Fazla Kilolu ve Obez Köpekler: İşaretler, İlgili Sağlık Koşulları ve Kilo Kaybı İçin İpuçları

Fazla Kilolu ve Obez Köpekler: İşaretler, İlgili Sağlık Koşulları ve Kilo Kaybı İçin İpuçları

Sağlıklı vücut ağırlığımızı korumanın, belirli hastalıkları önlemeye ve zindeliği korumaya yardımcı olmak için gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı mantık evcil hayvanlarımız için de geçerlidir.

Obezite birçok acı verici ve bazen ölümcül sağlık sorunlarına yol açabilir, ancak önlenebilir. Alınacak doğru önlemleri bildiğiniz sürece evcil hayvanınızın sağlığı kontrolünüz altındadır.Evcil hayvan popülasyonumuzdaki artan obezite salgınını ve köpeğinizi zayıf ve formda tutmanın bazı pratik yollarını keşfedelim. Köpeğinizin kilosunu ve aktivite seviyesini korumak, birlikte daha uzun ve daha tatmin edici bir hayat yaşamanıza yardımcı olacaktır.

İçindekiler

ABD Köpek Obezite İstatistikleri

Bir Bilimsel makale Obezitenin Batı ülkelerinde en yaygın beslenme bozukluğu olduğunu ve veteriner kliniklerini ziyaret eden köpeklerin yaklaşık üçte biri (%33) obezdir. Ne yazık ki, bu obezite salgınında evcil hayvanlarımızın bellerinin insanlarla birlikte büyümesiyle bu istatistik muhtemelen şimdi daha da yüksek.Ne yazık ki, fazla kilolu olmak sadece kozmetik bir sorun değildir. Aşırı miktarda yağ (yağ dokusu) taşımak, diyabet, kanser, kalp hastalığı, artrit ve cilt şikayetleri dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarına katkıda bulunabilir. Fazla kilolu veya obez hayvanlarda anestezik ve cerrahi komplikasyon riski daha yüksektir, bu da bu hayvanlar için rutin operasyonların bile daha riskli olabileceği anlamına gelir.Köpeğimin Kilolu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Köpek ölçekte

Köpeğinizin aşırı kilolu olup olmadığını değerlendirmenin en iyi yolu, vücut kondisyon puanını ölçmektir.

Bir çizelge kullanmak, köpeğinizin şeklini 1 (çok zayıf, bir deri bir kemik kalmış) ile 9 (morbid obez) arasında derecelendirmenize yardımcı olur.Köpek Vücut Kondisyon Puan Tablosu

Köpeğinizin kaburgalarını nispeten kolay hissedebilmelisiniz, sadece ince bir kaplama tabakası ile. Ayrıca yukarıdan bakıldığında beli kıstırmalı ve yandan bakıldığında görünür bir karın gerdirmesi olmalıdır. Bu onlara 9 üzerinden 4 veya 5 ideal bir vücut kondisyon puanı verir.

Kaburgalarını kolayca hissedemiyorsanız veya köpeğiniz çok dik bakıyorsa (bel görünmüyorsa), bu, vücut kondisyon puanlarının çok yüksek olduğunun bir işareti olabilir, fazla kilolu olduklarını gösterir. Buna ek olarak, obez hayvanlar genellikle boyun ve uzuvların çevresinde şişmiş karın ve yağ birikintilerine sahiptir. Diğer obezite belirtileri, azalan enerji seviyelerini ve yürüyüşlerde diğer köpeklere ayak uydurmakta zorlanmayı içerir.

Vücut kondisyon skorlaması, evcil hayvanımızın fiziğini tek başına tartmaktan daha iyi bir şekilde izlememizi sağlar. Bunu kendi başınıza nasıl değerlendireceğinizden hala emin değilseniz, veterinerinizle konuşun.Köpeklerin Kilo Almasının Yaygın Sebepleri Nelerdir?

Oturan şişman küçük köpek

Köpekler, insanlarla aynı nedenden dolayı kilo alırlar.

Köpeğiniz aktivite ve egzersiz seviyesi için ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji (yiyecek) tüketiyorsa, kilo alır.

Aşırı besleme

Çok fazla besleme genellikle evcil hayvanınızın aşırı kilolu olmasının ana nedenidir. Yaşları ve ideal vücut ağırlıkları için paketleme yönergelerindeki porsiyon ayrıntılarını okuyun ve rasyonlarını günlük olarak tartın. kullanma ölçüm kapları da yardımcı olabilir, ancak bunların, yiyecekleri elektrikli terazilerde düzgün bir şekilde tartmaya kıyasla yanlış olabileceğini unutmayın.

Köpeğinizi asla gözle veya ölçü olarak ellerinizi kullanarak beslemeyin. . Birçok evcil hayvan ebeveyni, “Köpeğim günde sadece bir avuç bisküvi alıyor” der, ancak bu miktar, avucunuzun ne kadar cömert olduğuna ve kişinin ellerinin boyutuna bağlıdır (koca, karısından daha fazlasını verebilir).Aşırı kalori alımı da oluşabilir ikramlar veya çerezler . Evcil hayvan ebeveynleri genellikle köpeklerin bizden çok daha küçük olduğunu unutur, bu nedenle görünüşte küçük atıştırmalıklar bile hızla toplanabilir. İkramları ve sofra artıklarını kesmek, köpeğinizi formda tutarken gerçek bir fark yaratabilir. Tüm ailenin gemide olduğundan emin olun, böylece kimse diyetini arkanızdan bozmaz.

Egzersiz yapmak

Köpeğiniz yeterince egzersiz yapmıyorsa, kilo alabilir. Düzenli aktif yürüyüşler için dışarı çıkmak iyi bir kas kütlesini korumasını sağlar ve metabolizmasını yüksek tutmaya yardımcı olur.

husky karışımı ırkları

Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tam egzersiz miktarı cinsine bağlıdır. Örneğin, bir kenar kömür ocağı gibi çalışan bir cins, bir boksör gibi daha hareketsiz bir cinsten çok daha fazla egzersize ihtiyaç duyar.

Yaptığın yürüyüşe de bak. Köpeğiniz her zaman öndeyse ve rahat bir tempoda yanınızda yürüyorsa, kalp atış hızını artırmayacaktır. Oyunlar ve top kovalama ile onlara lider dışı egzersiz ve koşma fırsatı verin. Köpeğinizi yeterince dışarı çıkarmakta zorlanıyorsanız, düşünün bir köpek gezdirici kiralamak veya yardım için arkadaş ve aile bulmak.Sağlık Koşulları

Bazı sağlık koşulları bir köpeğin kilo almasına neden olabilir. hipotiroidizm böyle bir durumdur ki, köpeğin metabolizmasını kontrol eden hormon seviyeleri çok düşük . Bunu doğrulamaya yardımcı olmak için kan testlerine ihtiyaç vardır ve etkilenen hayvanlar genellikle ilaca ihtiyaç duyar.

Bazı köpekler kilo sorunlarına diğerlerinden daha yatkındır. brakisefalik ırklar . Bu hayvanlar, kısıtlı hava yolları nedeniyle özgürce egzersiz yapmakta zorlanabilirler.

Diğer şikayetler arasında yaralanmalar veya osteoartrit gibi eklem hastalıkları bulunur. Köpeğiniz egzersiz yapmaktan çok rahatsızsa, hareketsiz hale gelebilir ve kilo alabilir. Bu, kilo alımının zaten ağrılı eklemlere daha fazla baskı uygulayarak bir kısır döngü haline gelebilir.Yavru Köpekler Fazla Kilolu Olabilir mi?

Ölçekte şişman köpek yavrusu

Köpek yavruları da obez olabilir.

Evet, mümkündür, ancak büyüme ve gelişmeye enerji verdikleri için daha az görülür. Yavru köpeğiniz yaşı ve cinsi için doğru mamayı alıyorsa ve paket kurallarına göre besleniyorsa, fazla yanlış yapmış olmazsınız.

Köpekler Fazla Kilolu Olmaktan Diyabet Alabilir mi?

Evet, artan miktarda yağ dokusu neden olur insülin direnci aşırı kilolu hayvanlarda diyabetes mellitus gelişmesine yol açabilir. Bu hayvanlar genellikle sıkı bir diyet yönetimi ve enjeksiyon yoluyla insülin takviyesi gerektirir.

Fazla kilolu köpekler azalmış sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve eklem hastalığı, yüksek tansiyon, kalp sorunları ve Yengeç Burcu .Kilolu Köpeğim İçin En İyi Diyet Nedir?

yapman gereken ilk şey Köpeğinizi ideal vücut ağırlığı için önerilen normal mamadan uygun miktarda besleyip beslemediğinizi kontrol edin. Yiyecekleri doğru bir şekilde tartın ve kontrol edin.

Bunu bir veya iki aydır denediyseniz, düşük kalorili yiyecekleri düşünmek isteyebilirsiniz. Bu diyetler daha az kaloriye sahiptir ancak lif bakımından yüksektir, bu nedenle enerji alımını azaltırken köpeğinizin tok ve memnun hissetmesini sağlayın.

Birçok veteriner hastanesi, evcil hayvan ebeveynlerinin aşırı kilolu evcil hayvanlarını yönetmelerine ve diyetler ve kilo hedefleri hakkında daha ayrıntılı tavsiyeler vermelerine yardımcı olmak için ağırlık klinikleri işletmektedir.

Kilolu Köpeğim Hala Tedavi Edebilir mi?

Mümkün olduğunda köpeğinizin günlük rasyonlarına bağlı kalın, ve abur cubur veya ikram vermemeye çalışın. Onlara bir şey vermeniz gerekiyorsa, belki eğitimde, günlük tartılan diyetlerinden biraz kuru mama almak ve bunları ikram olarak kullanmak en iyisidir.

Düşük kalorili ikramlar bir seçenektir, ancak unutmayın, düşük kalorili kalori YOK anlamına gelmez. Bu atıştırmalıkların çoğu, köpeğinizin günlük yemeklerinin üzerine eklenir. Sebzeler ve meyveler iyi bir alternatif oluşturur ve bazı köpekler havuç, brokoli ve kavun gibi şeyleri çiğnemekten hoşlanır. Anahtar, ılımlılıktır - bunların çoğu, köpeğinizin diyetine istenmeyen kaloriler ekleyebilir ve potansiyel olarak karın rahatsızlıklarına neden olabilir.

Hangi Egzersiz Programı En İyisidir?

Kişi tarafından taşınan daha büyük köpek

Köpeğiniz fazla kiloluysa, egzersizi kademeli olarak artırmak akıllıca olacaktır.

Köpeğiniz için belirli bir egzersiz planı hakkında veterinerinizle konuşun, çünkü mevcut aktivite düzeyine ve vücut durumuna bağlıdır. Genel prensip, birkaç hafta boyunca yaptıkları yürüyüş miktarını oluşturmaya başlamaktır. Top kovalama gibi kısa süreli yüksek enerjili aktivite patlamalarını da deneyin ve dahil edin.

Köpeğinizin bir şeyleri ne kadar iyi tolere ettiğini yakından izleyin ve aşırıya kaçmamaya çalışın. Aşırı kilolu köpekler sıcağı iyi tolere etmez, bu nedenle günün serin saatlerinde egzersiz yapmaya çalışın ve daima su taşıyın.

Köpeğinizin hareket etmesini sağlamanın diğer yolları arasında, günlük rasyonlarından mama taneleri alıp bir ikram topu koymak ve onu akşam yemeği için çalıştırması sayılabilir. Onunla bahçede ve yürüyüşlerde oynamayı unutmayın. Hidroterapi, bazı köpekler, özellikle eklem hastalığından muzdarip olanlar için düşük etkili harika bir egzersiz olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpek tezgahın üzerindeki kaseye bakıyor

Cazip olsa da, köpeğinizin insan yemeği yemesine izin vermeyin.

Köpeklerde obezitenin belirti ve semptomları nelerdir?

Obez köpeklerin vücut kondisyon puanı yüksektir, yani kaburgalarını kolayca hissetmek zordur ve belirgin bir belleri yoktur. Ayrıca boyun ve bacaklarında şişkin bir karın ve yağ olabilir. Bu köpekler enerjiden yoksun olabilir ve diğer sağlık şikayetlerinden de muzdarip olabilir.

Obez köpeğimi nasıl zayıflatabilirim?

Dikkatli bir diyet ve uygun egzersiz, köpeğinizi zayıflatmanın en iyi yoludur. Herhangi bir değişikliği kademeli olarak yapmalısınız. İkramları ve sofra artıklarını kesmek de çok fazla kalori tüketmelerini engellemenin kesin bir yoludur.

Bir köpeğin kilo vermesinin en hızlı yolu nedir?

Kilo kaybı söz konusu olduğunda hızlı düzeltmeler yoktur. Evcil hayvanınız için bir diyet veya egzersiz planı konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, veterinerinizle konuşun. Tüm arkadaşlarınızın ve ailenizin köpeğinizin yeni diyetiyle aynı fikirde olmasını sağlamak da yardımcı olacaktır, böylece siz bakmıyorken kimsenin ona gizlice ödül vermediğinden emin olabilirsiniz.

Son düşünceler

Köpeğiniz aşırı kilolu veya obez ise, sağlığı risk altındadır. Umarım bu makale, evcil hayvanınızın sağlıklı bir kilo almasına yardımcı olmak için neler yapabileceğiniz konusunda size birkaç ipucu vermiştir. Özellikle altta yatan sağlık sorunları varsa, herhangi bir diyet veya egzersiz değişikliği uygulamadan önce daima veteriner hekiminizle konuşmalısınız. Her şeyden önce, yardım istemekten çekinmeyin - köpeğiniz uzun vadede size teşekkür edecektir.

Yorumlar