Köpeğim Az Önce Çiğ Pastırma Yedi! Pişmemiş Pastırma Köpeklere Zararlı mı?

Köpeğim Az Önce Çiğ Pastırma Yedi! Pişmemiş Pastırma Köpeklere Zararlı mı?

köpeğin mi bir parça pişmemiş pastırma tokatlamak sen bakmıyorken pişirme kağıdından mı çıktın? Belki de siz bakkalları boşaltırken pastırma paketini kazdılar ve yoldan saptılar? Köpeklerin pastırmayı ve diğer pişmiş et türlerini sevdiğini biliyoruz. Bunlar genellikle köpek arkadaşlarımız için çok az risk oluşturur. Ama ya çiğ olduğunda?

Köpekler doğaları gereği çöpçülerdir. Bu yüzden, şansın yarısı verildiğinde, ulaşabilecekleri lezzetli yiyecekleri yiyip bitirecekler. pişmiş ya da değil . Köpek arkadaşınız pişmemiş pastırmayı ele geçirdiyse, yavrularınız için herhangi bir soruna neden olup olmayacağını merak ediyor olabilirsiniz.eğer öyleyse sadece az miktarda çiğ domuz pastırması , Fido muhtemelen iyi olacak. Bu yazıda, köpeğiniz pişmemiş domuz pastırması yerse neler olabileceğini ve ne zaman veterinerinize telefon etmeniz gerektiğini keşfedeceğiz.

İçindekiler

Köpekler Pişmemiş Pastırma Yiyebilir mi?

Pişmemiş Domuz Eti

Az miktarda domuz pastırması tüketildiğinde zararlı olmamalıdır.Toksik olmamasına rağmen pastırma, tüketim için en sağlıklı tedavi değildir. Sadece jambon gibi , hem çiğ hem de pişmiş domuz pastırması oldukça fazla içerir. yüksek düzeyde tuz ve yağ. Bu, evcil hayvanlarımız için büyük miktarlarda iyi değildir. Yüksek tuz içeriği, köpeğinizin susuz kalmasına ve normalden daha fazla su içmesine neden olabilir. Mide rahatsızlıkları da oldukça yaygındır.

Pişmemiş domuz pastırması bozulduysa veya yenildiğinde çöpteyse, bu daha sorunlu olabilir. Son kullanma tarihi geçmiş etler sertleşebilir ve şunları içerebilir: yüksek düzeyde bakteri , hastalık ve mide rahatsızlığı olasılığını artırır.

Ayrıca çiğ domuz ürünlerinin, adı verilen bir parazit içerebileceğini belirtmekte fayda var. Trichinella spiralis bir solucan türüdür. Hem köpekleri hem de insanları etkiler ve genellikle yemek yerken yakalanır. domuzlardan az pişmiş veya çiğ et . Çiğ etten çıkan solucan kistleri larvalara dönüşür. Daha sonra köpeğin kaslarında kistler oluşturabilecekleri vücudun etrafında göç ederler. Bağışıklık sistemleri zayıflamış köpeklerde enfeksiyon daha olasıdır.Küçük bir miktar pek zarar vermesi olası değildir. Ancak, köpeğinize bir tedavi olarak aktif olarak vermeniz tavsiye edilmez. Yavru köpeğiniz çok miktarda et yemişse veya herhangi bir şekilde iyi değilse, tavsiye için veterinerinizi aramalısınız.

Köpeğim Çiğ Pastırma Yedi, Şimdi Ne?

Suçlu Jack Russell

Küçük bir miktar tüketildiyse endişelenmenize gerek yok, ancak yavrularınızı izlemek isteyeceksiniz.

Yavrunuz pişmemiş domuz pastırması tükettiyse, takip etmek isteyeceğiniz bazı adımlar vardır. Lütfen herhangi bir türde plastik ambalaj veya plastik ambalaj tüketildi , size tavsiye ederiz en kısa sürede veterinerinize başvurun Bağırsak tıkanıklığı olasılığını önlemek için.Adım 1: Fido'yu Güvenli Hale Getirin ve Artıkları Kaldırın

İlk önce, yavrunuzu emniyete alın. Onları yatak odası veya köpek sandığı gibi güvenli bir yere koyun. Ardından temizleme işlemini başlatın. Köpek arkadaşınızın daha fazla domuz pastırması yemeye devam etmesini önlemek için kabı veya ambalajı mümkün olan en kısa sürede çıkarın. Bu, paketi veya etrafta kalan artık parçaları atmanız gerektiği anlamına gelir.

2. Adım: Durumu Değerlendirin

Ne kadar yemiş olabileceğini ve tüketmiş olabileceği, sorunlara neden olabilecek başka bir şey olup olmadığını bulmaya çalışın. Yavrunuzun pastırmanın içinde bulunduğu ambalajı veya kabı tüketmediğinden emin olun. Onu almak için buzdolabına veya alışveriş çantasına baskın yaptıysa, diğer eksik öğeleri kontrol etmek isteyebilirsiniz.

3. Adım: Uyarı İşaretlerine Dikkat Edin

Değerlendirin ve rahatsız edici işaretleri izleyin. Herhangi bir ağrı veya karın rahatsızlığı belirtisi olup olmadığına dikkat edin. Diğer belirtiler arasında yetersizlik veya ishal bulunur. Bunlar, yavrularınızın boyutuna ve tüketilen miktara bağlı olarak veterineri arama zamanının geldiğinin işaretleri olabilir.

4. Adım: Veterinerinizi Arayın

Köpeğiniz çok miktarda yemişse veya herhangi bir ambalaj yemişse, hemen veterinerinizi arayın. Bu, özellikle et bozulduysa ve çöp kutusundaysa önemlidir. Sindirilemeyen herhangi bir ambalaj, köpekler için yaşamı tehdit eden bir bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.Adım 5: Veterinerinizin Talimatlarını Takip Edin

Veterineriniz muayene için kliniğe gitmeyi önerebilir. Ayrıca, yenen hacme ve yavrularınızın genel sağlığına bağlı olarak, yavrularınızı evde izlemeyi önerebilirler. Veterinerinizin size sağladığı rehberliği takip edin.

Adım 6: Gelecekteki Olayları Önleyin

Başka sorunların oluşmasını önlemek için köpeğinizin gelecekte daha fazla pastırmaya erişemeyeceğinden emin olun. Buzdolabının üzerine buzdolabı kilitleri koymayı ve yiyecekleri mutfak tezgahlarında erişemeyeceği bir yerde saklamayı düşünün. sen anne

Çiğ Pastırma Köpeğimi Hasta Edecek mi?

Tostta Domuz Pastırmasında Köpek Yemeği

Fido'nun karın ağrısı dışında biraz domuz pastırması yemekten hastalanması pek olası değildir.

Az miktarda pişmemiş pastırmanın sorunlara neden olması pek olası değildir. Yavru köpeğiniz çok miktarda yerse, en olası sonuç mide bulantısı . Yüksek yağ ve tuz içeriği, evcil hayvanınızın gastrointestinal sistemini (bağırsakları) oldukça rahatsız edebilir. Şişkinlik, kusma ve ishale neden olabilir. Genellikle, bu oldukça hafiftir ve kendi kendini sınırlar. Bazı durumlarda, ne kadar yediklerine bağlı olarak daha ciddi olabilir.Bazı köpekler de akut gelişebilir pankreatit bu, pankreasın (yağ sindirimine yardımcı olan mide-bağırsak yolundaki küçük bir organ) çok iltihaplandığı ciddi bir durumdur. Bu, pişmiş domuz pastırması da dahil olmak üzere sodyum oranı yüksek herhangi bir gıda maddesi ile olabilir veya domuz yağı .

Bu çok acı verici bir durumdur ve şiddetli karın rahatsızlığı gibi diğer semptomlara da katkıda bulunabilir. nefes nefese ve pacing uyuşukluk, salya akması , kusma ve ishal. Pankreatitli hayvanlar tipik olarak yiyeceklerine ilgi göstermezler, kusmaya başlarlar ve çok susuz kalarak hasta olabilirler.

Çiğ domuz ürünleri, hastalığa neden olan bir parazitin kistlerini içerebilir. trichinosis köpeklerde. Bu enfeksiyonları teşhis etmek oldukça zor olabilir. Ara sıra hayvanlar hiçbir belirti göstermiyor veya mide rahatsızlıkları, iştah değişiklikleri, ateş ve kas güçsüzlüğü gibi çok spesifik olmayan semptomları vardır. İlk etapta çiğ domuz ürünleri yemelerini denemek ve önlemek en iyisidir.pomeranian köpek isimleri

Veterinerim Ne Yapacak?

Veterinerde Karın Ağrısı Olan Köpek

Veterineriniz, çok miktarda domuz pastırması tüketilmişse, daha fazla test için yavrularınızı değerlendirmek isteyebilir.

Veteriner hekiminiz, köpeğinizi kliniğe getirmeniz gerektiğini düşünüyorsa, onu hastaneye götürmelisiniz. mümkün olan en kısa sürede . Veterineriniz, herhangi bir dehidrasyon belirtisi aramak için başlangıçta köpeğinizi kontrol edecektir. Ayrıca karınlarında ağrı olup olmadığına bakacaklar ve onlara genel bir kontrol yapacaklar.

Daha hafif karın rahatsızlığı vakaları bir ilaçla tedavi edilebilir. diyet arasında bir kaç gün için. Ayrıca mide bulantısı önleyici ilaçlar veya probiyotikler (ishale yardımcı olacak iyi bağırsak bakterileri) gibi bazı semptomatik tedaviler de olabilir.

Daha ciddi vakaların daha fazla araştırmaya ihtiyacı olacaktır. Veterineriniz genellikle bir kan örneği genel sağlık ekranı olarak. Ayrıca pankreatit ve dehidrasyonu gösterebilecek belirteçleri de arayacaklar. Spesifik kan testleri ve dışkı örnekleri, Trichinella spiralis'in mevcut olup olmadığını tespit edebilir. Ancak, bu enfeksiyon yaygın olmadığı için, ek sorunlar görünmediği sürece tanılama çalıştırılamayabilir.Ayrıca X-ışınları veya ultrasonlar gibi tanısal görüntüleme önerebilirler. Bu, kusmanın ve karın ağrısının diğer olası nedenlerini (ör. yabancı vücutlar (gibi şeylerden kağıt ambalaj , kemikler , oyuncaklar, yatak takımları vb.).

Olası Tedaviler

Çoğu durumda tedavi gerekli değildir, ancak köpeğiniz iyi değilse ve dehidrasyondan şüpheleniliyorsa, tedaviye ihtiyacı olabilir. Intravenöz sıvılar hangi bir damla yoluyla verilir. Bu süre zarfında izleme için hastanede tutulacaklar.

Pankreatit varsa, sıvılar dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur, ağrı kesici köpeğinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olur ve bulantı önleyici ilaçlar kusmayı azaltmaya yardımcı olur ve tekrar yemek yemesini sağlar. Antibiyotik de verilebilir ikincil enfeksiyonları önlemek için.

Trichinosis teşhisi konulursa, spesifik solucan tedavileri gerekebilir.

Veterineriniz herhangi bir semptomun kontrol altına alındığından ve tekrar yiyip içtiğinden memnun olduğunda, köpek arkadaşınıza genellikle evde, onlara göz kulak olmanız için izin verilecektir. A özel diyet yağ oranı düşük ve sindirimi kolay olan reçete edilebilir. Pankreatit nöbetlerine yatkın bazı köpeklerin bu diyette uzun süre kalması gerekebilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Dilimlenmiş Domuz Eti

Daha yaygın olarak, Fido'nun pişmemiş domuz pastırması üzerinde atıştırmadan sonra çok az etkisi olacaktır.

Birçok köpek olacak genellikle iyi ol az miktarda pişmemiş domuz pastırması yedikten sonra. Çok miktarda yemiş olan köpeklerin yan etkiler geliştirmesi çok daha olası olacaktır. Büyük bir köpek, daha küçük bir köpeğe göre daha fazla miktarda pastırmayı işleyebilir, bu nedenle boyut da bir faktördür.

Ayrıca bazı köpek ırklarının pankreatit geliştirmeye devam etme olasılığı çok daha yüksek diğerlerinden daha. Pankreatit atakları için çok yaygın olarak görülen ırklar arasında yavru horoz İspanyollar, minyatür schnauzerler ve minyatür kanişler bulunur.

Tavsiye, ilk etapta herhangi bir pastırma (çiğ veya pişmiş) sağlamamak ve bakmaktır. daha sağlıklı alternatif ikramlar . Domuz kabukları ve pastırma kabuklarından da kaçınılmalıdır.

Tüm köpekler leş yiyici olduğundan, artıkların ulaşamayacağı bir yerde tutulduğundan ve tüm çöp kutularının iyi bir şekilde sabitlendiğinden emin olmalısınız. Bu, atılan herhangi bir çiğ et için avlanmalarını engellemeye yardımcı olacaktır. Yavru köpeğiniz buzdolabınızı açıp baskın yapabiliyorsa, araştırmaya değer olabilir. çocukların açamayacağı kilit tipi cihazlar Bunun olmasını engellemek için!

Sıkça Sorulan Sorular

 • Çiğ et bir köpeği öldürebilir mi?

  Bacon kendi içinde zehirli değildir, bu nedenle köpeğinizi öldürmeniz pek olası değildir. Bununla birlikte, çok miktarda yerlerse, çok üzgün bir mide veya daha ciddi pankreatit gelişebilir. Tedavi edilmediği takdirde bu tehlikeli olabilir ve bazı köpekler pankreatit nedeniyle ölebilir.

 • Bir köpek çiğ domuz pastırması yemekten solucan alabilir mi?

  Potansiyel olarak yakalayabileceği tek solucan türü, çiğ domuz ürünlerinde bulunabilen Trichinella spiralis. Çiğ et, özellikle kas, kist içerebilir. Bir kez yenildiğinde, bunlar larva olarak yumurtadan çıkabilir ve evcil hayvanlarımızda sağlık sorunlarına neden olabilir.

 • Pastırma köpeklerde ishal yapar mı?

  Küçük bir miktar kötü bir etkiye neden olmayabilir, ancak daha büyük miktarlarda karın rahatsızlığı meydana gelebilir. Örneğin, büyük bir köpeğin bir dilim domuz pastırması yemesi genellikle bir sorun değildir, ancak küçük bir köpek çok yerse, yüksek yağ ve tuz seviyeleri oldukça rahatsız edici olabilir. Bu, özellikle köpeğinizin midesi hassassa geçerlidir.

 • Köpekler domuz pastırmasından trikinoz alabilir mi?

  Evet, bu mümkündür ve köpeklerin (veya insanların!) çiğ veya az pişmiş domuz ürünleri yemesini önermememizin nedeni budur. Köpeklerde risk genellikle düşüktür, ancak bağışıklık sistemi zayıf olanları etkileyebilir. Semptomlar biraz belirsiz olabileceğinden ancak mide rahatsızlıkları, ateş ve kas güçsüzlüğünü içerdiğinden teşhis etmek zor olabilir.

 • Çiğ domuz pastırması köpeklere ne yapar?

  Çoğu durumda, az miktarda domuz pastırması zarar vermez. Bununla birlikte, bazı köpeklerde mide rahatsızlığını veya hatta bir pankreatit dönemini tetikleyebilir. Nadir durumlarda, sağlığa neden olabilecek parazit bir solucan alabilirler.

 • Köpekler çiğ domuz yağı yiyebilir mi?

  Köpeğinizin midesini rahatsız edebileceğinden ve hatta bir pankreatit olayına katkıda bulunabileceğinden, bir köpeğin diyetinde ekstra yağ tavsiye edilmez. Ayrıca ek kalori ekleyecek ve evcil hayvanınızın kilo almasına neden olacaktır. Pişmiş tavuk göğsü veya beyaz balık gibi daha sağlıklı yiyeceklere bağlı kalın ya da daha iyisi köpeğinizin normal beslenmesine devam edin.

 • Köpekler çiğ füme domuz pastırması yiyebilir mi?

  Füme domuz pastırması, genellikle ham pastırmayı odun dumanı üzerinde tutarak pastırmanın tatlandırılma ve korunma şeklini ifade eder. Bu, eti daha zehirli yapmaz, ama aynı zamanda pişirmez. Bununla birlikte, daha önce tartışılan konular nedeniyle herhangi bir çeşit çiğ domuz pastırması verirken dikkatli olmanızı öneririz.

Son düşünceler

Özetle, pişmemiş domuz pastırması köpekler için toksik değildir ve yiyebilecekleri çok daha kötü şeyler vardır. Bazen olabilir ama mide bulantısına neden olmak ve pankreatit gibi daha ciddi durumlar. Köpeğinizin pişmemiş ürünleri, erişemeyeceği bir yerde veya gerekirse kilitlenebilir bir buzdolabında tutarak tutmasını önlemeye çalışın.

Köpeğiniz çok miktarda çiğ domuz pastırması tüketiyorsa, özellikle de gösteriyorsa, tavsiye için veterinerinizi arayın. iyi olmama belirtileri . Köpekler yağlı, tuzlu etin tadına bayılırlar, bu yüzden onu gözden uzak tutarak baştan çıkarmaya çalışın!

Yorumlar