Köpekler Ahududu Yiyebilir mi?

Köpekler Ahududu Yiyebilir mi?

Ahududu pek çok tatlı ve kekte bulunan, tek başına da sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketilen bir meyvedir.

Köpeğiniz, en sevdiğiniz meyveyle dolu bir kaseye her oturduğunuzda yalvarmaya başlıyorsa, o zaman şunu merak ediyor olabilirsiniz: 'Köpekler ahududu yiyebilir mi?'fransız bulldog koşum takımı

Köpeğinizin ahududuyla beslenmesinde yapılması ve yapılmaması gerekenleri burada daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

İçindekiler
 1. Köpeğimi Ahududuyla Besleyebilir miyim?
 2. Ahududu Köpekler İçin Güvenli mi?
 3. Ahududu Köpekler İçin İyi mi?
 4. Ahududu Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?
 5. Köpeğim Biraz Ahududu Yedi. Endişelenmeli miyim?
 6. Köpeklerin Yemekleri İçin Başka Hangi Meyveler Güvenlidir?
 7. Sıkça Sorulan Sorular
 8. Son düşünceler

Köpeğimi Ahududuyla Besleyebilir miyim?

Evet, köpeğinizi çiğ, şekersiz ahududularla besleyebilirsiniz, ancak bunlar yalnızca ara sıra bir ödül olarak makul miktarlarda verilmelidir. Aşırı miktarda beslenen herhangi bir meyve ve sebze, köpeklerde sindirim bozukluğuna neden olma potansiyeline sahiptir, bu nedenle genel kural, bunları köpeğinizin günlük rasyonunun %10 veya daha azıyla sınırlamaktır.

Köpeğiniz yaşına ve büyüklüğüne uygun, kaliteli ve tam bir diyet uyguluyorsa, ihtiyacı olan tüm besinleri zaten alıyor demektir. . Ahududuların evcil hayvanlarımız için sağlık açısından faydaları konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve içerdikleri bazı besinler aslında köpeklere hiç fayda sağlamamaktadır (C vitamini gibi).Köpeğiniz ahududu yemişse ve herhangi bir hasta belirtisi gösteriyorsa daima veterinerinizle konuşun. veya başka zararlı maddeler içeren herhangi bir ürünü yerse.

Ahududu Köpekler İçin Güvenli mi?

 Vahşi doğada asmadaki ahududu yiyen köpek

İyi haber şu ki Ahududular ölçülü beslenirlerse köpekler için güvenlidir . Bu besleyici kırmızı meyvenin tadı farklılık gösterebilir. Genellikle tatlıdır ancak ara sıra biraz keskin olabilir, bu da bazı köpeklerin ilk etapta onları yemesini engelleyebilir.

Bunları evcil hayvanınıza ikram edecekseniz, bunları köpeğinize çiğ ve şekersiz vermek en iyisidir . Ahududuları köpeğinize vermeden önce yaprak veya saplarını çıkardığınızdan emin olun. Bu parçaların sindirimi zor olabilir ve rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca köpeğinize bir seferde yalnızca küçük miktarlarda verdiğinizden emin olmalısınız, çünkü çok fazla meyve veya sebze mide rahatsızlıklarına neden olabilir.Ahududu Köpekler İçin İyi mi?

Ahududu birçok özelliğe sahip bir meyvedir. kanıtlanmış sağlık yararları insanlar için, bu yüzden köpeğinizin de faydalanıp faydalanamayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Köpeklerin zaten iyi kalitede tam bir diyetle beslenmeleri durumunda ekstra besin kaynaklarına ihtiyaç duymadıklarını akılda tutmakta fayda var. küçük bir desteğin herhangi bir zarar vermesi muhtemel değildir.

Ahududu olduğu biliniyor C vitamini açısından yüksek, insanlar ve kobaylar için gereklidir, ancak diğer türler kendi kaynaklarını üretirler. Bu nedenle köpeklerin aslında harici bir C vitamini kaynağına ihtiyacı yoktur, ancak yine de onlara herhangi bir zarar vermez.

Ayrıca şunları içerirler: B vitaminleri, manganez ve lif çeşitleri, Sağlıklı sindirim için gereklidir. Lif aynı zamanda tokluk hissi vermeye de yardımcı olur ve bu da kilo yönetimine yardımcı olabilir.Ahududu da Elagik asit ve antosiyaninler de dahil olmak üzere antioksidanlar bakımından zengindir, belirli kanser türlerini önlemeye ve bunlarla savaşmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Antioksidanlar ayrıca kalp hastalığı, artrit ve diyabet gibi durumlarda da faydalı olabilir.

Ahududuların özellikle köpekler için besinsel faydaları konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Ahududu Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?

Ahududular çok sayıda beslenirlerse köpekler için kötü olabilir. Çok fazla meyve kusma veya ishal gibi karın sorunlarına neden olabilir. Yeni bir yiyeceği ilk kez sunduğunuzda, herhangi bir olumsuz reaksiyon veya alerji olup olmadığını kontrol etmek için önce küçük bir miktar vermelisiniz.

Ahududuların içerdiğini bilmek de ilginç yüksek düzeyde ksilitol , pek çok meyve ve sebzede bulunan doğal olarak oluşan bir tatlandırıcıdır. Bizim için tamamen güvenli olmasına rağmen, ksilitol toksisitesi Bu bileşiğin konsantre miktarlarını yiyen köpeklerde görülen bir sorundur.Ancak köpeğinizin aşırı miktarda ahududu yemesi gerekir. Zehirlenmeye yenik düşmek, dolayısıyla bu olayın gerçekleşmesi nadirdir. Ksilitol en yaygın olarak şekersiz sakızlarda, tatlılarda, ilaçlarda ve fırınlanmış ürünlerde konsantre formlarda bulunur; bu nedenle, köpeğinizin bu ürünlerden herhangi birini yanlışlıkla yerse bir veterinerle iletişime geçmelisiniz.

Köpeğinizin çok miktarda ahududu yemesi kötü olmasının yanı sıra, kaçınmanız gereken başka durumlar da var :

Karışık Kuru Meyve & Kuruyemiş

Kurutulmuş ahududu tek başına köpekler için tamamen güvenlidir, ancak diğer kuru meyveler veya kuruyemişlerle karıştırıldığında tehlikeli hale gelebilirler. Bazı üreticiler meyve ve yemiş karışımlarına biraz renk ve tatlılık katmak veya daha süslü görünmelerini sağlamak için kurutulmuş ahududu ve kızılcık gibi şeyler eklerler. Eğer köpeğiniz bu karışımı yerse kuru üzümden kaynaklanan zehirlenmeye yenik düşebilir.

Kuru üzüm (üzüm gibi) potansiyel olarak ölümcül olan böbrek yetmezliğine neden olabilir . Tam Toksisite mekanizması net değil, dolayısıyla kaç tane kuru üzümün sorun yaratacağını tam olarak bilmek de zor. Bazı köpeklerde sadece bir çift hastalığa neden olabilirken, diğerleri hiçbir sorun yaşamadan çok sayıda kişiyi yiyebilir.Bazı yemişler özellikle köpekler için potansiyel olarak zehirlidir. macadamia fıstığı . Etkilenen hayvanların genellikle sinir ve kas fonksiyonlarıyla ilgili sorunları vardır. Bazı köpekler etkilerine karşı daha duyarlı görünmektedir. macadamia fıstığı diğerlerinden daha iyidir, ancak bunların hangisi olacağını önceden tahmin etmek zor olabilir.

Alabama'daki köpek parkları

BEN Köpeğiniz kuru meyve ve kuruyemiş karışımı yiyorsa derhal veterinerinizi aramalısınız.

Ahududu Konserveleri veya Jöle

Ahududu reçelleri ve jöleler şekerle dolu, köpeklerin tüketmesi sağlıklı değildir ve sağlık açısından olası faydalarını ortadan kaldırır. Şeker fazla kaloriye ve kilo alımına neden olur ve besin değeri çok azdır.Ahududu Suyu Veya Smoothieler

Köpekler için toksik olma ihtimali düşük olmasına rağmen, Ahududu içeren meyve suları ve smoothie'ler oldukça asitli olabilir ve sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Bu meyve sularının bazıları aynı zamanda çok fazla şeker içerebilir ve yine evcil hayvanınız için sağlıklı değildir. Köpeğinize insan içecekleri vermek yerine normal suyunu kullanmak her zaman en iyisidir.

Çikolata Kaplı Ahududu

Köpeğinize çikolatayla kaplanmış taze veya dondurularak kurutulmuş ahududu verilmemelidir. . İnsanlardan farklı olarak köpekler, çikolatanın içindeki teobromin adı verilen belirli bir kimyasalı işleyemezler. Hafif toksisite vakaları sadece kusma ve ishal ile ortaya çıkabilir. Daha ciddi vakalarda kalp atış hızının artması, titreme ve nöbetler gibi yan etkiler görülebilir ve tedavi edilmezse ölüme kadar ilerleyebilir.

Bitter çikolata ve kakao tozu, daha yüksek düzeyde teobromin içerdikleri için köpeklere sütlü veya beyaz çikolatadan daha zararlıdır. Bu doza bağımlı  bu nedenle küçük köpekler, büyük köpeklere göre etkilerine daha duyarlı olacaktır. Belirtilerin ortaya çıkması birkaç saat sürebileceğinden, çikolatayı yedikten sonra iyi görünseler bile köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekime göstermelisiniz.

Kremalı veya Yoğurtlu Ahududu

Birçok kişi ahududularının yanında kremayı (ve şekeri) sever. Krema çok yüksek oranda yağ içerir ve evcil hayvanınızın mide sorunlarına, hatta ciddi bir duruma neden olabilir. pankreatit . Bazı köpekler ayrıca inek sütünde bulunan doğal bir şeker olan laktozu işlemekte de zorluk çekerler. Bu tür ürünlerden alınan fazla kalori de kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, köpeğinize kremalı ahududu veya ahududu içeren yoğurt gibi kremalı tatlılar vermekten kaçının.Ahududu Kurabiyeleri ve Kekler

Kurabiyeler ve kekler evcil hayvanlarımız için çok az besin değeri içerir. Sağlıklı ahududu içerseler bile köpeğinize yedirmemelisiniz. Bu ikramlar şeker, yağ ve kalori açısından yüksektir, bu da kilo alımına yol açacak ve meyvenin sağladığı potansiyel faydaları ortadan kaldıracaktır.

Köpeğim Biraz Ahududu Yedi. Endişelenmeli miyim?

 Çimenlerin arasında duran sepetten taze ahududu yiyen köpek

Köpeğiniz ahududularınızın bir kısmını mutfak tezgahından çalarsa veya doğrudan bahçenizdeki bitkilerden kendine yardım ederse, bunun çok fazla zarar vermesi pek olası değildir. Çok fazla miktarda yemek yemişse sindirim sorunları yaşaması muhtemeldir. Ancak bu genellikle hafiftir ve kendi kendini sınırlar ve herhangi bir müdahale gerektirmez. Ancak, ben Köpeğiniz aşırı derecede hastaysa veya uyuşuk görünüyorsa, tavsiye için bir veteriner hekime başvurmalısınız.

Kesinlikle veterinerinize başvurmanız gereken bazı senaryolar vardır. Bu, köpeğinizin çikolata kaplı ahududu ya da kuru üzüm ve ahududu içeren kurutulmuş meyve ve fındık karışımını yemesini de içerir. . Köpeğiniz şu anda iyi görünse bile, belirtiler zamanla gelişebileceğinden mümkün olan en kısa sürede yardım istemek en iyisidir.

Köpeklerin Yemekleri İçin Başka Hangi Meyveler Güvenlidir?

 Siyah Fransız Bulldog Yaz Meyvelerini Kokluyor
Ahududuların yağ oranı düşük olduğundan köpek arkadaşınız için iyi bir ikram veya atıştırmalıktır.
(Fakat fotoğrafa rağmen üzüm köpekler için kesinlikle hayırdır.)

Köpeğinizin ahududu tadı varsa, o zaman biraz denemek isteyebilirsiniz. diğer meyveler ilave olarak. Sadece bunu hatırla köpeklerin diyetlerinin bir parçası olarak meyveye ihtiyaçları yoktur, bu nedenle sadece ara sıra bir ödül olarak verilmelidir. Deneyebileceğiniz güvenli meyveler şunları içerir:

 • Elmalar
 • Muz
 • Böğürtlen
 • Yaban mersini
 • Mango
 • Kavun
 • Armutlar
 • Çilekler

Köpekler için zehirli olabileceğinden asla köpeğinize üzüm vermeyin.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahududu Köpekler İçin Zehirli midir?

Hayır, ahududular ölçülü beslendikleri sürece köpekler için zehirli değildir. . Ksilitol (köpeklere yüksek düzeyde zarar veren bir tatlandırıcı) içerirler, ancak bunun bir sorun teşkil etmesi için evcil hayvanınızın aşırı miktarda ahududu tüketmesi gerekir.

Bir Köpek Kaç Ahududu Yiyebilir?

Bu köpeğin büyüklüğüne bağlıdır. Kural olarak, herhangi bir meyve veya sebze, köpeğinizin günlük besin alımının toplam ağırlığının %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır . Bundan fazlası karın rahatsızlığı, kusma ve ishale neden olabilir, bu nedenle ölçülü olmak çok önemlidir.

Köpekler Hangi Meyveleri Yiyebilir?

Ahududuların yanı sıra, köpeklerin çilek, böğürtlen, yaban mersini, frenk üzümü ve kırmızı kuş üzümü yemesi de güvenlidir . Bunları evcil hayvanınıza yalnızca küçük miktarlarda verin ve asla onu yemeye zorlamayın. Bütün köpekler meyveyi sevmez.

Bir Köpek Ahududu Yerse Ne Olur?

Çoğu köpek ahududu yedikten sonra iyi olacak ve herhangi bir kötü etki göstermeyecektir. . Evcil hayvanınızın midesi hassassa veya çok miktarda yiyorsa sindirim bozukluğu belirtileri gösterebilir. Evcil hayvanınız için endişeleniyorsanız tavsiye için veterinerinizi arayın.

Son düşünceler

Ahududu genellikle köpeklerin ara sıra ikram olarak tüketmesi için güvenlidir. Kalorileri düşüktür ve lif, vitaminler ve antioksidanlar gibi faydalı besinler içerirler. Ahududuların sağlıklı bir tedavi seçeneği olabileceği için köpeğinizin düzenli dengeli beslenmesinin yerini almaması gerektiğini unutmayın. Köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için çeşitli uygun yiyecek ve ikramlar sunmak önemlidir.

Yorumlar