Evet! Köpeğim Az önce Teneke Folyo Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Evet! Köpeğim Az önce Teneke Folyo Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğiniz tezgahın üzerindeki yemek artıklarını yedi mi? sen bakmazken ? Teneke folyoya sarılı olsa bile, köpeklerin yemeğimizin peşinden gitmesi alışılmadık bir durum değildir. Genellikle alüminyum folyo tüketimi, yemek artıkları nedeniyle olur. Ne yazık ki yavrularımız, içlerine sarılmış lezzetli yemek artıklarına dayanamıyor!

Bu olduğunda, ciddi sonuçlar doğurabilir. özellikle eğer büyük miktarlarda yenir ya da içindeki yiyecekler köpekler için güvenli değilse. Kalay folyo yabancı cisim olarak kabul edilir. Bu, köpeklerin sindirmesinin zor olacağı anlamına gelir.Bu nedenle, eve döndüğünüzde, kedinizin artık bir dilim pastayı ve folyo sarısını yuttuğunu gördüyseniz, atmanız gereken bazı adımlar olacaktır. Hadi atlayalım ve sonraki adımlarına bak , ve ne zaman endişelenmeli.

İçindekiler

Alüminyum Folyo Köpeğime Zarar Verir mi?

Alüminyum Folyoya Sarılmış Çikolatanın Yanında Yatan Köpek

Alüminyum Folyo köpeklerde sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak içindeki gıda içeriği de olabilir.Küçük folyo parçaları, genellikle herhangi bir büyük soruna neden olmadan köpeğinizin bağırsağından geçer. Ancak büyük parçalar bağırsakta sıkışıp kalmak , bir tıkanıklığa neden olur (bağırsak tıkanıklığı).Özellikle daha küçük cins köpekler ve köpek yavrularının tıkanıklık geliştirmesi daha olasıdır. Bunun nedeni, bağırsaklarının büyük cins bir köpeğe göre daha dar olmasıdır. Nadir olmasına rağmen, folyo da köpekler için boğulma riski taşır.

Toksik mi?

Ama folyonun kendisi köpekler için zehirli midir? Alüminyum folyo ve kalay folyo aynı ürün için farklı isimlerdir. Bu ürünlerin hepsi ince alüminyum metal levhalardan yapılmıştır . Neyse ki köpeğiniz çok toksik bir alüminyum dozu alma olasılığı düşük folyo yiyerek ama yine de güvende olmak üzgün olmaktan her zaman daha iyidir.Tehlikeler Nelerdir?

Köpekler genellikle alüminyum folyo yerler çünkü içinde lezzetli bir şey vardır (veya vardı). Ne yazık ki, tüm insan gıdaları köpekler ve bazı gıdalarımız için güvenli değildir. soğan gibi favoriler , Avokado , Kahve , üzüm ve çikolata oldukça zehirlidir. içeren gıdalar yüksek yağ seviyeleri de yüksek risklidir . Bunun nedeni, pankreatit (pankreas iltihabı) olarak bilinen ciddi bir hastalığa neden olabilmeleridir.

Pişmiş tavuk kemikleri, biftek kemikleri, domuz kemikleri ve şişler de son derece tehlikelidir. Keskin uçları, septik peritonit olarak bilinen hayatı tehdit eden bir enfeksiyona yol açan bağırsak duvarlarını delebilir. Toksik olmayan yiyecekler bile kusma veya ishal gibi mide rahatsızlığı belirtilerine neden olabilir.

Köpeğim Teneke Folyo Yedi: Şimdi Ne?

Çöpten Yiyen Köpek

Köpek arkadaşınız az önce biraz folyo yemişse, atmanız gereken bazı adımlar vardır.Eve büyük bir karmaşayla geldiyseniz ve Fido'nun folyoya sarılmış bazı yiyeceklere yardım ettiğini görüyorsanız, atmanız gereken bazı adımlar var. Aşağıdaki adımları izleyin ve her zaman veterinerinizi arayın Eğer soruların varsa.

Adım 1: Tehlike İşaretlerini Kontrol Edin

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini görürseniz, onları hemen en yakınınızdaki acil durum veterinerine götürün:

 • Nefes almakta güçlük çekme veya çok hızlı nefes alma
 • Mavi renkli veya soluk diş etleri
 • Daraltılmış veya zayıf
 • Ağrı veya sıkıntı

Size yardımcı olacak birden fazla kişi varsa, yolda olduğunuzu bildirmek için kliniği arayabilir. Yavru köpeğiniz rahatsa, normal nefes alıyorsa ve parlak ve etkileşimli görünüyorsa, hemen bir veterinere gitmenize gerek yoktur ve 2. adıma geçmelisiniz.

2. Adım: Temizleyin

Köpeğinizin ve diğer evcil hayvanlarınızın daha fazla alüminyum folyo yemediğinden emin olmak için tüm izleri ortadan kaldırmak en iyisidir. Bu, herhangi bir yiyecek artıklarını içerir. Köpeğiniz çöp kutusuna baskın yaptıysa, şimdi tamamen boş veya erişilemez . Çok fazla dağınıklık varsa ve evcil hayvanlarınız temizlik işlemine yardımcı olmaya çalışıyorsa, ortalığı toplarken onları geçici olarak başka bir odaya hapsedin.3. Adım: Bilgi Toplayın

Bakalım kabaca ne kadar folyo yendiğini bulabilecek misin? Ayrıca, ne zaman yemiş olabileceklerini de anlayın. İğrenç görünse de, başka çöp veya yiyecek öğelerinin yenilip yenmediğini görmek için çöpleri eldivenlerle gözden geçirmeniz gerekebilir. Kalan folyo veya gıda ambalajı parçalarını düzleştirin ve deneyin ve ne kadar eksik olabileceğini bul .

4. Adım: Veterinerinizi Arayın

Köpeğiniz sadece az miktarda folyo yemiş olsa bile, tavsiye için veterinerinizi aramak en iyisidir. Folyo miktarını ve yemiş olabilecek diğer gıda maddelerini bilmelerini sağlayın.

Veterinerinize kilosunu, cinsini ve olabilecek mevcut sağlık sorunlarını söylemeniz de yararlıdır. Ayrıca, gösterebilecekleri işaretleri tanımlayın kusma veya ishal gibi . Veterineriniz, köpeğinizin klinikte görülmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için bu bilgileri kullanacaktır. Veterineriniz size evde onları yakından takip etmenin güvenli olduğunu söyleyebilir.

Evde izliyorsanız, veterinerinizin talimatlarını yakından takip ettiğinizden emin olun. Herhangi bir değişiklikte bunları güncellediğinizden emin olun. Önümüzdeki birkaç gün içinde yavrularınızın dışkısında folyo parçaları görünebilir.Tüketimden Sonra Ne Olur?

Köpeğiniz az miktarda alüminyum folyo yemişse ve toksik yiyecekler yememişse, umarım çok az semptom görürsünüz. Tipik olarak folyo, bağırsaktan geçecektir. Bazı köpekler, kendi kendine düzelen üzgün bir karın ve hafif ishal yaşayabilir.

Ne yazık ki, kalay folyo her zaman bağırsaktan kolayca geçmez. Özellikle daha büyük miktarlarda yenildiğinde. Yavru ve küçük cins köpekler özellikle savunmasızlar boğulma veya tıkanıklık (bağırsak tıkanıklığı) gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Ancak bu, herhangi bir boyuttaki köpeklerin başına da gelebilir. Köpeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, acil veteriner müdahalesi almak en iyisidir:

 • Kusma
 • İştah kaybı
 • Zayıflık veya uyuşukluk
 • Ağrı veya sıkıntı belirtileri
 • Dışkı çıkarmak için ıkınma (kabızlık)
 • Normal nefes alma veya öksürme/öğütmede değişiklikler

Veterinerim Ne Yapacak?

Veterinerde Masada Köpek

Veterineriniz uygun tedaviyi belirlemeden önce muhtemelen bir dizi test yapacaktır.Veteriner hekiminiz, köpeğinizi alüminyum folyo yedikten sonra muayene ve tedavi için kliniğe getirmenizi önerebilir. Bir tarih alarak başlayacaklar ve kadar bilgi almak Risk düzeyini belirlemek için mümkün olduğunca sizden.

Evdeki dedektif çalışmanızın son derece yardımcı olacağı yer burasıdır. Veterinerinize ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar iyi. Ne kadar folyo yutulduğundan emin değilseniz veya başka bir yiyecek veya çöpün eksik olup olmadığı da sorun değil. Veterinerinize bunu söylediğinizden emin olun ki onlar da köpeğinizi uygun şekilde teşhis edin ve tedavi edin .

Folyo çok yakın zamanda yendiyse ve veterineriniz bunu yapmanın güvenli olduğunu düşünüyorsa, folyoyu mideden çıkarmak için köpeğinizin kusmasına neden olabilir. Bu soğan gibi zehirli yiyecekler için de faydalıdır!

Bu, doğru koşullar altında tedavinin önemli bir parçası olsa da, kedinizi asla evde kusturmamalısınız. Bunu her zaman bir veteriner uzmanına bırakın. Büyük folyo parçaları boğaza ve kemik veya şiş gibi keskin nesnelere sıkışabilir. daha da fazla hasara neden olabilir geri geliyor!Veterineriniz olası bir tıkanıklıktan endişe ediyorsa, röntgen veya ultrason gibi teşhis testleri yapacaktır. Folyo bir tıkanıklığa neden oluyorsa, cerrahi olarak çıkarılması gerekecektir veya bazı durumlarda bir endoskop (kameralı bir alet) kullanılarak çıkarılması da mümkün olabilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Evde Köpek İyileştirme

İyileşme süresi, yenen folyo miktarına ve verilen tedaviye bağlı olacaktır.

Köpeğiniz az miktarda alüminyum folyo yemişse ve veterineriniz komplikasyonların olası olmadığını düşünüyorsa, prognoz iyi kabul edilir. Çoğu köpek birkaç semptomla iyileşir. Folyo parçalarını dışkılarına geçirmeliler. sonraki 24 ila 48 saat içinde . Onları yakından izlemek hala önemlidir. Herhangi bir ek semptom geliştirdiğini görmediğinizden emin olmanız ve veterinerinizin talimatlarını dikkatlice izlemeniz gerekir.

Daha fazla miktarda alüminyum folyo tüketildiyse, tıkanma (bağırsak tıkanıklığı) gibi komplikasyonlar geliştirmeleri daha olasıdır. Tedavi edilmezse, bu yaşamı tehdit eder. Veterineriniz tıkanıklığı gidermek için ne kadar erken ameliyat yapabilirse, sonuç o kadar iyi olması muhtemeldir.

Çoğu köpek bağırsak ameliyatından sonra iyileşir. Bununla birlikte, enfeksiyon dahil olası komplikasyonlar vardır. Köpeğinizin bağırsakları (bağırsakları) kemik gibi keskin bir cisimle delinmiş Bağırsak içeriğinin sızması septik peritonit olarak bilinen ciddi bir enfeksiyona neden olur. Bu ölümcül olabilir ve acil tedavi gerektirir.

Eğer yavrunuz yemek yemişse çikolata gibi zehirli yiyecekler veya folyo ile birlikte üzüm, bu da prognozu etkileyecektir. Bu yiyecekler genellikle folyonun kendisinden daha ölümcül! Veterineriniz sistemden mümkün olduğu kadar fazla toksini atmaya (dekontaminasyon) çalışacak, yavrularınızı bir IV damlasına yerleştirecek ve tehlikeli miktarlarda yemişlerse onları yakından izleyecektir.

Alüminyum Folyo Yutmayı Önleme

Teneke folyo yemek ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden, sorunların oluşmasını önleyebilmemiz için yavrularınız her zaman patilerini kapalı tutmalıdır! Köpekler genellikle folyoya çekilir lezzetli yemek içeren veya kokan . Bu, çöp kutusunun kolay bir hedef olduğu anlamına gelir. Sizinkinin evcil hayvanlar için güvenli olduğundan veya hiçbir evcil hayvanınızın erişemeyeceği bir yerde saklandığından emin olun.

Küçük çocuklar ayrıca yiyecekleri veya ambalajları da düşürebilir, bu nedenle yavrularınızı yemek yerken veya onları yakından denetlerken çocuklardan uzak tutmak her zaman en iyisidir. Folyo kek sarmalayıcılar birçok köpek için kötü şöhretli bir suçludur. sen de yapmalısın yiyecekleri dışarıda bırakmaktan kaçının Birçok büyük cins köpek bu alanlara kolayca ulaşabileceğinden, mutfak tezgahında veya yemek masasında.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeğimin yabancı bir cismi geçmesi ne kadar sürer?

  Bu, yutulan maddeye bağlı olarak değişir, ancak genellikle 24 ila 72 saat arasındadır. Bazı maddeler bağırsaktan geçemez ve sıkışabilir veya tıkanmaya (bağırsak tıkanıklığı) neden olabilir. Bu, çok büyük, uzun bir ipe bağlı veya keskin yüzeylere sahip öğeleri içerir.

 • Alüminyum mide asidinde çözünür mü?

  Hayır. Alüminyum folyo köpeğinizin midesinde çözülmez ve ya bağırsaktan doğal olarak geçerek dışkıyla vücuttan çıkar ya da sıkışıp tıkanmaya neden olursa bir veteriner tarafından cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

 • Alüminyumu yerlerse köpekler için zehirli midir?

  Alüminyum, hem köpekler hem de insanlar için yüksek düzeyde toksiktir, ancak aşırı miktarda alüminyum folyo yutulmadıkça, köpek arkadaşınızın bu şekilde toksik bir doz alması pek olası değildir.

Son düşünceler

Küçük miktarlarda folyo yemenin köpeğinize ciddi şekilde zarar vermesi olası olmasa da, daha büyük miktarlar bağırsak tıkanıklığı veya boğulma gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Köpekler genellikle folyoya çekilir çünkü lezzetli yiyeceklerin etrafına sarılmış .

Bu yiyecek çikolata, soğan veya üzüm gibi köpekler için zehirli veya zararlıysa, folyonun kendisinden bile daha ciddi sorunlara neden olabilir! Bu yüzden her zaman en iyisi bir veteriner hekimle konuşun köpeğiniz alüminyum folyo yemişse.

Yorumlar