Köpekler Çikolata Yiyebilir mi? Zehirli mi?

Köpekler Çikolata Yiyebilir mi? Zehirli mi?

Çikolata favori tatlınız mı ve Fido'nun sizinle paylaşıp paylaşamayacağını mı merak ediyorsunuz? Ya da belki birazcık çikolatanın köpeğinize zarar vermeyeceğini mi düşünüyorsunuz? Herhangi bir çikolatalı ikramdan önce, size şunu söyleyelim çikolata köpekler için zehirlidir ve hiç almamaları gerekir. Nadiren ölümcül olmasına rağmen, köpeklerde önemli hastalıklara neden olabilir.

Bir köpeğin hastalanmadan önce ne kadar çikolata yiyebileceğini birçok faktör etkiler ve köpeğinizin ne kadar küçük veya büyük olduğu önemli değildir. Sadece biraz çikolata tüketmek bazı dev köpek ırklarına zarar verebilir. Bu nedenle, bundan tamamen kaçınmak en iyisidir. Ne yazık ki, köpekler patilerini geçirebildikleri her şeyi yerler. Bu yüzden çikolata yemelerini engellemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var.Ama biz köpek sahipleri, kazaların olabileceğini çok iyi biliyoruz. Bu yazıda, köpekler için neden zehirli olduğuna, çikolata zehirlenmesinin belirtilerine ve yavru köpeğinizin çikolata cazibesine kapıldığından şüpheleniyorsanız ne yapmanız gerektiğine bakıyoruz. En iyilerimizin başına gelir! Ayrıca, ihtiyacınız olan diğer tüm önemli çikolata bilgilerini keşfediyoruz. Öyleyse, doğrudan içeri atlayalım.

Bir Bakışta: Köpekler İçin Güvenli En Sevilen Çikolata İkramlarımız

 Fıstık Ezmesi ve Keçiboynuzu Kurabiyeleri
Chewy'de Görüntüle
Amazon'da Görüntüle
 Keçiboynuzu Sandviç Kremaları
Chewy'de Görüntüle İçindekiler
 1. Çikolata Köpekler İçin Zehirli midir?
 2. Bir Köpek İçin Ne Kadar Çikolata Zehirlidir?
 3. Çikolata Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?
 4. Köpeğim Çikolata Yerse Ne Yapmalıyım?
 5. Köpek Zehirlenmesinin Tedavisi Nedir?
 6. Köpeğinizin Çikolata Yemesini Nasıl Önlersiniz?
 7. Sıkça Sorulan Sorular
 8. Son düşünceler

Çikolata Köpekler İçin Zehirli midir?

 çikolata yiyen köpek

Evet, çikolata köpekler için zehirlidir. ve çeşitli faktörlere bağlı olarak tıbbi bir acil duruma neden olabilir. Genellikle ölümcül olmasa da, çikolatanın yutulması önemli hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle köpekler, insanlar için üretilmiş çikolatayı hiçbir şekilde tüketmemelidir. Yerden bir parça çikolata yemek çok büyük bir soruna yol açmamalı, ancak çikolatayı onlardan uzak tutmak için mümkün olan her şeyi yapmalısınız.

Çikolata az miktarda kafein ve adı verilen bir kimyasal içerir. teobromin . Teobromin konsantrasyonu kafeinin 10 katı kadardır, ancak her ikisi de çikolata zehirlenmesine katkıda bulunur. Köpekler, insanlar gibi teobromin veya kafeini metabolize edemezler, bu nedenle kimyasalın etkilerine karşı hassastırlar. Bu bileşenler aynı zamanda kalp atışlarını da hızlandırabilir. ve bir köpeğin sinir sistemini uyararak ikincil sağlık sorunlarına yol açar.Bir Köpek İçin Ne Kadar Çikolata Zehirlidir?

 Köpeklerde Çikolata Toksisitesi
Çikolata toksisitesi köpekler için büyük bir endişe kaynağıdır.

Bir köpek için ne kadar çikolata zehirli olduğu çeşitli faktörlere bağlıdır. İlk faktör, tükettikleri çikolatanın türüne bağlıdır. farklı çikolatalar farklı seviyelerde teobromin içerir. Genel kural, çikolata ne kadar acı ve koyu olursa, köpekler için o kadar zehirlidir.

kırmızı burun pitbull

İşte teobromin içeriğine göre (en yüksekten en düşüğe) listelenen birkaç çikolata türü:

 • Kakao tozu (800mg/oz)
 • Şekersiz fırıncı çikolatası (450mg/oz)
 • Kakao çekirdeği kabukları (255mg/oz)
 • Bitter ve yarı tatlı çikolata (150-160mg/oz)
 • Sütlü çikolata (64mg/oz)
 • Beyaz çikolata (0.25mg/oz)

Gördüğünüz gibi, kakao tozu ve şekersiz çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolatadan çok daha yüksek teobromin konsantrasyonuna sahiptir. Rağmen beyaz çikolata nadiren herhangi bir çikolata toksisitesi tehdidi oluşturur köpekler için, yüksek miktarda şeker ve yağ nedeniyle bundan kaçınmak en iyisidir.Bir köpek için ne kadar çikolata zehirlidir? ayrıca köpeğinizin boyutuna da bağlıdır. Çikolata toksisitesinin hafif semptomları, bir köpek vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 20 mg teobromin tükettiğinde ortaya çıkar. Köpeğiniz 40 ila 50 mg/kg tüketirse kardiyak reaksiyonları tetikleyebilir ve 60 mg/kg'dan yüksek dozlar nöbetlere neden olabilir. Perspektif olarak ifade etmek gerekirse, ortalama bir Hershey's sütlü çikolata 1,55 ons ağırlığındadır. Bu nedenle, sadece bir çikolata yemenin, özellikle küçük bir köpek için feci sonuçları olabilir.

Bir Köpek Kakao Tozu Yediğinde Kişisel Bir Deneyim

 çimenlerin arasında duran fırtına siyah köpek

Birkaç yıl önce iş için Amsterdam'a gittim ve ailem için sıcak kakaoların tadını çıkarması için gıpta ile bakılan Van Houten Dutch Cocoa ile geri döndüm. Ama onu dolaba koymadan önce, siyah Laboratuvarım Storm onu ​​çantamda kokladı ve lezzetli ikramdan kendine yardım etme özgürlüğünü aldı. Kakao tozu, tüm çikolatalar arasında köpekler için en zehirli olanıdır ve neredeyse anında tekrar kusuyordu.

hollanda kurdu fiyatları

Veteriner hekimi aradım ve hemen kusmaya başlamadan önce çok fazla yemek yemediği için iyi olması gerektiğini söylediler, özellikle de sisteminden hepsini çıkardığını söyleyebilirsek. Ayrıca, önümüzdeki 24 saat içinde olağandışı davranışlar için onu yakından takip etmemiz talimatını verdiler. Neyse ki birkaç kez daha kustu ve sonra tamamen kendindeydi.Vücudu, reddetmeden önce kakaonun sindirilmesi ve sistemine girmesi için zaman tanısaydı, acil durum veterinerinde uzun bir gece geçirirdik. Şanslıydık ama çikolatayı ASLA bir köpeğin baştan çıkarılabileceği hiçbir yere bırakmamayı öğrendik!

Çikolata Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

çikolata zehirlenmesinin belirtileri genellikle tüketimden 6 ila 12 saat sonra gelişir . Semptomlar daha küçük veya yaşlı köpeklerde veya kalp rahatsızlığı olanlarda daha hızlı ortaya çıkabilir. Ayrıca çikolata toksisitesinden ölme riski daha fazladır. Semptomlar 72 saate kadar sürebilir ve aşağıdakilerden bazılarını içerir:

 • İshal
 • Kusma
 • Artan idrara çıkma
 • Huzursuzluk
 • Anormal veya yüksek kalp hızı
 • titreme
 • Nöbetler
 • çöküyor

Köpeğim Çikolata Yerse Ne Yapmalıyım?

bizde var ayrı rehber Köpeğiniz çikolata yemişse ne yapacağınız konusunda. Ancak, yavru köpeğinizin çikolata tükettiğinden şüpheleniyorsanız, en iyisi hemen veterinerinizi arayın ve tavsiye isteyin. Alternatif olarak, Evcil Hayvan Zehiri Yardım Hattı . Ne tür ve ne kadar çikolata yedikleri, ne zaman yedikleri ve köpeğinizin boyu gibi bilgiler verin. En iyi yardımı ve tavsiyeyi sunabilirler.

Köpek Zehirlenmesinin Tedavisi Nedir?

 Veteriner Bürolarında Kara Köpek
Çikolata toksisitesi bazen veterinere gitmeyi gerektirebilir.

Gerekli tedavi türü, yenen çikolatanın miktarı ve türü dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Erken tedavi görürseniz birçok köpek dezenfekte edilebilir aktif kömür verilmesi ve kusturulması dahil. Bazı köpekler, teobrominin yeniden emilimini ve devridaimini azaltmak için tekrarlanan aktif kömür tedavilerinden fayda görebilir. Aktif kömür, teobrominin emilimini engeller.Veterineriniz zehirli miktarda çikolata yediklerini ve yukarıdakilerden daha fazla tedaviye ihtiyaç duyduklarını düşünürse, onları gözlem altında tutabilirler. Köpeğiniz ayrıca huzursuzluğu ve diğer toksisite semptomlarını tedavi etmek için intravenöz sıvılara ve ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Her köpek farklıdır, bu nedenle derhal veterinerinizden tavsiye almak en iyisidir. Zaman çok önemlidir. Tüm veterinerlik tedavileri, özellikle acil durumlarda maliyetli olabilir. Çikolata toksisitesi tedavisi, ciddiyetine bağlı olarak 250 ila 3.000 ABD Doları arasında değişebilir. Bu nedenle, yatırım yapmayı düşünmek önemlidir. evcil hayvan sigortası dört ayaklı en iyi arkadaşının başı belaya girmeden önce.

Köpeğinizin Çikolata Yemesini Nasıl Önlersiniz?

Köpekler keşfetmeyi ve yemek yemeyi severler, bu yüzden sonsuza kadar yememeleri gereken şeyleri yerler. Ve çikolata tatlı ve lezzetli olduğu için karşı koymak zordur. Köpeğinizin çikolata yemesini önlemenin ana adımı, yüksek bir rafa veya kapalı kilere pençenin erişemeyeceği bir yere koyun. Çocuklarınıza ve misafirlerinize köpeğinize çikolata vermemelerini veya ortalıkta bırakmamalarını söylemeniz de önemlidir.

Evin dışındayken, yavru köpeğiniz şüphesiz evinizi burnuyla keşfeder ve yaramaz başlıklar arar. Sandık eğitimi köpeğin siz orada değilken onları zarar görmekten uzak tutmaya yardımcı olur. Güvenli bir şekilde bir sandıkta tutulurlarsa, kaldırmayı unuttuğunuz o çikolata parçasını tutamazlar. Kazalar hepimizin başına gelir.Son olarak, köpeğinize öğretmek 'bırak' komutu köpeklerin tehlikeli veya zehirli bir şey yemesini önlemede son derece yararlıdır. Evde son derece dikkatli olabilirsiniz, ancak Fido'nun dışarıda ne bulabileceğini asla bilemezsiniz. Öğretmesi basit bir komuttur ve onları güvende tutmaya yardımcı olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler Çikolata Sever mi?

Evet kesinlikle. Tatlı, kremsi ve biraz yaramaz. Ne aşk değil? Ve maalesef çoğu köpek de aynı şekilde hissediyor. İster elinizde olsun, ister ortalıkta, ona karşı koyabilecek pek çok köpek yoktur. Bu nedenle, sorumlu ebeveyn olarak, onların patilerinin üzerine gelmesini engellemek size düşüyor. Çikolataya köpekler için güvenli bir alternatif, köpek mamalarında yaygın olarak kullanılan ve köpekler için bir o kadar lezzetli olan keçiboynuzudur. Bu lezzetli göz atın keçiboynuzu fıstık ezmeli kurabiye veya keçiboynuzu sandviç kremleri köpeğinizin tapmak zorunda olduğu.

Köpekler Çikolatalı Kek Yiyebilir mi?

Hayır, köpekler çikolatalı kek yiyemez. Köpekler herhangi bir biçimde çikolata yememelidir ve pişirme için kullanılan çikolata genellikle daha yüksek bir teobromin konsantrasyonuna sahiptir. Yani pasta çikolata sosu, çikolata parçaları veya kakao tozu ile tatlandırılmış olsun, bu çok büyük bir hayır. Hatta şahane çikolatalı kek gitmezler.baklagil içermeyen köpek maması

Köpekler Hangi Çikolatayı Yiyebilir?

Köpeklerin yiyebileceği tek çikolata, özellikle köpekler için yapılmış olan 'çikolata'dır. İster gerçek köpek çikolatası, ister çikolata aromalı köpek ödülleri olsun, örneğin bu lezzetli 'çikolatalı' keçiboynuzu dondurması , sorun yok. Ancak köpeğiniz, açıkça köpekler için yapılmamış çikolata içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır.

Son düşünceler

Artık çikolatanın köpekler için oldukça zehirli olabileceğini biliyorsunuz. En iyi senaryoda, onları hasta etmeyebilir veya zayıf bir karın ile biraz rahatsız etmeyebilir. Ancak en kötü senaryoda, çikolata toksisitesi kalp problemlerine, nöbetlere ve hatta ölüme yol açabilir. Bunu akılda tutarak ve her köpek farklı tepki verdiğinden, çikolatayı onların ulaşamayacağı bir yerde tutmak için mümkün olan her şeyi yapmalısınız. Ve köpekler için güvenli keçiboynuzu alternatifleriyle, onlara herhangi bir insan çikolatası vermeye gerek yok.

Yorumlar