Dogo Argentino ile Amerikan Pitbull Terrier: Irk Karşılaştırması

Dogo Argentino ile Amerikan Pitbull Terrier: Irk Karşılaştırması

Dogo Argentino ve Amerikan Pitbull Terrier (APBT) görünüş olarak benzerdir, öyle ki Dogo Argentino genellikle bir APBT ile karıştırılır ve beyaz bir APBT genellikle bir Dogo Argentino ile karıştırılır.

İkisi de sosyal yavrular, ancak APBT çok daha dışa dönük ve yabancılarla arkadaşça davranırken, Dogo Argentino daha temkinli ve doğal olarak yüksek bir av sürüşüyle ​​mülküne karşı daha korumacı.köpek kontrolü

Dogo Argentino ile Pitbull'u karşılaştırırken dikkate alınması gereken bazı farklı farklılıklar ve benzerlikler vardır. Dogo Argentino'nun APBT'den çok daha yoğun bir köpek olduğundan kaçış yok, bu yüzden bu adamı gönülsüzce almayın. Bu harika köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Irk Karşılaştırma Tablosu

Arjantin DogoPitbull Teriyeri
Yükseklik 24-27 inç (M)
24-26 inç (F)
18-21 inç (M)
17-20 inç (F)
Ağırlık 88-100 pound (M)
77-88 pound (F)
35-65 pound (M)
30-50 pound (F)
Mizaç Arkadaş canlısı, Sadık, Ayrılmış Sevecen, Enerjik, Sadık
Enerji Düzenli Aktivite Yüksek enerji
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 9-15 yaş 12-16 yaş
Fiyat 2.000 $ + 800+ ABD doları

Tarih

Bu adamların neyle ilgili olduğunu anlamak için tarihlerine bakmamız gerekiyor.Dogo Argentino Tarihi

Dogo Argentino’nun yolculuğu 1928’de, tanınmış bir Doktor tarafından yetiştirildiği Arjantin’de başladı. Dr Martinez aynı zamanda bir köpek sever ve hafta sonu avcısıydı ve hafta sonu eğlencesine katılmak için güçlü bir av köpeği yaratmak istiyordu. Şimdi soyu tükenmiş Cordoba dövüş köpeğini birkaç diğer safkan köpekle yetiştirerek Dogo Argentino'yu tasarladı. Dr. Martinez onu, dağ kedilerini ve diğer büyük hayvanları indirme yeteneğini gösterdiği av gezilerine götürdü. Zamanla Dr Martinez, elinde sevgi dolu ve sadık bir köpek olduğunu ve ustasını sonuna kadar koruyacak bir köpek olduğunu keşfetti.

Şefkatli tarafının keşfinden bu yana, aynı zamanda bir aile arkadaşı köpeği haline geldi. Dogo Argentino, resmi olarak bir cins olarak tanınmanın son adımı olan American Kennel Club tarafından 'Çeşitli Grup' a yerleştirildi.

American Pitbull Terrier Tarihi

APBT, altına düşen dört ırktan biridir. şemsiye terimi 'Pitbull' tipi köpek; Pitbull, bir cinsin kendisi değil, Bulldogs ve Terriers'dan yetiştirilen köpekler için açıklayıcı bir terimdir. Diğer üç cins, American Bully, American Staffordshire Terrier ve Staffordshire Bull Terrier'dir. Diğer cinslerin olması yaygındır yanlış etiketlenmiş Pitbull’da olduğu gibi çoğu insan Pitbull’un ne anlama geldiğini tam olarak anlamıyor ve hatta profesyoneller yanlış anlıyor çok zaman zaman.APBT, İngiltere'de boğa güreşi için yetiştirilen köpeklerin soyundan geliyor. Amerika'da köpek dövüşü 1800'lerde popüler bir spor haline geldi ve bu spor 1835'te İngiltere'de yasaklandığında, göçmenler onu Amerika'ya götürdüler ve orada onunla savaşmaya devam ettiler. Daha güçlü bir dövüşçü yaratmak için en büyük ve en iyi dövüş köpeklerini yetiştirdiler ve APBT böyle doğdu. APBT’nin kökeni nedeniyle artık bir Kötü şöhreti doğal olarak kısır olduğu için, ancak bu doğru değil.

Köpek dövüşü yasadışı hale geldiğinden, köpekler daha tatlı tarafları için yetiştirildi ve şimdi çiftlik köpeği veya aile dostu köpek olarak kullanılıyor. Ayrıca tasarımcı köpek kalabalığı arasında da popülerdirler. boksör gibi ırklarla karışık veya husky için Pitsky'yi yarat .

Görünüm

Dogo Argentino ve APBT, her ikisi de oldukça tıknaz ve kaslı Dogo Argentino, genellikle APBT ile karıştırılır ve bunun tersi de geçerlidir. Bununla birlikte, onları birbirinden ayıran birkaç farklılık vardır.Dogo Argentino daha uzun duruyor 24-27 inç ve ağırlık 88-100 pound APBT ise biraz daha kısadır. 18-21 inç ve ağırlık 35-65 pound . Bazıları Dogo Argentino'yu aynı kas yapısına sahip, ancak çok daha büyük ve daha heybetli olan büyük erkek kardeş olarak tanımlayabilir.

Dogo Argentino tek renkte gelir ve beyaz . Kafasında bir gözünü kapatan bir karanlık nokta olmasına izin verilir, ancak onu safkan olarak kaydetmek istiyorsanız, bu noktanın sadece başının% 10'unu kaplamasına izin verilir. APBT bir geniş renk dizisi ve merle hariç hemen hemen hepsi kabul edilir. Her ikisinin de çok kısa ve parlak saçları olması bakımından tüyleri birbirine benzer.

Her iki cins de sıklıkla maruz kalır kulak kırpma geleneksel görünümü korumak için prosedürler, ancak bu yavaş yavaş daha az yaygın hale geliyor. Kulaklar kırpılmazsa, sarkık aşağı açılan kulakları vardır ve bu da kulakları daha az korkutucu gösterir. İkisinde de var kare kafalar geniş bir dostça gülümsemeyle! APBT ayrıca Amerikan Bulldog'una sık sık kıyasla .

Mizaç

Dogo Argentino ve APBT'nin görünüş olarak çok benzer olmasına rağmen, mizaç olarak belirgin bir şekilde farklıdırlar. Dogo Argentino, koruyucu köpek ve bu nedenle, siz de onları ne kadar istemeseniz de her zaman ortaya çıkacak güçlü koruma eğilimlerine sahiptir. O yabancılara karşı dikkatli olmak ve kendisini veya çantasını ilgilendiren bir şey olduğunu düşünürse mirasını koruyacaktır. O çok var güçlü av sürüşü ve en kibirli davetsiz misafirleri uyaracak çok yüksek bir havlama. Bazıları, bir Dogo Argentino'nun küçük çocukları olanlar için en iyi cins olmadığını söyler, ancak bu cinsten birçok ebeveyn aynı fikirde olmaz ve küçük çocuklarıyla birlikte var olduklarını söyler.Dogo Argentino özellikle inatçıdır ve bu nedenle bir baskın usta Yeterince baskın olduğunuzu hissetmiyorsa, muhtemelen sizi tamamen kovacaktır. Bu nedenle acemi köpek sahibi için değildir. APBT, kendisini hizada tutmak için bir sürü liderine ihtiyaç duysa da, hanehalkının 'en iyi köpeği' statüsünü üstlenme girişiminde bulunma olasılığı düşüktür. Bu nedenle, APBT'nin kullanımı çok daha kolaydır.

teriyer kulübesi

APBT, çok az koruma eğilimi olduğu veya hiç olmadığı için Dogo Argentino'dan farklıdır. Yani, eğer o bir bekçi köpeğiyse, o zaman Dogo Argentino daha iyi bir seçenektir. APBT, hem ailesi hem de yabancılarla oynamaktan mutlu olan herkesle çok sosyaldir ve bu nedenle APBT meraklıları, korkunç bekçi köpeği . Bununla birlikte, küçük çocuklar için harika bir kardeş yapıyor ve onlara karşı çok nazik ve koruyucu olduğu söyleniyor, bu yüzden onlar da 'Dadı' köpekler .

Benzer oldukları yerde ikisinin de olması sevecen ve sevgi dolu Ailelerine karşı ve günün sonunda ya da APBT'niz varsa günün herhangi bir saatinde kendinizi koltukta otururken bulursunuz.

İtibar

Bu adamların ikisinin de berbat itibar ve çok fazla hak edilmeyen biri. Kökenleri ve muazzam görünümlü çerçeveleri nedeniyle, hala doğaları gereği kötü ve eğitilemez olduklarına inanılıyor. Gerçekte ise tam tersidir. Evet, güçlüler. Evet, güçlü bir ısırıkları var. Ve evet, eğer tehlikeli olarak yetiştirilirlerse, o zaman tam olarak öyle olacaklar. Ancak aynı şey herhangi bir köpek cinsi için de geçerlidir. Bu adamlar sadece onları büyüten sahip kadar iyi Ancak medya aksini düşünmenizi ister.Cins Özgü Mevzuat (BSL) çeşitli ülkelerde ve Amerika'nın çeşitli eyaletlerinde kullanılmıştır. Zorunlu namlu ağzı takma, özel sigorta alma, zorunlu kısırlaştırma ve hatta her iki cinse sahip olma yasağı gibi her iki cinsle ilgili birçok farklı yasa ve kural vardır. Bu köpeklerden herhangi birini düşünüyorsanız, sizin yerel kanunları araştırın ve bunun sizi nasıl etkileyeceği.

Eğer sen onları doğru şekilde yetiştir , iyi huylu ve dengeli bir yavruya sahip olacaksınız. Elbette, size ve yaşam tarzınıza uyup uymayacağını görmek için araştırmanızı yapmanız gerekir, ancak ne kadar harika olduklarına dair bir fikir edinmenin harika bir yoludur. Evcil Hayvanlar aile ortamında onları Sosyal Medyada kontrol etmektir. Pitbull Pugsley bize bu adamların gerçekte ne kadar sevgi dolu ve şefkatli olduklarını gösteriyor.

Enerji

Dogo Argentino ve APBT, egzersiz ihtiyaçları açısından benzerdir. orta enerjili köpekler ve ikisinin de etrafa ihtiyacı var 60 dakika egzersiz bir gün.Bununla birlikte, Dogo Argentino'nun APBT'den daha sıkılması ve ilgisiz kalması nedeniyle farklıdırlar, bu yüzden onu eğlendirmek için aktiviteleri değiştirmelisiniz. Kesinlikle APBT'den daha fazla zihinsel uyarıma ihtiyacı var.

APBT biraz daha fazla iki ırktan enerjik ve bu nedenle daha yoğun egzersize ihtiyacı var ve ustalarıyla oynamayı, dövüşmeyi, frizbi, top oynamayı veya köpek çeviklik kurslarına katılmayı seviyor. Ama efendisiyle etkileşime girdiği sürece her gün aynı şeyi yapmaktan mutludur!

Her iki cins de olabilir son derece yıkıcı sıkılırlarsa veya uzun süre kendi başlarına kalırlarsa. Huzursuz hale gelirlerse, kısa sürede önemli miktarda hasara neden olabileceklerini söylemeye gerek yok. Her iki ırkın da arkadaşlığa ihtiyacı vardır, bu yüzden onları evde çok fazla bırakmak zorunda kalırsanız, daha az yoğun bir cinsi düşünmelisiniz.

Eğitim

Dogo Argentino ve APBT, benzer yaklaşımlar ancak Dogo Argentino daha fazlasına ihtiyaç duyacak disiplinli yaklaşım . Daha önce belirtildiği gibi, Dogo Argentino iradelidir ve onun asi veya iğrenç olmasını engellemek için daha güçlü iradeli bir usta gerekir. Bu zorluğun üstesinden gelemeyeceğinizi düşünüyorsanız, onu almayın, çünkü kesinlikle ev dinamiğini kaybedecek ve riske atacaksınız. Bununla birlikte, ikisi de zeki köpekler Efendilerini memnun etmekten başka hiçbir şeyi sevmeyenler.Tutarlı pozitif pekiştirme eğitimi Bu adamlarla gitmenin yolu budur ve kural, hangi davranışı sergilerse sergilerse, köpeğe asla olumsuz bir şekilde tepki vermemektir. Bir köpeğe olumsuz tepki verirseniz, onlar da olumsuz tepki verecektir. Olumlu olun, ona davranın, eğer iyi davranışlar sergiliyorsa veya emirler öğrenmişse, küçük ikramlar ve bol miktarda sözlü övgü verecektir. İstenmeyen davranışlar sergiliyorsa, sert bir hayır ya da sadece görmezden gelmek ona bu davranışın yanlış olduğunu öğretecektir. İtaat eğitimi Profesyonel bir eğitmenle çalışmak Dogo Argentino'nun disiplini rutinine yerleştirmesi için özellikle yararlı olacaktır.

Her iki cinsin de olması gerekiyor sosyalleştirilmiş çok erken yaşlardan beri. Bazı web siteleri, bu türlerin hiçbirinin diğer köpekleri özellikle hoş karşılamadığını ve bunu Dogo Argentino'nun yüksek av sürüşüyle ​​birleştirerek, bu adamların köpek okuluna götürülmekten gerçekten fayda sağlayacağını öne sürüyor.

Sosyalleşme, bir ortamda tüm insanlarla ve diğer hayvanlarla rahat olmalarını sağlamak için önemlidir. çeşitli durumlar ve onlara çoğu durumda ne insanın ne de köpeğin bir tehdit olmadığını anlamalarını öğretecektir. Ayrıca emin olmak isteyeceksiniz. doğru sandığı seç Sandık eğitiminde önemli olan yavrularınız için boyut. Çok büyük bir sandık, köpeğinizin sandığın içinde ve çok küçük olduğu ve sıkışık hisseden bir yavru köpeğiniz olacağı anlamına gelebilir.

Sağlık ve Beslenme

Genellikle Dogo Argentino ve APBT, sağlıklı köpekler çok fazla büyük endişe olmadan. Dogo Argentino'nun yaşları arasında yaşadığı tahmin edilmektedir. 9 - 15 APBT biraz daha uzun yaşarken 12 - 16 . Her iki cinsin de acı çektiği biliniyor cilt alerjileri .

APBT'nin test edildiği ana sağlık sorunları Serebellar Abiotrofi ve Kalça Displazisidir. Fiziksel bozukluk ve hareketlilik aşağıdakilerden etkilenir: Serebellar Abiotrofi, Beynin koordinasyonu ve dengeyi kontrol eden kısmının hasar gördüğü yer burası olduğundan, daha az sıklıkla bilişsel bozukluğa da neden olabilir. Kalça Displazisi Kalça ekleminin anormal oluşumudur ve sakatlayıcı artrite yol açabilir.

Dogo Argentino’nun yaklaşık% 10'unun doğduğu tahmin edilmektedir. sağır . Yüzdesinin bu kadar yüksek olmasının nedeni, saf beyaz renkli olmalarıdır; Pigmente bağlı sağırlık, İngiliz Bull Terrier gibi diğer ırklarda da ortaya çıkabilir. Tüm saygın yetiştiricilerin bir BAER testi Sağır olup olmadığını belirlemek için kulaklarının bileşenlerini inceleyen bir elektro-tanı testi. Hipotiroidizm metabolizmayı ve enerji seviyelerini kontrol eden bezin olduğu yer burasıdır. etkisiz , bu cinsi de etkileyebilir ancak bunun için test edilmesine gerek yoktur.

APBT tüketecek 2 ½ bardak Dogo Argentino günde biraz daha fazla yiyecek tüketirken 3 bardak bir gün. Her ikisi de cilt alerjisine yatkın olduğundan, Veteriner hekim özel bir mama maması önerebilir, ancak her durumda, yüksek kaliteli yiyecek Sevgili evcil hayvanınızı en iyi durumda tutmak her zaman en iyisidir.

Bakım

Dogo Argentino ve APBT'nin ikisi de kısa saç ve bu nedenle sadece bir fırça gerektirirler haftada bir . Bu, herhangi bir ölü tüyü çıkarmak ve parlak görünmelerini sağlamak için daha fazladır. Tırnak kesme gibi diğer bakım uygulamaları iki ila üç haftada bir tamamlanmalı ve ortalama yavru köpeğinizle aynı olan her hafta kulak ve diş temizliği tamamlanmalıdır.

Bu adamların ikisi de banyo gereksinimleri açısından benzerdir ve sadece banyo gerektirirler. iki veya üç ayda bir . Egzersiz yaparken (veya Dogo Argentino'nun durumunda avlanırken) kirlenme eğilimindedirler ve bu nedenle onları gerektiği gibi yıkamalısınız, ancak bunu çok sık yapmamaya çalışın çünkü bu onların doğal cilt yağları . Yıkanmaya gerek kalmadan temiz ve ferah kalması için köpek mendilleri ve kuru şampuan alabilirsiniz.

köpekler için en iyi glukozamin

Bu adamların sahip olması yaygındır hassas cilt ve cilt alerjileri geliştirir. Cilt alerjileri varsa, Veterinerin talimatına göre ciltlerini ilaçlı merhemlerle tedavi etmeniz veya yıkamanız gerekebilir ve eğer öyleyse, daha sık banyo gerekebilir.

Fiyat

Dogo Argentino çevresinde daha pahalıdır 2.000 $ saygın bir yetiştiriciden, ortalama olarak APBT maliyetleri 800 - 1500 ABD Doları . Ödüllü bir avcılık soyundan bir Dogo Argentino istiyorsanız, o zaman 4.000 $ 'a kadar herhangi bir yerde ödemeyi beklemelisiniz. APBT ile ilgili olarak, özellikler ne kadar arzu edilirse, o kadar çok ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz, örneğin en popüler APBT renklerinden biri mavidir, bu nedenle diğer renklerden daha pahalı olmasını bekleyin.

Ayrıca yapabilirdin kurtarmayı düşün ya bir Dogo Argentino ya da bir barınaktan bir APBT. Köpek kulübelerinde APBT'lerden çok daha az Dogo Argentino var, ancak bir ev için umutsuz yüzbinlerce APBT var. Neredeyse her zaman hemen ötenazi yapılırlar veya sadece tehlikeli oldukları düşünüldüğü için indirilmeden önce evlat edinilmeleri için kısa bir süre verilir. Bir ders çalışma bulundu Sığınaklardaki Pitbull'ların% 93'üne ötenazi yapıldı. Evlat edinme ücretlerinin ortalama 50 - 350 $ arasında değişmesiyle, hem çok para tasarrufu yapabilir hem de bir hayat kurtarabilirsiniz!

Son düşünceler

Bu adamların ikisi de benzer şekilde güzeller, sonuna kadar sadık, müthiş ama nazik yaratıklar! O an ortaya çıkarsa efendilerini ve ailesini koruyacaklardı. Hem eğlenceli hem de enerjiktirler ve size bolca kahkaha ve eğlence sağlayacaktır.

Pitbull tipi bir köpek ebeveyninden gelmek, web sitelerinin köpekler için harika olmadıklarını öne sürmelerine rağmen, gerçekten yavrulara bağlı. Oğlum o kadar soğuktu ki, Rescue Kennels'da, diğer köpeklerle birlikte yeniden barındırılıp barındırılamayacaklarını görmek için yeni başlayanların profilini çıkarmak için kullanıldı! Tüm hayvanların yanında süper rahattır (sinekler hariç, onu gerçekten delirtiyorlar!) Ve bu yüzden gerçekten onların yetiştirilme tarzına bağlı.

Acemi bir köpek sahibiyseniz, ilk yavru olarak bir Dogo Argentino almanız önerilmez, APBT sizin için çok daha uygun olacaktır. Aksi takdirde, bunların ikisi de kendilerine ayıracak kaynakları ve zamanı olan herkes için harika seçimlerdir.

Kimi seçmeye karar verirseniz verin, görünüşe ve eleştirmenlere cesaret edebiliyorsanız, o zaman kazananın peşindesiniz demektir.

Yorumlar

JameySternhagen
Kısa süre önce köpeğimi kaybettim Onu bir kavgadan kurtardım
Kelly Wilson
Kulağa harika bir köpek gibi geliyor, uğradığın için teşekkürler ve hikayeni paylaşmak!
Glenn
Bir köpeği kurtardım, tüm hayatım boyunca bir avcı oldum. Ve keşke dogo hakkında bilgi sahibi olsaydım. Gençken gördüğüm en zeki en zeki avcılık ve aile dostuydum. Ben sadece bu cinse aşığım, serseriye sahip olmak bir zevk.
Kelly Wilson
Glenn yorumunuz için teşekkürler!
Steven Morris
Sadece
Kelly Wilson
Kulağa harika bir köpek gibi geliyor Steven, yorum için teşekkürler! Dogo'larla arkadaşlarımız var ve kesinlikle dökülme kısmını anladık!
Cory
Dogo kesinlikle acemiler için değil. Ancak, sahip olabileceğiniz en iyi köpeklerden daha deneyimli bir köpek bakıcısıysanız.
Kelly Wilson
Cory'nin yorumu için teşekkürler, kabul ediyoruz!