Pug ve Puggle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Pug ve Puggle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

ikisinden birini benimsemeyi mi düşünüyorsun Boksör veya Puggle sonraki ev arkadaşın olarak mı? İkisi benzer nitelikleri paylaşabilir, ancak ikisi göründüğünden daha farklı . Bir karar vermeden önce her köpek hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir.

Evet, Puggle'ın pug benzeri nitelikleri vardır, ancak bunlar, beagle genetiğiyle birleştiğinde, Puggle'ı standart Pug'dan çok farklı kılar. Bu iki yavruyu daha iyi anlamak için bilmeniz gerekenler aralarındaki farklar geçmişleri, görünümleri, egzersiz ihtiyaçları ve sağlık riskleri gibi.merak edip etmediğini bu iki köpeği birbirinden ayıran nedir , ya da bir sonraki tüylü en iyi arkadaşını seçmek istiyorsan doğru yerdesin. Her iki köpek de benzer mizaçlara sahip olsa da, onları neyin benzersiz kıldığını size göstereceğiz.

Irk Karşılaştırması

Boksör

 • Yükseklik 10-14 inç
 • Ağırlık 14-18 Pound
 • Mizaç Sıcakkanlı, Kararlı, Eğlenceli
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12-15 Yaş
 • Fiyat 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Puggle • Yükseklik 8-15 inç
 • Ağırlık 15-40 Pound
 • Mizaç Akıllı, Sevecen
 • Enerji Ortalamanın üstü
 • Sağlık Ortalamanın altında
 • Ömür 10-15 Yıl
 • Fiyat 800 $ - 2.000 $

İçindekiler

Tarih

Her köpeğin onlarca yıllık veya asırlık bir geçmişi vardır. Tasarımcı köpeklerin çoğu, bu zaman çizelgesinin daha kısa ucunda yer alırken, aynı duygu aşağıdakiler için de geçerlidir. hem Puglar hem de Pugglelar . Bu köpekleri daha iyi anlamak için nereden geldiklerini ve bugün tanıdığımız köpeklere nasıl dönüştüklerini bilmeniz gerekir.

Boksör

Bir kütüğün üzerinde duran açık kahverengi ve siyah köpek

Puglara rütbeler verildi, ağır bir şekilde korundu ve eski imparatorluk Çinlileri tarafından kıskanılacak bir rahatlık sağlandı.Boyları küçük ama yaramazlıkları büyük olan puglar, bir zamanlar Çin imparatorlarının seçilmiş yoldaşlarıydı, ancak o zamanlar imparator olarak biliniyorlardı. Sichuan Pai köpeği . bir kraliyet ırkı ve öyle muamele edilir. Cins sıklıkla Japonya ve Kore'ye hediye edildi ve sonunda Asya'da popülerlik kazandı.

Rusya'da, Büyük Catherine'in halası, puglardan özel bir zevk aldı. Her biri ona kiliseye eşlik eden birçok boksöre sahip olmasıyla ünlüydü. Rusya'nın cins için sevgi daha sonra Batı Avrupa'ya, özellikle Hollanda'ya yayıldı. Doğu'daki gezileri sırasında, Hollanda Doğu Hindistan Ticaret Şirketi, değerli kargo olarak sık sık pugları geri getirdi.

Pug, sözde İspanyolların saldırısını işaret ederek Sessiz Prens William'ın hayatını kurtardığında Hollandalıların favorisi olma derecesini pekiştirdi. Cins, yüzyıllar boyunca kraliyet statüsünü kaybetmiş olsa da, her zaman bir eğlenceli, sadık arkadaş dünya çapında haneler için.Puggle

Bir Kütüğün Üzerinde Duran Kahverengi Beyaz ve Siyah Köpek

İlk Puggle, 1980'lerde bir Beagle ve bir Pug'dan refakatçi köpek olarak yetiştirildi.

Zengin bir tarihe sahip olan Pugların aksine, Pugglelar nispeten yeni tasarımcı köpek , 1980'lerde ortaya çıktı. Çoğu durumda, Puggle'lar bir cins olarak değil, bunun yerine '' olarak anılır. tasarımcı köpek ” kasıtlı melezlemeleri nedeniyle.

Çünkü Puggle'ın ebeveyn ırklarının ikisi de sıklıkla karşılaştırılır Bir aile refakatçisi olarak, bu iki safkan türün yeni bir tasarımcı karışımında birleştirilmesi yalnızca an meselesiydi. Bir Puggle, bir Pug'ın genetik melezidir. ve bir Beagle ve ayrıca sıklıkla karşılaştırılır diğer Pug ebeveyn tasarımcı köpekleri .

İki cins, bir noktada kendi başlarına yetiştirilmiş olsa da, Bay Wallace Haven ikisini kasıtlı olarak yetiştirdi . Son yıllarda popülaritesi artan kasıtlı melez için kredi aldı.Bu Pug ve beagle melezi artık sahipleri için ortak bir karışık cins seçimidir.Görünüm

Kırışık Yüzlü Köpekler Yakın Çekim

Pug ve Puggle, gözler, ceket, kırışık yüz ve bazen siyah maske gibi Pug özelliklerini paylaşır.

Puggle'lar, bir Pug'ın genetik yapısının özelliklerini paylaştığından, onların bazı fiziksel özellikleri paylaşmak . Örneğin, her iki köpeğin de şişkin, böcek gözleri, buruşuk yüzleri ve kısa tüyleri vardır. Bununla birlikte, farklı oldukları birçok fiziksel özellik vardır.

Puggle'lar, Beagle'larla aynı özellikleri paylaşır. Beagle DNA'sı, Puggle'lara kıvrımlı, daha uzun burun, daha uzun vücut ve daha uzun bacaklar verir. Daha uzun burun, Puggle'ın daha zahmetsizce nefes al Buruşuk burnu sert, ağır solunuma ve olası solunum komplikasyonlarına yol açan Pug'dan daha iyidir.

Puggle ayrıca renge göre değişir , ten rengi, açık kahverengi veya siyah, oysa Pug yalnızca siyah vurgulu ten rengi görünür, Beyaz veya yalnızca siyah.Puggle az ya da çok görünebilirken Pug ebeveynine benzer , ağırlık, renk ve boy dahil olmak üzere birçok yönden farklılık gösterirler. Pug'ın yüzü de daha ezilmiş Puggle'ınkinden daha iyi. Puggle'ın burnunun uzunluğu, ifade ettiği Pug genetiğinin ne kadarına bağlı olarak değişse de, Pug'ın burnu her zaman daha kısa olacaktır.

Puggle daha uzun ve daha uzun olduğu için, daha ağır fazla. Puggle, ortalama olarak, 15 ve 40 lira , Puglar ise 13 ve 20 lira . Puggle, boyutu ve ağırlığı nedeniyle daha sağlam ve kompaktken, Puggle daha uzun ve yalındır.

Mizaç

Evde Takılan Köpekler

Her iki köpek de insan arkadaşlığından zevk alsa da, Puggle'lar daha fazla enerjiye sahip olma eğilimindedir.Tatlı, şişkin gözleri ve etkileyici kırışık katmanlarıyla Pug ve Puggle tatlılık sızmak ve eşleşecek bir kişiliğe sahip olmak. İkisi, bireylerle olduğu kadar hanelerde veya aile ortamlarında da başarılı olan sevimli, arkadaş canlısı arkadaşlar.

Pug, evi nerede olursa olsun, küçük bir şehir apartmanı ya da ortabatıdaki geniş kırsal alandan açıkça memnundur. Sevgi verildiği sürece, ev dediğin her yerde mutlu olan çok yönlü bir cins. Çok yönlülüğü, aktivite eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Hareketsizliği, oynamaktan hoşlanmadıklarını söylemek değildir. Ama onlar içerik olarak eşit bütün gün kanepede tembellik etmek.

Buna karşılık, Puggle daha enerjik. Bu, Beagle genetiğinden kaynaklanmaktadır. Beagle'lar oldukça aktif, enerjik yavrulardır ve bu özellikleri Puggle'lara aktarmışlardır. Avlanma yatkınlıkları sayesinde dışarıda oynamaktan, koşmaktan, kovalamaktan ve ara sıra kazmaktan hoşlanırlar.

Aktivite ve hareketsizlik bir yana, her iki köpek de arkadaş canlısı, arkadaştan hoşlanan sevgi dolu köpeklerdir. Bununla birlikte, Puglar özellikle Puggle'ların daha inatçı kaldığı yerlerde memnun etmeye meyilli olabilir.Egzersiz yapmak

Dışarıda Koşan Köpekler

Puggle'lar canlıdır ve insanlarıyla oynamaya bayılırlar; Puglar ise daha uyuşuk olmayı tercih eder ve hareket etmeye ikna edilmeleri gerekir.

Tıpkı insanlar, köpekler gibi düzenli egzersize ihtiyaç duymak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için. Ancak, izin verirseniz, Puglar bütün bir günü kanepede mutlu bir şekilde geçirebilir. Pug'ınızla kanepede geçen bir günden vazgeçmek ne kadar zor olsa da, yine de egzersize ihtiyaçları vardır.

Neyse ki, Pug'ların oynamasını sağlamak zor değil. Pug'ınızla saatlerce koşmanıza gerek yok, ancak bazı ılımlı oyun süresi gün boyunca Pug'ınızın fiziksel ve zihinsel sağlığına fayda sağlayacaktır.

Pugların aksine, Puggle'lar hareketsiz geçen bir günün tadını çıkarmazlar. Bunun yerine, Puggle'lar yüksek enerjili, aktif kişilikleriyle Beagle'ların peşine düşerler. Genetiği, karakterleri ve yapıları nedeniyle, Puggles r biraz daha egzersiz gerektirir gün boyunca Puglardan daha fazla.

Puggle'lar oynamaktan, koşmaktan ve kovalamaktan hoşlanırlar, bu nedenle harika bir koşu veya koşu arkadaşı olurlar. Veya her gün biraz oynamak için onları dışarı çıkarabilirsin. Her iki durumda da, Puggle'lar şunları gerektirir: en az bir saat her gün aktivite süresi. Aksi takdirde yıkıcı davranışlara yönelebilirler.

Açık havada egzersiz yapmak söz konusu olduğunda, her iki köpeği de açık hava yürüyüşleri ve egzersiz için eğitmelisiniz. Biz tavsiye etme Standart bir yaka üzerinde yürümek, bu yavruların her ikisinde de solunum problemlerine katkıda bulunabilir. Çünkü onların bir brakisefali yüz , her ikisi de solunum bozuklukları için risk altındadır. A Pug küçük bir koşum takımı ile donatılmalıdır , oysa bir Puggle biraz daha büyük olana ihtiyaç duyabilir.

Eğitim

Oturan ve Kameraya Bakan Açık Kahverengi ve Tan Köpekler

Olumlu pekiştirme, bu köpeklerin her ikisini de eğitmenin en ideal yoludur.

Tüm köpekler için, ister bahçeye bir çubuk bıraksınlar, ister isimlerini çağırdığınızda gelsinler, sizi dinlemelerini istersiniz. Bu itaat düzeyine ulaşmak için, köpeğini eğit . Neyse ki, Puglar ve Pugglelar için eğitim, diğer bazı köpeklerde olduğu gibi sıkı bir hareket tarzı değildir; ancak yine de sıkı çalışma ve sabır gerektirir.

labrador pitbull mix

Pug, arkadaş canlısı, sevecen ve meraklı bir köpek olsa da, itaate ulaşmak için kapsamlı bir eğitim gerektirir. Sahiplerini memnun etmekten başka bir şey istemeyen sadık bir ırktırlar, bu da sahiplerini çabucak elde edebilecekleri anlamına gelir. duygular incindi . İstediğiniz son şey üzgün, cesareti kırılmış bir Pug, bu yüzden antrenman yaparken nazik sözler ve olumlu pekiştirmeler kullanın.

Puglar bir ev sahibinin veya ailenin arkadaşlığından hoşlandıkları için yalnızlıktan hoşlanmazlar. Yalnız kalmanın getirdiği olası yalnızlık ve üzüntüyle mücadele etmek için, Pug'ınızı erkenden sosyalleştirin , eğitim sınıflarında, parkta veya topluluğunuzun çevresinde.

Ne Pug ne de Beagle kolayca antrenman yapmaz, bu yüzden Puggle'ın da yapmadığını söylemek güvenlidir. İnatçılığı göz önüne alındığında, bir Puggle'ı eğitmenin en iyi yolu, ikramlar ve olumlu pekiştirmedir. Puggle'ın amacı lütfen ve şirketi seviyor ancak bir şey yapması istendiğinde, özellikle sert tonlar kullanırsanız veya katı bir tavır sergilerseniz, yerinde durmayı sever. Puggle'ınıza pozitif davranın, eğitimde çok yol kat edecektir.

Sağlık

Sağlıklı Kıdemli Köpekler

Solunum problemleri ve obezite gibi yaygın sağlık sorunlarına dikkat ederseniz, her iki köpek de 15 yıla kadar yaşayabilir.

Bazı köpekler belirli sağlık sorunlarına diğerlerinden daha yatkındır; bu durum Pugs ve Puggles için geçerlidir. Her iki köpek de sahip olduğundan parçalanmış, kırışmış yüzler , uzun süreli solunum problemleri geliştirebilirler.

Nefes almalarını daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olmak için, ağırlıklarını izlemek çünkü obezite solunum sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, bu koşullar solunum güçlüklerine neden olabileceğinden, onları nemli veya sıcak iklimlerden çok uzun süre uzak tutmak isteyeceksiniz.

Obezite, Puggle'ların gelişmeye eğilimli olduğundan daha muhtemel olan bir başka sağlık durumudur. Nefes alma yeteneklerini izlemede olduğu gibi, Pug'ınızın kalori alımı ve ağırlık.

Puglar ve Puggle'ların ayrıca aşağıdaki gibi göz problemleri geliştirme olasılığı daha yüksektir. kiraz göz , kornea ülseri ve kuru göz. Bu köpeklerin gözleri çoğu insanı cezbedip onlara sevimli, hoş bir görünüm verirken, onları izle düzenli olarak.

Puggle'lar ayrıca epilepsi konusunda Beagle'ların peşine düşer; Bu, Beagle'larda genetik yoluyla Puggle'lara geçen yaygın bir sağlık riskidir. Ayrıca, Beagle'lardan Puggle'lar çeşitli ortak koşullar kalça displazisi ve çıkık diz kapakları gibi.

Beslenme

Dudaklarını Yalayan Aç Köpekler

Pug veya Puggle'ınızı göbekli bir yavrudan kaçınmak için dengeli bir diyetle besleyin.

Tüm köpekler, sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve elde etmek için dengeli bir vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat diyetine ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, her bir besinin miktarı köpeğinizin yaşına ve boyutuna bağlı olarak değişir.

Her iki köpek de bir besin dengesi gerektirir; ancak, Pug'ınızın yağ alımını izlemeniz gerekir, çünkü bunlar obeziteye yatkın . Puglar yemek yemeyi sever ve bütün gün yemek yiyebilir, bu nedenle sağlıklı bir boyutta olduklarından emin olmak için yiyecek alımını ve ağırlıklarını izlemeniz gerekir.

Aynı şey ikramlar için de geçerli. İkramlar, Pug'ınızı eğitirken iyi bir teşviktir, ancak siz onları paylaştırman gerek çünkü ikramlar daha yüksek bir yağ yüzdesine ve Pug'ınızın kalori alımında genel bir artışa sahip olma eğilimindedir.

Benzer şekilde, Puggle'ların da obeziteye yatkınlığı vardır, bu nedenle Pug'lar için gerekli olan aynı izleme Puggle'lar için de geçerlidir. Bununla birlikte, Puggle'lar genellikle daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duymak puglardan daha iyidir çünkü onlar kanepe-patates kuzenlerinden daha aktiftirler. Daha fazla yiyeceğe ihtiyaçları olsa da, çok fazla yememelerini sağlamalısınız.

tımar

Yakışıklı Köpeklerin Yakın Çekim Görüntüsü

Her iki köpeği de gerektiği gibi yıkayın ve yüzlerindeki kırışıklıklara daha sık özellikle dikkat edin.

Pug veya Puggle'ınızın tımar ederken odaklanmanız gereken en kritik yönlerinden biri onların yüz kıvrımları ve kırışıklıklar . Kir ve kir, kırışıklıkların altında kolayca sıkışabilir, bu nedenle yanlışlıkla göz veya cilt enfeksiyonuna neden olmamaları için altlarını sık sık silmeniz gerekir.

Her iki köpeğin de nispeten benzer kısa paltoları vardır. sık sık dök. Puggle'lar bazı özelliklerini miras alacaklar. Pug ebeveynin tüy dökme alışkanlıkları , ayrıca Beagle ebeveynlerinin dökülme sıklığı . Bu iki köpeğin ikisi de sık sık tüy döktüğünden, onları haftada en az birkaç kez, haftada bir fırçalamanız gerekir. Ayrıca, herhangi bir gevşek saçı süpürebilmeniz için tımar eldiveni veya saç dökülmesi fırçaları gibi özel tımar araçlarından da faydalanabilirler.

Banyoya gelince, hem Puglar hem de Pugglelar sık banyo gerektirmez . Yavrularınızı yalnızca biraz pis görünüyorsa veya oyun sırasında dağınık bir şeye bulaşırsa gerektiği gibi yıkayın. Onları yıkarken ve gözlerini kontrol ederken kıvrımlarına iyice girdiğinizden emin olun.

köpek fiyatları

Beyaz Arka Plan Üzerinde Sevimli Köpek Yavrusu

Bir Puggle için biraz daha az öderken, bir Pug için 1.000 $ ve üzeri ödemeyi bekleyin.

Çoğu köpek gibi Pug ve Puggle'ların fiyatı, nereden satın aldığınıza veya evlat edindiğinize bağlıdır. Puglar Aralık arasında herhangi bir yerde 1.00 $ ve 1.500 $ , ancak Pug'ın safkan soyuna bağlı olarak fiyat artabilir. Puggle fiyatları her yerde değişebilir. 800 ila 2.000 dolar .

Her iki cins de nispeten yakın bir fiyat aralığına sahipken, Puggle'lar melez oldukları için daha pahalıya mal olma eğilimindedir. 'tasarımcı' cins ve son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Pug'larda olduğu gibi, Puggle'ların zaten yüksek olan fiyatı soy saflığına bağlı olarak artar.

Son düşünceler

Puglar ve Pugglelar iken benzerlikler ve farklılıklar var , yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun cinsi seçmelisiniz. Her ikisi de sevgi dolu, sadık köpeklerdir, ancak ikisi arasındaki seçim yalnızca size aittir.

Her iki cins için de eğitmek için sevgi ve şefkat göstermeniz gerekecek. Puggle, oyun oynamaktan memnun olan Pug'dan daha fazla zaman gerektirir. bütün gün tembellik yapmak seninle televizyon izlemek. Ancak Puggle'ların temizlenmesi ve bakımı daha kolaydır. Bununla birlikte, her iki köpeğin de, köpeğin optimal sağlığını korumak için izleme ve düzenli kontroller gerektiren belirli sağlık riskleri vardır.

Yorumlar