Diş Fırçası Kullanmadan Köpeğinizin Dişlerini Temizlemenin 10 Yolu

Diş Fırçası Kullanmadan Köpeğinizin Dişlerini Temizlemenin 10 Yolu

Yavru köpeğinizin dişlerinin temizlenmesi gerekiyor mu, ancak bir nedenden dolayı, rutin köpek diş temizliğinden nefret ediyorum diş fırçasıyla mı? Köpeğinizin dişleri yavruyken temizlenmediyse, köpek arkadaşınızın ağzına diş fırçasını sokmanızdan hoşlanmama olasılığı yüksektir. Diş etlerindeki tuhaf kıl hissini ve dilindeki hafif diş macununu unutmadı. Ama köpeğinizin hala dişlerinin temizlenmesi gerekiyor, peki bu sizi nerede bırakıyor?

İşte bu kılavuzda, sizi ele alacağız on farklı alternatif yöntem tüylü arkadaşınızın dişlerini temiz tutmak için. Ayrıca, temizlik seansları arasında köpekler için harika seçeneklerdir. Bu, yavrularınızın dişlerinin en iyi durumda kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Köpek arkadaşınızın nefesinin nane gibi taze kalmasını sağlamak için evde kendi başınıza yapabileceğiniz birkaç Kendin Yap seçeneği vardır.ayrıca açıklayacağız diş sağlığının önemi ve kaymasına izin verirsen ne olabilir. Ve bize güvenin, hoş değil! Öyleyse, köpek diş hijyeni dünyasına ve bir evcil hayvan sahibi olarak neden önemli olduğuna bir göz atalım.

İçindekiler

Diş Hijyeni Neden Önemlidir?

Kötü Diş Hijyeni Olan Köpek

Diş Hijyeni, insanlar kadar köpekler için de önemlidir.Birçok köpek sahibi önemi küçümsüyor köpeklerinin diş hijyeni . Tıpkı kendi diş hijyenimizin önemi gibi, köpek sahipleri olarak en az haftalık olarak yapmamız gereken bir şeydir. Kötü diş sağlığı sadece kötü kokulu nefes anlamına gelmez, aynı zamanda ağrılı enfeksiyonlar ve durumlar . Diş eti iltihabı ve periodontal hastalıklar ana endişe kaynağıdır ve tedavi edilmezse sonunda ameliyat gerektirirler.Birçok köpek, üç yaşına kadar periodontal hastalık belirtileri gösterir. Bu nedenle, ağız kokusu veya çürüyen diş belirtileri fark edene kadar bırakmanız gereken bir şey değildir. Köpekler asla nane gibi taze bir nefese sahip olamayacak olsa da, sizi öğürecek kadar kokulu olmamalıdır. Sadece dişlerinde, diş etlerinde ve çenelerinde sorunlara neden olmaz. Ancak kötü diş hijyeni de kalbi, böbrekleri ve karaciğerinde sorunlara yol açar.

Diş hijyeninin çok önemli olduğunu söylemek güvenlidir. Sadece pahalı veteriner faturalarından kaçınmak için değil, aynı zamanda yavrularınızın hak ettiği genel sağlık ve ağrısız yaşam için. Diş fırçalama rutinini erken yaşlardan itibaren uygulamak, köpeğinizin buna alışma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Ancak, yapmadıysanız veya daha önce dişlerini hiç temizlememiş bir kurtarıcınız varsa, yazmadan önce denemelisiniz. Çoğu köpek bir süre sonra alışır. Ve eğer sen onlara nefis şekerlemelerle davranın ya da fazladan sarılmalar ve oyunlar, yakında her şeyin kötü olmadığını öğrenecek.10 Köpek Diş Fırçalama Alternatifleri

Bunu söylemek güvenli haftalık fırçalama bir köpeğin dişlerini temizlemenin en iyi yoludur . Ancak buna gerçekten dayanamıyorsa, işte mevcut en iyi kendin yap temizleme seçenekleri. Burada köpeğinizin rahat edemeyeceği bazı seçenekler olabilir. Ama aynı zamanda bazıları var eğlenceli seçenekler seveceği ve bunun dişlerini temizlemek için bir girişim olduğunun farkına bile varmayacağı. Belirli bir sıra olmadan, diş detaylarına geçelim.

Diş Çiğneme Çubukları

Köpek Çiğneme Diş Çubuğu

Dental Çiğneme Çubukları, yavrularınızın dişlerini temiz tutar ve nefeslerini tazeler.

Bu muhtemelen bir köpeğin dişlerini temizlemek için en popüler seçenektir. Çoğu köpek sahibi köpeklerine çiğneme çubukları verir, ancak çoğu diş hijyeni ile iki katına çıktıklarının farkında değildir. Çiğneme dokusu, plak ve tartarın parçalanmasına yardımcı olacaktır. Bazı çiğneme çubukları da gelir nane aroması nefeslerini anında tazelemek için. Ayrıca onları meşgul etmek ve iyi davranışları için ödüllendirmek için harikadırlar.Diş Çiğneme Oyuncakları

Köpek Diş Temizleme Oyuncağı ile Döşeme

Bazı çiğneme oyuncakları, dişleri temiz tutmanın ucuz ve etkili bir yoludur.

Tıpkı çiğneme çubukları gibi, bu da popüler bir seçenektir. Diş çiğneme oyuncakları sadece bir çiğneme seansından daha uzun sürecektir. Bir seferde haftalarca dayanacak şekilde tasarlanmıştır ve sert çiğnemeler için idealdir. Köpeğiniz dişlerinin temizlenmesinden nefret ediyor ama saatlerce çiğnemekten mutluysa, diş çiğneme oyuncakları cevabınız olabilir. Bazı oyuncaklarda, diş macunu koy , bu da başka bir temizlik boyutu ekler.

Diş Spreyleri

Köpekli Diş Spreyi

Diş Spreyleri, köpeğinizin nefesini taze tutmaya ve plakları gevşetmeye yardımcı olabilir.

Köpeğiniz çenesini tutmanıza ve dudaklarını kaldırmanıza izin veriyorsa, bu onun için harika bir seçenek. Çözeltiyi dişlerine püskürtün ve hemen işe yarayacaktır. Plakayı kıracak ve gelecekte birikmesini önleyecektir. Ayrıca ağzındaki bakterileri de hedef alacak ve bu da sırayla kokan nefesini azaltır . Yüksek kaliteli spreyler, ağzındaki kokuya neden olan bakterileri enzimatik düzeyde hedef alan antiseptik özelliklere sahiptir. Pek çok sprey de nane tazeliğindedir, bu da nefesini anında tazeler.Diş Mendilleri

Köpekler İçin Diş Mendilleri

Diş mendilleri dişleri temiz tutmaya yardımcı olabilir ve ayrıca nefesi tazeleyebilir.

Bu seçenek, ağızlarına yaklaşmanıza izin veren ancak fırçayla etrafta dolaşmaktan hoşlanmayan köpekler için idealdir. Mendilleri dişleri ve diş etleri boyunca gezdirin ve yumuşak plak ve tartarı çıkaracaktır. Yüksek kaliteli mendiller ayrıca sertleşmiş plakları da parçalayacaktır. çözeltideki enzimler . Bazı köpekler diş etlerine masaj yaptığınız hissine bayılacak.

Sağlıklı diyet

Gümüş kaseden yemek yiyen köpek

Köpeğinizin yüksek kaliteli kuru mama tanesine ve plakları uzak tutacak sebzelere sahip olduğundan emin olun.

Köpeğinizin sağlıklı beslenmesini sağlamak, diş sağlığını korumak için uzun bir yol kat eder. A yüksek kaliteli kuru mama sadece dişleri için değil, genel sağlığı için yapabileceğiniz en önemli hususlardan biridir. Tıpkı çiğneme kemikleri gibi, mama taneleri de plak ve tartarın parçalanmasına yardımcı olacaktır. Ve ilave vitamin ve mineraller Kalsiyum ve D vitamini gibi diş ve diş etlerini güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Kabak gibi sebzeler veya dolmalık biber sertlikleri ve dokuları nedeniyle plakların azalmasına yardımcı olabilir.vahşi hatırlama tarihinin tadı

Su Katkıları

Köpek Suyu İçin Su Katkı Maddesi

Dişleri güçlendirmek ve plağı azaltmak için su katkı maddeleri kullanılabilir.

Su katkı maddeleri, diş temizleme çözümleri olabilir. su kabına ekledi . Formülü kasesine sıkmak ve suyunu içmesine izin vermek kadar basit. Tada alışması biraz zaman alabilir, ancak çoğu köpek farkı fark etmez. Bu seçenek köpeğiniz için işe yararsa, en kolay diş temizleme seçeneklerinden biridir.

ham kemikler

Çiğ köpek kemik temizleme dişleri

Raw Dog Bones, beslenme ve ağız hijyeni konusunda yardımcı olabilir.Çiğ kemikler, çiğnemeyi seven ancak oyuncakları çiğnemek yerine doğal yoldan gitmeyi tercih eden köpekler için başka bir harika seçenektir. Burada dikkat edilmesi gereken iki önemli husus vardır. Öncelikle kemikler pişirilmemelidir. Pişmiş kemikler parçalanarak iç tıkanıklıklara ve yaralanmalara neden olur. İkinci olarak, boyutlarının uygun olduğundan ve kemiklerin bütün olarak yutulamayacağından da emin olmanız gerekir.

Geyik ve Elk Boynuzları

Köpek Geyik Boynuzları

Elk Boynuzları, köpeğinizin dişlerini temiz tutmanın harika bir yoludur.

Çiğneme çubukları ve kemikler gibi, bu da çiğnemeyi seven köpekler için bir başka popüler seçenektir. Boynuzları, köpeğinizin çiğneme gücüne bağlı olarak haftalar veya aylarca sürebilir. Onlar plakayı yavaşça parçalayın ve diş etlerine masaj yapın. Aynı zamanda onu saatlerce eğlendiriyor. Canlı hayvanlardan kesilenler yerine doğal olarak dökülen boynuzları aramak önemlidir.

Hindistancevizi yağı

Köpek Dişleri için Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı köpekler için sağlıklıdır ve dişlerin temiz kalmasına yardımcı olabilir.Hindistan cevizi yağı çeşitli nedenlerle mucizevi bir maddedir. Pek çok köpek sahibi, sağlıklı deri ve tüyleri desteklemek için patilerini ovuşturmak için kullanır veya kasesine ekler. Ancak pek çok insan diş sağlığını destekleyen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu bilmiyor. O olacak doğal olarak nefesini tazele . Hindistan cevizi yağı, DIY ikramları için de harika bir seçenektir! Öyleyse, bunlardan birkaçını dondurucuya koyun ve köpeğinizin çiğnemesine izin verin.

Profesyonel Temizlik

Köpek Profesyonel Diş Temizleme

Her şey başarısız olduğunda, profesyonelleri arayın ve işi veteriner hekiminize yaptırın.

Tamam, bu gerçekten bir DIY yöntemi değil. Ancak geleneksel DIY diş temizliğine alternatif bir yöntemdir. Yani, onunla yuvarlanacağız. Yavru köpeğinizin dişleri oldukça kötüyse ve yukarıdaki adımlardan daha fazla dikkat gerektiriyorsa, ancak ağzına yaklaşmanıza izin vermiyorsa. Profesyonelleri aramanın zamanı geldi. Gösterilen köpekler için genellikle profesyonel bir temizlik kaydedilir. diş eti iltihabı belirtileri ve periodontal hastalıklar. iken kendin yapmaktan daha pahalı , yavrularınızın dişleri zaten çürüme belirtileri gösteriyorsa, size zaman ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Veterineriniz köpeğinizi sakinleştirecek ve gıcırdatıcıları üzerinde çalışmaya başlayacak. Gereksiz diş veya diş varsa kaldırılması gereken enfeksiyon ve ağrıyı azaltmak için onları çıkarırlar. Tıpkı dişlerimizi temizlettiğimizde olduğu gibi, onlar da plakları sıyırıp parlatacaklar. Bunun yavrularınızın ihtiyacı olan bir şey olduğunu düşünüyorsanız, bir sonraki veteriner kontrolünüzde bunu ortaya çıkardığınızdan emin olun. Veya daha acil olduğunu düşünüyorsanız veya köpek ağrınıza neden oluyorsa, onlarla önceden iletişime geçin.

Satılık kucaklama yavruları

Sıkça Sorulan Sorular

Bir yavrunun dişlerini temizlemeye gelince, bazı sahiplerin hala soruları var. İşte köpek diş hijyeni ile ilgili en sık sorulan sorulardan bazıları.

Köpeklerin dişlerini gerçekten temizlemesi gerekiyor mu?

Evet, köpeklerin dişlerini temizlemeleri gerekir. Bir gün kadar temizlemedikten sonra kendinizin ne kadar kirli hissettiğini bir düşünün ve bu Fido için de geçerli. Muhtemelen temiz dişlere sahip olmaktan rahatsız olmasa da, sonunda çürüyecekler. Plak ve tartar birikmesi de kokuşmuş çürük nefese yol açar.

Köpeğimin dişlerinin temizlenmesi gerekip gerekmediğini nasıl anlarım?

Diş çürüğü ve kokuşmuş nefes belirtileri gösterdiğinde dişlerini temizlemek yerine her zaman dişlerini temizlemelisin. Bir yavru köpeğiniz varsa, alışması için rejimine diş fırçalamayı uygulayın. Ancak dişlerini hiç temizlemediyseniz (endişelenmeyin, yalnız değilsiniz), başlamak için en iyi zaman şimdidir. Ve hoşuna gitmezse, yukarıdaki ipuçlarını ve püf noktalarını kullanın. Köpeğinizin ağız hijyenine dikkat etmek özellikle önemlidir. son yıllarında .

Köpeğinizin dişlerini temizlemezseniz ne olur?

Yavru köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamazsanız, plak oluşumuna neden olacak ve ağız kokusu gelişecektir. Diş etleri iltihaplanır ve bu diş eti hastalığının ve diş çürüğünün ilk belirtisidir. Sonunda, veteriner tedavisine ihtiyaç duyacak ağrılı enfeksiyonlara yol açacaktır. Zamanla, bu yayılabilir ve organlarını ve genel sağlığını etkileyecek yaşamı tehdit eden koşullara dönüşebilir. Gördüğünüz gibi, dişlerini temiz tutmak çok önemlidir.

Veterineri görme zamanı ne zaman?

Dişlerinin durumundan endişeleniyorsanız veya korkunç bir koku ya da diş etlerinde iltihap fark ederseniz, veterinere gitme zamanı. Bu diş eti ve periodontal hastalıkların ilk belirtisidir. Önlemek tedavi etmekten daha iyidir ve çok geç olana kadar bırakmayın. Çünkü tahmin edebileceğiniz gibi dişsiz hayat çok daha zor.

Yukarıdaki 'alternatifler' geleneksel diş fırçalamanın yerini alıyor mu?

Ne yazık ki, dişlerini köpek diş macunu ve diş fırçası veya diş pedleri ile temizlemek gibisi yoktur. Bu nedenle, dişlerine dokunmanızdan hoşlanmıyorsa, yukarıdaki ipuçları bölümünü izlemeniz gerekir. Veya ağız hijyeni durumuyla en iyi nasıl başa çıkacağınız konusunda size özel tavsiyelerde bulunabilecek veterinerinizle konuşun.

Son düşünceler

Genel olarak, sen ne kadar önemli olduğunu görebilir köpeğinizin dişlerini temiz tutmak için. Köpeğiniz diş fırçası görünce kaçarsa. Yoksa ağzına yakın bir yere gitmene izin vermez. Yukarıdaki çözümler, siz onun dişlerini fırçalamanıza nasıl izin vereceğini düşünürken diş hijyenini olabildiğince temiz ve sağlıklı tutmanın harika yollarıdır. Ne yazık ki, bu seçeneklerin hiçbiri fırçalamanın tamamen yerini almaz, ancak her küçük yardımcı olur.

Neyse ki, bazı seçenekler harika yavrularını teşvik et ve aynı zamanda çiğneme ihtiyaçlarını da karşılar. Ve tımar zamanının aynı zamanda bağlanma zamanı olduğunu unutmayın, bu yüzden sabırla diş temizleme rutininin tadını çıkarmayı öğrenecektir. Hem o hem de cüzdanınız uzun vadede size minnettar kalacak.

Yorumlar