Great Dane Tüy Dökülmesi: Çok Tüy Dökerler mi?

Great Dane Tüy Dökülmesi: Çok Tüy Dökerler mi?

Danua heybetli boyutu ve muhteşem duruşu oldukça iyi bir izlenim bırakıyor. Onun boyunda bir köpek için yeriniz olduğuna karar verdiniz, ancak tüy dökmesine ayak uydurup uyduramayacağınızı merak ediyorsunuz. O çok fazla vücudu olan büyük bir köpek. Danimarkalılar orta ila ağır tüy dökücüler olarak kabul edilir, ancak bu saç tipinden çok boyuna bağlıdır. Köpek kılını minimumda tutmanız gerekmedikçe, haftalık fırçalama, bir Great Dane'i şık tutabilir ve tüy dökülmesini yılın büyük bir bölümünde kontrol altında tutabilir.

Great Dane, en iyi 'arkadaş canlısı, sabırlı ve güvenilir' olarak tanımlanan bir kişiliğe sahiptir. Ailesiyle arası kolay ama tetikte bir koruyucu. Çocuklara karşı arkadaş canlısı ve sabırlı, cüssesi onu tutması zor bir iş haline getiriyor. Kısa saçlarının bakımı kolaydır, ancak cüssesiyle, özellikle dökülme mevsiminde çok fazla saç vardır. Zarif Great Dane, mevsimsel olarak tüy döker, bu nedenle, ceketine nasıl baktığınızı yılın zamanı belirler.Evinizde köpek alerjisi olan biri olsun ya da sadece onun tımarına ayak uydurabileceğinizden emin olmaya çalışıyor olun, Great Dane'inizin kürkünü nasıl yönettiğiniz bir fark yaratır. İşte onu sağlıklı tutarken ve saç dökülmesini en aza indirirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler.

İçindekiler

Büyük Dane Mont

  Danua kanepede uyuyor

Danimarkalıların tek bir kürkü vardır, yani kışın bile yalıtım tabakası yoktur. Soğukta dışarı çıkarsa battaniyeye ihtiyacı olabilir. Ona uygun beden bulamazsanız, binicilik kataloglarında minyatür at boyunda battaniyeler bulunur ve bunlardan biri tam size göre olabilir.Bernese dağ köpeği golden retriever karışımı

Great Dane'in pürüzsüz tüyü, yalnızca minimum bakım gerektirir. Onu lastik bir köri veya tazı eldiveni ile kıvırmak ve yumuşak kıllı bir fırça ile ceketinin üzerinden geçmek, kirin ve fazla kılların çoğunu halledecektir. Danimarkalılar mevsimsel olarak tüy dökerler ve günlerin uzamasına veya kısalmasına bağlı olarak yazlık ve kışlık bir ceket giyerler. Yazın daha uzun ve daha sıcak günlerine hazırlanmak için kışlık montlarını kaybettiklerinde en çok tüy dökerler. Dökülme mevsiminde saçı yönetmek için onu her gün fırçalamanız gerekecek.

Danua Renkleri

Büyük Danimarkalılar sadece boyutlarıyla değil, aynı zamanda güzel renkleriyle de dikkat çekiyor. Danimarkalılar, brindle, açık kahverengi, mavi, alacalı, siyah, merle ve manto olabilir. Ayırt edici alacalı, siyah yırtık yamalarla beyazdır. Manto terimi, köpeğin sırtında bir pelerin veya manto giymiş gibi görünen bir modeli tanımlar. Siyah ve beyazdır ve vücudun üzerinde uzanan siyah bir battaniye vardır. Kafası siyah, ağzı beyaz, yüzünde isteğe bağlı beyaz bir alev ve tamamen veya kısmen beyaz bir boyun var. Beyaz bir göğsü, ön ve arka ayaklarında beyaz ve beyaz uçlu siyah bir kuyruğu vardır. Merle terimi, içinde siyah yırtık yamalar bulunan soluk gri ila koyu gri merle temel rengini tanımlar ve bir Dane, katı merle veya manto desenli merle olabilir.

Danua Tüy Dökme Sıklığı

  Great Dane Sahibine Sarılma

Mevsimlik tüy dökücüler, günler kısalmaya ve uzamaya başladıklarında tüy dökerler. Yılın en yoğun iki zamanı dışında biraz tüy fark edeceksiniz, ancak tüyleri kısa ve düzgün. Geride bıraktıkları tüyler, uzun tüylü bir köpek kadar belirgin değildir.Tahmin edebileceğiniz gibi, mevsimlik tüy dökücüler olarak Great Dane'ler en çok baharın ortasından sonuna kadar daha ağır olan kışlık ceketlerini kaybettiklerinde tüy dökerler. Yavru köpeğiniz bu geçiş sırasında istediğinizden daha fazla tüy döküyorsa, bakım rutininizi değiştirin. Eski ceketini daha hızlı çıkarmak ve evinize düşenleri en aza indirmek için onu her gün kurulayın ve yıkayın.

Hipoalerjenik Köpekler

Bazı ırkların hipoalerjenik olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak tüylü herhangi bir köpek alerjiyi tetikleyebilir. Evcil hayvanınızın idrarındaki, tükürüğündeki veya ölü deri hücrelerindeki (olarak bilinen) proteinler tehlike ), evcil hayvan alerjisi olan kişilerin kaşınmasına, sulu gözlere veya burun tıkanıklığına neden olabilir. Daha şiddetli alerjisi olan kişiler, bu alerjenleri teneffüs ettikten sonra on beş ila otuz dakika içinde nefes darlığı yaşayabilir. Hassas kişilerde ayrıca yüzlerinde, boyunlarında ve göğüslerinin üst kısmında döküntü gelişebilir.

Evcil hayvan kepeğine alerjisi olan bir aile üyeniz varsa, insan aileniz için sağlık sorunları yaratmayacak veya yavru köpeğinizi yeniden barındırmanız gereken bir durum yaratmayacak tüylü bir cins bulmak istersiniz. Büyük Danimarkalılar hipoalerjenik değildir. Saç döktüler ve tüy döktüler. Tüysüz olmadıkça, herhangi bir cinsin tüy dökeceğini ve kepek üreteceğini unutmayın.Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Dökülme normal ama Anormal saç dökülmesi bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bazen aşırı dökülme dermis olarak da bilinen deriden kaynaklanır. Derinin iltihaplanmasına dermatit denir (dermis=cilt iltihabı=iltihap) ve içsel veya dışsal bir temel nedeni olabilir.

Saç Dökülmesinin Genetik Nedenleri

Great Danes genetik olarak hipotiroidizme ve otoimmün tiroidite eğilimlidir, her ikisi de saç dökülmesine neden olur. Köpeğiniz normalden daha fazla tüy döküyor gibi görünüyorsa ve ciddi tüy kaybı (alopesi) lekeleri gösteriyorsa, tüylerin altındaki deriyi incelemeniz gerekir.

Danimarkalılar bir tür tiroid hastalığına yatkındır. otoimmün tiroidit. Bu hastalık, bağışıklık sistemi tiroid bezine saldırdığında ortaya çıkar. Hipotiroidizm ve bununla ilişkili semptomlar (kilo alımı, uyuşukluk ve saç dökülmesi) tek semptom olabilir. Otoimmün hipotiroiditin kendisi daha ciddi durumların bir belirtisi olabileceğinden, yavru köpeğinizde hipotiroidizm belirtileri görürseniz, tam bir teşhis için veterinerinize görünün.

Büyük Danimarkalılar ve Alman Çobanlar, Labrador Retrieverler, Standart Kanişler ve Doberman Pinschers dahil olmak üzere diğer hızlı büyüyen büyük ve dev cins köpekler muzdarip olabilir. Tip 2 Çinkoya duyarlı dermatoz . Hem Tip 1 hem de Tip 2 ZRD neden olur göz, ​​ağız ve skrotum veya vulva çevresinde kabuklar ve pullanma dahil olmak üzere cilt lezyonları. Kaşınabilen veya kaşınmayan kuru, donuk bir kaplama geliştirebilirler ve Dane'in ayak tabanlarında kalın kabuklar olabilir.ZRD semptomları görürseniz, teşhis için veterinerinize danışın. Tedavi, yiyeceği değiştirmek veya herhangi bir takviyenin çinko alımını engellememesini sağlamak kadar basit olabilir (veterinerinize göstermek için etiketlerin fotoğraflarını çekin). Bu, semptomlarını hafifletmek için yeterli değilse, veterineriniz ona, cildini sağlıklı tutmak için muhtemelen hayatının geri kalanında ihtiyaç duyacağı bir çinko takviyesi verecektir.

Saç Dökülmesinin Dış Nedenleri

Tüy dökülmesinin birkaç dış nedeni, ırkı ne olursa olsun tüm köpekleri etkiler. Saç dökülmesinin parazitik nedenleri şunlardır: demodektik uyuz , neye Büyük Danimarkalılar diğer ırklardan daha duyarlı olabilir . Evcil hayvan sahipleri, hafif vakalarda birkaç kuru, tahriş olmuş, tüysüz lezyon fark edebilir. Bunlar genellikle yüz veya ayaklarda meydana gelir ve kaşıntılı olabilir veya olmayabilir. İkincil cilt enfeksiyonları oluşabilir. Cildin hem mantar hem de bakteriyel enfeksiyonları aşırı dökülmeye neden olabilir.

Pire ısırığı dermatiti, köpeklerde en sık görülen alerjik deri hastalığıdır. Bir pire sorununuz olduğunu biliyorsanız, etkili bir pire yönetimi rejimi oluşturmak ilk savunma hattıdır. Arkadaşınız pireler gittikten sonra hala kaşınıyorsa, veterinerinizi ziyaret etmelisiniz. Bir 'deri kazıma' gerçekleştirebilir ve uygun tedavi sürecine karar vermek için numuneyi mikroskop altında inceleyebilirler.

Köpeklerde en sık görülen ikinci alerjik deri hastalığı daha geneldir. Biz buna deri alerjisi diyoruz” atopi ”ve Danimarkalılar genellikle buna sahiptir. Ayaklar, göbek ve cilt kıvrımları kırmızı ve kaşıntılı olma eğilimindedir ve kulak enfeksiyonları daha yaygın hale gelir. Alerjiler tipik olarak köpekler erken yetişkinlik dönemindeyken ortaya çıkar ve her yıl daha da kötüleşebilir. Patileri yalamak, yüzü ovmak ve sık kulak enfeksiyonları en sık görülen belirtilerdir. Cilt alerjilerinin kökü tipik olarak ya çevresel alerjenler ya da gıda duyarlılığıdır.Köpeğinizin aşırı kaşınmasının ve tüy dökmesinin kaynağının kuru mamanız olduğundan şüpheleniyorsanız, alerjik reaksiyonları tetiklememek için formüle edilmiş içeriklerle özel bir diyet deneyin. Veterinerinize hangi markaları ve formülleri önerdiklerini sorun. Birlikte yaşayabileceğiniz bir fiyat noktasında, arkadaşınızı sağlıklı ve mutlu tutan bir karışım bulabilmelisiniz.

Danua Tüy Dökülmesini Yönetmek

Bir Bakışta

  Zesty Paws Kaşıntı Yatıştırıcı Saç Kremi

Zesty Paws Kaşıntı Yatıştırıcı

Chewy.com'da görüntüle
  Kong Köpeği ZoomGroom

Kong Köpeği ZoomGroomChewy.com'da görüntüle
  ConairPRO Evcil Hayvan Domuzu

ConairPRO Evcil Hayvan Domuzu

Chewy.com'da görüntüle

Not: Yukarıdaki bağlantılara tıklamak, daha fazla bilgi edinmek ve fiyat teklifi almak için sizi her şirketin web sitesine götürür. Bir satın alma işlemi yaparsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

Büyük Danimarkalılar orta derecede tüy döken bir cins olsalar da, uygun şekilde bakılmaları gerekir. Kısa, ince saçları için uygun fırçaları seçmek, ikiniz için de keyifli bir bakım seansı sağlar. O iri olduğundan ve düzeltilecek çok fazla vücut olduğundan, elinize ve doğal tutuşunuza rahatça uyan bakım aletlerini aldığınızdan emin olun. İşte tüylerini yönetmenin ve tüy dökümünü azaltmanın en iyi yolları.

fırçalama

Arkadaşınızın bireysel ceketi ve yılın zamanı, onu ne kadar fırçalamanız gerektiğini belirler. . Mevsimler değiştiğinde, Great Dane'iniz normalden daha fazla tüy dökecek ve daha fazla fırçalamanın faydasını görecektir. Yılın geri kalanında dişlerini fırçalamak için günler ayırabilirdi, ancak dökülen tüyleri en aza indirmek için ilkbahar ve sonbaharda bir tazı eldiveni veya bakım eldiveni ile günde bir kez fırçalayabilirdi. Onu okşuyormuşsunuz gibi hissedecek, ancak siz doğal yağların üretimini uyararak ve bunları kürküne dağıtarak cildinin sağlığını iyileştireceksiniz.Fırça Çeşitleri

Bakım araçlarınızı özenle seçin. Bir Danua'nın kısa, kaygan saçları at kılı gibi taranır. A kauçuk köri , tazı eldiveni veya bakım eldiveni cildindeki yağ üretimini uyarır. İlk köri tüyleri gevşettikten ve yağları tüylerine dağıttıktan sonra, ona bir fırçayla fırçalayın. yumuşak kıllı fırça kısacası, tüylerin çıkış yönüne doğru hızlı vuruşlar yapın ve o sağlıkla parıldasın.

Şampuan

Daima köpekler için güvenli bir şampuan seçin. için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan seçin. hassas cilt yavrunuzun cildi reaktif olmaya tepki verirse. ile bile nazik şampuan , Great Dane'inizi çok sık şampuanlamak tüylerindeki doğal yağları soyabilir ve cildini kurutabilir, bu nedenle banyoları birkaç ayda bir veya özellikle kirli olduğu zamanlarla sınırlayın.

Diyet

Danimarkalınızın ceketi sağlığını doğrudan yansıtır ve sağlık iyi beslenmeyle başlar. Bilinen alerjenleri içermeyen köpek mamaları ile beslemek, tüy sağlığının ilk yapı taşıdır. Birçok köpeğin ticari köpek mamalarında bulunan tavuğa alerjisi vardır. Yavru köpeğinizin gıda hassasiyeti olabileceğinden endişeleniyorsanız, bir deneyin. tavuk içermeyen formül.

Düşük kaliteli köpek mamalarından kaynaklanan beslenme eksiklikleri de dermatite ve aşırı tüy dökülmesine neden olabilir. Köpeğinizin tolere edebileceği malzemelerle kaliteli bir mama bulmak ilk başta biraz zahmetli olabilir, ancak uzun vadede ek takviyeler ve veteriner faturalarında size para kazandıracaktır. Daha da önemlisi, en iyi arkadaşınızı gereksiz rahatsızlıktan koruyacaktır.

Seçtiğiniz marka şunları içermelidir: Omega-3 yağlı asitler. Omega-3 yağ asitleri, köpeklerin derisi ve tüyleri için faydalı olduğu düşünülen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmalar, omega-3'lerin köpekler için sadece tüylerini parlatmanın ötesinde sağlık yararları olduğunu göstermiştir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltırlar, arkadaşınızı daha rahat tutarlar ve kaşıntılı cildi uzak tutarlar.

Takviyeler

Omega-3 takviyeleri ve ikramları Great Dane'inizin diyetine daha fazla omega yağı eklemeyi kolaylaştırın ve güzellikler onu çok sevindirecek. Balık yağları, sağlıklı bir kürkü desteklemek ve tüy dökümünü azaltmak için omega-3'ler ekler. Bazı takviyeler, üç ana tip omega-3 yağ asidi, alfa-linolenik asit (ALA), eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) arasında dengeli bir oran sağlamak için balık ve bitki bazlı yağların bir karışımını içerir. Danimarkalınızın gıda hassasiyetleri varsa, hassas olduğu proteinleri vermediğinizden emin olmak için ikramların üzerindeki etiketi kontrol edin.

Hava temizleme

İyi beslenme ve sık bakımla Great Dane'inizin saç dökülmesini en aza indirebilirsiniz, ancak tüy dökülmesini engelleyemezsiniz. Evinize hava temizleme eklemek, köpek tüyüyle mücadele etmenin ötesinde faydalara sahiptir, ancak evinizdeki tüy miktarını ve havadaki alerjenleri azaltmanın bir yolu daha vardır. Köpeklerin getirdiği en önemli alerjen, tüylerle birlikte sürekli dökülen ve düşen ölü deri hücreleri olan kepektir.

Köpek kepeği kabaca 2,5 mikrondur, ancak daha büyük olabilir. Havadaki bundan daha küçük partikülleri etkili bir şekilde ortadan kaldıran bir hava temizleyici, alerjik semptomları tetiklemek için mevcut olan evcil hayvan tüyü miktarını önemli ölçüde azaltabilir. . Filtrete Hava Temizleyici FAP-C03BA-G2 toz, tüy, toz akarı kalıntıları, küf sporları, polen, evcil hayvan kepeği, duman, duman, bakteri, virüsler, egzoz parçacıkları ve ultra ince parçacıklar dahil olmak üzere havadaki parçacıkların (0,3 mikron kadar küçük) %99,97'sini yakaladığını iddia ediyor. Büyük bir köpeğiniz varsa, büyük bir eviniz olabilir. Bir yüksek kapasiteli ünitenin mi yoksa birden fazla küçük ünitenin evinizin düzenine uygun olup olmadığını görmeniz gerekir.

Süpürme

Süpürme eğlenceli bir şey olmasa da, cephanelikte evcil hayvan tüyüne karşı bir araç daha. Hava temizleyiciniz alerjinizi tetikleyen havadaki partikülleri ortadan kaldırıyorsa, mekanik bir vakum, evinizdeki veya arabanızdaki yüzeylere düşen her şeyi halledebilir. En iyi elektrikli süpürge hafiftir, bu nedenle sık sık kullanırsınız ve evinizde ve başka yerlerde birden fazla yüzeyin üstesinden gelmek için yeterince çok yönlüdür.

Geleneksel bir el süpürgesi olmasına rağmen, Bissell Tüy Hafifliğinde Kablosuz XRT ayrıca s içerir uzmanlaşmış evcil hayvan araçları. Yerleştiği her yerde evcil hayvan tüyü almak için bir aralık aparatı ve döşeme fırçası ile elde tutulan bir elektrikli süpürgeye dönüşür. Bu hafif elektrikli süpürge, sert yüzeyleri ve alan kilimlerini işler, ancak duvardan duvara halıları olan bir ev için yeterli güce sahip olmayabilir. Halı bir odada ne kadar saç ve kepeğin hapsolduğu konusunda önemli bir faktördür. Daha güçlü düşünebilirsiniz Tamamen halı kaplı evler için Bissell ICONPet Edge.

Sıkça Sorulan Sorular

Büyük Danimarkalılar Çok Tüy Döker mi?

Diğer köpek ırklarıyla karşılaştırıldığında, Great Dane'ler orta derecede tüy dökücüdür. Sırf dökülecek çok vücut olduğu için yüzey alanları onları ağır kategoriye doğru itiyor. Mevsime bağlı olarak, ne kadar saç kaybettiği konusunda bir fark göreceksiniz. Paltosunun daha çabuk dökülmesine yardımcı olmak için onu fırçalama sıklığını artırabilirsiniz.

Danuamı Ne Zaman Veterinere Götürme Zamanı Geldi?

Köpeğiniz beklenenden daha fazla tüy döküyorsa, ceketinin altındaki deriyi inceleyin. BEN Cildinin kalın, yağlı, pullu, kırmızı veya kötü kokulu göründüğünü fark ederseniz, veterinerinizle bir konsültasyon planlayın.

Son düşünceler

Büyük bir köpeğin sorumluluğuna hazır olmadıkça kimse hayatına bir Danua sokmaz. Listenizi kontrol ettiniz ve onu veterinere götürüp götürmek için yeriniz, çitle çevrili bahçeniz, yürüyüşler için zamanınız ve arabada yeriniz var. Diğer hususlara göre, saç dökülmesi nispeten yönetilebilir olacaktır.

Great Dane'inizin kürküne uygun aletlerle ve ara sıra hafif şampuanla bakım yapın. İltihabı azaltmak ve cildini içten dışa sağlıklı tutmak için onu omega-3 yağ asitleri ile kaliteli bir diyetle besleyin. Tüy dökmek bir Danimarkalı için normaldir ve tüy dökmesi gereken çok şey vardır. Doğru yönetimle, tüy dökme sorununun üstesinden gelebilecek ve dev yol arkadaşınızın hayatınıza getirdiği büyük aşka odaklanabileceksiniz.

Yorumlar