Köpeklerde İdrar Kaçırma: Tipleri, Prognozu, Tedavisi ve Nedenleri

Köpeklerde İdrar Kaçırma: Tipleri, Prognozu, Tedavisi ve Nedenleri

Köpeğiniz idrar kaçırıyorsa, idrar kaçırma sorunu yaşıyor olabilir. Bu, hem sizin hem de köpeğinizin birlikte yaşaması için sinir bozucu olabilecek evin etrafındaki ıslak yataklar ve su birikintileri anlamına gelebilir.

Birçoğu tedavi edilebilir olan birkaç neden olabileceğini anlamak önemlidir. Bunları ve tüylü dostunuza yardım etmek için neler yapabileceğinizi daha ayrıntılı olarak inceliyoruz. Doğru teşhis edildiğinde, durum aşağıdakileri açıklar: mesane kontrolünün kaybı, istemsiz idrar sızıntısına neden olur. Bu, küçük damlalardan büyük idrar birikintilerine kadar değişebilir. Ayrıca orada davranışsal bir sorun olarak açıklanabileceği zamanlar bir sağlık endişesinden ziyade.Köpekler genellikle bunun meydana geldiğinin farkında değildir ve olmasını engelleyemezler. Kontrol edilebilir düzeyde de olsa idrar kaçırmayı asla göz ardı etmemelisiniz çünkü bir şeylerin yolunda gitmediğinin bir göstergesidir. Durum hakkında daha fazla bilgi edinelim ve köpeğiniz semptomlar göstermeye başlarsa ne yapmanız gerektiğini öğrenelim.

İçindekiler

Bir Köpekte İdrar Kaçırma Nedir?

İnkontinans, mesane kontrolünün kaybını tanımlar. Bu istemsizdir ve köpekler kazaların olmasını engelleyemez. Bu durum köpeklerde oldukça sık görülür, uyku sırasında dışarı sızan idrar ve hatta gün içinde dışarı damlar. Fekal inkontinans bazen köpeklerin özellikle yaşlandıkça farkına varmadan yanlışlıkla kaka yaptığı durumlarda görülür. Yerdeki ıslak noktanın yanındaki sevimli köpek, yakın plan.

İdrar Kaçırmanın Belirtileri Nelerdir?

Köpeğiniz aşağıdaki belirtileri gösterebilir: • Nevresimlerdeki ıslak yamalar
 • nemli kürk onların etrafında arka uç
 • Kırmızı veya tahriş olmuş cilt yakınında üreme organları
 • Farkında olmadan su birikintileri veya idrar damlaları geçirmek yapıyorlar
 • Bazen idrarda kan görülebilir, altta yatan nedene bağlı olarak

Bazı Köpek Irkları İdrar Kaçırmaya Eğilimli midir?

 Taktik Koşum Giyen Alman Çoban Köpeği

Dişi köpekler genellikle erkeklerden daha fazla etkilenir . Yaş, katkıda bulunan diğer bir faktördür ve yaşlı köpekler, genç köpeklere göre daha çok inkontinanstan muzdariptir. Predispozan faktörler arasında obezite ve bozulmadan kalmak yerine kısırlaştırılma yer alır. Erkekler için ise tam tersidir ve bozulmamış (kısırlaştırılmamış) kalmak bazı sorunları daha olası hale getirebilir.

Bazı ırkların durumu geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bunlar olma eğilimindedir daha büyük köpekler örneğin: • Alman Çobanları
 • İrlandalı Setterler
 • Rottweiler
 • Eski İngiliz Çoban Köpekleri
 • İngiliz Springer Spaniel
 • Dalmaçyalılar
 • Weimaranlılar
 • Boksörler

Üriner İnkontinansa Ne Sebep Olur?

 Köpek Ürogenital Sistemi

Altta yatan birçok farklı durum, bir köpeğin aşağıdakiler dahil idrar kaçırmasına neden olabilir:

Üretral Sfinkter Mekanizması Yetmezliği

Üretral sfinkter mekanizması yetersizliği (USMI) en yaygın neden köpeklerde inkontinans teşhisi . Üretra, idrarı mesaneden dış dünyaya taşıyan tüptür ve USMI'li köpeklerde yeterince sıkı kapanmaz.

Durum ağırlıklı olarak etkiler Dişi köpekler ve karmaşık ve çok faktörlü olmakla birlikte, bazı hayvanlar için östrojen azalmasının katkıda bulunan bir faktör olduğu düşünülmektedir. Bu, daha düşük östrojen seviyelerine sahip kısırlaştırılmış dişilerin bu şikayetten muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelir. Şurada da görülebilir: erkek köpekler , ancak çok daha az yaygındır.Etkilenen köpekler genellikle başka türlü iyidir ve normal idrar yapabilir, ancak uzanırken veya uyurken idrar kaçırır. Kürkleri ıslanabilir ve idrarla sürekli temas halinde ciltleri tahriş olabilir. Teşhis gibi kan testleri, idrar örnekleri ve görüntüleme yapılabilir, diğer sağlık durumlarını dışlamak için.

Tedavi

Tedavi genellikle aşağıdaki gibi ilaçları içerir: alfa-adrenerjik (fenilpropanolamin) tedavisi üretral sfinkterdeki düz kasın daralmasına (sıkılmasına) neden olan, sızıntıyı durdurmaya yardımcı olur. Östrojen veya östrojen türevleri de sıklıkla bu durumu tedavi etmek için kullanılır. Kilo kaybı da bu ilaçlarla birlikte yardımcı olabilir. Bazen cerrahi tedaviler araştırılır.

Ektopik Üreter(ler)

İnkontinansı olan genç hayvanlarda genellikle doğum kusuru adı verilen bir doğum kusuru bulunur. ektopik üreter(ler). Üreterler, idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan tüplerdir. Etkilenen köpeklerde, üreterlerden biri veya her ikisi mesaneye normal şekilde girmez ve bunun yerine vajina veya üretra gibi anormal bir yere bağlanır. Bu, köpeklerin idrar kaçırabileceği ve damlatabileceği anlamına gelir.

Dişi köpekler en çok etkilenir ve diğer anormallikler Bunun yanında küçük mesane, kısa üretra ve vajinal sorunlar da olabilir. Bu köpekler genellikle doğumdan itibaren idrarını tutamaz, ancak her zaman değil.Teşhis ve tedavi

Sorunu tanımlamak için ultrason ve BT taramaları gibi tanısal görüntüleme yöntemleri kullanılır. Tedavi, ektopik üreterlerin cerrahi olarak ayarlanmasını veya lazer düzeltmesini içerir.

Prostat Sorunları (Erkekler)

Prostat, erkek köpeklerde mesanenin hemen arkasında bulunan bir bezdir. Mesane ve üretraya yakınlığı nedeniyle, prostat hastalanırsa, bir köpeğin idrarını ne kadar iyi tutabileceğini etkileyebilir. Bu içerir iyi huylu prostat hiperplazisi , prostatın genel olarak büyüdüğü kısırlaştırılmamış birçok yaşlı erkek köpeği etkileyen bir durum. gibi diğer koşullar kanser , prostatit (prostat iltihabı) ve apseler benzer semptomlara neden olabilir.

Tedavi

Kısırlaştırma genellikle tercih edilen bir tedavi yöntemidir çünkü prostatın boyutunu küçültmeye yardımcı olur. Prostatın boyutunu küçültmenin başka bir yolu da yapılabilir. cerrahi veya kimyasal olarak (testosteronu bloke eden bir implant ile). Prostat enfeksiyonları ayrıca antibiyotik tedavisi gerektirir.

Perineal Fıtıklar

Erkekleri kadınlardan daha fazla etkileyen bir başka durum da perineal herniasyon . Bu, köpeğin anüsünün yakınındaki kaslarda karın organlarının fıtıklaşmasına neden olan bir zayıflık olduğunda ortaya çıkar. Bu, köpeğin poposunun bir veya her iki tarafında yumuşak bir şişlik gibi görünür. Bu fıtık, mesanenin normal pozisyonunun dışına çıkmasına neden olarak idrar kaçırmaya neden olabilir.Fıtığın oluşmasında başta pek çok faktör rol oynar, hormonal dengesizlikler, prostat bezinin hastalığı veya büyümesi ve kronik kabızlık dahil. Bu durumun öncelikle sağlam erkek köpekleri etkilediği göz önüne alındığında, oluşumunda en büyük etkiye testosteronun sahip olduğu düşünülmektedir.

Tedavi

Bu durumu onarmak için tercih edilen tedavi cerrahidir. , tekrarlama riskini azaltmak için aynı zamanda kısırlaştırma da tavsiye edilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları (veya İYE'ler), bazı hayvanlarda idrar kaçırmaya yol açabilen şişme ve ağrıya neden olabilir. Köpeklerde bir İYE'nin diğer belirtileri şunları içerir: • İdrarı geçmek için süzme
 • İdrarda kan
 • A daha güçlü kokulu idrar
 • İşerken rahatsızlık
 • Geçen sık sık az miktarda işemek

Mesane taşlarında da benzer belirtiler görülebilir. (ürolitler) .

Bir İYE, yukarıda tartışılan üretral sfinkter mekanizması yetersizliği ve ektopik üreterler gibi bazı diğer durumlarla birlikte ortaya çıkabilir. Üriner sistemdeki bu yapısal anormallikler, bakterilerin idrar yoluna girip çıkmayı daha kolay bulmaları nedeniyle ikincil enfeksiyonun ortaya çıkma olasılığını artırabilir.

Spinal veya Sinir Koşulları

Acı çeken köpekler omurga sakatlıkları üriner rahatsızlıklardan muzdarip olabilir maruz kaldıkları yaralanmanın yerine ve türüne bağlı olarak. Dışkılama da etkilenebilir, yani dışkı tutamama. Bu idrar kaçırma geçici olabilir ve yaralanmalar düzeldikçe düzelebilir veya bazı durumlarda kalıcı olabilir.

İdrar Yolu Tümörleri

İdrar yolunu etkileyen tümörler idrara çıkma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu idrar kaçırma olabilir, ancak bazı hayvanlar idrar yapmada zorluk veya idrarda kan gibi başka belirtiler gösterebilir. Tümörleri teşhis etmek için röntgen ve ultrason gibi tanısal görüntüleme kullanılır.Diğer durumlar

Köpekleri idrarını tutamayan diğer koşullar görünebilir. Susuzluklarını arttırmış olabilirler, daha fazla idrar hacmi oluşturarak çiş kazalarını daha olası hale getirebilirler. Bunlar aşağıdaki gibi hormonal durumları içerir: Cushing hastalığı , diyabet ve böbrek hastalığı.

Bazı yaşlı köpekler Ayrıca, ev kazalarına yol açan kafalarını karıştırabilen bilişsel işlev bozukluğundan da muzdarip olabilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

 Alt pedin yanında sevimli köpek, zemindeki çiş pedinde ıslak nokta var.

Veterinerinizin teşhise ulaşmak için bazı testler yapması gerekiyor. Bu, diğer şeylerin yanı sıra böbrekleri, kan şekerini ve karaciğeri kontrol etmek için kan örneklerini içerebilir. Herhangi bir bakteriyel enfeksiyon için bir idrar örneği incelenebilir ve kültürlenebilir.

Teşhis görüntüleme genellikle gereklidir , idrar yolunu görselleştirmek ve herhangi bir yapısal anormallik veya mesane taşı ve tümör gibi şeyleri aramak için.

Tedavi ilaçları içerebilir (örn. sfinkter mekanizması yetersizliği veya idrar yolu enfeksiyonları için) veya cerrahi (örn. ektopik üreterler için). Veterineriniz, köpeğinizin durumu için seçenekler konusunda sizinle konuşmalıdır.

Köpeğime İdrar Kaçırma Sorununda Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Bir köpeğin idrar kaçırmasının altında yatan nedeni teşhis etmek ve tedavi etmek için bir veterinerden yardım istemenin yanı sıra, bu arada evcil hayvanınıza yardımcı olmak için atabileceğiniz bazı pratik adımlar vardır.

 • Asla Kaza yaptığı için köpeğinizi cezalandırın veya azarlayın. İdrarlarını kontrol edemiyorlar ve bunu kasıtlı yapmıyorlar.
 • Düzenli olarak değiştirebilmeniz için yıkanması kolay yatak takımları bulundurun.
 • Köpek pedleri veya inkontinans çarşafları bazı durumlarda özellikle yatakları ve mobilyaları korumak için yardımcı olabilir
 • Köpeğinizin gün boyunca idrar yapmak için dışarı çıkmak için bolca fırsatı olduğundan emin olun ve mesanesini boşaltmak için gece son bir kez dışarı çıktığından emin olun.
 • Sızıntı şiddetliyse, incelemek isteyebilirsiniz. çocuk bezleri
 • Cildi haşlayabilecek idrardan arındırmak için köpeğinizin cinsel organlarının etrafındaki cildi düzenli olarak yıkayın ve kurulayın.
 • Ve sonunda, Asla Evcil hayvanınızdan su almayın, buna her zaman ücretsiz erişimleri olmalıdır.

Köpeğim İdrar Kaçırırsa İyi Olacak mı?

Birçok köpek acil tedaviye iyi yanıt verir, bu nedenle Köpeğinizin bu durumdan muzdarip olduğunu düşünüyorsanız, daima veterinerinizden tavsiye alın. . Veterineriniz, evcil hayvanınız için uygun teşhis testleri önerebilir ve bulgularına göre size önerilen bir tedavi planı verebilir. Pek çok köpek tedaviye olumlu yanıt verir, ancak prognozun daha kötü olduğu bazı durumlar vardır - çok şiddetli omurga yaralanması veya invaziv tümörleri olanlar gibi.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir Köpeğin Bir Enfeksiyonla İdrarını Tutmaması Normal mi?

İdrar yolu enfeksiyonları bazı köpeklerin idrarını tutamamasına neden olabilir . Enfeksiyonların neden olabileceği şişlik ve ağrı, bazı köpeklerin idrar kaçırmasına neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonunun diğer semptomları arasında işerken rahatsızlık, idrarda kan ve sık sık ve az miktarda idrara çıkma yer alır.

kavapoo

İdrar Kaçırma Tedavi Edilmezse Kötüleşebilir mi?

Birçok tıbbi durumda olduğu gibi, daha erken müdahale etmek daha iyi sonuçlara yol açar, bu nedenle durumu görmezden gelmemeye çalışın. Bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yavru köpeğinizi veterinere kontrol ettirin.

Son düşünceler

İdrar kaçırma köpeklerde çok yaygındır, bu nedenle köpeğinizin bu durumdan muzdarip olduğunu düşünüyorsanız utanmayın. Köpeklerin idrarını tutamamasının altında yatan birçok neden vardır, bu nedenle veterineriniz neler olup bittiğini anlamak için bazı teşhisler önerebilir. Veterineriniz daha sonra uygun bir tedavi süreci önerebilir ve umarız, köpeğiniz (ve yatakları) kısa sürede daha tatlı kokar.

Yorumlar