Newfoundland ve Labrador Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Newfoundland ve Labrador Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırır mısın Newfoundland ve Labrador Retriever bir sonraki köpek arkadaşın için mi? Newfoundlands ve Labradorlar, sahipleri tarafından sevilir ve genel olarak köpek seven topluluk tarafından saygı görür. Çalışkan doğaları ve sevgi dolu tavırları için değer verilen, aileler ve büyüyen çocuklar için harika akıllı ırklardır.

Ama bu ırklar birçok farklılığa sahip olmak . Aslında, mizaçları bazen benzer olsa da, işin bittiği yer orası. Labrador Retrieverleri ilk kez köpek sahipleri için harika köpekler , ve Newfoundland değil . Aileniz ve yaşam durumunuz için hangisinin en iyi olduğunu bulmadan önce her bir türün masaya ne getirdiğini anlamak önemlidir.Yani, Newfoundland ve Labrador yavruları arasında mı karar vermeye çalışıyorsunuz, yoksa sadece nasıl karşılaştırdıklarını merak ediyorum , bu makale yardımcı olacaktır. Burada, ırkların geçmişleri, görünümleri, sağlıkları ve daha fazlası hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Bir sonraki tüylü arkadaşınız olarak birini seçmeden önce, bu iki ırk hakkında her şeyi öğrenelim!

Irk Karşılaştırması

Newfoundland

 • Yükseklik 27-29 inç
 • Ağırlık 100-150 Pound
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Sakin, Bağımsız
 • Enerji rahat
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 8-10 Yıl
 • köpek fiyatları 2.000 $ ve Üzeri

Labrador köpeği • Yükseklik 21-24 inç
 • Ağırlık 55-80 Pound
 • Mizaç Güleryüzlü, Çalışkan, Akıllı
 • Enerji Enerjik
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 13-14 Yaş
 • 1.000 ABD Doları ve Yukarısı köpek fiyatları

İçindekiler

Irk Tarihi

Hem Newfoundland hem de Labrador Retriever'in geçmişleri büyüleyici . Doğuştan Kanada'nın kolonizasyonuyla bağlantılı olan hikayeleri, Atlantik okyanusunu ve iki kıtayı, Avrupa ve Kuzey Amerika'yı kapsar. Her iki cins de çalışan köpekler ve aile hayvanları olarak son derece popülerdir. Her bir cinsin geçmişine hızlı bir genel bakışa bakalım.

Newfoundland

İki Büyük Acemi

Newfoundlands, Kanada kökenlidir ve başlangıçta çalışan bir cins olarak yetiştirilmiştir.Newfoundland's (Newfie olarak da bilinir) kesin kökenleri bilinmiyor en titiz tarihçilere bile. Bununla birlikte, bugün bildiğimiz cins, 1800'lerde Kanada'nın Newfoundland adasından İngiltere'ye getirilen köpeklerden gelmektedir.

Var birkaç teori Newfoundland'dan gelen o orijinal köpeklerin nereden geldiğine gelince. En temel olanı, 1500'lü ve 1600'lü yıllarda Avrupalı ​​kaşifler ve sömürgecilerin, o sırada geliştirilen rıhtımlarda çalışmak üzere sık sık melezlenmesinden kaynaklanmış olmalarıdır.

İkinci teori, onların soylarını türetmeleridir. Kara kurttan veya bölgeye diğer yerli köpekler. Ancak, Newfoundland'daki Yerli halkların Kara kurtlara sahip olduklarına veya onları evcilleştirme geçmişine sahip olduklarına dair herhangi bir kayıt yoktur ve kurtların köpeğe dönüşmesi uzun zaman alacaktır.Daha büyük olasılıkla, orijinal köpeklerin Avrupa'dan getirilmiş olmasıdır. 1000'lerin başında Vikingler tarafından . Newfoundland'da Viking yerleşimlerine dair kanıtlar var ve bu, Yerli halkların o sırada Avrupa'da bulunanlara benzer genetik mirasa sahip köpeklere nasıl sahip olduklarını açıklayacaktır.

19. yüzyıl boyunca, Newfoundland köpekleri, 1700'lerde neslinin tükenmesinin eşiğinden geri dönerek ada genelinde popülaritesini artırmaya başladı. İş ahlakları ve iriyarı güçleri, onları rıhtım çevresinde, kasaba ve köylerde çeşitli görevler için kullanılan birçok çalışan erkek ve kadın için değerli kıldı.

İnsanlar Newfoundlands'ı İngiltere'ye ithal ettikten sonra, popülerlikleri fırlamaya başladı . Bugün, aileler için değerli bir arkadaş olarak kabul ediliyorlar, ancak bir zamanlar olduğu gibi nadiren çalışan köpekler olarak kullanılıyorlar.

Labrador köpeği

Dışarıda Üç Köpek

Laboratuarlar da Kanada'dan geliyor ve çalışmak ve avlanmak için yetiştirildi.Labrador Retrieverleri de Newfoundland'dan gelmek , komşu Labrador adasından sonra adlandırılmasının aksine. Laboratuarlar ve Newfoundlands ilgili değildir, ancak Kennel Club, ikisi de aynı zamanda resmi ırklar olarak kabul edilir.

Labradorlar soylarını türetir St. John'un su köpeğinden , Newfoundland'da yüzmede mükemmel olan ve zekasıyla tanınan değerli bir çalışan köpek. Bu köpeklerin ilk kayıtları, bölgenin Fransız ve İngiliz kolonizasyonu sırasında 1500'lerin başlarında.

St. John'un su köpeği, olta getirmek, balık peşinden dalmak ve hatta tüm balık ağlarını kendi başına getirmek gibi yaptığı işte en iyisiydi. Bölgedeki balıkçılar ve çiftçiler, çalışma etiği için türü övdü ve genellikle diğer işçilere ticaret yapmak ve satmak için yavru köpekler yetiştirdi.

1800'lerde, su köpeği nihayet Newfoundland kıyılarını terk etti ve İngiltere'ye gitti Kraliyet ailesinin melezleme potansiyeli nedeniyle ırka değer verdiği yer. Yetiştiriciler arasındaki işbirliği sonunda balıkçı köpeğini bir av köpeğine dönüştürdü ve Labrador doğdu.ilk yıl köpek yavrusu

Tüccarlar cinsi Eski ve Yeni Dünyalar arasında değiş tokuş ederken, sadece suda değil karada da harika bir iş köpeği olarak ün kazandı. Mükemmel bir yüzücüydü ama aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki çiftliklerde harika bir bekçiydi.

Bugün, Labrador sürekli olarak İngiltere ve ABD'deki en popüler köpek ırklarından biridir. ikisi de var saha ve tezgah Laboratuvarları , tipik olarak farklı amaçlar için yetiştirilir. Haneler düzenli olarak aileye Labs ekler ve insanlar onlara harika evcil hayvanlar olarak değer verir.

Görünüm

Karşılaştırılan İki Kara Köpek

Bu iki ırkın görünüşleri benzer olsa da, büyüklükleri oldukça farklıdır.Aynı menşe yerini paylaşmalarına rağmen, Newfoundland ve Labrador ırkları çok farklı görünüyorsun . Laboratuarlar genellikle orta ila büyük boy bir köpek olarak kabul edilir ve erkeklerin ağırlığı 65 ila 80 lira ve etrafındaki dişiler 55 ila 70 lira . duruyorlar 21 ila 24 inç , büyük köpeklerin düşük ucu olarak kabul edilir. Aile dostu yapıları nedeniyle, genellikle potansiyel köpek sahipleri tarafından diğer aile dostu ırklar .

Newfoundlands ise gerçek devlerdir. erkekler yapabilir 150 pound ağırlığa kadar , dişiler tipik olarak arasında herhangi bir yerde tartılırken 100 ila 120 lira . Cins yaklaşık olarak duruyor 27 ila 29 inç , diğer köpek türlerinden çok daha uzun. Boyutları ve kabarık tüyleri nedeniyle genellikle Pireneler ile karşılaştırıldığında ve diğer büyük ve kalın tüylü ırklar.

Hem Labs hem de Newfies renk olarak değişebilir. Labradorların resmi olarak tanınan üç rengi vardır, siyah, sarı ve çikolata. Başka varyantlar var , ancak Kennel Kulüpleri onları resmen tanımamak ABD veya İngiltere'de.

Newfoundlands gri, kahverengi, siyah ve siyah beyaz olabilir. Bununla birlikte, çoğu insan Newfoundlands'ı siyah olarak düşünür ve bu baskın renk çevrimiçi ve şahsen görebilirsiniz.Mizaç

Newfoundland vs Labrador Retriever

Görünüş olarak benzer olsalar da, her iki cins de oldukça farklı mizaçlara sahiptir.

Laboratuarlar güzel olarak ün kazandı yaramaz köpek türü . Son derece arkadaş canlısı, akıllı ve sadık olmalarına rağmen, enerjik alışkanlıklarını yetişkinliklerine kadar sürdürme eğilimindedirler. Çocuklarla arası çok iyidir ve büyüyen bir aile için harika evcil hayvanlardır.

Yeni başlayanlar genellikle daha rahattır. Çoğunun bir süre etrafta dolaşmak için yeterli enerjisi olmasına rağmen, Laboratuarların olabileceği kadar çılgın değiller. Pek çok insan onların nazik ve sakin olduğunu düşünür, mümkün olduğunda zekalarını köpek yatağından yayar.

Her iki cins de mükemmel bekçi köpekleridir. onlar ailelerine sadık ve onları herhangi bir tehlikeye karşı uyarmaya hazırdır. Ancak laboratuvarlar, Newfie meslektaşlarından daha fazla güvenme eğilimindedir. Dost canlısı doğaları bazen en iyisini elde edebilir, çoğu durumda köpek sahiplerinin evcil hayvanlarında aradıkları özellik budur.

Egzersiz yapmak

Newfie ve Laboratuar Açık Havada Koşu

Labrador, Newfoundland'dan daha fazla günlük egzersize ihtiyaç duyar.

Cinsi ne olursa olsun tüm köpeklerin egzersize ihtiyacı vardır. Obezite, farklı ırklar arasında yaygın bir sorundur ve aktivite bunu önlemenin en iyi yollarından biridir.

İkisinin arasında, Labradorları sağlıklı tutmak çok daha kolaydır ve egzersiz yoluyla aktif. Zaten çok yüksek enerjilidirler ve mümkün olduğunda koşmaya veya yüzmeye gitmeye fazlasıyla isteklidirler. Toplamda, onları zihinsel ve fiziksel olarak zinde tutmak için bir Laboratuar her gün yaklaşık iki saat aktif tutulmalıdır.

Newfoundlands bir motive etmek biraz daha zor . Geleneksel olarak çalışan köpekler olmasına rağmen, ellerinden geldiğince etrafta uzanmaktan son derece mutlular. Ancak, laboratuvarlar kadar fiziksel aktiviteye ihtiyaç duymazlar. Yürüyüşler açıkça gereklidir, ancak gerçekten günde sadece kabaca bir saatlik egzersize ihtiyaçları vardır.

Eğitim

kahverengi köpekler

Eğitim söz konusu olduğunda, Labradorları eğitmek Newfie'lerden çok daha kolaydır.

Labs ve Newfies'in her ikisinin de eğitilmesi nispeten kolaydır. Newfoundlands, özellikle eğitim için mükemmel bir mizaca sahiptir ve zekaları, yeni bilgileri hızlı bir şekilde tutmaları anlamına gelir.

Newfies dev köpekler olduğu için onları eğitmek çok önemlidir. atlamamak genç yaştan beri. Yaşlandıkça ve büyüdükçe, atlama büyük bir sorun haline gelir. Bir Newfie, özellikle diğer köpekler veya çocuklar ile ne kadar büyük olduğunu anlamıyorsa, boyutları en kötü senaryoda yaralanmaya neden olabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, Newfoundlands parlak yaratıklar . Beyinlerini her gün uyarmaya ihtiyaçları var, yoksa biraz çılgına dönebilirler. Onlarla getirme ve diğer beyin oyunları oynamak, kanepenizin paramparça olmasını veya döşeme tahtalarınızın yırtılmasını önleyebilir. Merakları bazen onlardan en iyisini veya daha sık olarak eşyalarınızı alır.

Labradorlar da Çok akıllı ve olumlu pekiştirmeye iyi yanıt verecektir. İkramlar ve övgüler, özellikle otur, getir, topuk ve kal gibi temel eğitimler için uzun bir yol kat edecektir. Yavruyken antrenmanı bir oyun haline getirin ve aradığınız sonuçları elde edin.

Sağlık

Siyah Paltolu İki Aile Köpeği

İki ırktan Lab daha uzun bir ömre sahiptir.

her tür köpek farklı sağlık sorunları olabilir cinsine özeldir. Veterinerler, labradorların ortalamanın üzerinde sağlık ve canlılığa sahip olduğunu düşünürken, Newfoundlands boyutlarıyla ilgili daha fazla sorun yaşayabilir.

Labs ve Newfies gençken fiziksel aktiviteyi teşvik etmek, çizgide iyi alışkanlıklar oluşturabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, egzersiz, obeziteyi önlemenin en iyi yolu ve bundan kaynaklanabilecek tüm sağlık sorunları.

Ancak köpekler yaşlandıkça, fiziksel aktivite eklemleri etkileyebilir , özellikle Newfoundlands için. Boyutları, koşmanın dizlerini ve kalçalarını diğer ırklardan daha fazla etkilemesine neden olur. Bu, Labs için de bir endişe kaynağı olsa da, etki Newfies'de daha belirgindir. Veterinerler, Newfoundlands yaşlandıkça sınırlı fiziksel aktivite önerebilir.

Labradorlar cilt bozukluklarına Newfoundlands'dan daha yatkındır. Bunlar onlar için rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir, bu nedenle daha ciddi bir şeye dönüşebilecek kızarıklık veya şişlikler için düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Ömrü açısından, Laboratuvarlar bu dünyada oldukça ortalama bir sürenin tadını çıkarıyor. Ortalama olarak, onlar 13 ila 14 yıl yaşar . Newfoundlands ne yazık ki daha kısa yaşıyor. sadece 8 ila 10 yıl çoğu durumda.

Beslenme

İki Aç Kara Köpek

Beslenme söz konusu olduğunda, her iki cins de yavru aşamasından başlayarak yüksek kaliteli bir mama tanesine ihtiyaç duyar.

Sağlıklı bir diyet, cinsi ne olursa olsun, köpeğinizi mutlu ve sağlıklı tutmak için çok önemlidir. İşlenmiş gıdalar yüksek oranda kötü yağ ve şeker içerdiğinden, işlenmiş gıda içermeyen dengeli yemekler en iyi seçenektir.

Labs ve Newfies arasındaki boyut farkı, her gün farklı miktarlarda yiyeceğe ihtiyaçları olduğunu söylemelidir. Yaklaşık 120 pound ağırlığında tam yetişkin bir Newfie'nin günlük kalori alımına ihtiyacı olacaktır. 2500 civarında . Bu, bir tamamen büyümüş Newfie yiyebilir günde yaklaşık 3-7 bardak kuru köpek maması.

Laboratuvarlar yiyecek etrafında 1500 kalori 60-70 kiloluk çerçevelerini desteklemek için her gün yiyecek. Her iki köpek için de yiyecek için büyük miktarda değişiklik yapacaksınız, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.

Newfoundlands bir diyet gerektirir yüksek protein bir köpek yavrusu olarak. Aksi takdirde, daha sonraki yaşamlarında çeşitli hastalıklara yol açabilecek bodur büyüme yaşayabilirler. Belirli sağlık sorunları, köpeğinizin başa çıkmasına veya iyileşmesine yardımcı olmak için belirli bir diyet gerektirebilir. Örneğin, sardalye veya ton balığı gibi yağlı balıklardan oluşan bir diyet, cilt bozukluğu olan bir Laboratuvara yardımcı olabilir ve tüylerinin parlaklığını yeniden kazanmasına yardımcı olabilir.

tımar

İki Köpek Sarı ve Siyah

Her iki köpek de, özellikle Newfie olmak üzere düzenli tımar gerektirir.

İki cins arasındaki bir diğer önemli fark, onları gördüğünüz anda oldukça açık olması gereken ceketleridir. Newfoundlands'ın kalın bir ceketi var buzlu su için ve soğuk kış mevsimleri , Laboratuarlar ise kısa saçlı ve ılıman havalar için en uygunudur.

Köpeğinizin kürkünü sağlıklı ve şık tutmak için bakım rutinleri çok önemlidir. Labradorlar, tımar söz konusu olduğunda nispeten kolaydır. Sadece haftada bir fırça ile taranmaları ve ayda bir veya gerektiğinde banyo yapmaları gerekir. döküyorlar ama yönetilebilir .

Newfoundlands kesinlikle daha zorlu . Tüyleri çok kalın olduğundan, yavruyken onları bir bakım rutinine alıştırmanız gerekir. Aksi takdirde, devasa canavarı uzun bir fırça seansı için oturtmak neredeyse imkansız olacaktır. Paslanmayı önlemek için bir Newfie'yi iki haftada bir veya en az altı haftada bir yıkayabilirsiniz.

köpek fiyatları

Siyah ve Sarı Renkli Köpek Yavruları

Her iki cinsin de safkan yavruları sizi 1.000 doların üzerine çıkaracaktır.

Bir barınakta bir Lab köpek yavrusu bulmak tamamen mümkün olsa da, şansınız Newfies için çok iyi değil. Bir Newfoundland köpek yavrusu almak için muhtemelen nitelikli bir yetiştiriciden geçmeniz gerekecek.

Labrador yavruları için damızlık fiyatları yaklaşık başlar 1.000 $ ve üstü saygın bir yetiştiriciden. Şampiyonluk çizgisinden geliyorlarsa bundan daha pahalı olabilirler. Çikolata Laboratuarları, görece nadirlikleri nedeniyle daha pahalı olabilir.

Newfoundland yetiştiricileri genellikle çok daha fazla ücret alır. arasında herhangi bir yerde ödeme yapmayı bekleyin 2.000 $ ve üzeri iyi bir soyağacı olan bakımlı bir Newfie için. En iyi soyağacına sahip potansiyel bir gösteri köpeği arıyorsanız, bu fiyat çok daha fazla olabilir.

Son düşünceler

Umarım bu makale, Labradorlar ve Newfoundlands arasındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında sahip olabileceğiniz kafa karışıklığını ortadan kaldırmıştır. Sırasında her iki cins de harika evcil hayvanlar , özellikle aileler için, her birinin kendi sorunları var.

Laboratuarlar yaramaz olma eğilimindedir, bakmadığınız zaman başınız belaya girer. Acemiler daha sakindir ancak Lab'lerden daha kısa ömürlü olma eğilimindedir. Hangi ırkı seçerseniz seçin, kendinizi bulacağınızdan emin olabilirsiniz. mükemmel köpek arkadaşı sen ve ailen icin!

Yorumlar