Yorkie Dökülmesi: Yorkshire Teriyerleri Ne Kadar Dökülür?

Yorkie Dökülmesi: Yorkshire Teriyerleri Ne Kadar Dökülür?

Yorkshire Terrier'in imza ticari marka onun uzun, akan ipeksi saçları. Peki Teriyer tüm bu ipeksi saçlarla ne kadar dökülür? Yorkie'nin epeyce tüy döktüğünü düşünebilirsiniz. Ancak tüy dökmelerine rağmen, diğerleri gibi yakın bir yere dökülmediklerini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Corgis gibi kötü şöhretli kırıcılar .

Bunların hepsi Teriyerlerin tek bir ceketi olması ve saçlarının diğer köpeklerden daha çok bizimkine benzemesi gerçeğiyle ilgili. Belki buradasın çünkü yapmak üzeresin hayatına bir Yorkie hoşgeldin ve Yorkie dökülme konusundaki düşüşe ihtiyacın var. Ya da belki de hipoalerjenik köpekler konusunda kendinizi eğitin . Her iki durumda da doğru yere geldiniz.Yani Yorkie Shed mi ? İçeri girip öğrenelim. Bu yazıda size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız Yorkshire Terrier hakkında ve dökülme alışkanlıkları.

Yorkshire Terrier Mont

Yorkie Saç Kesimi Gerekiyor

Devam etmeden önce Yorkshire Terrier'in ceketini anlamanız gerekiyor. Ve paltosu, normal köpek ceketi dediğin şey değil. Çoğu köpeğin kışın onları sıcak, yazın ise serin tutmaya yarayan çift katları vardır. Alt tabaka tüm yıl boyunca, ancak dökülme mevsimi boyunca ağır bir şekilde dökülür. Yeni sezon ceketi için yer açmaları gereken yer.Ama Yorkie değil, işleri farklı yapmayı sever. Yorkie astarı yok ve bunun yerine tek bir saç tabakası var. İnce ve ipeksi, tıpkı insan saçı gibi. Evet, saçları dökülüyor ama gerçekten dökülmüyor. Kendi saçınızı düşünürseniz, yıl boyunca hafifçe dökülür ve Yorkie ile aynıdır.Yorkie Mont Renkleri

Yorkshire Teriyerlerinin dört renk seçeneği vardır. Bunlar siyah ve altın rengi, siyah ve ten rengi, mavi ve altın rengi ve mavi ve ten rengi. Neyse ki, her renk aynı, çünkü diğeri kadar düşüyor. Bu şu anlama gelir aynı bakım programı her Yorkie için.

Dökülme Frekansı

Uzun saçlı Yorkshire Terrier Koşu

Yorkshire Teriyerleri tüm yıl boyunca çok hafif gölgelendiriciler, eğer dökülme diyebilirsen. Ve düştüğü zaman, yerde çok fazla saç görmeme olasılığınız yüksektir. Saçları döküldüğünde paltosuna geri döner. Yani, onu yalnızca onu fırçalarken veya banyo yaparken görürsünüz.Çift ceketi olmadığı için diğer köpekler gibi tüy dökme mevsiminde 'ceketini havaya uçurmaz'. Saçları da yeni sezonlara yer açmak için hızla uzamadı. Yani, mevsimsel dökülme konusunda endişelenmenize gerek yok . Ve bu, Yorkie'nin bu kadar popüler olmasının birçok nedeninden biri.

Mevsimsel olarak dökmediği için saçları uzamaya devam ediyor. Bu yüzden uzun ve ipeksi. Boy kapasitesine ulaşana kadar büyümeye devam edecek ve sonra duracaktır. Büyümesi durduğunda, vücudu onu dışarı çıkaracak ve yenisiyle değiştirecektir. Bu yıl boyunca sürekli bir döngü , saçlarımıza çok benziyor.

Hipoalerjenik Köpekler

Yorkie, diğer köpek ırkları gibi hipoalerjenik olarak kabul edilir. Goldendoodle gibi . Bunu anlamak önemlidir hiçbir köpek tamamen hipoalerjenik değildir . Bu bir efsanedir. Ancak bazı köpekler alerjisi olanlar için diğerlerine göre daha iyidir.Bu nedenle, hipoalerjenik köpekler alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı daha düşük diğer hipoalerjenik olmayan köpek ırklarına kıyasla hastalardaki. Ancak bu, alerjiye dayanıklı oldukları anlamına gelmez. Yorkie, hipoalerjenik bir köpek olarak listelenmiştir.

Dander, alerjiye neden olan ana şeylerden biridir ve saç dökülmesi köpek tüylerine yapışır . Esasen, kepek, mikroskobik ölü deri hücreleri ve yağların toplanmasıdır. Köpek kılı, evcil hayvan alerjisi olanlar için diğer iki ana alerjen olan tükürük ve idrarını da tutar. Yorkie'nin gerçekten çok tehlikesi yok, bu yüzden evcil hayvan alerjisi olanlar için daha iyi.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Endişeli Yorkie

Yorkie'nizin olması gerekenden daha fazla saç kaybettiğini fark ederseniz, orada altta yatan bir sebep olabilir veya bunun için tıbbi endişe.

Stres saç dökülmesini artırabilecek önemli bir faktördür. Ya evde yeni bir evcil hayvan gibi bir şey onu strese sokuyor. Ya da stresinizi alıyor olabilir. Bu nedenle saç dökülmesi genellikle basınç geçtikten sonra düzelir.Saç dökülmesinde artış da hamilelik belirtisi . Doğumdan sonra hormonları ve saç döngüsü normale dönecektir.

Saç dökülmesi de olabilir cilt enfeksiyonu belirtisi ve eğer durum buysa, ciltte kırmızı veya iltihaplı cilt, yaralar veya açıkta kalan cilt lekeleri fark edeceksiniz.

Teriyerinizin Dökülmesini Yönetmek

Yorkie Bakımlı Başlarken

O dökmese de, yine de ek bakıma ihtiyacı var . Tek kaplamalı köpeklerin şunlara ihtiyacı olmayabilir. Labrador ile aynı miktarda tımar ama yine de bakılmaları gerekiyor. Bu, özellikle, kendilerine özgü uzun akan kıyafetlerine sahip olmalarına izin veren daha uzun bir saç kesimi tercih ederseniz geçerlidir. Burada, Yorkie'nizin dökülmesini en iyi şekilde nasıl yöneteceğiniz ve kontrol altında tutacağınız konusunda size yol göstereceğiz.

Fırçalama

Bu, bakım programının en önemli kısmı. Bu, tamamen uzun geleneksel ceketi mi yoksa daha kısa oyuncak ayı kesimini mi tercih ettiğinize bağlıdır.Uzun bir palto tercih ederseniz, yapmanız gereken her gün fırçala . Vücudunun dışarı attığı saç büyük olasılıkla paltosuna takılacaktır ve onu fırçalamanız gerekir. Aksi takdirde, düğümlenecek ve sonunda ağrılı matlaşmaya yol açacaktır.

Daha kısa olanı tercih ederseniz, onu haftada sadece birkaç kez fırçalamanız gerekecek. Saçları daha uzun bir kesimle aynı oranda dökülmeye devam edecek, ancak dolaşma riski en aza indirilmiştir. Ve bu yüzden fazla ilgiye ihtiyacı olmayacak. Yorkie'nizin saçını daha kısa tutmanız gerekecek. bir dizi köpek tımar makası yakın tutmak için.

golden vs labrador retriever

Fırçalar

Saçı olduğu ve kürkü olmadığı için yalnızca tek bir fırçaya ihtiyacı olacak aletlerin sökülmesi yerine . Yorkie'nin ceketi için en iyi fırça, kabarcık uçlu iğne fırçası. Bu, ceketine nüfuz edecek ve ölü tüyleri süpürecek.Kabarcık uçlu bir fırça satın almanız çok önemlidir çünkü bunlar hassas cildi üzerinde daha yumuşaktır. Bir alt tabakası olmadığını ve bu koruyucu baloncuklar olmadan derisini çizme riskiyle karşı karşıya olduğunuzu unutmayın.

Şampuan

Yorkie'niz için doğru şampuanı bulmak önemlidir ve yapmalısınız iki ila dört haftada bir yıkayın . Yine cildinin normal köpek paltolarından daha fazla açıkta olduğunu ve diğer köpeklerden daha sık banyo yapması gerektiğini düşünürsek, hassas bir şampuan almalısınız. Aşağıdakiler gibi doğal malzemelerden yapılmış birini seçin: yulaf ezmeli şampuanlar .

Bazı şampuanlar ayrıca şunları içerir: bakım malzemeleri . Bunlar Yorkie için harikadır çünkü saçlarını ekstra yumuşak hissettirirler. Ayrıca matlaşmayı önlemek için biraz daha ileri giderler, bu özellikle uzun bir ceketi varsa yararlıdır.

Diyet

Yorkie'nizin diyetinin de cildi ve kürk sağlığı üzerinde etkisi vardır. Daima bak Yorkie'nizi yüksek kaliteli bir mama ile besleyin omega yağ asitleri sağlar. Omega yağ asitleri, cildini esnek ve kilitlerini güçlü ve parlak tutarak kürkünü içten dışa doğru besler. Harika örnekler omega yağları dikkat edilmesi gerekenler balık, balık yağı, yumurta ürünleri, keten tohumu ve kanola yağıdır.Takviyeler

Balık yağı takviyeleri, ihtiyacı olan omega yağlarını almasını sağlamanın başka bir yoludur ve hap veya sıvı halde gelirler. Eklem desteği, daha iyi besin emilimi, beyin ve kalp sağlığı gibi çeşitli başka sağlık yararları da vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çünkü Teriyerlerin böyle bir düşük itibar , paltoları hakkında sıkça karşılaştığımız bazı genel sorular var. İşte Yorkshire Terrier, paltoları ve dökülmelerini nasıl yönetecekleri söz konusu olduğunda en sık sorulan sorulardan bazıları.

Yorkie'm Neden Bu Kadar Çok Dökülüyor?

Zaten bahsettiğimiz gibi, Teriyer tüy döküyor. Ancak evinizin etrafında aşırı kıl görürseniz, diyette son değişiklik yok , stres seviyeleri veya günlük yaşam tarzı rutini. Evinize yeni bir evcil hayvan kabul ettiyseniz, bu onların stresine de katkıda bulunabilir. Teriyerlerin sahiplerinden uzaktayken endişeli oldukları da bilinir. Bu nedenle, evinizdeki biri işe geri döndüyse veya normalde olduğu zaman etrafta değilse, bu yavrularınızda stres reaksiyonuna neden olabilir.

Veterineri Görme Zamanı Ne Zaman?

Yorkie'nizin olması gerekenden daha fazla saç kaybettiğinden şüpheleniyorsanız, veterinerlere gitme zamanı. Her şeyin yolunda olması muhtemeldir, ancak güvende olmak üzülmektense daha iyidir. Ağrıyan cilt fark ederseniz veya yamalar halinde saç dökülmesi Bunun olmaması gerektiğinden kesinlikle bir randevu planlamanız gerekir.

Yorkie'nin Ceketinde Bir Karışıklık Buldum. Ne yapabilirim?

Düzenli bakım yapsanız bile, Yorkie'nin paltosunda karışıklık yaygın bir sorundur. İlk başta bir fırçayla değil parmaklarınızla satmaya çalışın. Ayrıca karışıklıkları, saç kremi ile buğulayabilirsiniz, bu da onları çözmeye yardımcı olacaktır. Hâlâ yapamıyorsanız, kesip atın. Onu içeride bırakmak sadece daha da kötüleşir ve her durumda saçları hızla uzar.

Son düşünceler

Teriyer çok hafif de olsa dökülür. Bunun başka yolu yok. Ancak düşük tüy dökücü bir köpek ırkı arıyorsanız, Yorkshire Terrier muhtemelen bir harika köpek arkadaşı eviniz için. Sadece diğer ırklardan daha az tüy dökmekle kalmazlar, aynı zamanda daha küçüktürler ve inç kare başına daha az hacme sahiptirler. diğer küçük ırklara kıyasla . Saçları hala dökülüyor ve diğer köpeklere kıyasla daha fazla tımarlamaya ihtiyaçları var. Neyse ki, Yorkie'nizin en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini sağlamak için yapabileceğiniz şeyler var.

Yorumlar