, bazen aynı gün içinde, farklı kuşlar ve arazide ve hem karada hem de suda çalışabilen çok amaçlı 'faydalı ırklar' yaratmaya çalıştılar.

1800'lerin başlarında, Alman avcılar birden fazla türde tel saçlı yaratmaya odaklandılar. işaret eden köpekler. Yüzyılın ikinci yarısında, köpekleri tür yerine türe göre sınıflandırdıkları görüldü. Griffon ve Stichelhaar'ın eklenmesiyle Pudelpointer gibi bu erken ırklardan bazıları, Alman Wirehaired Pointer'ın temel stokunu oluşturdu.bu Association Deutsch-Drahthaar Group Kuzey Amerika 1971'de kurulan ve American Kennel Club ile ilişkisi olmayan Deutsch-Drahthaar'ın bugün Alman Wirehaired Pointer'dan farklı bir tür olduğunu belirtiyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, üreme eğilimi, o zamanki DD'nin çok yönlü bir av köpeği olmak yerine bir işaretçi olarak uzmanlaşmasıydı. American Kennel Club (AKC) tarafından farklı bir cins standardı oluşturuldu ve bunlar, iki türü birbirinden daha da uzaklaştıran hiçbir performans testi gerektirmedi. AKC'ye kayıtlı Alman Wirehaired Pointer sahiplerinin isimleri birbirinin yerine kullanması daha olasıdır.

 Alman Wirehaired Pointer karda duruyor ve geriye bakıyor.
Enerjilerini yönlendirmek için bir amaç bulmak, hayal kırıklığına dayalı davranışların gelişimini en aza indirecektir.

Mizaç

Alman Wirehaired İşaretçiler bol miktarda enerjiye sahiptir ve düzenli egzersiz gerektirir. Koşular veya uzun yürüyüşler için mükemmel bir arkadaştırlar, ancak en çok bir iş sahibi olmanın faydasını görürler. Avlanma alanının dışında, GWP'ler at sırtında saha denemelerinde, çeviklik ve itaat yarışmalarında ve hizmet ve terapi köpekleri olarak başarılı bir şekilde rekabet eder.

GWP, birçok farklı insanın yanında rahat olması gerekiyorsa, erken sosyalleşmeden yararlanır. Böyle yetiştirilirse bir aile refakatçisi olarak başarılı olabilir, ancak bazen tek bir aile üyesiyle daha güçlü bağlar kurar. Alman Wirehaired Pointer'lar düşünceli olabilir ve sevdikleri insanlar için en iyi şekilde çalışır. GWP'lerin kanepe patatesleri veya ev köpekleri olmak istemelerini beklemeyin. En mutlu olmak için bol miktarda açık hava egzersizine ve oldukça büyük, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçeye ihtiyaçları olacak.GWP'ler avlanmak için yetiştirildiler, bu nedenle sincaplar, kuşlar veya tavşanlar gibi av olarak geçebilecek her şeyi kovalamak ve potansiyel olarak onlara zarar vermek için doğal bir dürtüleri var. . Onları kedilerle dikkatlice sosyalleştirin, yoksa onları av olarak kovalayabilirler. Kedilerle yetiştirilen bazı GWP'ler gayet iyi iş çıkarıyor ve bazı yetişkinler kedilerle yaşamayı öğrenebilir, ancak birçok yetiştirici bir felaketten kaçınmak için bunu önermez. Bu av sürüşü, tasmasız egzersiz sırasında kaçmalarına ve taş ocaklarının peşinde koşarken çitlere veya duvarlara tırmanmalarına neden olabilir. Tüm tasmasız aktivitelere dikkatli bir şekilde ve çevreniz hakkında yeterli farkındalıkla yaklaşın.

Boyut ve Görünüm

Alman Wirehaired Pointer'ın yapısındaki her şey, atletizmini ve zarafetini yaratan çeviklik ve her yeri kapsayan bir adım için inşa edilmiştir. Alman Wirehaired Pointer, omuzda yirmi iki ila yirmi altı inç arasında duran orta ila büyük bir köpektir ve dişiler erkeklerden biraz daha kısadır. Ağırlıkları elli ile yetmiş kilo arasında değişir.

Güçlü bir boyun ve omuzlardan kuyruğa hissedilir şekilde eğimli olan üst çizgisiyle, kısa sırtı ve hoş bir şekilde yuvarlak sağrı, arka ayaklarının onu patlayıcı bir şekilde ileri götürmesini sağlar. İyi eğimli bir omuz, uzun bir adım için serbest hareket aralığı sağlar ve arka ayaklarının karşılık gelen açıları zemini verimli bir şekilde kaplar. Yüksek kuyruğu, doğal uzunluğunun beşte ikisine kenetlenmiştir. Alman Wirehaired Pointer'ın cins standardında, boyutu bile tarladaki işlevle ilgilidir. Optimum boyutu ve dengesi, onu sahada çevik ve çok yönlü bir avcı yapar.Kabanlar ve Renkler

Cinsin adından da anlaşılacağı gibi, hava koşullarına dayanıklı kürk, türün tanımlayıcı özelliklerinden biridir. GWP'nin ceketi, mevsimler arasında değişen bir astar ile ince ve kalındır. En sıcak aylarda neredeyse fark edilmese de, kışın soğuğa ve sert hava koşullarına karşı güçlü bir yalıtım tabakası sağlayacak kadar yoğunlaşır.

Renk açısından, Alman Wirehaired Pointer, karaciğer ve beyazın bir kombinasyonu olmalıdır. Bununla birlikte, hiçbir iki köpek tam olarak aynı değildir ve onun modeli ikoniktir. GWP, karaciğer ve beyaz benekli, karaciğer kırçıllı, karaciğer ve beyaz benekli olabilir. tıkırtı ve uğultu veya katı karaciğer. Kafası katı karaciğerdir ve beyaz bir alevi olabilir ve kulakları karaciğerdir. Vücudunun karaciğer yamalarındaki tüyler, beyaz tüylerinden daha kısa olabilir. Saçları kısa ve kafatasının üzerinde düzgün olmasına rağmen, orta uzunlukta bir sakalı ve ona kendine özgü bir görünüm kazandıran favori kıllarından oluşan bir bıyığı vardır.

Egzersiz Gereksinimleri

 Alman Wirehaired Pointer ağzında büyük bir sopayla çimlere uzanıyor
Daha genç bir köpek olarak bir avuç olabilir ve güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir bahçede en güvendedir.

GWP, tarlada çalışmak için yetiştirildi ve av köpeği olarak kullanılmasa bile koşmak için bol miktarda egzersiz ve açık alan gerektiriyor. . Atletizmi beklenmedik kaçışlara güç verebilir ve onu 1,8 metrelik bir çitin üzerinden atlayabilir. Sosyalleşme ile GWP, diğer köpeklerle geçinmeyi öğrenebilir ve köpek parkına yapılacak bir gezi, onun biraz enerji yakmasına izin verebilir.

Yaşam koşulları

 Alman Wirehaired Pointer, yüzün yakın planında bir kanepeye uzanıyor.
GWP, uzun süre yalnız bırakılırsa yıkıcı alışkanlıklar ve ayrılık kaygısı geliştirebilir.

Alman Wirehaired İşaretçiler dikkat ve etkileşim gerektirir. Bu enerjik yavru için büyük, güvenli çitlerle çevrili bir bahçe gerekli olsa da, bahçede olmak onun fiziksel ve zihinsel meşguliyet ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmayabilir.Alman Wirehaired Pointer'ınızla yürüyüş, koşu, veya başka bir etkileşimli etkinlik. GWP, Shorthaired veya Longhaired adlı diğer Alman Pointer'lardan daha enerjiktir, bu nedenle en az bir saatlik, tercihen günde birden fazla yoğun egzersize ihtiyacı vardır.

Yavru köpekler ve yaşlı köpekler daha azına ihtiyaç duyar. Büyüyen veya yaşlanan eklemleri korumak için sert yüzeylerde yorucu aktiviteyi sınırlayın. Yüksek enerji seviyeleri ve geniş açık alanlarda çalışması gerektiğinden, GWP'ler apartman yaşamı için pek uygun değildir.

cavpoo

Eğitim

 Alman Wirehaired Pointer ağzında büyük bir turuncu oyuncakla suda yüzüyor
Alman Wirehaired Pointer'lar memnun etmeye heveslidir, ancak tipik bir retrieverden daha fazla sabır gerektirir.

Yeni komutları hızla alan, doğal olarak zeki köpekler olan GWP'ler, en çok sevdikleri insanlar için isteyerek çalışırlar. Çoğu zeki ırkta olduğu gibi, sert düzeltmelere karşı hassastırlar ve sessiz ve adil bir idareciye ihtiyaç duyarlar. Erken sosyalleşme ve köpek yavrusu eğitim sınıfları tavsiye edilir ve GWP'nin iyi ayarlanmış, iyi huylu bir arkadaşa dönüşmesini sağlamaya yardımcı olur.

Alman Wirehaired Pointer'lar av köpekleri olarak yaratıldı. Temel itaat eğitiminden sonra, bir yem almak için GWP'nizle birlikte çalışın ve ardından köpeğinizi koku yoluyla iz bulması için eğitin. Ona koku izini nasıl takip edeceğini öğretmek için bir sprey kokusu kullanın. Sahada çalışmaya geçiş, onun hazır olup olmadığının gerçek testi olacaktır. İkiniz bir sonraki ava geçmeden veya gün sonunda eve dönmeden önce yere düşen kuşları yıkamaya ve geri almaya hazır olacaksınız.Alman Wirehaired İşaretçiler hızlı çalışmalardır, ancak katı tekrarlar onları isyana itebilir. Sert azarlamalara veya olumsuz pekiştirme eğitimlerine müsamaha göstermezler. GWP'nizin gün içinde sizden uzakta geçen zamanı idare edebilmesini istiyorsanız, her akşam kulübeye emekli olan bir tarla köpeği değil, çalışan bir arkadaş olarak onunla kaliteli zaman geçirmelisiniz.

Sağlık

 Alman Wirehaired Pointer eli başında yaşlı kişinin yanında duruyor
Aşağıdakilere dikkat etmeli ve endişeleriniz için veterinerinize danışmalısınız.

Alman Wirehaired Pointer'ın dikkat edilmesi gereken birkaç sağlık sorunu vardır, ancak genel olarak sağlıklı ve aktif bir türdür.

Şişkinlik/Mide Torsiyonu

Günde sadece tek bir öğünle beslenmek, şişkinlik olarak da bilinen mide torsiyonu riskini artırır. Bloat, herhangi bir cinste yaşamı tehdit eden bir durumdur, ancak en sık olarak derin göğüslü köpeklerde görülür. Büyük bir yemek yedikten veya bol su içtikten hemen sonra egzersiz yapmak predispozan bir faktördür. Rasyonunu iki veya daha fazla günlük beslemeye bölmek riski azaltabilir. Et/kuzu unu, balık unu, tavuk yan ürünü küspesi, et unu veya kemik unu gibi protein kaynakları ile kalsiyum açısından zengin bir kuru mamayı beslemek, bu potansiyel olarak ölümcül durumdan kaçınmasına yardımcı olabilir.Göz Entropiyonu

Alman Wirehaired Pointer'ınızın, özellikle gençken, her iki gözünün de kısıldığını ve yırtıldığını fark ederseniz, veterinerinize danışın. Göz yaşarmasına, göz kapağının göze doğru içe doğru yuvarlandığı bir bozukluk olan göz kapağı entropiyonu neden olabilir. Entropion, göz kapağının korneaya sürtünmesiyle gözü tahriş eder, ardından ağrıya ve olası kornea ülserlerine, perforasyonlara veya korneada pigmente neden olur. Sonuçta görme sorunları ortaya çıkabilir, ancak cerrahi entropiyonu tedavi edebilir. Altı ay ila bir yaşına geldikten sonra, tahrişi hafifletmek için cildin bir bölümünün çıkarılması için ameliyat olabilir.

Kalp hastalığı

Alman Wirehaired İşaretçileri kalp kusurlarından muzdarip olabilir. Bir köpek yavrusu için pazardayken, yeni yavrunuzu kontrol edebilecek ve genetik bozuklukları tarayan saygın bir yetiştiriciyle çalışabilecek bir veterinerle ilişki kurduğunuzdan emin olun. Köpeğinizde kalp kapağı hastalığı gelişirse, muhtemelen veterinerinizin teşhis edip her yıl izleyeceği bir kalp üfürümüne sahip olacaktır. Kalp kapağı hastalığı erken teşhis edildiğinde, ilaç tedavisi köpeğinizin yaşam kalitesini daha uzun süre koruyabilir.

Eklem Displazisi

Alman Wirehaired İşaretçiler muzdarip olabilir eklem displazisi , günümüzde birçok cinste hareketliliği sınırlayan acı verici bir durum. Yavru köpeğinizi istikrarlı ancak daha yavaş büyümesi için beslemek bu durumun önlenmesine yardımcı olabilir. Veterinerinizden, yavrunuz için büyümeye bağlı eklem displazisinin gelişimini sınırlamak üzere tasarlanmış bir beslenme programı önermesini isteyin. Damızlık köpeklerin bir Ortopedik Hayvan Vakfı (OFA) veya PennHIP Değerlendirmesi olmalıdır ve alıcılar, iyi değerlendirme puanları olan ebeveynlerden yavru seçmelidir.

Progresif Retina Atrofisi

Köpeğiniz görme yeteneğini kaybediyor gibi görünüyorsa ve görünür kataraktı yoksa, Progresif Retina Atrofisi . PRA, önemli bir görme kaybı meydana gelene kadar genellikle asemptomatiktir. GWP'niz karanlık bir odaya girmeye veya yeni bir ortamda bir şeylere çarpmaya isteksiz olabilir ve retinaları normalden daha parlak görünebilir. Köpeğinizin görüşü kötüleşiyormuş gibi davrandığını fark ederseniz, onu taramak için bir randevu alın. Ne yazık ki, şu anda PRA'nın tedavisi yok, ancak onun için işleri kolaylaştırmak için ortamını değiştirebilirsiniz.chihuahua yorkie karışımı

Von Willebrand Hastalığı Tip II

Von Willebrand Hastalığı Yeterli 'Von Willebrand' proteini eksikliğinden kaynaklanan bir pıhtılaşma bozukluğu olan , GWP'nizi aşırı kanama riskine sokabilen ciddi bir pıhtılaşma bozukluğudur. Veterinerinize, bu bozukluğu kontrol etmek için onaylı bir laboratuvardan DNA tabanlı vWD testi yapılmasını tavsiye edip etmediklerini sorun. Nedensel bir resesif mutasyon duruma neden olur. Test laboratuvarı, DNA testinin sonuçlarını Orthopedic Foundation for Animals'a kaydedecektir.

Beslenme

 Alman Wirehaired Pointer ağzında kuşla avlanıyor
Onu mama paketindeki ağırlık tablosuna göre besleyin ve alımını gerektiği gibi ayarlamak için vücut durumunu izleyin.

Ortalama bir yetişkin Alman Wirehaired Pointer, günde yaklaşık üç ila dört bardak yiyecek yer. Köpeğinizi formda tutmak için ne kadar beslemeniz gerektiği kilo, yaş ve aktivite düzeyine bağlı olacaktır. GWP'nin enerji ve aktivite seviyesi yüksek olmasına rağmen, yavaş, istikrarlı büyüme için onu beslemek eklem displazisine eğilimli olduğu için ilk yılında özellikle önemlidir.

Bu aktif cinsi sağlıklı tutmak ve displazi ile ilişkili sağlık risklerini azaltmak için yavrunuzun yaşına uygun yüksek kaliteli bir formül seçin. Et proteini, lif, sağlıklı karbonhidratlar, omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içeren yüksek kaliteli bir kuru mama, GWP'nizin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Ek maliyetli takviyelere ihtiyaç duyma olasılığınız daha düşük olacaktır.

bakım

 Alman Wirehaired Pointer bir bankta fırçalanıyor
Ayak parmaklarının arasındaki ve kulaklarının arkasındaki yumuşak kürkü, dışarıda toplamış olabileceği paspaslar veya çapaklara karşı her gün kontrol edin.

Alman Wirehaired İşaretçisi Kolay bakım Alt çalılar arasında şarj olmak için daha fazla zaman harcamadığı sürece ceketin haftada sadece birkaç kez bakıma ihtiyacı var. Avdan sonra dışarıda topladığı kir ve döküntüleri temizlemek için onu fırçalamanız gerekecek, ancak suya dayanıklı ceketi genellikle temiz kalır. A metal tarak ceketindeki kiri ve kiri temizleyecektir. ile takip kıl fırça ceketini sağlıklı bir parlaklığa kavuşturacak.

Düzenli fırçalama kan dolaşımını hızlandırır ve yağları saçına dağıtır, böylece kaba tüyleri bile sağlıkla parlar. Mevsimler değiştiğinde, GWP'ler astarlarını atacak ve bir fırça ile fırçalanmanın faydasını göreceklerdir. astar tırmığı Bu ekstra gevşek saçları çıkarmak için. İki ana tüy dökme mevsimi ilkbahar ve sonbahardır, ilkbaharda ise daha belirgindir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Çimlerde oturan Alman Wirehaired Pointer köpek yavrusu
Damızlık hayvanları genetik olarak bağlantılı koşullar için tarayan saygın bir yetiştirici arayın.

Bir yetiştiriciden bir Alman Wirehaired Pointer için 800 ila 1.200 $ ödemeyi bekleyebilirsiniz. Av topluluklarında uygun yavruları kontrol etmeniz gerekebilir. Seçtiğiniz yetiştiricinin, köpeklerinin sağlığının arkasında durduğundan emin olun.

Kurtarma ve Barınaklar

Alman Wirehaired Pointer'lar çok yönlü av köpekleri olsa da, her aileye uygun değildir. GWP'ler, eski aileleri türün enerji seviyesini anlamadığı veya onlar için güvenli bir bahçesi olmadığı için kurtarmaya gelebilir. Bir Alman Wirehaired Pointer almayı düşündüğünüzden emin olun. Yalnız bir yavru köpek, size yakın bir barınakta ömürlük yuvasını bekliyor olabilir. Bonus olarak, bir köpeği evlat edinmek, bir yetiştiriciden satın almaktan daha ucuzdur.

Yeni en iyi arkadaşınız alıştıkça, ona bolca ilgi gösterin ve oyun zamanı verin. Onu güvenli bir tasmayla açık havaya çıkarın ve açık havada güvenle eğlenmesine izin verin. Sıkılmasını ve endişelenmesini önlemek için ona sık sık yeterli egzersiz yapmayı unutmayın. Aramanıza aşağıdaki gibi bir kuruluşla başlayabilirsiniz: Ulusal GWP Kurtarma .

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Genel olarak, bu cins:

 • Zeki ve eğitilebilir.
 • Yüksek enerji.
 • Deneyimli bir köpek sahibi için uygundur.
 • Sosyalleşme ile aile dostu.
 • Son derece av güdümlü.
 • Her yönüyle mükemmel bir av köpeği.
 • Orta ila büyük boy ve yapı.
 • Tarlada ve ailede sevgi dolu bir arkadaş.

Son düşünceler

Alman Wirehaired Pointer'ın çok yönlülüğü ve istekli mizacı, onu avcılık ailesi için mükemmel bir seçim yapıyor. Yakışıklı ve ağırbaşlı, derin ciğer ceketi ve ayırt edici tüylü yüzüyle GWP, av köpekleri ve çalışan arkadaşların mükemmel bir karışımıdır. Bu çok yönlü cins, aktif, açık havada yaşayan aileler ve bireyler için ideal bir seçimdir.

Yorumlar