Köpekler Domuz Kemiklerini Yiyebilir mi? Güvenli mi Tehlikeli mi?

Köpekler Domuz Kemiklerini Yiyebilir mi? Güvenli mi Tehlikeli mi?

Güzel bir domuz eti kesimi lezzetli bir yemek yapar . Barbeküde ister domuz pirzolası ister kaburga füme yerseniz, ziyafetinizin sonunda kendinizi domuz kemiklerinden arta kalanlarla bulabilirsiniz. Her zamanki gibi, yemeğin sonuna yaklaşırken, köpeğiniz olay yerine gelir. Ama bu, köpeğinizin onları yiyebileceği anlamına mı geliyor?

Siz farkına bile varmadan, artıklarınıza bakarken ve dudaklarını yalarken size en duygulu köpek bakışlarını verir. istemiyorsun tüm bu kemikler çöpe gidecek . Neden onları köpeğe vermiyorsun? Fido için lezzetli bir muamele gibi görünüyorlar, öyleyse neden bunun için gitmiyorsunuz?Aslında, aslında birkaç neden var bu iyi bir fikir değil! Tavuk kemiğine benzer ve biftek kemikleri , domuz kemikleri, özellikle pişirilmişse köpekler için önerilmez. Bu tablo artıklarını yavrularınızla neden paylaşmamanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Çiğ ve Pişmiş Domuz Kemikleri

Köpek Çiğ Yemek

Pişmiş veya Çiğ farketmez, her iki kemik türü de bir köpek tarafından yenildiğinde hasara neden olabilir.Domuz kemikleri, ister çiğ ister pişmiş olsun, köpekler için önerilmez. Ham kemikler ne zaman kullanılabilir köpeğinizi çiğ bir diyetle beslemek , Ancak topraklanmış olmalılar yavrularınıza içerdikleri besinleri sağlamak için diğer etlerle. Bazı köpek sahipleri, çiğ beslenme seansı sırasında köpeklerinin çiğ kemik yemesine izin verir, ancak bu böyle değildir. risksiz .Ne tür bir kemik olduğu da önemli değil. Izgara barbekü domuz kaburga olabilir aynı miktarda hasara neden olmak domuz pirzolasından kaburga gibi. Asıl önemli olan, tüketilen kemiğin boyutu ve köpek arkadaşınızın boyutudur. Daha büyük köpeklerin genellikle daha büyük bağırsakları vardır ve kemikleri küçük köpeklerden daha kolay geçebilirler. Her iki durumda da, ham bir kemik taşır biraz daha az sağlık riski pişmiş kemikten daha iyidir, ancak mümkünse her ikisinden de kaçınılmalıdır.

Kemik Yutma Riskleri

Veterinerde köpek

Aşağıdaki risklerin her biri acil bir veteriner ziyaretine yol açabilir.Var birkaç risk domuz kemiği yemeye gelince. Bunlar sadece riskler. Bu, yavrularınızın kemik tüketiminden sonra iyi olabileceği anlamına gelir. Ancak riskler olduğu için, öğleden sonraki barbeküden arta kalanları beslemek için köpeğinizin sağlığını bilinçli olarak tehlikeye atmaya değmez. Her bir riske daha ayrıntılı olarak bakalım.

Kemik Kıymığı Hasarı

daha fazla biri kemikleri beslemekle ilişkili ciddi riskler Yavrunuza göre, kemiğin yutulduğunda ağızda parçalanabilmesidir. Parçalanmış bir kemik üzerinde keskin bir kenar kolayca perforasyona neden olabilir sindirilirken bağırsakta. Bu iç kanamaya neden olabilir.

Daha sonra, bağırsakta sıkışmış bir kemiğin ne zaman yapacağına benzer semptomlarla kendini gösterir. Bu, semptom olarak ishal, iştah değişiklikleri ve karın ağrısı göreceğiniz anlamına gelir. Bu çok ciddi ve aynı zamanda invaziv cerrahi gerektirir tedavi için. Dört ayaklı arkadaşınıza vereceği stresle, riske atmaya değmez.Bağırsak Tıkanıklığı

Domuz kemiğini çiğnemeye eşlik eden diğer büyük risk, bağırsakta hareket ederken bir tıkanıklığa neden olabilmesidir. Çok küçük parçalar geçebilir veya bozulabilir. Ancak, bir kemiğin mideye ulaşmadan önce ağızda veya boğazda sıkışma potansiyeli vardır. Bir köpek çiğnedikten veya kemikle oynadıktan sonra aşırı tükürük salgılaması veya öksürmesi bir sorun olduğunun işareti olabilir. Bu durumda hemen bir veterinerden yardım almalısınız.

Kemik başarsa bile mideye geçmek , mide ve bağırsağın sindirim eylemi bir kemiği eritmek veya parçalamak için yeterli değildir. Kemiğin bağırsak boyunca başka bir yere sıkışma potansiyeli hala vardır. Bir tıkanıklık belirtilerinin ortaya çıkması 72 saate kadar sürebilir, ancak bu kesinlikle bir veteriner acilidir.

Bağırsakta bir tıkanıklık kan akışını kısıtlayabilir dokuya zarar verir ve ciddi hastalık veya ölümle sonuçlanır. Bağırsak tıkanıklıklarına eşlik eden belirtiler arasında kusma, ishal, iştah değişiklikleri veya birkaç saat içinde geçmeyen karın ağrısı yer alır. Bir engel varsa, bir veterinerin rahatsız edici yabancı cismi çıkarmak için ameliyat etmesi gerekebilir. Bu çok invaziv bir ameliyattır ve ne pahasına olursa olsun kaçınılması en iyisidir!

Diş Problemleri

Bağırsakları ilgilendiren acil durumlara ek olarak, bazı köpeklerde kemikle yapılan bir seansta diş kırılmıştır. Bu bir değil hayatı tehdit eden durum , ama çok acı verici. Ne yazık ki, kırık bir köpek dişi için en yaygın çözüm anestezi gerektiren diş çekimidir. Bu, köpeğinizin kendini içinde bulmak istemeyeceği başka bir durumdur!Köpeğim Az önce Domuz Kemiği Yedi, Sırada Ne Var?

Domuz kemiği yiyen köpek

Yavru köpeğiniz az önce bir domuz kemiği yediyse, atmanız gereken adımlar burada.

Yavrunuz bir domuz kemiği tutarsa ​​panik yapmayın. Sakin kalmanız ve harekete geçmeniz gerekecek. Yavrunuzu hemen disipline etmeyin, yoksa daha da korkabilir onları veterinere götürmeye çalışırken sizi ağılda tutmaya zorlamak. Aşağıdaki adımlarla soğukkanlılığınızı koruyarak dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin:

Adım 1: Köpeğinizi İnceleyin

Köpeğinizi kontrol edin. Acil veteriner müdahalesi gerektirebilecek ağızda öğürme, boğulma veya pençeleme gibi sıkıntı belirtileri arayın. Bu belirtilerden herhangi biri varsa hemen veterineri arayın. Köpeğinizin ağzından veya boğazından herhangi bir nesneyi, dillerinde açıkça görülmedikçe ve çıkarma sırasında herhangi bir risk oluşturmadıkça almaya çalışmayın.

2. Adım: Temizleyin

Köpeğinizin ve evdeki diğer köpeklerin güvende olduğundan emin olmak için dökülen çöpleri veya kemik parçalarını temizleyin. Eksik görünenleri not edin. Bunu yaparken yavrularınızı sandıklarına veya bir odaya koymanız gerekebilir. Yutmak için daha fazla artık bulamayacaklarından emin olun.3. Adım: Veterinerinizi Arayın

Yavru köpeğiniz iyi görünse bile tavsiye için veterinerinizi aramalısınız. Büyük kayıp kemikler büyük bir endişe kaynağıdır, ancak veterineriniz size kişiselleştirilmiş bilgiler verebilir. Kusma, ishal, kanlı dışkı, karın rahatsızlığı ve uyuşukluk gibi bir sorunun belirtilerini izlemenizi isteyeceklerdir.

4. Adım: Kusmayı Zorlamayın

Yapmak olumsuzluk Veterineriniz sizden istemedikçe köpeğinizi bir kemik için hasta edin. Kemik yemiş köpeklerde kusmaya neden olmak, kemik sıkışırsa daha fazla soruna neden olabilir. Özellikle çıkışta hasar azaltılabilirse, dönüş yolunda neden olabileceği ek sağlık hasarı konusunda endişelenmek istemezsiniz.

Adım 5: Değişiklikleri İzleyin

Köpeğinizin davranışında birkaç saatten uzun süren önemli değişiklikler fark ederseniz, bunu yapmanız akıllıca olacaktır. acil veteriner randevusu al . Köpeğiniz şanslıysa ve bütün bir kemiği veya kemik kıymığını atmayı başarırsa, onu yuttuktan 48 saat sonra köpeğinizin kakasında bulmalısınız. Veterineriniz, bağırsaklarındaki yabancı maddenin etrafındaki dışkıyı katılaştırmak için kullanılan ekmek, balkabağı veya diğer yiyecek türleriyle midelerini 'doldurmanızı' isteyebilir.Ek olarak, bu senaryonun tekrar olmasını önlemek için çöp kutunuzu korumanın daha iyi bir yolunu bulmak isteyebilirsiniz! Köpekler çok meraklı canlılardır. Her zaman burunlarını takip ediyor gibi görünüyorlar, özellikle de bir hazine hazinesine yol açıyorsa. potansiyel lezzetli lokmalar . Çöpe erişim, köpeğinize her türlü gıda maddesini deneme fırsatı verir. Bunların çoğu sağlıklarına çok zarar verebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Soruya bakan köpek

Aşağıda, köpekler ve domuz kemikleri söz konusu olduğunda sık sorulan soruların bir listesi bulunmaktadır.

Hala cevaplamadığımız bazı sorularınız mı var? Domuz kemikleri ve köpeklerle ilgili daha sık sorulan bazı soruların yanıtlarını aşağıda listeledik. Kaçırdığımızı düşündüğünüz bir şey varsa, yorumlar bölümünde bize bir satır bırakın!

Köpek muamelesi olarak pazarlanan jambon kemikleri gördüm. Bunlar güvenli mi?

Ticari olarak paketlenmiş jambon kemikleri, köpeğinize verildiğinde diğer domuz kemikleriyle aynı riskleri taşır. Bunlardan kaçınmak ve acil veterinerlik gezilerine ihtiyaç duyma riskini azaltmak en iyisidir!Kemikler köpeğime iyi bir mineral takviyesi sağlayabilir mi?

Kemiklerin yüksek mineral içeriğine sahip olduğu doğrudur. Ancak kemikleri çiğnemek, köpeğinize besin sağlamanın ne güvenli ne de etkili bir yoludur. O çok köpekler için zor tüm kemikten mineralleri emmek için. Diyetteki kalsiyum gibi mineraller de diyette çok dikkatli bir şekilde dengelenmelidir. Kalsiyum takviyesi verildiğinde uzuv deformiteleri geliştiren çok sayıda belgelenmiş köpek yavrusu vakası olmuştur.

Çiğ domuz kemikleri köpekler için uygun mu?

Çiğ domuz kemiklerinin parçalanmaya, pişmiş olanlara göre daha az eğilimli olduğu doğrudur. Bununla birlikte, köpeğiniz tamamen sindirilemeyen herhangi bir şeyi yuttuğunda yine de tıkanma riski vardır. Köpeğinize çiğ kemik ve et yedirme konusunda genellikle çiğ beslenme önerilmez. Özellikle çiğ domuz eti, trichinella spiralis adı verilen parazit sadece etin uygun şekilde pişirilmesiyle öldürülür.

Bu parazit, domuzun kas dokusunda larva olarak bulunur ve yuttuktan sonra bir köpeğin bağırsağında yetişkin formuna olgunlaşır. Ek olarak, çiğ diyetle beslenen köpekler, çiğ et ve kemiklerde bulunan tehlikeli bakterileri yayabilir. Bu nedenle, küçük çocuklu veya bağışıklığı baskılanmış bireylere sahip evlerde çiğ diyetler kesinlikle önerilmez.

Kemikler köpeğimin dişlerini temizlemek için iyi mi?

Sert yiyeceklerin ve kemiklerin çiğnendiğini öne süren çalışmalar var. tartar görünümünü azaltabilir dişlerde birikim. Ancak bu, periodontal hastalık riskinin Azaltılacak . Tartar hala diş eti çizgisinin altında kalabilir; kemiğin ulaşamayacağı bir bölge.

Dişleri iyileştirmek için özel olarak üretilen muameleler ve çiğnemeler, yavrularınız için bir fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, köpeğinizin ağzını temiz tutmanın en iyi yolu, düzenli olarak fırçalamaktır. Yine de, bazıları çok kolay olan diğer DIY yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Köpeğim domuz kemiklerini çiğnemeyi gerçekten çok seviyor! Onun yerine ne verebilirim?

İyi bir çiğneme oyuncağı ararken daha güvenli birçok alternatif var. Bu oyuncaklar ya yeterince sağlam ol uzun bir çiğneme seansından sonra dayanmak veya küçük parçalara ayrılmak Yutulduğunda kolayca sindirilirler. Bunlardan bazıları domuz eti ile tatlandırılmıştır veya bir bileşen olarak domuz eti içermektedir. Domuz eti seven köpekler bile çok fazla şey kaybetmeyecek! Köpeğinizi oyun sırasında denetlemeniz gerektiğini ve herhangi bir aşınma belirtisi gösteren oyuncakları değiştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Hala masa artıklarınızı iyi bir şekilde kullanmak mı istiyorsunuz? Köpeğinizin artıkları kullanmasının güvenli bir yolu, onları bir et suyu haline getirmektir. Bunu bir tencere suda kaynatarak yapabilirsiniz. 24 saate kadar . Bazı insanlar, genellikle 'pupsicles' olarak adlandırılan köpek dondurması yapmak için kemik suyu kullanır. Bir buz kalıbını kemik suyu ve köpekler için güvenli meyve ve sebzelerle doldurarak kendinizinkini yapabilirsiniz. Bezelye, havuç ve karpuz iyi adaylardır.

Son düşünceler

Akşam yemeğinden kalanlar en iyi şekilde köpeğinizden uzakta masada bırakılır. O köpek yavrusu bakışlarına direnmek ne kadar zor olsa da, buna ihtiyacınız olacak. kedinizin sağlığı için yapın . Olası riskler nedeniyle köpeklere masadan kemik verilmemesi önerilir. Mevcut birçok alternatif seçenekle, veterinere sürpriz geziler olmadan en seçici domuz kemiği meraklılarını bile tatmin edecek bir şey mutlaka var!

Yorumlar