Köpeğim Neden Sürekli Hapşırıyor? İşte 8 Neden

Köpeğim Neden Sürekli Hapşırıyor? İşte 8 Neden

Köpeğiniz sürekli hapşırıyor mu? Hapşırma hem insanlar hem de köpek arkadaşları için normal bir davranıştır. Ara sıra köpek hapşırması her ikisi de sevimli ve beklenen , aşırı hapşırma bazı endişelere neden olabilir. Daha sık hale geliyorsa, hapşırmanın arkasındaki nedenleri belirlemek önemlidir.

Peki köpekler neden hapşırır? Aslında bunun olmasının birkaç nedeni var ve bunların çoğu endişe kaynağı olmasa da, olan birkaç tane var. Ara sıra hapşırmak önemli değildir, ancak buna pençeleme, sızlanma veya diğer davranışlar eşlik ediyorsa, veterinerinizi ziyaret etme zamanı gelmiş olabilir.Bu yazıda, yavrularınızın hapşırmasının arkasındaki en yaygın nedenleri tartışacağız. Sonunda, tüylü dostlarımızda bu davranışı daha iyi anlayacaksınız. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Köpeğim Neden Sürekli Hapşırıyor?

Tıpkı senin ve benim gibi sevgili yavrularımız da zaman zaman hapşıracaklar. Çevrelerindeki tahriş edici maddeler burunlarını kolayca gıdıklayarak burun çekme ve hapşırmaya neden olabilir.

Köpeklerde hapşırma olsa da normal davranış , her zaman hapşıran bir köpek biraz endişe gerektirebilir. Tüylü arkadaşınıza daha iyi yardım etmenize yardımcı olmak için, hadi tartışalım en yaygın sekiz neden köpekler neden hapşırıralerjiler

Çiçek Alerjisi Olan Beyaz Köpek

Tıpkı insanlar gibi, köpekler de mevsimsel veya durumsal alerjilerden muzdarip olabilir.Polen seviyeleri yüksek olduğunda kendinizi sulu gözler ve burun akıntısı ile mi buluyorsunuz? Köpeklerimiz de bu hassasiyetleri yaşayabilir! Tüylü dostlarımız kurban olabilir mevsimsel alerjiler tıpkı bizim gibi, çevrelerindeki dünyadaki tahriş edici maddelere karşı kronik alerjiler.

Köpeklerde alerji olabilir birçok şekilde tezahür Alerjinin türüne göre hapşırma, burun akıntısı ve kırmızı kaşıntılı cilt olası semptomlar listesinde yer alır.Köpeklerin alerjisi olabilir bitki materyali, kepek, gıda, pire , ve dahası. Aerosol haline getirilmiş parçacıklar, köpeğinizin burun boşluğuna girerek tahriş nedeniyle hapşırma nöbetleri yaşamalarına neden olabilir. Köpeğiniz sürekli hapşırıyorsa, veterinerinizle alerji olasılığını tartışmanın zamanı gelmiş olabilir. Veteriner hekiminiz, rahatlama sağlamak ve olası mevsimsel alerjilere karşı savaşmak için bir eylem planı tasarlayabilir.

hapşırma oyna

Çimenlerde Oynayan Köpek

Köpekler “Ahoo!” Dediğinde 'Eğleniyorum!' anlamına da gelebilir.

Bazen köpek arkadaşlarımız 'hapşırma oyna' adı verilen bir davranışa katılırlar. Bu eşsiz davranışın köpeğinizin sağlığıyla hiçbir ilgisi yoktur, daha ziyade başkalarıyla oynarken duygusal esenliği ile ilgisi vardır. Bir köpek ne zaman sık sık hapşırır diğer köpeklerle oynamak tehdit olmadıklarını kanıtlayan sakinleştirici bir sinyal göndermek için.Hapşırmak, öyle olduklarını söylemenin yoludur. eğlenmek ve bu oyun kavgası endişe kaynağı olmamalıdır. Bu davranış küçük köpeklerde daha yaygın olsa da diğer köpek dostlarında da görebilirsiniz.

tahriş edici

Topla Oynarken Köpek Hapşırıyor

Hapşırmanın nedeni buysa, mümkün olduğunda köpeğinizi tahriş edici maddelerden uzak tutmak en iyisidir.

Ortamdaki tahriş edici maddeler bir köpeği kolayca hapşırma krizine sokabilir. Havadaki bazı kokular veya partiküller tüylü dostlarımızda hassasiyetlere neden olarak burunlarında ancak hapşırarak giderebilecekleri bir kaşıntıya neden olabilir. Köpeklerde hapşırmanın nedeni şunlar olabilir: çevresel tahriş edici maddeler toz, koku, temizlik kimyasalları gibi kokulu mumlar , uçucu yağlar, duman ve daha fazlası.

Köpeğinizin tahriş edici içerebilecek, olmaması gereken bir şey yemiş olması da mümkündür. Tüketim sırasında burnuna sızabilecek partiküllere sahip yaygın ev tahriş edici maddeler alçıpan dahil , Kahve Alanları , ve bazı kağıt ürünleri türleri .Evinizdeki tahriş edici bir maddeden dolayı kedinizin hapşırdığını düşünüyorsanız, o zaman o kaynağı ortadan kaldır mümkün olunca. Ayrıca, kullanım sırasında yavrularınızı tetikten uzak tuttuğunuzdan emin olabilirsiniz. Temizlik sırasında özellikle toza duyarlı bir yavru köpeğiniz varsa, köpeğinizin rahatı için daha sık toz almak en iyisi olabilir.

Burun Yabancı Cisimleri

Yeri koklayan köpek

Çim bıçakları gibi küçük parçacıklar, köpeğinizin burnunu çektiğinde burun boşluğuna girerek hapşırmasına neden olabilir.

Burundaki yabancı cisimler, köpek arkadaşlarımızda aşırı hapşırmanın yaygın bir nedenidir. Köpeklerimiz etraflarındaki dünyayı burunlarıyla keşfederler, yani küçük parçacıklar ve yabancı maddeler burun boşluklarında sıkışmış . Çim bıçakları, bir köpeğin burnuna sıkışıp hapşırma nöbetlerine ve şiddetli tahrişe yol açmasıyla ünlüdür.

Köpeğinizin gerçekten de nazal bir yabancı cismi varsa, genellikle hapşırmanın dışında başka belirtiler de vardır. Burunda yabancı cisim bulunan köpekler tipik olarak aşırı hapşırma yaşarlar. yüzlerine pençe atmak , ve bazı durumlarda çılgınca görünmek. Onlar ayrıca hızlanabilir ya da bir şeyler yanlışmış gibi dolaşın. Burundaki yabancı cisim bir köpek için son derece rahatsız edici olabilir, bu da burnunu yalnız bırakmakta zorlanacağı anlamına gelir.Yavru köpeğinizin nazal bir yabancı cismi olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize görünün. Sürekli hapşırma ciddi tahrişe neden olabilir, ayrıca potansiyel göz yaralanmaları eğer yüzlerini tırmalıyorlarsa. Veterineriniz burun aktivitelerini herhangi bir yabancı madde için inceleyebilir ve en iyi eylem planını tartışabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonu

Hasta bir köpeği teselli eden veteriner

Üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hapşırma meydana geldiğinde, veterinerinizden randevu almanız en iyisidir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları, sevgili arkadaşlarımızda hapşırmanın bir başka olası nedenidir. Solunum yolu hastalıkları çok bulaşıcı köpek popülasyonunda bulunur ve köpekten köpeğe hızla yayılabilir.Bu enfeksiyonlar özellikle köpek barınaklarında yaygın , hatta köpek parkında çok zaman geçiren köpeklerde bile. Bu koşullar hafif ila şiddetli arasında değişebilirken, çoğu aşırı hapşırmaya neden olabilir.

Köpeklerde solunum yolu enfeksiyonları hapşırmaya neden olabilir , öksürük, burun ve göz akıntısı, nefes almada değişiklikler, iştahsızlık ve daha fazlası. Bu enfeksiyonlar hızla tıbbi müdahale olmadan kötüleşir , bu yüzden profesyonel bir görüş almak her zaman en iyisidir. Köpeğiniz diğer köpeklerle temas ettiyse ve aniden hapşırdıysa, daha fazla bakım için veterinerinizle iletişime geçmenizi öneririz.

diş apsesi

Kara Köpek Otların Arasında Hapşırma

Diş enfeksiyonundan kaynaklanan komplikasyonlar burun yoluna girebilir ve yavrularınızın hapşırmasına neden olabilir.

Sevgili yavrularımızdaki diş sorunları ciddi vakalarda hapşırmaya neden olabilir. Burun boşluğu ağza çok yakın olduğu için, diş enfeksiyonları burun pasajlarına sızabilir ve diğer komplikasyonlara neden olur.Diş apseleri burun boşluğunda enfeksiyon oluşturarak burun akıntısına ve hatta hapşırmaya neden olabilir. Bu semptomlar tipik olarak sadece şiddetli diş hastalığı olan köpeklerde görülür ve acil veteriner bakımı gerektirir.

Köpeğiniz diş apsesi nedeniyle hapşırıyorsa, muhtemelen fark edeceksiniz. diğer semptomlar ilave olarak. Şiddetli diş hastalığı olan köpekler ağız kokusu, yüz şişmesi, su kabında kan, yemek yemede zorluk, yüz hassasiyeti ve daha fazlasını yaşayabilir. Yavru köpeğiniz bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsa, daha fazla bakım için veterinerinizle iletişime geçin.

burun tümörü

çimenlerin üzerinde döşeme kıdemli köpek

Hapşırmanın en nadir ve muhtemelen en şiddetli nedeni burun tümörü nedeniyledir.

mix köpek cinsi

Burun tümörleri, köpeklerde hapşırmanın bir başka olası nedenidir. Bu iken nadir Listedeki diğer olasılıklarla karşılaştırıldığında, her zaman akılda tutulmalıdır. Burun tümörleri kanserli tümörler burun boşluğu içinde büyüyen, gerektiren acil tıbbi müdahale ilerlemesini durdurmak için. Bu tümörler, bir köpek için aşırı derecede ağrılı olabilir ve bu da birkaç ilgili semptoma yol açar.

Köpeklerdeki burun tümörleri hapşırma, burun akıntısı, yüzde şişme, yemek yeme güçlüğü, yüz hassasiyetleri, öksürme, gürültülü nefes alma, yüzde pençeleme, nörolojik semptomlar ve daha fazlasına neden olabilir. Yavru köpeğinizin bu semptomlardan herhangi birini yaşadığını düşünüyorsanız, daha fazla bakım için veterinerinizle iletişime geçin.

burun akarları

Çimenlerin Arasında Çalışan Küçük Köpek Yavrusu

Küçük burun akarları, köpeğinizin burun geçişinde gezinerek büyük rahatsızlığa neden olabilir.

var olduğunu biliyor muydunuz? minik akarlar köpeğinizin burun pasajlarında bir yuva yapabilir mi? Burun akarları, kir içinde saklanan ve her şeyden habersiz bir yavrunun gelmesini bekleyen mikroskobik yaratıklardır.

Köpekler bu akarları sadece toprağı kazmak , ancak onları diğer enfekte köpek arkadaşlarından da yakalayabilirler. Tahmin edebileceğiniz gibi burun akarlarının varlığı ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Köpeklerde burun akarları hapşırma, burun akıntısı, kafa sallama, yüzde pençeleme, nefes darlığı, huzursuzluk ve daha fazlasına neden olabilir. Bu yaratıkları doğru bir şekilde teşhis etmenin tek yolu, bir veterinerden kapsamlı bir burun muayenesi ve ardından bu sürünen yaratıklar için mikroskobik bir kontrol yapmaktır.

Endişelenmeli misiniz?

Yavrunuzdan ara sıra hapşırma genellikle endişelenecek bir şey yok . Köpeklerimiz zaman zaman solunum yolu tahriş edici maddelerle temas edebilir ve ara sıra hapşırabilir. Köpeğinizin hapşırması yukarıdaki tıbbi olmayan nedenlerden bazılarıyla kolayca açıklanabiliyorsa, o zaman köpeğinizin iyi durumda olduğunu bilerek huzur içinde olabilirsiniz. sadece iyi .

Bununla birlikte, köpeğiniz çözülmeyecek aşırı hapşırma yaşıyorsa, daha fazla tavsiye için veterinerinizle iletişime geçmenizi öneririz. Köpek hapşırması, veteriner müdahalesi gerektiren tıbbi endişelere işaret edebilir ve bu durumlarda her zaman profesyonel bakım aramayı önemli hale getirir. Sadece mevsimsel alerjiler olsa da, güvende olmak her zaman en iyisidir!

Son düşünceler

Yavru köpeğiniz normalden daha fazla hapşırıyorsa, büyük olasılıkla endişelenecek bir şey yoktur. Daha kalıcı hale gelirse, veterineri aramanın zamanı gelmiş olabilir. Gördüğünüz gibi, köpeğinizin hapşırma nöbetlerinin arkasında birkaç potansiyel neden var. Artık en yaygın nedenleri gözden geçirdiğinize göre, burnunu çeken arkadaşınızın ileriye gitmesine daha iyi yardımcı olabilirsiniz!

Yorumlar